GEMEENTERAAD. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. door zijn temperament laten verleiden om zich niet tot het zakelijke alleen te bepalen, maar is dikwijls zoo per soonlijk geworden, dat het zelfs den Amerikanen die toch bij verkiezings campagnes niet gewend zijn elkander met fluweelen handschoenen aan te pakken, te bar wordt, en vele bladen ach en wee roepen over den achter uitgang der politieke zeden. Het zal echter niet blijven bij een platonische veroordeeling alleen, want rechter Baldwin, de democratische candidaat voor het gouverneurschap van Wis consin, die door Roosevelt heftig is bestreden, heeft te kennen gegeven, dat hij dezen wegens smaad zal aan klagen. Een kort en zakelijk hOteldiefstal- bericht uit Parijs meldt, dat een Spaan- sche dame, markiezin de Vavilo, in een hotel Avenu Victoria, waar zij met hare dochter logeert, een dief beeft gevat, die in haar kamer was binnen gedrongen en die door bet hótelper- soneel aan de politie werd overgeleverd. Maar een ander bericht geeft een veel dichterlijke lezing van bet geval. Volgens dat bericht werd de dief, die voorgeeft ingenieur te Heidelberg te zijn en Reiszuer te heeten, geval, terwijl hij voor het bed der rustig slapende dochter van de markiezin stond, in stomme bewondering ver zonken. Hij was in de kamer gekomen om te stelen, maar hij had niets weg genomen dan een gouden vingerhoed en twee bankbiljetten ter waarde van 100 pesetas. Toen kreeg hij de slapende jonge dame in het oog en bleef als betooverd staan. «Zij was zoo wonderbaarlijk schoon,» zeide bij op het politiebureau, »dat ik aan niets meer dacht dan aan haar. Ik heb niet geboord dat de deur open ging, heb niet gezien dat de moeder van de scboone slaapster binnen trad en alarm maakte. Ik had kunnen vluchten; maar ik was als betooverd.» De betooverde dief kon echter zelf ook tooveren, of althans zeer handig goochelen. Dat bewees hij toen de politie zijne zakken doorzocht. Men kon toen den vingerhoed en de ge stolen bankbiljetten nergens vinden, maar eindelijk kwamen zij te voor schijn uit.de portefeuille van den commissaris, waarin Reiszner ze stil had weggemoffeld. Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van den burgemeester gehouden vergadering vaD den Gemeenteraad werd de motie-Van Esveld c.s. betref fende de handelsschool, waartegen het Dag. Best. alreeds te kennen had ge geven geen bezwaren te hebben, mét algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter beloofde naar aan leiding daarvan dat door bet Dag. Best. ten spoedigste voorstellen omtrent subsidie als anderzins zullen worden ingediend. Voorts werd de burgemeester ge ïnterpelleerd over bel optreden der brandweer bij den laatsten brand. De heer Veis Ileyn wenschte gaarne te booren hoever men rnet de reorgani satie der brandweer was gevorderd en was evenals de heer Rijckens van oor deel dat slechte alarmeering de oorzaak is dat die brand een dusdanigen om vang had gekregen. De heer Oosterveen zou gaarne meer willen weten omtrent de tegenwoordige reorganisatie der roerigs over zich gehad... De trein had zoo lokkend, zoo jolig gefloten... dat de klank er van zich uitstrooide over de vlakte, als om het dorpje uit zijne loome sluimering op te schudden... Ze had... in wrevel van te beseffen, dat er toch niets meer komen zou, de oogen half gesloten... in wanhopige, tegenstribbelende berusting... Toen er, plots, werd gescheld aan de woning van Lot en Leen Versteeg te Asperen... «Hè!"... riep zus Lot uit, zelfs in haar slaap opschrikkend. En door de bleekheid, die Leen's wangen, vanwege het ganech ongewone overtoog, gluurde toch iets vroo- lijks... iets van blijde verrassing... Het bijzondere, waar ze zoo lang op gevlast had, de lichtzinnige, kwam dan nu toch... Griet, de meid, aan zoo iets niet kunnende gelooven, klikkerde voort met de borden... De znsters keken elkaar aan... vra gend, verstomd van verbazing... Leen durfde in het spionnetje kijken... Dui zelde van ontsteltenis... Iemand, een meneer, met een geruite jas... 't Ha merde, bonsde in haar lijf... 'r Handen brandweer, die nu wij den Vrijwillige niet meer hebben, zooveel te beter in orde behoort te zijn. De heer Van Kalken geloofde dat nu na de afschaffing der Vrijwillige er geen concurrentie en naijver meer is, de gunstige toestand van vroeger nim mer zal terugkeoren. De voorzitter was van meening dat de brandweer voor haar jongste optreden in stede van blaam uitbundige lof toekwam. Een dergelijke brand binnen twee uur te blusscben was toch al wat men ver langen kon. Nu het exploiteeren eener eigen waterleiding door de Raad in de vorige vergadering is aangenomen, zullen spoedig voorstellen ter reorgani satie der brandweer, die daarop hadden gewacht, door Burgemeester en Wet houders bij den Raad worden ingediend. De beer Van Esveld viel in deze den burgemeester bij en vond in het ge beurde geen aanleiding tot het maken van aanmerkingen. De heer Kroes betoogde dat bet instellen eener betere alarmeer ingsdienst niet op de reorgani satie der brandweer had behoeven te wachten. Een voorstel van den heer Rijckens tot het benoemen eener commissie van onderzoek bestaande uit vier raads leden onder voorzitting van den burge meester werd ten slotte met 10 tegen 5 stemmen verworpen. Ingekomen waren de volgende stukken Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht dd 31 October 1910 3e afdeeling no. 4190/2888, houdende beslissing inzake eene reclame van A. Das betreffende inkomstenbelasting, (voor kennisgeving aangenomen). Eene dankbetuiging van de ambte naren ter secretarie, van de afdeeling Amersfoort en omstreken van het NederlandscbOnderwijzersgenootschap en van den boschbaas op Birkhoven voor de verbetering der salarissen, (voor kennisgeving aangenomen). Een schrijven van bet college van Regepten van het Burgerweeshuis houdende verzoek eene commissie te benoemen tot reglementswijziging, fin handen van Burgemeester en Wet houders om praeadvies) De heeren Van Duinen en Rolandus Hagedoorri hadden bericht gezonden verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. De chrysanten-tentoonstelling, ingericht door bloemisten ter stede ten bate van het bouwfonds der Chr. Jongelings-vereeniging, zal worden gehouden in »De Arend» op 15 en 16 November. Aangaande Het vrije tooneel», dat aanstaanden Zaterdagavond ook hier »Hotel de poes» zal opvoeren, welke klucht reeds meer dan vijftig malen ging, schrijft »De Avondpost»: Een titel als »Hotel de poes«, met den naam van Feydeau als schrijver. er behoort niet heel veel scherp zinnigheid toe om te raden wat men dan te wachten heeft. Dat het ietwat »loucbe« is en de aardigheid draait om een afspraakje spreekt evenzeer vanzelf als dat er eigenlijk niet veel kwaads gebeuit. Zelfs kan van deze klucht gezegd worden,dat ze niet steunt op gewaagde moppen. Het toppunt van malligheid wordt bereikt door de sprekende ge lijkenis van twee personen: een van ontrouw snood verdachte meneer, en een huisknecht. waren koud als ijs... »Gri—Grietje!» riep ze, aan de deur der huiskamer, voelend het gram storige, over zooveel cynischen durf, in den blik van haar zuster. »Gr...Grietje!» Er echoode iets vanuit de keuken... Er slofte iets in de gang, de zeer lange, de met groenige en blauwige vierkante steenen belegde, leidend van achterhuis tot voordeur- Ze luisterden, met haar beiden. Lot in verstarrend-dreigende, strenge trek ken, in de oogen iets waarschu wends, iets als bij intuitie veront waardigds, tegen lichtzinnige Leen... En deze met gloeiing van vreemde opwinding op de wangen... Een maunestem klonk in 't huis. Griet gromde iets- Open ging deur van huiskamer. Een kaartje- Naar juffrouw Lot, de oudste der dames. Lorgnet uit étui gehaald— "Georges van Heuven, makelaar, Amsterdam»... Ze keken elkaar aan, de zusters, lang en zeer-verbaasd... Zus Lot had 't kaartje al driemaal aan den achterkant bekeken... Leen telkens aangezien alsof deze nieuwe, Die vergissing is uitgewerkt tot een serie allerdolste tooneeltjes. De klucht werd in het vereischte tempo gespeeld, en de heer Ko Arnoldi, dien we vroeger bij Royaards zagen, heeft eer van de rappe vertolking der dubbele rol, en mevrouw Kinsbergen Rentmeester was een aardig jaloersch, druk vrouwtje. De heer Van Staalduynen was een echte razende Cubaan, en de heer Jac. Sluyters Jr. had dol succes als de neef met het spraakgebrek. Het gezelschap, waarvan Jan Buder- man en mevrouw E. Snijders als oude bekendpn genoemd mogen worden, is voor een luchtig blijspel wel berekend. Er was een vrij groot publiek, dat zich best vermaakte. De levering van brood aan de troepen te Harderwijk in garnizoen, is, ria loting tusschen beide laagste inschrijvers voorloopig toegewezen aan de Amersfoortsche Stoom Meel- en Beschuitfabriek, dir. de heer W. 11. Meursing. Vliegen te Ede en Soesterberg. Heden zal het dan beginnen Van daag zal te Ede iets grootsch te zien zijnWijnmalen, Kuiler, Koolhoven, onze drie sympatieke aviateurs, zullen het Hollandscbe publiek doen genieten. Het rnoet al heel slecht weer zijn, zal er niet worden gevlogen. Küller. »de Hollandscbe stormvogel,vliegt zelfs nog bij een windsterkte van 22 M. in de seconde. En ook Wijnmalen en Koolhoven zijn geroutineerde vlieg meriscben. Vrijdag en Zaterdag zullen de overlandvluchten plaats hebben vice versa van de beide aerodrooms, over onze stad. Zondag en Maandag zal er te Soes terberg worden gevlogen. De latere data's, wanneer er te Ede en Soesterberg zal worden ge vlogen. zullen tijdig worden bekend gemaakt. Nogmaals sporen wij onze stad- genooten aan, tocri zooveel mogelijk deze vheg-evoluties bij te wonen. Daar hebben èn onze kranige vlie geniers. èn de II.H. Verwey en Lugard recht op. In de vitrines der boekhandelaren zal door liet ophangen van kaarten worden bekend gemaakt of al dan niet zal worden gevlogen, terwijl tevensabonnementskaarten toegang gevenden tot het terrein bij hen ver krijgbaar zijn. Toen Zaterdagavond de locaal- trein uit Nijkerk alhier stilhield, waar schuwde een reiziger, dat een dame die eveneens uitstapte, dichtbij het station vergif had ingenomen. De keurig gekleede ongeveer 35- jarige dame begaf zich naar de wacht kamer, alwaar zij weldra onpasselijk werd. De politie, terstond per telefoon gewaarschuwd, kwam spoedig met een geneesheer, die de patiènt deed over brengen naar het ziekenhuis. Zij wei gerde elke inlichting te geven over naam of woonplaats, doch .in het ziekenhuis bleek, dat zij vroeger korten tijd hier ter stede had gelogeerd Hier door kon haar familie te Amsterdam worden gewaarschuwd en konden Maandagochtend hare moeder eri hare zuster de ongelukkige die voort- duiend scherp moest worden bewaakt, omdat zij telkens herhaalde toch weer pogingeu te zullen doen om zich van het leven te berooven naar Amster dam terugleiden. misdadige lichtzinnigheid aan het be ramen was— Maar vóórdat ze tot eene beslissing konden komen, tikte, klopte met vrij moedige hardheid een stevige manne- knuist tegen de deur van de .huis kamer... »Dames, ik kom namens uw neef Kooremans, uit de Helmersstraat, in Amsterdam...» »Neen, maar!»... De uitroep kwam van Leen. De audere mejuffer Lot Yersteeg, lorgnet op neus, stond daar streng, stijf, strak, zeer uit de hoogte, Griet niet uit t' oog verliezend. Haar naam stond op het spel, hier... Ze had willen zeggen iets van«welke aanleiding, als ik vragen mag»... of zoo iets... Maar onverbeterlijke, ongeneeslijke Leen sneed 't af. »Zeg, Lot, meneer komt van Jan en Trui, hoor je 't dan niet?— Gaat u zitten, meneer!» Toen was 't niet meer te keeren. Langzaam ging Griet naar de keuken terug, halverwege in de gang blij vende luisteren... Wat's dat nou!?— »Laat ik u eerst» zei de meneer van de geruite jas en de vroolijke oogen, De aanleiding tot hare wanhoops daad is naar gemeld wordt dat zij is verpleegd geweest in een sanatorium voor longlijders en zij zich nu verbeeldt haren verwanten tot last te zijn. 'li Eerste Kamer toonecltje. Op 'n gegeven oogenblik zit de voorzitter met ontzette blikken naai de publieke tribune te staren. Hij kijkt streng, boos en verschrikt. Waar schuwt den griffier. Mompelt 'n paar woorden. De griflier tikt 'n bode. Die kijkt ook streng, boos en verschrikt. Verdwijnt door 'n deurtje. Komt op de publieke tribune. Daar staan twee grenadiers: één heeft dienst bij den ingang, de ander zal hem zoo dadelijk aflossen. De twee soldaten voeren 'n fluisterend- gi'innekend gesprek. De bode nadert. Fluistert mee. Vraagt wie er dienst heeft bij de deur. Ik. Goed. U niet? Neen. Dan moet uw »sjekoo« af en u mag 'm ophouden. De soldaten vraag-oogen, of ze »d'r tusschen« genomen worden. Maar de bode kijkt streng, boos en verschrikt. De soldaat die dienst heeft houdt z'n hoofddeksel op, maar de soldaat die dienst krijgt moet het afzetten. Hij is volgens 't reglement van ordetoehoorder, en die moeten »met ontdekten hoofde» luiste ren. Bode verdwijnt. Het vaderland is gered. (Tel Een nieuwe bron van inkomsten. Tot nog toe waren, zooals men weet, alleen aanslagen in de plaatse lijke belastingen boven f 20. aan zegelrecht van 22'/i cent onderworpen. In het vervolg zal dit niet meer het geval zijn; immers aan het mini sterie van Financiën schijnt men tot de ontdekking gekomen, te zijn, dat dit in strijd is met de Zegelwet, die bepaalt, dat alle aanslagen boven f 10, aan bovengenoemd recht onderwoi pen zijn. Voor minister Kolkman een meeval lertje Dubbele moord te Spaarnwoude. Een vreeselijke misdaad is Zater dagavond gepleegd te Spaarnwoude bij Spaarndam. Aldaar zijn de 67-jarige gemeente ontvanger van Spaarndam, de heer W. Melchior, en zijne 66-jarige zuster Cornelia, beiden daar wonende, Zon dagmorgen vermoord gevonden. Zondagochtend, omstreeks achtuur, kreeg de melkboer geen gehoor waarop hij een zijdeur van een schuur opende en toen tot zijn hevige ontsteltenis de lieer Melchior voorover over een lat vond liggen met bebloed hoofd in een plas bloed. Naast bet lijk lag een mes. Onmid dellijk ging de man hulp halen en hij waarschuwde ook den gemeente veldwachter Swenrieker. Opnieuw schrikten de menschen geweldig, toen zij de zuster des heeren M eveneens badende in bloed, met diepe wonden in den hals, in de achterkamer dood vonden liggen. Op de tafel der slaap kamer brandde het nachtlichtje nog en een ledig geldkistje stond daar bij Onmiddellijk werd eerst een genees heer, daarna de burgemeester van Haarlemmerliede c. a., den heer Haitsma Muiier, en de justitie van Haarlem gewaarschuwd, zoodat te in z'n portefeuille schommelend »laat ik u nu eerst bewijzen, dat ik geen avonturier ben... wacht 's even... neen, ik heb 't toch niet— neen, juist, asjeblieft!» En hij reikte Lot, met eene aller hoffelijkste buiging, over een kaartje, met aanbeveling van neef Kooremans... Haastig gekrabbeld... "Beste Lot en Leen, hierbij introduceer ik bij jelui mijn vriend, den heer G. van Heuven. Hij is een onzer beste en intiemste kennissen. Ik meende dat het u aan genaam zou zijn eens iets van de fa milie te hooren anders dan per papieren brief. Weldra meer. Uw toegenegen neef Jan Kooremans. De groeten van Trui en de jongens.» 't Moet gezegd, dat zus tot zeer lang op het kaartje tuurde, tuurde— Daarna op den vreemden meneer— En zij zag, dat hij zat, ellebogen op knieën geleund, vlak naast zus Leen. Ze zag, hoe die twee praatten— Dan bekeek Leen weer zoo vreemd preciesig de punten van haar vingers. Dan zag ze plots op en luisterde gespannen naar wat de meneer van de geruite jas en de vroolijke oogen vertelde- Maar het visite-kaartje van Jan Kooremans lag boven op haar huis- ongeveer 10 uur het onderzoek aanving. Een viertal politiehonden werden aan het werk gesteld, die allen de zelfde richting uitliepen, en van een huisje in het zoogenaamde «Hemeltje» naar een huis aan den Lagendijk onder Spaarnwoude gingen. Vanuitditlaatste huis was reeds in arrest genomen zekere R 25 jaar, die nog een jaar verblijf in een werkinrichting te goed had, en die zich de laatste dagen over den vermoorde op bijzondere wijze had uitgelaten. Bij huiszoeking werd echter niets bij hem gevonden. Jntusschen is de aangehoudene naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. De moord en diefstal moeten zijn geschied Zaterdagavond tusschen 8 en 10 uur. Uiterlijk 10 uur gingen de ontvanger en zijn zuster naar beden zij werden gevonden in hun daagsche kleeding. De gemeentekas, die in het kistje werd bewaard, dat open gevonden werd, (een brandkast was er niet) zal een f1000 hebben bevat; overiaens was niets ontvreemd. Ook een polder- kas, die M. onder zijn beheer had en op een andere plaats geborgen, bleek nog aanwezig. Tal van nieuwsgierigen, ook van andere plaatsen, verdrongen zich den gebeelen dag voor de eenvoudige wo ning, met aangebouwde schuur. Het verschrikkelijke feit is ter plaatse en omgeving natuurlijk het onderwerp der gesprekken. Blijkbaar is bij eene korte afwezig heid van den heer M., die altijd'des avonds zijn hondje uitliet, de zuster vermoord en is de diefstal gepleegd. Bij de terugkomst van den heer M., die door de schuur kwam, werd daarop ook deze aangevallen. Het met bloed bevlekte mes, dat bij het lijk lag, was het eigendom van den vermoorde. De oude man heeft zich nog krachtig verdedigd, nadat men getracht had hem met zijn zakdoek te worgen. ST00MVAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij Nederland, s.s. Prinses Juliana arriveerde te Sabang 1 November. Stoomv. Maatsch. Holl. Amerikalijn. s.s. Rotterdam ariiveerde te Rot terdam 28 Oct. s.s. Nieuw-Amsterdam arriveerde te New-York 31 Oct. s.s. Noordam passeerde te Lizard 30 Oct. s.s. Rijndam vertrok van New-York 25 Oct. s.s. Potsdam vertrok van New-Y'ork 1 November. Oude handschoenen gebruikt men, behalve voor het omhullen van be zeerde, met pleisters bedekte of met een lapje omwonden vingers' nog voor allerlei andere dingen. Afgeknipte top pen van glacè-handschoenen worden wel in de vingertoppeu van zijden of halfzijden handschoenen genaaid, om het snelle slijten of scheuieri te voor komen. Voorts kunnen oude hand schoenen gebruikt woiden voor het poetsen van zilver. Ook kan men gla- zenwasschers maken van oude glasé- handschoenen, in repen gesneden, met naald en draad aaneerigestoken en in een krans samengebonden. houd-mandje. 't 'Wis Jan z'n hand- teekening... Ze haddeD zeker in drie jaar tijds niet van Jan gehoord- Maar toch— Meneer Van Heuven bad logies besproken, voor dien nacht, in het hotel »De Roskam», het eenige in Asperen, waar een fatsoenlijk-mensch kon overnachten. Maar toen hij had laten zien, dien avond, nadat het glaasje punch ter eere van den neef Kooremans geïntroduceerde, had gedampt— Had laten zien wat voor zaken hij alzoo deed... Eene verwijzing, voor alle zeker heid, had gegeven op eene firma als- Die, gelijk hij zich met de Nederland- sche Bank in dagelijksche relatie stond... 't Moet gezegd, zus Lot Hhd, ondanks alles, töch nog geweifeld. Maar Leen, o, de lichtzinnige van dien Zondag naar Utrecht, Leen had toen uitgeroepen: »Nou, dan doe ik 't van mijn eigen geld!... Lot, je moest je toch heusch schamen, zeg!» Waarop de meneer van de geruite jas haar, zijne prachtknevels op strijkend, had aangekeken... Met z'n vroolijke, lonkende oogen— En de enveloppe met de bankjes

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2