BINNENLAND. BÜITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Uitvoeriger berichten over het nood weer in Italië toonen dat hier wer kelijk van een vreeselijke ramp kan worden gesproken. In de provincie Milaan richtte de wervelwind groote verwoestingen aan. Hier stortten ta van fabrieksschoorsteenen in, waardoor vele menschenlevens men noemt reeds het cijfer zestig v®rlo\e" einden. Bovendien zijn honderden personen gewond. De schade aan oogst en boomgaarden is aanzienlijk, n Saronno is geen huis onbeschadigd aebloven. Hier vonden drie menschen den dood. In Solaria werd een steen fabriek verwoest, veertien dooden en vele gewonden werden onder de puin- hoopen weggehaald. En zoo kan men de lijst vervolgen. Uit verschillende plaatsen komen dergelijke berichten, die we hier niet alle zullen weergeven Het reddingsw erk is met groote energie aangevat. Troepen en afdeelingen van de brandweer zijn naar de geteisterde streken gezonden. Omtrent den vol- ledigen omvang van de ramp is men waarschijnlijk nog niet volkomen inge licht, daar de telegraphische en tele- piiomscbe verbindingen op verschil lende plaatsen vernield zijn. Vrouwelijke landbouwers. In den staat Massachusetts zijn veel meer vrouwen dan mannen, en velen hebben zich het hoofd gebroken met de vraag, hoe het mogelijk zou zijn alle oude vrijsters in staat te stellen, op behoorlijke wijze in haar onder houd te voorzien. Daar, afgezien van haar, die zich door hare opvoeding eene andere toe komst weten te verzekeren, met allen geschikt zijn voor fabrieksarbeidster of dienstbode, had eene vereeniging van vrouwen te Boston het plan ont- woipen den staat te verzoeken, stuk ken land op te koopen, die in hoeven te verdeelen en de hoeven te verkoopen aan ongehuwde vrouwen, waardoor aan dit groote teleurgestelde deel der bevolking een eerlijk en fatsoenlijk bestaan zou zijn verzekerd. Het doel was dan volgens het program der vereemging: »de vele duizenden vrou wen van eiken leeftijd, die nu ge dwongen zijn een moeilijken strijd om het bestaan te voeren, aan te moedigen zich een bestaan te ver zekeren door de teelt van bloemen, planten, kruiden, paddestoelen, groen ten en varkens". De wetgevende macht van den staat heeft nu een wetsvoorstel aangenomen, waarbij aan ongehuwde vrouwen, weduwen en moeders van huisgezin nen het recht op eene hoeve van den staat wordt toegekend. Zeppelin's expeditie naar het Noor den. ter voorbereiding van de luchtreis in de Noordpoolstreken, zal vroeger dan aanvankelijk het plan was terug- keeren. Wegens den ongunstigen toe stand van bet ijs aan de Groenland- sche kust, is de reis daarheen opge geven en tusschen '10 en 20 Augustus zullen de schepen te Tronisö terug zijn. De «Mainzs en nPhÖnixt liggen nu in de Cross-baai, waar de expeditie bezig is met wetenschappelijken arbeid. Een treffende gedachtenisviering is gehouden op het kerkhof van de Elzasser badplaats Niederbrom, waar deFran- sche onderofficier Pagnier begraven ligt, die 40 jaren geleden,-3 Juli loiu, tiT Schirlenhof, na zich dapper ge- »Sien Trui zat, in een anderen hoek van het vertrek, te genieten. Lekker!... Heerlijk!... Dat schijn heilige gedrocht. Yerkoos niet om meê te helpen. Was te eerlijk, te fatsoenlijk om ergens iets te gappen... Zouën ze haar wel afleeren... »Sien «Ja vader!" Met stemmetje, zóó heesch van angst, dat Trui zich echt verkneuterde. Wat is-ze benauwd!... Wat zit-ze in de penarie... Nu bromde vader weêr iets. Trui verbeeldde zich, dat ze moeder's groen grijze oogen in het halfdonker van de kamer zag flikkeren... Net als van de kat leek 't... Op jankend huiltoontje antwoordde Sien iets... Weêr gromde vader... Nijdiger, drei gender nog... En plots: een gillende angstkreet. Wanhoops-gekrijt... Het «rietje» had over een van de magere armen gezwiept. Wil-jij niet?» riep vader. En scheller, rauwer, kreet het pijn- gegil van de gefolterde... Smeekend om genade nu... O, vadertje! Yadertje-liefAuw weerd te hebben, sneuvelde, als het eerste slachtofler van den Fransch- Duitschen oorlog. Bij dat steeds welverzorgde graf waren een honderdtal mannen en vrouwen van den Elzas bijeengekomen om hulde te brengen aan Pagnier's nagedachtenis en Aug. Spinner legde, met een hartelijke toespraak, een krans op het graf namens generaal de Chabot, die in 1870 als luitenant aanvoerder was van het peleton waartoe Pagnier behoorde. Daarna trad een bejaard man naar voren, met verscheidene Duitsche decoraties o. a. ook het IJzeren Kruis, op de borst. Het was de gepensionneerde Badensclie kolonel von Villier. Hij behoorde in 1870 tot de Duitsche patrouille, door welke Pagnier werd gedood. Hij zeide dat hij nog dikwijls aan den dapperen Pagnier dacht, die voor zijn oogen te Schirlenhof sneuvelde, en toen sprak hij, zich tot de om standers keerende: slaat mij een kort gebed uitspreken voor den Fransch- man die hier begraven ligt." Daarop, met gevouwen handen, terwijl een paar groote tranen hem langs de wangen biggelden, bad hij sVeergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren". Daarna legde hij een krans van eikenbladeren op het graf van zijn vroegeren vijand". Generaal de Chabot bad ook een krans met linten in deFranschekleuren laten leggen op het gedenkteeken voor een Duitschen luitenant, die in hetzelfde gevecht als Pagnier is ge sneuveld. Feesten te Soest. Ter gelegenheid van het bezoek der Koninklijke familie aan de Koningin- Moeder ten paleize Soestdijk wordt te Soest door de vereeniging tot be vordering van bet vreemdelingenver keer aldaar op 4 Augustus een nationaal bloemencorso gehouden. Tevens wor den wedstrijden voor wielrijders ge organiseerd, terwijl concerten zullen worden gegeven en des avonds eene algemeene illuminatie zal plaats hebben. Koninginnedag te Hilversum. Koninginnedag zal te Hilversum ge vierd worden door het houden van een feest- en reclame-optocht, waaraan industrieelen, vereenigingen en muziek- korpen uit het geheele Gooi zullen deelnemen. Verder een bloemencorso,' een harddraverij, concerten, vuurwerk enz. Nu gedarende de vacantie vele families en reislustigen het Gooi be zoeken, kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat van 31 Juli tot en met 21 Augustus in de lokalen der Openbare School te Laren (Gooi) eene tentoonstelling wordt gehouden van schilderijen, aquaerellen, teekeningen en etsen, vervaardigd door de leden der Gooische Schildersclub »De Tien«. Deze vereeniging van kunstschilders heeft Laren als hare hoofdzetel en ongetwijfeld zullen velen die het Gooi bezoeken, niet nalaten dit schoone dorp en de voortbrengselen van zijne kunstenaren te bezichtigen. Omtrent een in de eerstvolgende raadsvergadering in te dienen voorstel Auw!... Och, ja, vadertje... Er bid u, ik smeek u.I.» Het stokje werd in een hoek ge smeten. Een van de ruwe schoenen schopte tegen een been van het meisje... Van 't kind, dat kermend wegkroop... »Je bent gewaarschuwdzei vader, bang voor de buren. »Ruk nou maar op. Naar je nest! Allo! Maar as ik morgen-avond het ding niet hier heb... Je weet wel... Met het klokje erbij... Dan...» Hij zweeg, want moeder kneep hem in den arm. Sst! Voorzichtig!... Ze konden buiten staan te luisteren... Opgepast... Sien was nu gewaarschuwd. Zij zou wel eieren voor haar geld kie zen. Moeder ging, toen Sien naar boven was, nog e Setjes een luchtje schep pen... Een mensch kón niet te voor zichtig wezen... «Hoorde ik temet niet bij u gillen, juffie? Of heb ik me dat verbeeld?» vroeg buurtje. «Zwijg ervan, juffie!» zei moeder, tranen uit haar oogen wrijvend met schortpunt, »wat we met die Sien be leven... Een stiekemert, hoorDie woil me daar liefst om halftien nog een beetje gaan wandelen... Jawel! van Burgemeester en Wethouders be treffende de loonen van werklieden, werkzaam aan de Gasfabriek, bij de Reiniging en de Fabricage, zond het Dag. Bestuur aan de raadsleden de volgende toelichting: In verband met de meermalen in uwe vergadering besproken wensche- lijkheid betreflende de herziening van de loonen der Gemeentewerklieden hebben wij de eer U het volgende als onze zienswijze mede te deelen. Gelijk U bekend is, is de loonrege ling voor de werklieden der gasfabriek gebaseerd op een minimum- en maximumloon, waarbij, behoudens eenige uitzonderingen, het minimum loon na verloop van een bepaalden diensttijd telkens verhoogd wordt tot dat hel maximum bereikt is. Bovendien houden de loonen dier groep werk lieden niet alleen verband met het meer of minder Yware van het werk, maar tevens met het al of niet ge schoold zijn derj" verklieden. Daaren tegen genieten ule werklieden bij de andere takken van jienst geen perio dieke verhoogingen. Het komt ons voor, dat eene ver betering in de loonen in de eerste plaats behoort op te heden het onge lijke in de loonregeling voor de ver schillende takken van dienst. Het mag toch van geen invloed zijn of de werkman in dienst is bij een winst gevend bedrijf of bij een tak van dienst waarbij geen winst gemaakt wordt of waarbij dit onmogelijk is. Evenmin mogen gunstige uitkomsten van een bedrijf aanleiding zijn tot betere loonen voor werklieden, bij dat bedrijf in dienst, dan voor andere werklieden. Teneinde nu deze gewenschte over eenstemming te verkrijgen, is het noodig de loonen bij den Reinigings dienst en de Fabricage te verbeteren. Bij de Reiniging verdienen thans alle werklieden f9 per week (behoudens de stalbaas, die bovendien vrije woning geniet) terwijl voor de Fabricage de loonen als volgt geregeld zijn: am bachtslieden 18 cent, kantonnier 15 cent en niet-geschoolde werklieden 14 cent per uur. Het is naar onze mee ning wenscbelijk, dat deze loonen als volgt worden vastgesteld: voor de werklieden bij de Gemeente-reiniging f9. f 10.20, met 4 tweejaarlijkscbe verhoogingen van i 0.30, en bij de Fabricage: voor de ambachtslieden per uur 17 cent20 cent, met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van 1 cent en 2 tweejaarlijksche verhoogin gen van cent per uur; voor den kantonnier en de nietgeschoolde werk lieden respectievelijk 15'/,17'/, cent en 1517 cent per uur, met 4 twee jaarlijksche verhoogingen van cent per uur. Eene dergelijke loonregeling komt derhalve bij 60 uren arbeid in de week neer op de volgende week- loonen ambachtslieden f 10.10f 12,; kantonniers f9.3010.50, en niet geschoolde werklieden f9.f 10.20, en kan gelijk gesteld worden met de loonregeling van de gasfabriek, be houdens enkele kleine verschillen, veroorzaakt door de bijzonderheden, aan iederen tak van dienst verbonden. Indien tot eene dergelijke regeling mocht worden besloten, achten wij het wenschelijk en billijk, den reeds doorgebrachten diensttijd voor het personeel van de Fabricage en den Reinigingsdienst in rekening te bren gen. Een dergelijke bepaling zal de volgende verhooging ten gevolge hebben Mot-je net bij m'n man komen met zulke dingen. Die werd toch zóó giftig... Ats ik er niet tusschen was gekomen, had-ie de meid een ongeluk geslagen... Tegenwoordig letten de ouders niet meer op zulke dingen. Maar Rinus zeit zoo dikwijls: Als wij er niet meer zijn, dan moeten ze maar zelf weten wat ze doen en laten. Maar zoolang ik ver antwoordelijk ben, zal ik zorgen, dat mijn kinderen fatsoenlijk blijven!» »0 zoo!» bevestigde buurtje. »'t Was te weuschen, dat alle ouders op die manier deden. Dan zou de wereld er heel anders uitzien!» En zij gevoelde op dat oogenblik echte bewondering voor braaf-eerbare buren, die zoo streng waakten over de eer van hun kroost... Schoon juffie wèl vond, dat buurman Rinus soms wat èrg driftig kon wezen... Maar er kende zij volmaakt is niemand op aarde, hè?... De nicht had tante d'r zakdoek al voor de derde maal met eau-de-cologne besprenkeld, zóó naar was de oude juffrouw Dorens van 't geval. »Laat u mij nu maar eens begaan,» zei de rechercheur, die z'n notities had gemaakt. Reiniging bestaande voorgestelde loonregeling loonregeling stalbaas f9 vr. woningf 9.60 -j- vr. woning 17 verkl. -9 -10.20 1 wcrkm. -9 - 9.90 6 werkl. - 9 - 9.60 2 werkl. -9 - 9.30 Fabricage (berekend naar 60 nren per week)* 2 ambachtslieden f 10.80 f 12.00 1 ambachtsman -10.80 -11.40 1 kantonnicr - 9.00 - 9.30 7 werklieden - 8.40 -10.20 1 werkman - 8.40 - 9.00 2 werklieden - 8.40 - 9.30 Hierbij dient er op gelet te worden, dat het gemiddeld werkloon hooger is tengevolge van overwerk. Door eene loonregeling als hier boven omschreven, zal de gewenschle gelijkstelling met de salarieering van de werklieden der gasfabriek, voor zoover de bijzonderheden, aan ieder bedrijf eigen, dit mogelijk maken, be reikt, zijn, terwijl tevens blijkt, dat eene belangrijke verbetering voor de werklieden in dienst bij de Reiniging en de Fabricage verkregen wordt. De meerdere kosten, aan een dergelijke regeling verbonden, zullen voor éen jaar bedragen voor de Reiniging f 1337.20 en voor de Fabricage f98.290; totaal f2320.De meerdere kosten voor volgende jaren zullen niet be langrijk hooger worden, omdat, ge lijk uit de bovenstaande staaltjes blijkt, het overgroote deel van de werklieden dadelijk bij de invoering het maximum- tractement zal genieten. Wij achten eene loonregeling, als hierboven omschreven is, voor de Fabricage en den Reinigingsdienst het meest noodzakelijk, omdat daardoor eerie juiste verhouding geschapen wordt tusschen de loonen van de drie ge noemde takken van dienst en daar door eene verbetering van loonen voor vele werklieden verkregen wordt. Wenscht uwe vergadering noch tans voor alle weiklieden een mini mum van f 10.dan kan hiertoe zonder meer, naar onze meening, niet besloten worden. Immers, indien de niet-geschoolde weikman, van wien in geen enke opzicht eenige vakkennis wordt gëeischt, als aan vangsloon f 10 zal verdienen, dan zullen de loonen van alle werklieden, ook die ver bonden aan de gasfabriek, eune be langrijke verbooging moeten onder gaan indien althans eene juiste ver houding tusschen de loonen onderling zal bestaan. Wij vinden nochtans geen vrijheid U voor te stellen, thans hiertoe over te gaan. De loonen, nu genoten door het personeel van de gasfabriek, zijn naar onze meening voldoende en be hoeven thans niet veihoogd te worden, terwijl door de aangegeven verhooging der loonen voor de werklieden van de Fabricage en de Reiniging, voor die takken van dienst eene belang rijke verbetering wordt verkregen, tengevolge waarvan ook die loonen voldoende zijn te achten. Eene rege ling waarbij een minimum-loon voor den ongeschoolden arbeider van f 10 werdt vastgesteld, en op die basis de andere loonen worden bepaald, zal eene jaarlijksche meerdere uitgave ad fG451.36, t.w. gasfabriek f 2149.76, reiniginsdienst f2912 en fabricage f 1389.60. Wij achten het niet noodzakelijk, thans hiertoe over te gaan en kunnen U niet in overweging geven tot eene dergelijke verhooging der uitgaven te besluiten, te meer daar eene vergelij king met de loonen, toegekend in Gemeenten, die ongeveer gelijkstaan met Amersfoort, geenszins eene ver- »Och, meneertje-lief,» jammerde tante, en ze wrong de handen van ellende over wat er nü toch over haar hoofd was gevaren... Van haar mooie, gouden en andere dingen gestolen... Politie in haar huis... Ze had nicht nog zóó op 't hart gedruktZe wilde er geen narigheid van hebben... Liever dan maar die horloges en die twee broches weg... Hoè, waar, ze konden gebleven zijn, wist tante niet. Gut-nog- toe, waar kónden ze wezen?... Nicht had met neef geraadpleegd en neef was naar het bureau geloopen... Tante Eef zou op die manier wel kaal- geplunderd kunnen worden. Neef be stierde alles voor tante. Het "groote geld» was veilig. Ddar kon geen mensch aan raken, zelfs tantetje niet... Maar die kettingen, die horloges, en zoo, wilden neef en nicht óók niet laten verdwijnen... »Ik zal ze in bewaring nemen,» had nicht gezegd, maar neef berustte er niet in... Naar de politie... Tegen tantetje's smeekbede... »Hoo lang is dat meisje bij u in betrekking?» vroeg de rechercheur. Maar oud-juffie was veel te ontdaan om kalm te kunnen nadenken, uit rekenen... dere veihooging van loonen als nood zakelijk aantoont. Over deze aangelegenheid hebben wij de adviezen van de betrokken Commissies van bijstand ingewonnen, die wij respectievelijk dd. 4 Juni, 15 Juni en 4 Juli mochten ontvangen. Vo'gens deze rapporten, die voor U ter inzage liggen, vereenigen zich de Commissies tot bijstand in het beheer van de Gasfabrieken Reinigingsdienst geheel met ons voorstelook de Com- missio voor de Fabricage gaat hier mede accoord, behoudens de afwijkende zienswijze van een lid, die van oordeel is dat het minimum-loon der werk lieden van alle takken van dienst op f10.gesteld moet worden. Zooals U bekend is, wordt, volgens art. 2. der Verordening, regelende de benoeming en het ontslag vau het personeel der Gemeente-gasfabriek en art. 4 van de Verordening op bet beheer en den dienst van de Gemeente reiniging, de bezoldiging voor de werklieden van die takken door het College van Burgemeester en Wet houders vastgesteld. Wij hebben in deze aangelegenheid evenwel geen beslissing genomen, alvorens uwe ver gadering gelegenheid te geven uwe zienswijze kenbaar te maken, waarmede door ons bij de vaststelling der loonen gaarne rekening gehouden zal worden. Ten aanzien van de bezoldiging der werklieden van de Fabricage is een dergelijke bevoegdheid niet aan het College van Burgemeester en Wet houders gegeven. Voor deze groep werklieden kan derhalve de regeling door uwe vergadering worden vast gesteld. Ten aanzien van de andere werklieden kan uwe vergadering ons college een crediet geven voor de door U gewenschte loonregeling. Wij stellen U voor, deze te doen ingaan met '1 Augustus. Eene wijziging van de Begrooting behoeft niet voor het einde des jaars tot stand te komen, omdat de betrokken artikelen dier Begiooting voorloopig nog voldoende zijn. Op grond van het bovenstaande hebben wij derhalve de eer U ill overweging te geven I. vast te stellen eene loonregeling voor de weiklieden bij de Fabricage, als is aangegeven in het hierbij ont worpen besluit; II. ons College een crediet te geven ad f557.15 voor loonsverhooging van de weiklieden van den Reinigings dienst en f 409.50 voor loonsverhooging van de werklieden van de Fabricage. Ouder gelijktijdige aanbieding van ons voorstel, betredende de loonen van de werklieden, in dienst van de Reiniging en de Fabricage, hebben wij de eer hierbij in te dienen een voor stel tot verbetering van de salarissen der agenten van politie. Het komt ons voor, dat deze salarissen eenige verhooging dienen te ondergaan, wil len zij eene billijke belooning blijven voor de diensten, door dit personeel bewezen. Hiervoor zal liet naar onze meening noodig zijn, liet minimum en het maximum van den hoofdagent en van de agenten le en 2e klasse te verhoogen met f25. Deze jaarwedden bedragen thans: Hoofdagent (700750, agent van politie le klasse f050700, agent van politie 2e klasse f550—650, en zullen volgens dit voorstel worden Hoofdagent f725775, agent van politie le klasse f675725, agent van politie 2e klasse f575675. De jaarlijksche kosten, aan dit voor stel verbonden, bedragen f625. »Och, die Sientje, is een engel van 'n kind!» verzekerde zij, »die kan 't niet gedaan hebben, meneer! Gelóóft u me toch En mèt dat tante 't zegt, hooren ze een sleutel in het slot van de straat deur steken. Nicht naar de gang... »Ze is 't hoor... Sien!» Rechercheur maakt teeken om nu héél kalm, héél gewoon, te zijn. Wenkt nicht, die dadelijk begrijpt. Pienter dametje, dat, met honigzoet stemmetje, waarin slechts ingewijde iets-bijzonders van: »Ja, wacht jij maar, liefie!» kan bespeuren... Dat roept. "Sientje, kind, kom-je even boven?» Tik-tik... Het smalle, grauwe kopje, met de angstige, schuwe oogen van de dagmeid... »Kom-jij eens hier, meisje,» zegt rechercheur heel-gewoontj es. Maar bij intuïtie schijnt Sien te be grijpen. Tast met beide handen naar de hartstreek... Wordt grauwvaal van schrik, van angst- Scherpe oogjes van politieman ob- serveeren haar even... Weten waar de dievegge van ketting en horlogetjes schuilt. Een glimlachje over het aarts- simpele van 't geval speelt om recher-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2