Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. een van z'n raadsheeren... Overtuigd dat deze meesterlijke zet den koning der tegenpartij, dien van wit, mat moet slaan... Of vernuftige schaker 't bij het rechte eind heeft?... Ziedaar wat we wellicht nog vóór Kerst-1910 zullen weten! Mr. ANTONIO. Burgemeester en Wethouders hebben aan den Opper-brandmeester en den Inspecteur van het bouw- en Woningtoezicht opgedragen zoospoedig mogelijk bij hun college een concept in te dienen betredende de reorgani satie der brandweer. Het bestuur der vereeniging Liefdadigheid verzoekt hen, die deze winter over spijskaartjes te beschikken hebben en deze af willen staan, ze te doen bezorgen bij den heer N. G v. d. Stadt, secretaris boekhouder der vereeniging Zuidsingel 12. Donderdagochtend omstreeks half twaalf dreven de beide ballons der Nederl. Vereeniging tot bevorde ring van de luchtvaart in oostelijke richting over onze gemeente. De «Amsterdama gecommandeerd door luit. Ter Poorten had tot passagiers kapt. Vogelenzang, luit. Kraft enjhr. v. d. Berch van Heemstede. In de «Rotterdam» commandant luit. van Heyst maakten kapt. Insenger en de heer Delia Menton den tocht mee. Aan de centrale botermijn werd deze week aangevoerd 5300 kilo fa. brieksboter onder rijkscootróle, zij geldt van fl.22 tot f1.34. De heer T. van Hoogevest is als minste inschrijver (f23,160) opge dragen het sloopen van drie woningen aan het Juliana plein en het daar te plaatse, onder leiding van den archi tect J. van der Lijke, bouwen van magazijnen, kantoren enz. ten behoeve der N. V. Amersfoortsche rijwiel,- automobiel- en machine fabriek v.h. D. H. Eysink. Wie een zakje met geld heeft verloren kan zulks terug bekomen aan het bureau van politie. Door den Minister van Oorlog is aan de korpscommandanten opgave verzocht van de kosten die gemaakt zouden moeten worden om elk milicien een maal per maand voor Rijksreke ning met permissie naar zijne woon plaats te doen gaan. Die kosten zullen Z. E. lang niet meevallen, en aan de Tweede Kamer evenmin. De kapitein-ingenieur J. L. H. van Hoik, van Arnhem naar bier overgeplaatst, heeft de functiën van eerst-aanwezend ingenieur in dit gar nizoen aanvaard. De le luitenant J. E. Haitsma Muiier, van het le reg. veld-artillerie, wordt overgeplaatst bij het korps rijdende artillerie te Arnhem. De heer T. Beverlo, onderwijzer aan de openbare school aan de Pun tenburgerlaan is geslaagd voor bet examen wiskunde 1 o. Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn nog geslaagd de dames C. M. van de Stadt en M. C. A. Spory. Voor de Utrechtsche Rechtbank werd Donderdag behandeld de zaak tegen twee apothekers alhier in zake sluiting van apotheken op Zon- en feestdagen. Beide heeren waien door den kantonrechter veroordeeld totfl boete of 1 dag hechtenis. Als advocaat van belanghebbenden trad op mr. Salm van Amsterdam. Het O. M. eiscbte vernietiging van het vonnis wegens een vormgebrek en veroordeeling eveneens tot fl boete of 1 dag hechtenis. De lezing van Reverent J. Irwin Brown waarvan wij in ons vorig nummer schreven zal op 13 December a.s. in de concertzaal der Sociëteit nVereeniginga plaats hebben. Men houde dus die avond vrij. Nadere bijzonderheden zullen later worden bekend gemaakt. De dames Hermien van Deun en Johanna Heymann, die hier j.l. Donderdagavond concesteerden, mogen gerust tot de eerste rangs-artisten gerekend worden. Mejuffrouw Van Deun beschikt over een schoon en klankrijk sopraangeluid, dat vooral in de Hollandsche liedjes van Cato v. R»nnes tot zijn recht kwam. Doch ook met de voordracht van Strauss' »Ich trage meine Minne« 6n Scbuman's »Früblingslied« wist zij het aandach tig luisterend publiek te boeien en te bekoren. Mej. Heymann, hier ter stede geen onbekende meer toonde zich niet enkel een talentvol accom- pagnatrice, maar verwierf met de voordracht barer solonummersRondo A van Mozart, Intermezzo op 117 van Brahms en Nocturne en Wals van Chopin, welverdienden bijval. Jammer dat de zaal weer zoo dunnetjes bezet was, waardoor hun finantieel succes zeker niet evenredig zal geweest zijn aan hetgeen zij te genieten gaven. Morgenmiddag speelt op het sportterrein »Birkhoven« Quick I tegen Be Quick uit Zutphen Quick II gaat naar Zeist spelen tegen Z. V. V. 2. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand November 1910. Brieven. Hooglanderveen. Sherderd v. d. Akker J. I. Heere A. Post G. v. d. Vegt J. Boon K. Peters Amersfoort. A'dam. Katwijkrijn. Lente. Amersfoort. Hebelermeer. Briefkaarten. P. Jansen Amsterdam. M. Sehols Akker Labouchére Interlaken. Diesveld Duitschland. Vliegen te Soesterberg. Heden en morgen zullen waarschijn lijk de belangrijkste vliegevoluties van deze meeting in Verwey en Lugard's vliegkamp plaats hebben. Er zijn prijzen uitgeloofd voor hoogtevluchten, snelhe.idsvluchten, de langste zweefvlucht, etc. Daar nu ook de machine v^n Kui ler kant en klaar is, zullen aan deze wedstrijden de drie vliegeniers deel nemen. Wij sporen dus onze stadgenooten aan, allen op te trekken naar Soester berg, daar de komende dagen, de belangrijkste vliegexcursieszullen bren gen, die er tot nog toe in ons land zijn gehouden. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 20 Nov. geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/i uur Dr. Toxopeiis. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/j uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouxo Van Persijnsiraat No. 1. Voorm. 10'li uur, Ds. E. M. Ten Cate. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. üonner. sAv. 5'/> uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Schoonhoven, van Scherpenzeel. s Av. 5uur Ds. Schoonhoven. Coll. voor Em. pred. Wed. en Weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, de Heer H. J. Vaar- ties van Dordrecht. sAv. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Ctar. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, s Av. 5V» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Opleiding van Ned. officieren in de vliegkunst. De Belgische Maatschappij A viator heeft aan de Nederlandsche legeering het aanbod gedaan om een zestal officie ren gratis op te leiden tot vliegenier. Deze opleiding zou plaats hebben te St. Job in het Goor, op het landgoed van Baron de Caters. Naar verluidt zal de Minister van Oorlog, die veel voor de aviatiek ge voelt, eenige officieren de gelegenheid chenken, zich in de vliegkunst te bekwamen. Reeds hebben zich officie- en van het leger daartoe aangemeld. Of evenwel die opleiding in België zal plaats hebbend, is niet bekend. Nu wij ook hier te lande uitstekende vliegterreinen en uitmuntende leer meesters hebben, zou de bedoelde opleiding gevoegelijk binnen onze land palen kunnen geschieden. Maar de kosten „De Luchtv.'' Een leuk boertje Men schrijft uit Gennep aan De Geld: In de nabijheid van Kleef had een arm keuterboeike 100 M. aan schul den te betalenhoegaarne hij ook zijne verplichtingen wilde voldoen, 't mocht niet baten. Eindelijk wordt de winkelier het wachten moede en zendt er den deurwaarder op af; deze laatste niets vindende van eenige waar de, dan een mager koetje, dat men den man volgeDs de wet niet mag ontnemen, keert onverrichter zake huiswaars. Intusschen zint en peinst de broe der van den winkelier om het boertje zijn beestje afhandig te maken. Hij trekt naar de woning om het koetje te kooperi, doch komt tot geen accoord, integendeel, het manneke klaagt ai maar door, dat hij zoo'n gebrek moet lijden. Kwasi medelijdend zegt de andere, ik zal je helpen, morgen krijg je een mooie, flinke geit present. Dank baar voor zooveel goedheid knipmeste het manneke dat het een lieve lust was. Den volgenden dag arriveerde Sik werkelijk, men kan begrijpen, hoede familiie in haar nopjes was. Carl naar den winkelierZeg broer, we hebben 'm, nou heeft twee stuks vee, op stal en de koe is ons. Drie dagen later: De deurwaarder op nieuw op 't pad. Zeg vriend, je hebt nou twee stuks vee op stal, dus nu moet de koe worden verkocht. Ja zegt het boertje, toen die goeie Carl me zoo'n schoone vette geit stuurde, he'k ze maar dadelijk geslacht, ge zouten en opgegeten, en dé mo k zeg gen, ze smakte fijn, ik wou, dat ie er nog maar een stuurde. En weer keerde de deurwaarder onverrichter zake buiswaaits. Moord te spaarndam. Door de justitie is een som van f 1000 uitgeloofd voor het vinden van den dader(s) of beter het geven van zoodanige aanwijzingen, die tot het opsporen leiden. Dit bedrag is, zoo meldt men aan de «O. H. C.», door de familie ter beschikking gesteld. Sprekende dieren. De Ameiikaansche hoogleer aar en geleerde Alexander Graham Bell is bezig proeven te nemen, aan dieren het spraakvermogen te geven. Zijn specialiteit is het methodisch les geven aan doofstommen, en nu meent bij hetzelfde stelsel te kunnen toepassen op sommige beesten. Met een terrier heeft hij reeds voldoende experimenten gemaakt, om daarover eenige mede- deelingen te doen. Hij nam het beest bij den kop en sloeg beide handen om den snuit van den hond, terwijl hij met zijn vingers de lippen geregeld liet open en dicht gaanintusschen trachtte hij zijn terper te laten grommen. Het geluid, dat te voorschijn kwam, kon naeeni- gen tijd een vasten klank aannemen, en de professor slaagde er ten slotte in zijn hond duidelijk te laten zeggen den klank: «ma". Daarop de duimen op den onderkaak drukkend, kon de professor het beest den klank «ga" laten uilslooten. En aldus voortgaande, meestal op gelijke wijze als hij bij doofstommen-onder- wijs te werk ging. leerde hij den terrier uitspreken «4", «oe" en «aoe". De volgende proefneming was een geheele zin; en werkelijk, na eenigen tijd sprak de hond: ,aoe a oe ga ma ma", hetgeen in bet Amerikaansch- Engelsch ongeveer klinkt als «How are you, grandmamma?" of: «Hoe gaat het u, grootmoeder?" Professor Bell heeft zijn onderzoe kingen hiertoe niet beperkt: stellig, een hond, die reeds dit kan zeggen, zou meer kannen leeren spreken. De boogleeraar neemt nu proeven met papegaaien en aapen, de eerste, omdat zij dikwijls reeds zoo aardig woorden kunnen zeggen, de tweede, omdat zjj reeds zoovele menschelijke eigenschappen bezitten. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, of deze onderzoeker zal nog meer kunnen bereiken: hij zelf meent het meeste succes met apen te heb ben, wijl hun spreekinrichting bijna geheel gelijkt op die van den mensch. Op dit gebied bestaat er echter reeds een theorie onder de Afrikaan- sche negers, nl. dat de aap, met zijn sterk nabootsingsvermogen, heel goed zou kunnen spreken, wanneer hij zelf slechts wilde, maar de aap wil niet, omdat hij begiijpt, dat als hij leeit spreken men hem ook zal leereu wer ken. Deze neger-tbeorie is niet van oor spronkelijkheid ontbloot, want inder daad Wie A zegt, moet B zeggen. Handelsbl Met veel lof is in bet buitenland over Joodtintuurgesproken en geschre ven. Dr. Reclus zei: Een volmaakte asepsis bij wonden aan vingers en hand verkrijgt men door de wonde, zonder voorafgaande wassching, een voudig te bestrijken met tinctuiejodü en er vervolgens verbandwatten op te leggen. Herhaalt men deze bestrij king dagelijks, dan voorkomt men bijna zeker iedere ontsteking en bevor dert men een spoedige genezing. De joodtinctuur moet versch bereid aan gewend worden, ten einde blaarvor ming te voorkomen. Dr. Knoke prees de tincture jodü hoogelijk als huid ontsmettingsmiddel. Hij heeft 350 ope ralies verricht, daarbij de huid der patiënten enkel desinfecteerend door penseeling met joodtinctuur, en beveelt deze methode met warmte aan vooral in oorlogstijd aan boord van schepen op het platteland en elders, waar men genoodzaakt is zonder voldoende assi stentie zijn chirurgische ingrijpingen te verrichten. Droge en vochtige uitslagen op de huid en tusschen de haren, óók zwe ren, al schijnen ze ons nog zoo licht toe, moeten door een dokter behan deld worden. Al deze aandoeningen worden vaak aan «klieren» toegeschre ven, en zoo komt men er eerst toe zich onder behandeling te stellen, als het kwaad al ver of diep is uitgebreid Men denke er om vele van die huid- en haaraandoeningen, zijn besmettelijk, zoodal het geheele gezin er door aangetast kan worden, en verwoesting der haarwortels, kale plekken, het ge volg kunnen zijn. Observator. INGEZONDEN. De oprichting van een comité van Het Nederlandsche Roode Kruis te Amersfoort. Op eene uilnoodiging, tot eenige ingezetenen van Ami-rsfooit gericht had zich reeds spoedig een kern van belangstellende personen gevormd, die zich bereid vei klaarden, mede te willen werken aan de oprichting vari een comité van »tlet Nedeilaridsche Roode Kruis« hier ter stede. Ook waren ér reeds stadgenooten, die uit eigeri be weging zich voor het lidmaatschap voor een te vormen comité aanmeldden Aan hen allen is een woord van dank hier op zijn plaats. Het voorloopig bestuur, bestaande uit vijf leden, heeft zicb reeds gevormd en is saamgesleld als volgt: P. S. R. Wolterbeek, Vooizitter; P. J Fiederiks, Secretaris: Mejuffrouw M Azijnrnan, fenningmeesteiesMeviouw de baron nesse Van Hogendorp, en de heer J. W. Jonssen, leden. Aan het Hoofd-comité, te 's-Gra- veuhage, werd het verzoek gedaan, door een afgevaardigde, in eene open bare vergadering alhier, de werkzaam heden van »Het Roode Kruis« in te leiden. Daarop werd goedgunstig be schikt en de gepensionneerde luitenant- generaal J. de Waal zal a.s. Dinsdag 22 November, des avends om 8 uur in het lokaal »de Arend,aan de Arnhemscheweg, het wooid tot de Amersfoortsche ingezetenen richten, om de belangstelling voor deze nuttige instelling op te wekken. Het voorloopig bestuur hoopt, dat velen zeer velen en uit alle standen der Maatschappij deze ver gadering met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Het hoopt, dat velen dan tegelijker tijd als lid of als buitengewoon lid zullen toetreden. Herhaald wordt hierbij, dat de ge wone leden een contributie van min stens éen gulden 's jaars betalen, terwijl buitengewone leden geen con tributie geven, doch huri persoonlijke krachten voor het schoone werk geven; hun toewijding staat dus zelfs op hooger peil. Om nu zooveel mogelijk de kosten voor het jeugdige comité hier ter stede te beperken, stelt het voorloopig bestuur zich voor, op Dinsdagavond a.s. op lijsten te noteereo de namen van allen, die zich als gewoon lid, dan wel als buitengewoon lid aan melden. De hartelijke wenseh wordt uitge sproken, dat de aantallen toetredende gewone en buitengewone leden zeer groot zullen zijn. Diegenen onder de ingezetenen, die de vergadering niet kunnen bezoeken, doch wèl lid of buitengewoon lid willen worden, ge lieven hunne vrienden of bekenden, die zich naar de veigadering begeven, te machtigen om hunne namen voor een der bedoelde lidmaatschappen op te geven. Het voorloopig bestuur stelt zich tevens voor, ten einde het aantal ver gaderingen zooveel mogelijk te be perken, aanstaanden Dinsdagavond te doen overgaan tot bet kiezen van een definitief bestuur. Dit zoude kunnen bestaan, behalve uit een Voorzitter, een Secretaris en een Penningmees- teres, uit nog drie vrouwelijke en drie mannelijke leden. Eindelijk wordt tevens de aan dacht der inwoners van de Gemeen ten nabij Amersfoort, o.a. Hoogland, Leusden, Soest en Hoevelaken, ge vestigd op de wenschelijkheid, dat feitelijk een comité Amersfoort en omstreken kon worden opgericht. Indien in die Gemeenten instem ming met dit denkbeeld mocht wor den gevoeld, dan hoopt het voorloopig bestuur, dat ook vele belangstellende ingezetenen uit die naburige dorpen de kostelooze vergadering van Dinsdag 22 November zullen bijwonen. Namens het voorloopig bestuur P. S. R. Wolterbeek, Voorzitter. P. J. Frederiks, Secretaris. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 11 tot 18 November 1910. Geboren: Johannes Hendrikus, z. van Jan van der Grooterheen en Johanna van Beek. Lou- werens Gerardus Jacobus, z. van mr. Jacobus, van Eijkelenburg en Johanna Stoekenbroek. Johannes Bemardus, z. van Jan Karei Hendrik de Beaufort en Louise Ernestine de Beaufort. Jacoba Lambartha, d. van Gijsbertns Wouterus Gijsbertse en Trijntje Meijer. Petronella Maria, d. van Wilhelmus Loman en Gerritje van Loenen. Ondertrouwd: Cornelis de Bondt en Lamber- dina Cornells Gaasenbeek. Richard Paul Otto Weber en Jannetje van Veluw. Pieter Hen drik Kerkman en Margaretha Alijda Hendrika van Plateringen. GetrouwdTennis Hoogeveen en Slijntje Tim merman. - Dries Bakkenes en Everdina ten Hoven. Dirk van der Linden en Francisca Adriana Claus. Andries Hermanus Paats en Margarelha Hermina Johanna van Empel. Overleden: Barend van Dijkhuizen, 18 j., ongeh. Francisca Josina de Vries, 6 m. Jao van Boltenburg, 81 j, wedr. van Petronella Johanna Kalf. Jannetje Verkrooit, 74 j wed. Hendrik Schoonhoven. Maria Theresia Jaquet, 88 j., wed. Andreas Brussel. Leusden. van 11 tot 18 November 1910. GeborenArnoldus Albertus, z. van Arnoldus Schimmel en Bartha van Beek. Getrouwd: Cornelis van Dort en Maria de de Kruiff. Hendrik van den Broek en Alijda Puik. Overleden: Wilhelmina Westerhuis, 16 j. Woudenberg. Geboren: Clazina Janna, d. van Jan Dirk van Dijk en Johanna Doeser. MAKK l'BLKICHT AMERSFOORT18 Nov. 1910 Tarwe f 0,Ropge f <JBoekweit f Appelen f4.a f8l'eren 15.a 110.—.Nieuwe lardapp. f 0.— a f0 zandaurdapp. :2.50 a f300. Hoenderen-ren f 9.a I 10. per 100 st Br. eieren 0.a t 0.Boter fl.35 a f 1.50 per kilo. M,r- <arine f0a f0Zoetem. kaas f 0.a f 0. Kippen f 080 a f l 30.' Kuikens fl.a fl 60 Piep kuikens f 0.50 a f'1.00 Ganzen f0.a 10.Eenden f0 80 a f1.10 p. st. Jonge ft.a fl.25. Hazen 1.60 a f 2 00 Wilde konijnen 10.50 a 0.60. Tamme f 0.80 a f 1 50 Dun en f 0.00 a f0 00 paar. Magere varkens f 14 a f 20. Varkens -. export f0.— a iZeugen f50.a 1100. Biggen 8.a f 13 Schrammen f a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000..a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rugge. heet. Boekweit. 100 heet. Appelen. 10 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- 250 heet. Zandaardappelen, 9000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 6U0 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 10 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 500 biggen en 20 zeugen. RECLAME. Niets is lastiger te verdragen dan aambeien. Maar weinig kwalen worden er aan het rnensch- dom opgelegd, die pijnlijker zijn en meer ongemak veroorzaken dan aambeien. De onophoudelijke jeuking en brandende pijn verschaffen u dagen vol kwelling en nachten van slapeloosheid en ellende. En indien jeukende aambeien veronacht zaamd worden^eiden zij tot inwendige of bloedende aambeien, dié don patiënt zijn enargic'ontnemen, bloedarmoede veroorzaken en hem zWak en weg kwijnend ntaken. Reeds da eerste 'aanwending van' Foster's Zalf geeft een ibngekend 'gejoel vjn* Verkwikking en verlichting aan de aangedane deelen, en slechts zelden is ^één doos onvoldoende om een volkomen en duurzame genezing teweeg te brengen. Voor eczema, huiduitslag, gordelroos, puisten en alle jeukende huidziekten is Foster's Zalf een zeker geneesmiddel. Zij is wonderlijk verzachtend heelend én antiseptisch. Zij prikkelt de t en doet Ibaar niet to sp zonder wè&erga. Overtuigen, dat gij de ecbteFos&Fs Zalf krijgt. Zij is te Amersftxtft verkrnjjbarf^bij den heer A. van de Weg, Langè^TTaHt^23. Toezending geschiedt franco nu ontvangst van postwissel af 1.75 voor één, of f10.voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2