NIEUW E Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ut-s- 1 Schetsen uil de rechtzaal. BINNENLAND. J. P. RflETZGER Jr., Tuinarchitect. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. Ao. 62 Woensdag 3 Augustus 1910 Negen-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Verjaardag van de Koningin-Moeder. 2 Anpstns. Steniaweg ZEIST. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niter lijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestrant 77. Telephoonn». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dc Hooge Vrouwe, die verjaart Der Koninginne-Moeder .Blecv' thans ook weer dit jaar gespaard Door d'gunst van d'Albehoeder. Moog dan deez' heugelijke dag Jïog dikwijls wcderkeeren De vreugd, gewijd in lied en vlag Voor Haar, die wij vcreeren. Vroolijker dan ooit wapperde deri 2en Augustus het nationale dundoek van het lustslot te Soestdijk, want toen verjaarde de Koningin-Moeder. Zij, de alom geachte en beminde Koningsvrouwe is sinds de Koningin de teugels van het bewind in handen nam meer op den achtergrond getie- den, doch is voortgegaan te arbeiden tot heil van het volk. Het Nederlandsche volk voelt zich één met het stamhuis van Oranje en ons Vorstenhuis gevoeit die éénheid. Bij een volk met eene geschiedenis als het onze bestaat er een nauw verband tusschen het regeerend Vor stenhuis en de natie. Daarom blijft de verjaardag van Koningin Emma steeds een dag van nationale hulde want ons volk heeft groote verplich tingen aan haar. Hoe menige daad, hoe menige gift getuigt dat Koningin Emma een lief devol hart heeft voor al wat lijdt eri niets onbeproefd laat om hel leed van anderen te verzachten. Haar woord, de glimlach dezer Vorstin zijn voor tallooze kranken eene verkwikking geweest, wanneer Zij ging van zaal tot 'zaal van bed lot bed en Hare vriendelijke verschijning was eene ver kwikking in het eentonig en kwijnend bestaan der lijdende menscbheid. Als een echte Prinses van Oranje heeft zij het zwakke lief en beschermt dit. Het Nederlandsche volk is daarom blijde dat de Koningin-Moeder verjaart. Met onovertrolïen tact en talent heeft de Hooge Vrouwe zich van de taak als regentes gekweten schitte rend heeft zij de taak van Koninlijke Moeder vervuld om Hare dochter voor te bereiden op de zware en schoone roeping, die Haar wachtte, het dragen der kroon. En thans nog richt Zij als een ware Moeder steeds Hare schreden naar die plaatsen waar leed verzacht kan worden. Waar Zij bespeurt, dat er iets ge daan moet worden in het algemeen belang is Zij bereid dit niet alle krachten te sleunen. Koningin Emma heeft in Nederland Haar tweede vaderland gevonden. Het Nedeilandscbe volk draagt haar op de hande.n en Zij heeft alles gedaan wat Zij kon om Hare roeping waardig te vervullen. Vraag het slechts aan hen bij wie Haren steun of weldadig heid werd ingeroepen vraag het slechts aan hen, beoefenaars van kunsten en wetenschappen hoe koningin Emma onverdroten belang stelt in alles wat ons land op gebied van kunst en wetenschappen betreft. Het Nederlandsche volk heeft met de Koningin-Moeder ernstige en blijde dagen doorleefd. Slechts korten tijd nadat ons Konings paar eene dochter geboren werd, overleed de Koning en ving voor de Koningin-Moeder de schoone doch moeilijke taak aan, als Regentes het hoofd van den staat te zijn. Het ware bljjde dagen voor Koningin Emma toen Haar dochter met den man Harer keuze in het huwelijk trad en toen Zij verleden jaar grootmoeder werd. Als Christin van de daad protesteert koningin Emma steeds tegen den heidenschen geest van onze dagen, die alleen het sterke wil doen beerscheri over het zwakke. Zij is de eerste waar het geldt de beoefening van werken van barm hartigheid en weldadigheid. Zij acht het als edele aristocrate niet beneden zich armen en kranken te bezoeken en in stilte wel te doen. Worde Koningin Emma dan nog lang zeer lang voor ons gespaard. Geheel Nederland viert dezen jaar dag met de Koninklijke familie mede. Van de torentransen wapperde vroolijk hel nationale dundoek en op Soestdijk waren gisteren de oogen van het Nederlandsche volk gevestigde, waar de Koninklijke familie thans zomer weelde mag smaken. Stemmen wij daarom allen in met den blijden kreet: Leve de Koningin-Moeder! door geheel Nederland. Levering der verschillende gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. De Koninklijke Familie op Soestdijk. Men schrijft uit Soestdijk: Het was Zondag hier buitengewoon druk, vooral in den omtrek van het Paleis, waarvoor zich een groole me nigte had verzameld, met liet oog op het verblijf van de Koninklijke Familie aldaar. Af en toe deed een stortbui de menschenmassa uiteengaan, doch zoodra het droog was geworden, waag de men weer spoedig een poging om de Koningin en haar Dochtertje te zien. In den voormiddag verscheen de Koningin met het Prinsesje op het balkon van het Paleis, en werden Moeder en Dochter luide toegejuicht. De Koningin-Moeder begaf zich met gevolg naar de Hervormde Kerk te Baarn, alwaar de predikatie werd gehouden door ds. Laan uit Brussel. Toen in den middag het weder op helderde, reed de Koningin met de Koningin-Moeder en Prinses Juliana uit. Te 3 uur keeiden de vorstelijke personen ten paleize terug, na een rijtoer door de gemeente Soest gemaakt te hebben. De Prins was intusschen per auto uitgereden. In den namiddag verscheen de Koninklijke Familie andermaal op het balkon van het Paleis en vertoefde aldaar geruimen tijd. De Koningin- Moeder hield het Prinsesje op den arm. terwijl de Koningin naast haar was gezeten. De menigte buiten het hek juichte de vorstelijke personen harte lijk toe en wuifde met zakaoeken. Aan het gejubel kwam schier geen einde. Stoomploegen der Nederlandsche Heidemaatschappij. Voor belangstellenden is het zeker wederom een genoegen te vernemen, dat de Nederlandsche Heidemaat schappij te Utrecht in de gemakkelijk te bereiken omstreken van Maars- bergen, terroinen met den stoomploeg gaat bewerken. Het apparaat, het tweede dat thans door deze Maatschappij in 't werk is gesteld (het andere ploegt op het oogenbhk in Brabant) bestaat uit twee groote locomobielen die de benoodigde kiacht leveren en den zwaren ploeg aan een kabel verbonden, tusschen zicli heen en weer trekken. Wij bevelen een ieder aan, die belang stelt in dit werk, eens te gaan zien, op welke wijze deze eerste grondbewerking voor 'i in cultuur brengen der beide, wordt uitgevoerd. Den bezoekers wordt echter aange raden niet vóór den ploeg te loopen. in verband met de mogelijkheid van het breken van den kabel. Ofschoon deze kans gering is, daal de kabel extra sterk is genomen, be staat ze niettemin. Ook zou de ploeg kunnen omslaan, en men zij dus op zijne hoede er niet te dicht bij te komen. Het ploegterrein, op 20 minuten gaans van het station Maars bei gen gelegen, is het gemakkelijkst te bereiken, wanneer men gaande van dit station de spoorbaan oversteekt en den straatweg vandaar in zuide lijke richting volgt. Er zullen twee stukken grond geploegd worden. Het èène waarmede men bezig is behoort toe aan het Opvoedingsgesticht der Nederlandsche Hervormde Kerk, terwijl het andere het eigendom is van den heer Mr. W. B. Blijdenstein te Amsterdam. Gedurende den geheelen dag, be halve op het middaguur, is men-met ploegen bezig en duren de ploegwerk- zaamheden tot het einde dezer week. Nederlandsche soldaten tc Brussel. Onder dezen titel: «Een Belgische kazerne door Hollandsche troepen ingenomen«, schrijft de «Pairiotes van Brussel «Deze sensationeele gebeurtenis heeft deze week te Brussel plaats gehad, maar het ging er vreedzaam toe. «Bij gelegenheid van het schitterend internationaal gymnastiekfeest op de Tentoonstelling had de Nedei landscho minister van oorlog een detachement soldaten van Maastricht veroorloofd de Limburgscbe gymnastiekvereeni- gingen naar Brussel te vergezellen. Deze Nederlandsche soldaten, in uni form en het geweer op den schouder, aangevoerd door een officier, liepen mede in den stoet, die door Brussel trok en werden op het sportterrein van de tentoonstelling warm toege juicht na hun oefeningen met de bajonet, die volmaakt werden uitge voerd. Des avonds traden deze sol daten in goede orde de Brus- selsche kazerne binnen, waar zij door bun Belgische makkers met groote hartelijkheid werden ontvangen. «Het was de eerste maal sedert 1830, dat een troep Nederlandsche soldaten door Brussel trok.a De Leuvenumsche bosschen. In verband met de ten-verkoop bieding der Leuvenumsche bosschen wijst de heer Van Hulzen in Holland „Te hoog"! Boeve-liefde. «Wat ga-je dan uitvoeren, Van Heuven?» vroeg de directeur hem, en hij trachtte te zien wat er op het gelaat van den man, wiens straftijd nu verstreken was, omging... «Vertel me dat nu eens eerlijk. Ik wil aannemen dat je bedoeling om een ander leven te beginnen, oprecht is... Zeker, daarvan ben ik zelfs over tuigd. Je weet, Van Heuven, ik denk anders over je dan sommigen. Bn 't zou me plezier doen wanneer 'tje verder wèl ging in de wereld. Beter kan ik toch niet zeggen!» Langzaam richtte de man den blik van zijne oogen op den directeur dei- gevangenis. Die blik was somber en norsch, maar toch lag er ietsdank baars in. it Weg, hier-vandaan!» bromde hij, en keek direct weèr naar den grond. «Daar heb-je gelijk aanantwoordde de directeur, «dat is een verstandig be sluit, maar één ding raad ik je nog, Van Heuven, wanneer je bij dat be sluit blijft... Haast je dan!» De ander begreep, 't Was of de spieren van zijn gelaat werden bewogen door 'n galvanisch trekje. Men voelde, 't stormde in zijn gemoed. Z'n neus vleugels trilden en bij tastte, graaide met de vingers... Hij kon niet uiten wat nu zoo barsch in hem opwelde... Maar de directeur begreep den man. Niemand kon ben hier beluisteren, maar toch sprak bij zachter, den ontslagen gevangene nog radend: »Denk er niet meer over na. Wik en weeg niet. Handel onmiddelijk. Pak je boeltje bijeen aan contanten ont breekt 't je nu niet, Zoek geen oude kennissen meer op. Geniet van de vrijheid, Van Heuven, die je nu ber kregen hebt. En schrijf mij als je daar ginds bent aangekomen. Hebt-ge mijn raad in een of ander noodig... Vraag 't me gerust. Wees sterk, Van Heuven I» En hij reikte hem de hand. Hij voelde bet koortsig-branden van de vingers, die de zijne even aanraakten. Even kon bij zien wat er in de oogen van den ex-gevangene leefde... Haastig, met scbuwige snelheid werden ze weer afgewend. De directeur keek den man, die zijne kamer verliet, na... Haalde de schouders op... 't Bleef een stuivertje op z'n kant... Tien tegen een, dat 't toch mis zou gaan. »Wij moesten hem zoo kunnen op nemen... Een-twee-drie de boot in... Wat jij, Hansen?» vroeg de directeur den inmiddels binnengetreden hoofd bewaarder »we hebben toch wel erger kereltjes' bier gehad as dien Van Heuven, hè?» «Och,» zei Hansen gewoon de zaken koel-nuchtertjes op te vatten, zich niet drnk-makend over de cel-men- scben, die bij als «nummers» be schouwde... als cijfers op zoo'n plaat van 'n eleetrisch-bord, op z'n tijd ver springend... »Oehzei de boofdbewaarder, "bij- zonderen list hebben we met vier-en- tachtig nooit ondervonden... Dat schikt vrijwel...» En de directeur begreep dat de «psy chologische kant» van bet geval Han sen koud liet... Absoluut-onverschillig. Hij teekende de papieren af, die Van Heuven noodig bad om vrijgelaten te worden. Er was ook een pakketje brieven bij... Even hield de directeur't apart... Overwoog of bij den man, die moest worden losgelaten, nog zou radenlaat mij die dingen nu maar- Hij had zich voor 't geval geïnteres seerd. AYist wel, waar voor Van Heu ven 't gevaar nu school... En waarom bij zich zoo vast bad voorgenomen, direct verder te gaan... De stad, bet land uit... Anders zou 't weêr... Maar 't was den directeur of een on zichtbare macht, een vreemde drang hem noodzaakte 't pakketje te leggen bij de andere voorwerpen, die Van Heuven nü zou krijgen... «In orde!» zei bij, en schoof 't den boofdbewaarder toe. Deze maakte een militaire groetbeweging... »Nog iets van uwe orders, directeur?» vroeg Hansen. De chef knikte van-neen. Hij moest toch noch worstelen met den aandrang om Van Heuven niet te laten gaan, nog... Temidden van verderen arbeid hield hem dat geval bezig... Hij schelde. Vroeg of de man al vertrokken was... «Al tien minuten geleden!» was 't ietwat verwonderde antwoord van den portier. «Had ik 't hem maar afgenomen» dacht de directeur... En 't was hemof-ie eigenlijk voor een deel de schuld droeg van wat nu toch wel stellig volgen zou... «Vóór den avondzoebt-ie baar weer op» piekerde hij... En glimlachte over zijn eigen dwaasheid. Ze hadden 't hem wel gezegd... Hij was veel te sentimenteel voor bet baantje. Oeh- wat, de kerels waren toch allemaal met een sop overgoten... En de directeur schelde om zijn elfunrskopje koffie. Dat zou 'm opfrisscben. Er was, dien dag, nog zooveel voor 't mes... «Je raadt nooit wien ik een kwar tier geleden tegen bet lijf ben geloopen» zei rooie Dammetje tegen zijn vriend Karei, bijgenaamd «de slotemaker», vanwege zekere bijzondere vaardigheid in zeker onderdeel van 't «vak»... »Jan van Heuven... je weet toch wel, dien van blonde Ka...» De ander bleef staan, banden in broekzakken. Pruim achter kiezen van rechts naar links duwend... «Jan Tikkertje!?» «Dezelfde.» Karei bleef op z'n pruim kouwen. Was overbluft door 't groote nieuws Was stellig in de verbeelding dat Jan nog op z'n minst zes of acht maanden... »Hij ging naar t station.» «Hél?»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1