NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad foor de Provincie Utrecht. No. 81 Zaterdag 8 October 1910. IVegen-en-dertigste Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DE WEEK. FEUILLETON. DE INVASIE DER DÜITSCHERS. _A~ T. 3D-o.claa.tea.-a.. Amersfoortsche Courant TUlt.lUs.' ri® 7 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooniio. 69. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/: Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 7 October. De oude, strenge Magistraat Huyck, de vader van Jacob van Lennep's nog steeds vermaarden, braven jongeling Ferdinand, zei eens tegen z'n oolijk- gpesligen dochter Santje, vrouwtje, dat in I7XX voor ulira-zelf angst wekkend modern zal hebben gegolden «Als men jou tot Hoofdschout in Amsterdam maakte, dan zou er hinnen veertien dagen een oproer /.ij i los- gebaisienl. Wij zullen nu maai: met, m verband met de Portugeesclie »dmgen van den dag«, gaan bespie gelen over de vraag, in hoever bet officieus regentschap der arme konin gin Arnélie de uitbaisliiig in het veel- hepioefde land der hidalgo's kan hebben vei baast... Het onderwerp is trouwens zoo bijster tragisch wanneet men denkt aan de dikke streepjes, door de revolutie gehaaid door de diverse rekeningen van ben, die silids jaar en dag een bloeiende negotie drijven in gioot- en commandeurs kruisen van Portogeescbe orden- Ik denk nu aan stervelingen van veel nederiger sfeer. Aan zeker huis moedertje, met wie ik 't gisteien had over «the topies of the dag«... Meen belastert onze dames-upto date, wan neer men tiaar nog altijd beschuldigt, van de krant slechts het feuilleton, de «ongelukken» en de tijdingen van den Burgerlijken Siand te lezen. Voor waar, ook in dit opzicht begint de rneuwe tijd« toch wel iets van zijn invloed te openbaren. Tronen en troontjes wankelen; het Protocol ver liest gaandeweg van zijn onaantastbaar geacht gezag het Nederlandsche de partement van Buitenlandscbe Zaken (ziehet allerjongste Oranjeboek »betreuit« 't, dat het «geen vrijheid vond« om nog meer diplomatieke bescheiden publiek te maken dan 't nu reeds deed, geeft in het open baar een pluimpje aan de «diploma- tiekearnbtenaren,» die 't meestesericus en op de meest nuttig-practische wijze weik van hun ambt maakten. De diplomaat-ouden stijl, die prach tig figuur sloeg aan hoogdeftig diner, een der meest gezochte leden was van whistclubje en voorts nog te-hooi en tp-gras een inhoudloos rapportje riaar B. Z zond; hij wordt gaandeweg figuur met meer passend in, mogelijk voor onze dagen.. Ook de niet-geleerde. niet-geletterde moderne vrouw blijft san courant» van het voornaamste nieuws. Mijne straks-genoêmde huismoeder hleek niet slechts op de hoogte van alle bijzonder heden z.akend liet afschuwelijk inooid- geval met de Hoorrischo arsenicum- laart.. Dat spreekt van zelf. In dat opzicht zullen de dames uil de veertiger jaien, toen tiet Haagsche echtpaar Mout haan aan de Brauweisgraclit, op nagenoeg dezelfde wijze slachtolfer van moordenaaishand weid als in het Hoórnsche geval geschiedde, evpn nieuwsgierig en «belangstellend» zijn geweest als hare achterkleindochters, thans rondwandelend in knieën-om klemmende rokken en met bloempot- hoeden op 't hoofd... Mijne zegsvrouw bepaalt zich niet tot de ijselijkheden». Voor den on verlaat, die de arsenicum-taart ver zond aan de Hoorrische oudjes, kari zij zich slechts één straf denken de strop. Ik geloof zelfs dat zij deze executie, immers onlangs door een deskundige als de zachtste geprezen, nog veel te «humaan» vindt. Dit wil 'k tocb even aanstippen; «crimi neel» van opvatting zijn de na-nichten van Santje Huyck nog precies even- verwoed als de dochter van den acht baren en geleerden Amsterdarnschen magistraat, wien de Vliesridder een maal te slim was... Wanneer men de vrouwen van allerlei slag, soort, sfeer eens liet deelnemen aan een plebis ciet over de vraag: doodstraf weder- ingevoerd of niet? m. i. zou de uitslag niet twijfelachtig wezen De ridders van «klaveraas», de kwartjes vinders met hun aanhang en kornui ten; de apachen van allerlei kaliber: met knoet, zweep, geesel, e. t. c. be werkt. Dan zou men eens kijken... Wetsbepalingen, verbiedend het ma noeuvreeren met speelkaarten op de publieken weg en in treinen, gelijk nu door scheppers van «ingezonden stukken« wordt aangeprezen Larie, zpgt mijne zegsvrouw. Daar vinden ze toch wel «loopjes» op, dat zijn lijdelijke lapmiddelen Lie zweep er over!... Is de wet sta in-den-weg voor zulke methode, dan maar fluks nieuwe, betere, practischer artikelen, gemaakt. «Ze moesten mij eens!...« riep mevrouwtje uit, en er schitterde een vonkje in haar oogen, dat haar vooreen paar minuten tot een Kenautje Hasselaar maakte.. «Sauvent femme varie», ik geef 't giif toe. Maar sommige opvattingen worden met ijzeren consequentie van geslacht op geslacht overgeleverd! Voor het ontwerp der veertig mil- lioen voor de kustverdediging heb ik vruchteloos eenige sympathie in haar hart pogen op t6 wekken. De «technische bijzonderheden.» bleeken mevrouwtje slechts zeer vaag voor den geest te staan, maar een tijd welke doet aanschouwen het al-maar rijzen van de prijzen voor alle denk bare huishoudelijke benoodigheden der provisie-kast kan zegt zij, nooit, in geen opzicht, recht vaardigen, der gelijke uitgaven ter bekampirig van een «denkbeeldigen vijand.» «Maar» bracht een neef van haar die eerstdaags de »goudenkraag« Ver wacht, er tegen-in «maar, beste ziel, als Duitschland ons morgen opslokt, denk-je bijgeval dat we dan goedkooper uit zijn?.. Wanneer we het voorrecht zouden genieten van tot den gewapende vrede-groot model te mogen bijdragen? Dan zul je nog eens iets anders be leven dan onze handhaving der neutra liteit kost... Maar dat snappen jului nu eenmaal niet!" «Ik weetalleen« hernam mevrouwtje «dat Karei eiken Zondag-ochtend, wanneer 'k met mijn huishoudboekje aankom, nijdiger gezicht trekt. En zijn gewoon ochtend-eitje beeft io al lang afgeschaft... En als die prachtige wet van meneer Kolkman erdoor is. dan zal ie. zegt Karei, z'n sigaren er ook aan moeten geven... Hoogstens een enkele pijp rooken... Want van bocht houdt ie niet. Jij, met je neu traliteit!» tot lichtelijk verbolgen neef van het opdoemend majoorsgoed. »'t Wordt immers voortdurend erger. Meneer Kolkman gooit meneer De Meester van zijn stoel omdat diens program niet deugt. Maar nauwelijks zit meneer Kolkman op 't kussen, of hij... neemt al de dingetjes om aan duiten te komen, door meneer De Meester uitgedacht, over!... Zegt, dat 't hem ijselijk leed doet, doch 't kan eenmaal niet anders. Ons vleesch. onze boter, onze eieren, alles «slaatop»... Een lekker sigaar tje... dat mag een mari er toch wel van hebben Over die kleinere en duurdere borreltjes praat ik niet, dat's best! Hoe kleiner hoe beter!... Maar een goeie sigaar wordt alleen voorde rijkelui beschikbaar. Er wat moet er dan worden van de sigaren-hatulelaars, die dat tocb in hun zak moeten voelen?.. Dus knoeien maar?... Op sigaartjes van anderhalve cent het etiket van drie plakken?... Een mooie boel! En dan kom-jij nog met je veertig millioen voor de neutraliteit, 't Lijkt wel of jelui... Of...« Hier brak mevrouwtje haar allocutie af. Neef-Kapitein rukte en plukte aan z'n knevel; wierp dreigende blikken op mij... Of ik soms lust gevoelde om nichts partij te kiezen... Dan zou-iemeeens eventjes... Ik bepaalde mij tot woord van hoffelijke hulde aan mevrouws «au courant« zijn der dingen van den dag. Neef koelde zijn grimmige gramschap in stekeligheden over d6 hoedenpennen, die een armen tramconducteur dezer dagen bloedige kwetsuur hebben toe gebracht... Als illustratie gebruikte hij 't der «vrouwelijke dwaasheid»... Als ze daar nu eens mee begonnen, minder potsierlijke kleedij; dan zou dat van de neutraliteit, en zoo, wel «terecht komen«... In iemand, wiens promotie rotsvast staat en die bovendien zoo autoritoir is aanglegd als neef-kapitein, verbaasde mij de schamper-houtaine toon niet zoo sterk. Maar de stekelige wending, die het gesprek had genomen, ontroofde mij de ware lust om er mij verder in te mengen. Over dwaze dingen was iets gezegd. Maar als, aan den vooravond der behandeling, in ons Parlement, van het ontwerp tot afschaffing van den bakkers-nachtarbeid, de belang hebbenden het voorstei als een wan gedrocht beschimpen, maar ten slotte motte aannemen, de... «verheffing tot wet ervan vragend... Na al de groote en kleine fouten, leemten ervan op z'n felst te hebben uitgemeten... Ik vraag u in trouwe... Wanneer rnen eene gansche, groote volkswijk als de Ajnsterdamsche z.g. Jodenbuurt in zeer-korten termijn naar den grond wil werpen... Geen tijd latend aan de bewoners om zich elders te vestigen.. Terwijl men weet dat de brood winning van vele honderden daarmee gemoeid is... Zulk een electrische spoed met de uitvoering van op zichzelf natuurlijken voortieffelijk denkbeeld... Nadat gedurende zoovele ge-lachten de menseken daar genesteld zijn ge weest... Zulk een koortsige haast hier, en.Zulk eene schromelijke traagheid, waar... Wie ware ook, die niet konden wachten, geen dag en geen nacht... Weet men 't nog wel?... En wat staat nu voorop, waar dient allereerst, allersnelst het Schat kist-goud, volgensde verantwoordelijke raadslieden der Kroon, voor besteed?... 't Is dat ik niet vechtlustig van aard ben... Anders zou ik den heer neef-Kapitein van antwoord gedien 34) DOOE «Dan had de bezetting het veldwerk verlatenzij zal beproefd hebben onge merkt door dat boscb af te trekken." «Ik vrees, dat er niet velen ontko men zullen zijnblijkbaar bad de aan valler hunne bedoeling dan geraden, want er werd schrikkelijk gevochten tnsscben die sparren." «Arme kerels," prevelde de kapitein. «Sacrétonnerre jongens, 't was zoo'n prachtige verdediging." «Komaan," zeide Daan, «dan hebben zij vast een proef gehad, boe de Hol- landscbe jongens voor bet behoud van hunnne forten zullen weten te strijden." «Dat geïsoleerde aarden werk was overigens met de beste bezetting en een talrijke artelerie niet met vrucht te verdedigen geweest. Ware de inun datie der Grebbelinie nog gesteld kun nen worden, waarvan dat fort in de bei, een deel uitmaakt, dan kon men 't er nog eenigen tijd volhouden, doch thans onmogelijk. Maar 't wordt tijd op onze schreden terug te keere11 vrienden en eenige rust te nemen om ons op de aanstaande gebeurtenissen voor te bereiden. HOOFDSTUK VIII. Toen de zon baar eerste stralen over de beide schoot, en baar licht goot over het jonge groen der sparre- boomen, ontwaakten de vrijschutters de een na den ander. Met een licht hart en een beider hoofd togen de nleesten van ben aan den arbeid. Sommigen echter waren er onder, wien de ernst op het getaat lag, moedig en bereid bun leven voor het vaderland te geven, doch lichtvaar dig neen, dat waren zij niet. Enkelen, die reeds geheel gereed waren, hadden zich een weinig ter zijde buiten het gewoel en de drukte begeven om hunne gedachten aan bet papier toe te vertrouwen, en een groet, die licht de laatste wezen kon, aan hunne vrienden te zenden. Edmond behoorde tot dezen. Sedert het verlies van zijn trouwen hond was hij merkbaar verstrooid en droefgees tig geworden. Het was Diet langer een vluchtig opgekomen wensch bij hem dat hij mocht sneuveleD, neen, 't was een onwrikbaar geloof geworden, dat hij in dezen oorlog het leven zou ver liezen. Op het oogenblik, dat Edmond zijne brieven schreef, wandelde de kapitein met Daan tussehen het hout op en neer. «De spoorweg was gister slecht be waakt," zei de aanvoeder, «zoo zij he den niet voorzichtiger zijn, voorspel ik hun een derailement, waaraan zij vooreerst genoeg zullen hebben." Een half uur later verlieten de vrij schutters her hosch en richtten zich, over de heide en velden voortgaande, naar den spoorweg. Daar aangekomen, overtuigde de kapitein zich, dat de vijand, voor het vervoer zijner benoo- digdheden, reeds van dien weg gebruik maakte. Zoodra hij daaromtrentzeker - heid had, wachtte men een gunstig oogenblik af, dat het gedeelte van den weg, waar het vernielings werk moest worden beproefd, onbewaakt was, en vervolgens voorzichtig den weg nade rende, plaatste de kapitein een kleine ülatte bus tegen een der spoorstaven en verwijderde zich weder. Een half uur verder werd dezelfde maatregel herhaald, om meer zekerheid te heb ben, dat het plan zou slagen. Weinig had het echter gescheeld of Korf was hij deze tweede affaire door de solda ten, welke de lijn heetten te bewa ken, ontdekt. Yol vertrouwen, dat zijn plan moest slagen, liet de hevelhebber thans zijne lieden zoover terugtrekken, dat zij ten minste een half uur op een mogelij ken vervolger vóór zouden hebben. Achter hen lag de onafzienbare Velu- we met hare heidevelde, haar stuif zand, hare bosschen en boven alles met haar sobere dorheid, Zóó wensehte de kapitein den loop den dingen af te wachten. Men had het oog op den weg. Dooi den kijker zag men, dat van tijd tot tijd eenige soldaten langs den spoor baan gingen, doch deze tuurden uit sluitend over de heide naar het kreu pelhout; de weg zelf, scheen geen punt van onderzoek voor hen uit te maken. Eindelijkin de verte nadert de treinhij bestaat uit een onafzienbare reeks goederenwagens, waarschijnlijk op vlotten over den Ysel gebracht. 'Het zuchtend en steunend geluid der machine geeft reeds voldoende te ken nen, dat hare last niet gering is. Lang zaam nadert die reuzenslang, welke benoodigdheden voor een geheel leger corps van den vijand inhoudt. Die trein wordt heden avond in de nabij heid van Utrecht verwacht. Morgen reeds heeft men behoefte aan den in houd, want levensmiddelen zijn in het, door den vijand bezette deel der pro vincie Utrecht niet te krijgen al wat eet- en vervoerbaar was, is ach ter de line verzameld. Het noodlot heeft echter besloten, dat die trein hare bestemming niet bereiken zal nog eenige seconden, en het rad der locomotief verbrijzeld de gevaarlijke bus, de machine springt uit elkander, de voorste wagons, opge stuwd door de volgende, worden ver pletterd, en de overige omgeworpen of beschadigd buiten het spoor gedron gen. De weg is vernield. «Zie zoo jongens," zegt 'de kapitein tevreden, «dat is goed gegaan, Let nu wel op, als men van alle zijden 1 naar den trein snelt, om te zien «hoe I het gegaan is,« moet gij, van, de an dere bus, welke ginds tegen de spoor-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1