m B. A. SIDDRÉ, Wijnhandel. VANE C2'S Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Advertentiën. Lam/son Bouwer Co. Muurhuizen 39 Amersfoortsch Wissel- ei Effectenkantoor EMBROCATION Besloten wordt de bediening van bet loket betreffende aan den Stati onschef te schrijven. De beer v. Haselen vraagt of er ook iets bekend is omtrent de Eeni verbetering. De Voorzitter zegt van niet, doch gelooft, dat er wel wat zal gebeuren. Een Gemeentebestuur, dat voor alle zaken zoo'n open oog heeft, en steeds met zooveel wijs beleid handelt, kan de belangen van handel en scheepvaart Diet verwaar. loozen. De heer v. Vollenhoven herinneit eraan, dat het Eerncollege tot dezelfde conclusie als de Kamer gekomen is Niots meer te bespreken zijnde wordt de vergadering gesloten. De 2e luitenants H. D. Scber penhuyzen en J. P. Bilten van het 5e regiment-infanterie zijn bij Kon besl. benoemd tot Ie luitenant. De kouieet van Halley. Reeds Vrijdagavond is de komeet nu avondster geworden, teruggevonden in de heldere schemering, kort na zons ondergang; maar wij lazen tot dusver dienaangaande slechts berichten uit het buitenland: vermoedelijk is bij on te lande al te zeer bedekt geweest aan den westelijken kant. Opmerkelijk is een nakomend bericht betreffende den veelbesproken «doorgang" door den slaat van de komeet: op de Lick sterrenwacht heeft men nog Vrijdag ochtend vroeg den staart van Halley's komeet aan den oostelijken hemel ge zien, waaruit dus zou blijken, dat de «omzwenking" van den staart sterk vertraagd is ten opzichte van de lijn Zon-Komeet-Aarde; m.a.w. dat de Aarde veel later dan men verwachtte den kometenstaart gepasseerd moet zijn. Maar kan de aarde wel door den staart heengegaan zijn? En zou de verklaring van het eenigszins zonder linge resultaatdat ook van electrische of noorderlicht-verscbijnselen zelfs door de gevoeligste instrumenten en de oplettendste waarnemers niets is bespeurd, wellicht daarin te zoeken zijn, dat de staart der komeet niet lang genoeg was om de Aarde te raken hoezeer de berekeningen het tegen deel waarschijnlijk maakten Onwaarschijnlijk is deze verklaring niet, want de ontwikkeling van den staart en het geheele verschijnsel staat dezen keer, om nog onbekende redenen, aanzienlijk achter bij vroegere ver schijningen van Halley's beroemde ster. YVe bebben baar dan nu teruggezien maar hoe Zaterdagavond was in 't westen van ons land de hemel te zeer bewolkt, hoewel ons uit Laren (N.-H.) gemeld wordt dat van bet paviljoen Larenberg de komeet duidelijk te zien was tus schen halftien en kwart voor tien. Dat moet dan wel zeer dicht bij den horizon geweest zijn. Elders bleef een wolken bank tot ver boven den gezichteinder hangenomstreeks 9 uur en 9.10 waren enkel een paar opmerkelijke vallende sterren te zien. Zondagavond echter hebben zeer velen de Komeet gezien, maar het was een geduchte tegenvaller! om 9.20 begon een lichtend wolkje zich los te maken van den gouden achtergrond der schemering; het stond links-be neden de planeet Mars, die zelve nog maar onduidelijk te zien was, onder de «Tweelingen" Castor en Pollux. Tot tien uur is Halley's komeet zicht baar gebleventoen verdween zij achter de nevels boven den gezicht einder. In gunstiger omstandigheden zou ze nog wel een goed eflect gemaakt hebben, maar schemering, lage stand en maanlicht werkten als storende invloeden saamze viel wel vrij ge makkelijk in 't oog, maar was niet te vergelijken bij een der klassieke groote kometen, of bijv. die van Januari van dit jaar iets wat wij overigens verwacht hebben. De kern, die ook voor bet bloote oog zeer duidelijk was, had ongeveer de helderheid eener ster van de 2e a 3e grootte, de »coma« (het nevelig omhulsel) was goed te zien. maar van den staart was slechts een flauwe lichtuitvloeing naar boven- links te bespeuren. het lachen... «Zoo'n plas bloed!" en hij spreidde z'n forsche knuisten uit... Of een koe geslacht was...!" Maar terwijl-ie 't vertelde, trilden de vette schouders van het lachen... Hij kön 't niet inhouden... Zooals-ie oude Krelis er toch had laten invliegen... Zoo gloeiend...! MaItbe Cobbeau. De Kouieet van Halley in 1835. (Uit een «samenspraak" van den landbouwer Bart van Randik en den meester van het dorp). De Meester. En wat nu den invloed betreft, dien de staartsterren op onze aarde oefenen, ik ben eenigszins scru puleus, om mij over deze inlluentie te declareeren. Wij weten toch, dat aan de maan deze invloed niet kan ontzegd worden. Men derike slechts aan de eb en vloed, bet lijp worden door de volle maan, de veranderingen, die het weder ondergaat bij bet eerste en laatste kwartier en dan vooral ook, dat men opgemerkt heeft, dat water- zuchtigen bij een wassende maan meer zwellen, de winterhanden en voeten, met permissie, meer jeuken en het violenzaad, dan gezaaid, meer dub belden geeft en de kropsalade minder aan het schieten geëxponeerd is. Doch in de leer der dwaal-en staartsterren ben ik niet genoeg geconterfait, om mij hierop zoo decessief te declareeren wel weten wij dat, toen Mithridates geboren werd, er een staartster ver scheen, en in den tachtigjarigen oor log waren er allerlei vurige lucht- verbevelingen, die deze zware en bloedige beproeving prognosticeerden, immers, zoo was het gevoelen van den tijd. Ook komt het mij eeniger- mate verdacht voor, dat juist nu er zulk een éclatant luchtverschijnsel heeft geëxisteerd, het geheele jaar door en wel in ieder gedeelte van ons land het roodvonk op eene con- tagieuse wijze heeft gegrasseerd, pa zoolang wij niet van het tegendeel overtuigd zijn, houde ik desentimenten onzer voorouders in waarde en die dachten positief dat er zeer dikwijls vóór en na het verschijnen van buiten gewone luchtverhevelingen pestilen- tieuze kwalen en enorme misgewassen ontstonden. Bart. Jao, Mester! Ik kan er mit me domme verstand zoo niet bie om jou gevoelen te geleuven of taegen te spraeken en gij het hetzoo afgedraeid netjes veurgedraegen, dat ik het warempel haost geleuven mot. Dat er een steren mit een start is gewest dat geleuf ik nou omdat gellie hem gezien hebtmaor het mot dan toch een klaentje gewest zin, maor dat zulk een ding ons ongelukken en kwaolen kan brengen, daor bin ik has teugen, en ik geleuf, dat men er nel zoo goed alles mit de haoren bie kan slaepen. Daor zin toch alle jaor dingen, die teugenwassen of mislukken war? Het eene jaor is het mit de keujes, dat ze 't vuur kriegen of aon 't stille gebrek krepieren, dan mit de kippen of kalkoenen, dat ze aen de pip kapot gaon, dan is weer mit de ripsen of de maikevers en zoo is 't alte wat, en dat er nou zoo veul rodgrond is gewest, dat komt van 't vassineeren men most al die vremdighedens maor weglaoten en laeven maor zoo stille- kes vort, zonder op al die visevaozen te letten en Dienemeu zaei alted «Alles komt te regte, mit horten en stooten komt men deur de wereld." Jao dat zaei ze en dan zaei vaoder: t Is krek zoo Reuzenhoeden weglachen. De jongste onzen bekende scher mutseling in het Rembrant-Theater om een buitensporig grooten, het uit zicht-belemmerden dameshoed, heeft de directie doen besluiten, aan de dames het verzoek te richten, hare hoeden tijdens de voorstelling af te. zetten. Zij doet dit op zeer leuke wijze. Tijdens de pauze worden in dat theater allerhande geïllustreerde aankondi gingen en reclames op het doek ge projecteerd. Er verschijnt nu ook een plaat, voorstellende een dame met reuzenhoed op; daarachter zit eeri klein heertje, dat door dit gevaarte als bedolven wordt. Onder dit wel sprekende beeld de woorden«Aan de dames wordt beleefd veizocht hare hoeden af te zetten.» Gisteravond lokte die vertooning luiden bijval onder de aanwezigen. Zal zij nu ook voortaan het gewenschte gevolg hebben? 't Is te hopen! En anders maar het Parijsche recept «Verlof aan dames boven de vijftig om de hoeden op te houden.» Al de boeden verdwenen daar. De Italianen zullen na afloop van het proces-Tarnofska kunnen genieten van een nieuw monster-proces, een proces tegen de zoogenaamde Napei- sche Camorra. Zekere Cuaccolo, een der groote mannen van de bekende misdadigers- bende, de penningmeester van den troep, was een verrader geworden ten eerste maakte hij het geld op en ten tweede stond bij in geheime ver- I standhouding met de pelitie. D. w. z niet met de stedelijke politie, die immers bevriend is met de Camorra, maar met de Carabinieri, de politie van deri staat, De Camorra kwam achter Cuac- colo's verraad; hij werd naar Portici gelokt en daar terechtgesteld. Zijn vrouw, die te Napels gebleven was, werd eveneens vermoord. Toen besloot de overheid de Camorra weer eens geducht te lijf te gaan. Capezzuti, een officier der Carabinieri, werd er mee belast, en niettegenstaande de tegen werking de stedelijke politie wist hij weldra een vijftigtal leden der Camorra achter slot en grendel te krijgen. Zelfs de chef der bende Erricorre, die naar New Yoik gevlucht was, wist hij daar te laten grijpen. Al die boeven zullen in den komenden herfst terechtstaan voor het gezworenenhof in Rome. Er komen in proces 45 beklaagden, 68 advocaten en 1000 getuigen. De bekwame Capezzuti, de officier die alles uitgebracht heeft, zit op het oogenblik zelf gevangen. In den trein was hij zoo onvoorzichtig om heftig te schelden op de Napelsche rechters. Toevallig zalen er een paar in zyn coupé; ze lieten den officier in hechte nis nemen wegens beleediging van do rechterlijke macht. Voor vogelliefhebbers: Papegaaien, raven, eksters, spreeuwen en enkele ander vogels kunnen praten: geen enkel dier behoeft, om te leeren praten, aan of in den tong gesneden te worden 't Is zelfs zeer nadeelig. Koop dan ook geen vogel, die «van den tongriem gesneden is", maar vraag een gaven gezonden vogel, die niet verminkt is. Zoo leert men den vogelkooper het tongknippen, dat al veel minder ge beurt dan vroeger af. Om te voor komen, dat jonge papegaaien hetooaan genaam krassen en schreeuwen niet aanleeren, moeten ze vroeg van de oude vogels afgenomen wordenze bootsen dan alleen na de geluiden, die ze hooren. Zorg, dat het vogel- voer niet beschimmeld wordt toege diend: men moet zulk voer eerst goed reinigen in kokend water en dan een kwartier laten doorkoken. Aardappels en brood zijn minder goed voor vol wassen papegaaien; wel nu en dan een stukje vleesch. Geef den papegaai af en toe een verschen tak met bast in de kooi, anders knaagt hij zijn zit- stokken stuk. Een stukje sepia (zeep- schuim) doet de veeren groeien en maakt de beenderen stevig. Schoon drink- en badwater is dagelijks noodig, en om den anderen dag schoon rivier zand; een zandbad neemt de papegaai gaarne, is ook zeer nuttig ter zuivering. Is hij onzuiver, dan moet men bem, met behulp van een spuitje, bespuiten met goedkoope eau de cologne, anders gaat hij zich in de voeren pikken. Koop slechts metalen serviezen, welke onder de noodige garantie als loodvrij worden verkocht. De scheikundigen Dr. Van Hamel Roos en Harmens te Amsterdam constateerden in metalen theepotten belangrijke hoeveelheden lood en overtuigden zich daf daarin verwarmd water looddeelen opnam. Een loodhoudend servies levert dus zonder eenige twijfel gevaar voor de gezondheid op. Bij eenige likeurstokers en andere neringdoenden in gedistilleerd te Den Haag is door de ambtenaren der accijns sterke drank aangetroffen, welke ver mengd bleek te zijn met gezuiverde houtgeest (methyl-alcobol, methanol, carbinol), een voor de gezondheid schadelijke stof, welke niet door kleur reuk of smaak van gewone alcohol is te onderscheiden; Prol. Leubuscher te Meiningen waar schuwt tegen overmatig wielrijden, daartoe aanleiding vindende in het groot percentage gymnasiasten, dat blijkens geneeskundig onderzoek aan hartstoornissen lijdt. De doktoren Alt- schul te Praag en Rech te Braunsweig zeggen op grond hunner rijke ervaring, dat, zoo men al aan kinderen beneden 16 jaar toestaat te fietsen, dit dient te geschieden onder voortdurend toe zicht van een met de gevaren vertrouwd volwassene. Groote tochten dienen ver meden en kleine alleen bij richtige ademhaling en in opgerichte houding ondernomen te worden. Gauw beloofd: lang berouwd! Gauw gevrijd: dwaas getrouwd! Gauw gewerkt: zwak gebouwd! Wasonderzoek. Het was blijft een gezocht artikel en de prijs altijd betrekkelijk hoog; in de industrie kan men niet buiten zuiver bijenwas eD voor vele doeleinden bestaan er nog geen surrogaten voor. Een eenvoudige en niet zoo kwade metbode om de zuiverheid te onder zoeken, is de proef op het smeltpunt. Zuiver bijenwas smelt bij 63.5° Celsius, jonge wasraad heeft een hooger, oude een lager smeltpunt; deze loopen on geveer tot 3° uiteen. Gebleekt was smelt bij 70", planten was bij 84°. Even als men een brandende waskaars ter stond van een stearinekaars kan onder scheiden, evenzoo kan men door in dampen van een weinig was eventueele vervalsching met stearine of ceresine terstond herkennen aan den karakte ristieken reuk. Om de groei van planten in een aquarium aan te wakkeren, is bet goed wekelijks wat phosphorzure natron aan het water toe te voegen: '/t gram op een Liter water. De bloemen van vogelmuur, (Stellaria media) het on kruid, dat in eiken tuin wordt aange troffen, kunnen als barometer gebruikt worden of dienst doenzijn ze open, dan komt er vuoreersl geen regen zijn ze half dicht, dan is er regen op komst; zitten ze dich, dan valt de regen dra, als het niets regent. Losse gedachtenKwaad zaad, kwa de vruchten. Goed gereedschop geeft snel eu goed werk. Die zijn zaaitijd verslaapt, vindt geen maaitijd.Men zaait onkruid, als men bet niet uitroeit. Observator. Bijenteelt. 't Is een mooie Meidag. Ik zit buiten, uit den wind, in de zon, onder een' rijk bloeienden appelboom. Als muziek klinkt mfi in de ooren het blij gezoem en gebrom der honderden bijen boven mij, die zich te goed doen aan den heerlijken nectar der zoet-geurende appelbloesems. Nectar en stuifmeel, het laatste vooral van de paardebloem, worden nu rijkelijk gewon nen. Na de vele slechte April- en Meidagen is het thans èn voor de bijtjes èn voor ons, imkers, een lust om te leven. Als dat zoo eens, ware 't maar enkele weken, mocht doorgaan! Wat zou 1910 dan een honigjaar worden! Vrome wensch! Het imkersbedrfif is te zeer afhankelijk van de weersgesteldheid, en deze speelt ons zoo vaak parten. Er is echter nog een andere factor, dien de bijenhouders in eigen hand hebben en die veeltijds zoo schrome lijk wordt verwaarloosd. Al ware het weer bestendig mooi, dan zouden de bijen nog vaak niet in de gelegenheid zijn voldoende te winnen, omdat er in de omgeving geen bijenweide is. Eigenaardig verschijnsel: een boer zorgt voor zijn vee, een pluim veefokker voor zjjn gevogelte, doch een imker laat het meestal geheel aan het toeval over of zijn bjjen voedsel zullen vinden. Men klaagt vaak, dat er in de streek waar men woont, zoo weinig honig- gevende bloemen en heesters zijn, maar laat de zaak zooals zij is, in stede van in eigen hof en op eigen akker allereerst te zorgen voor een beienweide zooveel als mogelijk is, en voorts te trachten in ver- eeniging met andere imkers in de om geving te verkrijgen aanplant van heesters en boomen en een cultuur van gewassen, welke voor het honiggewin van belang kunnen zjjn. Hiermee is aan imkersver- eenigingen een taak aangewezen, welke van groot gewicht is. In vele streken toch is men gansch afhankelijk van een dracht gedurende eenige weken, de hoofddracht 't zij op het koolzaad, de linde, de boekweit of de heide; mislukt deze cam pagne geheel of goeddeels door het on gunstige weer of door misgewas, dan zit ook de imker in zak en assche, want al zijn hoop op een bevredigend gewin, is voor dat jaar op eenmaal vervlogen. Dat is een verkeerde toestand, waarvan het verkeerde in sommige streken nog meer dan vroeger wordt gevoeld, nu daar de teelt der hoofdgewassen zich wjjzigt en honiggevende cultures als die van boek weit b.v. meer en meer plaats maken voor den verbouw van honiglooze gewassen als mangelwortels en knolrapennu de heide velden door ontginning gaan verdwijnen, bosschen worden gedund en allerlei honig- leverende onkruiden bij de intensievere bewerking van bouw- en grasland worden uitgeroeid, 't Is waar, dat daartegenover, als een voordeel voor het imkersbedryf mag worden genoemd de invoer in som mige streken van de teelt van koolzaad en mosterd, van esparcette, anijs en andere honiggevende gewassen, ook in degrootere ooftcultuur, maar niet steeds weegt dit voordeel tegen de genoemde nadeelen op. Dringender dan ooit komt de vraag naar voren: Moeten wij, imkers, tot herleving der vaderlandsche bijenteelt, ook Diet meer aandacht dan tot heden wijden aan een geregelde bijenweide? TE AMERSFOORT. Het toelatingsexamen zal wor den gehouden op Zaterdag 2 Juli en volgende dagen. Aan melding vóór 1 Juni bij den Directeur G. J. BUIJS. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Croupous, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wórdt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 'tdat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. voorheen W. CR00CKEWIT WAzn. KOIRTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLONGATIËÏÏ, VREEMD GELD, WISSELS. ,Speciaa I" .0,1 jfoarAtN-, Uitsluitend gefabricjëerd door VANE C - Zoutkeetsgracht AMSTERDAM. gebruiksaanwijzing ingesloten. Verkrijgbaar: A m e r s l'o o r t bij de firm a P. DE Z WART, Langestraat 129. Utrecht bij de firma T. P. v. d. BERGH Zn., Heiligeweg 65. Onder de op de Prijscourant voorkomende Merken BORDEAUX-WIJNEN nemen een eerste plaats in St. JULIEN CHATEAU DILLON BLANQUEFOET FBONSAC waarop dan ook als TAFEL WIJN bijzonder de aandacht wordt gevestigd. DE PRIJZEN ZIJN 80 CENTS PER FLESCH. TL Aanbevelend, Langestraat ALS BOVEN.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3