B. J. VAN ENST, eeDe oelle JÜFFROÜW VANE& CS B. A. SIDDRÉ, Wijnhandel. H Gemengd Nieuws. AFWEZIG. REISBELASTING. EMBROCATION Voor Huis en Hof. Advertentiën. GEVRAAGD: ROB. LEVY, Lamaison Bouwer Co. VANE C? Bij de Evangelisch Luthersche gemeente alhier is tot predikant be roepen Dr. J. H. Foxopeus te Har- lingen. Weekprijs Kegelconcours. De Weekprijs (week van 10 tot 23 Juli) van het Stedelijk Kegelconcours in de Sociëteit «Vereeniging" is be haald door den heer A. Nefkens met 41 punten. De regelings-Commissie van het «Stedelijk Kegelconcours" alhier drell ons mede dat de sluiting der Vrije Baan met S dagen is verlengd. De zonderlinge bezoeker. De man, die Zondagavond bij ont ruiming van de herberg te Scherpen- zeel, op de gemeente-veldwachter aldaar schoot, is Maandagavond orn streeks halfnegen door de politie alhier aangehouden. Hij legde een volledige bekentenis af. Hij wordt ter beschikking gesteld van den burgemeester van Scherpen zeel. Hij is een 33-jarigen Amster dammer. Troffen het de 600 kinderen der kostelooze openbare scholen te Amster dam, die j.l. Maandag op »Birkboven« doorbrachten al bijzonder slecht door de elkaar opvolgende stortbuien, de weezen uit het Burgerweeshuis alhier, die dienzelfden dag een bezoek aan Nijmegen brachten, hebben niet noe menswaard regen gehad en in de heerlijke omstreken dier stad volop genoten. Morgen of overmorgen al naar het weer is gaan de kinderen uit de twee hoogste klassen van de school in de Beekstraat naar Amsterdam. Een bezoek aan Artis is het hoofd doel van den tocht. Het geheele jaar lang hebben ze hiervoor wekelijks een paar centen bespaard. Het tekort- komende is door kindervrienden ge schonken, zoodat ze ruimschoots zullen genieten als het maar droog is. De heer L. van Achterbergh mocht de voldoening smaken j.l. Maan dagavond Achter de Luiaard een jongen die bij het visschen te water was geraakt, uit de Beek te halen. Gepasseerden Zaterdag hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een buitengewoone vergadering ten Stadhuize. Dat het geen gewone ver gadering was kon men al spoedig mer ken. Immers de leden waren deftig in het zwart in de Raadzaal gezeten, de heeren Celosse, Plomp en van Kalken waren tegenwoordig terwijl er, behalve de pers, ook nog publiek was. De voor zitter opende de vergaderiug, waarna de Secretaris niet de notulen van de vorige vergadering las, maar een schrij ven van de heeren J. Sinnige. H. Meur- sing, H. v. Haselen, D. H. Eysink en S. v. Vollenhoven. Hierin werd mede gedeeld, dat het thans 23 Juli 25 jaar geleden is, dat de heer J. Ger. Kleber tot lid van deze Kamer werd gekozen en dit steeds onafgebroken geweest is. Hierom zal het eenige punt van be handeling zijn: de feestelijke herden king van dit feit. De Voorzitter gaf daarop het woord aan den ondervoorzitter den heer J. Sinnige als eerste onderteekenaar van bet verzoek van de Kamer, die ongeveer bet volgende zeide: Mijnheer de Voorzitter. Gij ziet ons hier in feestgewaad. Gij zijt beleefd geweest gehoor te geven aan ons ver zoek om op dezen dag eene openbare buitengewone vergadering van de cbeurs lippen. «Waar heb je de gestolen voorwerpen gelaten?» vraagt hij plotseling, streng, hard, scherp, zonder woord van inleiding. Sien grijpt haar hoofd met beide handen vast, deinst achteruit... Nicht denkt, dat de meid wil vluchten... Pakt haar beet... Noodig was 't niet. "Want Sien viel tegen haar aan'.. Er moest water ge haald. Nicht bedankte er voor om «zoon slet» bij te staan. Arm, oud tantetje en politieman moesten samen de dievegge zien bij te brengen... Onderwijl nicht hoofd- schudde van matelooze verontwaardi ging. En rechercheur de opmerking maakte, dat 't, om alle opschudding te vermijden, maar 't beste zou wezen, om Sien per rijtuig naar het bureau over te brengen... »Ik waarschuw je nogmaals, meisje,» hernam de rechter-commissaris, »door dat verstokte, hardnekkige weigeren om te verklaren, waar je het gestolen goed hebt gelaten, verèrger-je de zaak En niet weinig!» De moeder van Sien moest zich aan een leuning |Vastgrijpen, want 't was Kamer te beleggen, omdat het ons eene behoefte was u op deze plaats van waaruit u zooveel nut hebt ge sticht voor den handel en de nijver heid, geluk te wenschen met den dag waar gij voor 25 jaar geleden ge kozen zijt tot lid van Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amers foort. Dat de kiezers voor de Kamer in 1885 meenden in u de rechte man te hebben, bewees niet alleen de stemming die op den 23 Juli een slemmencijfer aangaf grooter dan ooit na dien tijd weer is bereikt, maar tevens dat zij u bij de periodieke af treding telkens weer herbenoemden. Do leden van de Kamer waren zoo zeer van uwe bekwaamheden over tuigd dat zij u gedurende 22 jaren tot hunnen voorzitter benoemden Ik die nu bijna 20 jaren naast u in de Kamer heb gezeten, wil gaarne getuigen dat gij zeer veel gedaan hebt in bet belang van handel en nijverheid, dat gij altijd een open oog hebt gehad voor al wat handel en nijverheid kon doen bloeien, dat gij onvermoeid met buitengewone ijver steeas hebt gewerkt, om tot stand te brengen, om te verbeteren dat wat de handel noodig had en om op te beffen dat wat belemmerde. Gij zocht voor de handel steeds het beste en het mooiste. Uwe zoo zakelijke ad viezen in de kamer gebracht en daar aangenomen werden heelaas niet al tijd ten uitvoer gebracht getuige de Eemverbetering, zoo dringend noo dig voor de stad, de plaatsing van bet spoorwegstation, al is het ook aan zijn ijver te danken dat de los plaats gekomen is aan de stadzijde getuige het marktwezen, dat steeds uw aandacht heeft getrokken en waar verbetering zoo dringend noodig is, maar toch is het meermalen gebleken dat na jaren tot uitvoering kwam, wat vroeger door u werd geadviseerd wel een bewijs voor de juistheid van uwe zienswijze. Namens de leden van de Kamer spiekend wenschen wij U geluk met dezen feestdag. Wjj meenden tevens U eene zichtbare herinnering aan dezen heugelijken dag te moeten aanbieden, neem geachte voorzitter dezen voorzittershamer van ons aan als een blijk van onze sympathie. Wij herhalen onzen heilwensch en hopen dat U nog jaren mogen geschonken worden om dit waardigheidsteeken te kunnen hanteeren op de zoo tactvolle wijze als steeds door U is gedaan. Spreker gaf daarop de jubilaris de hand en bood hem een zeer fraaien ebbenhouten Voorzittershamer aan vervaardigd in de fabriek van de firma Begeer te Utrecht. De heer Oelosse hierop het woord nemende, zeide, dat het Dagelijksch Bestuur der Gemeente hem gemach tigd had bier tegenwoordig te zijn. Het was een gelukkige gedachte voor deze bijeenkomst dit gebouw te kiezen, want de verhouding tusschen de Ka mer van Koophandel en het college van B. en W. is voortdurend zeer goed geweest. Wij hebben altijd uw adviezen hoog gewaardeerd en ze gevolgd, waar het mogelijk was. Het aangeboden geschenk is m. i. zeer passend. Voor u een bewijs van waar deering, voor de uwen na u van groote waarde, want ze zullen dan weten, wie u was. De beer Sinnige heeft u gehuldigd op een wijze, die ik niet kan verbeteren en waar ik in allen deele ten volle mede instem. Namens bet Dag. Bestuur hoop ik, dat het u gegeven moge worden nog tal van baar of d'r beenen onder d'r lichaam verdwenen... 't Duizelde baar v<5<5r de oogen... 't Hamerde 'r in bet lijf- Als Sien eens klapte... Ze hadden moeder al zoo aan de tand gevoeld- Ze bad al baar kunstjes van brave- ziel al moeten vertoonen, bezwerend dat ze liever op de plek zou doodblijven dan voor de edelachtbare heeren een woord, een syllabe, te jokken... Nu kwam 't erop aan. Spande 't echt— Sien zweeg. Ze had de oogen neer geslagen en stond daar als marmeren beeld— »Dus je wilt 't niet zeggen?» vroeg de rechter-commissaris met toorn en ongeduld in de wrevelige stem. Sien bleef zwijgen... De rechter schoof, met nijdig gebaar, de stukken een eind van zich af... Wachtte even. Wenkte toen de moeder, nadat hij de vrouw nog eventjes extra-scherp had opgenomen op de manier van iemand, die ge noeg van het treurige zaakje heeft, waar-ie alles van begrijpt, maar het bewijs niet in kkn opsporen... Wenkte de moeder. »Ga jij dan maar weg, vrouwtje. Als we je noodig hebben, dan hoor je 't jaren dien hamer te hanteeren. (applaus). De jubilaris antwoordde hierop, dat hij zeer getroffen was door de har telijke ontvangst hem bereid door de leden en het Dag. Bestuur. Zonder u aller medewerking zouden mijn pogingen nooit kans vqn slagen gehad hebben, ontvang hiervoor mijn har- telijken dank. De vergadering werd hierop gesloten. De Burgemeester, die verhinderd was tegenwoordig te zijn, had van zijn belangstelling en waar deering door een prachtige bouquet doen blijken. Op een zilveren plaatje staan aan de eene zijde van den hamer deze woorden Den heer J. Ger. Kleber op zijn 25 jarig jubileum als lid der Kamer 1885—23 Juli-1910. Aan de andere zijde: Huldeblijk van de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort aan bunnen Voorzitter. Bij het uitgaan der openbare gemeenteschool aan den Leusderweg werd gisterenmiddag een dochtertje van den heer Kolfschoten, hotellier van »Oud-I.eusden« door een in vlie gende vaart (men spreekt van 80 K M. per uur) passeerende auto mobiel overreden en gedood. Zondag 23 Juli hielden de bouwvakarbeiders een openluchtmee ting te Zeist. »De Blauwe Vaan« uit Utrecht en Amersfoort zong. Varen kamp uit Amsterdam hield een rede over geheelonthouding, waardoor zich 16 leden opgaven om te Zeist een afdeeling der Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoh. Dranken te stichten. Op het terrein waren ongeveer 400 roen- scben aanwezig. De directie der H. IJ. S. M. heeft bepaald, dat zoowel bij algemeen als tusschentijdsche verkiezingen voor leden van de tweede kamer der Staten- Generaal en van de Provinciale Staten de spoorwegtelegraafkantoren, aange wezen voor den particulieren telegraaf dienst, gelegen binnen de districten, waar de verkiezing gehouden wordt, alsook de buiten die districten gelegen kantoren, welke voor telegramwisseling met kantoren binnen bet district tusschenkomst verleenen op die dagen der stemming of herstemming geopend moet blijven tol afloop van den gewonen dienst. Zoodia het naastbijzijnd rijkstele graafkantoor in deze gevallen aan één of meer stations vei zoekt langer open te blijven, moet daaraan worden vol daan. Vliegen te Heerenveen. De laatste 2 dagen van Juli en de eerste van Augustus zullen te Heeren veen, vliegdemonstraties gehouden worden. Eindelijk dari toch I Clément van Maasdijk, Hagenaar van geboorte, die zijn brevet van vlieger in Frankrijk verdiende, komt Donderdag a.s. reeds met zijn Voisin-biplane te fleerenveen aan. De demonstraties worden ge houden op het ruime veld der gym- nastiekvereeniging»Thialf". Extra treinen zullen uit alle rich tingen naar H. loopen, alsmede booten, trams etc. Wij hopen, dat deze proeven uit stekend mogen slagen, en dat zij weldra gevolgd mogen worden, door meerdere. Een zonderlinge bezoeker. Zondagavond omstreeks tien uur toen Van Brummelen, de gemeente veldwachter van Scherpenzeel (Geld.), de berbergen ging sluiten, trof bij in een daarvan een jong, hem onbekend man aan, die zicb nogal luidruchtig gedroeg. Hij vroeg diens naam en kreeg ten antwoord Pietje Puk en tegelijk trok de vreemdeling een revolver en schoot den veldwachter in den linkerschouder. De dader zette het op een loopen. Maandagochtend kwam hij bloots hoofds aan een boerderij te Amersfoort, waar hem een zijden pet van boeren- model werd gegeven. Hij is tusschen 25 en 30 jaar, draagt kortgeknipten knevel en was gekleed in grijsgeruit colbert. Een aardige attentie. Een onzer lezers schrijft: In de afgeloopen week ontmoette ik 20 dames uit Brooklyn te Breuke len, die dit plaatsje bezochten omdat Brooklyn van Breukelen afstamt. Zij namen hier en daar kiekjes en werdei door de jeugd overal vergezeld. Daar de kinderen gern Engelsch en de dames geen Hollandsch verstonden waren de gesprekken tusschen beide partijen niet druk. Een vriendelijke tolk maakte het bun iet of wat ge makkelijk. De dames verzochten den kinderen de Hoilandsche volksliederen te zingen en in dank hiervoor hieven zij het Amerikaansche volkslied aan Het was een aardig oogenblik, die liederen op het perron in Breukelen te hooren. Bij de afreis stonden de kinderen geschaard en werd haitelijk afscheid genomen. iïandelsbl.) ST00MVAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij Nederland, s.s. Koning Willem I, arriveerde te Port-Said 25 Juli. s.s. Koning Willem II, arriveerde te Genua 25 Juli. s s. Rembrandt, arriveerde te Sabang 26 Juli. Kon. Holl. Lloyd. s.s. Frisia, vertrok van Buenos- Aires 23 Juli. s.s. Zeelandia, vertrok van Lissabon 25 Juli. Rott. Lloyd. s.s. Bogor, arriveerde te Marseille 25 Juli. s.s. Goentoer, vertrok van Port-Said 26 Juli. s.s. Ternate, vertrok van Rotterdam 26 Juli. Holland— Amerika-Lijn. s.s Noordam, arriveerde te New- York 25 Juli. s.s. Zaandijk, passeerde Fatherpoint. 25 Juli. wel I Zacht snikte de moeder der ver dachte. Ze wuifde het meisje toe... »Dag, Sien! Dag, ongelukkig kindI» Ze moest nu gaan... Voelde de min achting in den blik van rechtercom missaris... Veegde nog eens over de oogen. Bleef nog in de rol van ramp zalige, zwaarbeproefde vrouw, die de schande van haar kind moet beleven... »Dag, Sien!» En de verdachte keek op. Moeder ontmoette den blik van die ingezonken, grijze angstoogen... Die haar, nu, aan keken... Die zagen, hoe wanhopig moe der deed... Over de zonde van haar dochter... Die ze toch in eer en deugd had opgevoed... «Altijd het goede voor gehouden...» «Dag, Sien!» had moeder nog eens willen roepen, wuiven... Doch 't was of haar arm verlamde. Een siddering van wroeging voer door haar lichaam. En grooter angst gevoel dan zij vóór den rechtercom missaris had doorleefd, joeg de vrouw, de verleidster voort... Alsof een demon haar op de hielen zat... MaItee Coebraü. Tonnen en vaten, welke kwalijk rie ken, kan men zuiveren door ze met water te vullen en er wat zemelen door te roeren. Gaal de inhoud gisten dan leegt men het vat en spoelt het met schoon water uit. Zoo noodig her hale men dit, Scheuren in boeven moet men eerst goed schoonmaken en dan aanvullen met warm gemaakte honing en was. Voor brosse hoeven is een goede zalf: 7 deelen was, 14 d. rundertalk en 21 d. levertraan, warm gemengd. Voor zachte hoeven: 7 d. was, 7 d. terpenlijnolie, 14. d. varkensvet en 14 d. lijnolie, eveneens warm gemengd. Voor paarden, die veel in moeras of water komen: 14 d. teer en 42 d. vaikensvet, ook. weer waim gemengd. Op het hek van menig erf staat: «Wacht u voor den hondOp de deur van menige woning behoorde te staan «Wacht u voor den menscb Observator. i' arts, is van 20 Juli fot 10 Augustus De overige- burgêr-geneeskun- digen nemen de praktijk waar. met goede schoolkennis, ter op leiding u> den winkel. Amersfoort, Langestr. 40. Muurhuizen 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-i n richting. Er zijn onder de minvermo genden velen, voorwie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaap, het dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwin ners dit voor hen zoo ge- wenschte genéesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorige jare werden op deze wijze 468 personen waar onder 3 uit Amersfoort geholpen, en reedB hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift onder het motto «Reisbe- lastitig" wordt dankbaar aange nomen en in bet jaarverslag verantwoord. Amersfoort, 19101 Mej. D. A. SIDDRE, Muurhuilen 99. Mevr. GRONEMANDooiv-'isos, Utrechtschcweg 10. Mevr.Bart"» VANITTERSUMSrnoEVE. P. Bothstr 1. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNS- FELDv. Lansceot Hdbrecut. Soestcrweg 1. Mevr. KNOPPERSv. Eijbergen WcversiDgel 7. Voor pssrden en vee Uitsluitend gefabriceerd door: Zoutkeetsgracht. AMSTERDAM Prijs f.1.50. Gebruiksaanwijzing ingesloten. Verkrijgbaar: A mersloort bij de firma P. DE ZWART, Langestraat 129. Utrecht bij de firma T. P. v. d. BERGH Zn., Heiligeweg 65. Onder de op de Prijscourant voorkomende Merken BORDEAUX-WIJNEN nemen een eerste plaats in St. JULIEN-- CHATEAU DILLON BLANQTTEFORT FRONS AC--- waarop dan ook als TAFEL WIJN bijzonder de aandacht wordt gevestigd. DE PRIJZEN ZIJN 80 CENTS PER FLESCH. Aanbevelend, ALS BOVEN. Langestraat 74. II

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3