Mejafarl CJBSQOET DE WITTE WINKEL VANE& C°S Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en Hof. Advertentiën. Le^raVesi PIANO Gedipi Maats. t. b. d. Toonkunst zuluer-wallen- half wc lhh-: ka.te^-ricqt-: rameh-l i net-! ONDERGOEDEREN Lamaison Bouwer Co. EMBROCATION daleu van de Oostenrijksche Alpen beeft de bejaarde staatsman tot nu toe bet geboopt volledig herstel niet gevonden. Met 't oog op de lichte bartaandoening aan welke dr. Kuype sinds eenigen tijd lijdend is, werd het verboden, maar ook ondanks deze voorzorgen is de gezondheidstoestand niet belangrijk verbeterd. »De mogelijkheid is zelfs niet uit gesloten, dat de afgevaardigde voor Ommen hierin aanleiding zal vinden zijn mandaat over eenigen tijd neer te leggen." De. Lcuveiiunische Bosschen bedreigd. Wij ontvangen de volgende mede- deeling: »De Nationale Dond voor Vreemde lingenverkeer in Nederland (A. v Eijsden Jr., secretaris, Utrecht) zal op Zondag en Maandag 1112 Sep tember a s. te Nunspeet zijne '14e jaarvergadering houden. »Na afloop der werkzaamheden zal bij genoegzame deelneming, Maandag een rijtoer worden gemaakt naar ElspeetStavei den Hulshorst met noenmaal te Elspeet, naar de Leuve numsche bosschen dus. Wij herinneren er aan, dat het voortbestaan van de genoemde bos schen een eenig mooi natuur monument afhangt van de openbare belangstelling, welke zich in daden zal hebben te uiten. «Onze Bond wekt alle leden van Vereenigingen ter bevordering van Vreemdelingenverkeer lner te lande welke bij ons zijn aangesloten op, zich ter Bondsvergadering te doen ïntro- duceeren, opdat zij gelegenheid hebben te zien, wat wij in de Leuvenumsche bosschen bezitten, welk kostelijk goed daarmede verloren dreigt te gaan. «Slecbts bij krachtige hulp kunnen de bosschen behouden blijven." Politieke Landdag. Te floogeveen is Zondag vanwege bet Ie district van den «Bond van Vrijzinnige Propaganda-vereenigingen" de eerste politieke landdag gehouden in de Spaarbankbosschen aldaar, ge legen aan den Pésserweg onder Ruinen. Het ongunstige weder was oorzaak, dat niet veel meer dan driehonderd belangstellenden aanwezig waren. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door: den beer Vos, uit Amsterdam, Bondsvoorzitter der vrij zinnige propaganda-vereeniging, over: «De plaats onzer beweging in de politiek van den dag»; den heer mr. H. Smeenge, uit Amsterdam, lid der Tweede Kamer, over; «Volkson derwijs» mevr. Haver, uit Amster dam. propagandiste van den Bond voor Staatspensioneenng en Vrouwen kiesrecht, over: »Staatspensioneering« den beer Van Santen, hoofdredac teur der Nieuwe Winsclioter Courant over: «Protectie of vrijhandel?»; den heer mr. H. Smeenge over: «De algemeene politieke toestand». De beer Smeenge sprak tweemaal, wijl de heer Zelvelder, schoolopziener te Sneek, plotseling verhinderd was. De pauzen werden aangevuld door goede muziek van deMeppeler Harmonie De landdag had een goed beloop. Alles liep in goede orde af. Drankbestrijding Voor de op 9 en 10 September e.k. te Scheveningen te houden «Inter nationale Conferentie tegen het mis bruik van alcoholische drankenct heeft zich een Comité van Ontvanst gevormd, bestaande uit de heeren dr. W. p. genaderd, waar zijn meester sliep, scheen de hond niet langer geneigd lijdzaam toe te zien. Waarschijnlijk door dit rumoer gewekt, verscheen de eigenaar weldra aan het venster, om te zien wat de oorzaak van dit alarm was. "Ik wenschte U te spreken," zeide Edmond den hospes bemerkende. »Ik ben onmiddellijk tot uw dienst^ heerschap," klonk het van binnen. Een oogenblik later werd de deur geopend en verzocht de boer zijn gast binnen te komen. "Ik vrees, dat er onraad is," hernam de vrijschutter, zonder aan het verzoek van zijn gastheer te voldoen. «Onraad? hoe bedoelt gij dat?hebt ge hooren schieten?" «Neen, dat niet, maar ik ben toch niet gerust." "Och, kom, wat maakt U zoo vrees achtig «Dat zal ik U zeggenmijn hond is van een a-as, dat alle andere in hoedanigheid overtreft; menigmaal heeft Erna mij doorslaande bewijzen gegeven van zijne scherpzinnighid." «Welnu "Hij was het, die mij wekte. Zeker heeft hij iets bemerkt. Laat ons door Ruijsch, Den Haag, voorzittermr. II Goeman Borgesius, Den Haag. beiden leden van het bestuur der Vereeni- gingmr F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, Wassenaarprof. dr. C. A. Pekelharing, Utrecht, en prof. dr. C. II. H. Spronck, Utrecht, ged.v. d Volksbondjbr. mr. Cb. Ruijs de Beerenbrouck, Maastichtmr. R. B Ledeboer, Den Haag, en J. M. A. Zoet mulder, Utrecht, gedl. van Sobriëtas dr. Ch. H. Ali Cohen, Utrecht ;dr. J van Deventer S.z Amsterdam prof. dr. E. D. Wiersma, Groningen, gedel v. d. Ver. tot bev. v. h. berstel van drankzuchtigen, prof. dr. S. D. van Veen, Utecbt, en E Deen, Den Haag penningmeester, gedel. v. d.Nat. Huis vlijttentoonstelling en W. C van Haeften Utrech (Biltstraat 140) sec retaris. Ned. Ver. tegen de Prostitutie. Onder leiding van jbr. mr. O. Q van Swinderen, de voorzitter ds. Pier- son bad bericht van verhindering ge zonden, hield de Ned Ver. tegen de Prostitutie hare diic.maandelijksche vergadering in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht. Allereerst kwam aan de orde de vraag Zal de vereeniging toetreden tot het Algemeen Nederl. Comité voor het Intern. Congres voor zedelijke op voeding, dat waarschijnlijk in 1912 te 's-Gravenbage zal gehouden worden Na ampele bespreking werd besloten met bet oog op de statuten, vooralsnog geen beslissing te nemen. Met het oog op het aanhangig wetsontwerp tot bestrijding van zedeloosheid zal aan Zijne Fxc. den Minister van Justitie een buitengewone audiëntie worden aangevraagd. De heeren mr. O Q. van Swinderen en mr. A. S. de Blécourt werden benoemd om de wenschen der Vereeniging i.e. te vertolken. Voor de conferentie der Federatie te Gcnève zal mr. A. de Graaf worden uitge noodigd de Vereeniging te vertegen woordigen. In den naderenden winter zal de Vereeniging in samenwerking met de Ned. Middernachtzendings- vereeniging in Den Haag een krachtige actie op touw zetten tegen de huizen van ontucht. - Het bestuur van de maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin «Zand bergen" heeft met het jaarverslag over 1909, een propagandaboekje verzon den onder den titel «Een goed werk." Ten gevolge van den onverkwikke- lijken strijd, voorafgegaan aan het ontslag van den vorigen directeur, heeft de maatschappij blijkbaar nog al leden verloren. Nu de toestanden in de vereeniging weer normaal zijn geworden, zelfs vrij bevredigend kun nen genoemd worden, is het zaak zoo veel mogelijk nieuwe leden en begun stigers te werven, want er zijn door het uitgebreide verplegingswerk groote schadeposten ontstaan en men staat oor een jaarlijksch tekort van 7000 ulden. Hulp' en steun zijn dus dringend noodig. Wie als lid of begunstiger wil toe treden wende zich tot den directeur jbr. Ortt, huize «Zandbergen", Arnb. O De Staatscourant No. 20G. bevat de statuten der Vereeniging «De Amersfoortsche Kunstkring". hem begeleid den omtrek eens door zoeken, het is raadzaam dat wij op alles voorbereid zijn." "Welaan, om U genoegen te doen, zal ik met U meegaan, hoewel ik niet geloof, dat wij iets bizonders zullen ontdekken, mijn hond is immers rustig en op dien kan ik mij verlaten." Na deze korte woordenwisseling verlieten beiden de boerderij. Toen zij de hoeve achter zich hadden, volgden zij den New-Foundlander die in een rechte lijn op den spoorweg af ging, dien overschreed, en naar den Kanon- dijk liep, waar hij zijn meester op wachtte. Toen Edmond met zijn geleider daar aangekomen was, tuurden zij in alle ichtingen, doch konden niets ontdek ken, dat op een vijand geleek. »De hond heeft het mis," zei de boer misnoegd. "Dat geef ik nog niet toe,'' ant woordde Edmond, «ik zie wel is waar niets, dat mij verdacht voorkomt, maar ik meen toch wat te hooren."' «Ik niet," hernam de andere, «ten minste niets, dan het schuren van het water langs den oever en het eento nig geklots." «Ik hoor méér goede vriend, verlaat Brieven voor militairen op cavallerie-manoeuvres. De dir.-gen. der posterijen en teleg noodigt belanghebbenden dringend uit. om op de adreszijde van de brie ven en andore stukken, bestemd voor de militairen die van 9 tot en met 14 September aan de groote cavalerie- manoeuvres in Oost. Noordbrabant zullen deelnemen, behalve den naam van den geadresseerde, te vermelden bet korps en bet onderdeel daarvan waartoe hij behoort, en voorts de plaats van bestemming als volgt aan te duiden: «Op groote cavalerie-manoeuvres in Noordbrabant." De spoedige overkomst van de voor de manoeuvreerende troepen bestemde brieven en verdere stukken door mid del van de «Veldpost" zal hierdoor belangrijk worden gebaat. /St.-CtJ* De 2e luitenant W. E. Mathon is met een detachement van 30 man van het le regiment huzaren naar Amsterdam vertrokken, tot tijdelijke vervanging van het in de hoofdstad garnizoen houdend escadron van het 3e regiment huzaren, dat tot 10 Sep tember aan de cavalerie-manoeuvres in Noord-Brabant deelneemt. - De afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde stelt leden en zoons van leden in de gelegenheid gezamelijk en onder deskundige leiding op 15 September een bezoek te bren gen aan de Landbouvv-teritoonstelling te Hoorn. Men moet zich vóór aanstaanden Zaterdag aanmelden bij den Secretaris den heer F. Laméris, Bergstraat 31 - De Gemeenteraad van Arnhem benoemde tot tijdelijk leeraar in na tuurkunde, scheikunde, cosmografie en natuurlijke histoiie aan de middel bare school voor meisjes dr. L. R Sinnige te Groningen. Mej. Joh. van Acbterbergh is benoemd tot onderwijzeres te de Burg op Texel. Een rijwielhandelaar hier werd dezer dagen van eldeis opgescheld Door de telefoon werd hem mee gedeeld, dat een der chauffeurs van een zeer bekende automobiel-fabriek, met welke hij veel zaken doet, bij Hattem averij had gekregen en hem verzocht, dien chauffeur honderd gul den ter hand te stellen. Weinig later verscheen de chauffeur, die een zew aanneemlijk verhaal deed an het auto-ongeval en in bet gesprek toonde ook bet gezin van den fabri kant goed te kennen. De man boe zemde zóo veel vertrouwen in, dat de rijwielhandelaar in alle gerustheid het bankje gaf. Kort daarna bleek bij echter duchtig beetgenomen te zijn. Er was geen auto bij Hattem in de verdrukking gekomen; de fabrikant, dien de chauffeur noemde, is op dien tijd niet in ons land geweestkortom heel het verhaal is verzonnen. De politie zoekt thans den moder nen oplichter. (Amersf. Ct.) Zondagmiddag werden in de Amersf. Zweminrichting twee polo wedstrijden gespeeld, een tusschen twee 7 tallen van de A'damsehe zwem- club »HetIJ« en een tusschen «Het IJ en de Amersf. zwem- en Poloclub. De Amsterdamsche 7-tallen waren aldus samengesteldWitLos (doel) d. Tooren en H. Minnes (achter), Beekman (midden), de Biüne, J. G U op myn gehoor, ik zeg U, daar ginds wordt iets bizonders voorbereid. Wilt ge mij een genoegen doen "Wel zeker, wil ik er even heen gaan?" «Neen, dat nietik wenschte, dat ge mijne makkers wildet roepen en hierheen geleiden." «Ik ga al." «Als ge terugkeert zal ik U den hond te gemoet zenden." «Onnoodig, ik zal U wel vinden." «Vergeet niet hun te zeggen, dat zij gewapend moeten zijn." «Goed," klonk het reeds uit de verte. Terwijl de boer zich verwijderde meende Edmond aan de overzijde van de rivier duidelijk te hooren stomme len, schuiven en kloppen, nu en dan zelfs was het, alsof hij iemand op be velenden toon hoorde spreken, doch de afstand was te groot, om te kunnen nagaan, wat er eigenlijk geschiedde. Na verloop van een kwartier ver schenen zijne makkers, voorafgegaan door den boer. De toestand aan den overkant was intusschen dezelfde ge bleven. «Wat geschiedt er vroegen de vrij schutters gejaagd. «Ik weet het niet," antwoordde hun Gortlever en J. W. Struys (voor), blauw: Ivubbe (doel), K. Struys en Feldberg (achterj, G. J. Struys "(mid den), C. J. Tersteeg, Nijland en J Bohlander (voor). Even half drie kwamen de Amster dammers te water. Ze gaven door regelmatig drijven en juist dekken mooi spel te zien. Wit drijft goed op en gooit tegen de lat. Nu zet blauw op. Hierna wordt van doel gewisseld. Zoodra de bal weer te water is, schiet wit nogmaals over het blauwe doel, de blauwen weten tweemaal liet doel van de tegen partij te vinden. Blauw gooit tegen de lat. Wit maakt zich nu van de bal meester en weet nog juist in bet blauwe doel te mikken, zoodat de stand is 31 in het voordeel van blauw. Het samenspel was bij de Amsterdammers uitstekend. Hierna werd de wedstrijd «HetIJ« A. Z. en P. C. gespeeld. Voor Amers foort kwamen te water: K. Beem (doel), W. Maassen en C. Mahler (achter) II. Munzebrock (midden), C. Beem, H. J. Smit en Oh. Marin (voor). Het IJ« kwam met een sterk 7-tal raaronder eenigeinternationalespelers Het 7-tal was samengesteld als volgt Nijland (doel), N Cortlever en F. W. Bohlarider (achter), G. J. Struys (midden), de Brüne, J. C. Cortlever en v. Leek (voor). Beem weet de bal terstond te be machtigen en lost een hard schot, doch hij gooit naast de lat. Even daarop raakt hij de lat. Een schot van Marin wordt niet in een doel punt omgezet, omdat de keeper van Het IJ« fraai keert. Amsterdam zet nu op en weet door juist combineeren A'foort's doel te bereiken. Beem schiet nu nog eens naast het doel van «Het IJDe Amsterdammers weten nogmaals door vlug samenspel te doelpunten. Als de bal weer te water is, gooit Beem nog maals naast het doel. Het komt echter niet tot het deide punt, daar Beem uitstekend wegwerkt. Nu wordt van doel gewisseld. Aan «Het IJ» wordt echter een strafschop toegekend en heel onver wacht is het derde punt gemaakt, spoedig door het vierde gevolgd. A'foort krijgt geen kans meer en aan Beem is het te danken, dat de stand bij tijd nog maar 4—0 is in het voordeel der Amsterdammers. Aan het politiebureau zijn voor eebthebbenden terug te bekomen een lorgnet in étui en een portemounaie. irin eenig geld. Bij het 2e toelatingsexamen van het Gymnasium zijn toegelaten tot kl. I. H. A. J. Hotz. en tot klasse III H. van Dam van Isselt. De lucht van verf in een geverfde kamer, verdwijnt, als men een emmer water, half met water en voor de est met hooi gevuld, in het vertrek plaatst. Oud ivoor wordt weer ge heel nieuw, wanneer men het met een in melk gedoopt penseel bestrijkt Het stof gaat weg en 't voorwerp krijgt nieuwen glans. Als men rondom de pit van een kaars, lot daar waar het zwart van de pit be gint, een laagje fijn zout legt. brandt de kaars langzaam. Legt men om de kaars tot waar men hebben wil, dat zij opbrandt, 2 maal een gummi-ring, dan gaat zij lot zoover afgebrand, van zelf uit. aanvoerder, «ik wachtte uwe komst af, om de zaak te onderzoeken ik heb een vermoedenwij zullen zien. Twee van u blijven hier aan den dijk gij, Vogel kijkt in de richting van Zutfen en gij, Baak, let op, of er van den kant van Brammen gevaar dreigt; zoodra een van u beiden iets ziet, dat hem verdacht voorkomt, laat hij het afgesproken signaal hooren en keert gij beiden onmiddelijk naar het bosch terug, waar ge onze komst afwacht. De anderen volgen mij." De kleine troep daalde thans langs de glooiing van den dijk in de uiter waarden af en liep langzaam voort in de richting van den IJssel. Hoe meel de vrijschaar de rivier naderde, hoe duidelijker het geluid der hamerslagen en het verschuiven van balken en planken met de daarbij onvermijdelijke waarschuwingen en bevelen, hun in de ooren klonk. «Thans is mij de zaak duidelijk," zeide Edmond, toen zij in de nabijheid an den oever der rivier gekomen waren, "weet ge wat ze uitvoeren?" «Ik geloof ja," antwoordde van Braam, «zij slaan een brug over den IJssel." Dat is te zeggen, zij maken een hoofd. Ongelukkig de ouders, wier kinder liefde slechts ijdelheid en zelfzucht is. Observator. AR^EMSHpWËG 27. jfeb ri Ka a v| a n s e n C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. Muurhuizen 39 jh mei I a n - e 11 verkoop in Effecten, Wis- s ciji en Co ap ons, sluif irir jrrót on g a t i e. Safe-inrichting. „Specia a I" Jitsluitend gefabriqeerd doo/»-' VAN E C2- Zob^keetsgracht AMSTERDAM. Gebruiksajjallplnq inqeslolen Verkrijgbaar: Amersloort bij de firma P. DE ZWART, Langeslraat 129. Utrecht bij de firma T. P. v. D. BERGH Zn., Heiligeweg 65. Ziet ge die donkere voorwerpen aan gindschen oever? dat zijn hunne pon tons aanstonds zullen zij wel beginnen met die in de rivier te brengen, maar wij moeten nog een weinig naar dien kant, dan kunnen wij hen beter ga deslaan. Op welke hoogte is dat zoo ongeveer, waar zij bezig zijn?" vroeg Edmond aan zijn geleider. «Dat zal ik u nauwkeurig zeggen meneer; dat is vlak achter Bruns- bergen." «Brunshergen;" herhaalde van Ro denburg, «wat is dat daar voor terrein, is het 'n hooge of lage streek?" «Hoog meneerde grond is er zeer droog. Kijk, van Brunshergen naar Vorden is 't allemaal hooge grond. Ik begrijp heel goed hoe zij daar ge komen zijn. Tot Vorden met den spoortrein uit Duitschland, van daar over den straatweg een eind dezen kant op, en toen naar den IJssel." Wij moeten ons nog wat verder wagen jongens, maar nu voorzichtig hoor," zeide Edmond. Toen de vrijschutters tegenover het punt waren gekomen, waar de vijand bezig was de brug te slaan, zagen zij duidelijk, dat men aan de overzij j uist de eerste ponton in het water bracht. Wordt vervolgd)^

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2