GEMEENTERAAD. »Warnsborn« te Arnhem afgespeeld, is gauw genoeg verteld. Bij een proef vlucht, viel onze energieke aviateur van een hoogte van 60 M. neer, en werd door de motor verpletterd. Direct dood morsdoodWat staan zijn schitterende Heerenveensche vluchten ons nog duidelijk voor de geest, wat klopte en hijgde het daar binnen in ons van geestdrift, toen we hem zoo zeker in stabielen gang door de lucbt- golven zagen klieven, en nu Van Maasdijk, de jeugdige, energieke vaderlander is niet meerHet eerste slachtdier voor de mooie maar toch zoo verraderlijke vliegsport is in ons land gevallen, er heeft Zaterdag bloed, Hollandsch bloed gevloeid en dat smart ons zoozeer. Maar tocb, laten we weer moedig voorwaarts gaan; laten we bedenken dat onze Clément zijn leven niet voor een ijdelen waan heeft gegeven neen hij beeft zijn dorst naar weten schap helaas met den dood bekocht, doch zijn naam zal voortaan met gulden letteren in de annalen van het boek der vooruitgang vermeld worden. Laten we in van Maasdijk den vaderlander eerendie zijn leven, zijn kostbaar leven, op het altaar der wetenschap heeft geofferd, laat deze tragische maar toch zoo schoone dood een aansporing voor velen mogen zijn, om de vliegsport, die reeds zooveel bloed heeft geeischt, tot haar glans punt en volmaaktheid te brengen. Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van den burgemeester jhr. Barchman Wuytiers gehouden raads vergadering waren de heeren Gerritsen en Rycketrs met kennisgeving afwezig. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van den zooals die door den secretaris waren ontworpen, deelt de voorzitter mede, dat de navolgende stukken waren ingekomen Een schrijven van Zijne Excellentie den minister van Binnenlandscbe Zaken van 19 Augustus 1910, n°59z0, afdeeling H. M. O. waarbij medege deeld wordt dat het raadsbesluit van 3 Augustus 1910, n'231 voor zooveel noodig wordt goedgekeurd, (aangeno men voor Kennisgeving). Besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht van 15 Augustus 1910, 3e afdeeling, n° 3160/2072 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 3 Augustus 1910, no 233 betreffende onderhandsche verhuring van het per ceel kadastraal bekend gemeente Hoogland Sectie A n° 529, 530 en 531, (aangenomen voor Kennisgeving). Besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht van 15 Augustus 1910, 3e afdeeling n° 3210/2111 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 3 Augustus 1910, n° 242, strekkende tot vaststelling van het 4e en 5e ge deelte van het primitief kohier der Inkomstenbelasting dienst 1910. (aan genomen voor Kennisgeving). Besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht van 22 Augustus 1910, 3e afdeeling, n" 2268, strekkende tot verdaging van de beslissing om trent het Raadsbesluit van 28 Juni 1910, n° 192 betreffende de vaststel ling eener bouwverordening, (aange nomen voor Kennisgeving). Verslagen der afdeelingsvergade- ringen van den Raad en antwoord van Burgemeester en Wethouders spijker op z'n kop sloeg. »U hebt volkomen gelijkriep tante Eef uit «en weet-jelui wat?... Ik zal naar oome-Rob gaan Waarop tante Door baar om den bals vloog en een paar nichten dicht bij baar kwamen staan om tocb goed te beduiden, boè prachtig ze 't van Eef vonden... En meneer Kreeft baar met statig handgewuif te kennen gaf, dat bij haar bewonderde... Als steeds... «Bilt is de weg!« riep bij uit, en de ietwat-koele manier, waarop zijne woorden in den vriendenkring werden opgenomen, deerde hem slechts weinig. Een pak was 'm van bet hart gevallen... «Toe-nul" moedigde gastvrouw aan, en smeekend keek zij naar witgedaste op, »toe-nu, meneer Willemsz, één enkel glaasje punch Een klein kelkje Dat zal u toch heusch geen kwaad doen Echte damesdrank Hij glimlachte met iets-droevigs om de lippen. Maakte zacht-afwerende be weging. Hoog allerhoffelijkst Fluisterde een paar woorden. Wer kelijk, heusch, ze kon Jxemi niet ver leiden Quaestie van principe... betreffende de loonregeling van werk lieden werkzaam aan de Gasfabriek, bij de Reiniging en de Fabricage de agenten en nachtwakers der politie (te behandelen bij punt 7 der agenda). Van Burgemeester en Wethouders hel ontwerp van de gemeente-begroo- ting voor '1911 met memorie van toelichting en bijbehoorende nota (ge- renvoyeerd aan de afdeelingen). Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreflende de oprichting van een handelsschool, (gerenvoyeerd naai de afdeelingen). Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbouwing en uitbrei ding van het gebouw voor de Hoogere Burgerschool, (gerenvoyeerd naar de afdeelingen). Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herziening der salaris- regeling voor i bet personeel lager onderwijs, personeel openbare wei ken secretarie ambtenaren, politieambte naren, directeur van den gemeente reinigingsdienst, klerk van den ge meente ontvanger, boschbaas op Birkhoven en personeel gasfabriek, (gerenvoyeerd naar de afdeelingen ter behandelingen bij de gemeente- begrooting,) Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het bouwen van een nieuwe boter en eiermarkt. (Geren voyeerd naar de afdeelingen ter be handeling bij de gemeentebegrooting). Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van den dienst der gemeente-reiniging (Gerenvoyeerd naar de afdeelingen ter behandeling bij de gemeentebegrooting). Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van adressen betreffende lo wijziging van de school geldheffing voor de scholen le soort, 2o het leerplan dier scholen. (Geren voyeerd naar de afdeelingen ter be handeling bij de gemeentebegrooting). Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst tot het geven van subsidie voor zangonderwijs. (Gerenvoyeerd naar de afdeelingen ter behandeling bij de gemeentebegrooting). Van het Burgerweesbuis de reke ning en verantwoording over het dienstjaar 1909. (In handen der Com missie belast met het nazien der ge meenterekening). Van het Burgerweeshuis de begroo- ling voor het dienstjaar 1911. (Ge renvoyeerd naar de afdeelingen, ter behandeling bij de begrooting). Van de Oud-Bisschoppelijke Clerezie het jaarverslag der inrichting voor bijzonder booger onderwijs dier Cle rezie. (Ter Secretarie gedeponeerd ter inzage voor de leden). Van de agenten van politie der derde klasse, speciaal voor den nachtdienst, een adres waarbij zij verhooging van jaarwedde verzoeken. (Te behandelen bij punt 7 der agenda). Van B. H. Petri eene dankbetuiging voor zijne benoeming tot tijdelijk leer- aar in de Nederlandsche taal en letter kunde en de Geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool. (Aangenomen voor Kennisgeving). Een adres van het Bestuur der Ver- eeniging van Nederlandsche Loodwit- fabrikanten, strekkende kennis te ne men van twee bij het adres gevoegde brochures, alvorens bepalingen om trent loodwitverf in de bestekken van aanbesteding op te nemen. (Geren voyeerd aan B. en W. om preadvies) Een adres van een aantal vracht- «U is toch niet aangesloten bij...?« waagde eene der dames, in grooten eerbied den vritgedaste aankijkend «Een man van karakter" antwoordde hij, en de woorden schenen uit holle kelderdiepte op te stijgen «heeft mijns inziens geen reglementen of statuten of bindende beloften, of wat ook, noodig om te doen hetgeen zijn hart hem ingeeft. Daaromtrent heb ik zeer-speciale begrippen misschien afwijkend van veel wat de meeste an deren Peinzend streek hij zich, met de slanke vingers, door het haar, dat in lange lokken, hem in den hals viel, neérgolfde tot op de kraag van zijn jas. Er werd gefluisterd over het won derbare van witgedaste. Tante Naatje staarde zediglijk voor zich uit... Hij had haar aangezien, met het nadruk kelijke, peinzend-ernstigs van een, die verwante ziel in nabijheid weet... «Een ieder« sprak bij, en 't was nu geruischloos-stil geworden in de kamer. Men kon een speld hooren vallen... Eene dame, die haar kopje- chocolft nog niet leeg had, wist niet hoe zij 't zonder hinderlijk ribbelen, op tafel zou zetten... Werd kersrood rijders strekkende het cokesvervoer ten behoeve der Gasfabriek niet aan vrachtrijders op te dragen doch dit over allen te verdeelen. (gerenvoyeerd aan 't college van B. en W. om prae- advies). Een adres van T. Stork Bzn. be- reiïende het vaststellen van de rooi lijn vopr eenige perceelen op de Lan- gestraat. (te behandelen bij punt 9 der agenda). Een adres van H. A. de Groot be treffende het rooien van twee boomen staande voor den ingang van de Pau- lus Buyslaan. De voorzitter deelt mede dat het Dag. Best. deze boomen be reids deed rooien. Een adres van G. Dekker betreffende het vaststellen van de rooilijn voor eenige perceelen op de Langestraat. (te behandelén bij 9 der agenda). Een adres van een aantal bewoners van de Kampstraat, waarbij verzocht wordt, de verlichting, welke in de Utrechtschestraat aangebracht is, ook in de Kampstraat aan te brengen (Te behandelen bij punt 5 der agenda) Een schrijven van Dr. A. H. C. van Driel waarbij hij ontslag verzoekt als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Op voorstel van den voorzitter, onder applaus eervol verleend onder dankbetuiging voor de verleende diensten. Een adres van de Vereeniging Ambachtschool voor Ameisfoort en Omstreken, waarbij een subsidie wordt gevraagd voor den avondteekencurcus weike van 1 October 1910 tot 31 Maart 1911 gehouden zal worden. (In han den van B. en W. om praeadvies). Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den inspecteur op het Middelbaar onderwijs, op voorstel van den voorzitterspoedeischend verklaard, benoemd de raad daarop met alge- meene stemmen tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. (vacature-Sweep) de heer J. H. Koo;*. Evenzoo wordt spoedeischend ver klaard een ingekomen verzoek van de heer Pon, om hem een aan de beek, nabij de Bloemendaalsche poort gelegen terrein te verhuren tot het daar kunnen meeren van motorbooten, welk verzoek door den raad z. d. en z. h. st. wordt ingewilligd. Daarop omgaande tot behandeling der agenda benoemd de raad tot onderwijzer aan de openbare lagere school tweede soort, aan de Hellestraat (vac. Tick) de heer P. Kortland te Bergambacht en tot onderwijzer aan de openb. lagere school derde soort aan de Beekstraat (vac. Gaasbeek) de beer W. van der Maat te Zwolle. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de H. B. S. werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. Hovens Greve. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te beschik ken op de adressen tot het leveren van gas aan bewoners van kortelings aan den Leusderweg gebouwde per ceelen werd door de beer van Duinen bestreden, maar ten slotte toch met algemeene stemmen, op die van den heer v. D. na, aangenomen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om, na de in de Utrecht schestraat zeer goed geslaagde proef, ook de Langrstraat en Arnhemsche straat met hangend gloeilicht te ver lichten werd z. d. en z. h. st. aan genomen. Een adres van bewoners der Kampstraat om ook hun straat in die verlichting te doen deelen, werd op voorstel van den heer van Duinen gerenvoijeerd aan 't college van Bur- van angst en schaamte... Voelde dat hij naar 'r keek erop lette... Besloot, in vredesnaam het kopje-en schoteltje dan maar op haar schoot te houden totdat hij uitgesproken zou zijn... «Een ieder," sprak de slanke met de lange haren, de bleeke wangen, de dweepersoogen en de zachte stem, «kan dat wonderbare in zich aankwee- ken. De goddelijke vonk, de Kern, de ster, het heilig vuur... Onze ziel... De Oostersche wijzen hebben daar schoone, verheven namen voor... Onze ziel wacht, smacht naar zon... Naar koestering van licht... Soms is zij als een bloesem, die dreigt te versterven in de guurte en In de schaduw... Eén zonnestraal zou misschien dit wonder kunnen teweegbrengen... Ik heb u belaafd..." Vermoeid en apathisch streek bij zich door 't haar... Als een wilde stroom der gedachte te machtig is... Ik be loofde u iets te zullen lezen uit dat werk van Annie Hesant... Vóórdat men een blik heeft geslagen in den voorhof des tempels...» Er werd gescheld. En tegelijk keken de dames elkaar verschrikt aan. Toontje beet zich op de lippen, zette gróóte-oogen op. Eef verschoot zichtbaar... Kneep Lien in gemeester en Wethouders. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanleggen van een plantsoen gelegen aan den Soes- terstraatweg en de Puntenburgerlaan, en lot het daartoe doen eener be taling uit de post voor onvoorziene uitgaven. De heer Hagedoorn ontving op zijn vraag of er reeds bepaalde plannen waren gemaakt en of de kosten van grondaanvoer, noodig omdat het aan de H. IJ. S. M. behoorende terrein zooveel lager ligt als het aangrenzende, ook onder de door Burgemeester en Wethouders geraamde kosten zijn be grepen, van den wethouder van open bare werken de geruststelling dat geen grond behoefde te worden aan gevoerd. De heer Jorissen drong aan op het verplaatsen der daar staande groote telefoonpaal. De heer Van Esveld lokte door een desbetreffende vraag aan het Dag. Best. de verklaring uit dat de aan het te maken plantsoen grenzende Paralelweg niet te gelijker tijd zal worden verbeterd, omdat de eigenaars der aan dien weg grenzende perceelen niet in de kosten wenscheu bij te dragen. De nieuwe verordering tot regeling vau loonen der werklieden in dienst bij de fabricage en der politieagenten, die wij in ons vorig nummer reeds in zijn geheel mededeelden, werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorstellen van Burgemeester en Wethouders betreffende de water leiding en daarmede samenhangende onderwerpen, werden op voorstel van den heer Plomp, door den beer Kroes ondersteund, en later door het Dag. Best. overgenomen, naar de afdee lingen verwezen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de rooilijn voor een gedeelte der Lan gestraat, en afwijzend te beschikken op een door G. Dekker, in verband daarmede ingezonden adres, werd na uitvoerige toelichting door den wet houder van openbare werken, niet tegenstaande de bestrijding er van door den heer Van Duinen werd op een na algemeene stemmen die van den beer Van Duinen aan genomen. Tot tijdelijk wethouder voor het tijdvak van 514 September, ge durende welk tijdvak de heer Celosse met de waarneming van het Burge meesterschap zal zijn belast, werd benoemd de heer H. W. van Esveld. Het laatste gedeelte van het pri mitief kohier der inkomstenbelasting dienst 1910 werd vastgesteld tot een bedrag van f 2376,76; het eerste suppletoir kohier der inkomstenbelas ting op f 3939.50. Goedgekeurd werden de naar aan leiding van reclames tegen den aanslag in de inkomstenbelasting dienst 1910 door het Dag. Best. genomen beslis singen, waardoor de totale opbrengst dier belasting met f 183,wordt verminderd. Alvorens tot de behandeling en tot het laatste punt der agetida over te gaan verzocht de voorzitter liem te willen machtigen om H. M. deKonin- ging op Haar verjaardag telegrafisch de eerbiedige gelukwensehen en hulde van de raad over te brengen, welke machtiging hem onder applaus werd verleend. Daarop werd°n door eene Commissie bestaande uit de heeren Veis Heijn en Plomp de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid den heer W. H. het dik van den arm, dat ze haast »au!« had geroepen- Zij voelden't kon niemand anders dan Oome-Rob zijn,... Nèt-iets voor hem!... Toen Eef dan in opdracht van de heele familie, bij hem was geweest, eergisteren, had-ie al zoo raar gedaan... Oome-Rob was, toen ze bij hem kwam, bezig z'n kippen te voederen. Van «complimenten» hield hij niet... «Zeg maar wat je op 't hart hebt, Eef!» had-ie gezegd «of zijn 't soms ge heimen?» Aan den anderen kant der schutting was eene juffrouw bezig te wasschen. Nu en dan, had Eef best gemerkt, hield ze even op, teneinde te kunnen beluisteren wat er gepraat werd «Och-nee,» zei Eef... Hopend dat oom 't snappen zou. Maar hij ging kalmpjes voort met z'n kippen. Keek toch, ten slotte, even op. «Hkdt-je soms wat?» «Welnee» zei Eef, «'t heeft niks geen-haast, hoor Toen was oome-Rob, nu toch be grijpend dat ze een «speciale reden» had voor de visite, haar voorgegaan, naar het opkamertje. Kam onderzocht. Na verklaring van eerstgenoemde dat de stukken in orde waren bevonden, werd op voorstel van de voorzitter tot zijne toelating besloten. Alhoewel hij reeds in de vorige vergadering met een enkel woord na de heer Sanders afscheid nam, wenscht de voorzitter, die eerst niet gemeend had dezp vergadering te zullen presideeren, nogmaals een woord van hartelijken dank te bren gen aan de thans scheidende Wet houder voor de groote belangelooze ijver waarmede deze zijne functie steeds heeft waargenomen. De heer Sanders dankt voor de waardeerende woorden hem ook nu toegevoegd en voor 't groote vertrou wen hem gedurende zijn korte werk zaamheid door de overgroote meer derheid van de raad geschonken. Spr. eindigt met zijn volle vertrouwen uit te spreken in de ontwikkeling welvaart en bloei onzer gemeente, waarna de voorzitter de vergadering sloot. De op den 2en September nabij onze gemeente le houden tweejaar- lijksche oefening van den militairen geneeskundigen dienst belooft zeer belangrijk te worden. Niet alleen hoopt men reeds den avond te voren te benutten om met behulp van verscnillende verlicbtings- middelen gewonden in het terrein op te sporen, maar ook is bepaald, dat op den dag zelf, in aansluiting aan de verrichtingen van den geneeskun digen dienst, het Roode Kruis zal optreden, waarbij een vijftal transport colonnes uit Den Haag, Utrecht, Rot terdam, Amsterdam en Breda zullen samenwerken tot het in werkingstellen van een Evacuatiestation en het ge- wondenvervoer per spoortrein. Ten deele zal hiertoe gebruik worden ge maakt van eigeri materieel, waaronder een tweetal Roode Kruis-automobielen tot het afhalen van gewonden van de hoofdverbandplaats, de eene in bet bezit van het Haagsche Vrouwen comité, de andere ingericht door de leden der Haagsche Transportcolonne met behulp van een »Fiat« chassis door de firma Verwey en Lugard welwillend voor bet goede doel ter beschikking gesteld. Waar in den laatsten tijd ernstige pogingen worden aangewend om bet Roode Kruis beter voor te bereiden voor de belangrijke taak die de Ver eeniging te wachten slaat, vertrouwt men dat deze oefening van den ge neeskundigen dienst zal leiden tot oprichting van een comité van het Roode Kruis te Amersfoort en ver volgens dat vele bestaande comités er een aanleiding in zullen vinden zich door een lid te dobn vertegen woordigen, ten einde zoodoende eeni- germato een beeld te verkrijgen van hetgeen verder plaatselijk dient te worden ondernomen. Leider van de oefening is kolonel Spieringhs, wien als divisie-arts is toegevoegd de dir. officier van gezondh. dr. Pronk. De geneeskundige leiding berust bij den dir. off. van gezondh. Ie kl. dr. Butuer, terwijl de officier van gezond heid le klasse dr. Boland het com mando heeft over het personeel der transportcolonnes. Daarbij zijn tevens ingedeeld de artsen drs. Polak en Brandes, die resp. Rotterdam en Den Haag verte genwoordigen. Zondagmiddag werd in de Amers- foot'tsche Bad- en Zweminrichting de aangekondigde polo-wedstrijd gespeeld En daar had ze dan haar hart uitge stort... De zinnetjes gezegd, die ze zich zoo dikwijls zelve had ingeprent Met bonzend hart en klamme handen. En oome-Rob had heel vreemd ge daan Heel anders dan ze 't zich had voorgesteld. Hij legde z'n pijp op zij. Was niet meer ruw en niet meer grappig. Er was, in de groote blauwe oogen van den zeeman, ge komen strakke ernst. Nu en dan vlamde er iets in Eef was er baDg van geworden, want ze dacht dat oome-Rob de boodschap héél hoog opnam, héél kwaad werd... «Zoo" zei hij eindelijk «komt die meneer zoo dikwijls bij jelui I... En is-ie zoo'n speciale vriend en ver trouweling van tante Na?... Zoo, dht wist ik niet!» En hij bleef zitten nadenken, zoo strak-ernstig, met gefronsde wenk brauwen, trommelend op de leuning van z'n stoel, dat Eef er heelemaal niks van vatte »U is er toch niet kwaad om, oom zei ze eindelijk »heusch, we vragen 't vooral om tante Naatje. Als u toch met eene kleinigheid iemand plezier kunt doen, hè?... En u zoudt er hem bepaald pijn door berokkenen, dat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2