Gemengd Nieuws. Ingezonden. gedeelte van het saldo dienst 1909 en tot wijziging, in verband daarmede, van de begrooting, dienst 1910. 4. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een adres van de vereeniging «Am bachtsschool voor Amersfoort en Om streken)) tot meerderen steun van de gemeente. 5. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders naar aan leiding van een adres van het hoofd bestuur van het genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht tot het verkrijgen van eene subsidie. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethonders betreffende de verbouwing van het hotel-restaurant en de bosch- wachterswoning op Birkhoven en ver huring van het hotel-restaurant. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van den dienst der Gemeente-Reiniging. 8. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot herziening der salarisregeling voor het personeel lager onderwijs, personeel openbare werken, secretarie-ambtenaren, politie-ambte- naren, directeur van den Reinigings dienst, klerk van den Gemeente-Ont vanger, boschbaas op Birkhoven en personeel gasfabriek. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de oprichting eener handelsshool. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van adres sen betreffende wijziging van le. de schoolgeldhelltng voor de scholen le soort, '2e. het leerplan van die scholen. 11. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders betreffende een ver zoek van de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst tot bet geven van subsidie vooi zangonderwijs" 12 Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de Ambachtssbool om subsidie voor den avondteekencursus voor am bachtslieden. 13.Gemeenle-begrooting,dienstl911 14. Benoeming van een stembureau van de aanstaande stemming en even- tueele herstemming van leden van de Kamer van Koophandel. 15 Benoeming van een vroedvrouw egens het eindigen van de benoeming van Mej. H. M. E. Reeders-Bijtelaar. 16. Benoeming van een lid van de Commissie tot wering van schoolver zuim wegens periodieke aftreding van H. C. Langereid. 17. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature E. G. Drenth 18. Benoeming van eene Commissie inzake de eventueele onbewoonbaar verklaring van de perceelen Bolder straat nos 42. 44. 46. 50. 52. 54. 60. 62. 64. 19. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de onbe woonbaarverklaring van het perceel Bloemendalsche straat 31. 20. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders betreffende den aan leg van eene gemeentelijke drinkwater leiding. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot rooien en hakken van boomen en tot aanleg van plantsoen. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethonders tot het verleenen van eervol ontslag aan den Directeur der Burgeravondschool B. van der Worp. 23 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken Mej. B. Bone. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verlof te verleenen aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken Mej. M. Buyten- huys-Mooy. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verlof te verleenen aan den onderwijzer J. Hilke. 26. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandscbe onder wijzers tot het gebruik van school- localen. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden van leeraren aan de Burger avondschool. 28. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een adres van Mr. W. H. A. Elink Schuurman inzake onderlinge brand en inbraakverzekering. 29. Vaststelling van bet 3e supple toir kohier inkomstenbelasting,dienst 1910. 30. Vaststelling van het le supple toir kohier straatbelasting dienst 1910. 31. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting, dienst 1910. 32. Behandeling van reclames inzake straatbelasting, dienst 1910. De plaatselijke afdeelingen van den Bond- en van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht stellen zich voor, gezamenlijk een cursus te geven, waarin als spreker zal optreden de heer Mr. M. W. H. Werker, uit Utrecht, met het onderwerp: Onze politieke partijen. Heden avond te elf uur zal in de Sociëteit »Vereeniging« voor H.H. Leden en hunne Dames gelegenheid worden gegeven voor een gezellig samenzijn door 't geven van een Bal. In de Maandagavond gehouden ledenvergadering van de afdeeliug Amersfoort v. d. Nederl. Protestanten bond werden lot bestuursleden geko zen de heeren Dr. H. J. Toxopeus en A. de Lange, waarvan eerstgenoemde, ter vergadering aan wezig,de benoeming aannam, terwijl aan laatstgenoemde bericht werd gezonden. Herbenoemd werden de heeren L. van Wijngaarden en P. J. de Groot die beiden de benoeming weder aan vaardden. Tot afgevaardigden naar de Bonds vergadering op 25 en 26 dezer te Zwolle gehouden werden gekozen de heeren Ds. J. Hooykaas A. van Dijk en L. van Wijngaarden. Quick I krijgt morgen ODO uit Arnhem op bezoek. ODO was verleden jaar kampioen Oostelijke 2e klasse en slechts na zwaren strijd gelukte bet Wilhelmina uit Den Bosch haar le klasseschap tegen haar te hand haven. We zullen dus ongetwijfeld goed voetbal op Birkhoven te zien krijgen en raden daarom iedereen aan eens op 't Sportterrein te gaan kijken. Quick II gaat naar Minerva. Na de 71 overwinning van Quick II op Kampong III vorige Zondag, hebben wij wel eenige hoop dat de puntjes mee naar Amersfoort genomen zullen worden. In plaats van den majoor van Schevichaven, die naar Haarlem wordt overgeplaatst, zal hier als eerstaan wezend ingenieur in het garnizoen optreden de kapitein der genie J. L. H. van Holk, thans te Arnhem. Tot directeur van het Rijksop voedingsgesticht alhier is benoemd de heer J. Visser, directeur der tucht school te Velzen. Men verzoekt ons het volgende op te nemen. De Burgemeester van Woudenberg waarschuwt tegen de praktijken van M. J. Bakhuis, praktizijn, thans wo nende te Utrecht aan den Tweeden Daalschedijk no. 125, vroeger te Amersfoort, die zich belast met de inning van schulden. Mejuflrouw W. J. Heere, thans tijdelijk onderwijzes aan de school Ilellingstraat, is benoemd tot onder wijzeres te Harderwijk. Mejuffrouw C. M. S. Rauh, thans te Hillegom, staat no. 1mejuffrouw M. E. Nakken thans te Hierden, no. 3 op de voordracht ter benoeming tot onderwijzeres aan de Prinses Juliana- school te Baarn. De heer Ter Hall verstaat de kunst om menschen te trekken puik. Woensdag en Donderdag was het stampvol in Amicitia. En hij weet te boeien van 't begin tot 't einde. De costuuras waren prachtig en de decors schoon. Waarom de revue heet «Hebt U niets vergeten is niet te snappen. Piet heeft de 106.000 en de premie van 30.000 uit de loterij getrokken en is nu ineens een «heer» geworden. Hij kleedt zich fijn en gaat met ziju factotum de wereld bekijken en komt o.a. ook te Amersfoort, dat verbazend vooruit is gegaan den laatsten tijd. Al de prachtige plannen zijn niet uitge voerd, maar weer in de portefeuille van P. W. verdwenen. Alles op te sommen is ondoenbaar, en zou erg flauw klinken. De grappen moet men hooren zeggen. In 't kort het publiek heeft zich vermaakt en Ter Hall is nog meer populair geworden. Gisteravond gaven deHagespelers »Joy», een spel op het thema «ik» van John Galsworthy, voor een volle zaal. Het stuk speelt op een warmen zomer dag in den tuin van Colonel Hope, bij de Theems. Hoewel het eerste bedrijf 't is een stuk in drie be- diijven wat gerekt en koud was, bracht het tweede en derde wat meer leven en warmte en het spel begon te boeien. Hermann Schwab was als Colonel Hope uitstekend, zoowel als zijn I kattige, taaie wederhelft, mevr. Betsy de Vriesvan Berkel. »Joy« is de 17-jarige dochter van Mis. Gwyn, die na een ongelukkig huwelijk een nieuw leven is begonnen en nu in botsing komt met haar kind, dat haar zoo innig lief heeft en dat niet kan begrijpen, dat baar moeder een vreem den man boven haar verkiest. Het geheel is niet zwaar op de hand en toch ernstig en vol gevoel. Het spel liep vlot van stapel, want allen kweten zich uitmuntend van hun taak. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Oud-Leusden, hoofd de heer J. Keete, is benoemd, mej. G. Terpstra, alhier. Tot lid van den Hoofdraad der St. .Vincentius-Vereeniging in Neder land is benoemd de heer D. P. Hamers, Voorzitter van den Bizonderen Raad dier Vereeniging te dezer stede. Eembode. Kathleen Parlow. Het concertbureau de Haan heeft Kathleen Parlow de gevierde violiste geëngageerd voor een reeks conserten vóór haar vertrek naar Amerika, waar de groote kunstenares een groote toer- nee zal maken. De concerten in Holland zijn als volgt volgt vastgesteld31 October Amsterdam 1 Nov. den Haag, 2 Nov. Rotterdam, 4 Nov. Breda, 6 Nov. Nijmegen, 7 Nov. Arnhem, 11 Nov. Leiden, 14 Nov. Leewarden, 15. Nov. Groningen, 16 Nov. Haarlem enz. Haar accompagriateur Charlton Keith zal haar overal begeleiden. Bij den uitgever L. J. Veen, te Am sterdam, is verschenen een boekje, getiteld: «Hoe moet ik mijn goederen verzenden en welke rechten heb ik Het is bedoeld als beknopte gids in den doolhof van bepalingen en ta rieven voor handelaren, winkeliers, fabrikanten, exportslagers, handelsrei zigers, enz. bij het verzenden en ont vangen van goederen en levende dieren per spoorweg in Nederlandsch zoowel als internationaal verkeer. De heer J. H. Riddering, chef de bureau bij den dienst van handelsza ken en goederenvervoer der Staats spoorwegen, schreef het echter óok als vraagbaak voor particulieren. Uw boekhandelaar bezorgt het U voor luttel gelds. Wie een rood wollen mutsje heeft verloren, kan dat teiug bekomen aan het Commissariaat van politie. Door de politie is een ernstige Drankwetovertreding geconstateerd. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 30 Oct. geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur Dr. Toxopeüs. Reiuonstrantsehe kerk. Voorm. 10'/j uur, Ds. J. L. la Gro te Zwammerdam. Collecte Gus- taaf-Adolfvereeniging. Gereforiu. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5V» uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Viering van het H. Avondmaal. 'sAr. 5'/j uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforiu. Gemeente. Voorm. 9Vj uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforiu. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9S/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. Mcdedeelingen over Verwey Lugard's vliegkampen. Wij hebben do eer, aan het geachte publiek te berichten, dat onze vlieg kampen zoo goed als geheel gereed ziju en dat weldra het publiek zal worden toegelaten bij de oefeningen, evolutiën en proefvluchten. Tevens deelen wij mede, dat in plaats van de wedstiijdweek, die we gens gebrek aan voldoende tijd tot voorbereiding en vooral omdat het Comité van Organisatie zich niet medewerking kon verzekeren van een voldoend aantal (10 of 12) deelnemers, niet kan doorgaan, wij zullen aanvan gen met eene demonstatie, die waai- schijrilijk een 14-tal vliegdagen, dus ongeveer 2 a 3 weken, zal duren. De openingsdag zal nader worden bekend gemaakt en zal einde October of begin November zijn. Toezegging is ontvangen van den beroemden Hollandschen aviateur Wijnmalen, die, zooals bekend is, op 1 October j. 1. het wereld-boogterecord behaald heeft en die juist dezer dagen de schitterende overland-vlucht Parijs Brussel Parijs zoo meestelijk heeft volbracht Definitieve toezegging om in onze vliegkampen te komen vliegen ontvingen wij tevens van on zen oudsten Hollanschen vlieger, den ingenieur Küller. Zooals bekend4, heeft deze aan een groot aantal meetings in Frankrijk deelgenomen. Dit zijn dus de beste en meest bekende Hol- landsche aviateurs, beiden meester op hunne diverse toestellen. De heer Wijnmalen heeft een biplan-Farman, type millitaire, de heer Küller een Antoinette, zooals men weet één der sierlijkste toestellen. Mochten nog andere aviateurs deel nemen aan de demonstratie, dan zal dit tijdig bekend gemaakt worden. De heeren Wijnmalen en Kuiler ziju belden voor geen klein geruchtje vervaard en als des morgens bekend wordt gemaakt, dat er gevlogen zal worden, dan geschiedt dit ook, zelfs bij ongunstig weder en bij windsnel heden van 10 en meer meter. Waar schijnlijk zal ook door beide heeren getracht worden, recordvluchten,event, de vlucht om den Coupe Michelin, te houden, welke zullen geschieden on der ofïisieele controle van H.H. Sport- Commissarissen van de Nederlandscbe Vereeniging voor Luchtvaart. Abonnementskaarten en gewone toe- gangsbiljellen zullen weldra verkiijg baar worden gesteld, en de verkoop plaatsen daarvan zullen nader worden opgegeven, in de eerste plaats ons kantoor te 's-Gravenhage, onze filialen, en de beide vliegkampen zelve. De prijzen zullen in De Auto, De Lucht vaart en andere bladen worden be kend gemaakt, evenals de spoorver bindingen met Soesterberg en Ede Lunteien, en de gemakkelijkste wijze om van de stations of dorpen de ter reinen te bereiken. Kaartjes van de toegangswegen zullen oveneens wor den gepubliceerd. Des Zondags wordt niet te Ede Lunteren gevlogen, doch uitsluitend te Soesterberg, dat van uit de groote steden uiterst gemakkelijk bereikbaar is. Het vliegen zal plaats hebben tus- schen 2 en 5 uur des namiddags en onzerzijds zal er naar gestreefd wor den, het publiek nimmer noodeloos lang te laten wachten. Mocht toch onverhoopt niet gevlogen kunnen wor den wegens buitengewoon slecht we der, dan worden de toegangsbiljetten verlengd voor een volgenden vliegdag. Wij zullen echter met alle kracht pogen, dergelijke teleuistellingen voor het publiek te voorkomen. De beide bovengenoemde aviateuis geven ons daarvoor reeds een grooten waarborg. (De Sirene). Zondagavond woonde Olieslagers de voorstelling in «Scala» in den Haag bij. Tegen den afloop der voorstelling had zich in de Wagenstraat zulk een groote menigte opgesteld, die den vliegenier blijkbaar een ovatie wilde brengen, dat de bezoekers bet gebouw niet konden verlaten. Tenslotte gelukte het een aantal agenten bet publiek zoover achteruit te zetten, dat een voldoende passage voor de bezoekers en de voorbijgangers over bleef. Toen Olieslagers zich Maandagmid dag in de Hofstraat liet scheren, waren in den winkel dadelijk een 40 personen, die zich plotselling alle «ongeschoren« voelden. De menigte op straat groeide zoo aan, dat de tram in de Poten niet voorbij kon en het gedrang werd zoo groot, dat de ruiten van een naburi- gen winkel bezweken. Het «Vad.« beeft den oudsten broe der van Jan Olieslagers, die met zijn broeder Max altijd Jan terzijde staan als mécaniciens, geïnterviewd. «Wie kan 'm beter belpen 't is ons eigen bruur, hé, en we weten dat zijn leven aan ieder schroefske hangt «Hij is getrouwd, hé «Ja, met 'n Antwerpschehij heit 'n kinneke «En is z'n vrouw nou niet ongerust «Neen, waarvoor. Ze is met 'n vliegenier getrouwd, awel dan weet-e dat ouw man vliegen moet, juist gelijk 'n meiske dat met 'ne kapitein trouwt, wel weet dat heuren man varen mot. Of ge ouw leven nou op zee waaet of in de lucht, 'n Stiel (beroep) is 'n stiel. En dit is 'n dure. weet-e. Ge kunt soms vijf, zes machines breken eer ge er iet van kent, en d'r mee goat verdienen, zyt ge juist 'ne ton kwijt «Hoe lang gaat zoo'n Bléiiot nou mee «Daar is allemaal niets van te zeg gen; die kan de eerste keer kapot gaan en die kan 2oo reizen maken da's 'ne chance M'n bruur zal nou aan zijn vijfde zijn. Een is 't er nou in Hamburg, bè, die wacht daar op ons Da's 'n klein kapitaaltje zulle zoo'n machine.dees hier kost frs'22,000 «Men meldt uit Hamburg: Olieslagers heeft ook in Hamburg een schitterend debut gehad. Ten aanschouwe van zeer veel toeschouwers, w.o. de burgemeester van Hamburg, steeg de Antwerpsche duivel Dinsdag om kwart voor vijven op. Hij bleet circa 15 minuten in de lucht. Hij werd luide toegejuicht. Wel wat al te gemakkelij kverdiend. 't Gebeurde dezer dagen in 't kleine wachthokje van het bulppostkantoor van een der kleinste dorpen der pro vincie Groningen. Buiten en behalve den brievengaarder, een gemoedelijk en welwillend man, die zich achter het loket bevond, was er slechts één persoon aanwezig, 't Was één der oudste dorpsbewoners, die zijn zaken af kwam doen. Na een vriendelijk «guien dag saorn» haalde deze uit een zijner zakken een meermalen gevouwen en groezelig, groen-grijs stukje papier voor den dag, dat later een in minder gunstige om standigheden geraakte briefkaart bleek te zijn. Deze legde de bezoeker, met drie centen, langzaam uitgeteld, op het loketbordje neer. »'k Mot an mien zuster scbriev'nï, zei hij. De brievengaarder, blijkbaar meer zulk een geval bij de band heeft ge- ,had, vraagt achteloos: «En wat mot 't wezen «Wel, dat wie all'n nog vlug binn'n«. «Dat kan wel«, zei onze ambtenaar lakoniek en meteen ving hij aan met op het groezelige briefkaartje de wer kelijk goede tijding neer te schrijven. Toen hij hiermee klaar was, las hij voor wat hij geschreven had. Geliefde Zuster I Deze is dienende u le melden, als- dat wij allen nog vlug zijn. Wij hopen van u hetzelfde. Hartelijk groetend. Uw geliefde Bioer en Zuster. Onze man knikte goedkeurend en zei: «'t Is wel goud, moar 'k mot toch zegg'n dat joe joen diei cente'n toch rnoar makkelijk verdai'n En met deze woorden verliet hij 't kantoor. (N. Gr on. Cl) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Rotterdam, Oct. 1910. WelEdele Heer! Mag ik U eene plaatsruimte in Uw Amersfoortsche Courant verzoeken. Dank voor de verleende gastvrijheid. In het Rolterdamsch Nieuwsblad van 9 Sept. j.l. komt een Ingezondenstuk voor van zekere W. H. gep. Serg. Maj. O. I. L. getiteld Marsch Grena diers en Jagers met het 2 Reg. Veld. Art. Uit het Ingezondenstuk haal ik deze zin aan Hier en daar stak ik mijn gezicht eens tusschen ep moest de jammerlijkste dingen aan hooren, o.a. een Kapitein- Kwartiermeester werd overste genoemd en een Kolonel voor generaal enz. Uit bovenstaande wordt geconsta teerd wat ik reeds vroeger in mijn Ingezondenstuk gezegd heb, dat het niet alleen de dorpelingen maar ook de beschaafde stedelingen zijn, die het onderscheid tusscben de verschillende Nedei landsche wapenen niet kennen evenmin de verschillende graden en rangen die mon bij de verschillende wapens heeft. Uit ervaring weet ik persoonlijk, dat er zelfs in groote steden onder de deftige stand, lieden gevonden worden, die het verschil riiet weten tusschen een huzaar en veld. Artillerist alleen weet men, dat zij bij het ruitervolk behooren en meer niet. Zoo weet men een mario- nier ook niet van een matroos te onderscheiden, men weet alleen te zeggen.dat zij tot het zeevolk behooren Is dat niet bar. Naar aanleiding van dien, heb ik

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2