BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. worden ontheven van de drukkende last, veroorzaakt door een te moeilik spellingsysteem en, voor het algemene schrijven, onnodig geworden buigings uitgangen. Redenen waarom zij Uwe Excellentie dringend verzoeken geen vertrouwen te schenken aan beweringen als de bovenaangeduide, zolang die niet door bewijzen zijn gestaafd. J. J. SALVERDA DE GRAVE. J. H. KERN. B. SIJMONS. U. PH. BOISSEVAIN. J. VAN WAGEN1NGEN. G. HEYMANS. A. E. H. SWAEN. H. POL. M. E. LOKE. D. C. HESSELING. G. KALFF. J. S. SPEIJER. i) K. SNEYDERS DE VOGEL. A. J. BARNOUW. H. W. E. MOLLER. T. J. DE BOER. B. FADDEGON. A. A. FOKKER. W. VAN DER GAAF. I. H. GOSSES. J. W. MULLER. W. CALAND. H. VAN GELDER. G. W. KERNKAMP. E. KRU1SINGA. F. BUITENRUST HETTEMA. Het adres is onderteekend door ongeveer 500 leeraren aan Gymnasia, Hoogere Burgerscholen, Kweekscholen, doctoren in de letteren enz. D Met de bijvoeging„ofschoon zelf zich be dienende van de spelliiig van De Vries en Tc "Winkel". 3) Met de bijvoeging: „althans voor zoover betreft de weerlegging der gronden in het adres der letterkundigen aangevoerd". Défilé voor de Koningin. De escadrons van het le reg. huzaren te Ede in garnizoen, maken Donderdag een marsch naar Apeldoorn. Op het Loo zal gedefileerd worden voor de Koningin, waarna de troepen zullen worden geïnspecteerd in het Koninklijk Park. H. M. zal hiervoor plaats nemen in a la daumont bespannen rijtuig met postillons en voorrijder. Na alloop worden de officieren ten Paleize ontboden, terwijl de manschap pen ter plaatse zullen worden onthaald. Het zal de eerste maal zijn, dat na de standaarduitreiking, ten vorigen jare in het kamp van Milligen, met den nieuwen standaard voor H. M. wordt gedefileerd. Ziehier de woorden, die oud-Presi dent Rooseveld bij zijn aankomst in New York heeft gesproken als ant woord op de redevoering van Gayuar, den burgemeester van New York. nik ben meer dan ik kan zeggen verheugd dat ik terug ben onder het volk dat ik lief heb en ik ben bereid en verlangend om mee te heipen aan de oplossing van de problemen, die opgelost moeten worden, als wij deze grootste democratische republiek die ooit door de zon beschenen is, willen zien groeien en bloeien zooals wij het hopen." Men ziet dat Roosevelt het vaste plan heeft om, in welke functie dan ook, een rol te spelen in de Ameri- kaansche politiek. Aan de Frankfurter Zeituny wordt uit New York geseind, dat Roosevelt's tocht door de stad een triomftocht anders had Guus even geïnformeerd... gepolst... gevischt... Een klein zaakje in papier, potlooden, en zoo meer, schonk geen licht. Na lang wachten kreeg Guus een oude, doove juffrouw te zien... Hij schreeuwde of-ze ook meneer De Ram kende... Sanders? Neen, De Ram!... O, Jansen? Neen, De RhmDe RamHier vlak-over. Van 28m... De oude juffrouw tuurde hem ban gig-wezenloos aan... Probeerde liefjes te glimlachen... 't Whs zoo'n eenzame nieuwe buurt en die meneer scheen zoo opgewonden... Ze knikte van-neen. Nooit van gehoord. Zeker hier pas komen wonen?... Speet haar erg. Neen, die menschen kende zij niet. Guus bleef nog vóór het beneden huis van oome-Toon staan. Alles was potdicht. Hij gaf de zaak op... Voor zijn part kon die leelijke ijsbeer... Dat magere stuk-chagrijn... De legende in de familie wasals Guus er zich maar meê bemoeit, dan kom 't wel terecht. Daarom vooral verdroot het échec hem. Zijn reputatie van kraan, wien alles lukt, die alles aandurft, stond op 't spel... 't Was een vreemdsoortig sinjeur^ geleek zooals men het zelden gezien heeft. Straten, daken en vensters langs den weg dien de optocht nam, waren dicht bezet met jubelende menschen. Heel de stad is bevlagd, behalve Wallstreet. Het was prachtig weer. De overstrooming. De schade, door de overstrooming in Vorarlberg aangericht, heeft een ontzaglijken omvang aangenomen. Men schat die op minstens 15 millioen kronen. De vertegenwoordigers van het landje hebben reeds in den Oosten- rijkschen rijksdag hulp van den staat gevraagd en er zijn verscheidene inschrijvingen geopend. De Bregenzer Waldbahn en de Montasunerspoorweg zijn voor een gedeelte vernield, Te Vauvanszijn tien huizen ingestort. Te St. Gallen is het kerkhof overstroomd en de dooden dreven er weg uit de graven. In Vorarlberg zijn minstens tien menschen verdronken. En bet gevaar is nog niet minder geworden. Het meer van Konstanz was volgens de laatste berichten nog aan het wassen en er vielen weder stortregens. Tot in de voornaamste straten van Rorschach staat het water. In het Muota-dal ziet het er nog treurig uit en er zijn daar weder ver scheidene huizen vernield en bruggen weggeslagen. Het Finsche protest. Zooals te verwachten was werden Zondag als antwoord op het besluit van de Doema, waardoor de zelfstan digheid van Finland vernietigd werd, in geheel het land der duizend meren volksvergaderingen gehouden, die nog door vele andere zullen gevolgd wor den, om te protesteeren tegen de ontrechting. Die vergaderingen werden bijge woond door alle partijen, en overal werden de voorgestelde moties een stemmig aangenomen. In de meeste moties wordt op ongeveer gelijke wijze gewezen op de onwaardige manier waarop de vertegenwoordiging van een groot volk een ongehoorde rechts- breuk pleegde, om een staatsgreep te volvoeren in een zelfstandigen, kleinen staat. Maar het Finsche volk staat als een man achter den Landdag en acht geen wetgeving bindend of van kracht, wanneer die tot stand gekomen is met schending van de grondwettige rechten van den Landdag. Het is der halve de plicht van eiken Finscben man, met alle rechts- en wettelijke middelen de invoering van zulk een wetschennis krachtig tegen te gaan. Voorts werden op die volksverga deringen telegrammen voorgesteld en afgezonden aan professor Miljoekof, om hem dank te zeggen voor zijn mannelijk optreden voor de rechten van het Finsche volk en hem te ver zekeren, dat Finland het Russische volk zal beoordeelen naar de daden van Miljoekof en zijn partijgenooten. Want aan zulke mannen zal de toe komst van Rusland behooren. Het eerste passagiers-luchtschip. De '22e Juni zal een gedenkwaardige dag worden in de geschiedenis. Dan zal het luchtschip «Zeppelin VII", her doopt in iDeutschland", de eerste reis ondernemen als middel van vervoer voor bet publiek, als middel van ver voer, dat voor zoover mogelijk bepaalde tijden van een bepaalde plaats vertrekt, en dan ook volgens het «luchtschipboekje" neerkomt. De eerste van de regelmatige reizen, dien Freek boven, in de "Goeie ka mer vond. 't Leek een vroolijk soort snaak. Hij bad een bont-gebloemd, satijnig vest aan, en er bengelde een driedubbele gouden ketting op. Spich tige, kroezige, bakkebaardjes. Een grijze, geruiten pantalon, vilten hoedje. Hij glimlachte voortdurend, en dan kwamen witte, puntige tandjes tusschen de dunne lippen te voorschijn. Onder 't praten krauwde hij z'n kin of z'n keel. Schoot telkens in een hinnekend lachje, maakte hoffelijk oolijke bui ginkjes... En in z'n vroolijke, zelfs dartele oogen zou plotseling een ex pressie komen als van een dier, dat bijten wil... Hard, stevig bijten... Ter wijl gij er het minst op verdacht zijt; 't aait of streelt... Een zonderling ke reltje, die vreemde meneer, natuur lijk bleef Leen bij het gesprek. Meneer Yeen was 'n zeer particuliere vriend van oome-Toon. Had hem jaren gekend, in Boston. Was een maand na hem in het land gekomen... Had, tot z'n verbazing gemerkt, dat zijn oude vriend De Ram met niemand om ging. Met geen enkel familie-lid... Had meneer Van Veen "bepaald ge frappeerd." Oome z'n eigen schuldviel Leentj e welke ondernomen zullen worden op initiatief en met kapitaal van de Hamburg-Amerika-lijn en de Deutsche Luftschilfahrt-Aktiengesellschaft. Den 22en Juni zal de reis gaan van Friedrichbafen, over Stuttgart, Mann heim, Keulen naar Dusseldoif. Op de tusschenstations kunnen wanneer het schip niet al bezet is nog passagiers instappen. Van Dusseldorf gaat de reis verder naar Berlijn. Het luchtschip «Deutschland" is 148 meter lang, de ballon, 14 meter door snede, heeft een inhoud van 19.000 kubieke meter. Onder de ballon, tus schen de beide gondels, is de passagiers cabine gebouwd. In de voorste gondel is een motor van 130 paardenkracht, in de achterste zijn er twee, elk van 100 paardenkracht. De snelheid be draagt 50 a 57 kilometer per uur. De draagkracht is 20.000 kilogram, na aftrek van het eigen gewicht 4 a 5000 kilogram. De benzine en olievoorraad is voldoende voor 12 a 15 uur. De bemanning bestaat uit den leider, den ingenieur, twee stuurlieden, 4 of 5 monteurs. De kajuit van de »Deutscbland« moet, volgens de beschrijvingen, er- keurig uitzien. Al het metaal is met mahoni bekleed, de zoldering ook van mahoni is zelfs met paarlmoer ingelegd. Op den grond ligt een tapijt. En gezeten in de gemakkelijke rieten stoelen, kunnen de passagiers vrij kijken door spiegelruiten linksen rechts, zelfs, wanneer het niet tocht, de raampjes neerlaten. Natuurlijk moet er aan boord ook iets te krijgen zijn, koffie, thee, wijn en een kouden schotel. «Aannemen, een broodje met ham en een glas Rijn wijn.» En de aannemer serveert. De aannemer, die de eerste luchtsiïhip- kellner ter wereld is. Die bij zijn col lega's van boot of trein voor heeft, dat hij niet vast op de beenen behoeft te staan. Die alleen krachtens de ad vertentie, waarbij hij gevraagd werd aan één voorwaarde moet voldoen: niet zwaarder zijn dan zestig kilo. Goedkoop is dit vervoermiddel voor- loopig niet. Een reis van drie uur kost 200 mark, korter 100 mark. De reisgids zal een week te voren worden opgesteld en gepubliceerd. Schadevergoeding bij schipbreuk wordt niét betaald. De verantwoorde lijkheid is alléén en uitsluitend voor den passagier. Het program van vertrek en aan komst kan gewijzigd worden door den leider van het schip. Die waarschijnlijk ook zijn wil zal moeten buigen naar dien van den wind Maar wie durfde een paar jaar ge leden droomen, dat we nu reeds zoo ver zouden zijn? Handelsbl. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer betreffende de a.s. Zondag in Amicitia alhier te houden tentoonstelling van rozen. Er zal veel moois te genieten zijn en verscheidene inzendingen zijn toe gezegd. De societeitslokalen van Amicitia en het terras zijn voor alle bezoekers der tentoonstelling toegankelijk. De toegangsprijzen zijn zeer matig gesteld, ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen zich eens op de hoogte te stellen van de vlucht, die de rozencultuur heden ten dage in ons land heeft genomen. in, die vond dat de vreemde meneer iets verwijtends in z'n manier van spreken had. Toen ze dat zei glim lachte de vriend van oome-Toon. Medelij dend-teleurgesteld. Als een, die grievende miskenning moet hooren, doch zich boven de krenkende insinuatie verheft. Zachtjes schudde hij het hoofd. "U ként Anton niet!... U ként 'm niet!... Ik mag zeggen, dat u zijn boezemvriend was. Maar... de man heeft verdriet gehad. Veel verdriet... Poor fellow I" Meneer Van Veen sprak nu zachter, glimlach verdween van z'n trekken. Hij snoof door den neus... Haalde z'n zakdoek voor den dag. Oude, teêre herinneringen schenen hem te be stormen.... Leen en Freek keken elkan der aan. Er was stilte in de "goeie kamer"... »Hij is een beste, brave vent I" riep meneer Van Veen uit. En nu veegde hij snel over z'n oogen. "'n Juweel van een vent, wat ik u zeg!" Leen haalde karafje met glazen uit de kast. Freek zette sigaren voor meneer Van Veen op tafel. Hij dronk nooit anders dan melk of water. Rooken wou-ie graag... Hij stak de sigaar uiterst voorzichtig aan... Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, burgemeester dezergemeeDte heeft bet beschermheerschap van de «Amersfoortsche Muziek vereeniging» aanvaardt. De weer op nieuw in dienst ge stelde luitenant der huzaren Jhr. M. C. T. G. de Rotte wordt op 1 Juli ingedeeld bij het 2e escadron van het le regiment huzaren alhier. De paardenarts 2e klasse II. W. Klerk de Reus keert 25 Juni uit Olde- broek naar het garnizoen alhier terug. De Chr. Jongelingsvereeniging Ps. 119:9 is weder een stap nader tot haar te stichten vereenigingslocaal. Zij kocht dezer dagen een terrein aan de Beekesteinschelaan, waarop eerlang een gebouw zal verrijzen, waarin naast vergaderzaal tevens lees- en conver satiezalen zullen worden aangetroffen. Een 18-jarige bloemenliefhebber die deze kinderen der natuur zonder verlof uit andermans tuin plukte, werd op heeterdaad betrapt en zal tenge volge van het opgemaakt proces ver baal, zijn liefhebberij met een poosje «brommen» moeten boeten. Een veilofhouder, die in zijn locaal ook sterken drank in voorraad had werd deswege door de politie bekeurd. Op de baan der sociëteit «Ver eeniging# wordt a.s. Zaterdagavond te 8 uur een stedelijk Kegelconcours geopend bestaand uit Vrije baan en Korpswedstrijd. Tal van fraaie prijzen daarvoor uit geloofd zijn in de vitrine der firma Fortmann en Hehenkamp tentoonge steld. Als nieuwtje is ditmaal ook een wisselprijs (kristallen beker) uitgeloofd, die om het eigendom eerier Kegelclub te worden, tweemaal achtereen of driemaal in het geheel door denzelfde club gewonnen moet worden Ook wordt een weekprijs beschikbaar ge steld voor den Kegelaar, die in de afgeloopen week het hoogste aantal punten op één kaart beeft behaald. Het concours duurt tot Maandag 25 Juli a.s. Sedert j.l. Zaterdagavond wordt de Utrechtschestraat op nieuwe wijze verlicht. Dehangendelantarensspreiden een overvloed van licht en voldoen veel beter dan de gewone straatlan tarens, zelfs al zijne deze van de aller beste gloeikousjes voorzien. Ons dunkt de proef is dan ook uitnemend geslaagd en zal het gemeentebestuur niet aarze len om ook de Langestraat van dezelfde lampen te voorzien. De heer W. H. van Haselen H.P.z. student in de medicijnen te Utrecht deed gisteren met goed gevolg het eerste natuurkundige examen. De huzaren zijn op het oorlogs pad, onder leiding van de majoor J. M. baron van Boecop van het le reg. wordt door een detachement een driedaagsche oorlogsmarsch gemaakt. Uit ons garnizoen nemen daaraan deel de luitenants Jbr. J. A. Roëll en W. E. Mathon. Een twintigtal heeren kwamen gisteren avond in >de Zwaan» bijeen, ten einde te komen tot oprichting eener vereeniging van ambtenaren in dienst van bet Rijk, de Gemeente en de Spoorwegmaatschappijen. Doel der vereeniging is door ge- zamenlijken inkoop de stoffelijke be langen der leden le bevorderen. De tijdelijke voorzitter heette de Geen aschje dwaalde weg... Keurig-netjes... Maakte Freek com pliment over sigaren... Werkelijk, héél lekker!... Toch trok meneer Van Veen zonderling gezichtje. Snoof de rook op met iets-viezigs om den neus... Was natuurlijk aan sigaren van minstens een dubbeltje gewend... Hij vertelde. Zocht portret van z'd vriend Toon, met diens overleden vrouw... Ze voelde dat was ooms groot ver driet.... "Stakkert!" zei Leentje, die nu begreep... En vergaf... Meneer Van Veen vond 't niet tot zijn leedwezen. Maar wel zagen zij allemaal vreemd bankpapier... Zóó'n bundel... Meneer Van Veen liet een honderd-dollar-briefje kijken... Stopte 't nonchalant in zijn vestzak. Ze praatten vertrouwelijk. Vriend van oome-Toon gaf inlichting. Zoetjes-aan kwamen ze op ooms «middelen»... "Rijk? Och... Neen, rijk is-ie niet» zei Van Veen, nichtje Leen niet zonder eenige wantrouwende verontwaardiging aankijkend, met schamper lachievan: Jawel, ik heb jelui in de gaten... Hartelijke familie!... »Rijk? Ik schat Antoon De Ram" zei hij, heel-onverschillig op z'n reus- de aanwezigen welkom, constateerde dat de opkomst voor Amersfoort niet gering was, deelde mede dat Inkoop- vereenigingen in nadere plaatsen goed werken en stelde de vraag: Zullen we hier een dergelijke ver eeniging oprichten? Ook zit de ge dachten voor, het geld dat in Amers foort verdiend wordt zooveel mogelijk in Amersfoort te laten. Verschillende vragen over contri butie, rechtspersoonlijkheid en derge lijke werden gedaan, doch konden uit den aard der zaak nog niet alle beantwoord worden. Ruim twintig zijn als lid toegetreden, terwijl staande de vergadering een bestuur werd gekozen, dat binnenkort met een meer uitge werkt plan voor den dag zal komen. Door den heer Stienstra, directeur der boterfabriek te Winterswijk, iseene ontdekking gedaan, die voor de zuivel bereiding van groot gewicht is. Hij heeft het middel ontdekt, om zure melk direct van zoete te onderscheiden, zon der daarvoor uil iedere bus een proefje te nemen. Wanneer men een in kokend water warm gemaakt koperen plaatje in zure melk steekt, dan zal de melk op dit plaatje terstond beginnen te schiften en korrelachtige bestanddeelen achterlaten, terwijl zoete melk van het plaatje afvloeit. De heer Stienstra beeft reeds eenige dagen een proef genomen met zijne ontdekking en de resultaten waren bepaald uitmunten. Voor een fijne ontrooming der melk en dientengevolge voor de boterpro- ductie is de ontdekking van groot be lang. Erfenis deelen. In het koffiehuis «DedrieGemeenten" te Heerenveen, zoo meldt het »N. v. Fr." kwamen jl. Dinsdag circa 50 personen bijeen uit alle deelen des lands, om, blijde gestemd, hun deel iri ontvangst te nemen van de opbrengst der nalatenschap van twee verre bloed verwanten, beiden in het begin dezes jaars te Nieuwescboot overleden, de ongehuwde zuster drie dagen later dan haar eveneens ongehuwde broeder. De heer H. J. W. Teriet, notaris te Joure, aan wiens optreden het te danken is, dat deze zaak zoo spoedig haar beslag kreeg aan bet opsporen der overal verspreid wonende erfgena men waren vele moeilijkbeden verbon den opende de bijeenkomst, en zeide o.a., dat het heden wel «geen weer was om een erfenis te deelen" 't was nl. snikheet en een dergelijke zaak wordt doorgaans met slecht weer in één adem genoemd »maar dat hg toch geloofde, dat de aanwezigen daar om even goed bun aandeel in ontvangst zouden willen nemen." Van die erfenis, die nog al aanzienlijk is, tot de nalatenschap behoorden twee flinke boerenplaatsen c. a. en roe rend goed kwamen enkelen vrij belangrijke bedragen toe. Een zwerver, zekeren Lucas de Boer, is gerechtigd tot de ontvangst van circa f2500. Jammer voor den man, dat hij zelf van deze voor hem zoo heugelijke gebeurtenis niets alweet, wijl zijne tegenwoordige verblijfplaats niet be kend is en een ingesteld onderzoek daarnaar tot nog toe geen resultaat opleverde. Men is te weten gekomen, dat hij met de laatste volkstelling zich in de Haarlemmermeer ophield, maar verder heeft men geen spoor van hem kunnen vinden. Wat zal Lucas als hii is achtig gouden horloge kijkend. »Ik schat Antoon op... nou... meer dan een paar ton... Neen, zeg twee-en-een half... op z'n hoogst..." »Wat zegt u daar!" riep Leen uit, rood als een kreeft... 't Moet gezegd, Freek hield beter z'n fatsoen. Gaf haar wenk van: mensch, blijf toch bedaard... wat moet die man van je denken!... «Antoon De Ram" vervolgde de vriend «stond in Boston bekend als iemand, die binnen een jaar zeker toch een half millioen dollars.., Dol lars, geen guldensruw bezitten. Maar z'n vrouw... Arme DaisyKwam te sterven. Zijn eenig kind wks al dood... Hij gaf er de brui aan. Woü nergens meer van weten... 't Is een wonder, dat-ie nog zooveel uit den brand gered heeft..." Meneer Van Veen bleef nog wel een uur praten. Liet zich toch ver bidden om een glaasje wijn te drinken... Eén enkel... Hij nam heel-klein teugjes... Nou zeggen ze nog wel dat die Ameri kanen zulke drinkebroêrs zijnEen week later was hij 's middags hij Leentje en Freek aan tafel de gast. Er waren drie ooms, twee tantes en een nicht genood. Meneer Van Veen verhaalde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2