BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. menigte belangstellenden verzameld, als men hier slechts hoogst zelden bijeenziet. Daar verreweg de meesten, vreemdelingen waren, blijkt ook hier uit dat het bezoek, hetwelk Apeldoorn thans geniet, bijzonder groot is. Bij de aankomst van den trein klonk een luid gejuich, zich herhalend toen Koningin en Prinses uitstegen. Op het perron was ter ontvangst de burgemeester aanwezig, met wie H. M. zich eenige oogenblikken onder hield en een handdruk wisselde. Vergezeld van de Prinses, die door mej. Marting werd gedragen, en ge volgd door de dames en heeren hof- dignitarissen, begaf H. M. die gekleed was in licht zomerkostuum en witte toque met aigrette, zich hierna te voet naar het paleis, overal, waar zij passeerde, met luid gejuich begroet. Op het cour werd de wandeling voortgezet, doch daar wandelde de Prinses aan de hand Harer Moeder, en, op het bordes gekomen, wendden Moeder en Dochter zich naar het pu bliek en boog de Prinses driemaal, al wuivende met haar handje. Deze allerliefste verrassing werkte zóó overweldigend op het publiek, dat dit, in extase, niet langer in staat was aan het verbod om het plein vóór het hek van het cour te betreden, te voldoen, in massa doordrong tot aan het hek, om nog zooveel mogelijk van- en zoo lang mogelijk de geliefde Vorstinnen te zien. Inmiddels snelden de burgemeester en de parkwachters, vreezende voor al te groote onbeschei denheid van het publiek, naar de poort van het hek, om zoo noodig binnen dringen te beletten. Nadat het hooge gezelschap het paleis was binnengegaan, rees de Ko- ninginnevlag, waarna het publiek lang zamerhand aftrok en zich weder te voet, per fiets, auto of rijtuig begaf naar Apeldoorn en omgeving. Ook de hof-arts, dr. Pot, kwam met den trein mede. Een koninklijk paleis in de hoofdstad. Jhr. mr. Victor de Stuers heeft onlangs in een brochure gepleit voor het herstel van het Dampaleis te Amsterdam als Raadhuis, daarbij op merkend, dat het Rijk verplicht is voor Hare Majesteit een behoorlijke woning te bouwen. De heer Joh. de Meester bespreekt dit advies in de «Gids" en merkt daarbij op «Alles is mogelijkdus ook dit, dat de groote som, noodig om de konink lijke familie in de hoofdstad onder dak te brengen, gereeder wordt toe gestaan, dan wat men behoefde, om de paarden op het Loo minder slecht te herbergen dan er jarenlang ge daan is. Doch gesteld dat dit nu niet zoo- direct ging, zou het aanstaande eeuw feest der onafhankelijkheid dan niet een prachtige aanleiding zijn om een koninklijk paleis in de hoofdstad als gedenkteeken te stichten? Men zal toch zeker iets willen doen Voor eeo wereldtentoonstelling, als Luik aanrichtte bij België's 75-jarige onafhankelijkheid, als nu weer Brussel, tot voordeel van stad en land beide, houdt, is het te laat. Wij wachten blijkbaaa op Agostine II, om ons nog maals aan zóó iets te wagen. Zeker zullen er optochten zijn en aubaden en zeilwedstrijden en vuurwerk. Doch indien het honderdjarige vrije Holland zich nu eens werkelijk niet op zijn smalst wil toonen, zou dan een bouw werk, zóó belangrijk als een konink lijk paleis, niet een passend monu ment zijn? Het gebouw zelf kan natuurlijk zoo snel niet klaar komen zelfs voor den eersten steen is bet kort dag; doch als men het bouwplan.en de bouw som had, ware dat feestgeschenk genoeg." Te New York is groot opzien ge wekt door de geschiedenis van eene jonge vrouw, Elena Smith, die vijf jaren als man in de wereld heeft ver keerd en die nu besloten heeft de kleederdracht en manieren harer kunne weder aan te nemen. Zij scheide zich, naar het schijnt, voor de aardigheid van haar man, nam den naam Albert Martinez aan en verdiende veel geld in verschillende betrekkingen; eerst in een sigaren fabriek en later op handelskantoren te New-York. Zij kleedde zich keurig, vertoonde zich in schouwburgen res taurants, bij de wedrennen, overal; zij had vele vrienden en kennissen, n niemand had ooit bet flauwste vermoeden, dat de met lage stem sprekende, rookende, drinkende, soms zelfs vloekende jonge man eigenlijk een vrouw wasja van vier lieve meisjes brak zij het hart! Deze dame, die vijf jaar lang een heer is geweest, beeft zich, als iemand die de zaak van twee kanten bekeek, ook over de vrouwen-quaestie uitge laten. Ilaar oordeel over het sterkere geslacht is niet vleiend. »De mannen," zegt zij, «staan volstrekt niet boven de vrouwen. Ik ken nu den man zoo als hij is, ontdaan van al den glans waarmee onze sekse hem omgeeft. Ik heb de vrouwen beter leeren be grijpen sinds ik haar gezien heb vari bet stadpunt der mannen en nu moet ik lachen om beide seksen, met hun kleinzielige kunstgrepen en onop rechtheden. Maar de man is niet de meerdere. De beste mannen zijn niet trouwer, krachtiger van geest, be kwamer of deugdzamer dan de vrouw en de slechtsten kunnen niet met haar worden vergeleken." Mevr. Smith besloot haar verhaal met de beschrijving van een ont moeting met haar man. «Het was in een kantoor van de 5e Avenue. Ik zat achterover geleund op mijn stoel, met mijn beenen over elkaar, op mannenmanier, toen de deur openging en mijn man binnen kwam. Hij zette groote oogen op, toen hij mij zag en kwam naar mij toe. Mijn hart bonsde. Ik bad lust om weg te loopen. Maar ik zag hem flink in de oogen, alsof ik verwachtte, dat hij mij over zaken kwam spreken. Ik haalde mijn pijp uit, stopte die, stak ze aan met een lucifer en blies een mondvol rook uit, die als een wolk rond om mijn gezicht opsteeg. Wij keken elkander een halve minuut aan. Toen gaf hij het op en ging heen zonder een woord te zeggen." Mevr. Smith's ondervindingen zijn ongetwijfeld belangwekkend genoeg: maar wat te denken van een vrouw, die uit aardigheid, voor een interres- sante proefneming, haar man vijfjaren (zegge vijfjaren!) in den steek Jaat? Aan den liefderoman tusschen den hertog der Abruzzen en miss Elkins schijnt toch nog geen einde te zijn gekomen, ondanks de dikwijls her haalde verzekeringen dat alle betrek kingen tusschen den Italiaanschen prins en de Amerikaansche afgebro ken zijn. Uit Genève wordt althans aan de Echo de Paris bericht, dat mevr. El kins en hare dochter Dinsdag in ge zelschap van den hertog te Bazel waren aangekomen. Den volgenden dag is laatstgenoemde naar Vichy vertrokken, en een dag later kwamen ook de beide dames aldaar aan. Bij de gisteren gehouden her stemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacature Sanders) zijn 669 kiezers opgekomen Zes biljetten waren om de een of andere reden van onwaarde. Op den heer M. van Heioma werden 301 op den heer W. H. Kam 362 stemmen uitgebracht, zoodat laatst genoemde is gekozen. Donderdagochtend werd de nieuw gebouwde Stoneysluis aan den grooten Koppel officieel in gebruik gesteld. De oude schotbalksluis met het schilder achtige watervalletje, heeft moeten wijken voor een modern bouwwerk, uitgevoerd door den aannemer C. H. van Haarlem te Vianen, terwijl de fraaie ijzeren bovenbouw geleverd is door de firma Ensink Co. te Hil versum. Door het aanbrengen van vlaggen was aan bet terrein een feestelijk aan zien gegeven. Nevens den watergraaf van het waterschap «de rivier de Eem, beken en aankleve van dien'' Mr. W. H. de Beaufort, waren aan wezig de heemraden, hoofdingelanden, ook van naburige waterschappen, de hoofdingenieur van den prov. Water staat, de wethouder van publieke werken, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en eenige belang stellenden. Omstreeks 10 uur werd in het midden der sluis een gedenksteen in gemetseld, waarop onder het provin ciale wapen staat vermeld Voltooing der sluis Augustus 1910. Watergraaf: Mr. W. H. de Beaufort. Heemraden: Mr. A. Royaards van Scherpenzeel, A. Lagemaat, Joh. Knoppers, H. Butselaar. Herrn. P. van Haselen secr. penningm. Nadat door de watergraaf een twee tal zijsteenen waren geplaatst werd de sluis opengedraaid en bleek welk een kolossale hoeveelheid water in korten tijd door haar kan worden afgevoerd. Daarna begaf het gezelschap zich naar de directiekeet, waar Mr. W. H.de Beaufort allen dank bracht voor hunne tegenwoordigheid. Ook de gemeente Amersfoort werd dank gebracht voor de steun bij dit werk verleend, door het geven van de vereischte faciliteiten bij de uitvoering en bet bevorderen van den waterafvoer langs andere kanalen. Verder dankte hij den hoofdingenieur bij de prov. Waterstaat, voor de nuttige wenken door hem gegeven, den aannemer voor de Voortreffelijke wijze waarop het werk door hem, binnen den vastgestelden termijn, was uitgevoerd, en de Kameraar voor het toezicht door hem uitgeoefend. Het deed spr. leed, dat een schilderachtig plekje heeft moeten wijken voor een moderne sluis, doch er zijn nu een maal eischen die met het hehoud van stadsschoon niet altijd rekening kunnen houden. Spr. eindigde met den wensch, dat het werk in alle mogelijke opzichten zal mogen blijven beantwoorden aan het doel waarmede het is gesticht. Wethouder Sanders gaf namens het gemeentebestuur de verzekering dat dit het werk met sympathie had gevolgd, wees op de daarbij ge bleken goede verhouding tusschen de verschillende colleges en eindigde met den door den beer de Beaufort uit gesproken wensch geheel te onder schrijven. Het concours-hippique a.s. Zondag op het sportterrein Birkhoven te hou den, belooft zeer interessant te worden. Op het programma komen voor num mers voor één- en tweespannen, toe- behoorende aan landbouwers en par ticulieren, een concours voor het best gaand rijpaard, een springconcours en een jachtrit achter een jagermeester met eindwedloop van 1260 Meter. Mejuffrouw C. R. Kok slaagde te Utrecht voor het examen ter verkrij ging der acte gymnastiek L. O. Tot lid van het R. K. armbestuur is benoemd de heer H. R. Fortmann. De Amersfoortscbe processie naar Kevelaar vertrekt niet op Maan dag doch Dinsdag a.s. In eene Woensdagavond onder leiding van deu heer J. Beus gehouden vergadering der R. K. verbruiksver- eeniging werden tot leden der finan- tieele commissie benoemd de heeien C. van Bastele, A. Smeeman en A. A. van Ooijen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ver- eeniging 62 leden telt, die in drie weken tijds reeds f140 hadden bijeen gebracht voor eene coöperatieve bak kerij. De prijs der dezer week aan de Centrale botermijn aangevoerde 12000 K. G. fabrieksboter onder rijkscontrole varieerde van f 1.19 tot f 1.35. Twee jongens die hun ouderlijk huis te Amsterdam waren ontloopen werden door onze politie weder huis waarts geleid. De bataljons van het 5e regiment inf marcheeren Maandagochtend naar de hun aangewezen standplaatsen, ten einde deel te nemen aan de manoevres in het Lek-accès. De forten en vaste werken zijn reeds bezet. De escadrons van het lste regi ment huzaren, die van 9 tot 14 Sept. zullen deelnemen aan de cavalerie manoevres in oostelijk Noord-Brabant, vertrekken den 8sten te paard naar het manoeuvre-terrein eri keeren den 15en per extra-trein in het garnizoen terug. De reserve-sergeant der inf. P. van der Sluys is benoemd tot reserve 2e luitenant der landweer in het 19e districht (Utrecht.) De reserve wachtmeester J. J. Brand van het le reg. huzaren is benoemd tot 2e luit. kwartiermeester der land weer in het 33ste district (Delft.) Bij het 5e regiment infanterie worden in hun rang overgeplaatst de kapiteins II. Boet, van het 10e te Hoorn, en A. M. van Genderen, thans leeraar aan den Hoofdcursus te Kampen. De le luitenant kwartiermeester S. Nijdara, van het 7e reg. inf. te Amsterdam, wordt met ingang van 16 Sept. toegevoegd aan den contro leur van de inwendige administratie der korpsen alhier. Jan Olieslagers vliegt te Utrecht. Jan Olieslagers, de «rAntwerpsche duivel», die te Groningen zoo schit terend heeft gevlogen, zal van 24 tot en met 28 Aug. a.s. te Utrecht komen vliegen. De demonstraties zullen gehouden worden op een 40 H.A. groot stuk grond, achter het Wilhelminapark ge legen. Wij roepen daarom ook alle inwoners van Amersfoort op, deze beroemde «menscbvogek te gaan zien vliegen. Wij wijzen er tevens even op, dat Olieslagers in geen geval vóór zes uur 's namiddags opstijgt, daar de wind in den regel dan gaat liggen, en het vliegen dus niet meer belemmerd wordt. Wij herinneren onze lezers dat morgen alleen geopend is de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen Langestraat 2. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 21 Aug. geregeld als volgt: Evang. Lutli. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. Pb. Makking, Ev. Luth. Pred. te Kampen. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/j uur, Prof. Dr. B. D. Eerdmans te Leiden. Gereforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 51/» uur, Ds. Donner. Gerel'oriu. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforni. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/t uur, Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Het pakje tabak. 't Was in 't Besjeshuis te Nergens- buizen. Tusschen twee haakjes, is dit geen delicate manier om nieuws gierigen van de wijs te brengen? Dus, in 't Besjeshuis ui Nergetishuizen was het... Een enoirne opschudding. De dokter die even naar 'n patiënt kwam kijken, merkte het dadelijk, daar was iets niet in den haak. De kwebbeltjes keften met haar mummel mondjes als nijdige hondjes, maar alles achter gesloten deuren. En 't waren alleen stukjes ruziëg gepraat, die de Dr. opving. Jij hebt net zoo goed meege daan. Jij hebt 't verzonnen. De heler is zoo goed as de steler, zeg ik maar. Mensch, leg niet te klessen, jij hebt ook meegeroken. Eventjes maar maar zij had het toch gekocht. En de dokter, nieuwsgierig als alle,... oh pardon... als niet alle mannen, ging naar binnen. Als 'n troep ouwe kippen op 't ver schijnen van een jachthond, vlogen ze uiteen, met 'n gekakel van: «Och, heere, mijnheer de dokter". «Mijnbeer de dokter, as 't een effekt van uwes goedheid is..." De deur sloeg dicht en we hooiden de zeurige stem van Betje Mees ver tellen: «Ach dokter, we hebben alle maal straf, acht dagen geen koek op ons brood. Aaltje is uitgeweest en die heeft een pakje tabak gekocht... Niet om te rookeu... moet u nooit gelooven... neen, zoo slecht benne me niet. Maar niewaar, we benne bij kans allemaal getrouwd geweest en nou zitten we hier zoo alleenig, zoo zonder man, nou, toen hadden we Betje gevraagd om een pakkie tabak mee te brengen, ziet u. Och Heere, d'r steekt eigenlijk niks achter... maar zooals ik zei, we benne alle maal getrouwd geweest... nou en toen... toen hebben we de tabak op ons kooltje vuur in de test gelegd om te versmeulen, ziet u, we wouen alle maal nog zoo graag eens... nietwaar een mensch is maar een mensch... en- tabakslucht... dat ruikt naar mannen, hè... nou daarom hebben we het gedaan. Anders niks mijnheer, gerust niet, en we worden wel zwaar gestraft acht dagen geen koek. (Vad.J Door de hitte van het strijkijzer zegt Dr. Sve'nla, die proeven nam worden typhus-, diphtheritus-, tuber kelbacillen enz. gedood. Een enkele streek met een goed heet strijkijzer is voldoende, om dunne stollen, als zakdoeken, over haar geheele dikte te stertliseerenzijn de stoffen van dichter weefsel, dan moet men meer dere malen aan beide kanten van bet weefsel strijken, om het verlangde resultaat te verkrijgen. Wie veel drinkt, moet veel tran- spireeren. Kleine hoeveelheden water, liefst met wat zuur vermengd, bij kleine teugjes, genomen, zullen eerder den dorst stillen dan een snel achter een met volle teugen naar binnen gespoelde hoeveelheid. Op heete dagen behoort het nuttigen van vruchtenijs of natuurijs achterwege te blijven, omdat anders zoo licht een darmaan doening het gevolg kan zijn. Met moet leeren zich te gewennen aan een voor zichtig gebruik van koude dranken. De beroemde Parijscbe «koning der keuken' Exoffierheeftineen 12-talgebo- den eenige vingerwijzingen gegeven, wat zooal buiten de smakelijke toebereiding der spijzen tot een goede keuken be hoort. Bij inachtneming dezer regels zoo meent hij zal zelfs bij een eenvoudige keuken ook de meest ver wende maag worden gestreeldwij willen daarom die wenken aan onze huisvrouwen niet onthouden; ze zijn de volgende: 1. De smakelijkheid van een spijs hangt meer, dan men wel meent, er van af, hoe de spijs er uitziet. De samenstelling der kleuren is even belangrijk als die der gerechten. 2. Een gerecht moet er niet bont uitzien, maar ook niet eentonig en vervelend. De kleuren der gerechten moeten zacht ineenvloeien. 3. Buitengewone zorg vuldigheid vereischen de aardappelen, die bij iederen schotel voorkomen; van hun toebereiding hangt het af, of de maaltijd vervelend of gezellig zal zijn. 4. Alleen een barbaar zal bij gebraden vleescb aardappelpuréegeven, deze mag alleen bij gestoofd vleesch worden opgediend bij gebraden vleesch behooren gekookte, in enkele gevallen ook gebakken aardappelen de laatste moeten vooral als gameeririg dienst doen. 5. Ook bij de aardappelen lette men op de kleurencombinatie: geen gebakken aardappelen b.v. bij roode groenten, wel bij spinage, groene kool, enz. 6. De samenstelling van het menu en van 't dessert is van groote be- teekenis. 7. Men lette er op, bij welke gerechten compóte moet worden opge diend, en óf 't zure of zoete compóte moet zijn. De volgende 5 regelen volgden later. Observator. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 19 Aug. 1910. Tarwe f 0;Rogge f 0-Boekweit f 0. Appelen f 5.a f 8.Peren f8. a f 18. Nieuwe aardapp. f 0 a f0.zandaardapp. J 2.a f 2 50 Hoendereieren f4.25 a 14.75 per 100 st. Br. eieren f4.75 a f5.Boter fl.30 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0.a f 0.Zoetein.kaas f0.a f 0. Kippen f 0.60 a f1 20. Kuikens fl.a f130 Piep kuikens f 0 30 a f 0.70 Ganzen f 0.a f 0.Eenden f0 80 a f1.p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.30 a f 0 80 Duiven f 0.40 af 0.50 paar. Magere varkens f 00. a f 00. - Varkens r. export f 0.a f Zeugen f60.a f120. Biggen f 13.a f 18 Schrammen fa f0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f UOO.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 20 heet. Appelen. 30 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 250 heet. Zandaardappelen, 70000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 900 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka*s. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 450 biggen en 25 zeugen. Opgave van de Vereeuiging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit ziin vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 10 Augustus tot en met 16 Augustus 1910. GEVESTIGD. J. Molenaar, van Soest naar Soesterweg 303. J. H. Schoenmaker, van Zutphcn naar Arnhem- scheweg 2. C. J. Smolders, van "Weesp naar Stoovestraat E. C. Smolders, van Weesp naar Stoovestraat o. M. J. Smolders, van Weesp naar Stoovestraat 5. R. Dufour, van Deventer naar Korte Bergstr. S. D. E. Hiddink, v. Deventer n. Korte Bergstr. 8. P. Moezelaar, van Deventer n. Korte Bergstr. 8. G. H. KolfF, van Epe naar Pieter Botkstraat 3. A. Wiegmink, van Weesp naar Kampstraat 14. E. Spaa, van Leiden naar Utrechtschestraat 5. O. Govaert, van Putten naar Bloklandstraat 8. A. L. de Rooy, van Haarlem n. Arnh.weg 513. J. Teewisse, van Den Haag n. Puntenb.l. 20. JC. de Voogd, van Middelburg n. Varkenm. 5. C. Roza, van Besoyen naar Hesscnstraat 7. J. van Beek, van Hilversum naar Langcstr. 85. H. W. Marx, van Laren naar Oude vlasakker- weg 38a. M. Roo'zv, van Ede naar Hellestraat 59'. A. C. F. Barneveld, van Den Haag naar Achter Luiaard 6.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2