BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Het huwelijk van Prinses Clemen tine van België met Prins Victor Bonapai te is Maandag voltrokken in het paleis te Moncalieri, waar Prinses Clotilde, de moeder van den bruide gom, woont. Het burgerlijk huwelijk werd vol trokken in een zaal van het paleis door den burgemeester van Moncalieri. Daarna volgde de kerkelijke plechtig heid in de kapel, onder leiding van den bisschop van Biella. Prinses Clémentine, die in het wit gekleed was, met oranjebloesems, zag er zeer gelukkig uit. Zij reed, met hare tante, de Gravin van Vlaanderen, en Prins Philip van Coburg, naar het paleis in een automobiel, evenals de andere vorstelijke perjonen die de plechtigheid bijwoonden. Dezen waren: de Koningin-Moeder Margherita, Prin ses Laetitia, de Hertog van Aosta, de Graaf van Turijn, de Hei tog der Abruzzen, de Hertog van Genua, Graaf Salemi en de Prins de Ligne, die vertegenwoordiger was van den Koning der Belgen. Na de huwelijksplechtigheid volgde een lunch, waar veertien genoodigden aanzaten. Het weder was ongunstig: regen en sneeuw; maar er waren toch vele belangstellenden op de been die de vorstelijke personen en vooral de bruid hartelijk begroetten. Prins Heinrich van Pruisen legt zich met ijver toe op de vliegkunst. Hij oefent zich gestadig en wil het examen voor bestuurder van vliegmachines afleggen. Hij heeft Maandag weder op bet vliegterrein van Kuier, te Darmstadt, verscheidene proeftochten met een militair vliegtoestel gedaan. Prinses Heinrich heeft ook eens gevlogen, met den heer Euler. De zaak van luitenant Helm. Gisteren kwam de zaak van den Duitschen luitenant Helm, beschuldigd van spionnage, voor het Hof van Assises te Winchester in behandeling. De zaak liep nog al kalm af. De attorney-general wees er op, dat, wijl de zaak vervolgd was onder de »Ofli- cial secrets Act," de luitenant zeer zwaar had kunnen worden gestraft. Maar daar hij zijn schuld had erkend, en bereid was spijt te betuigen en te beloven hel nooit weer te doen, verzoeht de ambtenaar van bet O. M. den rechter, in dit geval een genadig vonnis te vellen. De verdediger voegde daarbij, dat luitenant Helm iets verkeerds had gedaan, maar dat hij geen spion was. Hij betreurde het, gezondigd te heb ben tegen de welttn van bet land, dat hem gastviijheid verleende, en wilde beloven het nooit weer te doen. Dientengevolge meende de rechter dat het niet noodig was den Duitschen officier te straffen. Hij moet slechts een borgstelling geven van 250, voor bet geval dat hij nogmaals zich schuldig maakt aan het hem thans ten laste gelegde. De rechter hoopte ten slotte, dat luitenant Helm, als hij naar zijn vaderland terugkeert, de overtuiging zal meenemen, dat, hoe krachtig Engeland ook optreedt om vergrijpen te ontdekken tegen de landswetten, het genadig is tegenover hen, die hun begane fout erkennen. De geheele wijze, waarop deze recbtsquaeslie in Engeland behandeld is, kan genoemd worden een lesje in Maar Leen ging langzaam uit de alkoof. Schuw-angstig kijkend naar de wegstervende... Voelend dat ze haar toch niet geloofde... Heel-zacht, geruischloos, zonder piepen of knarsen van de scharnieren, gingen de alkoofdeuren dicht... Totdat 't onmogelijk was dat de oogen van 't oudje iets konden bespeu ren van... Hij lag op de versleten canapé van groen-fluweel. Tuurde naar 't pla fond. Met lodderige oogen. Asch ge strooid op z'n smoezelige, gore kleeren. Wendde 't hoofd vadsig om naar Leen, toen die uit de alkoof sloop Wijs vinger tegen de lippenAngst, zeer hevige, in de grijze oogen waarin brand was van toomelooze haat Brand, ook van worstelingmet'tuiterste van wilsspanning. »Nou vroeg-ie, en er dreigde iets uit z'n gezicht. "Nou I Zij sloop naar hem toe. Hij lag haar aan te kijken met spottende oogjes van verwachten Van lage vroolijk- heid over d'r angst om oud, afgeleefd menschje, waar toch-niks-meer an te bederven was, nog te sparen internationale wellevendheid, ook voor andere landen. Een merkwaardige arrestatie. In Fransche bladen vinden wij bet volgende verhaaltje, dat een zonderling denkbeeld geeft van de handeling van Duitsche grensautoriteiten... zoo het waar is. Een Duitscher, uit Miilhausen, was voor een jaar of wat naar Frankrijk gevlucht, om een veroordeeling te ontloopen. Hij vestigde zich in Belfort, waar hij een kroegje opende. De Duitsche autoriteiten vernamen al spoedig, dat hij daar jonge Elzassers ontving en hen poogde over te halen, bij het Vreemdelingen-legioen dienst te nemen. Verder werd hij beschul digd, als spion in Franschen dienst te staan. En om deze redenen wilde men pogen, den man te arresteeren. Doch hij waagde zich niet in Duitsch- land, en boe scherp de gendarmes ook uitkeken, hij liet zich niet vangen. Onlangs echter kwamen een paar jongelui uit Mülhausen bg de Belfort- schen kroeghouder. Zij wisten zijn vertrouwen te winnen en gingen met hem uit, waarbij zij zich zeer royaal toonden. Op een dag hadden zij hem zóó getracteerd, dat hij dronken was. Zijn jongen vrienden wisten hem over te halen hen naar het station te brengen, en toen zij daar eenmaal waren, hen tot het grensstation te vergezellen. In den trein sliep den man in en toen hij wakker werd, was hij in Duitschland, in handen der gendarmes en spoedig opgesloten in de gevangenis te Mülhausen. De omstandigheden waaronder deze arrestatie plaats bad, wekten, het vermoeden, dat de jongelui uit Mül hausen Duitsche politie-agenteri wa ren, uitgezonden, met het doel den man over de grenzen te brengen, wat de Fransche Regeering aanleiding geeft, krachtig te protesteeren tegen zulk optreden op Fi ansch grondgebied. Een soortgelijke geschiedenis werd onlangs ook uit Zwitserland gemeld. Een Duitscher, door de politie gezocht, werd door verraders op Duitsch ge bied gelokt en gearresteerd. De Zwit- sersche regeering kreeg toen echter nu op haar rekest, daar de Duitsche regeering de tusschenkomst van haar agenten beslist ontkende. Het Leuvenumsche Bosch behouden. Van de «Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nedeiland» ontvangen wij het heugelijke bericht, dat de leeriirig tot instandhouding van bet Leuvenumsche bosch volteekend is. Het bosch is dus thans behouden en wordt met 1 Januari a.s. eigendom der Vereeniüing. Een gelukwensch waard Z. K. H. Prins Hendiik kwam gis teren middag 12.10 per auto te Utrecht aan Pausbuize, de woning van den Commissaris der Koningin, in de pro vincie teneinde eene vergadering te presidueren van den Raad van Bestuur vau bet »Oranjekruis«, welke in een der lokalen ven het provinciaal be stuur werd gehouden. De Prins was vergezeld van Jhr. Hooft Graafland en dejeuneerde op »Paushuize«. Om vijf uur keerde Z. K. H. naar het Loo terug. Dan loerde hij rond, terwijl er kwam, op z'n trekken, ruw-bestiale uitdruk king van: »Waar zou 't nou eigenlijk schuilen, hier?"... Loerend naar alle hoeken, gaten, gleuven... Gereed om toe te springen... Hij voelde haar ijskoude, sidderende hand. Die hem ietshards toestopte Een papiertje was 't, met twee rijks daalders. Slap liet hij de hand, met 't zilver pakje, langs z'n been vallen. "Nou herhaalde Kees, zui gend aan zijn cigarette, en kijkend met vertoon van matelooze verachting naar de twee riksen... «Nou Zij, stond, nu, vlak bij d'r broer. Fluisterde lang, heftig wild-opge- wondenVan dat moeder ieder oogenblik kon doodblijven als ze merk te Dèt, dèt zou Kees toch niet willen, hè Ze smeekte hem, Lag op d'r knieën. Greep den arm van d'r broêr. Overwon den walgenden weer zin tegen den ploert, kuste hem op 't voorhoofd. "Toe, broêr, toe Kees, denk er toch om", fluisterde zij, je zult geen gelukkige minuut meer in je leven hebben- Ik smeek 't je... Dokter heeft gezegd, Arbeidsinspectie. Verschenen is het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie over 1909. Het eerste hoofdstuk geeft een kort overzicht van hetgeen er zoowel in de organisatie van den inspectiedienst als in de haar opgedragen taak ver anderd is; een der volgende hoofd stukken een algemeen overzicht van de werkzaamheden van het personeel. Een hoofdstuk is gewijd aan de naleving der Arbeidswet. In bet algemeen genomen is er aldus het verslag ten aanzien van deze aangelegenheid een voortdurende vooruitgang waar te nemen, die grooter behoorde te zijn, en die op allerlei plaatsen weer verslapt wordt, hetzij doordat de inspectie tijdelijk op een ander deel van baar taak weer liet oog gevestigd had, hetzij doordat de berechting der overtredingen een veel te zwakken druk heeft uitgeoefend om bedrijfshonfden te weerhouden de wetsbepaling te overtreden, vooral daar die overtredingen gewoonlijk geschieden, omdat er een geldelijk belang mee gemoeid is. De poging om van de activiteit der plaatselijke politie een voortdurend overzicht van de inspectie te verschaf fen heeft slechts een gering resultaat gehad. Met voldoening woidt er voorts in het verslag op gewezen, dat ook in het afgeloopen jaar de proefnemingen tot vervanging van de loodhoudende gla zuur door loodvrije weder een niet onbelangrijk resultaat hebben opge leverd. Zeer belangrijke hoeveelheden aarde werk met loodvrij glazuur zijn door de Maastrichtsche fabrieken afgeleverd, zonder dat er van regeeringswege of van de zijde der publieke opinie tenige aandrang werd uitgeoefend, ja zelfs zonder dat de verbruikers eenig ver schil ontdekken in de beide soorten vernissen. Er zal eenige wijziging worden gebracht in de uitgifte van tienritten- boekjes der N. C. S. Voor de trajecten Amersfoort Utrecht,Baarn en Zeist blijven de bepalingen vrij wel onveranderd, maar de biljetten voor Harderwijk vervallen, waarvoor in de plaats komen kaartjes, die geldig zijn tot Nunspeet. Deze worden in prijs verhoogd. Het blijspel »Hotel de Poes», dat Zaterdagavond werd gegeven, viel de weinige aanwezigen niet bijzonder mee. 't Was een druk, onzinnig gedoe. »Wat een draak», zei een der toe hoorders. Dit neemt echter niet weg, dat er dikwijls hartelijk werd gelachen. Wie er evenwel prijs op stelt, beschaafd spel te zien, doet wijs niet naar »Hotel de Poes» te gaan. Waren de vroegere volksavon den van het Nut altijd zeer druk bezocht, thans Zondag II. was dit niet het geval. Er was maar weinig publiek. De voordrachten van den heer Nieboer vielen zeer in den smaak, evenals de muziek van de dames Stoetzer. Voor de aanwezigen was het als steeds een zeer aangename avond. Propaganda-Commissie "St. Mar- tinus" voor Drankbestrijding. Onder voorzitting van den heer H. Janssen uit Bussurn hield boven genoemde Propaganda-Commissie j.l. Zondag een goed bezochte vergadering eergisteren, toen ik bij 'm was En toen ze nog lang gefluisterd, gesmeekt, gesoebat had, toen keerde hij dat smalle, bleeke, treite rige, gemeene gezicht, die groene, koude spotoogen naar zijn zuster toe. Zei-ie »Ja, jij hebt een aardig smoesje over je, meid, dat snap ik allang. Maar je weet 't... Ik mot minstens twaalf riksen hebben... Op z'n minst Niet later dan morgen «Pas toch op... Moe hoort 't schroeide haar brandende, hijgende angstadem bij z'n oor »Moê voelt dat jii hier bent...» »Öm te beginnen» zei de bleeke schooier op de canapé, en hij vormde spiraaltje van zijn cigaretterook... »Of anders»En drukte z'n kop bijna tegen zusters hoofd aan. »Of anders vertel ik van alles, liefie... Van je avontuurtjes bij Abramsz... Toen Wil lem je in den steek had gelaten... En van 't kistje, dat op de Oosterbegraaf plaats ligt... Dat kleine... Je weet wel." Hij zag, in bet midden van de kamer, waar de avond zwaar-schaduwde, al de figuur van eene vrouw die daar stond in zonderlingstarre roerloosheid. Heel langzaam, héél kalm stond schooier in het gebouw van het R. K. Jongens- patronaat aan 't Zand. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Mede- gedeeeld werd, dat de districten klei ner gemaakt zullen worden, ten einde meer kracht te kunnen ontwikkelen; de propaganda-commissie zal zich splitsen in een deel ten Noorden en ten Z. van de Lek. Het voorstel Bussum om in 1911 een drankbestijders propaganda-tocht in 't Gooi te organiseeren werd aan-' genomen, eveneens het voorstel Mont- foort, om een vlugschrift te doen samenstellen over het verband tus- schen alcoholisme en arbeidsduur en de wisselwerking tusschen drankbe strijding en verkorting van arbeidstijd. Leerdam, waar op stuk gewei kt wordt, was hierop tegen. Het voorstel Wijk-bij-Duurstede beoogde beteugeling van drankgebruik. Besloten werd aan twee hoofdbestuuis- leden op te dragen hiervoor propa ganda te maken. Het andere voorslel- Wijk om nieuwe afdeelingen op te richten werd in stemming gebracht, doch niet aangenomen. Na de pauze kwam de bestuurs verkiezing aan de orde, gekozen wer den de heeren P. J. Th. Dieges, Amersf., H. Janssen Bussum, J. W. Stokman. Wijk-bij-Duurstede en de dames E. Gener, Utrecht en C. P. Th. Welters, Amersfoort. In 't geheel waren aanwezig 12 Kruis verbonden, vertegenwoordigende 742 leden en 6 Mana-Vereenigingen, vert. 493 leden. Nu hield de heer A. Kellenaers uit Leiden, redacteur van »De Hanzebode« een lezing over het onderwerp: »De Katholieke Drankbesliijding en de Middenstand.» Als inleiding deelde spreker mede, dat het hem aangenaam was hier zooveel dames, zelfs in nationale kleederdracht tegenwoordig te zien, dat het terrein hier uitstekend verkend is, en dat er reeds veel gewerkt heeft, zoowel hier, als iri de omgeving en in het district. Tusschen middenstand en drankbe strijding bestaat een innig verband. Spreker is nu tot zijn eigenlijke rede gekomen en zegt zijn toespraak in 4 deelen te zullen splitsen 1. Welke middenstand wordt be doeld? 2 Zijn er in dien stand drink gewoonten? 3. Oorzaken ervan. 4. Enkele der voornaamste middelen om de drinkgewoonten te weren. Vraag 1 kan beantwoord worden metlandbouwers, ambtenaren, onder wijzers, winkeliers kleinhandelaars en dergelijke. De landbouwors en onderw. hebben zich reeds in huri bonden vereenigd, zoodat men met midden standers bedoelt kleinhandelaars, win keliers en patroons-Ambachtsbazen. Vraag 2 kan met »ja« beantwoord worden, al treedt het misbruik in niet zoo hooge mate onder de midden standers te voorschijn. Het misbruik is noodlottig, neen verpletterend. Wat is de oorzaak, dal tegenwoordig zoo veel winkelzaken een kwijnend bestaan leiden? Onvoldoende kennis, te hooge weelde, doch ik overdrijf niet, als ik zeg, dal iri 90 van de 100 gevallen de kroeg de oorzaak is. Als ander voorbeeld haalt spreker de ongevallen statistieken aan. De meeste ongeluk ken komen op Maandag voor, als gevolg van het Maandag houden. De drinkgewoonten zijn onder de middenstand ook zeer ingeburgerd. Veeleer dan de i ijke haalt hij dadelijk de flesch op tafel. Wil hij nu voldoen aan zijn plicht, aan moet hij zijn op van de canapé. Bang was-ie niet, maar toch werd 't hem, scheen wel, wat onprettig. Hij tipte de asch van zijn cigarette op het roode tapijt- Ging toen in zijn boosdoeners-lef, récht toe op de vrouw met de vlam mende oogen en de in dolle wanhoop, tot toespringen gereed-staande, saam gewrongen handen... Fluisterde haar nog toe... De vuisten gereed tot toetasten, in de broekzak ken... "Henri weet 't vóór Vrijdag... Dénk eraan!... En as-je nog wat om moê der leven geeft..." Toen was hij weg, de schooier. En uit de alkoof klonk een benauwd, schorrig kuchen... zoodat Lena, de aschblonde, haar laatste krachten ge bruikte om de wegstervende nog een teugje wijn-en-water te gaan bren- gen... In het Huis van Bewaring heeft de haar toegevoegde verdediger uit haar mond opgeteekend het verhaal van de vrouw, die haar patroon bestal om haar stervende moeder te beveiligen tegen den broêr, die al sinds maan den geld kwam afpersen. Die dreigde te komen herrieschoppen vlak bij de alkoof van wegstervend oudje. Die, levens- en handelwijze hervormen. Wat zijn de oorzaken? Deze zijn overal dezelfde Onvoldoende sociale ontwikkeling en onvoldoende cultuur. Een beschaafd volk zal dit niet doen. Ook geen of onvoldoende organisatie is een voor name oorzaak Spreker was nu gekomen tot het voornaamste deel van zijn rede: de bestrijding. Hij waarschuwde al dade lijk voor overdrijving en noemde een voorbeeld, dat dit veel kwaad en geen goed had gedaan. Begint met den middenstander te overtuigen, te winnen; doe het met ernst en kalmte. Huisbezoek is uitstekend, vooial spre ken met moeder de vrouw, en er op wijzen, wat er met het verteerde geld wel gedaan zou kunnen worden. Als het tweede middel werd genoemd de oprichting van R. Ka tholieke middenstandsvereeriigmgen, waartoe te Amersfoort reeds stappen gedaan zijn. Dan kan de drankbesn ij- ding nog voltrokken worden dooreen goede actie tegen vergunningen Ook noemt spr. nog het steunen van drankbesti ijders vereenigingen en het plaatsen van flinke artikelen over dit onderwerp in de plaatselijke pers. Met een: nSteunt den strijd door woord en daad« eindigde spr. zijn rede, die luide werd toegejuicht. Besloten werd de volgende verga dering weer te Amersfoort te houden. Gislerenochtend werd nabij Soesterberg door een auto van den aviateur Küller een hondenkar aan gereden. De hond werd gedood, de kar vernield, terwijl de bestuurder aan hoofd en borst ernstig gewond, naar het Ziekenhuis alhier werd over gebracht en in den loop van den dag overleed. Gisterenmiddag omstreeks half vier kwam onze moedige vliegenier Wijnmalen met zijn tweedekker boven onze stad. Na eenige sierlijke bochten om de Lieve Vrouwe toi en te hebben beschreven verdween hij weer in de richting Soesteibeig. Duidelijk was het gesnor van den motor hoog in de lucht te hooien. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken werden de aftredende leden de heeren J. Gerd. Kleber en H. van Haselen herkozen, terwijl in de plaats van den heer Sinnige, die niet meer in aanmerking wenschte te komen gekozen werd de heer D. H. G. Kleber. Van de 170 kiezers kwamen slechts 39 op. In den ouderdom van 84 jaren overleed Maandag de heer J. van Rottenburg Kzn. ouderling der Ned.- tlerv. Gemeente. Bij het te Zwolle gehouden examen voor gymnastiek, vrije- en Oideoefeningen, werd door onze stad- genooteu de dames A. J. Mulder, J. M. P. Neven, L. C. M. Sinnige en H. 11. van Veen de acte behaald. De ambtenaar bij de Ned. Cen traal Spoor M. W. Ultee is van Har derwijk naar hier overgeplaatst. Gisterenmiddag werd in de Arend een tentoonstelling van Chrysanten geopend. Tot leden der Commissie van Toezicht op het Rijks-opvoedings gesticht alhier zijn benoemd de heeien jhr. J. W. A. Barchman Wuy- tiers. J W. Jorissen, mr. J. K. H. de Beaufort, ds. G. VV. C. Vunderink en A. M. Tromp van Holst. ook, dreigde, «alles te zullen vertel len aan den man, dien zij liefhad; dien zij vertrouwde na haar leven van verterende passievan door gemis aan zelfbedwang bezoedelde reinheid. De toegevoegde verdediger had een van de natgescbreide handen der dievegge in een der zijne genomen en poogde haar te troosten. "Kom-kom," zei de advokaat in de spreekkamer der gevangenis, »niet zoo wanhopig. Uw zaak staat er niet slecht bij... U is nog jong. Het leven ligt vóór u... Moed gehouden, juffrouw I" Zij zag hem aan met oogen, waarin het leven vermoord was. Ze woelde, met haar witte, vermagerde, zoekende vingers in de nu-haast-gansch-ver- grijsde, vroeger mooi-blonde haren- Ze vond geen antwoord. En de verdediger, de toegevoegde, zocht vruchteloos naar verdere troost woorden. Begreep toen, dat noch zijn pleidooi noch het vonnis van den rechter, straks komend, hier in deze levens smart, bij deze bijna-gesmoorde zucht naar levensgenot, Dat zij niets meer konden bederven, vernielen, of ook herstellen, goedmaken... MaItke Corbeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2