Plaatselijk Nieuws. „Voor een goed doel." Gemengd Nieuws. gepadrd met gewelddadigheden, rust verstoring en sabotage. Het is een zuiver oproerige bewe ging. welker leiding gebeel en al is ontglipt aan de banden van spoor wegpersoneel, dat eerst als bet te laat is zal inzien, dat men het dringt op den weg der laakbaarste buiten sporigheden. De staking is uitgebroken zonder dat daartoe aanleiding was en na een onderhoud tusschen de vertegenwoor digers der machinisten en stokers en de vereeniging van spoorwegpersoneel en den minister van openbare werken en mij. Wij waren overeengekomen, dat de vakvereenigingsgroepen mij hunne eischen ten opzichte van de oonsverbooging nauwkeurig zouden uiteenzetten en ik had op mij geno men. deze mede te deelen aan de directeuren der spoorwegmaatschap pijen, ten einde naar aanleiding van de antwoorden daarop een onderhoud te kunnen voorbereiden tusschen de vertegenwoordigers der partijen, dat zeer zeker tot een resultaat zoude hebben geleid Reeds voor dien tijd hadden de minister van openbare werken en ik bij de directies der maatschappij er op aangedrongen, dat alle billijke eischen zouden worden ingewilligd en de Ooster-. Noorder-, Orleans- P. L. M. Maatschappij had den reeds op enkele punten met die eischen rekening gehouden. De vertegenwoordigers van het per soneel hadden dan ook hunne inge nomenheid te kennen geven met hei optreden van den minister van openbare werken. Zoo was de stand van zaken, toen plotseling de staking werd uitgeroepen. Ik herhaal, dat de regeering niet staat tegenover een staking maar tegenover een misdadige woeling. Ik heb de leiders gewaarschuwd voor hunne eigene onvoorzichtigheid en bun niet verheeld, dat zij zich blootstellen aan strenge strafmaatregelen. Zij heb ben echler noch rekening gehouden met mijne raadgevingen, noch met den goeden wil, dien de regeering te hunnen opzichte heeft betoond. Des te erger voor ben En zoo oordeelt niet alleen de radi cale regeering, de radicale bladen zijn het ten volle met haar eens. De Lanterne zegt»De staking der beambten van den Noorderspoorweg was een dwaasheid, de algemeeue staking is waanzin<r, en de Action: »De spoorwegmannen hebben het vaderland in gevaar gebracht. Ten einde hunne loonen verhoogd te krijgen hebben zij de Noord- en Oostgrens blootgesteld aan een inval van Duitsch- land ln verband met hare opvatting om trent deze staking treedt de regeering dan ook ditmaal krachtiger op dan men anders van Fransche regeeiingen gewend is. Verschillende raddraaiers zijn reeds achter slot en grendel ge bracht en hoogstwaarschijnlijk zullen nog andere arrestaties volgen. En ook de maatschappijen laten den belbamers de zwaarte harer hand ge voelen; bij tientallen worden zij ontslagen. Toch breidt de staking ook op andere lijnen zich uit. Wij vinden in de N. R. Ct. het volgende gesprek met een reiziger van Parijs naar Rotterdam We waren, aldus onze zegsman, oorspronkelijk van plan om Dinsdag morgen uit Parijs weg te gaan. Maar we behoefden er niet aan te denken. Er was geen trein en dus konden we niet anders dan ons voornemen, het den volgenden morgen nog eens te probeeren. En toen we om 8 uur aan het Noorderstation verschenen, was er inderdaad een trein dezelfde waar over de Paiijsche correspondent ge seind heeft, rnet een locomotief en een machinist van de Nord-Belge. Het werd 5 minuten voor negenen voor we vertrokken, maar we vertrokken tenminste. Er waren maar weinig en het station scheen buiten de mili taire bezetting geheel ontvolkt. Kranten waren er niet te krijgen, de kiosken waren gesloten. De lijn was geheel militair bezet, overal zag men posten en op eenigszins belangrijk punten versterkte poften. Er werd langzaam get eden en blijk baar uiterst voorzichtig. De trein bad een postwagen, maar geen militaire bewaking voor zoover ik kon nagaan. Destations, waar we voorbij kwamen, zagen er troosteloos eenzaam en ver laten uit. Men kreeg wel den indruk, dat de staking algemeen was, nergens werd gewerkt, maar overal stonden soldaten op post. De inenscben gaap ten onzen trein als een wonder aan. Te Tergnier hielden we stil. Aan het station, dat overigens gebeel ver laten was, kon men eeriige verver- schingen krijgen. Een Hollander stapte in, die een overste had gesproken. Deze vreesde voor ernstige onlusten. In Tergnier was de bewaking nog strenger dan elders. Dragonders en infanterie hielden overal de wacht, en men zag groote hoeveelheden troepen. De twee locomotieven, die de stakers op elkaar hadden laten loopen, lagen in den kuil van de draai schijf. Naeenig oponthoud gingen we, steeds in een matig tempo, verder. Voorbij Tergnier werd door burgers aan de telegraafdraden gewerkt, maar ook hier onder militaire bewaking. Wij stoomden voorbij St.-Quenlin naar de Belgische grens, waar alles weer zijn normale beloop nam. Om 5 uren waren we in Roosendaal van daar ging ik over Rotterdam, bij ge brek aan een onmiddellijke aansluiting naar Utrecht. En hoe was de stemming te Parijs? vroegen we. In Parijs was het publiek zeer opgewonden, de bladen lieten bijna ieder uur nieuwe edities verschijnen en men vreesde blijkbaar het ergste. Hebt ge nog iets van automo bielen gezien, die in den postdienst voorzagen? Aan het Noorderstation b.v. stonden enorm veel auto's, waarop de postzakken werden geladen. Men was blijkbaar goed voorbereid. Na de revolutie in Portugal. Hoe het er te Lissabon op het oogenblik uitziet, valt moeilijk te zeggen. Na de eerste berichten omtrent het welslagen der revolutie en de volkomen onderwerping aan het nieuwe bewind, zijn er van enkele correspon denten ongecensureerde berichten ge komen, waaruit bleek dat de toestand niet zoo mooi was. als die eerste berichten deden vermoeden en dat een tuchtelooze soldateska zich aan allerlei misdaden schuldig maakte. Het is op een afstand natuurlijk moeilijk te beoordeelen, in hoeverre hierin overdrijving schuilt. Dat men met de berichten uit en over Portugal voor zichtig dient te zijn, blijkt wel uit het volgende: Eergisteren meldde een telegram, dat volgens een Marconi- gram, van een voorbijvarend schip ontvangen er boven Lissabon zwaie rookwolken hingen, waaruit men op maakte dat er ernstige branden in de Portugeesche hoofdstad woedden. In een Dinsdag verzonden telegram van den coirespondent der Köln Ztg. zegt deze: Daar getiacht is uit het feit, dat er rookwolken boven de Taag waren te zien, te concludeeren dat in Lissabon branden woeden en zelfs geseind wordt over een torpedo-aanval op de Engelsche schepen, wil ik melden, dat morgen de kruiser Sao Rafael eenige nog geladen kanonnen zal afvuren, hetgeen natuurlijk ook weer tot valsch alarm aanleiding zal kunnen geven. Lit Lissabon wordt verder geseind, dat de op den Taag liggende builen- landsche schepen volkomen veilig zijn. De geruchten over een complot tegen de vieemde en Portugeesche oorlogs schepen zijn geheel ongegrondniet temin heeft de regeering alle noodige voorzorgsmaatregelen getroffen In een brief uit Rome aan de kat holieke »Germania« word gezegd «Zonder uitdrukkelijke toestemming der regeering mocht de bisschop het H. Sakrament der priesterwijding niet verleerien. Het onmiddellijk gevolg was, dat door protectie vele candidaten van twijfelachtige waarde werden gewijd. Zoo voi mdezich langzamerhand in Por tugal een geestelijkheid, die zeer veel te wenscheu oveiliet, en den aposto- lischen stoel groote zorgen berok kende. Ex-koning Manuel. De «Amélie», het koninklijke jacht, waarop de koning, de koningin-moeder en de infant Alfonso, hertog van Opoi to naar Gibralter werden overgebracht, is te Lissabon teruggekeerd. De kapi tein van het jacht deelde mede, dat de koning hem in den nacht der revo lutie liet waarschuwen dat hij aan booid zou komen. Kort daarna, in de diepste duisternis, kwam een boot met de leden der koninklijke familie en de weinige porsonen die hen volgden, aan het jacht. Koning Manuel stond aan de reeling en keek treurig in het water; de koningin moeder staarde zwijgend en somber voor zich uit; de grootmoeder des koning?, Maria Pia. weende gedurende den gebeelen over tocht Het jacht zette eerst koers in noordelijke richting en stoomde later naar het zuiden, om mogelijke ver volgers het spoor bijster te doen worden. Aan tafel zeide koning Manuelalk wist dat. hel zoo gaan zou en was er sedeit lang op voorbereid.» De konin gin-moeder werd vuurrood en zeide met harde'stem: «Zwijg?» De vlurht was zoo haastig gegaan, dat niets was meegenomen, zelfs geen linnen goed. Koning Manuel scheen zijn lot met philosofische kalmte te dragen. Het Engelsche jacht «Victoria and Albert» zal nu naar Gibralter gaan, om koningin Amelieen kotiinu Manuel naar Engeland te brengen. Zij zullen daar hun irilrek riemen op het land goed Wood Norton, in Worcestershire, dat aan den hertog van Orleans, den broeder vari koningin Amelie toebe hoort. Koningin Maria Pia gaat naar Italië, waar zij zich zal vestigen in de villa, die koning Victor Emmanuel te Poggio Cajano bij Florence tot hare beschik king heeft gesteld. De Italiaansche kruiser «Regina Ellene» zal de oude koningin-grootmoeder naar Italië over brengen. Omtrent de nieuwe groote bosch- branden in Amerika wordt uit Fort William (Ontario) bericht, dat vijf duizend menschen zonder dak zijn door het verbranden van Beaudette en Spooner, aan den Noord-Canadeeschen spoorweg. Men vreest dat honderden kolonisten in het zuiden zijn omge komen; men wist dat zij aanstalten maakten om naar Fort William te gaan en zij zijn geen van allen aldaar aangekomen. Ook de stad Rainy Rivier, Ontario, is verbrand. Daar kwamen veel men schen om het leven en de schade wordt geschat op millioenen dollars. De passagiers van een te Fort William aangekomen trein berichten, dat er langs den geheelen weg lijken lagen van menschen, die getracht hadden over den spoorweg te ontkomen en daar door de vlammen weiden ach terhaald. De brandende bosschen in Minnesota beslaan ongeveer 50 mijlen. Door den Canadian Pacific en den Canadian Northern spoorweg werden hulptreinen gezonden naar de geteis terde streek. De snelle en goede hulp door het personeel van die treinen bewezen, heeft duizenden het leven gered. De inwoners vari Spooner, Beaudette eri Put ontkwamen alleen door die trei nen aan een wissen dood. De treinen reden naar alle kanten en hielden stil overal waar vluchte lingen gevonden werden langs den weg. Het personeel moet zich zeer heldhaftig hebben gedragen. De trei nen reden vaak door verstikkenden rook, over brandende bruggen en door vlammende bosschen heen, zonder dat de treinbeambten zich bekommerden om bet gevaar waaraan ze zich bloot stelden. De krijgswet is afgekondigd voor de geheele geteisterde streek. De vluchtende menschen weten in hun angst bijna niet wat zij doen en in vele gevallen hebben mannen, om in de treinen te komen, vrouwen en kinderen die huri in den weg waren verdrongen en vertrapt. Maar vele vrouwen moeten zich heldhaftig heb ben gedragen bij het beschermen en iedden van hare kinderen. Maandag a.e. zal bij den heer J. G. Fonteyn, Kunsthandel alhier voor eenige dagen een doek geëxposeerd worden van den jongen kunstschil der W. C. Hardt uit Urerla. Het schilderij; voorstellende een kudde schapen op den Lunterschen berg is bestemd om verloot te worden. Deze verloting hij Kon. besluit van 29 Juni 1910 No 105 goedgekeurd is ten doel gesteld om een ander jong kunstenaar (eeu musicus) in de zware kosten zijner studie te steunen. Moge menige Amersfoorter, met deze nobele en reensehlievende bedoeling vau den heer W. C. Hardt, zijn instemming betuigendoor bij den heer J. G. Fonteyn eene kaart voor deze ver loting te koopen, welke bij genoemde firma a f0.50 verkrijgbaar zijn. Laat het een aansporing zijn om met elkander de kunst hoog te hou den en op te bouwen en tevens een aanmoediging voor den jongen Kun stenaar om op dien weg met zijn talent ten dienste van de liefdadig heid te mogen voortgaan. Het detachement van het le regiment huzaren, dat onder com mando van luitenant H. G. van Ever- dingen naar Assen marcheerde om daar rijlessen le geven aan de omstrpeks 40. onbereden officieren uit dat garni zoen, werd uitgeleide gedaan door den regiments-coriimandant en tal van offi cieren. De korpsmuziek hief, toen afscheid was genomen van de officieren en het detachement den rit alleen zou ver volgen, de welbekende marscb «Kobus- je« aan. Onder leiding van majoor H. F. C. Von Ornpbal Mulert hield het 5e regiment infanterie, onder bevel van kapitein J. W. von Henning, Donder dag en Viijdag een oefening tegen het 9e regiment uit Harderwijk. Luitenant F. E Everwijn Lange van het 3e regiment huzaren, wordt 1 November gedetacheerd bij de Rij school. Een stadgenoot heeft ter gele genheid van zijn huwelijk aan alle gezinnen die ondersteuning genieten van de Vincentius-vereemging een extra-gift van twee pond spek doen uitreiken. A s. Zondag zal in de Luthersche kerk de nieuwe predikant, dr. H. J. Toxopeüs, worden bevestigd door zijn ambtsvoorganger ds. J. L. F. de Meyere .lob. Czn., thans te Haarlem, terwijl hij na deri middenzang zijn intreerede zal houden. Het Utrechtsche Tooneel Onder wijzersgezelschap heeft het voornemen einde November hier weer een voor stelling te geven, waar van de opbrengst voor twee derden ten goede zal komen aan hulpbehoevende onderwijzers en voor éen derde aan de plaatselijke afdeeling van hetCentraal-genoolschap voor kinder-hei stellings- en vacantie- kolorues. Opgevoerd wordt «Een groote nul«, een allergrappigst blijspel. Aangeloopen een gestroomde herdershond, reu. Inlichtingen aan het Commissariaat van politie Daar zijn tevens als gevonden gede poneerd een paar dames-handschoenen, een mes met scheede. en een porte- monnaie met eenig geld. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskei k niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 16 Oct. geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, voor den middenzang bevestiging door Ds. J. L. F. de Meijere, Ev. Luth. Pred. te Haar lem, van lis. Dr. H. J. Toxopeüs, na den middeiizang intreede van laatstgenoemden predikant, lieinuiistrautsche kerk. Voorin. 10'A uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (LaDgegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Dormer. 'sAv, 5Vi uur, Ds. Douner. Gereform. kerk (Zuidsiugel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur, de Heer D. Barth. van 'sGravedeel. 's Av. 5 uur, de heer U. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorrn. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5V» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorrn. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/> uur, Godsdienstoefening. Voetbalwedstrijd Duitschland-liolland. Zondag 16 Oct.a.s.zal te Cleveae bloem der Duitsche en Hollandsche voetbal lers tegen elkaar in 't strijdperk treden. Wat er van den uitslag le zeggen is? Wij twijfelen meer dan ooit. Ons elftal toch heefteen geweldigen knauw gekregen, doordat bet beroemde back- stel Heijtirig- Otten niet medespeelt. Ook Bosschaert de schitterende half back heeft geweigerd om mee te spelen. Ons elftal is dus danig verzwakt, terwijl de Duitschers hun sterkste elftal op de been hebben gebracht. Gelukkig, dat de fameuze Beeuwkes bij ons tusschen de palen staat, ook onze voorhoede zal haar reputatie wel ophouden, doch de middellinie; daar schuilt het hem in. Naast onze beroemde spil de Korver; zien we toch twee nieuwe spelers, nl. v. Dijk (Hercules) en Boerdam (Sparta). Wij besluiten dit episteltje met de wensch, dat onze eif jongens, de Duitschei s Zondag a s. (link klop zullen geven. Aan hen dus om deze wensch tot waarheid te maken. Een of meer personen hebben naar de Zw Cf. meldtDinsdag nacht de draden, waarmede de af- sluithoomen van den spoor weg Neede Heliendoorn, op den straatweg van Enter naar Rijssen. van het station Enter af worden geopend of gesloten doorgehakt. Teneinde de passage op dien weg geregeld te doen plaats heb ben, werden de afsluitboomen vastge zet. De timmerman Brok, die met paard en wagen, beladen rnet hout, gister- moigen den overweg wilde passeeren, hoorde door het geraas van den wagen niet den aankomenden trein van Rijssen en bemerkte dien eerst toen het paard reeds op de rails was. Met groote moeite gelukte het hem het paard terug te trekken. Op 't zelfde oogen blik vloog de trein, op nog geen meter afstand, voorbij. Een paar seconden later zou er een groot ongeluk gebeurd zijn. Gevaarlijk speeltuig. Een oogarts te Rotterdam verzoekt aan de N. R. Ct. het publiek te waar schuwen tegen een nieuw soort van speeltuig, een soort vliegertje met blikken vleugels. In deri loop van 10 dagen zijn 5 jongens bij hem gekomen, die door deze instrumentjes waren getrolïen. Bij drie hunner is het oog waarschijnlijk verloren, bij één ge schaad, bij den laatsten alleen gered door het brilleglas. Een echt Amerikaanscb vei baal komt uit Chicago. Drie dagen lang, zoo wordt verteld, heeft een zekere John Dietz zich in de nabijheid van Cameron in Wisconsin tegen een groote po'itie— macht verdedigd, maar ten slotte werd hij gewond en moest hij ztch rnet zijn gezin overgeven. Dietz is een Duilscn-Amerikaan, die een tijd ge leden dooi' de politie werd gezocht, omdat hij zich aan moord zou hebben schuldig gemaakt. Hij nam de vlucht en vestigde zich met zijn vrouw, zoon en dochter in de wildernis waar hij een blokhuis bouwde. De streek, waar hij zich had gevestigd, kwam echter in bezit vari een houlkap-maatsehappij en deze besloot den man te verdrijven. Dietz weigerde aan den last om het gebied te verlaten te voldoen, en toen, de politie, die intusschen ontdekt had, dat de man de indertijd gevluchte moordenaar was, zich opmaakte om hem te arresteeren, verschanste hij zieti in zijn woning Drie dagen lang werd het huis verdedigd, tot eindelijk de kleine bezetting, waarvan vader en zoon gewond waren, zich overgaf. Dietz is met zijn gezin thans naar de gevangenis le Winter overgebracht. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 7 tot 14 October 1910. Geboren: Arnoldus Cornelia, z. van Henrich Stephan Ovink en Jobanna Schimmel. Ema nuel. z. van Nathan Hilversum en Jentje van der Horst. HenricusJobannes Eertha Brigeta, z. en d. van Bartus Leeuwenkamp en Hendrika Jobanna Ruizenaars. Tjjmen, z. van Albertus Vivié en Elisabeth Mais. Hendrik, z. v. Adi u-an Mattheus Kerkkamp en Christina Bau- dina Homing. Anna Maria, d. van Johannes Pieter Willem Lodewijk en Anna Maria Nieu- wenhuizen. Gerntje, d. van Willem van Dijkhuizen en Alletta Wilhelmina Vroon. Cornelia, d. van Herman de Vries en Hendrika Boon. Johanna Wilhelmina Theodora, d. van Hendrik van Druten en Wilhelmina Christina Elhertse. Theodorus Lamburtus, z. van Willem Kerkhof en Richarda Kufjer. Elisa beth Cornelia Sophia Dina, d. v. Hendrikus Johannes Deijs en Cornelia Sophia Dina Vas- tenburg. Ondertrouwd Dirk van Barreveld en Adriana Donkersteeg. Johan Gerard Prins en Cornelia Boks. Gilles Busquet en Wilhelmina Wille- boer. Gerrit Poolman en Theodora Marga- retha Scholten. Adrianus Arnoldus van Hamond en Annelje Alijda HijmeriDg. Brand Elzenaar en Geertruida de Bree. Gehuwd: Rut van Veenendaal en Johanna Berendina Kerkholf. Jan van Bergen en Antonia Maria Bezaan. Jan Hendrik Jacobus Fijnvaildraat en Jeanette Hengeveld. Gijs- bertus Vervoort en Ortje van den Elskamp. Hei manus Kroes en Joanna Amalia Alexan- drina Hubertina Rejjnen. Overleden: Geertruida Magdalena Verdoorn, 79 j., wed. van Eduard Gerrit Johannes Stuart. Nico Andries van der Aa, 49 j., echtg. van Klaasje Geelhof. Gjjsberta Maria Horst, 1 dag. Leusden. van 7 tot 14 October 1910. Geboren: Maria Wilhelmina, d. v. Cornells Petrus Kuit en Wilhelmina Bremer. Jansje, d. v. Jan ten Kulve en Aaltje Vetkamp. Gerardus Jacobus, I. van Hermanns van den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2