NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No 66 Woensdag 17 Augustus 1910. Negen-en-dertigste Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Ontwerp met fle winkelsluiting. BUITENLAND. J. P. MÊTZGER Jr., ;Tuinarchitect. Steniav^eg ZEIST. Aanled van Buitenplaatsen, Parken, enz. FEUILLETON. DE INVASIE DER DUITSCHERS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestrnat 77. Telephoonno. 69 ADVERTENTIÊN: De Staatscommissie voor den Mid denstand heeft, zooals reeds bekend is, aan H. M. de Koningin een ontwerp- wet op de winkelsluiting aangeboden. De commissie zegt in haar schrijven aan H. M. de Koningin eenstemmig van oordeel te zijn, dat het in het belang van den middenstand noodzakelijk is ten spoedigste over te gtan tol een wettelijke regeling van de winkel sluiting. Zij besloot in verband hiermede een nader onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop in andere landen deze zaak is geregeld, ter aanvulling van de kennis, door vele leden der commissieinhet buitenland hieromtrent persoonlijk reeds opgedaan. Mede met behulp van de aldus verkregen kennis en steunende op het velerlei licht, dat ook hier te lande over dat vraag stuk werd ontstoken, werd door een der sub-commissiën een concept-wets ontwerp met memorie van toelichting opgesteld, bij welken arbeid met name het lid der commissie oir. J. G. Schüi- manzich verdienstelijk maakte. Wegens het groote en dringende der zaak beeft de commissie gemeend niet te moeten wachten tot haar eindrapport gereed is, maar reeds nu aan H. M. het wetsontwerp te moeten aanbieden. Wij laten hier de belangrijkste artikelen van het ontwerp volgen Art. 1. Het is verboden een winkel voor het publiek open te hebben of in een winkelhuis iemand te bedienen tusschen *s avonds negen uur en 's morgens vijf uur. Degenen, die bij het sluiten van den winkel daarin aanwezig zijn, mogen nog bediend worden. Art. 2. Onder «winkel", in den zin dezer wet wordt verstaan elke gesloten ruimte die in eenige verbinding met een winkel staat. Art. 3. De bepalingen dezer wet zijn niet toepasselijk op: A. Apotheken, voor zoover betreftde uitoefening van de artsenijbereidkunst; B. inrichtingen waar spijzen en dranken voor gebruik ter plaatse worden bereid of verkocht. Het is echter verboden in de inrich tingen genoemd onder b. waren anders dan voor gebruik ter plaatse te ver- koopen op de uren waarop winkels, volgens de bepalingen dezer wet of krachtens een op deze wet steunende verordening moeten gesloten zijn. Art. 4. De bepalingen van artikel 1 dezer wet gelden niet voor den Zaterdag, den Oudejaarsdag, den werk dag voorafgaande aan Hemelvaarts dag, de drie weikdagen voorafgaande aan Kerstmis en de 12 werkdagen voorafgaande aan St. Nicolaas. Op al deze dagen zal het echter behoudens het in alinea 3 bedoelde geval, verboden zijn een winkel voor het publiek geopend te hebben of in een winkelhuis iemand te bedienen tusschen 's avonds 11 uur en 's mor gens 5 uur. De gomeenteraad is echter bevoegd om hoogstens 14 dagen iu het jaar aan te wijzen waarop de bij deze wet voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden, of desgewenscht voor die dagen een later sluitingsuur dan het bij deze niet aangegevene te bepalen. Onder de in het vorige lid genoemde 14 dagen mogen ook aangewezen worden de in het eerste lid van dit artikel genoemde dagen. Art. 5. Wanneer minstens één derde van het aantal tot een of meerdere groepen van bedrijven behoorende winkeliers aan het gemeentebestuur het verlangen kenbaar maakt om het sluitingsuur Gunner winkels op een door hen aan te geven vroeger dan in artikel 1 dezer wet genoemd uur te bepalen, zal het gemeentebestuur verplicht zijn, om binnen twee maan den een stemming uit te schrijven bij de winkeliers der betrokken groep of groepen omtrent de wenschelijkheid van een invoering van het aange vraagde sluitingsuur. Verklaren zich twee derden der aan de stemming deelgenomen heb bende winkeliers voor de invoering van dat sluitingsuur dan is de raad verplicht een verordening waarbij dit sluitingsuur bepaald wordt, voor die betrokken groep of groepen vast te stellen en binnen 6 maanden na de gehouden stemming in werking te doen treden. Art. 9. Op uren, waarop ingevolge deze wet de winkels gesloten moeten zijn, is het venten en verkoopen of te koop aanbieden op den openbaren weg, behalve met drukwerken verboden. Art. 10. Overtreding van een der bepalingen van deze wet, ingevolge de artikelen 1, 3, 4 of 9, of van de ingevolge art. 5 vastgestelde verorde ning wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geld boete van ten hoogste f25. Indien tijdens het plegen van het feit nog geen twee jaar zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke of andere overtreding der wet onherroepelijk is geworden, of de geldboete vrijwillig is betaald, kunnen de straffen worden verdubbeld. Brand op de Brusselsche Tentoon stelling. In enkele uren heeft het vuur 't voornaamste stuk van de prachtige tentoonstelling in Brussel, het werk van maanden en maanden, in de asch gelegd. Zondag nog was het een en al feest op het mooie en gezellige terrein, en Maandag was het met de pracht en glorie der tentoonstelling gedaan. Want al is niet alles een prooi der vlammen geworden, de hoofdge bouwen en de voornaamste plaatsen van pleizier zijn het wel. De tentoonstelling bestaat, uit een groot hoofdgebouw en tal van pavil joens, over het terrein verspreid. Bijna het gansche hoofdgebouw is afgebrand, of zoo beschadigd dat bet onbruikbaar Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote Jeter's én "vignetten naar plaatsruimte. Levering BILLIJKE PRIJZEN. is geworden. De brand brak uit, hetzij in het postkantoor, hetzij bij de ver lichting van de ingangspoort der Bel gische afdeeling, in elk gevallij den ingang van het hoofdgebouw, dat van brandbare stof vervaardigd is en daar door in een oogwenk in lichtelaaie stond. De Belgische en Engelsche af deeling, die beide bij den ingang van het hoofdgebouw gelegen zijn, kwamen het eerst aan de beurt In de Belgische afdeeling de bezoekers zullen het zich herinneren bevindt zich de schitterende uitstalling van modes; veel daarvan is gered, maar waar schijnlijk is er ook nog heel wat ver meld. In hetzelfde gebouw waren de fraaie collecties diamanten tentoon gesteld, voor millioenen waarde. Daar over wordt niets geseind en er is dus wel kans, dat deze zoo brandbare steenen lil de vlammen verteerd zijn. Toen nu dit gedeelte van het gebouw aan het branden was, moet de wind gedraaid zijn en de vlammen onmid- delijk zijn overgeslagen naar de 't hoofdgebouw ter linkerzijde begren zende «Bruxelles Kermesseci, het oude-Brussel uit 1830 met haar daar achter gelegen groote kermis-terrein Ook hier stond alles in een oogwenk in tuand en bleef zoo goed als niets gespaard. Vervolgens schijnt ook aangetast te zijn het verder gelegen gedeelte van het hoofdgebouw, waar zich de groote Fransche afdeeling bevindt, benevens de kleinere van Amerika, Zwitserland, Oostenrijk, Denemarken, enz. De brandweerlieden moeten wanhopige pogingen gedaan hebben om het vuur buiten dit gedeelte van het gebouw te houden. Maar tevergeefs. De Fran sche afdeeling werd voor een deel vernield, de andere lichtelijk bescha digd. Ziedaar de schade aan het hoofd gebouw. Nu schijnen echter ook som mige gebouwen, in de buurt van het hoofdgebouw, zwaar geleden te hebben. Zoo werd het Italiaansche paviljoen, dat vlak bij het hoofdgebouw is ge legen, een prooi der vlammen. Evenzoo verschillende particuliere huizen, die niets met de tentoonstelling te maken hebben, maar staan aan de Avenue Solbosch, welke dwars door het ten toonstellingsterrein heenloopt. Het rijtje ververschingsgelegenheden aan de linkerzijde van de Avenue des Concessions schijnt ook vernield of althans beschadigd te zijn het Hol- landsche café-restaurant behoort daar bij. Overigens schijnt het Hollandsche paviljoen niets geleden te hebben. Het ligt trouwens eenige minuten gaans van het hoofdgebouw verwijderd. Ook behoeft men zich niet ongerust te maken over het lot van de oud-Vlaam- sche schilderijen, want deze worden tentoongesteld in het Pare du Cinquan- tenaire, dat zich op een afstand van twintig minuten van het tentoonstel lingsterrein bevindt Het turn-feest, waaraan ook Iand- genooten deelnemen, is uitgesteld. De turners zijn alle in veiligheid. In Japan heeft een ontzetlende overstrooming plaats gehad. Vele dor pen en steden zijn verwoest en van alle kanten komen berichten van nood en ellende. Ook in de hoofstad Tokio is hot zeer treurig gesteld. Van de drie groote dijken, die de stad beschermen, is er 26) DOOR -A~ T_ 3D"u.clAa,tea"o.. «In ieder geval heb ik in vrije oogenblikken een mooie gelegenheid,» meende Schimmel, «om de insecten der heide te bestudeeren.» «Inderdaad, een prachtige gelegen heid,» lachte Daan. «Ik vrees, dat gij in plaats van een revolver een loupe meenemen zult.» «Ik dauk U, dat gij mij daarop op merkzaam maakt, ik zal haar onmid- delijk als ik thuis kom bij mij steken.» «Vergeet dan niet ook een botanie- doos mee te nemen, die kan U bij wijze van afwisseling ook te pas ko men.» «Neen, aan herboriseeren doe ik niet, tenzij het noodzakelijk mocht worden voor de verpleging der gewonden. Doch laat ons thans gaan, daar moet ge handeld worden, anders kunnen wij niet meer gereedkomen de heeren wachten allen heden avond ten zes ure bij Spontijn de tijding wanneer wij zullen vertrekken.» «Gij hebt er hen toch op voorbe reid, dat zulks waarschijnlijk nog dezen avond zou zijn?» «Ja, uiterlijk in dezen nacht.» «Goed, dan mogen wij er op reke nen, dat zij tijdig gereed zulleD wezen.» Na dat het drietal ook den vierde, die in het verbond was opgenomen, afgehaald had, begaf men zich naar kapitein Korf, die hun mededeelde, dat alles door hem geregeld was. Schimmel had den aanvoerder reeds des morgens omtrent de sterkte van het vrijcorps ingelicht, zoodat er van sommige benoodigdheden thans zelfs overvloed was. «Omtrent de kleeding kent gij mijn besluit heeren,» zei de kapitein; «zij, die zich van een donker blauwen kiel kunnen voorzien, zullen wel doen er een aan te schaffen, overigens is een donkere overjas voor den nacht be paald noodzakelijk. Een reistasch met een riem over den schouder gedragen, kan den randsel vervangen. De wape nen liggen gereed en ammunitie is er in overvloed. Geld zal ons geworden, zoodra het noodig mocht wezen. Waar wilt ge verzamelen?» «Bij Spontijn.» «Hoe laat?» «Ik zou gaarne ten acht uur ver trekken.» «Dan zullen wij zorgen, dat allen een half uur voor dien tijd daar ver- eenigd zijn.» «Goed, dan zal ik last geven, dat men te half acht met de wapenen en ammunitie daar zij. Ik heb vier flinke jongens aangenomen om onze benoo digdheden te dragen: dynamiet, sein- vuurwerk, natuurlijk niet bij elkander, kookgereedechap enz. enz. deze lieden vertrekken reeds ten vijf ure; ik zal hun nauwkeurig den te volgen weg voorschrijven en het punt aanduiden, waar zij ons moeten wachten. Alzoo tot half acht mijne heeren.» Na dit kort bescheid, namen de vrienden afscheid van hnn bevelhebber en keerde ieder van hen naar zijne woning terug, om alles voor het aan staande vertrek gereed te maken. Toen Edmond op zijne kamer terug gekeerd was, gevoelde hij zich, in weer wil van de bezigheden, die hem wachtten, niet in staat, daaraan zijn volle aan dacht te schenken. Telkens werd hij afgetrokken en verloor zich in gepeins. Hij was het met zichzelven nog niet eens, of hij de familie Rudolfs een afscheidsbezoek zou brengen, ja dan neen. Een onwederstaanbare begeerte om Bertha nog eens, voor de laatste maal, de hand te drukken, nog éénmaal in die heerlijke oogen te lezen: »U heb ik lief! U alleendreef hem einde lijk naar de woning harer ouders. Wanneer men op het punt staat voor immer afscheid te nemen van 't geen ons dierbaar is, neemt het gevoel zoo licht de overhand. Was het zijn plicht, Bertha voortaan niet meer als zijne bruid te beschouwen, welaan, doch niemand kon hem dwingen zijne liefde te verzaken. Met haar naam op de lippen hoopte hij den laatsten adem uit te blazen. «Dwaas, dweeper, fantast, idealist!» hoorde hij zich in zijn verbeelding door zijn vriend noemen, doch Daan had geen gevoel meende Edmond. Zwichten voor de ijzeren noodzakelijkheid, ja, dat wel, doch Bertha's leed, veroorzaakt door een gedwoDgen huwelijk om huis houdelijke beweegredenen, mocht niet verdubbeld worden, door het bewust zijn, dat zij door deze opoffering van haar geluk, iu het belang harer familie, tevens een ander, die haar oneindig liefhad, diep ongelukkig maakte. Daar om een roemvolle dood. Waar er zoovelen vallen, moet het sterven licht zijn, als men niets anders, dan een verwoest geluk mee ten grave neemt. Edmond werd met ongeveinsde har telijkheid door de familie Rudolfs en met blijkbare ontroering door Bertha ontvangen; zij begreep, zij gevoelde, dat hij kwam om afscheid te nemen, en dat dit afscheid wel eens een vaarwel voor eeuwig en geen «tot weerziens» kon wezen. Papa liet niets blijken van 't geen er in hem omging. Allen toonden overigens bij dit laat ste bezoek, hoe gaarne hij gezien werd. Als om strijd werden allerlei belang stellende vragen tot hem gericht, en ieder wenschte nog een kleinigheid als aandenken aan zijn uitrusting toe te voegen. Op treffende wijze bleek den jongen vrijschutter hoezeer men aan hem gehecht was, toen de kleinste van het gezin hem in kinderlijke eenvoud vroeg of hij nu ook, evenals oom Willem in den Oost, doodgeschoten zou worden. Tusschen den glimlach waarmee de knaap terecht gewezen werd, zag Ed mond hier en daar een traan glinsteren. Men vertrouwde dat hij binnen eenige weken weder gezond en wel in huD midden zou wezen. Wordt verrolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1