nriEuwi Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. is van heden af^yeder verkrijgbaar. PlaatselljR lïfeuws. No. 89 Zaterdag 5 November 1910 Negen-en-dertigste Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG ONZE RECRUTEN. FEUILLETO 5\S DE INVASIE DER DÜITSCHERS. T- nDucïiateaia.. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: LaDgegtraat 17. Telephooun». 09 ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groo_to"letters en vignetten naar plaatsruimte. [Je laatste dagen van Augustus en de eerste dagen van September zijn *oor duizenden jongelieden in den lande van groot gewicht geweest, voor een groot deel van hen voor vrees en angst en voor honderden ouders van smart en droefheid, omdat de loting voor de Nationale Militie zou uitmaken wie der jonge mannen bet vaderland als militair zouden moeten dienen en zich zullen moeten schikken in een geheel andere om geving dan waarvan zij gewoon zijn. De vaders putten zich uit met het geven van goeden raad en de moe ders sloven zich af om hare vertrek kende kinderen te voorzien van het een en ander, dat dienst kan doen als zalf voor de wonde, ontstaan door eene bittere scheiding. 't Is zeker in vele gezinnen woont dan smart, in veler harten angst en droefheid. De bezorgde moeders heb ben, nu de loting uitgemaakt heeft dat hare zoons soldaat moeten worden, geen rust, en als het tot daadzaken komt, en de roepstem gebiedend klinkt: jKornt, 't is tijd !i dan hebben ze geen oogenbhk tijd dag noch nacht, dan smelten ze weg in tranen door liefde tot en door viees voor hare kinderen. Tal van jongelingen houdt zich goed, handelt en wandelt en praat en redeneert, bluft, en snijdt op, alsof er niets buitengewoons en zoo genaamd angstwekkend te wachten stond. Tegenover hunne gewone om geving weten zij zich te gedragen, als waren ze het meest onverschrok ken, maar in de eenzaamheid tikt het hart en breekt het angstzweet uit, ir: de afzondering is het beven en- rillen. Is het te verdedigen, dat er geweeklaagd, gejammerd wordt door jongelieden, die krachtens bunnen leeftijd en krachtens hunne verplich tingen als het ware geroep-m zijn om als flinke mannen op te treden, wan neer gevaar dreigt? Dat is niet te verdedigen. Een jonge man behoort gaarne vader moeder en pappot te willen verlaten voor onze Koningin. Is het te verdeuigen dat sommige vaders en vele moeders zoo in angst zitten over hun zonen, als die naar het leger moeten trekken om gevormd te worden tot flinke knappe militairen? We antwoorden daarop Ten opzichte van de scheiding wel. doch ten op zichte van de oorzaak der scheiding niet Scheiden baart altijd smart en vooral als het er een geldt tusschen ouders en kinderen. Doch als de smart voortkomt uit haat tegen en afschuw voor den militairen stand als het leed geboren wordt uit de meening, dal hel leven in de kazerne een honden leven is, dat de behandeling in dienst allerwreedst is, dan is de droefheid der ouders zeer te laken. Er wordt geloof gehecht aan allerlei praatjes, die natuurlijk het rechte van de zaak niet melden en dat geloof baart zoo veel smart in gezinnen, waar weldra een der leden «onder dienster moet. De militaire stand is een hoogst eervolle stand, zoowel voor den nede- rigen soldaat, als voor den boogge- plaatsten generaal. Niemand behoeft, ol liever mag er zich voor schamen den soldatenrok te dragen. Want wie wapenen draagt en leert hanteeren in den dienst van het vaderland, in den dienst van het Hoofd van den Staat, wie zich oefent om gereed te kunnen slaan ter verdediging, als er gevaar dreigt, staat hoog. Daarom moeten de jonge mannen er een eer in stellen soldaat te zijn en dien stand nooit onteeren. Het soldatenleven is een goed leven. Voor kleeding en voeding en ligging en in geval van ziekte voor verpleging wordt uitnemend gezorgd. Alles is wel eenvoudig maar toch goed. Van weelde is natuurlijk geen sprake. Alles is er op ingericht om te ontberen, zonder lichamelijk te lijden, om te leeren zich te harden tegenover allerlei moeielijkheden. die het soldatenleven, als het er eens op aankomt aanbiedt. De militaire stand vormt flinke onverschrokken kerels,! die voor geen klein gerucht vervaald zijn. iets wat een alujd thuis blijven onder vaders en moeder's bescher ming riiet doet. De oefeningen eischen veel. zeer veel inspanning en oplettendheid. Er is veel aan vast, alles wat tot de exercitie behoort, aan te leeren, doch een ijzeren wil eri bovenal liefde voor het vveik overwinnen alle moeilijk heden. Het is waar, dat sommige instructeurs niet zelden minder zacht dan het behoort uitvallen, doch daar toe bestaat dan meestal wel reden. Onder de recruten zijn van die domme schepsels, wier begrip nihil is. En bewaar nu maar altijd het geduld tegenover zulke wezens! Opletten is ook in het militaire leven de bood schap. En nu de straf. Ja, die moet er vooral zijn op plaatsen, waar een gioot aantal peisonen onder discipline gehouden moeten worden. Discipline •zonder straf is niet denkbaar. Niemand behoeft onder dienst te vreezen voor straf, als hij slechts zorgt voor het nakomen van alles wat zijn militaire plicht hem oplegt. Er zijn er, of er waren soldalen, die steeds straf op- liepon, nu eens licht, dan weer zwaar, doch alles door zijn eigen schuld er zijn, of er waren er ook, die nooit gestraft beboetdeii te worden, omdat ze hunne verplichtingen kenden en die slipt nakwamen. Werkelijk, het leven in den mili tairen stand is uitnemend, als zij, die militair zijn, het goede willen en vooral geen omgang zoeken met kame raden, die willens en wetens een gedrag leiden dat onteerend is voor den stand en sloopend voor lichaam en ziel. Aanstaande recruten en de ouders van hen, gaat de toekomst rustig tegemoet enkel en alleen door de gedachte dat een soldaat, die zijn plicht kent en nakomt, een zeer acb- tanswaaidig persoon is in het oog van ieder weldenkend mensch. nix Bokbier De gemeenteraad zal a s Dins dag alweder vergaderen, ter behande ling van den motie der heeren van Esveld c.s. en eenige voorstellen van Burgemeester en Wethouders. Omtrent deze motie schreven B. en W. aan de raadsleden Naar aanleiding van de motie be treflende de handelsschool, die door uwe leden H. W. van Esveld, C. J. Plomp, D Gerritsen, N. Veis lleyn en M. R. N Onsterveen in uwe ver gadering van 1 November j.l. is inge diend, h bben wij heden eene bespreking gehad met het bestuur van de ver- eeniging «Handelsschool voor Amers foort en omstreken« Het bestuur heeft ons medegedeeld, dat, zoodra de beschikking over de noodige sub sidies verkregen zal zijn, het bestuur onverwijld zal beginnen met de noo dige voorbereidingenen de exploitatie der sehool gaarne zal ter hand nemen. Aanneming van de mode zal dus, indien ook de provincie medewerkt, stellig exploitatie van een dergelijke school in de gemeente tengevolge hebben. Bezwaar tegen aanneming van de motie bestaat bij ons college niet. De heer J. Visser, thans te Velsen, benoemd Directeur van het Kijks-np.voedingsgesticht op den Berg, zal 16 November zijn nieuwe functie aanvaarden. Zeer vermoedelijk zal het al dan niet doorgaan der vliegdemon- straties hij Soesterberg of bij Ede hier worden aangeduid door een vlagje op den St. Joriskerkioren. Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van het Centraal-genoot- schap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies zal trachten tegen half Januari een muzikale soiree te houden ten bate van de kas der afdeeling. Weldra zal van Gemeentewege worden aanbesteed het maken van een heischstijger aan den eersten omloop van den Lieve Vrouweloren Het werk, dat dient voor het her stellen van den toren, moet 1 Febr. 1911 worden opgeleverd. Tot Rentmeester van het Kroon domein in het rentambt Amersfooit is benoemd jlir. mr. dr J. M. Haersma de With, te Apeldoorn. In plaats van majoor Van Schevichaven, die naar Haarlem wordt overgeplaatst, zal hier als eerstaan wezend ingeneur in het garnizoen optreden de kapitein der genie J. L. H. van Holk, thans te Arnhem. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij de Rechtbank te Utrecht concludeerde Donderdag tot vrijspraak van den automobilist uit Overveen, die 26 Juli op den Leusderweg een meisje overreed, met doodelijk gevolg. Bij Kon. besluit is benoemd tot registratie-ontvanger van de burger lijke acten eu successierechten te Arnhem de heer C. J. Plomp, thans ontvanger bij de legistratie en do meinen alhier. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen geopend is de apotheek van den heer D. H. G. Ittmann, Lange- straat 9. 38) D00B «De Dotaris kan niet schuldig wezen», hernam Edmond. «Niemand, hij zoo min als een ander, wist iets van onze onderneming als men het echter voor heilzaam houdt een voorbeeld te stel len of op die wijze schrik wil versprei den, dan kan zelfs in den ontschuldig- sten brief in dezen tijd geschreven, wel een volzin gevonden worden, waaruit men voldoende venijn ban zuigen, om iemand te veroordeelen. Mijne meening is kapitein, dat de man moet gered worden ik vraag U niet alleen de mogelijkheid daarvan in over weging te nemen, maar verzoek U dringend mij binnen een uur, met allen, die van een buks zijn voorzien, af te zenden, om te beproeven of mijn plan uitvoerbaar is.» «Gij hebt dus reeds een plan ge vormd «Laat eens hooren, hoe gij het wilt aanleggen om met onze twintig ge weerdrager! rlen den nntnris te bevrii- den.» Edmond legde den aanvoerder thans zijn plan uit en drong nogmaals op spoed aan. «Onuitvoerbaar is het niet«. ant woordde de kapitein, «maar de minste tegenspoed kan U in het verderf stor ten. Ik wil U echter, ofschoon de onderneming gewaagd is, mijne goed keuring niet onthouden, gij zult U evenwel te vreden moeten stellen met het aantal uwer kameraden, die vrij willig met U gaanis hun getal niet groot genoeg, dan zult ge van de vol voering van uw plan moeten afzien; ziedaar mijn besluit; onderzoek thans wie U volgen willen.» «Gij hoort het vrienden, ik kan al leen diegenen onder U gebruiken, wélke van een buks zijn voorzien; die zijn leven wil wagen, om een onschuldig veroordeelde aan de macht van den vijand te onttrekken, voege zich hij mij.» Na deze woorden ging Edmond eenige schreden terzijde, doch werd op den voet gevolgd door het geheele vrijcorps Maar gij hebt immers geen geweer Splinter en gij ook niet van Straal en gij en parbleu, wil jelui mij in steek laten 0 rlen dp kapitpin, zich heimelijk verkneuterende over den moed zijner volgelingen. «Geen geweer?!» riepen er drie te gelijk, «wij zullen er wel een vinden daar ginds.» Getroffen door dit welsprekend be wijs van aanhankelijkheid en vertrou- wen. was het Edmond onmogelijk in het eerste oogenblik zijn dank te be- tuigen. Eindelijk sprak hij «Dat de kapitein hier beslisse, mij is het onmogelijk uwe hulp af te wij zen.» Welnu, dan zal ik onmindelijk de zaak uitmaken.» Allen, die een buks dragen, stellen zich onder het bevel van van Roden burg, die onmiddellijk met zijn afdee ling vertrekt. De overigen zullen on der mijDe aanvoering op eenigen af stand volgen, om U des gevorderd te ondersteunen. Ga thans houdt U kloek en vóór alles, een vaste hand jongens ik volg U. HOOFDSTUK IK. Een verkwikkende regen had aan het heerlijk plantsoen om de oude bisschopsstad nieuwe frisschheid gege ven de in de ruimte zweevende stof was neergeslagen, en afgekoelde lucht, bezwangerd met welriekende bloemen geuren, trilde van de muziek der vogelenkoren, welke niets wisten van den strijd der menschen. Hier en daar zag men wel, als naar gewoonte, de lieden aan den arbeid, en hoorde nog het dreunen van den hamer op het aambeeld van den smid, doch deze bedrijvigheid was verre van algemeen. Zij, wier middelen het toe lieten, waren grootendeelsde bedreigde stad ontvlucht en hadden hun verblijf gekozen in een of ander dorp, ver van de vijandelijke batterijen, die haar granaten reeds tot in de buitenwijken wierpen. Nu en dan ijlde een schutter door de eenzame straten naar zijne woning, om den korten rusttijd van enkele uren, te midden der zijnen door te brengen. In de weinige dagen die zij thans onder de wapenen waren, had het voorkomen dier lieden reeds een aanmerkelijke verandering ondergaan. De saaie langzaamheid, waarmede de vreedzame burgerwacht gewoon was naar het exercitieveld te wandelen, was verdwenenrap schreden zij thans voorbij, met die fiere uitdrukking in het oog, welke alleen gewekt wordt door het bewustzijn dat men nuttig is voor het welzijn van allen. »Ha, ha! het doet me genoegen je te zien oude jongen, mevrouw wèl? kom aan wat kan ik je offreeren een glas madera? Wel zeker! geen plichtplegingen.» Met deze woorden ontving de architect Ramer zijn vriend Rudolfs, toen deze, aan de ontvangen uitnoodigiDg gevolg gevende, hem dien middag een bezoek bracht. «Om je de waarheid te zeggen,» vervolgde de architect, zonder zijn gast gele genheid te geven om aan het woord te komen, «had ik je al lang verwacht; je kunt niet half gelooven, hoe schrik kelijk vervelend ik dien oorlog vind; een mensch weet waarachtig met zijn tijd geen raad.» «Ik dacht dat gij daar althans geen last van' zoudt hebben uwe be kwaamheden als technisch ambtenaar..» »'t Mocht wat! neen, goede vriend, voor het werk daar buiten zijn er liefhebbers genoeg; ik bedank voor de eer, en geloof, dat ik daar mede den lande een grooter dienst bewijs, dan dat ik het getal in den weg loopers met één zou vermeerderen gij weet wel, veel honden zijn des

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1