NIEUW I Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. is van lieden..af "Weder verkrijgbaar. No. 88 Woensdag 2 November 1910 Negen-en-dertigste Jaargang. B VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG GEMEENTERAAD. J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. ZEIST. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. Steniaweg FEUILLETON. DE INVASIE DER DÜITSCHERS. _A_. T. ZD\a.cïia,tea,\x. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telepboonn». 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote leiteraten vignetten naar plaatsruimte. De raadzaal leverde bij de giste renmiddag onder praesidium van den buigemeester Jhr. Barchrnan Wuytiers gehouden vergadering van den ge meenteraad een geheel anderen aan blik dan wij dien sedert onheugelijke jaren gewoon waren. De boeiijzer- vormiee tafel waaromheen tot dus verre onze vroede mannen gezeten waren, was verdwenen en had plaats gemaakt voor vijf kleinere tafels aan eene waarvan het Dagelijks Bestuur. Aan de vier overige, eveneens in de lengte der zaal geplaatst, vonden wij de laadsleden allen met het gezicht naar Burgemeester en Wethouders. Naar het ons voorkomt zal deze ver andering in menig opzicht eene ver beter ing blijken te zijn. Op de pers tribune was men er althans zeer te vreden mee. De notulen der vergadering van den 27en September werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren de volgende stuk ken Een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 18 October 1910, no. 7674 afd. H. M. O. houdende mededeeling dat zal worden berust in de benoeming van tijdelijk personeel aan de Burgeravondschool, (voor ken nisgeving aangenomen). Scbrij ven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 26 September 1910, houdende toezending van een uittrek sel uit bet KoninKlijk Besluit van 19 September 1910, no. 36 waarbij wordt goedgekeurd de nieuwe schoolgeld regeling voor de Hoogere Burgeiscbool en Burgeravondschool, (voor kennis- gev. aangenomen). Besluit vau de Gedeputeerde Staten van Utrecht d d 3 October 1910, 3e afdeeling no. 3810/2565 tot goed keuring van het 2e aanvulhngskohier der inkomstenbelasting, dienst 1910, (voor kennisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 10 October 1910 3e afdeeling, no. 3844/2670 tot goed keuring van het raadsbesluit van 27 September 1910, no. 325 betreffende verkoop en ruiling van giouden met de N. V Arnersfo n tsche Rijwiel- en Automobielenfabiiek «)l> 1) II Eysink, (voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 24 October 1910 tot goedkeuring van bet raadsbesluit van 27 September 1910, no. 324 betref fende aanvaarding van een gedenk- teeken >oorJoban van Oldenbarneveld. (Voor kennisgeving aangenomen). De verslagen van de afdeelingsver- gaiieringen, gehouden op 3, 4, 5 en 7 October 1910 en het daarop betrek king hebbende antwoord van Burge meester en Wethouders, (te behande len bij de begrooting). Van Burgemeester en Wethouders het proces-verbaal van de opnamo van de kas en boeken van den Ge meente-Ontvanger, op 27 October 1910 (ter secretarie ter inzage v.d. leden). Een adres van het Amersfoortsch Drankweercomité, waarbjj voor 1911 eene subsidie wordt gevraagd als voor 1910 is gegeven, (te behandelen bij de begrooting). Een nader adres van de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst betredende de aangevraagde subsidie voor zang onderwijs. (Te behandelen bij de ge meente-begrooting) Schrijven van Jhr. E. Teixeira de Matthos en H. Stolp, houdende mede deeling, dat zij hunne benoeming tot Lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Ouderwijs aannemen. (Voor kennisgeving aangenomen). Eene dankbetuiging van de onder wijzeres J. M. de Bruyn voor de baar verleende vrijstelling van bet geven van onderwijs in de nuttige hand werken, (voor kennisgeving aange nomen). Eene dankbetuiging van de R K. Werkliedenvereniging H. Gerardus Majella voor de vastgestelde loonre geling, (voor kennisgeving aange nomen). Een adres van het bestuur der Socipteit Vereenigiug« waarbij het bestuur peiceelen te koop aanbiedt voor stichting van et n eiei-en boter markt. (gereproyeerd aan B. en W. om praeadvies.) Koninklijk besluit van 25 October 1910 no 32, houdende goedkeuring dat de heffing van vuur- haven en tongeld voor het bevaren van de rivier de Eem tol 1 Januari 1914 geschiedt overeenkomstig het geldende tarief (voor kennisgeving aangenomen) De begrooting van bet Burgerlijk Armbestuur, dienstjaar 1911, werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 14825.die van het Armbestuur over dat jaar lot een bedrag van f9806,-. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikking over een gedeelte van het saldo dienst 1909 en tot wijziging, in verband daarmede, van de begrooting over 1910 werd z. d. en z h. st. aangenomen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten de subsidie aan de vereeniging «Ambachtschool voor Amersfoort en Omstreken* met f500.te verhoogen. Aan bet Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde werd naar aanleiding van een adres, ten behoeve eener het volgend jaar alhier te houden landbouwtentoonstelling eene subsidie verleend van Duizend gulden. Beslolen werd het hotel-restaurant en de Boschwacbterswoning volgens de plannen van hel Dagel. Bestuur te doen verbouwen. De raad wilde zelfs een nog grooter crediet daartoe openeo als bet gevraagde, ten einde een door den heer van Esveld in het plan van B. en W. gemaakte verbetering te kunnen doen aanbrengen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders den dienst der gemeente reiniging uit te breiden met één man, één paard, en een sproeiwagen werd z. h. st. aangenomen. De beer Kroes vestigde bij dit punt de aandacht van Phoenfr Bockbier het Dag. Best. op den onboudbaren toestand aan den Hooglandscben weg, die door straatvuil totaal onbegaan baar is. De Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot herziening der salarisregeling voor het personeel lager onderwijs, personeel openbare werken, secretarie-ambtenaren' politie-ambte- naren, directeur van den Reinigings dienst, klerk van den Gemeente-Ont vanger, boschbaas op Birkhoven en personeel gasfabriek, (zie hieromtrent onze vorige nummers) werden met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van bet voorstel van Burgemeester en W7etbouders be tredende de oprichting eener handels school was door de heeren van Es veld. Plomp. Gerritsen, Veis Heyn en Oosterveen eene motie ingedeeld lui dende als volgt: De Raad der gemeente Amersfoort. Gezien het voorstel van Burgemees ter en Wethouders inzake de oprich ting eener gemeentelijke handelsschool Overwegende dat het boven eene gemeentelijke exploitatie in de gegeven omstandigheden de voorkeur verdient eene dergelijke school, althans voor- loopig, door eene particuliere vereeni ging te doen exploiteeren, Verklaart zich bereid aan de Ver eeniging «Handelsschool voor Amers foort en omstrekendie zicb"Hé' oprichting en exploitatie van eene dergelijke school ten doel stelt, onder nader vast te stellen voorwaarden, eene jaarlijksche subsidie tot weder- opzeggens te verleenen. en noodigt Burgemeester en Wethouders uit deze voorwaaiden te ontwerpen en ter vaststelling aan den Raad over te leggen. De beer Rijckens achtte deze motie van te ingiijpenden aard om zoo maar direct te behandelen en stelde voor deze aan te houden tot eene volgende, liefst spoedig te houden, vergadering. De heer Van Esveld achtte bet niet in het belang der zaak deze nogmaals uit te stellen en zette breedvoerig uit een, boe hij en zijne medeoriderteeke- naars tot deze motie gekomen was. Het mocht hem niet baten, want nadat gebleken was, dat de Provinciale Staten pas den 29en dezer maand vergaderen, en de eventueel door de Provincie te vei leenen subsidie derhalve geen gevaar liep, gaf de Raad met algemeene stem men, op die van den beer Van Esveld na. den heer Rijckens zijn zin. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te beschik ken op adressen betreffende wijziging van le. de schoolgeldheffing voor de scholen le soort, 2e. het leerplan van die scholen, gaf aanleiding tot heel wat discussie. Do beer Gerritsen verklaarde niet door geheel Nederla Leveling der velschillende gewass^^tegen BILLIJKE PRIJZEN. 37) DOOB Toen deze hun avondmaal genuttigd hadden, staken zij de hoofden bij el kander en begonnen op fluisterenden toon een gesprek, dat echter weldra zoo luid werd gevoerd, dat Edmond, die aan het anderen einde van het vertrek, den hoer behulpzaam was in het sorteeren van zaden, hen goed kon volgen, hoewel hij tegenover zijn gast heer den schijn aannam, alsof hij niets van hunne taal verstond. «Zij hebben het over den notaris,» fluisterde de boer knipoogend. Edmond knikte ten teeken, dat hij hem begreep doch deed verder alof hij den solda ten geen aandacht schonk, heimelijk echter met gespannen opmerkzaamheid naar hun gesprek luisterende. Plotselling trilden zijnen leden en bedekte een gloeiend rood zijne wan gen; met vlammende blikken zich omwendende, wilde hij op de soldaten afgaan, toen een [gevoelige tik met een zakmes op zijn hand gegeven, hem tot zich zeiven bracht. »Je gooit het zaad door elkander,» zei de boer gramstorig, »als je zóó doet,» vervolgde hij op gedempten toon doch beslist, »moet je maar op hoepelen.» «Zwijgend zette Edmond zich weder aan den arbeid zijn gelaat was betrokken en zijne oogen flikkerden onheilspellend. Naamate de soldaten hun gesprek echter minder levendig voortzetten, scheen hij zich te beheer- schen; met verdubbelde |aandacht volgde hij hun onderhoud, tot zij dit eindelijk staakten om zich in het aangrenzende vertrek ter ruste te leggen. Nauwelijks waren zij vertrokken of Edmond fluisterde, zijne hand vertrou welijk op den schouder van den boer leggende "Brengen die lieden daar den nacht door »Ja,» beduidde de andere. »Volg mij dan even naar buiten achter het huis als gij wilt, ik moet U noodwendig een oogenblik spreken.» De boer stond zwijgend op en ging zijn gast voor, naar den tuin ach ter zjjne woning. Daar aangekomen zeidé hij «Vertel nn maar onbevangen op, wat gij te zeggen hebt, wind er maar geen doekjes om, want ik heb allang gemerkt, dat je in een vreemd pak steekt. Wat is er van je verlangen »Gij hebt gelijk, ik ben niet degene voor wien ik mij uitgaaf, doch gij zult zwijgen, ik zal zwijgen, ik zal uwe moeite beloonen, Zeg mij eens, is het U bekend, dat men de vorige week den stationschef gefusilleerd heeft «Dat is zoo, daar hebben wij van gehoord.» »Om welke reden is die man gedood?» »Ja, dat weet ik niet met zekerheid te zeggen; men heeft echter verteld, dat het was, omdat hij een telegram veranderd had ten einde een gedeelte van het flollandsche leger te redden, dat dreigde afgesneden te worden bij zijn terugtocht op Naarden, maar, ik herhaal, met zekerheid kan ik U niets zeggen.» »Had men dan den stationschef in dienst gelaten »Zoo als men zeide, was hij door den vijand gedwongen, zijne betrekking te blijven vervullen.» »Kunt ge mij de plaats aanwijzen, waar hij doodgeschoten werd »In de duisternis zal*"thffc 'ttroéilijk gaan,» zeide de boer aarzelend. "Komaan, maak geen bezwaren, hier hebt ge een gouden horloge tot beloo ning als ge aanstonds met mij mee gaat.» «Dank je wel heerschap; ik hegeer geen loon voor 't geen ik doeals ge er zoo bizonder op gesteld zijt, zal ik U even naar het bosch brengen, maar ik keer onmiddelijk terug." »Dat is me onverschillig, als ge mij slechts de juiste plaats aauwijst.» »Volg mij dan maar, doch wees voor- zichtig, want daar om den hoek staat een schildwacht, wij moeten naar dien i kant.» Na deze waarschuwing sloop de boer j door den vrijschutter gevolgd over het pad en richtte zijne schreden naar het bosch. 't welk achter het kasteel j gelegen is. Edmond had moeite hem te volgen, daar de bodem met greppels doorsneden was en begroeid met kreu pelhout. Hier en daar waren boschjes door struikgewas gevormd, dan weder een gedeelte open terrein en aan het eind een prachtig bosch van allerlei houtgewas, hoog opgaande beuken en oude eikenhoomen. Toen men in de nabijheid van een dicht begroeid vak gekomen was, hield de boer stand. Was het hier vroeg van Roden burg, toen zijn geleider niet verder ging- »Neen, daarginds,» antwoordde deze, naar een donker boschje wijzende. "Laat ons dan verder gaan,» hernam de eerste. »Neen, korter bij krijg je me niet; U kunt het hier even goed zien,» antwoordde de hoer hardnekkig.» Zijt ge er hjj tegenwoordig geweest?» »De Heer beware mijriep de an dere ontzet. »Hoe weet ge dan, dat het daar geschiedde "Kobus de schaapherder heeft het gezien 't gebeurde 's morgens toen wij allen nog te bed lagen. Kobus was toevallig reeds op weg naar de kooi, toen hij de soldaten in de verte tusschen het hout zag. Nieuws gierig sloop hij naderbij en paftoen was alles afgeloopen.» »Ik dank u voor die inlichtingen, als ik terugkeer zal ik u een aanden ken laten voor den dienst, die gij mij hebt bewezen, ik ga thans weder mijn eigen weg. Verraad niemand wat wij hier besproken hebben, later zult ge

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1