BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. èen doorgebroken en men spant alle krachten in om doorbraak van de twee andere te verhoedenwant in dit geval zou de halve stad worden overstroomd. Nu staan er al 30,000 huizen onder water. Tienduizenden dakloos gewor den inwoners hebben een toevlucht gezocht in de tempels en schoolge bouwen. Maar er zijn duizenden zonder onderkomen, blootgesteld aan regen en wind en wachtende op jooten, die hen in veiligheid kunnen brengen. De geheele stad is door de over strooming van licht zoowel gas- als electrisch licht, verstoken. Er begint ook reeds gebrek aan levens middelen te komen, aan viscb, groen ten enz. Volgens de jongste berichten was de Sumidarivier voortdurend aan 't rijzen. Het water had reeds den onder kant der bruggen bereikt. Stofvrije wegen in Engeland. Het stofvrij maken van de wegen wordt in Engeland sleeds meer toe gepast, en het schijnt niet lang meer te zullen duren voor men zeggen kan dat alle hoofdwegen stofvrij zijn ge maakt. Het middel, dat men er, na verschillinde proefnemingen, voor ge bruikt, is teer. De toepassing heeft echter nog bezwaren. Als het teren niet met groote zorg geschiedt, is het middel schadelijk voor rijtuigen en demeskleeren, maar vooral loopt men gevaar er de viscbstand door te be- nadeelen Een flinke regenbui, die wat van de vloeistof in het water spoelt, kan oorzaak worden van den dood van tal van visschen. Men ver trouwd evenwel, dat men deze bezwaren op den duur wel zal leeren te over winnen. Te New-York is de Hertog van Moritpensier bij een tocht, dien hij onder leiding van politiebeambten, in de misdadigerswijk van bet donkerste New-Y'oik ondernam, door een boeven bende aangevallen. Het kwam tot een gevecht, waarin twintig schoten werden gewisseld, en ten slotte werd een der aanvallers door een revolverschot neergeveld voor de voeten van deri Hertog, die op een zoo gevaarlijk avontuur niet was voorbereid. De Koninklijke Familie naar't Loo. De Koninklijke Familie keert heden middag te 4.20 uur per Holiandsche Spoor naar 't Loo terug. Onderzoek bij het Uddelernieer. Naar het N. v. d. D. verneemt beeft Dr. Holwerda, onder-directeur van Oudheden, in opdracht van H. M. de Koningin een prae-bistorische neder zetting aan het Uddelermeeronderzocht. Behalve twee heuvels, die ineengestorte koepelgraven bleken te zijn en die zeer rijke bijgraven in ceramiek en steenen wapenen bevatten, heeft Dr. Holwerda aan den oever van dat meer een dorpje van prae-htstoriscbe hutten gevonden, gedeeltelijk in den grond ingegraven en vele fragmenten van vuursteen en ceramiek bevattende. Dr. Holwerda zal het volgende jaar het onderzoek voortzetten. Oefeningswedstrijd in het verleenen van eerste hulp bij ongelukkeu. Het comité tot het organiseeren van dezen wedstrijd, welke gehouden zal worden op 5, 6, 7 en 9 September a.s. ter gelegenheid dei Groene Kiuis- jubileumstentoonstelling en congres, in bet park Tivoli, te Utrecht, heeft de volgende prijzen ontvangenvan de Koningin-Moeder en Prins Hendrik een zilveren medaille; van den Bond van Reddingswezen «het Oranje-Kruis" een gouden medaille; van de ministers van oorlog, marine en landbouw ieder een zilveren medaille; van den Com missaris der Koningin en den burge meester van Utrecht ieder een zilveren med.; van het Haagsche vrouwen comité van het Ned. Roode Kruis, de U irechtsche Studenten-ziekentrans- portcolonrie, de vereeniging E. H. B. O. te Oud-Charlois, en de Ned. Maat schappij'tot bevordering der Pharmaeie ieder een verguld-zilveren medaille; van de Alg. Ned. Wielrijdersbond een verguld-zilveren, een zilveren en een bronzen medaille; van de Verzekering- bank «De Nieuwe Eerste Nederland- scbe« drie zilveren medaillesvan di. J. S. J. Bierens de Haan te Rotterdam en dr. J. van der Hoeven, te Zutpben, ieder een zdveren medaille. Nationale Schietwedstrijd te Utrecht. Vanwege de S. S. enG. V. »Utrecbt«, Onderafd. van Volksweerbaarheid (Afd. Utrecht) zal ter gelegenheid van haar 'tienjarig bestaan dit jaar een nationale schietwedstrijd worden gehouden. Reeds is een Eere-Comité gevormd, waarin zitting hebben de heeren Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck, Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht; Mr. A. F. Baron van Lynden, Burgemeester der Gemeente Utrecht; R. P. Verspyck. Luitenant- Generaal, Lid van het Hoog Militair Gerechtshof, Lid Hoofdbestuur Volks weerbaarheid; J. A. RoelolTs, Generaal- Majoor, Bevelhebber in de 2e Militaire AfdeelingJhr. E. C. Boogaert, Kolo nel, Commandant le Regiment Veld- Artillerie; A. N. J. Fabius. Kolonel, Commandant van het le Regiment Vesting-ArtillerieP. Kleynhens, Kolo nel- Commandant van het Regiment Genietroepen; W. A. E. Mansveldt, Luitenant-Kolonel, Commandant 4e Bataljon 9e Regiment Infanterie; R. Willems, Luitenant-Kolonel, Comman dant 19e Landweer-District. Tien jaren geleden rtam de Utrecht- sche Afdeeling van Volksweerbaarheid het initiatief tot oprichting van »de Utrecht». De Afdeeling ging uit van de ge dachte, dat niet alle leden konden deelnemen aan de oefeningen en daar om werd een onderafdeeling van «wer kende leden« als we 't zoo eens mogen noemen in 't leven geroepen. Eu »de Utrechte is gebleken te zijn niet slechts in naam, maar inder daad een werkende onderafdeeling. Eenmaal opgericht zijnde, organi seerde zij schietoefeningen en schiet wedstrijden, velddienstoefeningen en militaire marschen. In 't afgeloopen jaar kwam zij in 't bezit van een vaandel en een muziekkorps. Thans heeft »de Utrecht« 't plan opgevat een plan dat, naar 't zich laat aanzien, met succes zal worden bekroond om ter viering van haar tienjarig bestaan een schietwedstrijd uit te schrijven, waaraan schutters zullen kunnen deelnemen uit alle oorden des lands een nationalen schietwedstrijd. De wedstrijd zal op uader vast te stellen dagen in de tweede helft van de maand September te Utrecht op t fort aan de Biltstraat worden ge houden. Er zal zoowel met marga- als met scherpe- patronen worden geschoten. Aan hen, die den wedstrijd finantieel willen steunen, zij meegedeeld, dat de Finantieele Commissie bestaat uit de heeren: A. Enthoven, Voorzitter; W. A. Couvée, Secretaris; A. H. Goenee, Penningmeester; H. P. Geerke en F. C. Unger die toezending van geldelijke bedragen aan hun adres op hoogen prijs zullen stellen. Medailles en kunstvoorweipen te zenden aan den algemeenen Secretaris C. J. v. Wijngaarden v. Rees Utrecht. De Regeling van dezen wedstrijd is opgedragen aan eene Commissie bestaande uit de heeren: Prof. Dr. P. H. Damsté, Iloogleeraar, Oud-Voorz. Afd. Utrecht v. Volksweer baarheid, Eere-Voorzitter; J. J. van Noorle Jansen, Alg. Voorzitter; A. H. Goenee, Penningmeester; W. A. Cou- vee; A.Enthoven ;H.P. Geerke Leeraar II. B S.Res. Luitenant J. J. Sprenger van Eijk; G. J. Hoencamp, Leeraar GymnastiekRes. le Luitenant Imhoff; Mr. C. L. Kooiman, Advokaat; W. C. Seijl, Arrond. Schoolopziener; F. C. Unger. Leeraar Gymnasium, A. Wöl- cken, 2e Secretaris en C. J. van Wijn gaarden van Rees, Algemeen Secre taris. De firma Bast, maakte voorgaande week, met haar personeel, begunstigd door zeer mooi weer, een reisje over de Zuiderzee naar de Zaan. In Zaandam werden verschillende bezienswaardigheden bezichtigd, o.a. het bekende Czaar Peterhuisje enz. Toen terug naar Amsterdam, Artis was daar het hoofddoel, en natuurlijk werdt «Kras» niet vergeten. De firma heeft hiermede haar personeel een zeer genoeglijken dag verschaft, die het niet spoedig zal vergeten. Mogen meerdere patroons, het voor beeld van de firma Bast volgen. De afdeeling Amersfoort van de Soc.-dem. Arbeiders Partij, heeft be sloten bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad, op Vrijdag 19 Aug. a.s. de candidatuur van den heer W. H. Kam te steunen. Dr. II. J. Toxopeüs te Harlingen heeft het beroep bij de Luthersche gemeente alhier aangenomen. De heer E. P. J. Smith, architect alhier, heeft in eene door de vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer te Nunspeet uitgeschreven fotografiewed strijd den eersten prijs behaald. De heer G. A. L. Spelberg, hoofd der Openb. Jongensschool alhier slaagde voor de acte Engelsch l.o. Wachtmeester Thonhauser van het le regiment Veldartillerie hadj.l. Zaterdag het ongeluk bij het vervoeren van munitie op het Artilleriepark tus- schen de loods en een munitiewagen bekneld te geraken. Daarbij van de been rakende ging een der raderen hem over de voeten. In- en uitwendig zwaar gekneusd werd hij naar zijne woning vervoerd, waar de officier van gezondheid 2e kl. Dr. Eisendrath hem geneeskundige hulp verleende. In eene j.l. Zaterdag gehouden vergadering van den U. P. V. B. is de heer C. Brits van de H. V. C. gekozen tot lid der kascornmissie en van de commissie welke het bondselftal zal samenstellen, dat in het komend sei zoen den U. P. V. B. zal vertegen woordigen te Alkmaar bij de federatie van gewestelijke en plaatselijke voet balbonden. De Amersfoortsche water-polo- club behaalde j.l. Zondag in de zwem school te Amsterdam met 5—0 de overwinning op hare zusterclub «Dol fijn» aldaar. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Amersfoort gedurende de le helft Augustus 1910. Brieven (Binnenland). Wed. Ottenhof, Amersfoort. Alma, Wed. I. H. Mak, Mej. M. Boerengeest, Amsterdam. G. C. Menting, Boxtel. D. v. d. Burgh, Hilversum. Briefkaarten (Binnenland). C. Velthuysen, Amersfoort. L. Doornsteeg, Nijkerk. J. v. Ganzewinkel, Amsterdam. J. Doornekamp, Doorn. Mej. A. Dozy, Meppel. D. Wieringa, Zaandam. A. v. Noort, Stalleryn, Briefkaarten (Buitenland). Ludwig Bau, Mariëribad. A. v. Vink, Utrecht Transvaal. Programma van het concert, Donderdagavond te geven op bet terras van Amicitia door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie. 1. Unter der Friedensflagge, Nowo- wiski. 2. Ouverture «Raymond," Thomas. 3. In lauschiger Nacht, wals.Ziehrer. 4. Fantaisie uit «Les Dragons de Villars," Maillart-v. Aaken. 5. Ouverture «Le Domino Noir," Auber. 6. «Ballet de Coppélia'' Délibes. 7. Célèbre Largo, Hündel. 8. Potpourri uit «Die lustige Wittwe". Bij Kon. Besl. is bij het 5e regi ment infanterie benoemd tot le luite nant de 2e luit. A. Govers. Door den loco-Burgemeester te Putten o/V is aan de «Oranje-vereeni- ging« de vergunning geweigerd voor openbare feestelijkheden op 31 Augus tus a.s. Hij deed dit onder toevoeging van zijn persoonlijke meening, dat de ver jaardag der Koningin herdacht moest worden door het uitsteken van een vlag met oranje-wimpel en verder in den gebede. De Nijkerksche Courant van de 16e dezer bevat nu het navolgende gedicht: Putten op 31 Augustus. Geliefde Koningin! Wij stamelen de bede, Dat Uwe Majesteit ons lang nogblijv' gespaard Dat in Uw rijk bestendigd wordt de vrede, Opdat ons Putten ook voor rampen zij bewaard W' ontplooien onze vlag en zitten vreedzaam neder, Wij hunkren naar geen pret of we- reldsch feestgedruisch, Uw Putters vlaggen slechts (althans, bij gunstig weder), Zij gaan de deur niet uit, doch blijven kalmpjes thuis. Verleden jaar, Vorstin, (de schuld zij ons vergeven), Toen hebben wij tot eer van 't lieve Koningskind De brandspuit geprobeerd, en nog wel meer misdreven, Het menschelijk hart is vaak tot boos heid slechts gezind. Maar nu, o, Majesteit, de dag van Uw verjaring Weer stoffe geeft tot dank, en tot wat vlaggentooi, Nu smeeken wij deemoediglijk om Uw bewaring, W' ontplooien onze vlag... en daarmee is het mooi! Van den bedrieger die bedrogen werd. 't Regende al dagen steeds maar door, alsof er geen eind aan komen zou. De wegen om de stad werden als een modderpoel herschapen. Toch waagt een enkele fietsrijdei zich nog op den weg naar Leiden. Doch hij blijft enkeling. Echter bij de kromming van den weg gekomen zag hij voor zich uit nog enkele fiets rijders, oogenschijnlijk niet bij elkaar behoorende, daar zij ook op tamelijken afstand van elkaar reden. Even aan trappen en trachten kennis te maken dan viel de weg niet zoo lang. Toen bij den achterste had ingehaald, trachtte hij door middel van «het slechte weer en de aanhoudende regens van de laatste dageneen gesprek aan te knoopen, wat hem dan ook werkelijk gelukte. De voorsten stapten af bij een kleine, gewoon uitziende boeren woning en gingen naar binnen, na hun fietsen tegen den muur te heb ben gezet. Ook onze man en zijn nieuwe »vriend« kwamen aan het huis, waar zij ontdekten, dat wel een hartS' versterking was te krijgen. De «vnend« stelde dan ook voor even aan te leggen, 't geen onze man zonder weifelen aannam. Zoo zaten beide tweetallen eenigen tijd te praten, toen een van de mannen van het eerste tweetal een »spelletje« ging doen roet de kaarten. Eerst rustig, dan werden ze wat luidruchtiger, tot eindelijk de nieuwe »vriend« van onzen man opmerkzaam werd, en eens ging kijken. Na eenige »spelletjes« te hebben toe gekeken, werd hij uitgenoodigd ook eens mee te doen. 't Was met zijn drieën of vieren veel gezelliger. Even weifelde de nieuwe »vriend«, dan vraagt hij iets, en zet een gering be drag, en op de vraag? «Een, twee, drie, waar ligt Ruitenhoer?« denkt de man even, wijst een kaart aan en heeft gewonnen. Zoo werden nog eenige »spelletjes« gedaan, dan werd ook «onze rpan« uitgenoodigd, een spelletje mee te doen. Kom zegt z'n «nieuwe vriend», be proef het ook maar eens, ik heb het al driemaal gewonnen jij kan toch ook geluk hebben. Onze man laat zich niet lang nooden, en doet een »spelletje« mee. Maar reeds bij zijn derde »spelletje« heeft hij al wat bij aan geld bij zich had, verloren. Even laat hij vertwijfeld het hoofd hangen, dan vraagt hij of de »beeren« soms een bankbiljet kunnen wisselen. Deze vraag wordt door het eerste tweetal bevestigend beantwoord. Onze man zal even naar buiten gaan, om het geld, dat in zijn »zadeltasch« zit, te halen en als hij weg is, lucht een van het drietal zijn genoegen, door een hartgrondig »'t Gaat goed, Hein.« Maar de vriend, voor wien het minder goed ging, blijft wel wat heel lang weg. Als eindelijk het drietal gaat kijken waar hij toch blijven mag, blijkt, dat er in den geheelen omtrek geen levend wezen te bespeuren valt, en van de vier fietsen zijn er nog maar twee over. Wat was er intusschen gebeurd? «Onze mau,« die ongeveer vijf gul den verloren had aan dit drietal, vond het waarschijnlijk billijk dat hij voor die vijf gulden althans wat kreeg: hij had uit de fietsen van de «heeren» de beste gekozen, en was er daarmee «stil van door gegaan» zoo vertelt het «Vad.tc In den ouderdom van 91 jaar is te Londen overleden mej. Florence Nigh tingale, de bekende inrichtster der ziekenverpleging in den Krim-oorlog, die tijdens dien oorlog als «de vrouw met de lamp" de goede engel der gewonden was en die ook daarna met groote toewijding zooveel voor de ziekenverpleging heeft gedaan. Dorpsidyllc. Een onzer redactia-leden, die zijn zomervacantie buiten doorbrengt, schrijft ons Het gebeurde Zondagmiddag op het dorpsplein van D. De veldwachter stelde zich verdekt op het pleintje op, met den chrono meter als armband gewapend. Hij zou de automobilisten eens controleeren. Te drommel, het bord «maximum snelheid 18 K.M. per uur" stond er toch niet voor niets! En hij contro leerde dapper, den geheelen middag, met het aanteekenboekje in de eene hand en de keurigwitte handschoenen (het was Zondag) in de andere. Daar had hij er een. Die kwam nu toch zeker met te groote vaart aan. Ernstig hief hij de hand, met het boekje er in, op. De auto stopte en kreeg een waarschuwing. Chauffeur protesteert druk. Hoe kon die man dat nu controleeren! Veldwachter toont zijn bracelet. Houdt vol, dat de man te hard reed. Chauffeur houdt tegendeel vol. Veldwachter zweert bij zijn chrono meter en opschrijfboekje. Rijdt u dan zeil het eind mee, dwingt de chauffeur. En de veldwachter neemt vol waar digheid naast hem plaats Auto keert terug tot voor het waarschuwingsboid en nu gaat het in een gangetje, dat de dorpsautori teit voorschrijft En langzaam gaat bet, inderdaad. Op het pleintje gekomen, wordt de chronometer geraadpleegd. Nu was dan toch langzaam genoeg gereden! Het mocht watDe 18 K.M waren nég overschreden. Toen hoorde men uit den mond van den chaulfeur, triomfantelijk, tegen den veldwachter, die meegereden" en dus meegezondigd had Bekeurt u mij nou! We hebben toch te snel ge reden Maar de Veldwachter was wijzer. Dat was zijn bedoeling niet geweest, verzekerde hij. En wij, omstanders, geloofden het maar. Ook andeie auto's, die wat hard reden, kwamen er dien middag met een waarschuwing af. (Vad.) Als uw sigaar inbrandt, dan «werp haar weg« zegt ge ja, dat is het beste, maar daarloe komt niet ieder zoo dadelijk, en daarom raden wijhoud dan den kant, waar de tabak niet doorbranden wil, naar beneden, en niet naar boven, als rnen meestal doetdoor toetreding der zuurstof (lucht) aan de onderzijde wordt dan het branden bevorderd, terwijl aan den bovenkant de verbrandingspro- ducten zonder zuurstof door de tabak heentrekken. Observator. STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij Nederlaud. Koning Willem I arriveerde te Sabang 10 Aug. Oranje vertrok van Balavia ll Aug. Koningin Wilbelmina arriveerde te Lissabon 12 Aug. Opgave van de Vetreeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van 'woonplaats, van den 3 Augustus tot en met 9 /"Augustus 1910. GEVESTIGD. J. C. van der Linden, van Wijt bij Duurstede naar Muurhuizen 117. A. Alberts, van Hilversum naaür Bergstraat 3. N. Lagerwey, van Zeist naar La'ngestraat 74. W. J. Hoogcwoud, van Amsterdam n. Punten- burgcrlaan 32. A. J. van den Berg, van Beverwijk naar Groote Spui 23. J. W. Klaasen, van Utrecht naarj Bredesteeg 41. «T. Gritter, van Hengelo n. Wilhelminastraat 13. M. C. Bosman, van Schiedam n. buurhuizen 143. J. D. Dribbel, van Amsterdam» naar Bloemen- daalstraat 6. I G. Dresselhuizcn, van Nieuwvcen naar Aide- gondestraat 32. C. M. Everaars, van Den Haag n.'fBeekesteinsche- laan 12. j M. J. A. Onnekes, van Leidennaar Schimmel- penninckstraat 52. A. Ruske, van Nijkerk naar Sojesterweg 206. H. G. Hertog, van Purmerend/ naar Havik 23. A. L. Hertog, van Hilversum; naar Havik 28. E. Roozendaal, van Rotterdam ja. Kampstraat 40. G. Holland, van Barncvcld n. ,'St. Anaricsstr. 2. VERTROKKEN. A. van Druten, van Utrefjhtscheweg 26 naar Den Haag. S. Sterk, van Monnikcnpad 47 naar Nijmegen. H. de Bree, van Soesterwe g 40 n. Amsterdam. B. Visser, Van Aldegondes traat 27 n. Zierikzee. W. van Beek, van Blank enheimstraat 10 naar Den Haag. W. van Schaik, van Zuidsingel 72 n. Amerika. J. K. Bossenbroek, van Utrechtschestraat 7a n. Abcoude. M. van den Anker, van Bisschopsweg 58 naar Baardwijk. P. N.B. Deitmers, van Krommestr. 4 n. Purmerend. W. de Groot, van Helles-traat 5 naar Soest. H. A. F. C. Entzinger, yan Blankenheimstraat 3 naar Amersfoort (Infajaterie-kazerne). G. C. van Eek, van ArnTiemschew. 34 n. Ermelo. J. Lambrechts, van Hellestraat 44 n. Nijmegen. B. Peters, van Arnhe mschepoortwal 41 naar Woerden. j van Marm, van Lange Beekstr. 12 n. Baarn. A. Budding, van St. An driesstr. 2 n. Amsterdam. W. van Eeden, van Bloermstraat 40 n. Amsterdam. H. F. Schmidt, van Soesterweg 241 n. Bersen- bruch.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2