BINNENLAND. BUITENLAND. Officieele Publicatiën. KENNISGEVING. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. to Amersfoort, met Intreprid. Tweede was Goodschot van luit. J. J. van Santen, gereden door Lobe en derde Debutant van luit. R. J. Wilson te Haarlem, gereden door luit. Knel. De prijzen, f100 en f50 zullen echter eerst later worden toegekend, daar door luit. Coblijn een protest werd ingediend, tegen Lohe die hem dicht bil de eindstreep had aangereden. Met zijn linkerknie was hij bekneld geraakt tusschen zijn paard en een paal der afsluiting, waarbij luit. Coblijn een verwonding opliep, die gelukkig niet ernstig bleek. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zondagnamiddag met den Prins en de Prinses van Teek, die Zaterdag met hunne drie kinderen waren aan gekomen om gedurende acht dagen de gasten te zijn van H.M. opSoesl- dijk, een rijtoer gemaakt langs de rivier de Eem en een bezoek gebracht aan Bunschoten, Spakenburg en de haven. Des morgens had H. M. de Koningin- Moeder de godsdienstoefening bijge woond in de Herv. kerk te Soest, onder gehoor van ds. W. J. Meiners. De Koningin-Moeder, Prins en Prmses van Teek, vergezeld van jhr. Schimmelpenninck maakten gisteren een autotocht door de provincie Utrecht en bezochten o. a. Doorn, Amerongen en Wijk bij Duurstede. Te 3 uur uitgereden, keerde de Vorstelijke Familie half zeven te Soestdijk terug. De wegenvereeniging ïVeluwea hield jl. Zaterdag hare eerste jaar vergadering te Pomphui bij Hoog Soeren. Aan deze vergadering was een fietstocht verbonden naar de zand verstuivingen en staatsboschaanplan- tingen bij Kootwijk en over de halte Assel naar den Dassenberg. Een Amers- foorts lid dier vereeniging was zoo in extase over het natuurschoon der Veluwe, dat hij onze tusschenkomst inriep om de aandacht van wielrijdende stadgenooten daarop te vestigen ten einde ook zij genieten mogen van deze, nu door goede nieuwe fietspaden te bereiken, prachtvolle streek. Den beer G. J. Slothouwer, consul van den A. N. W. B. alhier, heeft zich, daartoe aangezocht, bereid ver klaard om bij genoegzame deelneming eene clubtocht daarheen uit te schrij ven. Zij die daaraan wenschen deel te riemen ook niet-leden van den A. N. W. B. zijn welkom gelieve hem vóór den 31 dezer hun naam kaartje te zenden. Het bestuur van de Amersf. Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose, zal pogingen in het werk stellen, het Tuberculose-museum van de Zuid-Hollandsche vereeniging »Het Groene Kruis« ook te dezer stede ter bezichtiging te stellen. Het doel van dit museum is in breede kringen der bevolking eenige elementaire kennis te verbreiden omtrent de vreeselijke ziekte, die steeds voortgaat de volks gezondheid en de volkswelvaart te ondermijnen. Te dien einde worden verschillende middelen ter bestrijding van de tuberculose gedemonstreerd, terwijl ook de ware aard van tal van kwakzalversmiddelen wordt bekend gemaakt. Onze stadgenoote, mej. L. H. Wildt, verwierf op de Brusselsche tentoonstelling een eervolle vermelding voor haar inzending weefwerk. den, zonder dat-ie toch... «Is 't niet zoo?... In haar opwinding dreigde zij zich nog meer te verwarren, te ver haspelen... En meneer stond maar te knikken blij-glimlachend. Dan weer wrijvend over z'n voorhoofd. Men ging weer zitten. En hij stemde toe... In alles. Zeker, hij zou zich voegen naar den wensch van André z'n ouders. Dertig mille whs ook niet te veel... Stellig niet. 't Wés oor spronkelijk zóó bepaald. Hij wist 't best. Een man, een woord!... C'est con ven u, c'est arrêtél... Mevrouw schelde. Er werd een karaf wijn gebracht. Men klonk. Adèle werd door de meid geroepen... Zij begreep dadelijk, dat alles terechtkwam... Vloog aanstonds schoonma in de armen. Mevrouw Boelen kuste haar hóéleven tjes op het voorhoofd. Gaf haar, met beschermend-glimlachje, tikte tegen de wang... De Wijsjes moesten deugdelijk blijven gevoelen, beseffeD, dat «de eer» heelemaal aan hun kant was... Mevrouw Boelen trad als gemachtigde, vertegen woordigster van haar man op, die, altijd reizend, geen gelegenheid vond om zulke zaken «au fond« te bespreken... lie, nadat meneer De Wijs hem offi- Zaterdag 27 Augustus a.s. zullen weder een 12-tal Amersfoortsebe kin deren worden uitgezonden naar een gezondheidskolonie, ditmaal naar het koloniehuis»Zwartendijk« te Egmonnd aan Zee. Van deze 12 gaan er 9 voor rekening van de Amersfoortsche ver eeniging tot bestrijding der tubercu lose, terwijl de andere 3 worden uit gezonden door de afd. Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinder herstellings- en vacantiekolonies. Het verblijf te Egmond zal 4 weken duren. Bij het te Utrecht gehouden staatsexamen tot toelating aan de Universiteit slaagde voor diploma A de heer A. J. de Jong, leeraar in de Nederl. taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool en het Gymna sium alhier. De studievereeniging «Minerva" te Paramaribo heeft aan mr. P. Hof stede Crull, procureur-generaal der kolonie Suriname, thans met verlof in Nederland, het eerelidmaatschap der vereeniging aangeboden. Herhalingsonderwijs voor jongens, voornamelijk voor hen die in winkel, kantoor ol administratie werkzaam zijn of zich daarvoor wenschen te bekwamen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 1 September 1910 het herhalingsonderwijs voor jongens met drie jarigen cursus een aanvang zal nemen. Zij die gewoon lager onderwijs ge noten hebben kunnen zich eiken avond tusschen 7 en 9 uur aanmelden bij het Hoofd der Herhalingsschool P. van den Hoofi Azn. Westsingel 8. Het onderwijs omvat de vakken: 1. Nederlandsche taal. 2. Rekenen. 3. Teekenen. 4. Kennis der natuur. 5. Vaderlandsche geschiedenis. 6. Aardrijkskunde. 7. Boekhouden. 8. Hoogduitsche taal. Voor hen die niet meer dan 96 uur in het jaar onderwijs wenschen te genieten omvat het onderwijs de vakken sub 1—4 genoemd. Het school geld bedraagt 30 cent per maand. Amersfoort 10 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. de Burgemeester CELOSSE. de Secretaris Weth. loco Burg. J. G. STENFERT KROESE. Kennisgeving. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt ter voldoening aan de aanschrijving van den commissaris der Koningin in de provincie Utrecht dat 18 Augustus 1910 4e afdeeling no 4181/2778 ter kenDis van belang hebbenden, dat in de gemeente Hame ien een geval van miltvuur is voor gekomen. Amersfoort den 23 Augustus 1910. De Burgemeester, voornoemd, CELOSSE Weth. loco Burg. cieele accèsvisite had gebracht, dadelijk zei, hoe z'n vrouw verder alles bedis selen zou... Adèle ging pa en ma een zoen brengen. Mama schreide van aan doening... En pa beefde eigenaardig toen hij z'n dochter naar zich zag overbuigen. Hij keek haar aan met zoo'n schuwen, angstig-gespaDnen blik, dat mevrouw, die merkte, dat bezoek ster er op lette, haar toefluisterde: «Hij is toch zoo gevoelig, die De Wijs I Wil je nou wel gelooven, dat hij daar nog drigen van in de war is?... Dagen, verzeker ik je!» Mevrouw Boelen knikte van och- inderdaad... Maar toch bleef ze, met bijzonder-scherpe aandacht, turen naar meneer's vreemd-gejaagde doen... Het briefje, dat ze, een half uur geleden, van haar man had gekregen... «Kom dadelijk na kantoortijd even hier. Ik moet je dringend spreken...» 't Briefje had ze nog samengefrommeld in haar hand. En van schrik was haar de parasol uit de hand gevallen. Ze keek hem aan met wijd-upen gesperde oogenop haar wangen gloeide 't. En ze beefde, ze sidderde van 't hoofd tot de voeten... II. M. de Koningin-Moeder is voornemens Dinsdag 30 Augustus e.k. voor enkele dagen naar Het Loo te gaan, ter bijwoning van den ver jaardag van H. M. de Koningin. Onlangs is gemeld, dat de prentkaarten, waarop een zgn. imita- tie-brieventasch is gemaakt, niet als drukwerk mogen worden verzonden. Thans is op een desbetreffende vraag aan den directeur-generaal der posterijen geantwoord, dat teg^n ver zending van bedoelde kaarten als drukwerk, mits zij in een open omslag worden verzonden, geen bezwaar be hoeft te worden gemaakt. Onze mooie stuiver. Er is zelden een nieuwe munt ge weest waartegen meD algemeen zoo veel heeft aan te roerken als het Haagsche kwartje, zooals de nikkelen stuiver al zeer spoedig werd genoemd. Juist de overeenkomst, zoo in afme ting als kleur, met ons kwartje doet ieder huiverig zijn van deze munt. Men wordt er mede bedrogen en vindt het hoogst onaangenaam, indien men onwillekeurig een stuiver voor een kwartje geeft, dan heeft men het gevoel, alsof men trachtte iemand te benadeelen De Franschen hebben hur. vijf centimesstuk, dat ongeveer gelijk in afmeting is als de halve franc, maar de nikkelen munt is zooveel dikker dan de zilveren halve franc, dat zelfs de vreemden zich daarin niet vergissen. Er rijzen nu stemmen om het tienstuiverstuk uit de Nederland sche munten te laten vervallen en nieuwe nikkelen stuivers te slaan ter grootte van 't tegenwoordig tienstui verstuk. Enkelen, die veel in het buitenland vertoeven, vragen zich af: waarom Nederland geen kleiner papier beeft dan f10? Waarom geen kleiner goud dan f10? Overdreven zorg voor boefjes. De »Tijd(t vestigt de aandacht op de overdreven zorg, die men tegenwoordig aan jeugdige boefjes besteedt. Wat indruk moet het maken op bet belastingbetalend publiek, als het ver neemt, dat een boefje in de Staats- tuchtschool komt te staan op 8 a 900 gulden 'sjaars? 't Geldt een boefje, maar toch een boef. En om zulk een varkentje schoon te wasschen, kan het njjvere lands kind maar zien zijn belastingpenningen bij elkaar te krijgen. Men zegge niet: er moet een flinke burger van gemaakt worden. Maar kan dat anders? Moet zulk een boef zoodanig met zorgen worden omringd, dat hij zonder veel inspanning zijnerzijds, de noodige ontwikkeling en gevatheid kan ver krijgen, om zijn makker, welke nim mer in die tuchtschool kwam, later omver te concureeren? Moet zulk een boef niet zorgen, als hij ontslagen wordt, de noodige gelden jaarlijks terug te betalen? Dit. is zekerin theorie moge dit alles mooi klinken, maar den eerlijken en welgetrouwen burger, die moet sparen om zijn kinderen een fatsoen lijk ontwikkeling te bezorgen, wordt daardoor een groot onrecht aangedaan. Jan Rap is hier weer koning en de eenzame burger zijn slaaf. Hij stond in een hoek van het kan toor, geleund tegen een lessenaar. Hij had een hand tegen de oogen gedrukt en snikte 't uit... Toch nog smorend het geluid van z'n weeklagen, uit angst, dat iemand hem kon hooren... Een klerkje, dat nog rondliep op de gang, of zoo... Men kan niet weten... «Mijn geld óók weg I Mijn for tuintje... Mijn...» «Ik heb je gezegd, Nelia... Je wéét nu toch...» fluisterde de man, die vruchteloos geworsteld had tegen 't noodlot, nadat hij... om één gat te stoppen, hem berokkend door een onverwacht bankroet... was gaanspecu- leeren... In rubbertjes en olie... .Olie en rubbertjes, en meer dingen nog... Al-maar gewaagder... «Je wéét toch, Nelia..." «Schürk, die je bent!" beet ze hem toe, en zij dacht enkel en alleen aan haar verdwenen fortuintje aan de ellende, de vernedering, die kwamen... «Dief! Oplichter! Schürk!» Ze bleef 't hem toesnauwen met het verkropt gelnid van vrouw, die nog bang is om haar geruïneerd-zijn be kend te maken... «Oplichter! Gauwdief!» Hij vloog op haar aan. Met gebalde In den omtrek van Reichenbach, in Saksen, woont een man die daar ijvert voor vereenvoudiging van leefwijze en die, onder meer ook de hedendaagsche kleederdiacht verwerpt en teruggaat tot een primitieve kleeding, die maar weinig verschilt van het vijgeblad dat Adam en Eva droegen. Toen Zaterdag Koning Friedrich August van Saksen met zijn dochters wandelde in den omtrek van Moritz- burg, stond daar opeens die man in paradijs-uniform voor hen, tot grooten schrik der prinsessen die zich angstig aan haren vader vastklemden. De Koning heeft bevolen dat men voor 't vervolg den man zal beletten op die wijze ergernis te wekken. De sneeuw op den top van den IJslandscben vulkaan Hekla is opeens begonnen te smelten. De landsbewo- ners zien daarin een teeken van een naderende uitbarsting en verwachten die elk oogenblik. De laatste uitbarsting van den Hekla is geweest in het jaar 1878. Toen Prins Hendrik dezer dagen in Montjoie (Eifel) vertoefde, hield hij verblijf in het zoogenaamde Roode Huis, een oude patricische woning van den Nederlandschen consul Karl Scheibier, te Keulen, Het huis is be roemd om zijn kunstig bewerkte trap en in het algemeen om de kostbare antieke inrichting. De Prins heeft bet in een dal gele gen interessante oude stadje met be langstelling bezocht en onder geleide van den burgemeester ook een lang durig bezoek gebracht aan de groote slotruïne met hare onderaardsche gan gen. De Prins was opgetogen over de heerlijke streek. Wereld-vervoer van Gist. Tot de artikelen welke aan spoedig bederf onderhevig zijn, behoort de gist een product der branderijen. Men heeft daarom reeds lang uitgezien naar een middel om dat bederf tegen te gaan, althans om dit bederf zoo lang mogelijk tegen te houden opdat de gist na betrekkelijk korte reizen in behoorlijken toestand wordt ontvangen en voor 't gebruik alleszins geschikt blijft. Verzendingen uit Schie dam naar België of naar Engeland leverden geene bezwaren, maar expor- taties naar verder gelegen landen bleken eene onmogelijkheid, omdat de gist daartoe niet bestand is. Thans echter meent men zoo verluidt het het middel te hebben gevonden om gist te vrijwaren voor bederf, waardoor verzendingen naar veraf gelegen landen en naar alle oorden der wereld kunnen plaats hebben, zonder dat de gist van hare kwaliteit of deugdelijkheid het ge ringste verliest. Dit middel is nog een geheim en in 't bezit van een enkele, die dezer dagen te Schiedam aan de Beurs en bij verschillende gist fabrieken een bezoek heeft gebracht, met 't doel aanzienlijke partijen gist aan te koopen om daarmede op ruime schaal proefnemingen te doen, zijn nieuw middel toepassend. Mochten deze proefnemingen slagen dan zal dit vuisten... Hij wilde haar verwijten wat ze hem gekost had... Wat hij besteed had om haar broer, indertijd, uit de gevangenis te houden... Bij de tien duizend gulden... Zij had nooit meer dan 'n goeie vijf bezeten... En ze durfde nog... Hij hief een vuist op in zijn razende woede... «Wil je zorgen, dat het geld voor Adèle er is, ja of neen?» vroeg de vrouw met haar wreede trekken, en hare houding veranderde als bij tooverslag... Nu begreep zij kwam 't er op aan... «Wil je?» vroeg ze nog eens, slechts denkend aan 't succes, dat ze nu m o e s t behalen... «Je wéét toch... Je wéét nu toch...» zei hij, verbaasd, ontdaan door de plotselinge verandering... Niet be grijpend... «Dan!» schreeuwde zij, en nu krijschte haar stem door 't kantoor, dat 't in de woning van den concierge, twee-hoog, moest worden gehoord, «dan zullen zij 't ook weten... Alle maal... Binnen een kwartier... Hoe je er voor staat... Dan geen mooi-weer spelen meer met andermans duiten... Dan...// van grooten invloed zijn op den han del in genoemd artikel. De tijd zal het leeren. Nabij Harderwijk is Zondag namiddag, omstreeks één uur, in de nabijheid van de buitenplaats «Essen- burg» een ongeluk voorgevallen met een auto, waarin twee heeren uit Hilversum, nl. de heer Tettrode, assuradeur, en C. C. Ziflerijn, koop man, en een chaufleur gezeten waren. Een van de inzittenden, die zijn hoed dreigde te verliezen, ving dien behendig op, maar stuurde in de verwarring het voertuig in een ver keerde richting, waardoor het tegen een boom opreed en gedeeltelijk werd ingedrukt. Hierdoor werden de beide inzittende aan aangezicht en handen gewond, terwijl de chaufleur uit het voertuig werd geslingerd, gelukkig zonder nadeelig gevolg. De verwonde personen werden per auto uit de stad derwaarts met een andere auto vervoerd naar het Pius- gesticht, aldaar verbonden door den geneesheer Kerssen, waarna zij in den namiddag weder met een anderen auto huiswaartszijn vervoerd. (Zu/. Cf./ 'n Vliegmachine bij Puriuerend? Zondag in den vroegen morgen, ongeveer half drie zag de nachtpolitie van Purmerend wandelende op den Achterdijk aldaar, aan den Noord- Oostelijken horizon, richting Edam, 'n licht opkomen, dat met groote snelheid Purmerend naderde. Spoedig hoorde ze ook het geweldig razen van 'n machine op een hoogte van een paar honderd meters. Het licht bleek een zoeklicht te zijn. In 'n sierlijke bocht draaide men vlak langs de Oostzijde der stad, waarna pijlsnel de richting Oosthuizen werd genomen. Volgens de politie kan het niet anders dan 'n vliegmachine of 'n bestuurbaar luchtschip geweest zijn. Voor de waarheid van bovenstaande staan zij in. Wie heeft dat voorwerp in dieu nacht nog meer gezien. (Tel.) De beroemde Parijsche kok Exoffier, geeft nog de volgende geboden voor een' goeden kok: 8. De augurk, zoo dikwijls geminacht, kan toch bij den maaltijd een' feestelijker! indruk maken. In schijven gesneden, kan de augurk bij vele vleeschgerechten een dilica- tesse zijn. Zij mag niet worden op- gedischt bij vette vleeschsoorten en ook niet bij wild. 9. Niet alleen de kleuren der gerechten moeten elkaar aanvullen, maar ook de smaak. Dit is van belang voor de vleeschsoorten en de vruchten en natuurlijk ook voor de groenten. 19. Vleezen met sterk eigen smaak wild b.v., moeten bij mengsels van zachten smaak hebben. 11. De visch is geen op zich zelf staand gerecht en moet in smaak overeen stemmen met het vleesch, b.v. visch met wijnsaus mag niet worden gevolgd door zuur toebereid gebraden vleesch. 12. Veel gewicht moet worden gelegd cp de soep, welke het begin van het diner uitmaakt en de maag moet voorbereiden op wat volg. Zij moet geen verrassing zijn, maar moet zacht en bemiddelend optreden. De voor schriften van dezen gerafllneerden gastronoom zijn hier en daar niet onvermakelijk, bij heeft veel noten op z'n zang, maar toch zullen de huismoeders met zijn wenken beur voordeel kunnen doen. En zij rukte de deur open... Hij was haar nagevlogen. Greep haar beet... Legde een hand op haar mond- Maar ze was forsch-gespierd, me vrouw de Wijs. Wist zijn vingers in haar macht te krijgen... «Wil je begon zij weer... En hij knikte... Hij onderwierp zich. Hij beloofde... Goed, hij zou er voor zorgen... Nóg meer stelen, bedriegen, andermans geld wagen... Als dat ge- krijsch dan maar ophield... Zijn schande niet binnen vijf minuten wereldkundig was... Hij beloofde, en zij ging weg. Stil, geruischloos loopend, nu... Na geluisterd te hebben, of de con cierge iets kon opgevangen hebben. Maar er was geen geluid in het huis te bekennen... Ze ging de straat op en dwaalde lang rond, overdenkend wat zij doen zou, wanneer straks het onvermijde lijke gebeurde... Straks, nadat hij eerst zou hebben gegeven... Want geven moest hy En den ganschen avond zat de man, die beloofd had, voor zijn schrijftafel. Hij schonk zich uit een karafje en dronk. Het zweet gutste hem van 't hoofd, zoodat-ie telkens een bezoedeld stuk papier moest wegschuiven. Hij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2