BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. schandaal van dergelijken omvang af- loopen. Maar wie nu om zich heen ziet, hij beseft ook dat het Rijs- wijksche drama »een uit vele" is, waarbij het sombere, bet bedroevende, het schokkende, eigenlijk niet veel minder moeten heeten, ook al volgt de dood. als ontknooping, minder snel en minder gewelddadig. Wiedekroniek van «verwoeste levens" gaat schrijven, mag zich nu wel van grooten voor raad papier en schrijfmateriaal voor zien!... En van de meeste, durf ik zeggen, is de grond-oorzaak, de bron, van waar uit de ontwikkeling van het kwaad, van het bederf, meer of minder langzaam om zich heen greep; al het teêre, mooie, gezonde in harten- en zieleleven vergiftigend, vernielend, te zoeken in schromelijk-verwaarloosde opvoeding. De krachtigstebondgenoo- ten van woekeraar, speelholbaas c. s.. dat zijn: ouders zonder plichts besef, zonder belangstelling voorron der kennis van de hooge en zware taak, die op hunne schouders rustte!! Noch de uitslag der Staten-verkie- zingen, den gestagen voortgang van het proces, dat ons naar zwart- contra-rood voert, nog eens scherp belichtend, noch het besluit van onzen Senaat om de Heeckeren-nota toch naar minister De Marees te zenden... den muis dus zijn staartje noir niet af te knippen, en evenmin de tijding, dat 's heeren Thomson's kloek volharden toch een bresje schijnt ge scholen te hebben in de onneembaar- geachte Krupp-monopolie veste... Heeft ons uit zomer-dommeling opgeschrikt. Wij, Hollanders, kunnen toch veel verdragen, hebben eene aartssterke, taaie «eonstitutie« (met kleine c, o zetter!)... Lintjes, en Borromaeo- stormen kunnen over onze hoofden gieren Zelfs moge men ons aanslag biljet voor welke belasting gij verkiest «peperend, nog sterker en heviger, tot 'teen portie-bazepeper lijkt, waarin een alte-bejaarde poes sluimert, wiens identiteit door chef-kok moest ge maskeerd... Alles vinden we, per slot van reke ning, goed, mits men ods niet store in onze lieve, oude sleur-gewoonteijes. Nu gaan we, in ernst of in schijn, reisplannen maken De dagelijk- sche kinema dient, voor de variatie, eens andere beelden te vertoonen... En de koerantier, die daarmeê geen rekening gelieft te houden, hij spreekt en preekt voor doovemans-ooren!... Mr. ANTONIO. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Van de Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, welke in den a. s. zomer te Scheveningen, uitgaande van den Volksbond tegen Drankmisbruik, zal worden gehouden in het eigen gebouw der tentoonstelling, gelegen in de on- middelijke nabijheid van het Kurhaus, zal de tweede afdeeling, de afdeeling der moderne Huisviijtschool, niet een der minst aantrekkelijke nummers vormen. Daar toch zal men met de nieuwste hulpmiddelen en geheel in den vorm der praktijk, de huisviijtschool, zooals die eenmaal algemeen moet worden, in werking zien. Daar zal geregeld en aan meer gevorderde leer lingen les gegeven worden in alle vak ken, die voor de huisviijtschool sleclits- terughouden, maar in uwe plaats, was ik maar stilletjes thuis gebleven beste; waar slagen vallen, krijgt men licht een tik mee, en daar kun je voor je leven genoeg aan hebben. Enfin, 't is je eigen keus." «U maakt er mij toch geen verwijt van oom, dat ik mijn arm ten dienste heb gesteld, waar zoo velen hun ouders en zelfs hun gezin moeten verlaten iD den strijd voor ons recht." //Neen, de Heer beware mij, dat ik dit zou doen Edmond! uwe neven zijn op hun verzoek allen bij de schutterij ingedeeld, hoewel de jongens eigenlijk geen van drieën voor soldaat deugden maar zie je, den vijand bedaard afwach ten, of hem te gemoet trekken, dat is toch niet hetzelfde wilde ik maar zeggen. Doch daarover dacht ik eigen lijk niet te sprekenik heb iets anders met U te behandelen en wel eene zaak, die ik meende, dat al lang tot het verleden behoorde begrijp ge mij «Niet recht oom," antwoordde Edmond, die echter reeds een onbe stemde verwachting had, van de straf predikatie die volgen zou. «Nu, ik zou er in de gegeven omstan digheden dan ook niet over spreken jongen, als ik daareven niet nog daartoe open staan, in schrijn, in houtsnijwerk, in cartonnagearbeid, in vlechtarbeid, in versieringskunst uit waardelooze grondstolïen, in rustiek werk en metaal- drijven. De Koninklijke Nederlandsche Kantwerkschool, de zoo welgeslaagde stichtig van Jhr. Ernest van Loon te 's-Gravenhage, zal toonen op welken hoogen trap het nationaal kantwerk staat; van de zijde van de ateliers van Mevrouw Wegeriff te Apeldoorn zal het batikken aanschouwelijk worden voorgestelden in een speciaal Hol- landsch interieur zal de weefarbeid worden onderwezen. Er zal daar dus veel en afwisselends te zien zijn. Aan deze tweede afdeeling is dank zij het initiatief van het Bestuur der afdeeling, bestaande uit den Voorzitter, den heer H. de Wilde, wethouder te 's-Gravenhage en mej. M. Pekelharing te Uirecht, eene serie van spreek beurten verbonden geworden, die mede hoogst interessant beloofd te worden. Deze spreekbeurten zullen niet alleen de verschillende zijden van den huis- vlijtarbeid in het helderste lichtstellen, doch zullen tevens trachten zich zoo nauw mogelijk aan te sluiten bij dat gene wat ter tentoonstelling te zien is. En reeds nu zijn vele toezeggingen voor deze spreekbeurten ontvangen, die op eene reeks van leerrijke onder- sverpen en aangename voordrachten wijzen. De voorzitter der afdeeling, de heer H. de Wilde zal zelf spreken op den openingsmiddag van deze afdeeling, welke op Donderdag 14 Juli is vastgesteld; de voorzitter dei ten toonstelling, de heer Piof. Van Veen zal op 25 Juli, den dag voordat de algemeene vergadering van den Volks bond te Scheveningen plaats heeft, spreken over Volksbond en Huisvlijt. De beer Dr. J. H Gunning Wzn. te Amsterdam heeft eene rede toegezegd over de ethisch paedagogische be- teekenis van de Huisvlijt; de heer A. J. Schiöder uil Arnhem zal spre ken over huisvlijt in het kinderleven Dr. W. Haverkamp, predikant te Nijmegen, behandelt het onderwerp huisvlijt een zegen voor hart en huis; Ds. A. J. P. Boeke uit Noordwijker- hout spreekt over: huisvlijt als onder deel van ons huiswerk. Van de man nen der praktijk, zoowel de jongeren als de ouderen, zal de heer Stam zich doen hooren over de geschiedenis der beweging voor practische bezig heid; zal de heer Van Waart uit Rotterdam spreken over huisvlijt en handenarbeid; zal de heer KI. de Vries uit Amsterdam spreken over de taak van den handenarbeid-beweging ten aanzien van de huisvlijt, en zal de heer Blees uit Zaandam vertellen van huisvlijt in het Hooggebergte, van Noorsche huisvlijt en van wat men van takken maken kan. Mevr Wegeriff heeft lezingen toegezegd over kant- rnaken en batikkenMevr.Van Zuylen Tromp zal zich doen hooren over Indische huisvlijt, op het lijstje staat de heer D. J. Boom, bestuurslid der Arnhemsche Huisviijtschool, als spreker vermeld orn het nut van de organi satie van Huisvlijtscholen in ons land aan te toonen en de algemeene secre taris der tentoonstelling, de heer H. van derMandere,zal over de beteekenis dezer tentoonstelling 't woord voeren. Dit lijstje is nog maar voorloopig; meerdere en zeer belangrijke toe zeggingen hoopt het Bestuur nog te mogen ontvangen. Intusschen toont reeds dit lijstje aan welk een betee kenis ook dit onderdeel der tentoon stelling zal hebben en hoezeer dit aangespoord was, door het verbaal van uw zonderling gedrag tegenover nota ris Harten." «Is U dan niet regelrecht van het station hierheen gekomen?" vroeg zijn neef, onaangenaam getroffen door die mededeeling. «Neen Edmond, ik ben reeds een paar uur in de stad ik kwam namelijk niet alleen om U te zien, ik had tevens een zaak af te doen. Tegen den morgen ben ik uit Amsterdam vertrokken, na den geheelen nacht aan het station te hebben vertoefd, in afwachting, dat er een plaatsje voor mij zou over schieten. Den ganschen nacht heeft het vervoer van militairen en benoodigd- heden voor het leger niet stilgestaan, zoodat de passagiers moesten wachten tot er ruimte over was." «Dus heeft U reeds een bezoek aan de familie Rudolfs gebracht." «Juist het was mijn oude vriend, die mij uw lichtzinnig gedrag tegen over zijn neef heeft verhaald. Vertel mij eens, wat is er toch van die zaak, ik wilde wel eens een volledige biecht van U hooren. komaan, ik luister." Na eenige aarzeling voldeed Edmond aan het verzoek van zijn oom en gaf een omstandig verhaal van al hetgeen kan medewerken om kracht van deze tentoonstelling in alle opzichten te doen uitgaan. Donderdagavond vergaderde de Amersfoortsche schoenmakersvereeni- ging in »De Kroon". De voorzitter, de heer Van der Hamme, opende de bijeenkomst, en gaf het woord aan R. Stenhuis van Hoogezand, voorzitter van den Ned. Fabr. arbeidersbond. De spreker zeide o a. de arbeiders beweging is de grootste sociale be weging van dezen tijd. De vakbeweging is geen vrucht van ontevredenheid- prediking, maar wel van de maat schappelijke omstandigheden, van het kapitalisme. Hadden de baasjes van vroeger tegenstrijdige belangen, de fabrieks arbeiders van thans hebben een ge meenschappelijk belang. Bezitloos als ze zijn, willen ze allen korteren werk tijd en meer loon. De vakbeweging steunt op gemeenschappelijk belang tegen den patroon in. Spreker toonde nu aan, dat het voor een groote massa lieden met dezelfde belangen niet alleen mogelijk is samen te werken, doch ook nood zakelijk. Wat organisatie doet en doen kan toonde hij aan met voor beelden uit andere landen. In Dene marken, waar de arbeiders goed ge organiseerd zijn, is de kortste werktijd, in het achterlijke Spanje daarentegen is de werktijd het langst. De laatste vjjf jaren is de toestand van den arbeider slechter geworden. Het loon staat stil, terwijl de prijzen der levensmiddelen aanhoudend stij gen. De kapitalen worden ook voort durend grooter. Kan de vakvereeniging resultaten hebben? De strijd is zwaar en moeilijk, doch de vraag moet met Ja" be antwoord worden. Na nog verschil lende zaken uitvoerig besproken te hebben, besloot de spreker met een: sluit u aan. Niemand kwam in debat. De opkomst was gering. De classicale vergadering jl. Woensdag in de St. Joriskerk gehou den, werd door 37 predikanten en ouderlingen bezocht. Al de aftredende bestuursleden, zoowel van Provinciaal als van Classicaal kerkbestuur werden met algemeene stemmen herkozen, t.w. de heerenW. H. Stegenga, G. B. Fijnvandraat. dr. G. Vellenga, C. L. Mense en F. Labouchère als leden van het provinciaal kerbestuur de heeren dr. H. H. Meulenbelt, D. P. Brans, G. Gelderman, ds. Postma, ds. Barbas, ds. G. B. Fijnvandraat. Schoenmaker en H. A. van Baak, als leden van het Classicaal bestuur. Door de vergadering werd bet voor stel der Synode, tot wijziging van het reglement op de kerkvisitatie aan genomen, met de prae-adviezen van bet Classicaal bestuur. Te 4 uur vereenigden zich de leden aan den maaltijd in Maison-De Haas, Langestraat. De Vorstin van Bentheim arri veerde Donderdagavond halfacht aan het station Baarn om enkele dagen de gast te zijn ten Paleize Soestdijk. H.M. de Koningin-Moeder, hare zuster, verwelkomde haar, terwijl de burge meester van Baarn ter begroeting aanwezig was. er sedert de laatste ontmoeting met hem was voorgevallen, ten slotte betui gende, dat hij wat er ook gebeuren mocht, thans nimmermeer van Bertha zou afzien. Oom had aandachtig geluisterd. Slechts nu en daD streek een bijna onmerkbaar wolkje hem langs het voorhoofd overigens had hij door geen teeken zijn goed- of afkeuring te kennen gegeven. Toen Edmond zweeg, zag de oude man hem een oogenblik kalm aan, legde beide handen op de knieën en nam vervolgens het woord. «Het spijt me jongen, het spijt me wezenlijk, dat het tusschen U beiden zoo beslist schijnt vastgesteld. 't Is te hopen, dat gij nochtans uw leed zult weten te dragen, gij en Bertha beiden." «Hoe moet ik dat verstaan oom vroeg Edmond gejaagd. «Leg mijne woorden zoo ongunstig mogelijk voor U uit mijn jongen, en gij zult ten naasten bij de waarheid kennen." «Maar oom, wat bedoelt U Er kan immers niets tegen onze verbintenis zijn, wanneer ik eenmaal gevestigd ben I" Drankverbod. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken (seer. J. G. Jansonius, te Huizum), verspreidt een rondschrijven ter aanbeveling van «Local option". Men weet, dat volgens dat stelsel iedere gemeente bet recht zou krijgen, bij volksstemming (alle meerderjarige ingezetenen) voor 5 jaren eiken ver koop van sterken drank binnen haar gebied te verbieden een stelsel dat op vele plaatsen in Amerika en ook in Noorwegen reeds bestaat Proefstemmingen, door de Vereeniging uitgeschreven te Steenwijk, Hengeloo en elders, beloven h. i veel. Daarom wil de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken, dm op Zondag 3 Juli in acht verschillende provincies en ook hier ter stede groote betoogingen organi seert voor de propaganda der geheel onthouding, levens deze betoogingen, als inzet voor de eerstvolgende diank- wetsherziening, dienstbaar maken aan de propaganda voor «Local option". Als een dergelijke eisch gaat leven in de bevolkmg van verschillende gemeenten, dan moet, volgens de meening van een groot deel der drankbestrijders, de wet die bevolking gelegenheid geven het plaatselijk ver bod door te voeren. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juli, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen veikrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd /loei aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Na een onderzoek ingesteld door den heer J. Schulte Nordholt, inspec teur van het bouw- en woningtoezicht, geassisteerd door dr. H. F. Kuyper, hoofdinspecteur van den arbeid, is gebleken dat het leven der huizen aan den Hof en Krommestraat ver oorzaakt werd door den motor der schoenenfabriek aan de Lavendelstraat, waarvan bet vliegwiel per minuut een te groot aantal omwentelingen maakte. Na door een werktuigkundig ingenieur opnieuw te zijn ingesteld, heeft bet leven opgehouden. Door den beer E. G. Drenth is wegens vertrek uit de gemeente ont slag gevraagd als lid en voorzitter der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs alhier. Heel uit Semarang werd een geldelijke bijdrage gezonden voor bet hier op te richten gedenkteeken voor Johan van Oldenbarneveld. Aan de centrale botermijn werd deze week 10910 Kilo fabrieksboter onder rijks-contróle aangevoerd. De ongezouten boter goldt f 1.07, de ge zouten f 1.22. De heer A. Gaasbeek, onderwijzer aan de school in de Beekstraat staat No. '1 op de voordracht te Utrecht. De heer H. C. den Hartog her denkt heden den dag, waarop hij «Zijt ge daar zoo zeker van?" «Zeker? Er is geen waarschijnlijk heid, dat erDoch eensklaps in een anderen toon vallende, vroeg hij: «Is het dan töch waar? zal zij tóch dien notaris huwen oom?!" «Hm, meneer Rudolfs haar vader zeide oom Willibald haperend. «Dus is 't waar!!" riep Edmond heftig, dan heeft zij mij de waarheid verzwegen, mij bedrogen «Zwijg jongen, beschuldig het lieve kind niet. Zij wist, en weet ook thans nog niet, wat het noodlot over haar besloten heeft." «Het noodlot, oom Zeg liever haar meedoogenlooze vader, die haar aan dien ellendeling verkocht heeft." «Matig uw toorn Edmond en kies uwe woorden met wat meer zorgmet dergelijke heftigheid kunt ge niets goedmaken, het allerminst in eene zaak van zoo teederen aard als die, welke ons thans bezighoudt. Zijt gij kalm genoeg mij aan te hooren, dan wil ik U in de gelegenheid stellen, de zaak in het juiste licht te bezien. Vooraf moet ge mij echter stellig beloven, dat ge voortaan ten opzichte van Bertha niets meer zult ondernemen, 25 jaar geleden alhier als onderwijzer in functie trad. In eenige bladen werd melding gemaakt, dat in de kerk van den H. Henricus aan de Borstraat de vorige week diefstal was gepleegd van een schaaltje, een zilveren wierookscheepje en twee koperen altaarschellen. Dit bericht is niet geheel juist. De dief stal bepaalt zich tot een koperen wierookscheepje en twee koperen al taarschellen. Het signalement van den vermoe- delijken dader werd onmiddelijk be kend gemaakt in een Buitengewoon politieblad. Eembode. De heer D. Hamers, leerling van het Canisiuscollege te Nijmegen is geslaagd voor het eindexamen gym nasium, diploma A. Het concert in «Amicitia," Dinsdagavond wegens het gure weer niet doorgegaan, zal nu Zondagavond gegeven worden. Naar aanleiding van een door het bestuur ontvangen schrijven van den wethouder Sanders houdt de kies vereeniging «Gemeentebelang" hedenavond een ledenvergadering in «Ons Huis." Gedurende dezen zomer zullen geen courses op «Birkboven" gehouden werden daar alle Zondagen reeds voor andere banen bezet zijn. Den 21 en Augustus zal echter op dit sport terrein weder een concours hippique gehouden worden. De afd. Amersfoort van de Ver. tot afsch. van alcoh. dranken zond een adres aan den gemeenteraad om toepassing te verkrijgen van de be palingen der Drankwet, in zake het uitstervingssysteem van drankgelegen heden. Wij vernemen dat andere vereeni- gingen tot drankbestrijding hiermede haar instemming betuigden. De inhoud van het adres is van dier aard, dat de tegenwoordige ver gunninghouders niet benadeeld zullen worden. Men hoopt dat het in den Raad een gunstig onthaal zal vinden. Aan het officiers-examen hebben o.m. voldaan de cadetten der Kon. Mil. Acedemie C. A, J. Kroeze (inf. h. t.) J. J. Pesman (inf. O.-L). A. J. E. Matbon (cav. b. t. 1.), C. F. A. de Bruijn (cav. O.-'L). Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 3 Juli geregeld als volgt F,vang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. B. H. d'Auzon, Ev. Lutb. Pred. te Zutphen. Reiuonstrantsche kerk. Voorm. 10V» uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Eet Logegebouw Van Pcrsijnstraat No. 1. Voorm. 10'/i uur, Ds. A. van der Wissel te Leidon. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gerel'orn). kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Teerink. Maandel. collecte. zonder mij geraadpleegd te hebben." «Ik beloof U niets oom, dan dat ik zorgdragen zal, dat Bertha niet tegen haar wil wordt uitgehuwelijkt," ant woordde Edmond kalm doch vasberaden. «Gij zult verstandig genoeg zijn om in te zien mijn vriend, dat gij aan den loop der dingen niets veranderen kunt «Zij zal niet tegen haar zin in het huwelijk treden," antwoordde de ge krenkte minnaar nogmaals met nadruk. «Ik zie wel, dat ge geen reden ver staan zult, voor ik U op de hoogte heb gebrachtluister, ik zal kort zijn Mijnheer Rudolfs bevond zich reeds geruimen tijd in geldelijken nood. In weerwil daarvan was hjj genoodzaakt chiek te leven, zoodat het wel niet anders kon, of zijne schulden moesten van dag tot dag toenemen. Na dat deze en gene onder zijn vrienden hem nu en dan uit den nood geholpen had, heeft hij onlangs, ten einde raad, zich tot een woekeraar gewend j «Harten! Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2