BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuw landschap zweefde kwam er opeens uit een bosch een iroep ruiters aan rennen, die op den ballon jacht maak ten en zich ook al gereed maakten om zich van hun vuurwapenen te bedienen De reizigers besloten te landen en werden onmiddellijk na hun landin gearresteerd. Zij beriepen zich op bun passen, maar dat hielp niet. Twee dagen bleven ze in arrest, daarna werden ze op een kar, na een langen ongeriefelijken tocht van zeven uren naar een naburige stad vervoerd en daar andermaal aan een langdurig verhoor onderworpen. Zij seinden naar bet gezantschap en eerst nadat uit St. Petersburg telegraphisch antwoord was ontvangen, werden ze weer op vrije voeten gesteld. De Daily News geeft nog enkele bijzonderheden over den bouw van de »Olympic,ï die, zooals we mee' meelden, op 20 October van de wer der lirma Hacland en Wolf te Belfast van stapel zal loopen. De bouw van dit reuzenscbip heeft 22 maanden in beslag genomen, en hooderden arbei ders hebben, dikwijls dag en nacht aan bet schip gewerkt. Nadat de kiel gelegd was hielden 500 arbeiders zich bezig met bet opstellen der spanten; dit werk nam zes maanden in beslag. Toen volgden de platenleggers en daarna de klinkers, die ten getale van 400, in tachtig ploegen van vijf man, de platen vast klonken om den romp te vormen. Het klinken geschiedde met behulp van hydraulische en pneumatische machines. Na de klinkers kwamen de scheepstimmerlieden, die ten getale van honderd het houtwerk aanbrachten dan de timmerlieden voor het binnen werk, de schilders, enz. En als nu al deze arbeid is afgeloopen, en bet schip te water is gelaten, zullen er nog ongeveer acht maanden noodig zijn eer bet schip gereed is voor den dienst. Een romantische vondeling- geschiedennis wordt uit Bari bericht. Twintig jaren geleden beviel in een bótel aldaar een jonge vrouw uit Staatsburg van een knaapje een kind zoo zwak en ellendig, dat men elk oogenblk verwachtte het te zien ster ven. De moeder zelve was zoo ziek en zwak, dat de vader ten spoedigste met haar naar Duitschland terugkeerde en het kindje, dat toch sterven zou, naar hij dacht, in het vondelingenhuis liet opnemen. Het echtpaar dat in verloop van tijd te Straatsburg zeer rijk was ge worden, werd in den laatsten tijd gekweld door gewetensknaging en onrust en het stelde, door tusscben- komst van den Duitschen consul te Bari, een onderzoek in naar het achter gelaten kind. Bij dat onderzoek bleek, dat het zwakke knaapje niet gestorven, maar door een armen visscher als kind was aangenomen. De 20-jarige jonkman zou juist dezer dagen moe ten opkomen voor zijn millitairen dienstplicht. De moeder begaf zich nu verheugd naar Bari, waar zij in den visschers- knaap het evenbeeld van haar man herkende. De jonkman, die natuurlijk geen woord Duitsch verstaat, gaat nu, elegant gekleed, met zijn moeder naar Duitschland. Te Rome heeft een plotseling waanzinnig geworden zaakwaarnemer zijn gezin uit zijn woning verdreven en zich daar verschanst. Hij schoot, Hij drukte haar tegen zich aan. Ze voelde dat 't hem goed deed, dat zacht-vriendelijke maar óók: dat 't erger, veel erger was dan zij nog dacht... De «klap» was haast-vernietigend niet met spaarpotje en opoffering van gouden zaakjes te redden- Zij zaten, dien avond, in het schemerdonker bij elkaar, hand in hand. Hij was nu niet meer bang voor Mieken. Vertelde alles, tot in de kleinste fijnste bijzonderheden. Te schamen had Paultje zich ook niet... Hij was slachtoffer geworden, dupe, gelijk zóóvele anderen- Ze troostte hem, maar beiden be grepen ze dat, als er geen wonder gebeurde— Eén van de «papiertjes" niet binnen eene week een eind opliep, zich herstelde, dat dan... nja» zei Paul «ja, Mieken, wat moeten we dan doen?... Dan— Dan hebben we niks meer!« En hij had toen gezien het fiksch- energieke in haar eerlijke, oude oogen... Schreiend had hij Mieken, —vrouwtje van dik in de vijftig, toen naar zich toe getrokken, en hij had, in het schemer-kamertje, gezegd: «Dan* heb ik jou nog!» En Mieken vond dat eene vergoeding met een geweer uit een venster op de voorbijgangers. Een vrouw werd gedood, twee andere werden gewond Politie en brandweer deden alle moeite om den man door list te over weldigen. Door gaten in bet dak werd de woning onder water gezet, maai de waanzinnige weigerde zich over te geven. Gisteren eindelijk is de politie er in geslaagd den man te overmeeste ren. Men had bem door middel van rook uit zijn woning gedreven. Van een Voogdijraad en een moeder. Mevrouw Jeanne HackQuicheret te Blaricum schrijft aan »De Stan daards «Een moeder, wier echtscheidings proces nog niet ten einde is, die met haar dochtertje van negen jaar zelf standig woont, zag zich den llden October in haar afwezigheid, plotseling haar kind ontnemen, zonder dat zij gewaarschuwd werd. Het kind werd door een vreemden beer, namens den Voogdijraad Amsterdam II van school gebaald en meegenomen, terwijl tot op heden de moeder nog niet weet waar haar kind vertoeft. Wel gewerd baar van den heer grifïierderArrondissements-Rechtbank te Amsterdam op 8 Oct. j.l. een oproep, waaruit bleek dat op verzoek van den Voogdijraad Amsterdam II haar ont zetting uit de ouderlijke macht werd aangevraagd, doch in dat stuk werden de gronden, waarop dat verzoek door dien Raad gedaan werd, niet aange geven. Op welke wijze hier tot zulk een, voor een moeder allerontzettendste, aanvraag gekomen was, daarvan wist zij niets. Immers, eenig bericht van dien Raad had haar nimmer bereikt. Eenig onderzoek was door dien Raad bij haar nooit ingesteld, terwijl de beschuldigingen tegen haar ingebracht, door of vanwege dien Raad haar nimmer werden voorgelegd, zoomin als dat eenig ander verhoor plaats had, of dat zij zich beeft kunnen erdedigen op hetgeen haar beschul digers aan den Voogdijraad hadden meegedeeld. Toen zij dan ook voor den heer president van de Rechtbank verscheen, wiens welwillendheid haar daartoe den moed gaf, werd door haar op die zonderlinge wijze van doen, die in niets lijkt op een behoorlijke be handeling van zulke ernstige zaken, gewezen. Gelukkig bleek de Rechtbank ook het inzicht nog te huldigen, dat een beschuldigde minstens de beschuldi ging en de beschuldigers moet kennen en gelegenheid moet hebben haar erdedigers te kiezen, waartoe de 3 dagen, tusschen 8 en 11 October, een te korte termijn was, tenminste, dank zij dat inzicht werd de zaak uitgesteld tot Woensdag 19 October a.s. Daarmee is het voorloopig optreden van den Voogdijraad veroordeeld. Gelukkig, want nu kan zij tenminste haar ver dedigingsmatei laai bijeenbrengen, te genover de schandelijke beschuldigin gen die tegen haar zijn ingebracht en die eerst ter terechtzitting werden meegedeeld. Doch intusschen is haar kind haar reeds ontnomen. Niettegenstaande dat de zaak nog in onderzoek is, en een vonnis hoog stens 19 October kan worden uitge sproken, is nu reeds, zonder waarschu- voor 41 wat ze verloren hadden, aan de Beurs, de stumpers- Voor alles— Wat geen kleinigheid mocht heeten... Maar zei ik reeds ze had altijd, van dat ze met elkaar «gingen«, écht van Paul gehouden... Dét was, zeiden allen, die hem kenden, zoo eigenaardig, nadat de misere in het huis van oudjes was gekomen, veranderde juffrouw Mieken als het blad op en boon. Zij snauwde en gromde niet meer— Ze was zacht en toegevend. Als vader het «wonder» was gebeurd en ze hadden uit de déb&cle» nog genoeg gered om den mond te kunnen openhouden... Als vader weer plannetjes maakte... O, de oude, dwaze Adam wis er in het begin nog niet uit— Bij voorbeeld zei: «Mieken— Luister nou's even... Neen, trek nou geen lacherig gezicht— Je weet wel, waar ik gisteren van sprak... Die dingen staan prachtig—Och, jelui vrouwen wéten daar niet van... Laat mij nou's morgen kalm met Davids praten— Die is zoo pienter... Mijn kop-af of we halen 't er binnen een week bovenop...» Dan streek Mieken een lucifer aan wing, zonder verhoor zonder gelegen heid tot verdediging haar kind haar ontnomen, terwijl noch de Voogdijraad, noch de Rechtbank voldeden aan haar eisch om haar wederrechtelijk ontno men kind terug te nemen. Zelfs wei gerden zij het adres van het kind mee te deelen."' (HbldJ Naar aanleiding van het bericht in ons voorgaand nonuner omtrent het schilderij van den Heer W. C. Hardt, zij gemeld, dat dit niet bij de Firma Fouteyn, doch in Slothoutver's Boekhandel geëxpo seerd wordt alwaar ook de kaarten verkrijgbaar zijn. l)eze verloting bij Kon. besluit van 29 Juni 1910 No 105 goedge keurd diene voor het steunen van een jong kunstenaar (musicus) in zijn moeite volle studie. Moge menigeen voor dit doel waarvoor het doek belangloos is afgestaan een lot nemen. Geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. Over dit onderwerp sprak Lodewijk van Mierop uit Soest in »Ons Huis«. De vergadering was uitgeschreven door het Comité van Actie van de Rein Levenbeweging. Spreker begon met te zeggen, dat hij slechts een paar stukken van dit groote onderwerp zou behandelen, en wel in de eerste plaats de vraagWaarom wordt er heden over gesproken Omdat een tweede adres aan H. M. de Koningin is ver zonden. Wat verstaat de sbewegingn door geneeskundig onderzoek? Dat man en vrouw zich laten onderzoeken en de gegevens met een kundig medicus bespreken, overwegen. Deze geeft zijn advies en de betrokkenen weten onge veer, wat ze doen of laten moeten. Er is gevraagd een onderzoek 14 dagen vóór het huwelijk, hoewel spr. hier niet voor is en liever een langeren termijn ziet vastgesteld. Het vraagstuk is zeer gewichtig, omdat het zich bezig houdt met den gezondheidstoestand der menschen en met hun onderlinge samengane. Het zal er toe leiden, dat men de waarde des huwelijks booger gaat schatten. De beide karaktertrekken van het huwelijk, een beid en heiligheid, zul- en scherper op den voorgrond treden. Worden die losser dan lijdt de ge- heele maatschappij, dat in Frankrijk duidelijk te zien is. Bovendien is dit onderzoek een zedelijke vereischte Men kan zich ver- antwooiden tegenover vrouw en kind. maatschappij en eigen geweten. Spr. zet nu uitvoerig uiteen, wat hij onder huwelijk verstaat: het is een ziels proces, een vormen van een twee eenheid. Prof. Treub wil aan teringlijders verbieden te trouwen en ook uitsprui ten uit een teringachtig gedacht. Ook bij krankzinnigheid, omdat hier de factor der erfelijkheid zoo sterk mee- preekt, evenals bij de epilepsie. Ook aan drankzuchtigen moet het huwelijk verboden zijn. Ten laatste werden ge noemd de suikerziekte eri de geslachts ziekten, vooral de syphilis, oorzaak van ruggemergstering en progressieve parialyse. Al deze ziekte kan men brengen onder »welwillende onwetendheid." Er zijn echter ook gevallen van bedrog en dan wordt het meisje het slachtoffer. Dr. Pinkhoff schreef, dat en hield het vlammetje boven Paul h pijp... «Natuurlijk, vader» zei ze «als jij t zoo inziet, daD zal 't ook wel goed zijn— Maar... Laten wij nog eens af wachten... Je weet toch— Met die koersen, hèJe kunt er nooitop-aan...» En dan leidde vrouwtje z'n gedach ten af, zoo handig, zoo slim, zoo pienter, dat de grootste diplomaat 't haar niet zou verbeterd hebben... Soms kwèm 't wel voor, dat fantastisch plannetje weer in hem opwelde— Maar dan maakte zij hem aan 't lachen— Sprak «er-overheen» «Toch zit er wat in!... Zit er véél in!» kon Paultje, de aarts-plannen- smeder zeggen... Maar zij praatte 't hem snel weer uit het hoofd... En zoo was het wrakke karretje al die jaren, na den grooten rampslag, toch nog voortgesukkeld... Totdat... Wanneer vrouwtje niet langer dan een paar uren van-huis bleef, was 't haar in al dien tijd geweest, of iemand haar terugdreef; haar toeriep: Ga nuJe weet niet, wat er anders gebeurt Malligheid, overdrijving, inbeelding, ia onze steden 80 pCt. van de jongelui door die ziekten zijn aangetast. Het vervallen tot uilspattingen vindt vooral zijn oorzaak in het niet open behandelen van de gevaren. Ds. Pierson noemt het geneeskundig onderzoek een slag in bet aangezicht van alle eerbare mannen. Spr. vindt dit niet. Anderen, zooals »De Getuige meenen dat de prostitutie en het con cubinaat door deze maatregelen zullen bevorderd worden. Er is geen sprake van verbod. Doel is de onwetenden tot wetenden te maken. De menschen moeten er om vragen met het oog op het komende geslacht. Na te hebben opgewekt tot het vormen van een Rein Leven groep eindigde spr. zijn rede. Hierna sloot de voorzitter van de groep Utrecht de vergadering. Als gevonden bij de politie gedepo neerdeen ceintuur, een vest, een taschje voor visite-kaartjes, en een ledige zak. Op de Maandag hier gehouden St Gallen-paardenmarkt werden aange voerd 400 paarden, 120 hitten en 80 veulens. Luxe-paarden golden van f425, slachtpaarden van f60 tot f 110 hit ten van f90 tot f225. De markt was door buitenlandsche kooplieden bezocht. De prijzen waren hoog te noemen en de handel was vlug. Lijst van Brieven en Briefkaarten geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand October 1910. Brieven Binnenland. 1. fa. de Vries en Dreesman A'dam 2. fa. Smeele Haag 3. E. Vruchtman Jr. 4. mad. B. Roosendaal p)a mad. Toncken 5. v. d. Hengel Hamersveld 6. P, Verschoor Hilversum 7. H. K. Dekker. Oosterwolde 8 11. J. Esschendal Tubbersen 9. J. T. Monnier Zulfen Brieven Buitenland. 1. K. v. Ledden Hulsebosch Londen 2. C. G. Pinelli Rome, Briefkaarten Binnenland. 1. Mej. S. T. Mourik A'foort 2. R. de Haas. 3. J. v. Zwieten mil. serg. 4. J. v. Opstal 5. T. Spykerman A'dam 6. M. Helfruh 7. Mej. S. Engelsman Serg. K. Kareisen Assen. 9. G. v. Rossenberg Deventer. 10. Joh. Hasselaar Utrecht. 2 zonder adres. Briefkaarten Buitenland. 1. C. Bruynje Amerika. 2. G. Veer Duitschland. 26 drukwerken. Holland vooraan in dc sport!! Waar moet ik beginnen, waar moet ik eindigen?! Moet ik gewagen van de kranige prestatie van ons puik elftal, dat Zondag j.l. onze voetbalnaam te Cleef hooghield, door de Duitschers met 21 te slaan Of van onzen veel- belovenden Wijnmalen, die zich teeds door zijn hoogterecord als een der beste aviateurs deed kennen, en Zon dag zich door zijn tocht Parijs hadden ze gespot— Jawel— En dien avond... Toen ze, vóór half- tien, thuiskwam— En zij, met één oogopslag, merkte dat er iets bijzonders, iets ergs ge beurd was? Hij beverig, schichtig, schuw, ang stig, deed— Haar bekende... Want verzwijgen had Paultje nooit gekund— Het eenige «stukje», dat ze nog zelf in huis had den gehouden... En de tweehonderd gulden uit het kastje... Binnen een maand had zwart- lakkige meneer met de blinkende oogen en het vroolijke grijnslachje, dat op den uitkijk had gestaan tot vrouwtje weg zou zijü, hem verzekerd— Binnen een maand zouden zij er op z'n allerminst! een lapje van duizend voor in de plaats hebben. Tja, börg-staan ervoor kon, wilde, mocht, zou hij niet... maar... Zwart meneertje had Paul bundels, stapels papieren laten bekijken... Als hij dkt plan niet aandurfde— Portuin voor het grijpen... «Gelóóf-je 't niet?" had Paultje haar gevraagd- En toen hij 't zoo zei, dacht Mieken aan wat de dokter gezegd had... Kort Brussel heen en terug wereldberoemd heeft gemaakt? En van Olieslagers, die hoewel in Antwerpen geboren, uit Hollandsche ouders is voortge sproten, en zich Zondag in de Resi dentie weer met nieuwe lauweren getooid zag, door zijn mystirieuse vlucht in de wolken? Rust! En nu het buitenland! Laat mij vertellen van Wellmann,den beroemden Poolreiziger, die Zondag met zijn bestuurbaar luchtschip »America« te Atlantic Cyti opsteeg, om den Oceaan over te steken, die wellicht, als deze letteren ter persegaan, reeds zijn doel bereikt zal hebben. Van de reusachtige «Clemènt Bayard,<r die in vier uur tijds van Parijs naar Londen vloog, en last not last van Léon Verstraeten, de kleine energieke Belg, die het Haarlemsche publiek weer in verrukking bracht met zijn korte, pittige doch mooie vluchten. Mijn lofzang is uit! Wij mogen tevreden, meer dan tevreden zijn. Wij hebben getoond, dat als wij willen, wij in niets achteraan behoeven te komen. Wellmanns Ballontocht mislukt! Reuter seint 18 October uit Sians- copetti, een vonkentelegram van het Stoomschip «Trentei ontvangen te hebben, 't welk meldde, dat bedoeld schip, al de reizigers (de kat incluis) van de nAmericaa gered heeft. De bemanning v.h. schip, zag plot seling de ballon op geringe hoogte, in een deerniswaardige toestand. Wellmann, seinde om hulp, en zoo konden al de reizigers gered worden. De ballon bevond zich halverwege New-York- Bermuda eilanden, en had dus nog geen 5e der geheele afstand afgelegd. Zou Wellmann het nu opgeven? Mijnongeluk. Te Herne (in Westpbalen). In de mijn Shamrock, schacht I, brak gisterenmorgen het koord van de per sonenlift, voor het naar beneden bren gen van mijnwerkers; ongeveer 35 man bevonden zich in de mand, wier lot nog onbekend is. Zij zullen waar schijnlijk diep in de schacht in de modder zitten. Een andere mand sloeg tegen de schijf aan, waarover koord liep. Alle mijnwerkers, die zich in deze mand bevonden, zijn meer of minder zwaar gewond. Tot 5 uur waren 3 dooden en 10 a 12 zwaargewonden, benevenseen groot aantal lichtgewonden, opgehaald. De burgemeester van Blaricum gearresteerd. Men meldt aan het N. v. d. D. Het parket uit Amsterdam heeft te Blaricum een onderzoek ingesteld naar de handelingen van den burgemeester, den heer Hosang, en mede naar aan leiding van een aanklacht der beide wethouders, over venalsching van een mandaat, welke door den burgemeester zou zijn gepleegd. Na een lang onder zoek is de burgemeester gevankelijk naar Amsterdam gebracht. Het optreden van den burgemeester baarde in de laatste dagen in Het Gooi groot opzien. Tijdens de kermis moet de heer Hosang zeer tactloos opgetreden zijn in het publiek en hij worde er van beschuldigd zelfs den veldwachter Brandsma mishandeld te hebben, toen deze een bevel van den burgemeester niet dadelijk wilde uit voeren. nadat de ramp was gebeurd... Yan de Beurs— «Ditmaal haalt uw man 't nog wel— Maar met zijn prikkelbaar gestel, met zijn niet alte sterke hart— Een tweeede aanval van beroerte- Want, ziet u, dat wès 't toch, weet t wel..." Dokter bad haar aangezien, zonder den zin te voltooien— Dat herinnerde vrouwtje zich zoo goed... En ze streek Paultje over de hand, die over de leuning van zijn stoel hing. «Nou, mannie,» zei ze, «dan komt t ook wel terecht, hè? Jij zult wel weten wat je doet. Zeker, dan zal die meneer ook wel gelijk hebben. Laten we er maar 't beste van hopen!" En angstig keek ze naar zijn ge zicht— Of hij zich niet opwond— Want missen woü ze hem niet, haar Paultje... Samen heb ik de oudjes zien gaan uit het Paleis van Justitie, waar hij eerste getuigen charge had moeten zijn in de strafzaak tegen den oplich ter van de gitzwarte krulharen, de blinkende sluwe oogen, het oolijke grijnslachje, waarmee hij reeds tien tallen in het net had gelokt— Tegen den man, die hem onder wonderfijn-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2