NIEUW I Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. l\'o 67 Zaterdag 20 Augustus 1910. JVegen-en-dertigste Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DE WEEK. FEUILLETON. DE INVASIE DER DUITSCHERS. Amersfoortóe Courant. 4 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 19 Aug. Men behoeft niet eens te behooren tot de scherpst-opmerkende menschen om te bespeuren, dat half-Augustus eene soort van »kentering« vormt. En 't is niet zoo héél gemakkelijk om aan te geven, waardoor die kentering zich nu eigenlijk kenmerkt. De zomer- sche trekvogels, toeristen, dragen nog voor de groote meerderheid hunne stroohoeden, lichte vesten en dunne jasjes. Ze zitten nog in rieten luier stoelen op de verandah van hotel en pension... Kuieren rond met van die loome schuifelpasjes, handen in wijde bioekzakken, op z'n buitenmansch nu en dan, van onder breede hoedrand naar de lucht turend »Zou 't nu eindelijk standvastig worden? Zwoel zomerdagje zonder onweêr den avond halen Ze stoeien met de jongens, wier vacantie straks reddeloos-uit is... Jawel, maar let nu eens goed op de manier, waarmee zij hun krantje 's morgens inkijken... Ik bezweer 't u, ze hunkeren naar de Beurs, het kantoor, hun soostafel, hun club, hun groepje politiek-verwanten... Ze zijn uitgerust, heelemaal! Nu nog voor wie 't althans breed kunnen laten hangen, nog een kijkje in wereldstad... Arm Brussel is bij de meesten van de lijst geschrapt. Om zich de illusie te maken, dat de op plek van jammerlijk-verbrande Brus- selles-Kermesse »ala minute,» saam- geflanste collectie poffertjeskramen en draaimolens zal »trekken," daar voor is aparte soort van Belgische fantasie noodig... We vinden 't allen heel erg, zelfs hartverscheurend, dat zoovele exposanten, die droomden van goud en van glorie, streep-door reke ning hebben gekregen, voor menigeen ruïneerend... We houden wijze, hoog-verstandige bespiegelingen zoowel over hetgeen men, toen de eerste vlammetjes in Solbosch Zondag-avond begonnen te lekken aan de franje der draperiëen had moeten,kunnen, behooren te doen, als over de grenzelooze onvoor zichtigheid om zich niet tegen brand- schaê te verzekeren, als exposant Maar we haasten ons om een nieuw program van slot-amusement voor nazomer te maken. Wie 't eerlijkst zijn, komen er rond voor uit: »nu is de mop eraf! Men gaat naar een »Wordl'sfair om pret te zoeken en te maken Wie de leukste »clou« verzint om de lui te vermaken, hij heeft gewonnen spel. En mr. Peck sniff, de aartshuichelaar, die beweert dat slechts »de ernst» hem aantrekt, dat hij gaat voor »het belangwek kende», het nuttige; 't voor zijn vak kennis onontbeerlijke Och. de man heeft gauw genoeg uitvluchtjes bij de hand. Niet waar, de som bere impressie, door zoo'n ramp op het teêr-ontvankeiijk gemoed van ge voelig mensch achtergelaten; smart van deernis met de berooiden, teleur- gestelden, welke u lust om te bekijken ontrooft Zekere nerveuse angst voor mogelijk verder brandgevaar, dat u eene »obsessie« is geworden, nadat uwe prikkelbare zenuwen reeds een schok hadden gekregen bij die onver- hoedsche tijding van 15 Augustus. O, de brave Pecksniff's Tantuffe's en aanverwante zielen, ze zijn zulke vir- tuosen in 't uitdenken van listige slimmigheden om de ware roerselen van hun doen te verhelen, te bedek ken met o-zoo-schoon lijkend masker! En lang niet ieder heeft in het fijnbewerktuigd »zie!e-oog« de natuur lijke X-stralen, welke dieper blik op menschen en dingen gunnen Temidden van de gewone tijdingen en bespiegelingen over speelhol-inval (de speelbaas-up to date, deftig be stuurslid of commissaris van zoo'n achtbare sociëteit, laat tonen van diepe verontwaardiging in pers-kolommen weerklinkenTemidden van de onafzienbare serie berichten etc. om trent nieuwere en allernieuwste gauw dievenstreken... trucs van flesschen- trekkers, maitres-chantears, e...t...g... gaat, zachtkens maar toch zeker, op bloeiende zeker »najaars-plantje«, dat gewis teeken is van de kentering, met medio-Augustus zich vertoonend, en waar ik straks op wees... Het einde der staking te Enschedé interesseert slechts een beel-apart brok-pu bliek. De rest geeuwt al bij het zien van »het boofdje« in de krant... Dat iemand van Parijs naar Londen vliegt, nu ja, die monsieur Moisant wordt een kraan geprezen... Maar een mensch raakt er den tel hij kwijt, en bovendienook onze voorraad verbazing en bewondering is begrensd... »Heel aardigmom pelt dikbuikige, rheumatiscb-aange- legde meneer, die voor geen goud ter wereld op een fiets zou stappen en die bleek wordt om den neus als de trein, waarin hij zit, ergens met 'n schokje plots-remt... »Hè, wat's dat-nou De vingers naar de noodrem uit gestrekt, angstzweet op het voor hoofd... Toen hij van de gruwelijke spoorwegramp in Frankrjjk las, van de week, schudde hij 't hoofd onder wijl z'n oogen lodderig tuurden... »'t is verschrikkelijk!» zei hij, zich een versch glaasje-wijn inschenkend... Nijdig dat de krant geen vroolijker, opwekkender dingen bevatte «Héél aardig!» heeft hij over voor den Parijsch-Londenscben vliegtocht... Hoe maieloos ver schijnen de tijden achter ons te liggen toen het bereiken van de Noordpool een vage illusie leek T Gaat ons als den armen slaaf van 't morphine-spuitje... Al-meer moet hij de dosis versterken, want de prikkels, welke hem straks nog geluksdroom brachten, zijn nu machteloos geworden. Op Augustus-kentering begint te bloeien zeker plantje, zei ik, gewis teeken van ophanden zijode seizoens wisseling... Indien Z.Exc. de heer Talma nog met vacantie is, dan zou ik hem willen aanraden zich dichter te pantseren tegen de tijden, die naken... Want 't zal voor hem spannen. Beeds nu hoort men het kraken van »hetcement« Bij den rechterarm wil men hem naar deze. bij den linker-dito naar gone richting trekken... Hoe zal't alloopen, wanneer do Ziekte-verzekering, de Steenhouwers-wet, de »bakkers«. al 't verdere in parlementair toernooi wordt geworpen? Zal hij, minister, zich van rechts of van links losruk ken, de reactie omhelzen of het meer vooruitstrevend element volgen? Zal het «cement» dan verscheurd worden Of moet de rampzalige minis ter zelf in tweeën. zondebok en slachtoffer van de »mariaga de raison« welke nu den gang van 's lands zaken te onzent oppermachtig beheerscht? En de premier, aartsvirtuoos in het kool-en-geit ontzien?... Hoe zal hij vinden het »Maasbode«, stormpje, tegen zijn leeszaal-plannen nu reeds ontketend De herinnering, hard en ondub belzinnig, kwetsend-duidelijk gegeven, van Gij, anti-revolutionair staats- en bewindsman, onthoud dat ge slechts bestuurt, lakentjes uitdeelt, op 't kussen troont zoolang wij 't dulden en gedoogen, wij, van de Roomsche buurt Zou 't toch waar zijn, dat dien ochtend, toen jhr. Van Doorn de Borromaeo- interpellatie hield, en o.a. dr. De Visser bet woord voerde, dat er toen barstje is gekomen in 't cement Barstje, dat doorvreet, verder-splijten waarvan we aan stonds de duidelijke sporen zullen aanschouwen En gij, o lezer, die merkt hoe ik verzeild raak in de oorden der politiekerij e. a., ziet gij, hoe ook ik onder den invloed ben van »de kentering«, na half-Augustus zich ver toonend? Mr. ANTONIO. net vertrek der Koninklijke Familie uit Soestdijk. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn Woensdagmiddag per extra-trein van Baam naar Het Loo teruggekeerd. H. M. de Koningin- Moeder deed Hare Dochter tot op het perron van het station der Hollandsche Spoor uitgeleide. Aldaar waren ter begroeting aanwezig de Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, en de burgemeester van Baarn, de heer F. F. baron de Bourouill. Een talrijke menigte bad zich te Soestdijk bij het Paleis en te Baarn op het stations plein verzameld om H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een laat- sten groet te brengen. Toen de 3 bofrijtuigen kwamen aanrijden, steeg een hartelijk gejuich uit de menschen- massa op. De Koningin zag er zeer welvarend en opgewekt uit. De Koningin-Moeder droeg het Prinsesje op den arm. In het rijtuig der vorstelijke personen lag een fraaie bouquet rose rozen, door den chef bloemist van het Paleis Soestdijk, den hear J. Kraaijenbrink, 3an H. M. bij haar vertrek aangeboden. Nadat de Koningin zich in de Ko ninklijke wachtkamer enkele oogen- blikken had onderhouden met de aan wezige autoriteiten, nam de Koningin- Moeder hartelijk afscheid van Hare Dochter en Prinses Juliana en begaven de vorstelijke personen zich in den Koninklijken trein. Precies te 420 werd het sein van vertrek gegeven en reed de trein onder luid gejuich der vele houderden belangstellenden het station uit, de booge gasten van Soestdijk met zich voerende. Te 5.13 juist op den aangegeven tijd, arriveerde de Koninklijke trein op Het Loo. Reeds lang van te voren bad zich daar een zoo buitengewoon talrijke 27) DOOE -A.. J". IDucliateaJu.. Het afscheid was niet minder harte lijk. Deze had een goeden raad, gene een woord van troost, een derde weder een bemoedigenden handdruk voor hem. Bertha ontving van mama een wenk hem uit te geleiden. Wat er in die korte oogenblikken nog gefluisterd werd! wonderlijk zou het inderdaad mogen heeten, indien Edmond bij die laatste omhelzing zich nog het onderhoud met zijn oom her innerd had, na dus ontvangen te zijn de menschheid met al haar drijven, haar zwoegen en strijden was vergeten voor weinige seconden bestond er buiten hen niets 1 Toen volgde de ont waking, nog een enkele blik en Edmond snelde heen. HOOFDSTUK VIL Op het afgesproken uur waren alle leden van het vrijcorps in de ruime zaal, waar men zich zou vereenigen, te zamen gekomen. De aanvoerder monsterde den troep en scheen blijk baar voldaan. Daarna werden aan de beste schutters buksen uitgerust, ter wijl de overigen een revolver als ver dedigingswapen ontvingen. Ook werd ieder van de noodige munitie voor zien. Teen hij de zaken zoover geregeld bad. liet de kapitein door zijne lieden een kring om zich vormen en sprak hen dus aan nMijne heeren! van dit oogenblik af, zijt gij in dienst van het vader land. De roode hand om uwen arm, geeft u tegenover den vijand het recht, als krijgsman te worden behandeld zoodra gij u van dat teeken ontdoet, zijt gij voor hem een vogelvrij ver klaarde. Noodelooze geweldenarijen zult ge niet plegen, daarvan ben ik overtuigd, doch vergeet nimmer, dat een klein volk alle middelen, die de natuur en de vindingrijkheid van den mensch hem aan de hand doen, bezigen mag, om het geweld, dat een overmachtige vijand op hem uitoefent, te keeren. Dapper zult gij strijden, doch vóór alles, handelt met beleid list over wint kracht. Van u allen verg ik een onvoor waardelijke gehoorzaamheid, al ware uw leven met het volbrengen van mijn last gemoeid. Aarzelt gij, treedt dan terug, nog is het tijd eenmaal in het veld, wordt ieder vergrijp tegen de tucht streng gestraft, dat is nood zakelijk. De verantwoordelijkheid neem ik op mij. Het doel, dat wij beoogen, is u allen bekend. Aanvankelijk had ik gerekend op een grootere getalsterkte van het corps, doch ook nu nog, kunnen wij den vijand belangrijke hinderpalen in den weg leggen. Wat ge ook doet, zorg dat geen enkele handeling den goeden naam van het corps kan schaden. Meer be hoef ik er niet bij te voegen. Heeft een van de heeren bezwaar zich aan deze voorwaarden te onderwerpen?" «Volstrekt niet, kaptein. Tucht is noodzakelijk, dat erkennen wij. Wel zeker!" klonk het antwoord van -ver schillende kanten. "Het doet mij genoegen, dat gij zoo eenstemmig denkt, mijne heeren, het geeft mij grond te vermoeden, dat het vaderland, 't welk wij met hart en ziel toehehooren, iets van u kan verwachten. Na deze woorden deelde de bevel hebber de vrijschaar in groepen af, gaf de verschillende aanvoerders hunne bizondere instructiën, liet nog even j zijn blik langs de gelederen zweven j en sprak het Voorwaarts! uit. Onder geestdriftvolle kreten, ver lieten de vrijschutters het gebouw en trokken door de saamgestroomde me nigte langs de straten der stad, in de richting van het dorp de Bilt. Hier en daar werd nog ter loops een hand druk gewisseld, met den zakdoek of hoed gewuifd, sommigen traden zelfs nog even uit het gelid, om een zachte hand te drukken, een beminde zuster of bedroefde geliefde te omhelzen, die aan den drang des harten geen weer stand kunnende bieden, aan den weg hadden post gevat, waarlangs zij ver moedden, dat het corps de stad zou verlaten. Ook Daan behoorde tot degenen, die ongemerkt even ter zijde slopen om een lid der schoone sekse een troostwoord toe te voegen. Een vluch tige omhelzing, en onze vriend wilde weder heensnellen, toen hij tot zijn niet geringe verwondering, hare oogen met tranen gevuld zag. "Komaan, nu nog waterlanders ook, 't is immers maar een pleiziertochtje," troostte hij, haar de wangen stree- lende. «Wie weet, of ik je ooit terugzie Daan!" snikte zij. "Nu, dat is wat moois, niet terug zien wees gerust kind, Daan zal zijn best doen, om er heelhuids af te ko men;" dat kan ik haar licht beloven, dacht hij. "Ik zal mij doodelijk ongerust ma ken." «Welnu, als het toeval mij al een blauwe boon verkiest te zenden, zien wij elkaar immers toch terug. in den hemelantwoordde hij lachende, en haar snel de hand drukkende ver dween onze vriend tusschen het volk, om zich weder bij den troep te voegen. »Zoo, oolijkert," zei Edmond, hem ter zijde komende, «waarom heb je dat voor mij verzwegen?» «Wat bedoel je?" »Je vraagt naar den bekenden weg, mijn waarde; op een afstand gezien zag ze er goed uit.» Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1