DRANKMISBRUIK DE WITTE WINKEL Advertent iën. Amersfoortscli Wissel- ei Effectenkantoor Firmal JANSEN, iamaisonJJouwer&Co. Huurhuizen 39 Firma J.JANSEN, m Een aantal ingezetenen hebben den Minister van Binnenlandsche Zaken in een request verzocht de burge meester te ontslaan. Niemand durfde zulks vermoeden, dat deze gebeurte nissen aanleiding zoude geven tot een justitieel onderzoek, hetwelk de arre statie van den heer Hosang ten gevolge had. Het beloop van het voorgevallene is als volgt: De wethouders, de heeren T. de Graaf en J. Rigter, die bet optreden des heeren Hosang in de laatste dagen ook alkeurden, en er blijkbaar niet in konden slagen hem te overtuigen van zijn tactloosheid, meenden althans alles te moeten bekend maken, wat zij van den burgemeester wisten. Beide heeren dienden bij de justitie te Amster dam een aanklacht in. Door hen is de burgemeester nu beschuldigd van valschheid in geschriften. De heer Hosang zou n.l. een paar maanden geleden een mandaat van f5, ten behoeve van den arbeider T. Krijnen, voor verrichte werkzaamheden, na onderleekening door de wethouders, veranderd te hebben in f50. Hij zou alleen f 5 uitgekeerd hebben en bij den gemeente-ontvanger f50 geïnd hebben. De valschheid werd later door een der wethouders geconstateerd. Zaterdagavond is burgemeester Ho sang in tegenwoordigheid van den officier van justitie mr. Baart de la Faille, geboord door den rechter commissaris. De burgemeester ver klaarde zich volkomen te kunnen rechtvaardigen. Hij geeft toe, dat de schijn tegen hem is en vertelde meer geld voor arbeidsloon uitbetaald te hebben, hetwelk hij had willen ver halen om een 0 achter de 5 te voegen. De heer Hosang zag wel in zeer dwaas en onverstandig gehandeld te hebben, doch geloofde wel te kunnen aantoonen, dat hij niet het voornemen gehad heeft fraude te plegen. Er wordt nog beweerd, dat in de laatste jaren een paar malen onregel matigheden geconstateerd zijn, o. a. met mandaten van het Burgerlijk Armbestuur; echter is hieromtrent nog niets bewezen. De justitie heeft echter in de aan wijzingen aanleiding gevonden den heer Hosang in voorloopige bewaring te stellen. De heer Hosang was in den laatsten tijd voor zijne overspannen zenuwen onder geneeskundigen behandeling. De burgemeester heeft in de 15 jaren, dat hij aan het hoofd der gemeente stond, dikwijls met grooten ijver ver schillende belangen behartigd. Afge scheiden van de viaag of de heer Hosang thans nog geschikt is voor het burgemeesterambt, worden door velen toch gehoopt, dat hij, wat de beschuldiging van valschheid in ge schriften betreft, zich zal kunnen verantwoorden. Te Bristol is een politieagent ernstig gewond bij een poging om een kind te redden. Men was daar bezig met een boom, die op vallen stond, om te hakken, toen een dienst meisje met een kinderwagen vlak on der dien boom kwam. Bij het waar schuwend geroep snelde het meisje verschrikt heen en liet den wagen in den steek. De politieagent Nelson snelde toe om het kind te redden, maar juist toen hij bij den wagen was viel de boom boven op hem. Het kind bleef, door een paar takken, die een gewelf er boven vormden, ongedeerd maar de agent werd zwaar gewond saamgesponnen weefsel van bedriegsels z'n arm geldje had afhandig gemaakt, dien avond, toen Mieken even weg was... Samen gingen ze nit het paleis van Justite. Zij, die haar arm op den zijne liet rusten voelde hoe hij beefde, van schaamte, van woede, van ver ontwaardiging... a Wees toch bedaard, mannie!" suste zij hem... En hij durfde haar niet aankijken... Eerst op de publieke rechtzitting had vrouwtje precies gehoord, hoeveel zij hem hadden afgezet... «Denk er niet meer an I" troostte zij, z'n arm steviger vattend. En ze was ongerust over zijn stille- kens-zwijgend voortsjokken... «Je weet nog niet alles!" zei ze op-eens, haar tranen van angst en medelijden met de kracht van stevig, wilssterk vrouwtje, dat echt-liefheeft, terugdringend... aW... Wat bedoel je?" Zij fluisterde iets vlak bij z'n oor. Zag de matelooze verbazing in z'n oogen... De glanzende, stralende vreugde. Zij had gelogen dat er nog een sommetje over was nog een spaarduitje, waar 1 en in bedenkelijken toestand naar het I ziekenhuis gebracht. Hoeden die goed staan. De Ned. Vegetariërsbond, afdeeling Amsterdam, wil in dezen tijd de vrouwen en meisjes er nog eens op wijzen, dat er hoeden zijn die haar heel goed staan hoeden met aigret tes, opgezette vogels, vlerken of losse veeren welke haar om een andere reden niet goed staan. »De aigette is afkomstig van den zilverreiger, die in den tijd, dat hij jongen heeft, wordt doodgeschoten, waarna de kleintjes doodhongeren. Meeuwen,zeezwaluwen, goudvinken, vlasvinken, leeuweriken vallen bij duizenden den vogelvangers ten prooi, die de vleugeltjes leveren voor de hoeden die goed staan neen, voor de hoeden, die de onnadenkendheid of erger, de harte loosheid van haar, die veeren dragen uitroepen langs de straten.» Eert de vrouwen niet. Een paar jaar geleden reden een jongedame en een heer in tegengestelde richting op een rijwielpad, dat ten op zicbte van eerstgenoemde links van den rijweg gelegen was. De heer, die dus niet behoefde uit te wijken, dacht aan het sebret die Frauen», en haalde met een sierlijken zwaai links uit, kort vóór de ont moeting met de jongedame, opdat zijn daad als een uiting van hofielijk- beid tot de vrouwelijke ziel moest doordringen. Maar de dame, juist van plan zijnde het rijwielpad te verlaten, om den rechthebbende te laten passeeren, haalde rechts uit. Gevolgbotsing, met ernstig be schadigde rijwielen. Enfin, 't liep goed af, want geen van beiden had zich noemenswaard bezeerd, èn ze kregen elkaar! Maar dat is de manier natuurlijk niet om aan een man of vrouw te komen. Recht is recht. Rechts is niet links en links is niet rechts. Een toerist moet gedisciplineerd zijn en mag ten opzichte van de regels voor den weg geen verschil maken tusschen dames en heeren. Wie hetzij man of vrouw het rijwielpad moet verlaten bij 't ontmoeten van een anderen wielrijder, doe het zonder aarzelen en bijtijds. Met het «ehret die Frauen« heeft het verkeer niets of weinig uit te staan. De mannelijke toeristen eeren de vrouwen meer, wanneer zij heiver- keer zoo veilig mogelijk helpen maken. Met een botsing eert men de vrouw niet. Een andere fout van wielrijders is, dat zij een rijwielpad verlaten voor wandelaars, menschen met krui wagens of spelende kinderen, die zich daarop bevinden en er niet behooren. In dergelijke gevallen rijde men langzaam, geve door bellen of roepen te kennen, dat men passeeren wil en wijze de niet-rechihebbenden op het misbruik, dat zij van het rijwielpad maken. Met een dergelijk opvoedingswerk helpt men mee aan de bevordering van de verkeersveiligheid voor alle categorieën van toeristen. Aldus »De Kampioene. Zegt het voort. Geheelonthouding en levensduur. 't Is reeds zeventig jaar geleden dat een achtenswaardig Engelsch Kwa ker ROBERT WARNER zich aanmeld de bij een welbekende maatschappij om een levensverzekering te sluiten. Op het formulier, dat hij had in te vullen, kwam ook de vraag voor: oZijt gij matig in het gebruik van bedwelmende dranken En zijn ant woord was: «Neen, ik ben geheelont houder.» De agent zag het formulier door en zei: »Ik denk niet, mijnheer WARNER, dat onze maatschappij zóó uw leven zal verzekeren. ïWaarom niet 7» vroeg de Kwaker. »Gij benadeeld uw gezondheid door uw geheelonthouding.» Paul niets van wist... niets... «Mieken Zij knikte. In de koude, grijze, strenge oogen van stevig vrouwtje parelden tranen... Steviger, inniger drukte zij z'n arm. Inplaats van hem af te snauwen over zijne dwaze goedgeloovigheid, had ze hem getroost met leugentje om bestwil... Want vrouwtje was zoo bang dat hij zich zou opwinden, dwaas Paultje... En net als toen, net als voor drie en dertig j aren, toen ze nog met elkaar "liepen", gingen zij van het Paleis van Justitie huiswaarts... MaItbe Cobbeau. »In 't geheel niet, ik ben er daar door des te beter aan toe.» Maar de directeuren der levensver zekeringmaatschappij waren het met hun agent eens. Toen zij bemerkten dat WARNER geheelonthouder was, schudden zij ernstig hun hoofd, Dat ging toch niet aan, onder de verze kerden iemand op te nemen, die al dus een van Gods goede gaven ver wierp. Daar echter enkelen van hen WARNER persoonlijk kenden als een in alle andere opzichten uitnemend man, besloten zij hem toch aan te nemen, maar op voorwaarde dat zij bij de berekening der premi enkele jaren aan zijn leven zouden toevoegen, waardoor het door hem te betalen jaargeld werd verhoogd. Zij liepen dan, meenden zij, mindergevaar, door zijne geheelonthouding schade te lijden. Toen de agent dit besluit der directie aan WARNER meedeelde, weigerde deze beslist op zulke voorwaarden in te gaan, en bij zeide: »In plaats van mij hooger premie te laten betalen, moest gij mij op voordeelger voor waarden dan anderen aannemen juist vanwege mijn geheelonthouding Had Mr. WARNER gelijk Maar dat bewees de uitkomst. Immers, nog in dat zelfde jaar 1840 stichtte hij met behulp van een aantal andere geheelonthouders, grootendeels Kwakers, de United Kingdom Tem perance Life Institution (Geheelont houders Levensverzekeringmaatschap pij in het Vereenigd Koninkrijk). WARNER zelfs kieeg polis no.l. In het begin werden enkel geheelont houders toegelaten, maar nadat een zestiental jaren waren voorbijgegaan, werden de deuren wat wijder open gezet en ook matige drinkers aange nomen. De naam der maatschappij werd deswegen een weinig veranderd. De twee klassen van verzekerden wer den van den aanvang af zorgvuldig uit elkander gehouden. Zij werden afzonderlijk beheerd, maar beide vol gens dezelfde beginselen en op dezelfde wijze. ROBERT WARNER, die den 17 December 1896 gestorven is, heeft met eigenoogen mogen zien, dat zijne stichting een der grootste levensver zekeringsmaatschappijen in Engeland werd, welke jaar aan jaar voor millioe- nen levensverzekeringen afsluit Maar wat hem oorzaak van veel grooter blijschap en wat ook inderdaad veel belangrijker was, de ervaring dezer maatschappij werd een krachtig pleit voor geheelonthouding. Op meer dan een wijze. Vooreerst zoo: de verzekerden heb ben aandeel in de winst, maar ieder in zijneigen afdeeling. En nu blijkt bet aan hel eind van iedere vijfjaren, dat er «oor de geheelonthouders meer te verdeelen valt dan voor de matige- drinkers Dat stond tot elkander in de verhouding van 10 tot 8'/». En van waar dit verschil Wijl er naar even redigheid van de onthouders minder sterven dan van de matigen. Natuurlijk maken dat de eenvoudige sterftecijfers zelf ook uit. Nauwkeurig is berekend hoe veel stergevallen men op een bepaald aantal personen onge veer heeft te verwachten, afgezien van bijzondere omstandigheden als besmettelijke ziekten. En nu is het gebleken, dat de sterfte onder de geheelonthouders altijd verre beneden de verwachting en beneden de sterfte onder de matige drinkers blijft. Over een tijdruimte van veertig ja ren verwachtte men in de onthoudeis- afdeeling 10.463 sterggevallen, daarvan stierven er inderdaad 7.484, d.i:71 percent. In de niet-onthouders-afdee- iing verwachtte men 13 514 sterge vallen, waarvan er 12.810, d.i 95 percent plaats hadden. Opmerking verdient hier dat de sterfte onder de matige drinkers meestal niet zoo ver beneden de verwachtting blijft, ja, er een enkelen keer boven uil gaat, terwijl die onder geheelont houders bijna altijd meer dan een vierde deel beneden het verwachtte aantal blijft. Duidelijker ken wel niet bewezen worden.dat geheelonthouding voordeelig en onmatig drinken nadeelig is voor de gezondheid des hchaams. Of dat nu de hoofdreden was waarom reeds vele menschen geheelonthoudeis werden Dat zij verre De eerste sliijders hadden een wat hooger en heerlijker beginsel. Zij hebben niet vermoed, dat hun gezondheid er wel bij zou varen, toen zij den strijd aanvaardden. En zij zouden den strijd volgehouden hebben, even krachtig en even moedig, ook al hadden zij geweten, dat een wei nig alcohol bun lichaam goed deed. STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Ales. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij Nederland, s.s. Kon. Wilhelmina vertrok van Batavia 6 October. s.s. Pr. Juliana vertrok van Lissa bon 7 October, s.s. Grotius arriveerde te Batavia 8 October. Kon. Holl. Lloyd. s.s. Hollandia arriv. te Amsterdam, s.s. Frisia vertrok van Rio de Janairo 6 October. s.s. Zeelandia vertrok van Rio de Janairo 9 October. s.s. Amstelland vertrok van Bahia 7 October. s.s. Zaanland passeerde Tenerifïe 7 October, s.s. Rijnland arriveerde te Dünkirchen 9 October. s.s. Maasland arriveerde te Rio de Janairo 9 September. s.s. Delfland passeerde St. Vincent 6 October. Holl. Amerikalijn. s.s. Rotterdam passeerde Lizard 2 October. s.s. Nieuw-Amsterdam vertrok van New-York 4 October. s.s. Noordam arriveerde te New- York 4 October. s.s. Rijndam arriveerde te Rotterdam 30 September. s.s. Potsdam vertrok van New-York 24 September. s.s. Rotterdam arriveerde te New- York 9 October en vertrok van Rotter dam 1 October. Stoomv. Maatschappij Nederland, s.s. Vondel vertrok van Suez 11 October. s.s. Kon. Wilhelmina vertrok van Sabang 10 October. s s. Pr. Juliana arriveerde te Genua 12 October. Holl. Amerikalijn. s.s. Rotterdam arriveerde te New- York 9 October. s.s. Nieuw-Amsterdam passeerde Lizard 12 October. s.s. Noordam vertrok van New-York 11 October. s.s. Rijndam passeerde Lizard' 9 October. s.s. Potsdam arriveerde te Rotter dam 7 October. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en N1JVRHEID", van personen die zich in dc Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 5 October tot en met 11 October 1910. GEVESTIGD. A. van de Waardt, v. Apeldoorn, n. Vijverslr. 28. C. Hamstra, v. Tilburg n. Langestraat 37. P. J. Leeuwen, v. Leiden n. Lange Beekstr. 8. G. W. Krol, v. Utrecht n. Langegracht 7. W. P. Steensma, v. 's-Gravenh. n. Arnh.p.w. 2, W. H. Meursing, v. Amsterd. n. Wijersstr. 16. W. M. v. d. Akker, v. Bussum n. L. Vrouwestr. 43. W. Bierman, v. Salzbergen n. Soesterweg 147. J. M. v. Nimwegen, v. Ie Kaz-str. 13 n. Alde- gondestraat 48. G. A. A. Breemer, v. Rotterdam n. Kromme- straat 36. E. Klooster, v. Hoogeveen n. Kampstr. 73. J. de Vrij, v. Woudenberg n. Utrechtschew. 64. J.Th. Oostveen, v. Woerden n. Schimmelp.str. 2. J. Th. Wilkens, v. Kaz. Ber. Wap. n. Koning straat 115. W. A. J. Maarleveld, v. 2e Kazernestr. 21 n. Beekest.laan 9. J. Muyen, van 3e Kaz.str. 11 n. Heiligenber- gerweg 58. J. K. Immikhuizen, v. Ie Kaz.str. 7 n. Leus- derweg 64. 1. Faber, van Infanterie Kazerne naar Leusder- weg 26. M. J. van Sand wijk, v. Leusden naar Kleine Gasthuislaan 14. A. E. W. Sigfried, v. Amsterdam n. Wuytiers- laan 11. M. Lodder, v. Driebergen n. Aldegondestr. 67. D. C. Steenbeek, v. Veghel n. Havik 2. J. C. Clarijs, wed. J. W. Herbold, v. Den Bosch n. Pieter Pjjperslraat 4. A. G. Herbold, v. Den Bosch n. Aldegondestr. 56. G. Kramer, v. Leiden n. Westerstraat. VERTROKKEN. F. Peil, v. Westerstraat 39 n. Amsterdam. A. Kraaikamp, v. Arnhemschpw. 192 n. Baarn. M. van Hilten, v. Kampstr. 72 n. Amsterdam. J. J. van Zalm, v. Utr.weg 64 n. Muiden. G. J. Holst van Ingen, v. Johan van Olden- barneveldlaan 2 n. Rhenen. H. W. L. Petrick, v. Kampstr. 6 n. Mera (Tirol). C. A. Hendriks, van Havik 38a n. Amsterdam. S. C. A. van Heulen, v. Utr.str. 12 n. N. O. Indië. M. M. de Goed, v. Utr.w. 36 n. Baarn. A. van 't Wel, v. Paternostersteeg 5 n. Epe. J. van Zwieten, v. Langestraat 103 n. Oudshoorn. A. Govers, v. Asch v. Wijckstraat 1 n. Inf. Kaz. 1. J. Dragt, v. Parallelweg 2 n. Amsterdam. J. Ouwerkerk, v. Schimmelp.str. 3. n. Kampen. J. H. C. de Wit, v. Heiligenb.w. 14 n. Utrecht. C. M. J. de Wit, van Heiligenb.w. 14 n. Utrecht. W. Wouters, v. Arnh.str. 31 n. Baarn. A. Teunissen, v. Soesterweg 61 n. Groenlo. F. P. Jones, v. Stationstraat 13 naar Engeland. B. Brinkhuis, wed. G. C. van Eek, v. Arn- hemscheweg 34 n. Utrecht. W. A. van Voorthuizen, v. Kampstr. 4 n. Soest. G. Kuyper, v. Stationsweg 7 n. 's-Gravenhage. H. A. C. Fabius, v. Regentessel. 21 n. 's-Gra venhage. F. A. van Kooten Niekerk, v. Regentessel. 21 naar 's-Gravenhage. G. van Donselaar, v. Regentessel. 21 n. 's-Gra- venhage. vooi'heen iy. pROOCKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO'S, effecten, ■___PÏCOLONGATIÉN, VREEMD GELD, WISSELS. wordt radjcaal genezen door ons heilmiddel „UNICUM", ook bij geheime toepassing. Per flafcon 60 ct., franco p. yost 7E( ct. Brueghelstraat 267, den'Tlaao. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij k talhoofdigheid of ontijdig uitvallen den zich in vertroui Haarkundige, Ai steeg 4, boven djs Aan hen, die(ji behandeling worejn wordt herstel Het, 'Nieuw/ ondei; meery EelKfeiy is ,^><1511 onderscheidene hieAwónérfdepersolen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. an 'thaar, wen en tot J.CERATI, sterdam, Zout- kapper. onderzoek tot enomen, ischreet »P i is- s u p o n 8 sluiten prolongatie. Safe-inrichting. op gelaat, hals of armen schaadt de schoonheid der vrouw. Geen beter middel daartegen, dan Dr. PERL's ANTIKRININ.Onschadelijk voorxde huid. Per "(lacon f \J5~, fr. p. post Brueghelstraat 267, den Haag. ZUIVER WO LENt HALFWOLLEN-: KATTENEN-TRICOT-! RAMEH-EN NET-: ONDERGOEDEREN FabnkaaMrt Jansert/N^ C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3