BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Slechts één stimulans dwingt de beerkens nog 't een en ander af te doen... Haastiglijk en zich beperkend- Dat eene isangst voor Zijn Majesteit den kiezer... Die straks, voor de Pro vinciale Staten, weer zijne macht zal toonen... Ware hij, de meester, voor wien de hoogedelgestrengen sid deren, er niet... Ja, dan Mr. ANTONIO. Onweersongelukken. Het bericht van den noodlottigen cycloon op Sardinië wordt tegenge sproken. Maar uit allerlei andere landen komen berichten van schade en on gelukken, door stormen en onweders veroorzaakt. Te Schlesbusch, bij Keulen, is ge durende een onweder de bliksem ge slagen in een karbonietfabriek. Er volgde een geweldige ontploffing, waardoor de fabriek voor het grootste gedeelte werd vernield en vele huizen in den omtrek zwaar beschadigd werden. Tot op zes kilometer in den omtrek werd de schok gevoeld. Te Keulen dacht men aan eene aard beving en vele menschen snelden ver schrikt de straat op. Door de ont ploffing werden 20 menschen gewond; drie of vier zeer ernstigmaar er werd niemand gedood. Met inspanning van alle krachten werden nieuwe ontploffingen, waarvoor gevaar bestond, voorkomen, en de vlammen eindelijk bedwongen. Gelijk reeds per telegram werd bericht, zijn bij Königsbrück, in Saksen, drie soldaten door den bliksem ge dood. Een reserveluitenant, drie onder officieren en elf soldaten werden ge wond. Bij Metz werd een schildwacht door den bliksem getroffen en doodelijk gewond. In het Fransche district Chamgagne, door de Vogezen en elders in Frankrijk, hebben storm, onweders, regen- en hagelbuien groote schade aangericht. Vooral de wijngaarden van Epernay hebben zwaar geleden, alsook die te Pterry, Moussy, Mareuil enz. Te Remiremont zijn verscheidene boeven in brand geraakt door den bliksem. Ook de kerk en bet raadhuis werden herhaaldelijk getroffen. Door het geheele departement der Vogezen zijn de telegraaf-en leleghoon- lijnen zwaar beschadigd. Te Parijs heeft men in het midden en het oosten der stad een zwaar onweder gehad met zeer zwaren regen en ondertusschen was het zonder ling genoeg in het westen der stad mooi weer, met helderen zonne schijn. In bet zuiden van Engeland heeft een zware storm met onweder ge woed, waardoor veel schade werd veroorzaakt en in een deel van Londen, bij Wembley Park en de Upperroad had men het zeldzame verschijnsel van een cycloon. Bij Chisleburst is een kinderjuffrouw die met twee kinderen onder een boom schuilde, door den bliksem ge dood. Van de kinderen werd een tegen den grond geslagen en gekneusd. Hei andere bleef ongedeerd. Volgens een telegram uit Londen aan de Foss. Ztg. heeft koning George aan zijn nicht Patricia van Connaught verzocht na afloop van het rouwjaar zijn lang gekoesterde wensch te ver vullen en haar band te schenken aan voor ons gevaar zal blijven bestaan, vroeg of laat in een oorlog te worden gewikkeld." «Daar schijnen sommige idealisten nu juist geen begrib van te hebben. Mogelijk gelooven zij, dat als Neder land zijn leger afschaft, de keizer van Duitschland ook onmiddelijk een decreet zal uitvaardigen, waarbij het rijksleger ontboden wordt als daar eenige kans op was, 4 la bonheur, maar die het gelooft, verdient in den hemel te komen, ik moet dan echter voor die eer bedanken. Mogelijk zullen er zijn, die met onze syntaxis in de hand aan de grenzen postvatten en met den uitroep van het bekende«De taal is gansch het volk!" den vijand zullen meenen af te schrikken; ik vrees ech ter, dat de vreemdeling een bepaalden afkeer zal hebben van het kostelijk boek en onze moedertaal naar de maan wenschen zal, indien zij niet door een honderdduizendtal bajonetten en eenige honderden kanonnen in eere wordt gehouden. Men zou geneigd zijn te denken, dat de geschiedenis voor die lichtgeloovigen niet geschreven is, anders zouden zij toch dienen te weten, dunkt mij, dat van het ontstaan der volken, tot op onzen tijd, geen enkele koning Manuel van Portugal. Prins Patricia heeft echter geweigerd. Zij wil geen vorst van het vasteland huwen, ze wil haar vaderland niet verlaten. De eigenlijke reden van de weigering echter is, dat de 22-jarige prinses warme genegenheid heeft voor Neil Primrose, den zoon van lord Rosebery, die deze gevoelens niet minder hartelijk beantwoordt. Te Apeldoorn had zich gisteren ochtend bij de Koninklijke stallen een stoet van eenige rijtuigen gevormd, waarbij in de eerste het muziekkorps van het stalpersoneel gezeten was, en die stapvoets naar het Paleis trok en langs de Koningin en het Prinsesje, die, met eene hofdame in een rijtuig gezeten, zich vóór de cour bevonden. Bij het passeeren deed de muziek zich hooren. Eenigen tijd daarna bleek, dat dit een voorbereiding was ten opzichte van Prinses Juliana, wijl daarna eene batterij van het 2e regiment veld artillerie op dezelfde wijze en onder hoornsignaals defileerden. De commandant werd bij H. M. de Koningin ontboden en de manschappen in het Koninklijk Park onthaald. De troep was op zijn doortocht naar 's-Gravenhage, na terugkeer van bet kamp Oldebroek. Zij hadden den nacht doorgebracht in het militair kampement onder Loenen. Z. IC. H. de Prins der Neder landen vertrok gisterenochtend naar Schwerin om aldaar bij te wonen de doopplechtigheid van den groothertog van Mecklenburg. Z. K. H. was ver gezeld van zijn adjudant, den kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haere. Z. K. H. is voornemens Maandag morgen op het Loo terug te keeren. Na de staking. Het »Sociaal Weekblad,de beëin diging der staking in de bouwvakken te Amsterdam besprekend merkt op »Als gevolg van deze staking is met vrij groote zekerheid in het jaar 1911 of 1912 een groote werkeloosheid in de bouwbedrijven te voorzien. De menigte arbeid, die zich opgehoopt heeft, kan immers onmogelijk thans door de te Amsterdam gevestigde ar beiders alleen verricht worden. Alle arbeiders van buiten, die tijdens de staking naar Amsterdam gekomen zijn, zijn dan ook na de opheffing der staking gebleven en arbeiden nu naast hen, die gestaakt hebben. Het werk dat anders door de Amsterdamsche metselaars en opperlieden alleen zou kunnen afgedaan zijn, moet nu door hen met nieuwe arbeidskrachten ge deeld worden. Waar moet dit groot aantal bouwvakarbeiders werk vinden, indien de tegenwoordige drukte weder om voorbij is? Stakingen gelijk deze, door een ge ring aantal arbeiders, met tegenwer king van de overige organisaties, zonder veel kans van slagen begonnen, moesten niet meer voorkomen. Thans zal de gansche maatschappij ten slotte bet gelag moeten betalen. Het grootste gedeelte der burger lijke en militaire autoriteiten, zoomede tal van particulieren en coperatiën maakte j.l. Donderdag van de door de Commissaris der Koningin in onze natie haar bestaan heeft kunnen hand haven, zonder herhaaldelijk oorlog te voeren. Ja, dat zeer beschaafde volken hun nationaliteit verloren hebben, omdat zij verzuimden zich strijdvaardig te houden." »'T is en blijft dan toch altijd een verschrikkelijk iets iemand te moeten dooden, die u nooit het geringste leed heeft gedaan." «Dat is volkomen waar, maar als gij hem niet doet, doet hij het U; hij hebt hem niet geroepen. Laat ge hem begaan, dan moeten zelfs onze kinderen, dat is te zeggen uwe kinderen, want ik huw nooit, die zwakheid nog mis gelden. Volgens uwe meening zou men, wanneer een rooverbende in een huis dringt, den roovers niet mogen schaden I Dat is een dwaasheid." «Maar de onderhoorigen zijn het niet die kwaad willen, zij worden ge dwongen door hun opperhoofd, die wijselijk op een eerbiedigen afstand achter de linie van bataille blijft." «Een onnoozele die het gelooft; ik verzeker u, dat het gedrag van zoo'n onderhoorige u volstrekt niet mee vallen zou indien deze de kans schoon zag en door de krijgstucht, waaraan hij onderworpen is, niet in bedwang provincie, Mr. F. D. graaf Schimmel- penninck, gegeven audiëntie gebruik. Na de lunch ten huize van den burgemeester bezocht Z. H. E. G. het St. Elizabeths gasthuis en het St. Pieter- Bloklands gasthuis. Een bezoek aan »Birkhoven" kon om het noodweer niet doorgaan. Den laatsten tijd hoorden we zoo nu en dan van verschillende bewoners van perceelen aan de Krommestraat spreken over een ge heimzinnig beven hunner woningen. Vooral op de bovenverdiepingen was het bij wijlen om draaierig te worden en slingerden spiegels en schilderijen lustig langs den wand. Nu heeft het bouwtoezicht er zich mede bemoeid en vastgesteld is reeds, dat het leven niet gevolg is van het heiwerk voor de Stoncy-sluis aan de Groote Koppel. Wat dan wel de oorzaak is, wordt nog slechts gegist. Dat deze gezocht zou moeten wor den in een fabriek aan de Lavendel straat staande motor lijkt ons wel al te bedenkelijk. Te hopen is het echter voor onze arme geplaagde modeburgers, dat er spoedig genezing voor de kwaal worde gevonden. Bij het noodweer dat jl. Woens dagmiddag boven onze gemeente woedde is op verschillende plaatsen den bliksem ingeslagen, zonder echter groote schade of brand te veroorzaken. Meer werd er door de enorme regen geleden. Geen goot was in staat de watermassa's te verzwelgen, zoodat niet enkel straten en tuinen maar ook verscheidene binnenhuizen werden blank gezet. Bij publieke aanbesteding is door Burgemeester en Wethouders het onderhoudsverfwerk aan de na volgende gemeentegebouwen opge dragen aan de daarbij vermelde inschrijvers: Gemeentehuis, S. H. Massa voor f 129.Directeurswoning gemeente reiniging, R. van 't Hof voor f 98. gebouw op de algemeene begraafplaats, R. van 'tHof voor f51.— werkhuis, S. H. Massa voor f 187.50; waag gebouw, J. R. van't Hof voor f43. Politiebureau, R. van 't Hof voor f 140.en een woning aan de Bloe- mendaalschepoort aan R. van 't Hof voor f 26. Bij inschrijving is het beplanten van den rijksweg van Amersfoort tot de grens tusschen Utrecht en Gelder land voor f1393,gegund aan D. van 't Boveneind te Woudenberg. De Stafmuziekkorps van het 5e Reg. Inf., Directeur de heer G. Bik kers, zal bij gunstig weder Zondag avond, van 7—9 uur, een concert geven op Birkhoven. Het navolgend Programma zal worden uitgevoerd 1. «Ons Regiment", marsch v. d. Werf. Opgedragen aan H. H. Officieren van het 5e R. I. 2. Ouverture »Le Barbier de Seville" Rossini. 3. »Gold und Silber", Walzer Lébar. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opéra »La Muette de Portici" Auber. PAUZE. 5. Ouverture »Im Italieniscbe Style" Schubert. 6. sRomanze" Svendsen. 7. a. »Waldvöglein", Polka für Picollo Burose, b. »Rendez-vous", Intermezzo Aletter. 8. «Musikalischc Reise durch Europa", Grosze Potpourri Conradi. Aan de Centrale botermijn werd aangevoerd 9725 Kilo ongezouten en gehouden werd; 't zijn volstrekt zulke lammeren niet, als men in een oogen- blik van zwakheid en goede trouw, zou meenen te mogen aannemen; enkele goeden natuurlijk niet te na gesproken, doch deze vormen zeer zeker de uitzonderingen op den regel. Ik zeg je, schiet er gerust op los, als zij u te na komen, anders zou het je wel eens kunnen berouwen." De indruk wekte de woorden van den oud-officier op Edmond gemaakt hadden, was thans, door de praktische wending die Daan aan de zaak had gegeven, totaal uitgevischt. «Maar hoe moet het nu met ons vrijcorps?" was zijne vraag. «Wel, wij laten alles rusten tot er zekerheid heerscht, dat de oorlog onver mijdelijk is; iets wat niet lang meer kan duren." «'T is dood jammer, dat wij niet onmiddelijk onze plannen konden vast stellen I ik kan mij zoo voorstellen, dat er, als het gevaar dreigt, niet veel van komen zal, of dat de zaken ten halve zullen worden gedaan.'. «Laat dat gerust aan onzen vriend Korf over, mijn waarde," antwoordde Schimmel: «in weerwil van zijn mooie redeneering durf ik er wel wat onder 3775 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-controle. De prijs was fl.lü a f 1.19. De ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll, heeft het bevel over het le escadron van het 'le reg. huzaren aan vaard. Het escadron, met de regiments- muziek aan het hoofd, wachtte hem Woensdag op zijn rit van den Haag naar hier, nabij Soesterberg op. De muziekspeeldeden Ordonnansen march. Na het defileeren werd rust gehouden en werd de troep onthaald. Te half twee kwam de troep met een opgewekten marsch het garnizoen binnen. Amersf. Dagblad. Luitenant-kolonel W. H. Piepers, van bet 'le regiment huzaren, oud- leeraar aan de Kon. Militaii e Academie, en majoor-kwartiermeester W. Woud stra, controleur over de inwendige administratie der korpsen, oud-leeraar aan den Hoofdcursus, zijn benoemd tot leden der Staats-commissie tot reorganisatie van het Militair onder wijs. De vergadering der classis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk zal worden gehouden in de St. Joris- kerk bier op Woensdag 29 Juni. Er moet worden voorzien in de vacaturen, die aan het einde des jaars ontstaan door de gewone aftreding bij het Provinciaal kerkbestuur van het lid ds. W. II. Stegenga, zijn secundus ds. G. B. Fijnvandraat en den tertius dr. G. Velenga, en van het lid-ouderling C. L. Mense en zijn sec. F. Labou- chèrealsmede bij het classicaal bestuur van den praeses dr. Meulenbelt en zijn sec. ds. Brans; van den assessor ds. Gelderman en zijn sec ds. Postma; van het lid ds. Barbas en zijn sec. ds. Fijnvandraatvan het lid-ouderling H. Schoenmaker en zijn sec. H. A. van Baak. Aan de consideration der vergadering zal worden onderworpen het voorstel der Algemeene synode om een nieuw Reglement op de kerkvisitatie in te voeren. Bij de verkiezing voor vier leden van de Provinciale Staten in het boofd- kiesdistrict Amersfoort zijn officieel candidaat gesteld: de vier oftredende leden, de heeren, K. van der Burg, A. J. Bicker Caarten, II. C. A. de Jong en W. van Klooster, door de centralen der Roomsch-Katbo- lieken, Anti-revolutionnaire en Christe lijk- historische kiesvereenigingen in het district; de heeren D. Gerritsen, dr. A J. A. Thomas en A. M. Tromp van Holst door een provinciale vereeniging van vrijzinnige kiezers. D6 stemming heeft plaats op Vrijdag 17 Juni, Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 12 Juni geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/i uur, Ds. H. Makkink. Ev. Lutb. pred. te 's Hertogenboscb. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte voor deChr. School verwedden, dat hij nu al bezig is te overwegen, wat hij met ons aanvangen zal." «Welke reden hem dan wel bewogen heeft aanvankelijk zoo kortaf te be danken, en later die belemmerde voor waarde te stellen?" «Laat ons daar het hoofd niet verder mee breken; 't is thans een uitge maakte zaak, dat hij onze aanvoerder zal wezen en 't zou mij sterk verwon deren vrienden, wanneer het nog acht dagen zou duren voor hij het bevel op zich nam. TV. «Dank Bertha! dat gij aan mijn verzoek hebt voldaan," zeide Edmond, zijne geliefde op hare gewone wande ling ontmoetende. «Ik meende dit aan u verplicht te zijn Edmond, hoewel de wijze waarop gij uw nauwelijks gegeven woord terug genomen hebt, mii zeer getroffen heeft." «Spreek daar niet meer van; toen ik dat deed, waande ik, dat onze ver bintenis u niet gelukkig zou maken. Nu u echter een ander, veel grooter onheil dreigt, nu men u aan dien notaris wil verbinden, kan ik mijn Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9Vi uur, de Heer H. J. Vaarties van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9s/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurbuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. ST00MVAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomvaart Maatschappij Nederland. ss. Koning Willem III arriveerde te Genua 8 Juni ss. Koning Willem I arriveerde te Suez 7 Juni. ss. Vondel vertrok van Sabang 6 Juni. ss. Koning Willem I vertrok van Port Said 9 Juni. ss. Vondel vertrok van Col umbo 10 Juni Een fideele gevangenis. Vier makelaars te Cincinatie, on langs wegens het houden van sBucket- shops" tot gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld, hebben dezer dagen hun straftijd begonnen. Maar uit de modedeelingen die omtrent hun vervoer en hun verblijf in de gevan genis (te Dayton in Ohio) worden gedaan, blijkt dat de heeren het vol strekt niet kwaad hebben en dat er in Amerika trouwens wie zou er daar aan twijfelen nog wel eens een accoot'dje te treffen is met de gestrenge uitvoerders der rechterlijke bevelen. Onder geleide van een tweetal justitieele beambten gingen de heeren in een Pullmanwagen naar de plaats van hun bestemming. Te Dayton aan gekomen werden de heeren in het gevangenisregister ingeschreven, maar dadelijk daarop gingen ze de stad in om de noodige inkoopen bedden, meubelen, glaswerk enz. te doen. Zij installeerden zich daarna in een drietal bovenkamers van de gevange nis, uitzicht gevend op het drukste gedeelte van de stad. Zij ontvingen hun maaltijden uit de keuken van den gevangenisdirecteur, hebben siga ren en ververschingen bij de hand en zelfs bezoek ontvangen schijnt hun niet geheel verboden. Zoo zullen de heeren het wel een half jaartje kunnen uithouden. Een eigenaardig geval. Men schrijft aan de Nieuwe Courant: In het Genootschap tot zedelijke ver betering van Gevangenen te Rotterdam is een scheuring ontstaan, welke het onderwerp van vele gesprekken uit maakt. De oorzaak wordt gezocht in het feit, dat de vorige maand een geacht ingezetene tot drie dagen werd veroor deeld wegens een persdeict, Eenige invloedrijke leden van het Genootschap, die evenals tal van andere per-uit gezaghebbende kringen, sym pathie voor den veroordeelde gevoelden, wilden hem het verblijf binnen de gevangenismuren verzachten, bezoch ten hem om beurten dagelijks en ver toefden dan somwijlen geruimen tijd bij den geditineerde. Vond dat optreden bij velen sympathie, aan de justitie, was dit bezoek minder aangenaam, ofschoon het niet in strijd was met de voorschriften, daar de leden van het Genootschap bij ministrieele be schikking steeds toegang tot alle ge vangenen hebben, onverschillig of zij voor korteroflanger tijd gedilineerd zijn. Het geval leidde tot een buitenge wone vergadering van het Genootschap, wegens het inkomen van een klacht van het College van Regenten over de gevangenis. Het gevolg biervan was dat eenige der trouwste bezoekers van de gevange nis hun ontslag namen uit het Genootschap, daar zij zich tot de liefde niet langer verloochenen. Gij hebt wel geweten, niet waar, Bertha," vervolgde hij opgewonden, «dat ik u nooit zou kunnen vergeten; neen, toen gevoelde ik eerst recht, hoezeer ik u liefhad I en thans te (lulden, dat gij tegen uw zin dien man zoudt moeten huwen, dat kan ik niet." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2