BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Expres ter navolging op de Zwitserscho wet tot bescherming van het bosch. Niet meer dan een zeker percentage bosch mag daar alle jaren worden uitgehakt en dan moet er weer even veel aangeplant. Dit is een afdoende manier om roekelooze ontbosschingen met de daaraan verbonden gevolgen voor het landelijk schoon en in klima tologisch opzicht tegen te gaan. Een medewerker van de nMatin" hoeft te Weenen mevr. Schubel ge sproken, een schoonzuster van Johann Orth, den verdwenen Aartshertog Johann Salvator van Oostenrijk. Mevr. Schubel, een gewezen zangeres die nu te Weenen lessen geeft, heeft slechts zeer weinig hoop, dat haar zuster Milly en haar zwager nog in leven zouden zijn. Zij houdt het voor zoo goed als zeker, dat Milly anders wel hare familie iets van zich had laten booren. Zij was altijd zoo harte lijk; nog in haar laatsten brief, waarin zij sprak van de reis om Kaap Horn, die »Janny", zooals zij schreef, met tegenzin ondernam en waarna zij waarschijnlijk geen reizen meer zouden ondernemen. Frau Schubel kwam met veront waardiging op tegen den laster, die omtrent haar zuster is verspreid. Milly, zeide zij, was een engel van reinheid. Zij was aan het ballet; maar haar gedrag was onberispelijk. »Janny" was formeel met haar verloofd en kwam eiken avond bij haar in den huiselijken kring, waar hij door allen als een lid der familie werd behandeld en waar niemand een Aartshertog in hem zag. Hij werkte in den tuin en deed aller lei dingensoms ook haalde hij worst in een naburigen winkel. Op zekeren dag kwam «Jannys zeggen, dat hij het werkeloos prinsen leven moede was. Hij wilde iets gaan doen; maar in Oostenrijk wilde bij niet blijven. »Ik ga het land uit», zeide bij »en ik neem Milly mee». De familie stemde daarin toe, onder voorwaarde dat hij met baar trouwde. Het huwelijk werd in Engeland vol trokken. Eenigen tijd later vertrok Johann Orth naar Argentinië en Milly volgde hem later, met een kamenier, Augusta Reinecke, daarheen. Haar laatste brief was uit La Plata; zij schteef daarin over die reis om Kaap Hoi 11. »AL ge mij eenige hoop kunt geven, mijnheer*, zoo besloot mevr. Schubel, »dan ga ik terstond naar Argentinië. Maar boe zou het mogelijk zijn nog te hopen, na twintig jaren niets van hem te hebben gehoord!» Ook de bloedverwanten van Johann Orth twijfelen niet, of hij is met de »St.-Margaretha« verongelukt. De ge wezen Aartshertog, die vol levenslust en drang tot werkzaamheid was en juist om die reden de banden verbrak waaraan hij door zijn vorstelijke af komst was gelegd, bad geen enkele reden om zijn verblijfplaats geheim te 'houden en hij zou zeker zijne moeder en zijn broeder, den onlangs overleden Groothertog van Toscane, niet zonder eenig bericht hebben gelaten. Zondagmiddag hadden op den Arnhemschen straatweg tusschen de Hertekop bij Amersfoort en Ede plaats de door den N. W. B. uitgeschreven »Op reis. Naar de boot... Weet 'k veel... Niks meer mee te doen...// Karei de //slotemaker// slenterslofte een pas of wat voort. Peinsde, piekerde sterk over het geval... En 't was of zij alle twee instinct matig, intuitief, zonder dat ze verder een woord met elkattr wissel den, -in dezelfde richting werden gedreven. Dezelfde straatjes en steegjes door... Tot ze stonden voor het welbekende huisje van moeëke-Anne... Voor het smalle deurtje, waar nog hier en daar een brokje groene verf was te zien... //Mijn kop-af,// zei Sammetje, «als Jan niet al-lang...// Maar Karei lachte slechts, klopte driemaal... Heel zachtjes... Je kón niet te voorzichtig wezen. Telkens was er //bezoek» bij moêke-Anne... Het deurtje ging open. En het dikke wijf met de karmijn- roode hangwangen en het vurige mopneusje liet hen binnen. Karei fluisterde iets... Zij knikte //nou» tegen Sammetje, z/wht heb ik je gezegd... Wat...» Doch een por in z'n rug waar schuwde. Most-ie nu alles bederven... ïinnen, in k*t •pkamertje, wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland op den weg en een wedstrijd voor nieuwelingen de eerste over 50, de laatste over 25 KM. Er was zeer veel publiek; de weg was in zeer goeden staat, het bleef droog en het was niet overwarm. Aan den wedstrijd om bet kam pioenschap namen deel 41 van de 47 renners, die zich hadden doen inschrijven. Zij werden opgesteld ter hoogte van het buiten »Nimmerdonr, een der bestuursleden reed aan het hoofd iets voorbij de Hertekop was de eind streep. Om tien minuten na eenen vertrok ken de deelnemers; al spoedig werkten enkelen zich los uit het peleton en in een goed gangetje ging het nu tot bij Ede, waar het keerpunt was. Een goed uur later waarschuwden de veiligheidsposten, langs den weg opgesteld, door het zwaaien met hun roode vlag, dat de renners alweer in het gezicht kwamen en na 1 uur 29 minuten en 36 seconden passeerde H. D. Tamse, uit Gouda, weder de eindstreep. Hij werd daardoor kampioen van Nederland en kampioen van Zuid- Holland. Kort na hem volgde: G. rf. Fransen uit Hilversum, die daardoor het kam pioenschap van Noord-Holland verwierf Na hen kwamen terug: 3. P. van Kersen, uit Dordrecht; 4. D. M. Nijland uit Hilversum; 5. H. Hollaar, uit Den Haag; 6. C. van der Wiel, uit Rot terdam, en J. K. C. Schippers, uit Rotterdam. Doordien het publiek, niet wetend dat er nog meer renners in aantocht waren, riu onder de touwen doorkroop en daardoor de baan niet meer vrij was, kwamen de tien nu volgende renners vlak bij de eindstreip op en over elkaar te vallen. De jury, die zelf in het gedrang was geraakt en met den besten wil de juiste tijden niet kon opnemen, besloot, dat van deze laatst aange komene de plaatsing zou worden be slist door het lot. Aanvankelijk werd daarin toegestemd door de renners, die nu gerekend werden in deze volgorde te zijn aan gekomen 8. A. ten Berk de Boer, uit Apeldoorn; 9. J. Trampen, uit Amsterdam10. G. van Staveren, uit Oude Wetering; 11. A. A. Bel- lersen, uit Vinkeveen12. R. Huizinga uit Den Ham; 13. A. J. Bersée. uit Bloemendaal14. P. van der Wiel, uit Rotterdam; 15. »Sollyuit Zetten 16. J. Aupers, uit Amsterdam, en 17. M. W. van Diedenhoven, uit Utrecht. Toen de jury dezen uitslag bad bekend gemaakt, kwam er echter zulk een protest, dat besloten werd, over te loten en nog drie renners te voegen bij bovengenoemde tien. Het eind was, dat het bestuur be sloot een nader onderzoek in te stellen, zoodat eerst later dilinitief zal wor den beslist over de prijzen na de 7de en de kampioenschappen in de andere gewesten dan Noord-Holland en Zuid-Holland. Een en ander mee te deelen in »De Fiets», het bonds orgaan. In dien tusschentijd was echter de wedstrijd voor nieuwelingen aange vangen. Ook deze vertrokken 67 van de 75 die zich hadden doen inschrijven van vóór »Nimmerdor« in een kalm gangetje, doch zoodra bij de streep het teeken was gegeven, dat de eigen lijke wedren was begonnen, trachtten zaten ze met z'n-vijven. In den hoek, bij 't raam, een man met de pet scheef op het hoofd. En met de vuisten op tafel leunend... Luisterend naar wat hem verteld werd... »Zóó'n jaap!» ging de kerel, die zat te vertellen, voort, «heeft-ie haar gegeven...» En hij wees op z'n arm, »ik bezweer je, dat 't een wonder mag heeten dat het wijf niet op de plaats is doodgebloeid «Secuur, hoorbevestigde een ander in het schemerlicht van 't opkamertje spiedend hoe Van Heuven 't opnam... die verklaard had nog dienzelfden avond te zullen vertrekken... Hij verdraaide 't verder. Had er geuoeg van... Ging in het buitenland werk zoeken... Des noods kapot... Maar de jongens hadden verder niet op 'm te rekenen, 't Was uit... Ze wisteD, als Jan Tikker zich iets voornam, hé?... Even had de tijding beroering ge bracht. Men rekende al zoo stellig op Van Heuven z'n ijzeren kneusten, z'n »lef//, z'n bedrevenheid... Zóó-een te moeten missen... Kooie-Luk was, op dit moment, de eenige, die het zaakje doorzag. Anne riep hij de waardin //vertel jij eens effetj es van dat ge vallet j e met blonde-Ka enkelen reeds uit het peleton weg te loopen en in de eerste bocht van den weg volgde een bijna algemeene val, op en over elkaar tegen de boomen, in de slooten. Maar het liep toch nog beter af dan de ooggetuigen hadden vermoed. Een van de renners biak den lin kerpols, een andere kneusde ernstig het linker sleutelbeen; talrijk was het aantal vleeschwonden en het meerendeel der ren-karretjes, met houten velgen, alles even lichtgebouwd was hopeloos beschadigd. De tuin van de Hertekop geleek wel spoedig een groote verbandplaats enkele onder de toeschouwers, die een verbandcursus hadden gevolgd, verleenden de eerste hulp, terwijl een semi-arts en een dokter later de ernstigst gewonden bijstonden. Som migen, die van een emd ver werden gedragen, bleken slechts door den schrik bevangen. De uitslag van den nieuwelingen wedstrijd was deze: 1. A. Gaillard, uit Tilburg, die de 25 KM. afrende in 47 minuten 55 seconden2. W. A. Althuizen, uit Den Haag; 3. H. Paling, uit Woerden 4. P. Hulleman, uit Gouda5. P. Straat, uit Amster dam 6. P. Dijkshoorn, uit Wateringen 7. A. L. Rutten, uit Amsterdam; 8. A. Stroethoff, uit Amsterdam: 9. S. Wulfs-% uit Dordrecht; 10. »N.N.«, uit Apeldoorn; 11. J. Tijsze, uit Amsterdam; 12. J. van de Korve, uit Nijmegen: 13. J. de Jong, uit Utrecht; 14. C. T. van Vliet, uit Gouda; 15. H. P. Tormmerijn, uit Den Haag, en 16. B. van der Kroft uit Leiden. Groote Nationale en Provinciale Landbouwtentoonstelling te Amersfoort in Juli of Augustus 1911. Het genootschap voor Landbouw- en Kruidkunde in de provincie Utrecht, opgericht in 1S41 en het oudste lana- bouwgenoolschap in ons land, zal in bet volgend jaar zijn zeventig jarig bestaan luisterrijk vieren, o.a. door het houden van eene groote Nationale en Provinciale Lanhouw Tentoonstel ling. Aan Amersfoort zal het voorrecht te beurt vallen deze tentoonstelling binnen hare grenspalen te zien plaats vinden, aangezien het Hoofdbestuur van het Genootschap zich verzekerde van het mooiste en het op touw zet ten van eene dergelijke feestelijkheid meest geschiksle terrein dat in de geheele provincie te vinden is, betgeen Birkhoven ongetwijfeld genoemd mag worden. Daar het programma zoowel nummers voor nationale als voor provinciale mededinging zal bevatten en de boofdbestaansbrorinen van den Ülrechtschen landbouw, paardenfok kerij en veeteelt zijn. kunnen wij met allen grond talrijke inzendingen van paarden en vee uit verschillendeoorden van het gewest en uit flinke veestreken van ons land worden verwacht. Het zwaartepunt van de tentoonstelling zal dan ook liggen in de rubrieken groot- en kleinvee en paarden, en waar komt eene mooie collectie dieren beter tot haar recht, dan op een ter rein met zoo voortreffelijken bodem, zoo mooie omgeving en zulke goede verbindingen naar alle streken van het land, als juist Birkhoven is! Voorts biedt het ongeveer 11 H.A. groote terrein voldoende ruimte voor het opstellen van groote houten en linnen tenten voor inzendingen van allerlei aard en voor het bijeenbrengen van diverse, den landbouw betreffende De vorige week Vrijdag?...// »Als ik een vent was geweest// zei Anne. die niet eens knipoogjes behoefde om te snappen, waar 't om ging, »as ik een vent was geweest, zou'k dien kerel...» En ze balde een van de vettige vuistjes... Ze maakte 'n beweging van iemand, die ranselt... Vertelde van de mishandeling. Hoe Ka gekreund had... en drie dagen kreupel liep... Van Heuven zat te luisteren. De kring van ouwe-kennissen werd nau wer om hem heen. Ze speurden, spied den, loerden... Of 't indruk maakte?... Of rooie-Link gelijk zou hebben... dat Jan de //slotenmaker» nog altijd zoo dol, zoo razend was op 't wijf... Of-ie zou doorzetten het plan om heen te gaan... Eensklaps stond hij op. Ging zwijgend naar de deur. Niemand durfde iets vragen. Ze keken elkaar aan, met zekere verbazing. Alleen rooie-Luk wenkte, wenkte... van: laat 'm nu stilletjes betuilen. "Wat ik jelui zeg: 't komt terecht... komt best terecht... Op het bankje aan 't eind van de stille boschlaan, waar geen mensch machines en werktuigen, die voor een deel in werking zullen kunnen zijn. Moge te zijner tijd een zeer ruim bezoek van belangstellenden en bij den landbouw betrokkenen bewijzen, dat men de groote moeite en inspan ning voor de voorbereiding van een tentoonstelling in zoo geschikte om geving, op prijs weet te stellen. De leden van de Amersf. Zwem en Poloclub hebben zich in den na- tionalen zwemwedstrijd te Zwolle flink gehouden. De heer J. E. de Boer behaalde den eersten prijs bij bet 80 M. buikzwemmen in 1 min. 11 3/5 sec. No. 2 was een Amsterdammer, no. 3. H. J. Smit in 1 min. 43 1/5 sec. De strijd tusschen 1 en 2 was vooral zeer spannend. De winnaar kreeg een groot applaus. In het nummer rugzwemmen over 80 M. behaalde K. Beem den tweeden prijs in 1 min. 27 sec. Het verschil met no. 1 was slechts 2 2/5 sec. No. VI was een estafettetocht voor- 4 deelnemers, 40 m. Spaansche slag, 40 m. schoolslag, 40 m. rug en 40 m. Engelscbe slag. Daar een der Amersfoortsche deelnemers niet meer kon uitkomen, nam do heer Smit zijn taak over, en hij kweet er zich kranig van. Hij deed dus 40 m. Spaansche en schoolslag, Beem rug-, en De Boer Engelsche slag. Zij behaalden den tweeden prijs. Het record van 600 M., staande op naam van den heer L. Pezie (sedert 1903) in 10 min. 27 sec., is gisteren door den heer P. Ooms met 1 1/5 sec. verbeterd. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Aug., en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijscbrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen veikrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Lijst van Brieven en Briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van bet postkantoor re Amersfoort, over de 2e helft van Juli 1910. Brieven Binnenland. C. Lekkerkerk Bodegraven. D. v. d. Burgh Hilversum. J. M. Jansen Scbettens. Akke Zijlstra Briefkaarten Binnenland. Mej. M. Bredewold Amsterdam. Mej. A. Verstede Ootmarsum. B. Smit Utrecht. Mej. J. v. d. Horst Utrecht. L. de Vries Mej. G. v. d. Bergh Mej. E. de Waard er. 4 Briefkaarten zonder adres Brief Buitenland. R, de Favange Weenen. Briefkaarten Buitenland. Schutten Duitschland. Parker Remage a Rhein. Geslaagd voor het eindexamen H. B. S.: W. G. v. d. Berg. G. J. Bremer, F. A. Holleman, A. F. Ver- hoeff en Jeannette G. de Vries. hem immers kon beloeren, daar ging Jan van Heuven zitten. En het bundeltje, dat-ie bij zich droeg, legde hij naast zich neer. Voor den trein van drieën was 't nu toch te laat. Hij had noch ander half uur tijd... Hij zette z'n pet af, want 't gloeide en hamerde in z'n kop. Een stuk eten kon-ie niet naar binnen krijgen... Al hadden ze hem goud gegeven, 't was of z'n keel dichtgeschroefd werd... Dorst had hij, heel erg. Maar hij zou er tegen vechten. Al smachtte 't hem nog zoo in den mond- Hij zoit doorzetten. Ze wisten 't im mers, als Jan van Heumen zich iets voornam... Hij keek om zich heen, niemand was er. Toen stak hij een hand in het bundeltje, dat ze hem 's morgens hadden meegegeven... Daar had-ie 't pakketje, dat de directeur wilde terug houden, toen Hansen, de hoofdbe waarder, kwam met de stukken om af te teekenen... Verscheuren zou-ie 't... De enveloppe, waarin het portret zat, ongeopend verscheuren.... Een-twee... Maar hij kön niet. Hij dacht aan die jolige, vroo- lijke, blauwe oogen, en aan het volle, liet peleton van het le regi ment Huzaren dat op »Houtrust« deelnam aan de militaire wedstrijden, uitgeschreven door den Bond voor lichamelijke opvoeding, en zoowel bij het voetbal als doelbalspel te paard den eersten prijs verwierf, werd j.l. Maandag met de muziek aan het hoofd door het regiment feestelijk ingehaald. Het 5e regiment infanterie behaalde bij dezelfde spelen bij bet voetbalspel mede den le prijs en verwierf daar door tevens den Mulier-wisselbeker. Kegelconcours Verecnigiug. Uitslag vrije baan wedstrijd. No 1 de heer A. Nefkens met 41 punten cijfers: 9 9 6 8 9. No 30 de heer M. Jacobs met 33 punten 6 7 7 7 6. Winner Weekprijs 30 Juli G. C de Jager met 38 Houten8 7 7 7 9. Dr. Crippen. Kendall, de kapitein van de «Mont rose», heeft aan de Daily Mail per draadlooze telegraphie een omstandig relaas doen toekomen omtrent het doen en laten van dr. Crippen en miss Le Neve aan boord van het stoomschip. Korten tijd nadat zij het schip hadden betreden, werd de argwaan van den kapitein reeds gewekt door den eigen- aardigen omgang van den vader met zijn zoogenaamden zoon. Miss Le Neve had zich in jongenskleeren gestoken en moest doorgaan voor den zoon van dr. Crippen, die zich als Robinson bad laten inschrijven. Maarzij verloochende in die vermomming geenszins hare vrouwelijke eigenaardigheden en aan de wijze, waarop zij at en dronk, zich bewoog en zich uitliet, merkte Kendall alras, dat de bedeesde jeugdige passa gier een meisje was. Hij bield het paar derhalve nauwlettend in het oog en voerde langdurige gesprekken met Robinson over litteratuur, reizen en andere zaken, waarbij hem vooral op viel dat deze zoo dikwijls gebruik maakte van medische termen. Robin son, die zijn snor had laten afscheren en zijn baard het groeien, kreeg hoe laüger hoe meer bet uiterlijk van een eerzamen landbouwer, hetgeen hij blijkbaar zeer aangenaam vond, want hij streelde voortdurend met een zeker welbehagen zijn aankomend baardje. Behalve aan den eersten officier, had Kendall aan niemand aan boord ook maar de geringste aanduiding gegeven omtrent zijne vermoedens ten opzichte van de passagiers, wier gangen hij met zoo grootezorgzaamheid naging en van welke hij door allerlei midde len trachtte te ontdekken of zij werke lijk de gezochte dr. Crippen en zijn gezellin waren. Zoo vertelde hij Robinson eenige malen grappige verhalen, ten einde, wanneer deze lachte, zich te kunnen overtuigen, dat zijn tanden met goud geplombeerd warenterwijl hij ook andere middelen te baat nam orn be wijzen te vinden voor de juistheid van zijn vermoeden. Eens, terwijl het voorwerp van zijn achterdocht argeloos op het dek wan delde, riep hij plotseling: »Mr. Robin son". waarop deze, blijkbaar een oogenblik de aangenomen rol ver getend, heelemaal niet reargeerde. Toen de geroepene later merkte, dat hij een oogenblik uit zijn rol was gevallen, was hij erg bedremmeld; miss Le Neve echter had dadelijk een excuus bij de hand. mooie, glanzende blonde baar... 'n Ferm wijf was ze, die Ka... Een fiksch, flink wijf... z/Zéó'n jaap!» bad Luk gezegd... En hij frommelde de enveloppe in z'n vingers. Verbeeldde zich dien schooier beet te hebben... 't "Was hem of hij 't doorleefde... Zij, blonde-Ka, gebeukt door de knuisten van dien ploert... Roepend om hulp... Hulp... En dan, hij, Jan, 't hoorend. De deur intrappend van de kamer. Aan vliegend op den laffen ellendeling... Haar bevrijdend... In z'n armen nemend... Die ander, die kerel... Hou den kon ze onmogelijk van hem... Dat wist Jan van Heuven... DJdr zou-ie een eed op durven doen... 't Bonkte, bonsde, gonsde harder in zijn kop. De aderen op z'n handen - waren dikke koorden. Hij scheurde de verfrommelde en veloppe open... Al dien tijd had-ie het portret niet onder de oogen gehad. Al die maanden, niet... En toen 't daar vóór hem lag barstte Jan 't uit... Kon hij niet langer. Schreide de ontslagen gevangene als een knaap... Ziedde in hem op, met volle kracht, de razende woede tegen dien ander- die haar in z'n macht had... haar mishandelde... //Zóó'n jaap!...//

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2