BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. hebben... Aan »stof« om hem z'n schamper-houtain toontje betaald te zetten, geen gebrek voorwaar... Mr. ANTONIO. Het Nedcrlandsche Roodc Kruis. (INGEZONDEN). Slechts het hooren uitspreken van den naam van „Het Roode Kruis", wekt bij ons onwillekeurig op een gewaarwor ding van sympathie. Al moge ons overi gens de werkkring van die Vereeniging vrijwel onbekend zijn, toch hebben wij ons reeds van jongs af onbewust vereen zelvigd met bet denkbeeld, dat „Het Roode Kruis" veel nut sticht. Dat die onwillekeurige sympathie er wezen moet, ligt voor de hand. De oude ren onder ons, die de rampen, welke Europeesche oorlogen veroorzaaken, als 't ware hebben meegeleefd hoorden tel kens van de heerlijke daden van toewij ding en zelfopoffering, welke door „Het Roode Kruis werden verricht. Zij hebben de herinneringen daarvan bewaard en die af en toe aan jongeren medegedeeld. Toen echter in vele jaren geen Europee sche oorlogen meer voorkwamen, begon de belangstelling in „Het Roode Kruis" te verflauwen en zulks nog te meer, dewijl voor het „Nedcrlandsche Roode Kruis" tot in 1909 de Satuten van dien aard waren, dat het zich alleen mocht bezighouden met werkzaamheden i n oorlogst gd. Ten gevolge van het Tractaat van Genève van 1906 zijn de Statuten gewij zigd geworden en kan ons „Roode Kruis zich nu in vredestijd aan maat schappelijk werk wijden, doch óok zich voorbereiden voor de taak, welke het in tijden van oorlog op zich wil nemen. Het „Nederlandsche Roode Kruis" is dus een nieuw tijdperk van zijn bestaan ingetreden en vraagt nu onze belang stelling; niet alleen de belangstelling die berust op de traditie van zijn goeden naam, maar meer nog de belangstelling die noodig is, opdat het zich verder en ruimer kan ontwikkelen. De wensch om in die richting met vrucht werkzaam te zijn, bracht er den gepensionneerden Luitenant-Generaal J. de Waal, Hoofdcommissaris van „het Nederlandsche Roode Kruis", toe om in het licht te doen verschijnen eene brochure, waarin de taak van die Ver eeniging in oorlogs- èn in vredestijd wordt uiteengezet Generaal De Waal deed daarmede een zeer verdienstelijk werk. Het moge mij vergund zijn, U alleen, Amersfoortsche ingezetenen, de lezing dier brochure aan te bevelen. Zij is voor slecht 40 cent verkrijgbaar en wordt uitgegeven ter voordeele van „het Roode Kruis". Met de aanschaffing verricht Gij dus nog bovendien een goed werk. Ik kan in dit korte bestek natuurlijk niet den rijken inhoud der brochure van Generaal De Waal bespreken. Maar dit is ook volstrekt niet noodig. De heer P. J. Frederiks, Hoofdredacteur van de „Amersfoortsche Courant", heeft in dat blad no. S767, verschenen op 15 Sep tember 1910, een hoofdartikel gescheven, dat waarlijk tot het hart spreekt. Bedoeld artikel.heeft tot opschrift: „'t Wordt tijd". Op heldere en bondige wijze deelt de heer Frederiks ons daarin mede wat Generaal De Waal reeds breedvoerig heeft uiteengezet. Mag ik daarom de vrijheid nemen u allen, ingezetene van Amersfoort, te verwijzen naar dat artikel. Wanneer gij dat aandachtig hebt her lezen, dan is reeds voor meer dan de helft uwe belangstelling voor „Het Roode Kruis" opgewekt. De Pers verdient wel onze erkente lijkheid, dat zij ons ook hierin voorging. De Burgemeester van Amersfoort gaf een groot bewijs van zijne hartelijke toewijding aan de Gemeente aan welks hoofd hij staat, door pogingen in het werk te stellen, om hier eene afdeeling van „Het Roode Kruis", te verkrijgen. Aan mij werd door die autoriteit het vereerende verzoek gedaan, of ik bereid zou willen zijn om mij met de samen stelling van een dergelijk comité te belasten. Ik mag niet ontkennen, dat ik aan vankelijk geaarzeld heb, aan dat verzoek te voldoen. Ik gevoel toch al te zeer, dat hier in deze gemeente reeds zooveel offers gevraagd worden in het belang van onzen naasten. Maar mag Amers foort achterblijven, daar waar reeds oovele Gemeenten voorgingen in het oprichten van afdeelingen van „Het Roode Kruis"? Immers neen,ZelfsNijkerk staaf ligt, gaan halen en ons daarmede volgen maar voorzichtig. Wij gaan thans onmiddelijk naar den Ooster spoorweg om daar dezelfde list te beproeventhans hebben wij nog kans van slagen, nu men aldaar nog niet weet, wat er hier geschied is. De ka pitein had juist gezien. Vóór de avond viel, was ook op die lijn een goedde- rentrein ontspoord, hare machine ver brijzeld en den weg onbruikbaar. is ons reeds vooruit, en bezit een comité. Terwijl in de gehcele Provincie Utrecht slechts één comité is gevormd, hetwelk te Utrecht is gevestigd, kan Gelderland bogen op veertien Gemeenten waar comite's bestaan. Toen ik dat naging, was voor mij de keus niet moeilijk meer en besloot ik, zoo mogelijk, een steentje bij te dragen voor den opbouw van een zoo schoon maatschappelijk werk. Toen wist ik. dat het mijn plicht was, den heer Burgemeester te berichten, dat ik de opdracht zou aanvaarden. En nu kom ik tot u allen, ingezetenen van Amersfoort, om mij te helpen bij het thans aan te vangen werk. Laat eene groote schare van belangstellenden toe treden. opdat hier ter stede een comité kan worden opgericht waarop wij waar lijk trotsch mogen zijn. Dat comité bestaat dan uit gewone en buitengewone leden. Behalve dat natuurlijk groote of kleine geldelijke bijdragen voor het menschlievende doel gaarne worden aanvaard door „het Neder landsche Roode Kruis," zal de jaarlijksche contributie voor de gewone leden min stens een gulden bedragen. Buitenge wone leden zijn zij, die eigenlijk geen boogere roeping vervullen. Zij toch treden op in ambulances en hospitalen hetzij als genees- of heelkundigen, hetzij als verplegers of verpleegsters. Diegenen die zich in oorlogstijd voor dat werk geven, moeten natuurlijk vrij zijn van militie- of landweerplicht. Een voorloopig Bestuur, bestaande uit mannen en vrouwen, zal de eerste werkzaamheden, verbonden aan de op richting van het comité, moeten ver richten. Vervolgens zoude op eene alge- meene vergadering een definitief Bestuur moeten worden gekozen ook bestaande uit mannnen en vrouwen dat de taak van het voorlopige Bestuur overneemt. Alleen het Roode Kruis is in oorlogstijd internationaal erkend. Daarom werkt de hier ter stede bestaande bloeiende Vereeniging „Het Groene Kruis" met het Roode Kruis samen. Het „Groene Kruis" zal toch, geheel gedreven door het beginsel der humaniteit, in oorlogstijd zijn verplegings- materieel en zijn persooneel ter beschik king stellen van „Het Roode Kruis". Juist een gewenschte samenwerking in vredestijd zal leiden tot een harmonisch geheel wanneer in oorlogstijd gezamen lijke hulp verschaft moet worden. Ik ben hier gekomen aan het slot van mijn klein resumé en spreek nogmaals den wensch uit, dat velen zullen toetre den tot het Amersfoorsche comité van „Het Roode Kruis". In de eerste plaats richt ik daarbij het woord tot U, Vrouwen van Amers foort. Mocht onverhoopt, Nederland in een strijd worden gewikkeld, bedenkt dan, dat ook uwe echtgenooten, zonen, vaders of broeders kunnen behooren tot de slacht offers, die het oorlogsgeveld maakt. Uw verheven vrouwelijk gevoel zal U zeker opwekken tot een geestdriftig voorbeeld bij het goede werk, dat thans voor U wordt gelegd. Maar ook gij allen, leden van het Ge meentebestuur, zult willen voorgaan, en niet minder is dit te verwachten van hen, die in ons Leger het vaderland dienen, hetzij in hooggeplaatste betrek kingen, hetzij op lagere sporten van de militaire ladder. En voorts gij allen, geneesheeren, apo thekers leeraren, onderwijzers, ambte naren van politie en brandweer, leden van de Pers en in het algemeen gij allen burgers, geeft uwe belangstelling in het goede werk. En eindelijk gij allen voorgangers der kerkelijke gemeenten onverschilliguwe geloofsbelijdenis geeft uw steun, doch vooral uw moreelen steun, want door dat te verrichten, zal de menschheid een schrede nader worden gebracht tot de verwezenlijking van een onzer schoon ste idealen, namelijk het beoefenen der dienende liefde. P. S. R. WOLTERBEEK, gepensionneerd Kapitein-ter-zee. Amersfoort, 4 October 1910. De Rein Leven-Beweging richtte tot H M. de Koningin het navolgend adres: Aan Hare Majesteit de Koningin Geeft roet allen eerbied te kennen, de ondergeteekende Ilein-Leven-Be weging, dat zij onder verwijzing naar haar adies '28 September 1909 aan Uwe Majesteit ingediend, nogmaals Uwe medewerking inroept op het tot stand komen der daarin bedoelde wettelijke regeling van een geneeskundig onder zoek vóór het Huiuelylc. Met te meer klem meent zij dit te mogen doen, waar het haar gebleken is, dat dit adres door velen in den lande onjuist gelezen is, en daardoor een verkeerden indruk maakte, iets wat ten overvloede bleek bij de be handeling van het IVe Hoofdstuk (Justitie) dpr Siaatsbegrooiing voor 1910 in de Tweede Kamer der Slalen- Generaal. waar de betrokken Minister op blz. 30 van de memorie van ant- wooid (in verband met blz lOdaaraan- yoo>afgaande) mededeelde: «Bewijs van gezondheid bij het «aangaan van een huwelijk.Het «denkbeeld eener wettelijke regeling, «waarbij voor het aangaan van een «huwelijk waarborgen van gezondheid «door partijen moeten worden afgege- «ven, zoodat zonder zoodanige waar- uborgen het huwelijk niet kan wor- oden vetlrokken'), verdient naar de «mededeeling van ondergeteekende «geen aanbeveling Zoodanig verbod «zou aan de burgers een ongeooiloof- «den dwang opleggen en tot bederi- «kelijke verhoudingen op zedelijk ge bied aanleiding geven.» Ondergeteekende onderschrijft vol komen deze mededeeling van Z E. den Minister van Justitie, doch zij verzocht geen huwelijksverbod, maar alléén: overlegging van een geneeskundig onderzoek, het verder aan het wijs beleid en helder inzicht der betrok kenen ovetlatend of die. trots een duidelijke medische waarschuwing, tocfi tot de gewichtige stap van een echtvereening zouden wenschen over- legaan. Waar zij den nadruk op meen de te moeten leggen is het wakker roepen en het verhoogen van het verantwoordelijkheidsgevoel bij perso den, wanneer zij een der meest ge wichtige stappen (zoo niet de meest gewichtige stap) in hun leven zullen volbrengen. Bij het nagaan der in het vorige adres vermelde literateur blijkt duidelijk hoe sieeds scherp tegenover elkaar gesteld worden een huwelyksverbod en een geneeskundig onderzoek en het kan nooit de bedoeling zijn om, wanneer bet laatste wettelijk geregeld mocht zijn. dit op den duur te vervangen door het eerste. Integendeel, de erva ring in een enkele Ameiikaansche Staat opgedaan, waar het verbod is ingevoerd, is van dien aard dat dit zeker geen navolging verdient, zooals terecht door Z,E. den Minister van Justitie werd opgemerkt en door ondergeteekende ten volle beaamd wordt. Waar uit de peis en elders blijkt, dat dit vraagstuk van actueel belang is en ook in andere Parlementen meer de aandacht der Regeeringen en Volken vraagt, komt ondeigelee- kende nogmaals tot Uwe Majesteit het eerbiedig verzoek richten een wetsontwerp, in den geest als het bedoelde, bij de Staten Generaal aan hangig te willen maken. Door de boogere zedelijke eischen, waarmee zoodoende een echtvereeni- gmg omringd wordt, moet een derge lijke regeling op den duur ook van gunstigen irivoed zijn op de bepeikmg van het aantal echtscheidingen, waar naar de tegenwoordige Regeei ing heen streeft. De regelfng daagt in dezen duidelijk den stempel: «voorkomen is beter dan genezen.» Ten einde alle mogelijke misver stand weg te nemen, laat ondergetee kende wellicht ten overvloede nogmaals de bewoordingen van. het voorstel volgen, zooals dat in het vorige adres was vermeld, overeen komstig de redactie van Prof. Hector Treub «De maatregelen zou moeten bestaan «in hetvoorschrift. dat geen huwelijk «voltrokken mocht worden, zonder «dat beide partijen overlegden, een «verklaring van een geneeskundig «onderzoek hoogstens 14 dagen vóór «het huwelijk verricht. Elke verkla- «ring zou voor «gezien» geteekend «moeten zijn door de andere pertij «en door hen, die krachtens het Bur- «gerlijk Wetboek toestemming hebben «te verleenen, en eindelijk door ande- «ren geneesheer dan degene, die het «onderzoek gedaan heeft.» 't Welk doende, de Centrale Commissie der Rein-Leven Beweging, DS A. Klaver, Voorzitter. A. M. van den Steen van Ommeren— Hallo, Secretaresse. Cursiveering van ons. Nederlandsche Heidemaatschappij. Het publiek afvisschen van de vijvers der Nederlandsche Heidemaatschappij te Vaassen zal dit jaar plaats vinden op Dingdag 11 October a.s. Er zal dien dag door bet personeel gevischt worden op karper, zeelt, sander, forel en goudwinde. Bezoekers welke per spoor komen, doen het best af te stappen aan de halte Ernst van den Locaalspoor Apeldoorn-Hattem. De vijvers liggen op ongeveer een kwartier gaans van deze halte. Aan het Commissariaat van politie zijn, als op den openbaren weg gevon den, gedeponeerd eemge dameshoeden en een hondenhalsband met belasting- penning. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen twee verlofhouders wegens overtreding der Drankwet. Mejufliouw G. Claes is toegelaten tot de lessen der Kon. Academie van beeldende kunsten, te Amsterdam. Luitenant W. A. van den Wall Rake, van het 4e regiment huzaren te Zutfen, wordt 1 November gedeta cheerd bij de Rijschool, hier. In »Staatscourarit« 231 is opge nomen een Kon. besluit tot vaststel ling van een nieuwe regeling nopens de bevordering, bet ontslag en het op non-activiteit stellen van de Europee sche officieren, behooreride tot de Ned.- Indische landmacht. Aan de Kon. Militaire Academie te Breda is alsnog bevorderd tot liet 2e studiejaar de cadet jhr. A. van der Goes, van de cavalerie h. t. 1., en tot het oudste studiejaar de cadet J L. Rauh, van de artillerie h. t. 1. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten ju de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 8 Oct. geiegeld als vólgt: Evans. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. F G. Lipers Emr. Pred te Amersfoort. Reinoiistraiitsche kerk. Voorin. 107> uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Hel Logegebouw Van Persijnslraat No. 1. Voorm. 107i uur, Ur. C B Hylkema Doopsg. Pred te Haailem Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10, Ds. D. FMix, Emer Pred. 'sAv. 5V> uur, Ds Dormer. Beide keeren kollecte hulpbehoevende Kerken. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Koster, Pred te Maassluis. 'sAv. 5'/j uur, Us. Koster. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 0'/j uur Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur. Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier' Vooim 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, God-dienstoefeiiing Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen Geb. Eben Haëzer, Muui huizen 113 Voorin. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/s uur, Godsdiensioefening. De vliegweek te Ede. Naar wij uit vertrouwbaren bron vernemen gaat de van 20 30 Oct. as. te houden vliegweek te Ede niet door, wegens finaritieéle bezwaren. Zij zal riu gehouden worden in 't vooijaar van I9l'l. Echte dames in de winkelkast. Zijn »et« dames, of zijn »et« pop pen? «That is the question«, schrijft de «Tel.a Dat is de puzzle die drommen men- schen genoeglijk bezighoudt voorden winkel van den heer Joh. v. d. Berg, dames-kapper, Heiligeweg te Am sterdam. Met allerlei commentaar en geleeid- heid wordt betoogd dat bet poppen zijn, bewogen jioor*allerlei mysterieuse electrische machinetjes. We kunnen onze lezeressen en lezers gerust stellen: het zijn echte. Het zijn Engelsche dames, die 't haarwater Koko hebben toegepast, waardoor het zoo schoone slaapster- in-'t-woudachtig gegroeid is, dat het een lieve lust is orn te zien De dames zitten met den rug naar 't publiek, het lange haar breed uit- golvend naar heneden. Een reclame die inslaat! Omtrent de vergiftigingszaak te Hoorn meldt men nog, dat B. Woens dag te voet naar Oosthuizen liep, daar den trein naar Purmerend nam, ver volgens weer liep naar Amsterdam, daarna spoorde naar Haailem. Uit zijn bekentenissen bleek, dat hij in de laatstgenoemde plaats het geb3k kocht, en niet te Hoorn, gelijk we eerst meldden In een klein café bestrooide B. die zelf met arsenicum, waarna hij zelf het pakje te Amsterdam bij Van Gend en Loos bezorgde. 't Is een genoegen, te kunnen mel den, dat de laatste berichten omtrent het dienstmeisje gunstig luiden en er zelfs hoop op herstel is. Te Willeskop, bij Montfoort, waren op de steenfabriek van de gebts. Wiegeruick omstreeks het middaguur een paar jongetjes aan het paardje spelen De kleine voerman borid zijn »paard« zoolang vast aan de horizon taal liggende as, die de beide machines verbindt. Zoodra het schaftuur om was, zette de machinist, die niets van dat vastbinden wist de machine in beweging, zoodat bet kind, het vijfjarig zoontje van den fabrieksarbeider C. van Dijk, met de as meewentelde. Op het angstig geroep van eemge te hulp snellendeu deed de machinist wat hij kon om de macbine zoo spoedig mogelijk te doen stilstaan. Zwaar ver wond en met gebioken arm werd nu het knaapte te voorschijn gehaald. Een der aanwezigen, die den vorigen winter te Montfoort den door dr. Verheijden gegeven cursus in het verleenen van eerste hulp hij onge vallen met goed gevolg had bijgewoond, legde, vóórdat de dokter aanwezig kon zijn, heel handig een noodver band. Uaatna werd het zwaar verwonde kind per rijtuig naar Montfoort ver voerd en verder door dr. Veiheijden vei honden. Naar wt] vernemen, bestaat er boop op levensbehoud van hel knaapje. Tvve'er knapen van zeventien en zestien jaai. hebben te Parijs op cynische wijze een looper van de «Sociéié getierale« m een hinderlaag gelokt en vermoord, om zich meester te kunnen maken van de door hem geïnde bedrayen. Georges Tissier en Paul Desmarest hadden elkaai op de lagere school leeien kennen en waren sinds dien tijd onafscheidelijke vrienden gewor den. Hoewel belde als leerjongens weik/aani waren, waren zij meer op straat dan bij hun patroons te vinden hun ouders hadden dan ook leeds maatregelen getiofferi om hen ondrr strenger toezicht te plaatsen. Zij wisten echter, voordat liet zoover kwam, hun slag te slaan. Zij legden het zoo aan, dat op den dertiysten September een looper van de «Sociéié Geriprale« een wissel kwam aanbieden bij Tissier, tijdens de afwezigheid van diens moeder. Toen de oude vrouw 's avonds thuis kwam, vond zij haar kameis afgeslo ten zoodat zij bij de concieige moest blijven slapen Dcu olgenden ochtend liet deze, daar de jeugdige Tissiet nog steeds niet opdaagde, het slot open steken en toen bleek dat de kamer geheel overhoop gehaald was, en onder een hoop kleeren het verminkte lijk lag van een man. Volgens de laatste berichten is de politie er in geslaagd de beide vriend jes in een klein hotel gevangen te nemen. Zij hadden het grootste ge deelte van het geld, dat zij hun slacht offer ontnomen hadden ruim 4000 fr., verbrast en eikenden cynisch hun misdaad. Gedurende drie weken hadden zij hun plan voorbereid; op het oogenblik, dat de looper den wissel uit zijn tasch haalde, had Tissier hem van achtoren met een mes aangevallen. Na zich bedaard gewasschen en in een winkel nieuwe kleeren gekocht te hebben, waren zij goede sier gaan maken van het gestolen geld. Te Zuria (Overijsel) wilde een landbouwer uit Nijverdal, die met paard en wagen op weg was naar de maikt te Rijsen, den overweg van den locaalspoorweg oversteken, die niet door slagboomen is afgesloten. Juist toen hij op de rails was, zag hij op korten afstand uit de richting Nijverdal een trein aankomen. Met een forschen ruk aan de teugels tot spoed aan. Doch te laat! De wagen werd door de locomotief gegrepen en geheel vernield. Wonder boven wonder kreeg de man zelf geen letsel en ook het paard kwam er af met een paar onbeduidende ontvel lingen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2