BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De aanslag op burgemeester Cay nor. Gaynor, de burgemeester van New- York, is naar alle waarschijnlijkheid het slachtoller geweest van zijn streven, om te New-York gezonde toestanden te scheppen in de verschillende stede lijke diensten. Democraat, moest hij toch niets hebben van Tammany-Hall en hare schandelijke praktijken, die omkooping en knoeierijen in de hand werkten. Gallagher, de man, die burgemees ter Gaynor verwondde, toen deze op het punt stond, aan boord van den «Kaiser Wilhelm der Grosze* met een maand verlof naar Europa te vertrek ken, was vroeger werkzaam geweest in stedelijken dienst in de dokken. Hij moest echter wegens dronkenschap worden ontslagen. Weken lang trachtte de man te vergeefs burgemeester Gaynor in het stadhuis te spreken te krijgen. Toen deze nu op het prome nadedek van het stoomschip met eenige vrienden stond te praten, loste Gallag her plotseling vier revolverschoten op hem, waarvan er één Gaynor aan het hoofd trof, terwijl ook de commissaris van het stadsreinigingswezen te New- York, Edwards, die naast Gaynor stond, werd getroffen. Een beambte van den Norddeut- schen Lloyd sloeg den aanrander neer. Gaynor's toestand moet ernstiger zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Voor de democratische partij zou de dood van dezen man een groot verlies zijn, daar zijne eerlijkheid hem ook vele aanhangers onder politieke tegen standers deed verwerven. Onze Koninklijke Familie naar België. Het »Hbl. van Antw." schrijft: Men verwachtte te Brussel het be zoek van (president Fallières en van koningin Wilhelmina, en ter gelegen heid van 'dit hoogstvereerend feit, zouden groote feestelijkheden worden ingericht. Nu verneemt men dat de zooge naamde «internationale protocol'' ol bofetiket al die verwachtingen is komen in de war gooien. Inderdaad, de Belgische Vorsten hun eerste bezoek aan buitenlandsche hoven gebracht hebbend te Berlijn, zoo bptaamt het, zegt men, dat het de Duitsche Keizer zij die bet eerste tegenbezoek aan onze Vorsten brengt. En daar Willem II zijne aankomst te Brussel heeft aangemeld in de maand October, zal er geen lijd meer overschieten om president Fallières of koningin Wilhelmina te ontvangen en rond te leiden op de Wereldten toonstelling. Zoo deze protocol naar de letter moet worden gevolgd en president Fallières zijn bezoek uitstelt tot de aanslaande Lente, moeten wij hier konningin Wilhelmina en Prins Hen drik niet verwachten vóór den zomer van 1911. Prins Hendrik kwam Donderdag middag 4 uur aan het Centraalstation te Utrecht van Den Haag aan, ver gezeld van zijn adjudant jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare. Per hof- rijtuig, bespannen met twee paarden, werd de reis naar Soestdijk voortgezet. Bij het wegrijden werd de Prins door de vrij talrijke menigte levendig toe gejuicht. Naar wij vernemen, keert de Koninklijke familie den 17den dezer maand van Soestdijk naar het Loo terug. Groote Manoeuvres aan het Lecacces. 17—26 Augustus 1910. Onder de aandacht van belang hebbenden wordt gebracht, dat het voor eene spoedige bezorging van brieven en andere stukken, bestemd voor de manoeuvreerende troepen, een vereischte is op duidelijke wijze op het adres der stukken te ver melden "Op groote manoeuvres aan het Lecacces." Het adres moet verder zoo volledig mogelijk zijn (naam en voorletters, rang, korps, onderdeel). wegen onveilig te maken. Ik had er mij iets anders van voorgesteld, maar enfin, hij moet het weten, 't is een man van t vak.» n Wie weet wat ons nog te beurt valt,» antwoordde Edmond, en zijn loon verried een geheim verlangen naar de verboden vrucht. Wordt vtriolgd). Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot majoor van het 4e regiment infan terie de kapitein P. C. J. P. Kroeze van het 5e reg. alhier in garnizoen De steeds toenemende uitvoer van slachtvee naar het buitenland is oorzaak dat de prijzen den laatsten tijd geducht stegen. De slagers te dezer stede hebben zich dan ook genoodzaakt gezien de vleescbprijzen te verhoogen. De opening der jacht op «klein wild», vermeld in de 2e zjnsn. van art. 17 der Jachtwet, is door Gedepu teerde Stalen van Utrecht voor dat gewest vastgesteld op Zaterdag 27 Augustus a.s. met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op bazen eu fazanten, waarvan de opening is be paald op Zaterdag 1 October a.s. met zonsopgang. De »lange jacht» zal alleen des Dinsdags en Vrijdags van elke week mogen worden uitgeoefend, terwijl de jacht op reebokken en reegeiten ge opend zal zijn van Zaterdag 1 October a.s. met zonsopgang tot en met 20 November d.a.v. met zonsondergang. De gouden medaille voor 30- jarigen tróuwen dienst is toegekend aan wachtmeester F. de Wit, van de rij- en hoefsmidschool. De uit den aard der zaak zeldzame onderscheiding zal hem Dinsdag 10 Aug. op plechtige wijze worden uitgereikt. Twee jongens uit Putten, die de ouderlijke woning hadden verlaten, werden door de politie alhier naar het ouderlijk huis terusgebracht; men vond ze in een spoorwegcoupé, met het doel hierin te overnachten. In de maand Juni 11. werd in eene vergadering van eenige R.K. heeren onder presidium van den Zeer- eerwaarde heer Pastoor J. L. M. Hoorne man, met goedkeuring der overige Zeereerw. heeren Pastoors der stad, alhier opgericht een R.K. Spaarbank. In deze vergadering werden de statuten vastgesteld, waarop de koninklijke goed keu ring zal worden verzocht. Het doel der spaarbank is door het bevorderen der spaarzaamheid de lief dadigheid te betrachten, daar de te maken winst ten goede zal komen aan de R.K. Stichtingen te dezer stede, inzonderheid aan de St. Vincentius- vereeniging. In deze spaarkas zal ieder gelden kunnen beleggen tegen een rente van drie ten honderd. De spaar kas is ongeveer op dezelfde leest geschoeid als de Rijkspostspaarbank. Alle bedragen kunnen voor een kor- teren of langeren tijd en onder solide waarborgen, in de statuten genoemd, worden belegd met een minimum bedrag van 25 ct. In eene talrijk bezochte vergade ring, 9 Aug. 11. gehouden is het be stuur gekozen als volgt: A. T. R. Vermolen, Voorzitter; Joh. van Dijk, Onder-voorzitter; L. Hanlo, Secretaris-Boekhouder; J.G.A.Meeuw- sen, Penningmeester. Zeer spoedig hoopt deze spaarbank haar werkzaamheden te beginnen. Eembode. Handel en Nijverheid. Gisterenavond vergaderde II. en N. in de „Zwaan" onder voorzitting van den Heer S. J. van Duinen. De notulen van 14 Juni werden gelezen en goedgekeurd. Wegens de geringe opkomst der leden doet de voorzitter het voor stel de vergadering te verdagen. Dit voorstel wordt evenwel niet aangenomen. Alsnu komt punt 1 van de agenda aan de orde, Dit bedoelde wijziging van het huishoude lijk reglement. Met algemecne stemmen aange nomen. Er behoeft nu in Mei, Juni, Juli, Aug. September en October geen vergadering gehou den te worden. De heer v.d. M al deelt mede, dat de „Fiets- geal" aan het Station f 40.moet kosten, wil deze ten minste zoo zijn, dat ze aan al de ge stelde eischen zal voldoen. Blijkt er behoefte aan te zijn dan wordt ze door de Spoor Maatschappij overgenomen en heeft H. eu N. geen kosten. Een lid wenschte tc wachten tot de kas het beter toeliet, doch de andere leden verzetten zich hiertegen en toen de penningmeester verklaarde dat het met de financiën niet zóo tTeurig was verklaarde allen zich er voor. Er komt dus een „Fietsgeul" langs de trap van het station. Het verslag van de afgevaardigden naar het Congres van den Middenstandsbond zal in de volgende vergadering uitgebracht worden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. De uitslag van het Stedelijk Kegclconcours van 25 Juni tot 5 Augustus inde sociëteit „Ycr- ccniging" alhier gehouden is als volgt: Yrije haan: le prijs ƒ150 A. Nefkensmetil houten;' 2e pr. /"100 B. H. Kuiper met 39; 3e pr. ƒ60 G. C. de Jager met 3S; ie pr. 40 G. W. Zweers met 385e pr. buffet B. Schimmel met 386e pr. eetservies A. J. van Zalingen met 37; 7e pr. klok J. D. van Baars met 37;8epr. zilveren theelepels W. H. Sehuileman met 37; 9e pr. koperen gasbouillor L. Muis Jr. met 37 10e pr. zilveren vork en lepel B. v. d. Meiden met 37; 11e pr. citybag G. A. van Loo met 37; 12e pr. gebrand koperen vazen K. W. Jaeger met 36; 13e pr. vogelkooi W. J. Fortuin met 36; 14e pr. twee kristallen kannetjes L. A. Houbaer met 36; 15e pr. pianolamp W. Ittmann met 36; 16e pr. reisnecessaire P. Nefkens met 36; 17e pr. porte manteau J W. K. de Bas met 3513e pr. zilveren taartschep C. Jorita met 35;19epr. 2 luxe vazen G. Muis met 35 20e pr. eiken thee tafel C. de Jajer met 35; 21e pr. 2 tegels in eiken lijst G. H. Betten met 3522e pr. koperen bloempot H. C. A. de Jong met 35; 23e pr. klein klokje Jos. Hamers Azn. met 34; 24e pr. jardiniere H. W. J. de Jong met 34; 25e pr. koperen kaartenbak F. Dauvillier met 34; 26e pr. parapluie G. F. Nijland met 34; 27e pr. sigarenkoker J. H. Hulst met 34; 28e pr. vulpen houder S. Posthuma met 34; 29e pr. tafelschuier met blikje H Mcursing met 34; 30e pr. barn steen sigarenpijpje M. Jacobs met 33. Korpswedstrijd: le prijs wisselbeker met verg. zilv. lauwertak U. D. 1. (Vereeniging) met 233 punten en 3S treffers; 2e pr. zilv. lauwertak T. H. O. R. (Amicitia) met 219 p. en 37 tr. 3e pr. groote zilv. med. Houd Plank (Vereeniging) 205 p. 34 tr.4e pr. verg zilv. mcd. T. H. O. R. II (Vereeniging) 205 p. 32 tr.5c pr. Valom zilv. med. 183 p. 34 tr.6e pr. zilv. med. Acht om den koning (Ver) 181 p. 28 tr.7e pr.zilv. med. Coroibus (Amicitia) 151 p. 26 tr. Hoogste korpsgooier, een inktstel, J. Mink Schol. Ncgenprijs, een scheerstcl K. W. Jaeger. Achtenprijs zilv. mod. T. H. O. R. (Amicitia). Zcvenprijs zilv. mcd. U. D. I. (Ver.) Trcffersprijs zilv. med. U. D. I. (Ver.) De heer L. Houbaer, die de prijzen uitreikte dankte allen die tot het slagen van het con cours hadden bijgedragen. Een geanimeerd bal besloot den avond. Sarah Bernhardt naar Holland. Het Concert- en Theater-Bureau de Haan zal het seizoen niet onbelangrijk openen. Het bureau is er in geslaagd met Mad. Sarah Bernhardt te hebben kunnen contracteeren tot het geven van eenige voorstellingen in Holland. Voorloopig zijn vastgesteld, 12 Sep tember, den Haag, 13 Sept. Amster dam, 14 Sept. Arnhem, 15 September Rotterdam. Met het oog op haar ver trek naar Amerika kan zij in elke stad slechts een voorstelling geven. Mad, Sarah Bernhardt en haar troep zal spelen, l'Aiglon van Rostand. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad' der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag '14 Aug. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. P. Groote, Ev. Luth. Pred. te Amsterdam. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/j uur, Ds. W. Haverkamp te Nijmegen. Gereforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5Vi uur, Ds. Donner. Gerefonu. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Meinen, pred. te Vlaardingen. 's Av. 5'/i uur, Ds. Meinen. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Ar. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 93/i uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 51/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen '113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Een vergeten postzak. Voor de volgende ware geschiedenis, verlek de «Nieuwe Soer. Ct.", moeten wij tetuggaan tot het grijze verleden Veertien maanden geleden werd met het flottielje-vaartuig «Koetei" een postzak meegegeven voor een plaatsje in het Oosten van den archipel; het schip stond toen onder bevel van den luitenant ter zee 'le klasse S. Vergeten is een menschelijke on deugd en ook deze officier ontkwam daaraan niet; hij vergat den mailzak te bezorgen daar waar bij wezen moest, De zak werd opgeborgen in een kast en niemand die er verder aandacht, noch eenige aandacht daaraan schonk. Poststukken voor menschen in de Buitenbezittingen, wat doen ze er mee De heer S. werd vervangen door een ander, en ook deze weder door een vierde. De zak bleef liggen. De vorige werd de »Koetei" in het marine-etablissement ter reparatie op genomen verschillende voorwerpen werden aan den wal gebracht, ook de kast werd geopend, en toen vond men den postzak. Groote verbazing. Daarna hilariteit. Men maakte er een grapje van Voor de geadresseerden is bet minder aangenaam. Als je al zoo zelden je post krijgt en ze laten je dan veertien maanden wachten 1 Herten. Men schiijft uit Barneveld Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat op de hofstede «Harde- veld" dezer dagen meermalen een hert met een drietal jongen is gezien. Zoowel het moederhert als de jeugdige beestjes zijn volstrekt met schuw en laten zich tot op korten afstand naderen, alvorens een schuilplaats in de bosschen te zoeken. Het vliegterrein te Soesterberg vanaf de Halten Soesterberg en Huis ter Heide in 20 minuten te bereiken, nadert zijn voltooiing. Een hangar is reeds voltooid en meer zullen er volgen. De firma Verwey en Lugard kan met haar park 3'/, K.M. in den omtrek tevreden zijn. De werken worden uit gevoerd door den heer Franchimont, die tevens z'n vliegmachine bouwt. Het is een lype-Wright, gebouwd door Hollandsche werklui onder Hollandscbe leiding, dus een nieuwe Hollandsche industrie. Verschillende verbetei ingen zijnaandeze vliegmachine aangebiacht, die tevens passagiers kan meenemen Op het terrein wordt op een heuvel een toren gebouwd met drie platformen Bovenop is een inrichting gemaakt, om windsnelheden te meten en elec- triciteit voor verschillende doeleinden te leveren. Een ingezetene van Enschede, die onbekend wenscht te blijven, beeft aan de vereeniging «Ziekenzorg" f2000 geschonken om zoo spoedig mogelijk eene Rüntgen-inrichting te kunnen aanschaffen. De noodige fondsen zijn thans bijeen en het bestuur der ver eeniging zal, naar alle waarschijnlijk heid, nog dit jaar tot de aanschaffing overgaan. Een slachtoffer van de mode! Juffrouw Lillian Shuttleworth, een mooie jonge vrouw in New-York, ver scheen dezer dagen in een fraai nieuw kostuum, de rok van onderen nauw- toegeregen, zooaL de mode het wil op 't oogenblik. Haar vriendinnen be wonderden haar zeer. Maar ziet, toen ze naar beneden wandelde van een terras, verhinderde de tok de vrije beweging der voeten, zoodat Miss Lillian viel en haar b»en brak I De nauwe-rok-mode verspreidt zich niettemin snel door de Vereenigde Staten. Een Oud-Hollnndsch Kanon. Reuter bericht uit Kopenhagen, dat het Nederlandsche pantserschip Evert- sen, onder commando van den kapitein ter zee H. A. Schoonhoven, Maandag 15 Aug. a.s. te Kopenhagen verwacht wordt, om een oud-Hollandscb kanon af te halen, dat in Oeresund opge- vischt en door de Deensche regeering aan de Nederlandsche regeering ten geschenke gegeven is. Dit kanon heeft behoord tot de bewapening van het Hollandsche oorlogsschip Brederode, dat onder commando van admiraal Witte Cor- neliszoon de W;tt deel uitmaakte v^ri de voorhoede der Hollandsche vloot, die, onder commando van admiraal Jacob Wassenaer van Obdaui, zich op weg naar Kopenhagen 8 Nov. 1658 heensloeg door de Zweedsche oorlogschepen, welke in den Sont, bij Kronoorg, lagen. In dat gevecht werd de Bredero zwaar gehavend en zonk. Het schip is thans gevonden en ligt tusschen Sükkersten en Ispergarde in vier vadem diep water. Het opgevischte kanon is een ijzeren achttienponder van hetz g. «Finbanker- typec. Oorspronkelijk woog het 4000 pondthans is het nog 3750 pond zwaar. Men moet erkennen, dat het er nog bijzonder goed uitziet, vooral als men in aanmerking neemt dat het meer dan 250 jaar op den bodem der zee heeft gelegen. Te Elburg is men tegenwoordig ten gemeentehuize bezig met de aldaar aanwezige oudheden en merkwaardig heden, betrekking hebbende op de geschiedenis dezer plaats, te ordenen en die te vereenigen tot een klein museum, hetwelk voor belangstellenden ter bezichtiging zal zijn. Er zijn hierbij zeer kostbare stukken. Te Rotterdam vierde Woensdag de heer C. Sythofl zijn 25-jaiigjubileum als directeur van het «Rotterdamsch Nieuwsblad" en ontving bij die gele genheid vele blijken van sympathie in den vorm van bloemen en andere souvenirs. De redactie en het technisch per soneel van het »Nieuwsblad« huldigden hem met hartelijke toespraken en aanbieding van een meer dan levens groot borstbeeld, geboetseerd door Charles van Wijk, te 's-Gravenhage. Deze uitmuntend gelijkende beeltenis zal geplaatst worden in het gebouw der courant. Voorts werd den jubilaris aange boden een album met 50 photo's van het geheele bedrijf en namens de agenten een album met fraaien omslag en opdracht van den heer Frans Bakker bevattende stadsgezichten waatop de verschillende huizen voorkomen waarin agentschappen gevestigd zijn. De heer Sytboff dankte allen in hartelijke woorden en noodigde redac tie en personeel uit tot een uitstapje naar Brussel op aanstaanden Zondag. Jan Olieslagers de Antwerpsche duivel, die het Nederlandsche record aan Maasdijk bij zijn eerste vlucht heeft ontnomen, deelde aan een ledac- tielia van de «Prov. Gronde vol gende bijzonderheden uit zijn levens loop mede: Ilij is in 1883 te Antwerpen gebo ren er: werd opgeleid voor mecanicien. Zijn eerste triomfen in de sport be haalde hij als wielrenner en als zoo danig kreeg hij van *een Fransch blad om zijne onverschrokkenheid den bij naam «de Antwerpsche duivel.* In Januari 1908 zag hij Farman vliegen en dadelijk kreeg hij de bevlie ging om ook te gaan vliegen. Hij spaarde geld en in Sept. '1909 kon hij een Bleriot-machine koopen. Maar hij had geen geld om zich onderwijs in het vliegen te laten gever. Geen nood I Hij zou het zich zelf leereri en toen hem te Issy les Moulinaux bij Parijs de machine werd afgeleverd begon hjj aanstonds zich te oefenen, daarbij gebruik makende van de leer boeken. Nog voordat hij het zich be wust was was bij 12 meter boven den grond. Nu kon hij ook wel eens een ronde maken. Hij probeerde het, maar kon het niet, met dit gevolg, dat zijne machine kapot sloeg. Bij eene volgende proefneming brak bij het afstappen een der vleugels. Maar al doende leert men en toen Olieslagers kort daarna te Antwerpen kwam, heeft hij daar, afgescheiden van verschillende kleinere vluchten, 8 muniten op eene hoogte van 40 meter gevlogen. Vervolgens ging hij naar Oran in Algerië, waar bij in Januari van dit jaar gedurende een vet blijf van 6 weken 22 vluchten heeft gedaan. De voornaamste was die over de stad Oran heen en terug 57 minuten over land en 22 minuten over de Middellandsche zee. Zijn laatste vlucht daar duurde 2 uur en eindigde onge lukkig, hij kwam met zijn machine in de telegraafdraden terecht, welke daaidoor in brand geraakte en ver nield werd. Toen terug naar Frankrijk en twee nieuwe machines gekocht, waarmede hij naar Spanje toog. Te Sevilla won hij den beker voor den langsten duur. Van Spanje naar Italië. Te Nice behaalde hij het wereldrecord voor het snelste afstarten op 13.20 meter en den prijs voor de grootste hoogte 217 meter. Toen weer naar Spanje. Te Barce lona won hij den beker voor de grootste hoogte (400 M.) en den lang- sten duur. Van Barcelona naar Genua, waar hij den eersten dag over het casino en over de zee vloog en den tweeden dag door een rukwind in zee ge slagen werd. Anderhalfuur blref hij op zijn toestel in de zee drijven, hij werd behouden aan land gebracht, maar zijn machine was kapot. Te Bologna won hij in de gauwig heid nog even den prijs voor de grootste hoogte en den langsten duur. Van Bologna naar Riems naar de «Grande semaine." Het werd in derdaad een «groote week" voor Olie slagers. Want daar behaalde hij in een vlucht van 392 K.M. en 5 uur 7 minuten het wereldrecord. Ware hij lid van de Fransche aero club ge weest, hij zou daai den Michelinbeker in ontvangst hebben kunnen nemen. In de week te Rheims heeft Olie slagers maar eventjes 80.000 francs verdiend; op zijn 72 concurenten had hij een voorsprong van 400 K.M. voorwaar geen kleinigheid. Toen naar Brussel. Daar heeft hij zijne laatste lauweren behaald, en 53.000 francs verdiend, ongerekend de bekers, die op 15 000 francs ge schat mogen worden. Jan Olieslagers heeft Donderdag weder een praebtigen vliegtocht ge maakt van 33 minuten 55 seconden. Hij ging 11 minuten voor zeven onder groot enthousiasme het luchtruim in en werd na een prachtig geslaagde landing door toeschouwers getild en naar den hangar gedragen. Er waren circa 7000 betalende bezoekers.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2