Plaatselijk Nieuws. melijk den berijder minder vermoeid. In bet kort de voordeelen van de Cycloïde samenvattende 70°/o wrijvings-bespraring in de naven en de trapas (Zie de resultaten der proefnemingen van het Proefstation Koning Bienfait) geen slijtage niet verstelbaar kan niet losloo- pen geen conen geen cups geen spie, geen contramoer en absoluut stofvrij olie houdend de eenvoudigste constructie het minste aantal losse deelen gepa tenteerd in de voornaamste landen. Neem nooit de Cycloïde trapas en naven uit elkaar, omdat het nooit noodig is en slechts aanleiding kan geven tot beschadiging. Bij het op 11 en 12 Juli ge houden Toelatingsexamen voor bet Gymnasium zijn geslaagd voor de le klasse. Onvoorwaardelijk: P. J. Conijn (Seminarium), I. Dulour (Amersfoort), A. M. G. A. van Heioma (Amersfoort), C. C. Kempen (Amers foort), H. J. F. Nab (Nijkerk), W. Rinkel (Seminarium), G. A. Snnt (Seminarim), E. D. L. Spelberg (Amersfoort), H. B. Spijkeiboer (Harderwijk), A. M.Thiel(Amersfoort). H. de Vries (Amersfoort), voor de 2e. klasse onvoorwaardelijk: G. C. M. J. C. Dufour (Amersfoort), H. J. Biegel (Leiden). Op het Gymnasium werden be vorderd van kl. I tot kl. II: Onvoorwaardelijk: de leerlingen R. J. A. Benjamin, I. Birnie, E. W. K. Cox, H. Craandijk, L. W. v. Es- veld. J. W. C. A. Gorter, I. Hooykaas, L. R. Kylstra, H. J. Minckenholl, B. Reynvaan, E. M. Scheltema de Heere, J. F. L. Schneider en J. II van Willigen VoorwaardelijkB. C. Appels en H. L. de Jong, niet bevorderddrie. Van kl. II tot kl. III: onvoorwaar delijk C. L. van Beyma thoe Kingma. S. van 't Eynd, C. Ilartwigsen, L. van Hogendoip, J. II. J. Hoog. P.M. Millenaar, I. J. Quérido, W. E. J. Reyn vaan, G. C. Schneider, M. C. H. Spit en A. II. Wijers. Voorwaardelijk: M. H. J. Schroder, niet bevord: een. Van kl. Ill tot kl. IV: onvoorwaar delijk N. Beckering Vinckers, A. M. L. Entzinger, Th. H. A. Guntenaar, W. J Heisterkamp, M. E. C. Kempen, G. Knoppers, C. C. Scbreuder, C. J. Schroder, H. N. Spit, F. Faconis en Tb. J van der Veer. VoorwaardelijkJ. G. Escher en D. M. Gorter. Van kl. IV tot kl. V. Onvoorwaarde lijk L. C. Bertraod, A. M. Beumée, G. O. Donner. L. H. v. Essen, J. E. Eilerts de Haan. H. H. Kievits, C. de Lind van Wijngaarden, M. F. L. M. de Lind van Wijngaarden, D. F. Sand- brink, L. C. Spijkerboer, D. Kaars Siipesteyn en F. J. W. Westra. V >01 waai delijk H. G. J. de Bruyn Van kl V. tot kl. VI. Onvoorwaarde lijk J. Bakker, J. Enkelaar. C. Peten, S. J Pit en A. M. E. des Tombe. Voorwaardelijk H. J. van Schuppen, niet bevorderd: een. In de gisteren gehouden ver gadering der Provinciale Staten van Utrecht werd goedgekeurd de rekening en verantwoording der provinciale inkomsten en uitgaven over 1908, sluitende met een nadeelig saldo van f75,761.88. De volgende subsidies werden o.a. dien avond, heel voorzichtig geweest. Drie bankjes van vijf-en-twintig en een blauw-lapje had hij in z'n por- tefeuillè gedaan, en in een dichtge plakte enveloppe... Wht er ook ge beurde, daaraan mocht niet geraakt. Dat was heilig... Eer zou-ie... Zou-ie... Maar Doris Dumont... De leuke baas onder de kennissen... Kwiek ventje, wien je de Fransche afkomst direct kon aanzien... Veel leuker, joliger, losser, pleizieriger dan de meeste Hollandscho kantoormannetjes toch... Dumont had dadelijk gemerkt, dat José dik in de duitjes zat. «Jij komt niet meer bij Sammetje?» liet hij zich ontvallen, toen het derde rondje whiskey-soda door den kellner gebracht was, dien avond... "Groot-gelijk, man!» Dht er tusschen Doris Dumont en den derde aan het tafeltje zeker "con tact" was... Van elkaar begrijpen, van weten waar 't op-aangestuurd moest... Dat zou men zoo, op 't eerste gezicht, toch niet gemerkt hebben. En toch whs 't zoo... De derde, de kleine Wage- mans, had zitten vertellen over de "veine», die Jan Degens laast had... Bij dienzelfden Sammie... Toch maar eventjes met vijfhonderd pop, droge verleend: f200 aan het Ned. Gasthuis voor behoeftige en onvermogende Ooglijders te Utrecht; f9500 aan het Genootschap voor Landbouw- en Kruidkundeen f 100 aan de af- deeling Utrecht van de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme Konijnenteelt. Bij de bespreking van de landbouw subsidies werd door den heer Bolhuis medegedeeld, dat hij in eene volgende vergadering een uitgewerkt voorstel zal indienen om een onderzoek in te stellen naar de achterlijkheid van den akkerbouw in de provincie Utrecht. Langdurige gedachtenwisseling tus schen de heeren Van Bolhuis en de Wijckerslooth gingen hieraan vooraf'. Laatstgenoemde spreker, lid van Gedeputeerde Staten, meende dat over het algemeen genomen de landbouw- toestand in Utrecht gunstig was, alleen de akkerbouw was bij den algemeenen vooruitgang het minst vooruit gegaan. Na de pauze werd een geheime zitting gehouden. Aan den Gemeenteraad is het volgende adres verzonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden J. J. v. Doorn, Voorzitter, H. N. Prins, Secretaris en E. van Kolfschoten, Penningmeester, vormende het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging „Vergunning" alhier, Koninklijk goedgekeurd d. d. 28 Nov. 1907, Staatsblad No. 279, dat zij Daar aanleiding van een aan Uw geacht College ingediend request door de Afdee- ling Amersfoort van de Nedcrlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken ged. 80 Juni hl. de vrijheid nemen het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Door genoemde afdeeling wordt aan U ver zocht eene verordening te ontwerpen als bedoeld bij art. 4, 2e lid 20 der Drankwet, terwijl zij in de toelichting die U daarnevens wordt aange boden, de gronden uitspreekt waarop die ver ordening rust. Met verwondering en bevreemding is door ons die toelichting gevolgd. Zij geeft aan hoe zeer gering aan die zijde, de kennis omtrent den inhoud der D. W. aanwezig is en dat aldaar zeer oppervlakkig geoordeeld en gehandeld wordt. Art. 4, 2e lid 2° der D. W. is door de Heeren leden dier afdeeling slechts gedeeltelijk gelezen, en blijkbaar niet anders gelezen, dan het in de gedeeltelijke overname, voorkomende in hunne Toelichting vermeld staat. Wanneer toch die Heeren aandachtig hadden dezen, indien ze niet zoo vreemd stonden op :t terrein waarop zij U tot gids willen dienen, zoo hadden ze kunnen weten, dat nimmer cenige vermindering van het aantal vergunningen voor deze Gemeente van de door hen gevraagde ver ordening tc verwachten is. Neen, integendeel, het thans bestaande aantal vergunningen zoo lang mogelijk in stand houdt. Zij hadden dan geweten, dat, wordt door U de gevraagde verordening ontworpen en aange nomen, U daarbij alleen kan bepalen, dat te beginnen met 1911 door Heeren Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente geen vergunnin gen meer mogen worden verleend bedoeld bij art. 1, 2e lid l a., maar geenszins de vergunningen bedoeld bij letter b van dat artikel der D. W. Die verordening zoude dus tot gevolg hebben, dat in de toekomst tot zelfs in de grootste koffiehuizen geen gedistilleerd meer verkrijgbaar zoude zijn; want alle vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein met gebruik ter plaatse komen daardoor te verdwijnen en zullen stellig, tot op het wettelijk maximum aantal, worden vervangen door slijterij vergun ningen met een minimum-verkoop voor gebruik elders dan ter plaatse van 2 deci-liter. Een spotter zoude in dit geval zeker de op merking maken, dat Heeren leden van meer genoemde afdeeling een inhoud van de tegen woordige glaasjes zeker te gering vinden en daarom wenschen zorg te dragen, dat in de toe komst het gedistilleerd bij minstens 2 dici-liter zal worden verstrekt. Weliswaar wordt door genoemde afdeeling ver zocht te verzoeken, dat die verordening zal gel den voor den tijd van vijf jaren; maar dit gaat boven de macht Hare Majesteit de Koningin bij de Wet verleend. Een besluit als bedoeld, be staat krachtens zich zelf voor minstens vijf jaren, maar blijft onveranderd van kracht, indien niet door den Baad van de desbetreffende Gemeente in. de jaren door de D. W. daarvoor aangegeven, wijziging op opheffing van zulk een besluit is verzocht. Wij twijfelen niet, of het zal bij de verzending van het genoemd request wel de hartgrondige wensch der verzenders zijn geweest zulk een besluit altoos te doen voortduren. Wij vragen Uw geacht College echter in ge- moede af: wat zoude meer het misbruik van sterken drank in de hand werken, het in de toekomst doen voortbestaan van vergunning a of b of uitsluitend van vergunning b. winst, 's morgens thuisgekomen... En hij schoof dichter bij... Fluisterde van de manier om het spel te "forceeren//... Men moest hèm laten begaan... Kwam er wat op-an, zulke speelbazen... Of die beduveld worden... Met kleine schitter-oogjesmet fijn-sluwiggrijnsje om de lippen, babbelde de kleine Wagemans... Ze waren toch onder intieme vrienden, hè Over de trucs om te winnen... Gróf geld... O, als hij duiten had, nu, op slag... Niet meer dan een lapje van vijf-en-twintig... Op z'n hoogst... Fortuintje te ver dienen... De whiskey-srjda glansde met grijze tinten... 't Bruiste in de versch-ge- vulde glazen..- 't Parelde erin... 't Dansde met jolig gehiippel in de tumblers... De hoofden kwamen nóg dichter bij elkaar... En plotseling, midden in het gesprek, was er: //Aannemen geroepen... Haastig betaald. De kleine Dumont wou met alle geweld /'gast heer// zijn. Yoldeed alles... "Zanik nou nietAllo, vooruit dan En ze duwden José vóór zich uit... Gauw... Yóérdat-ie weer begon be rouw, en zoo, te krijgen... Elkaar knip oogjes toewerpend... Kan toch iemand die sterken drank wil ge bruiken, in het eerste geval die begeerte ook bevredigen door in een café één glaasje daarvan te consumccrcn, in het laatste geval zal hij zich minstens van 2 dcci-liter moeten voorzien. Wij twijfelen niet, of ook Uwe mcening zal gelijk zijn aan die van ondergeteekenden, dat het misbruik van sterken drank bij het uitsluitend bestaan van vergunningen b ten zeerste in de hand zal worden gewerkt. Een ieder toch weet bij erva ring, hoe grooter dc hoeveelheid is van een con sumptie-artikel in zijn bezit als particulier, hoe grooter het gebruik dat, op eene enkele uit zondering na, daarvan zal worden gemaakt. Voorts wordt het in meergenoemde Toelichting voorgesteld alsof door de te maken verordening bij het overlijden van een vergunninghouder of diens weduwe de vergunning vervalt. Hierbij valt weer te constatceren een gemis aan kennis omtrent den inhoud van art. 55 der D. W., hetwelk zorg draagt, mede door het noemen van de uitsluitende gronden tot weigering, de rechten van de nablijvende echtgenoote ol' van den nablijvenden echtgenoot van een zoogenaain den ouden vergunninghouder of oude vergun ninghoudster, op een nieuwe vergunning, krach tens de voorgestelde of voor te stellen verorde ningen, niet kan worden ontnomen. De voorstelling alsof bij het metterwoon ver laten van een perceel, door hem of haar, aan wien daarvoor eene vergunning mocht zijn ver leend, die vergunning z. m. vervalt, getuigt, dat men art. 28, 20 gelezen heeft gelijk art. 4, 2e lid 20 en dat men ook geen kennis draagt van den inhoud van art. 68 der D. W. Wordt die verordening niet door Uw geacht College gemaakt, dan zullen steeds zoolang het maximum-aantal vergunningen in deze Gemeente is overschreden, gegadigden zich voordoen om door het opkoopen van twee vergunningen, ééne vergunning a of b te verkrijgen en daardoor steeds eene vermindering van het aantal ver gunningen plaats vinden; terwijl bij aanneming van zulk eene verordening, uitsluitend langs ge noemden weg het aantal verg. verminderd zal wordeD, door dien enkelen belanghebbende, die in de tegenwoordige omstandigheden den prijs van 2 vergunningen over heeft tot vestiging van eene vergunning b. Bovendien het uitstervings systeem, hetwelk door de D. W. wordt gevolgd, ondergaat bij de al of niet aanneming der ge vraagde verordening niet de minste verandering. Voorts wordt nog verwezen naar art. 35 der D. W., krachtens hetwelk Uw College hoogere dan de gestelde eischen, kan tot stand brengen voor gelegenheden met Verlof n.m. bierhuizen enz. Blijkbaar wordt daarbij over 't hoofd gezien dat er geen eischen zijn of kunnen worden ge steld voor gelegenheden met een Verlof voor den verkoop van zoogenaamde alcoholvrije dranken. Ons stellende op het standpunt van de Af deeling Amersfoort van de Nederlandschc ver eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken verzoeken wij U, afwijzend op hun ver zoek te beschikken, daar dc inwilliging van dat verzoek onmogelijk kan strekken tot het stoffelijk en geestelijk belang der ingezetenen. Ofschoon Uw geacht College daartoe op heden niet wordt aangezocht, nemen ondergeteekenden tevens deze gelegenheid te baat U beleefd te verzoeken ook niet over te gaan tot inkrimping van het voor deze gemeente geldend maximum aantal der te verleenen vergunningen. |Vele vergunninghouders die door het opkoopen van twee vergunningen zich in het bezit van ééne vergunning zien gesteld, hebben hoop dat nog gedurende hun leven bedoeld maximum aantal niet mag zijn overschreden; opdat ook bij hun overlijden hunne weduwen voor voort zetting der vergunning, gelijk als de weduwen der oude vergunninghouders, in aanmerking mogen komen. 't Welk doende, enz. Aan de Industrie- en Huishoud school werden Vrijdagmiddag 8 Juli uitgereikt het diploma van Huishoudkundige aan: A. G. H Baas Becking, Amers foort, J. M. Bauer, Amersfoort, N. Brouder, Hoogcarspel N.-H., A. C. van der Horst Bruyn, M. P. van der Knoop en N. C. Nagelbout, allen Amersfoorthet getuigschrift van Hulp in de Huishouding aan W. J. Roll, den Haag. Tot de 2e klasse weiden bevorder- derdM. Bersma, Veenendaal, R. Cozijusen, Harderwijk, M. Teurstein, Amersfoort, E. Green, Amersfoort, F. de Lange Boom, Hilversum, J. Mahler, M. v. d. Singel, H. J. Spruyt, J. C. Spruyt en T. Zijlstra, allen le Amers foort, terwijl 2 leerlingen de 2e klasse als toehoorsters blijven volgen. De candidaatstelling voor een lid van den gemeenteraad in district III (vacature Sanders) is bepaald op 28 Juli, de stemming (zoo noodig) op 19 Augustus. ...De juffrouw van hetmelksalonnetje, met de papiertjes in de gele haren, het slaperig-nijdige gezicht en de verwonderd-wantrouwende oogen, had het glas zurige, oud-bakken melk vóór hem neergezet, op het morsige tafeltje. Bekeek nu zéér nauw keurig den riks, dien José haar had voorgelegd. «Hebt u 't niet kleiner?» vroeg ze, drukkend, buigend aan het geld stuk... Hij grooide in z'n vestzakken. Haalde anderhalve cent voor den dag... In z'n portemannaie hoefde-ie niet te kijken. Die had hij al wel twintigmaal open en-dicht gemaakt... Daar straks op het bankje in plantsoen- Hij dutte in b'j het tafeltje. »Hei, meneer I MeneerGaat u liever naar huis! 't Is hier geen logement schreeuwde de juffrouw, toch al woedend over den vroegen geest, dien ze niet had durven weigeren. Zoo'n slampamper; zoo'n leelijke zwierbol, die natuurlijk den heelen nacht heeft rondgezwabberd... Most-ze niks van hebben... «Meneer, wordt u wakker asjeblieft!» »Hè Met lodderige oogen keek-ie haar aan... Programma van het hedenavond in de Sociëteit «Amieitia», te geven Concert door bet Stafmuziekkorps van het 5e Reg. Inf., Directeur de lieer G. Bikkers. 1. Per aspera ad astra marsch, Urbach. 2. Ouverture «Die Frau Meis- terin«, Suppé. 3. Kiinstler Triiume, Walzer, Vollstedt. 4. Grande faritaisie dramatique sur des motifs del'opéra »Faust«, Gounod. 5. Ouverture «Guillaume Te!!« Ros sini. 6. Bénédiction des poignaids de l'opéra «Les Hugenots« Meijerbeer. 7. Chanson polonaise, Wieniawsky- Bikkers. 8. Grosze Fantasie aus der Oper «Tannbausera Wagner. «Handel en Nijverheid" houdt heden avond hare gewone maandelijksche vergadering. Als eenig punt van be handeling wordt geconvoceerd een voorstel van het bestuur om het regle ment dusdanig te wijzigen, dat in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus. September en October, de maand vergaderingen niet gehouden behoeven te worden. Het plaatselijk departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen houdt morgenavond te 8 uur in »Amicitia« eene algemeene vergade ring. De agenda bevat: 1. Ingekomen stukken. 2. Rekening en verantwoor ding van den Penningmeester. 3. Be noeming commissie tot nazien van die rekening en verantwoording. 4. Begroo ting 1910—1911. 5. Benoemingen Volksbibliotheek. 6. Eventueele mede- deelingen. De heeren Ph. Putman en E. van Beek zagen zich bij de gisteren van wege het Gemeentebestuur van Leusden gehouden aanbesteding, voor f1378.het vernieuwen van bestra tingen en het aanleggen van een nieuwen straatweg in deze gemeente toegewezen. Voor de rechthebbenden zijn aan het politiebureau terug te bekomen een haarnaald, een rozenkrans en een parapluie, alle op den openbaren weg gevonden. Een in het politieblad gesigna leerde werd j.l. Zondagavond op het Beukenlaantje door een rijksveldwach ter aangehouden. Sinjeur verkoos even wel niet mee te gaan en niet minder dan drie rijksveldwachters en vijf agenten van politie waren noodig om hem naar het politiebureau over te brengen. Generaal-majoor A. E. Roest van Limburg, inspecteur der infanterie, vergezeld door zijn adjudant-luitenant E. N. L. Quadekker, is j.l. Zaterdag alhier aangekomen om gedurende een week hier te vertoeven. J.l. Zaterdag werd de laatste etappe, Groningen—Amsterdam, ge houden van den toer door Nedorland uitgeschreven door «Olympian:, 's Mor gens te 7 uur vertrokken er 16 deel nemers uit Groningen, waarvan er te 2 uur reeds 4 te Amersfoort aan kwamen. Bij het militair hospitaal kwamen de rijders aan 2,05 J. Peereboom (Vlaardingen), A. A. Bellerson (Vinkeveen), G. H. Fransen (Hilversum) en Jan Mar- tinussen (Gulpen); 2,08C. Peereboom (Vlaardingen); 2,16 T. A. Wiersma (Amsterdam) en C. van Dam (Delft); 2,22 A. ten Berk de Boer (Apeldoorn) en J. C. A. Kok (Utrecht); 2,24 H. J. Groeneveld (Woerden); 2,34 H. D. Zij stopte hem den riks weer in de hand... «Die stuiver komt wel terecht,» zei de juffrouw, hem van den stoel hij- schend... De melk had-ie niet aange roerd... «Gaat u liever naar uw huis... Ik krijg den stuiver wel eens van u... Dhg, meneer!» Dicht rinkelde het deurtje van den melksalon. Hij slofte rond... De stad begon op te leven... Hij zag frissche gezichten van menschen, die een lekker-gezonden slaapnacht achter den rug hadden. Hij voelde z'n handen zoo branderig en klam, dat hij ze afkoelde aan de koperen leuning bij een magazijn-raam. Toen liep hij een vierderangs-café bin nen, dat net-precies geopend was. Bestelde brandewijn-met suiker. De kastelein gewoon om met z'n klant jes fideel-amicaal om te gaan, bracht 't hem al-glimlachend. Ging bij hem, aan het tafeltje zitten. Slurpte zelf welbehagelijk z'n eerste, vroegte och- tend-koffie. »'n Beetje opkikkeren!?» begon kastelein, terwijl pierewaaier walgde, kikhalsde tegen eerste teugje alcoho lisch vocht van bar-slechte kwaliteit... Kasteleinsche kwam binnen, met groot, frisch huishoudschort voor- Tamme (Gouda)2,40 K. Winter (Amsterdam) en J Aupers (Amster dam); 3,OS C. Kruisbrink (Amster dam), J. C. Konsz (Amsterdam) en H. C. Ordas (Amsterdam). Ieder rijder moestin hotel Schwem- mer 20 minuten rust houden, waarna de tocht over Utrecht naar Amster dam werd voortgezet. In de jl. Zaterdagavond ge houden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken deelde de voorzitter mede, dat van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een op 25 Juni gedateerd schrijven was ingekomen, de mededeeling be vattende van het overlijden van H. K. H. de prinses-weduwe von Wied, geboren prinses Marie der Nederlanden. Be sloten werd dit met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Van de vele ingekomen stukken noemen wij een schrijven waarin er op wordt gewezen, dat waar des ochtends van 7 tot 11 uur en des namiddags van 2 uur tot omstreeks middernacht om het half uur treinen van hier naar Utrecht vertrekken, tusschen 11 en 2 uur geen verkeer plaats heeft tusschen de beide grootste plaatsen der provincie. Adressant ver zoekt den steun der Kamer om daarin verbetering te brengen. Besloten werd dit verzoek aan te houden tot de ontwerp-winterdienst bekend zal zijn. Besloten werd het adres der Nederl. vereeniging lot behartiging der stoom- vaartbelangen aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, strekkende om de scheepvaart op de kanalen en rivieren des nachts niet te belemmeren of te verbieden, te steunen. Op een vraag van den heer Eysink, of de onlangs gehouden aanbesteding voor werken aan de Eem, met de verbetering der vaargeul verband houdt, deelde de voorzitter mede, dat blijkens een van Burgemeester en Wethouders ontvangen schrijven, deze aanbesteding slechts hel gewone onder houd van verschillende werken betrof en het Dagcl. Bestuur der gemeente omtrent de verbetering der vaargeul nog met den Minister van Waterstaat in correspondentie is. Geconstateerd werd nog dat, dank zij de bemoeingen der Kamer, de publieke spreekcel der telefoon in het spooi wegstation is geopend en de be diening der loketten van de H. IJ. S. M. eene groote verbetering heeft on dergaan. Vliegen. Op het vliegterrein te Soesterberg zijn 40 man bezig den grond te raseeren Een groote loods is reeds gebouwd, waarin de laatste hand gelegd wordt aan de door den heer Franchimont vervaardigde Wrightmachine. De vliegbaan zal een lengte van 3,5 K M. bij een breedte van 200 M. bezitten. De demonstraties zullen waarschijn lijk de laatste week van Juli al be ginnen. (De Luchtvaart Zondagavond had de gepensioneer de luit-kolonel, O. G. Heldring te Ren- kum het ongeluk door een automobiel te worden aangereden. Door den schok kwam de heer H. nog in aanraking met de Oosterstoomtram, die van de tegenovergestelde richting kwam. Een gebroken arm en verschillende inwen dige kneuzingen waren bet gevolg. Zóó uit de slaapkamerverseh-gewas- schen. Gereed om aan deu slag te gaan... Trok, hoezeer ook gewend aan zulke tooneeltjes, mondhoeken min achtend omlaag, bij het zien van zwabber, nu al... Vóór half acht liefst!... aan den brandewijn. Fijn meneertje, hoor!... Schudde 't hoofd tegen kastelein, die er echter niet op reageerde... José nam, tweede brandewijntje. «Dat 's twintig cent, asjeblieft,» zei kastelein, twijfelend of klant wel duiten bij zich had... Geen trek ge voelend om te «poffen» zoo'n verloopen sinjeur, zonder horloge-op zak, die geen boe-of-ba tegen hem zei... Weer rinkelde de riks van Hein, den kellner uit de «club»... Kastelein liet 't ding een paar maal huppelen op het zink van toonbank- In orde. Hij telde het kleingeld uit... José slurpte brandewijn. Werd vroo- lijker. Begon den toestand minder tragisch te vinden... Vroeg pen-en-inkt. Papier zonder hoofdje. Legde dub beltje neer... Vond toen zelf vulpen houder... Wat op kastelein zekeren indruk maakte. De kleeren van dien sinjeur waren toch wel fijn, zie-je... José schreef briefje, naar kantoor,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2