m BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. Gemengd Nieuws. Amersfoortscli Wissel- en Effectenkantoor delingen mochten er bij tegenwoor dig zijn. Een schatrijke Chinees van Java heeft voor het eerste intreekaartje der tentoonstelling 10.000 dollars, d. i. f25.000, betaald. Regeling der Ecdsquaestie. Het Kamerlid de heer Roessingh, heeft aan de Regeering schriftelijk gevraagd, of zij niet oordeelt, dat na het laatste arrest van den Hoogen Raad inzake het afleggen van een eed of belofte, de regeling van de eeds- quaestie zoo urgent is geworden, dat wetswijziging te dier zake zeer drin gend is. Daarop heeft de minister van bin- nenlandsehe zaken geantwoord, «dat de regeering ten aanzien van bedoelde aangelegenheid, hare gedragslijn eerst zal kunnen bepalen na gezette over weging van het arrest van den Hoogen Raad, waarvan zij tot hiertoe nog slechts door een bericht in de dag bladen heeft kunnen kennis nemen." Utrechtsche Provinciale Tentoonstelling. Deze tentoonstelling wordt druk bezocht, ook uit andere plaatsen der provincie. Behalve het vele bezienswaardige op de tentoonstelling zelve, heeft men daar driemaal 's weeks concert van het Stedelijk Orkest, en voorts eiken avond dubbel-concert, namelijk van eene dames-kapel of andere muziek op het terrein, en een concert van verschillende muziekkorpsen. Soms ook worden gymnastiek-uitvoeringen gegeven. In uitzicht zijn gesteld concerten door de zangvereeniging ïMannen- zarig", van «Polyhymnia" en van «Orpheus", Het Moorsche marktplein blijkt wer kelijk een groote «attractie" te zijn. Men beeft daar onder de lommerrijke boomen een rustig plekje, hetwelk des avonds zeer fraai wordt verlicht. H. M. de Koningin-Moeder heeft toegezegd de tentoonstelling te zullen bezoeken. Zonder meubels geen kinderen I zucht de waarn. secretaresse van de Mij. tot opv. v. Weezen e. a. in het buisgezin: «Zandbergen". En mej. Bouricius schrijft Een huis te Nunspeet is ons ten ge- bruike gegeven om de kleintjes, die aanleg hebben voor bleekzucht, scro- fulose, voor tuberculose, onder toezicht van een paar viiendelijke, moederlijke verpleegsters, eenige tijd in de gezonde droge lucht te laten spelen en ze dan weer hersteld bij hun pleegouders terug te brengen. Het huis hebben wij. de pleegzusters zijn er ook, en de kinderen staan op de lijst, maar wij hebben geen huisraad, geen stoelen, geen tafels en geen bed den, geen vaatwerk, enz. enz. Het voornaamste, dat wij noodig hebben, volgt bier :6 bedden mettoebe- hooren, 12 stoelen (een voudigen solide). 1 flinke, vierkante tafel, 4 ronde ijzeren wastafels met toebehooren,3petroleurn hanglampen :1 mangel, 2 groote zinken teilen, 2 emmers, '1 trapleer, 1 gang lamp, 1 parapluiebak, 2 tafeltjes, 1 kleerenkast, 1 vuillinnenkist, 1 keuken fornuis, 1 petroleumtoestel, 1 keuken- tussehen haar vingers gevat. Ze zou den grooten, groven man, die haar jongen toch niet scheen te zullen aan geven, willen zoenen van dankbaarheid, had ze gedurfd... En ze herhaalde al door maar hetzelfde... Dat-ie tot het laatste centje zou krijgen... Overmor gen, vóór den avond... Och, en als Hein dan... Bij wijze van proef... Als de baas dat nu toch... «Zgek niet, hoor je!" zei Houtkamp, nu wel ge- loovend dat 't van de vrouw, misschien vecht spul», was... Héélemaal zeker was-ie nog niet ervan maar afijn.,. Dat gedonder met de politie, de justitie... Afijn... i/Nou» zei de baas «we zullen zien. We zullen dan 's kijken!... Je komt overmorgen... Jawél,ik geloofj e, mensch maar ik zal 't afwachten. Dat's dus afgesproken... Nee, tot zoolang wil ik de politie er buiten laten... Maar geen voet meer op mijn werk... Nou-nog mooier!... Mensch, praat er me niet over... Ander zou ik... En snikkend vrouwtje was al weg. Wierp hem zóó dankbaren blik toe... Tot 't laatste centje hoorl— Even piekerde baas Houtkamp na over 't geval. Toen riep hij Stevens, den concierge. tafel, servies, allerlei keukenbenoodigd- heden, 4 rieten ligstoelen. Herstellingsoord «KleinZandbergen" heet ons huis op de Veluwe. Komt het eens zien als gij te Nunspeet zij t welkom is ieder! Maar stuur ons eerst aan dat adres te Nunspeet wat huis raad. Het Leger des Heils heeft altijd iets nieuws! Nu beeft het een Neder- landsch Staf-Muziekkorps gevormd. Dit Stal-Muziekkorps bestaat uit een aantal Leger des Heils-Muzikanten, die al bun tijd zullen besteden om gezamelijk Nederland af te reizen tot bet houden van Muzikalen Samen- Komsten, om op deze wijze de belang stelling voorden Leger des Heils-arbeid levendig te houden en er sympathie voor op te wekken. Het Muziekkorps staat onder leiding van Ensign Rawie, die er in geslaagd is om in betrekkelijk korten tijd uit deze verschillende krachten een wer kelijk goed geheel te vormen. De verzilverde instrumenten zijn gemaakt in de Leger des Heils-fabriek te St. Albans en munten uit door zuiverheid van toon en sierlijkheid van bouw. Onder de Muzikanten zijn ook eenige goede zangers en het zal een genot zijn te luisteren naar de mooie liede ren, die meerstemmig door hen worden gezongen tot afwisseling van het instru- menteele gedeelte van bun program. Dit Muziekkorps bezoekt Amersfoort op Zaterdag 11 en Zondag 12 Juni as. en zal in de zaal van het Leger des Heils Muzikale Samenkomsten houden. Aanvang der meetings Zaterdag 8 uur 's avonds, Zondag 10 uur 's-mor- gens, 3 uur 's middags en 8 uur 'savonds. Op de baan der sociëteitVer- eeniging" zal in den loop dezer maand een stedelijk Kegelconcours worden gehouden. Slechts 9 officieren namen j 1. Zondag in deschermzaalderinfanterie- kazerne deel aan den wedstrijd om den wisselbeker door Z. K. H. de Prins der Nederlanden geschonken aan den Kon. Officieren schermbond. De le prijs (beker) werd gewonnen door luit. H. J. van der Grinter van bet 3e regiment veld-artillerie, ge detacheerd aan de Rijschool. De 2e piijs, een groot zilveren medaille van den K. O. S. B. won luit. J. Doorman van het 4e regiment veld-artellerie te Utrecht en de 3e prijs, kleine zilveren medaille, viel luit. G. van Rossem van het regiment grenadiers en jagers ten deel. Dikwerf werdt geklaagd over het hard njakkerenvan automobielen langs onze straten. Naar aanleiding daarvan mag wel vermeld dat bij de dezer dagen door de politie gehouden controle is gebleken dat binnen de kom der gemeente door de chauffeurs met geen grooter snelheid wordt ge reden dan door de waarschuwings borden is aangegeven. De beer J. M. Sweep, leeraar aan de H. B. S. is benoemd tot leeraar in de Wiskunde aan de II. B. S. te Zutphen. Talrijk waren de blijken van waardeering belangstelling en sym pathie zoo van patroons als van per soneel, die de beer J. Koekoek jl. Maandag bij zijn 25-jarig jubileum als meesterknecht der firma J. van Vol lenhoven mocht ontvangen. Good Shot bereden door zijn eigenaar le. luit. J. J. var. Santen »Zeg, Jan!" zei de baas »had die vrouw Visser al lang zitten wachten?" «Nou... een stevig uurtje... Zeg anderhalf..." «Hm... En... zat het wijf net-zoo te grienen als hier op 'tkantoor?" Stevens knikte. Vond 't eigenlijk een schandaal, dat de baas nu töch zoo'n schooier, die hem voor dertig gulden had bestolen, liet loopen... Hein had hem congierge zoo dikwijls gesard... Gekrenkt met zinspelingen op z'n houten-poot... Hij zou er echt van genoten hebben, den rakker te zien «opbrengen"— «Schooier, die-ie is!" bromde inva lide, bijtend op z'n pruim. Maar de baas was al weg... Had de dertig pop in gedachten reeds «afgeschreven." Ja, hij zou van zoo'n stumpert het geld aannemen... Een goede les, en daarmee uit... Straks ging zoo'n wijf nog stelen om hem te kunnen betalen... In z'n hart was de driftige, grove man goediger dan de meeste menschen wel bevroedden... En onder 't loopen naar den notaris, die hem wachtte met 't contract, waar-ie geld voor ge haald had uit den trommel, nam me neer Houtkamp zich voor morgen vrouw Vos te laten roepen... Die dertig behaalde j.l. Zondag bij de races te Bussem in de hordenren voorinlandsche paarden den 3e prijs. In den nationale schietwedstrijd, van 2 tot 30 Mei te Ermelo gehouden, werden door de volgende stadgenooten prijzen behaald Afd. A. Korpswedstrijd Nationaal, afstand 200 Meter, maximum punten 250. 4e prijs, zilveren medaille, schiet- vereemging Wilhelmina" met 185 punten. (No. 1 behaalden 213); 7e prijs, idem, scbietvereeniging «Prins Hendrik" met 155 punten. Afd. C. Vrije baan wedstjijd, maxi mum 3 x 3o pnnten. No. 20 de heer van Eek met 83 p. Afd. D. Vaste baanwedstrijd, maxi mum 2 maal 30 punten 1. J. v. d, Vlugt 577. D. van Bueren 55 (steunserie 26)10 J. van Oorschot, 53 (steunserie 26/25'); 2e rozenprijs D. van Bueren met 5 rozen, na loting met no. 1. Afd. F. Korpswedstrijd Buks en Cylinder, maximum 500 punten. No. 1. Verg. zilv. med. «Prins Hen drik" met 460 p. (Eere prijs 463); 3 zilv. med. voor «Koningin en Vader lander met 457 p.; 4 zilv. med. «Wil- helmina« met 455 p. Hoogste korpsschutter R. J. van Eimeren 99 p. Afd. G. Vrije baanwijdstrijd Buks en Cylinder, 12 meter, maximum 300 punten. No. 1. R. J. van Eimeren 3 X 99 p.7. B. Meyer, 293 p.9. R. J. van Ruijven 292 p.; 10. J. W. Eist 292 p.; 13. v. d. Vlugt 3 X 97 p.; 17 A. Wildeman, 290 p.18. D. van Bueren, 289 punten. Hoog'-te schutter gedurende de eerste drie schietdagen en gedurende de laat ste drie schietdagen R. J. van Eimeren, met onderscheidenlijk 489 en 490 p. Afd. H. Vrije baan wijdstrijd, Mar- gageweer, 15 Meter, max. 60 p. 1. L. Th. v. Zwol, 59 p 2. R. J. van Eimeren 59 p.7. M. van Hooge- vest 58 p.10. L. B. Serré 57 p. 13. T. Ruitenberg 56; 26, M. D. van Bemmel 55; 35. B. Schooleman 52. De majoor der huzaren jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg is naar zijn nieuwe garnizoensplaats, Deventer, vertrokken. De ritmeester Jbr. W. H. van de Poll, die belast wordt met het bevel over bet lste Escadron van het 1ste Reg. Huzaren zal op 9 Juni alhier in garnizoen komen. STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Koninkl. Hull. Lloyd, s.s. Hollandia vertrok van Lissabon 30 Mei s.s. Zaanland vertrok van Palmas 5 Juni. s.s. Maasland vertrok van Leinoes 1 Juni. Holl. Amerikalijn. s.s. Nieuw Amsterdam, vertrokken van Rotterdam 28 Mei aangekomen te New-York 6 Juni 1910. Maatschappij Nederland, s.s. Koning Willem II. arriveerde te Batavia 6 Juni. Te Veendam is de bliksem ge slagen in de geleiding der eleclrische centrale aan het Westerdiep, waar pop waren nu eenmaal naar de maan— Zou hem niet verarmen... En die schooier zou toch binnen een paar maanden achter slot en grendels zit ten... Dkkr was-ie niet bang voor- Samen liepen ze den buitenkant op, het smalle vrouwtje en de opge schoten slungel. De jongen, handen in broekzakken, slenterde met luie schuifelpassen voert. Hij had met onrust, met angstwoede in de oogen, om de halve minuut op den grond spuwend, staan uitkijken naar moeder... Telkens als-ie iemand hoorde loopen, schichtig loerend. Die Hout kamp was zoo'n salemandersche kerel- Ja, die zou 't daaronder zieh laten, van de dertig gulden... Hein Visser had al uitgerekendvan de acht pop, die hij nog over had— Die ploert van 'n Willemse,— de rooie... Had hem gister-avond te grazen genomen... Zou-ie hem wel betaald zetten, dkt kwam terecht. Nou, van de acht pop, die nog over waren, kon-ie naar Antwerpen komen. Maar dan most-ie zich haasten... Moeder had gejankt, gesoebat... Zij door een begin van brand ontstond. Verscheidene der omliggende bewoners waren daardoor des avonds en des nachts van dat licht verstoken. Aardbeien. Men schr ijft uit Beverwijk De aardbeien velden staan er bijzonder mooi bij. Zij hebben prachtig gebloeid en geen enkel nachtvorsje heeft de ontwikkeling verstoord. 1910 belooft dan ook een goed jaar te worden voor onze tuinders. Reeds zijn enkele mandjes van de zeer vroege soorten naar de markt gebracht, doch de eigenlijke pluk zal niet voor ongeveer den 20 van deze maand beginnen. De expediteurs hebben ook nu weder flinke orders van fruithandelaren en jamfabrieken in Duitschland ontvangen en bereiden zich voor op een paar drukke weken. Grensgeschiedenis. Een grensambtenaar ging dezer dagen naar Horbach, een grensplaatsje op Duitscb grondgebied, om eens te loeren, wie daar al waren kochten voor naar Holland in te smokkelen. De grensambtenaar zette zich in een café naast den coöperatieven winkel van dat plaatsje en gaf den oogen flink den kost. Mede waren aanwezig een paar inwoners van Kerkrade. Ze hadden dadelijk in de gaten, wien ze voor zich hadden zij knoopten een gesprek met den ambtenaar aan, en wisten handig het gesprek op het smokkelen te brengen. In vertrouween weid een en ander medegedeeld. Toen gingen de Kerkraders een plan vor men, om den grensambtenaar eens degelijk bij den neus te pakken. Den herbergier verzocht men een zak met stroo te vullen. Alsnu liet men bet rijtuig voorkomen, en met moeite werd de groote zak door drie personen op den wagen getild en geborgen. Dan sprong een hunner op het rijtuig en reed weg. De grensambtenaar vroeg om een rijwiel, maar kon geen krijgen; toen liep hij het rijtuig na, maar dat was reeds lang verdwenen. Een fietser, die langs den grensambtenaar kwam, werd met een revolver gedwongen de fiets te leenen, en nu fietste de com mies met grooten spoed de contra- banda achterna, maar van den wagen was niets rneer te zien, daar bij een zijweg hadingeslagen. Maardatafnemen vau de liets zou voor den grensamb tenaar nog een staartje krijgen. Toen hij later de fiets ging terugbrengen, werd hij, toen hij op Duitscb grond gebied kwam, door de Duitsche politie geariesteerd. Na afloop van bet voor- loopig onderzoek werd bij weer, na een nacbt in arrest te hebben gezeten in vrijheid gesteld. Voor Huis en Hof. Wij zagen als voordeelen van het koken eri verwarmen met gas het volgehde opgesomdAanschaffen en opbergen van brandstof, kolen, enz. is niet meer noodig. Aanmaken en ondeihoud van het vuur vervalt. Geen ascb, stof en roet; daardoor makke lijker schoonhouden van keuken en keukengereedschap. Het onafhankelijk zijn van den trek van den schoorsteen en van het weer. Direct te gebruiken op alle tijden en makkelijk te regelen; een kachel kan te fel en niet fel ge noeg branden. Uit het voorgaande volgt bespaiing van tijd en arbeid Het vervallen van een te warme keuken in den zomer door het moeten stoken zou alles in orde brengen... Als-ie haar maar beloofde voortaan goed op te passen— Hein dacht zoo hij zich zelf: Nou, as-ze 't klaarspeelt. Dan win ik er zoo'n kaartje naar Ant werpen meê uit. Nog veel beter, hè Maar gerust was-ie niet... Toen kwkm moeder. Greep hem bij een arm, zoende hem op z'n wang. Schreide van vreugde— Stakkert... Ze is toch niet kwaad, dacht HeiD, intusschen voelend op het rolletje met geld er nog wel zat, in het papiertje tusschen huid en hemd... En hij slofte met moeder meê, toch in z'n sas dat 't zoo mirakels-fijn was afgeloopen— «Nou, dank-ie wel hoor! zei Hein. En ze vertelde hem hoe 't nu verder gaan moest. Wat er van het geld nog over was?... Dat nummero-een «Geen rooie-cent, hoorl zei de jongen. En toen moeder hem ongeloovig aankeek «Dan mag ik op 't oogenblik voor je oogen..." Hij zwoer zware eeden... Geen rooie duit hoor I— Onderwijl naar de lucht kijkend, of daar iets heel bijzonders te zien viel— der keukenkachel. Het gemak, dat comforenetc. overal aangebracht kun nen worden. Onoordeelkundig gebruik van gas kan duur wordenal brandt de vlam heel klein dan moet, bij een goed ge steld comfoor, de kleur der vlam blauw zijn met groene kern en mogen lichtende of gele punten niet te zien zijnde vlam moet den bodem der pan of ketel raken en een ronde schijf vormen, waarvan de middellijn 'U bedraagt van den bodem; laat, om bet water aan de kook te maken, de vlan niet aan alle kanten buiten de ketel uitspelen, dit geeft een groot gasverbruik en veel warmteverlies. Ter voorkoming van het krimpen van wollen stoffen bij het wasschen, gebruike men lauw water en doedaarin wat geest van salmiak: 20 gram op 30 L. water. Het krimpen van breiwol kan men voorkomen door de wol in koud water te vuur te zetten, 10 minuten te laten koken, ze daarna weer in koud water te dompelen en ze dan geheel in de lucht te drogen, aleer men ze opwindt. Heeft men wollen voorwerpen gewasschen, dan moeten deze steeds, vóórdat ze geheel gedroogd zijn, worden gerekt. Een paar recepten: 1. Rasp kort vóór het eten melige, koude aardap pelen, doe er kokend water of vleesch- nat bij, roer het tot een dikke pap, verdun ze met warmen room, voeg er iets zout bij, laat dan, al roerend, de soep 1015 minuten koken. Na gezeefd te zijn, wordt ze met geroos terde broodjes opgediend. 2. Wilt ge een goedkoope aardappeltaart, kluts dan een half pond suiker met 4 eier dooiers, schuimig, doe er de geraspte schil van 1 citroen, een pond geraspte aardappelen, wat zout en eindelijk het stijve wit der vier eieren bij ;zorg voor een middelmatige warmte. Recept om gelukkig te zijn Neem een kop vol opgeruimdheid, Met een lepel goeden moed, Daags twee lepels zelfbeheersching Waar ge een weinig kalmte in doet, Twintig droppels geest vari vreugde, Met een poeder levenszoet, En wat balsem van vertroosting, 't Is een raad als goud zoo goed, Vindt ge dan in dit receptje, Uwen wensch nog niet vervuld, Neem dan voor het allerlaatste Nog een pleister van geduld. Observator. voorheen W. CROOCKEWIT WAzn. KOKTEGEACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. want haast had ie moeten lachen... zóó goodgeloovig als zoo'n oude stak kert toch kan wezen... En zij vertelde verder. Hij had haar beloofd, nu verder goed te zullen oppassen, 't Was maar beter dat ie vader nou uit den weg ging... Weet je wat, hij most maar bij oome Dirk gaan slapen vannacht. Dat zou wel goed zijn. Tante Jans had zij straks nog gesproken... En stilletjes stopte moeder hem een guldentje toe... moest ergens iets gaan eten... anders was oome nog nijdig... Een gulden... Dus had ie voor morgen óók genoeg, hè?" «Vast, hoorl" zei Hein, en nü kon hij 't toch niet meer uithouden— möst ie lachen... als alle menschen eens zóó stom waren als moeder... zou ie binnen het jaar een eigen auto hebben... En hij most haar de hand er op geven, dat ie geen spatje, geen druppeltje bier zou gebruiken... zie je, zij ver trouwde hem nu toch. Daar most-ie toch trotsch op wezen... «Waarachtig hoor!" zei de jongen, en hij drukte de gore, afgewerkte knokelhand stevig en zeer hartelijk. Piekerde onderwijl over de groote vraag: waar zijn die centen toch?— Ze liepen vlak, vlak bij elkaar. Moe-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2