Gemengd Nieuws. DE WITTE WINKEL DRANKMISBRUIK Voor Huis en Hof. Advertent ïëri. Lamjusoji B Bouwer Co. Muurttiiizen 39 OVERTOLLIG HAAR Firma J. Amersfoort Wissel; 4 Effectenkantoor T Volgens loopend gerucht wordt het rijksopvoedingsgesticht op den Berg heden geopend en zal eene aanbesteding van leermiddelen, brand stollen en verdere benoodigdheden binnenkort plaats hebben. Hoogstwaarschijnlijk zal Reverent J. Irwin Brown, predikant bij de Schotsche kerk re Rotterdam in de volgende maand bier eene lezing houden over: «An Irishman's Difficul ties with the Dutch Dangnage.« Met deze humoristische voordracht had genoemde heer in andere plaatsen van ons land reusachtig succes. Hier volgen eenige uittreksels uit recensies De velen, die hem hoorden en zich af en toe tranen lachten, hebben den redenaar door warme toejuichingen beloond voor het genot hun verschaft. Alg. Handelsblad. Niettegenstaande zijne kalme manier van voordragen tintelt elke zin van gezonden humor, uit elk woord straalt geestigheid. Dordr. Courant. De/e humor deed aan het beste van Jerome denken. Nieuwe Courant Eerste Nationale Vliegmeeting. Zondagochtend was het stormachtig weer, zoo nu en dan zelfs vergezeld van een regenbuitje. Eerlijk gezegd, badden we niet gedacht, dat er dien dag gevlogen zou worden het publiek vol vertrouwen in onzen koenen vlieger Wijnmalen scheen er anders over te denken en trok in grooten getale naar bet Soesterberger vliegterrein. De wegen die naar het terrein voerden, waren bezaaid met fietsers, automo bielen. rijtuigen, enz. Zóó»eel vertrou wen in zijn vliegkunst beeft Wijn malen blijkbaar niet beschaamd willen maken. Terwijl het publiek, dat op alle rangen goed vertegenwoordigd was, vol ongeduld naar de lucht keek of de wind althans niet een weinig zou bedaren, kwam plotseling de tweedekker te voorschijn. Te 3.5 steeg Wijnmalen op, geestdriftig toegejuicht door het publiek. Verschillende-malen vloog bij op een hoogte van 20 a 50 M. bet terrein rond en daalde te 3 14 Daarna had een kleine spontane hulde plaats. Namens de bestuurs- en com missieleden van de Ned. Lurhtscheep vaartvereeniging bij monde van den voorzitter dezer vereeniging jhr. Ram. werd Wijnmalen hartelijk gelukge- wenscht met zijn succes, waarbij den on versaagden vliegkunstenaar een prachtige krans werd overhandigd Terwijl velen reeds meenden, dat het dezen dag welletjes was eri huiswaarts togen, nam Wijnmalen, niettegen staande de wind nog niets verminderd was, te 4.16 voor de tweede maal in zijn tweedekker plaats en voort ging het weer bet luchtruim in. 't Was van alle rangen te zien, hoeveel last hij had van den wind, moest worstelen als 't ware met de luchtgolven; na een vlucht van 12 minuten daalde hij te 4 28 weder voor de hangar. Met het oog op den sterken wind was een daling vol plané onmogelijk. Küller vloog niet wegens het voort durend «defect aan zijn motor; een nieuwe is besteld. Koolhoven met zijn lichtere monoplane en zwaardere per soonlijkheid had wijselijk geen lust om bij deze weersgesteldheid een nekproef (een luchtvaartterm) te wagen. Een concurrent van Wijnmalen. Uit Brussel wordt gemeld, dat Legagneux Maandag aldaar ten twee den male den tocht Parijs- Brussel Paiijs heeft moeten opgeven, 'ie storm bplette den terugtocht, en Levasneux nam in deze omstandigheden liever den sneltrein. Wij deelden dezer dagen mede dat de republikeinsche regeerim. van Por tugal aan de koningin-weduwe Maria Pia een .bewijs van welwillendheid had gegeven door haar een pensioen toe te kennen. Volgens een bericht in de »Tribuna« echter, is die mededeeling onjuist. Maria Pia heeft n 1. recht op een pensioen. Volgens een bepaling van het huwelijkscontract, dat inder tijd goedgekeurd werd door de Itali- aansche en de Portugees'cbe Kamers moet haar door beide regeeringen, samen een som van 300,000 francs weduwe-pensioen per jaar worden uitgekeerd, een som, die tot de helft zou worden verminderd wanneer zij Portugal vrijwillig mocht verlaten. Van een schenking is dus geen sprake, de koningin zou die, trouwens, volgens de «Tribuna,« niet aanvaard hebben. Uit Plsa wordt bericht, dat Maicorii in tegenwoornigheid van den koning van Italië en van een commissie van regeeringsvertegen woordigers met gunstig gevolg heeft beproefd om van het station Coltano uit directe telegrammen te wisselen met de Marconi-stations in Canada en in de Italiaansche kolonie Erytbraa. Een droevig geval. In de gemeente Arnhem heeft zich een zoo droevig geval voorgedaan, dat men er zich amper eerie voorstelling van kan maken. Een 13-jarig zoontje van een landbouwer te Loon had ruzie met zijn zusje over een boekje, dat hij van haar wilde hebben De ouders beslisten, dat hij het boekje niet mocbt hebben. De jongen scheen zich dit vermeende onrecht sterk aan te trek ken, want den volgenden morgen wilde hij nog niet eten. Toen bjj ook Zon dag zijn eten weigerde en om het boekje bleef zeuren, werd bij zonder eten naar school gezonden. Hij ging echter naar den stal, waar bij door ophanging een eind aan zijn leven maakte. (Ass. Crt). Leelijke schadepost. In Zeeland worden de veehouders door koudeen natte weide gedwongen, hun vee nu reeds te stallen, hoewel er nog overvloed van gras is. Dat is dus een leelijke schadepost, omdat er al zoo vroeg een groot gat komt in het stalvoer. Maar het moet; want de dieren «vallen builen al te veel af«, zoodat de melkgift gering is. Een woesteling. Men schrijft uit Barneveld Maandagmiddag passeerde een wiel rijder den rijksstraatweg te Voort huizen, juist op het oogenblik dat de afsiuitboomen van den locaalspoorweg aldaar werden neergelaten. Daar deze boomen van uit het station worden bediend, werd hij als 't ware tusschen de afsiuitboomen opgesloten. Toch wist hij nog, door vlug van zijn fiets te springen, een botsing met den tweeden boom te voorkomen. Hier over maakte hij zich evenwel zoo kwaad, dat hij zich vloekend en ra zend naar het station aldaar begaf, waar hij den chef, den heer Zomer aanstonds met een hand vol grint- keien in het gelaat gooide. Niettegenstaande de stationschef hem trachtte te kalmeeren, gaf de vreemdeling den beambte een hevigen slag in het gelaal. De adsistent Van 't Land en een conducteur, die den chef ter hulp snelden, weiden beiden tegen den grond geslagen. Vervolgens bewerkte hij nog maar steeds den chef met zijn vuisten en trachtte dezen beambte zelfs op de spoorlijn te duwen, op het moment dat een trein juist binnenkwam. Was hem dit gelukt, dan was een noodlottig ongeluk niet te voorkomen geweest. Met heel veel moeite werd de vloe kende en tierende woesteling eindelijk door zes personen overmand en met touwen en ijzerdraadgebonden, waarna ook de hulp van den rijksveldwachter Groenewoud aldaar werd ingeroepen, die zich verplicht zag hem nog de handboeien aan te doen. De man is een Amslerdamscbe steenhouwer. 3000 uitvindingen. In de Vereenigde Staierr zijn 3000 patenten genomen op uitvindingen, de luchtvaart betreffend. O. a. wil men trachten electriciteit als drijfkracht aan te wenden. De huidige electrische apparaten zijn echter nog te zwaar. Ook wordt veel aandacht gewijd aan de stabilisatie (om te trachten de machine in goeden stand te bouden). Voorts zoekt men naar een betere manier om te rijzen en te dalen. Men dient natuurlijk te komen tot een machine, die als een vogel onmiddel lijk omhoog kan gaan, en tracht ge bruik te maken van een horizontale schroef, zooals bij de onderzeebooten wordt aangewend. Een «Antoinettecr... reisrijtuig. Wij lezen in het »Vad.«: «Waarin een klein land klein kan zijn Op een verzoek van Küller om vrijdom van invoei rechten voor zijn vliegtuig, waarmede hij weer naar het buitenland gaat, is afwijzend beschikt, omdat de Minister van Finan ciën hem beschouwt als 'n ingezetene, en zijn vliegtuig als een reisrijtuig.» Vit lang vervlogen dagen. Wij zijn er in de laatste jaren door allerlei proefnemingen achter gekomen, dat de alcohol niet in staat is kracht mee te deelen. En een tiende deel van de menschen begint dat nu langza merhand te gelooven. Bij mfinsch en menschheid komt het verstand mei de jaren. Maar is het niet wonderlijk dat het nieuwe licht, waarvoor men nu oog begint te krijgen, al vele eeuwen ge schenen heeft, en dat de menschen twee drieduizend jaren geleden reeds even goed op de hoogte waren als wij nu Daar waren vóór twintig eeuwen de kampvechters en wedloopers der Grieken in de wereldberoemde Olym pische spelen. Zij moesten zuinig zijn op hun kracht en behendigheid, die mannen, anders ontging hun de zege. En dit wisten zij, dat een van de niet te veronachtzamen eischen was: onthouding van bedwelmenden drank. Epictelus, een Griekscb schrij ver in het begin onzer jaartelling doet de vraag«Wenscht gij een prijs te winnen in de Olympische spelen En in den leefregel, dien hijantwoorden- de geeft, heet het ook: «gij moet niet drinken wat koud is, en ook geen wijn gelijk gij placht te doen Ook de apostel Paulus doelt hierop, als hij aan de Corinthiërs schrijft: «Een iegelijk die om prijs strijdt, onthoud zich in alles... (1 Cor. 19:25). Daar waren nog vijf eeuwen vroeger de Macrobiers, een Etio pische volksstam, gehard en krachtig, t Gebruik van Wijn of andere bedwel mende dranken was hun onbekend. Zij leefden van zeer eenvoudig voedsel en dronken hoofdzakelijk melk.Camby- ses, de koning van Perzië, wilde hen gaarne onderwerpen en zond tot hen een aantal gezanten, om met hun opperhoofd te spreken, maar meer nog om spionnendienst te doen Het opperhoofd der Macio biërs begreep de bedoeling, maar hij ontving de gezanten beleefd en toonde hun al zijn macht, terwijl hij hun meedeelde, dat zijn volksgenooten het tot den leef tijd van honderd en twintig jaren brachten, terwijl de wjjnilrinkeiide Perzen veel lager leeftijd bereikten. Hij reikte den gezanten een boog over, dien alleen een Macrobiër kon spannen, en hij verzocht hun aan hnn meester te zeggen, dat hij Maciobië zou kunnen veroveren, indien hij soldaten zond, die dezen boog konden spannen. Daar waren nog vijf eeuwen vroe ger de Tiojaansche helden, onder welke Hector de dapperste en de edelste mag heelen. Hecuba, zijn moe der, bood aan, den uit het ge vecht komen de met wijn te verkwikken, want «aan den vermoeiden man zoo verzekerde zij deelt wijn steikte mee.a Maar Hector antwoordde haar: «Breng mij. geëerde moeder, den liefelijken wijn niet, opdat gij mij niet verzwakt en ik den moed niet verlieze Wat dunkt u, lezer, is deze eeuwen oude wijsheid niet waard in onze eeuw- van wetenschap en beschaving met luider stem te worden gepredikt? Hij sliep er in. Een dominee gaf een armen knaap een pak kleeren, en de stakker wa6 er blij mede alsof hij een vermogen had geërfd. Na een week ontmoette de predikant zijn kleinen vriend weder en 't verbaasde en verheugde hem tegelijk dat deze de kleederen nog droeg. Immers bij keride de levenswijze vari diens ouders en wist hoe zij aan den drank waren verslaafd eri alles wat in hunne woning eenige waar de bad naar de bank van leening hadden gebracht. Héb je 't pak nog vroeg bij. En de oogen van den jongen schit terden, toen hij antwoordde: «Ja, meneer, maar ik slaap er 's nachts in Merkwaardig gedrag eener spin. Toen ik dezer dagen, schrijft J. G. Zijistra, te Arnhem in «De Levende Natuur«, op een schoonen herfstmor gen in mijn tuintje liep, een sigaar opstak en den lucifer achteloos weg wierp, kwam deze toevallig terecht in eeri horizontaal geweven spinneweb Dadelijk zag ik een groote spin die zich onder de bladeren van een hees ter verscholen hield, voor den dag komen. Zij liep haastig naar den lucifer, scheen zich even te bezinnen, teneinde de situatie van het houtje op te nemen en schoof en draaide bet voorwerp barei onrust heen en weer, tot hel eene eind boven een tamelijk groote opening tusschen de draden was gekomen. Daarop haastte de spin zich langs andere draden naar het andere eind van den lucifer, werkte dit naar boven en schoof met een het houtje zóóver vooruit, tot het, gehoorzaam aan de wet der zwaarte kracht, in verticale richting op den grond viel. De spin verschool zich hierop weer, alsof er niets gebeurd was. Ik nam nu een tweeden lucifer, en precies op dezelfde wijze werd bet stokje uit bet web verwijderd, herhaalde toen de proef ten derden male en wederom werd hetzelfde systeem nauwkeurig gevolgd. Het verwijderen van den lucifer was 't werk van eenige seconden, den laatsten keer duurde het iets langer, daar het houtje toen terecht kwam in het dicht geweven gedeelte van het web en dus eerst naar den kant gewerkt moest worden. Vliegertjes. Naar aanleiding van de mededeeling der schoolartsen te Enschede aan B. en W. dier gemeente ovei de vele ongelukken, die voorkomen door bet spelen der kinderen met zoogenaamde vliegertjes van blik of karton, heeft dit college een schrijven gericht tot de. hoofden der scholen, waarin wordt verzocht de kinderen ei listig te waar schuwen tegen het gebruik van dit speeltuig. De fotografie kan niet zonder vergif tige stoffen alleen cyuankalium, een hevig vergif, zou men kunnen vermij denmet de andere dient men voor zichtig te zijn en te borgen, dat zij steeds op hun plaats worden geborgen. Het voornaamste is dat men zorgt dat foiografische oplossingen nooit ergens worden neergezet waar men ze voor drinkbare waar of medicijn kan aan zien, een vergissing die reeds menig doodelijk ongeval ten gevolge heefi gehad. Dr. Röse vond bij kunstmatig gevoede kinderen 25 pCt. meer zieke landen en kiezen dan bij natuurlijk grootge brachte. Ook borstomvaug en lichaams gewicht waren bij de eersten aanzien lijk minder. Het minder doelmatig toebereid voedsel en het stijgende verbruik van suiker worden mede als oorzaak van het toenemend tanden- bederf aangezien. Onze voeding lijdt o m. schade door het schillen en het vele uitwasschen der aardappelen, het vele wasschen en uitkoken van groenten, waardoor een goed deel der voedingszouten ver loren gaat. Maar vooral het gebruik van wittebrood in plaats van hei ongebuilde grauwe brood doet schade het bruine brood bevat de zemelen, dat zijn de vliesjes der tarwekorrels, welke hoofdzakelijk de zouten bevat ten en in meer dan één opzicht voor de spijsvertering nuttig zijn. Er zijn verschillende manieren oin kool te bewarenin een luchtiger) kelder kan het, maar wekelijks moet men ze daar goed nazien en van de rotte deelen ontdoenook op een zolder gaai hetonderstboven neer zetten en droge turfmolm tusschen en over de kolen strooienop een luchtige vorstvrije plaats, zoo koel mogelijk, kan men de gave roode kooien, nadat ze luchidroog zijn ge worden, met den kop naar bene den ophangen; sommigen bergen ze, als reeds de turf op den zolder ligt. boven op de turven, waar ze droog en luchtig liggen. In ieder geval wake men tegen de vorst en zorge voor een droge, koele bewaarplaats. Heeft uw hond last van vlooien, leg dan onder zijn strooleger kalmoesbla deren, of goed gewasschen kweekgras- wortels, of vet zaagsel van dennen en sparren. Voor konijnenhouders: Houd konij nen van een goed ras, gebruik voor de fokkerij de mooisie en beste dieren. Neem geen oude konijnen daartoe. Fok niet te veel konijnen;een bepaald getal goede geven meer voordeel dan een gioot aantal. Houd het hok zinde lijk, wit de wanden meermalen per jaar met witkalk, gemengd met wat carbol. Zorg voor een zachte ligging, op turfstrooisel, hooi of zaagsel. Het laatste mag het Angora-konijn niet gegeven worden. Inzonderheid vóór het werpen moet de stal of 't hok schoongemaakt worden en met carbol worden ontsmet. Bloedvergif tiging is bij konijnen niet zeldzaam. Een warme, zachte ligging op hooi en zuiver water of melk wordt voor het werpen de voedster gegeven Verzuimt men bij droge voedering drinken te geven, dan geeft men daar door aanleiding tot het verslinden der jongen. Men wake tegen bevuiling van het hok, als de voedster pas gewor pen heeft. Geschiedt dit toch, dan neme men de dieren er uit en reinige en ontsmette de plaats. Observator i belasten zi</i met r an-/ en verkoop van Effecten, Wis- Js e li rCyji^mfïi s sluïteTTprolongatie. Safe-inrichting. ,t, op geil schaadt vrouw. Gi daartegen, ANTIKKIM voor de h Per flaeon post f U90. Brueghelstra' den Haag. hals of armen schoonbéid der n befcér middel r. PEItL's (Onschadelijk 1.75, fr. p. ZUIVER WOLLEN-: J HPLFWOLLEN-! KATOENEN TRI COT-i RAMEH-EN NETi □NDÈRGGEDEREN C. VAN WAGENINGEN langestraat 74, TELEPHOON 70. y vóbrheen W1. CRJjfOCKEWIT WAzb. ÏOETEGRACHÏ ïA>iJTIÊ£J,- IETÈN7" 7. ASSURi CREDIETI COUPONS, EPOSITO's, EFFECTEN. ~-P»efc©NGlTIEN, VREEMD GELD, WISSELS. n door ICUM", oepassing. ct., franco wordt ri ons heili ook bij Per I p. post 7 rANSEN, Brueghels^aat 267, ben h Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij* Ijlhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, -Amsterdam, Zout steeg.^ -boven den kapper. an hen, die na onderzoek tot ehandeling worden aangenomen, ordt herstel gegajgad'éérd. t Nievui&jntnden Dag schreet ondêFTITSfr: Een-ibit is 't dat Onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zjjn gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3