Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. DRANKMISBRUIK Yoor Huis en Hof. Advertentiën. OVERTOLLIG HAAR Lamaison Bouwer Co. I: M zijn er waar een advocaat in volle gerustheid zijn getuigen a décharge voortbrengt? Bij welke colleges is er niet een veelbeteekenend verschil te constateeren in de wijze waarop de getuigen van het O. M. worden be handeld, vooral als die tot de ambte naren der politie behooren, en de getuigen der verdediging? Wie ge trouw terechtzittingen heeft bijge- woond, weet, dat de advocaten zijn vragen al te dikwijls gecoupeerd ziet door den president, voelt dat de verdediger in een sfeer van onwel wiilendheid zijn taak heeft te vervullen en er daardoor vaak niet in slaag in het getuigenverhoor het licht op de zaak te werpen, dat hij in het belang van den beklaagde dringend noodzakelijk acht. Zulks, terwijl de wet reeds den verdediger op de instructie van bet strafgeding allen invloed ont zegt en hem bij de openbare behan deling bet recht ontneemt zelfstandig vragen te stellenWij geven hier slechts enkele trekken; men heeft maar een praktizjjns-sociëteit binnen te loopen om er meer te vernemen De advocaten zullen u vertellen, dat niet hun pleitiede, maar het verzamelen en liet belichten der bouwstoffen onder het verboor van hen de grootste moeite vergt. En velen zullen, als ze hun inboist laten spreken, getuigen, dat zij eens vol illusie de strafrechtzaal betraden om de ongelukkigen in die houten bank der beklaagden naar ver mogen bij te staan, maar dat zij zich niet opgewassen gevoelden tegen ge- durigen stiijd meteen kortaangebonden president. De Papendrechtsche Strafzaak. Naar wij vernemen bestaat bij de sociaal-democratische Kamerfractie het voornemen om bij de behandeling van het hoofdstuk Justitie van de Staats- begrooting den minister eenige vragen te stellen betreffende de wijze waarop te Arnhem de Papendrechtsche straf zaak werd behandeld. De Garderensche Maalsohap. Men schrijft uit Barneveld Maandag is te Utrecht, ten overstaan van den heer A. P. Schroder, notaris te Amersfoort gepasseerd de akte van scheiding der Garderensche Maalscbap, zoodat dit omvangrijke werk nu tot een goed einde gebracht is. Deze Maal scbap had een uitgestrektheid van omstreeks 5000 H.A., en was dan ook de grootste der nog niet verdeelde Maalschappen van ons land. Reeds in 1889 is men begonnen te tiachten deze Maalschap vrijwillig te verdeelen, doch weldra bleken de vele gerechtigden zoo weinig bereid tot medewerking, dat dit werk onuitvoer baar was. Daarom werd in 1893 met de gerechtelijke verdeeling een begin gemaakt, doch ook deze pogingen moesten, wegens een langdurige proce dure met bet Kroon-Domein, gedurende een twaalftal jaren worden gestaakt. Eindelijk werden de werkzaamheden in 1905 krachtig hervat; sedert is men tot nu toe met dit uiterst omvangrijke en moeilijke werk onafgebroken bezig geweest. Dat deze verdeeling, waarbij tal var. moeilijkheden te overwinnen waren, eindelijk tot het verleden behoort, is wel voor het grootste gedeelte tedanken aan de ijverige bemoeiingen van den heer Jager Gerlings, houtvester bij het Staatsbankbeheer te Breda, vroeger als zoodanig werkzaam te Kootwijk, die zich door jarenlange studie een keonis van deze oude Maalschaps- rechten heeft eigen gemaakt, als waarop maar weinigen in ons land mogen bogen. Zondagavond hield de Bond van oud-Onderofficieren haar najaarsver gadering in de «Arende. De heer J. Jansen van Rotterdam wees in zijn toespraak op de onder linge kameraadschap tusscben oud- Onderofficieren van leger en marine, welke in de burgermaatschappij moet blijven bestaan, omdat men elkaar dan nog meer noodig heeft. Voordrachten brachten een feeste lijke stemming en ten slotte een geanimeerd bal om den feestavond te besluiten. taris zekere sympathie gevoelde voor den moedigen jonkman, welke niet weinig toegenomen was, sedert hij, daags na het uitbreken van den oor log, van Rudolfs had vernomen, dat Edmond tot de vrijschaar behoorde, die op de Veluwe den vijand zou be strijden. Wordt vervolgd). De R. K. Spoor- en Tramweg- vereeniging St. Raphaël vergaderde j I. Zondag in het gebouw van den R. K. Volksbond, ten einde het nieuwe vaandel in ontvangst te nemen. De feestredenaar wees o.a. erop, dat allen katholieken spoorwegmannen zich bij deze vereeniging moesten aansluiten De Utr. Onderw. Tooneelver- eemging gaf Maandagavond in Amicitia voor een volle zaal Een groote Nul, Dit grappige stuk, dat zeer goed ge speeld werd. zoo zelfs, dat niemand meende dilettanten te zien, deed de vele aanwezigen dikwijls schudden van het lachen. En dit was in zeker opzicht bet doel. In het stuk zelf zit niets dan dat het grappig is van begin tot 't einde. Geduiende de pauze werden eenige muzieknummers ten beste gegeven, wat zeer in den smaak viel. De Strijd aan de Schoenfabriek ode Eenhoorns is in zooverre weer geëindigd, dat de stakers heden het werk hebben hervat door op de voor stellen Stenhuis in te gaan. De heer C. C. Bijleveldambte naar bij de Ned. Centraal Spoorweg maatschappij is van hier naar Utrecht overgeplaatst. - Monseigneur G. Gul, aartsbisschop der Oud-Katholieke Kerk, mocht j.1. Maandag den dag herdenken waarop hij veertig jaar geleden tot priester werd gewijd. Zondag a.s. zal het jubileum Kerke lijk worden gevierd. De vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen exposeert a s Zaterdag en Zondag in «Amicitia» schilderstukken van H. Wolter, Willy Sluiter en Legner. Het eerste veertigtal jongens is gisteren in het Rijks Opvoedingsgesticht aangekomen. De badinrichting van den heer P. van Achterberg zal hoogstwaar schijnlijk herschapen worden in een schoenfabriek. Door de Theosofische vereeniging zullen gedurende dezen winter in «Amicitia» een drietal lezingen ge houden worden. Onder voorzitting van den beer P. S R Wolterbeek, werd gisteravond in »De Arend« een vergadering ge houden, teneinde te komen tot de stichting van een comité Amersfoort en omstreken van het Ned. Roode Kruis. Nadat de voorzitter het doel van de bijeenkomst in 't kort had aangegeven, gaf hij het woord aan den spreker van den avond, generaal J. de Waal, voorzitter van het hoofd comité van het R. K. Deze begon met in herinnering te brengen het overlijden van drie mannen in de tweede helft van dit jaar, die zooveel voor het R. K. hadden gedaan, o. a. de Nederlander Dr. Marting. liet doel is vertrouwd en geoefend genees kundig personeel te verkrijgen om bij alle voorkomende rampen terstond hulp te kunnen bieden. Ontegenzeg gelijk is een oorlog de zwaarste ramp, die een land kan treffen en is het begrijpelijk, dat alles moet aangewend om ze te voorkomen. Toch kan er een oorlog uitbreken, even goed als andere rampen, die de spreker vre- desrampen noemt: een groote brand, een mijnramp, en dergelijke. Bij alle rampen komt heteropaan hulp te verleenen, ten einde het leven van de gewonden te behouden en verdere ongevallen te voorkomen. Hier toe moet de hulp snel aangebracht kunnen worden, m. a. w. het personeel moet spoedig ter plaatse aanwezig zijn. Zal de hulp wat beteekenen dan moe ten de helpers goed geschoold en goed georganiseerd zijn. Voor dit alles is veel noodig: in de eerste plaats artsen, verplegers en ver pleegsters, ziekenwagens, reservevoor- aad, magazijnen, enz. Spreker schetst nu hoe hij alles ingericht wil hebben, zal de hulp bij groote rampen wat beteekenen. De organisatie heeft lei ding noodig en uitvoerig wordt nu aangegeven hoe deze moet zijn. Dan moeten verder plaatselijke toestanden in 't oog gehouden worden. In zee plaatsen heeft men b.v. op schipbreu ken, in mijnplaatsen op mijnrampen te rekenen, enz. Het «Roode Kruis» is internationaal en kan alle andere vereenigingen omvatten, en kan bij rampen ook hulp in het buitenland. De Roomsch-Katliolieke beweging is niets anders dan een vredesbeweging. Spreker gaat nu na, wie bij voor keur» in bet bestuur zitting moeten nemen, liefst rnenschen, die veel lijd hebben, maDnen zoowel als vrouwen. Opleidingscursussen moeten in het leven geroepen worden, waarbij vooral de praktische geschiktheid op den voorgrond treedt. Het R. K. heeft vriend noch vijand, het kent slechts één wezen, den hulp behoevenden, den lijdenden inensch en vraagt ten slotte de medewerking van allen, mannen, zoowel als vrou wen. Gedurende de pauze waren de aanwezigen in de gelegenheid gesteld zich als gewoon of als buitengewoon lid op te geven, 't Voorloopig bestuur trad nu af en een definitief bestuur werd gekozen, de heer Wolterbeek bij acclamatie als voorzitter. Hij be tuigde zijn dank voor 't gestelde ver trouwen en nam de benoeming aan. Verder werden gekozen de heer P. J. Frederiks, secr., Mej. Azijnman, pen- ningmeesteres, Mevr. v. Hogendorp en dr. Jorissen, alsmede Mevr. v. d. Bergh en zuster Stoopendaal en de heer dr. Picbal, chef v. h. hospitaal, en de heer Vrijdag, voorz. van het Groene Kruis. De gekozenen namen allen hun benoeming aan. Dinsdag l.l. zijn door den Weledel Achtbaren Heer Burgemeester de inteekenlijsten nagezien en in orde bevonden, voor de twee concerten gegeven in Amicitia door de Amers- foortsche muziekvereeniging Directeur de Heer J. A. Jocherns, ten bate van het gezin van Wijle B. Christ, welke hebben opgebracht na aftrek der onvermijdelijke kosten de som van f501.88'. Aan de Hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot semi-arts de heer W. II. A. vari Os. De 1ste luitenants der cavalerie van Gellicum en Mathon behaalden eerste prijzen in springnummers op het concouis hippique te New-York. Vliegen te Soesterberg. Zaterdag j 1. is ei piachlig gevlogen Wijnmalen was natuuilijk de held van den dag. Het meesterlijke besturen, het geheel in zijn macht hebben van zijn reus achtige tweedekker, is in één woord enorm I Doch vook Kuiler en Koolhoven heb ben schitterend gevlogen. Er is prach tig vliegwerk geleverd! Zondag j.l. zou de clou van deze vliegmeeting woiden. Hélaas, de regen en wind leerde ons wel anders. Zaterdag en Zondag a.s. zal er voor 't laatst gevlogen worden. En als dan deze vliegmeeting tot 't verleden zal behooren, zien we vol vertrouwen het volgend voorjaar de internationale «vliegweek" naderen in welke demonstraties niet alleen Hollandsche aviateurs, doch ook buiten- laridsche sterren, zullen mededingen. Eigenaardige liefhebberij Eenige wandelaars op het Janskerk hof te Utrecht werden Zondagmiddag onaangenaam verrast; ze betneikten dat hun kogeltjes om de ooien floten.. Vanwaar Even later kwamen drie jongens voor de Korte Jansstraat. En dat drietal sloeg de schrik om 'l hart, toen het zag dat van uit een perceel uit die straat een buks op hen werd gericht en op hen werd geschoten, alsof men ie Korte Jansstraat voor de Biltsche heide en de wandelaars voor konijnen aanzag. In allerijl werd de politie gewaar schuwd. Er werd een onderzoek ingesteld en toen bleek dat het een 15-jarig jongmensch, in de Korte Jansstraat wonende, met z'n triestigen Zondag middag geen raad had geweten, en toch voor tijdverdrijf maar eens met een buks was gaan schieten, eerst in den tuin, maar later in de straat, dat was wèl zoo amusant daar had je meer mikpunten dan in den tuin. En zoo gebeurde het, dat op Zondagmiddag bet publiek ont haald werd op een schietpartijije op den openbaren weg Een van de Arnhemsche psychiaters zou aan zoo'n jongmensch een dank baar object hebben De politie maakte aan dit Ameri- kaansche vermaak een einde. De 15- jarige schutter, die de Korte Jansstraat beschouwde als z'n particulier jacht terrein, kreeg een proces-verbaal en de buks staat aan het hoofdbureau van politie onder zéér soliede bewa king. Wat je in 't stille Utrecht op een somberen Zondagmiddag al niet boven 't hoofd hangt! (»U. D.c) In de buurtschap Gelderscb Venendaal is een adres met een aantal handteekeningen gezonden aan Ge deputeerde Stalen derprovincieUtrecht waarin verzocht wordt om eeue zoo danige grenswijziging, dat deze buurt schap kan worden toegevoegd aan de gemeente Venendaal in die provincie Geldersch-Venendaal grenst name lijk onmiddellijk aan Stichtsch-Veneri daal, doen behoort administratief tot de Geldersche gemeente Ede. Wanneer een der bewoners eene aangifte voor den burgerlijken stand te doen heeft moet hij daarvoor eene wandeling maken van ongeveer twee uren vooi de talrijke fabrieksarbeidersbevolking welke soms van een zeer gering loon moet trachten rond te komen, is dit vaak zeer bezwarend, wijl met zulk een gang naar de hoofdplaats der ge meente ongeveer een halve dag ver zuim gemoeid is. Geldersch-Venendaal vormt met Stichtsch-Veenendaal één Kerkelijke gemeente en ook buitendien hebben deze twee plaatsen vele gemeenschap pelijke belangen. Een lastig, maar toch niet onover komelijk bezwaar zal misschien zijn dat in dit bijzondere geval eene wijzi ging van de gemeentegrens moet ge paard gaan met eene wijziging van de grensscheiding der provinciën Geldei- land en Utrecht. Dwing nooit uw kindereu met ge weld tot het innemen van medicijnen Liefelijke voorstellingen, beloften, mooie vertellingen, geschenken (geen lekkers) voeren meestal tot het beoogde doelin 't ergste moet iemand anders helpen om de handen va t te houden en de neus dicht te knijpenop deze wijze moet het kind den mond ope nen en dit oogenblik rnoet gebruikt worden om den inhoud van den lepel snel zoo diep mogelqk in den mond te brengen. Kinine en andere bittere of slecht smakende stoffen kunnen soms zeer gemakkelijk worden inge nomen, als men ze in een natgemaakt stukje ouwel vouwt eu dan doorslikt. Een oplossing van kinine met melk smaakt nog al tamelijk. Bewaar een llescb met medicijnen steeds, goed gesloten op een koele, donkere plaats, b.v. in een waterkan gebruik liefst een lepel van porselein of aardwerk en wasch dieri na 't gebruik dadelijk met water af. Giet, om morsen te voorkomen, den inhoud vari den lepel in een kopje over. Stel den dokter niet voor als een boeman. Gewen in gezonde dagen de kinderen de ton uit steken en in de keel te laten zien. Slagaderlijke bloeding zijn direct le vensgevaarlijk, spoedige goede hulp is dus noodig. Men kan deze bloeding kennen aan de helderroode kleur van het bloed, dat bij eiken hartslag met een grooten boog uil de woud spuit. De behandeling komt, koit gezegd, hierop neer: snel wondverband vast tegen de wond drukken of irekkei bij doorbloeden over het verband een tot band opgevouwen doek binden en deze vast aantrekken. Is de dikte van den bloedstraal eenigszins belang rijk, dan de slagader met een of meer vingers dichtdrukken, op een plaats tusscben de wond en het hart, zóó, dat men den slagader legen een on- deiliggend heen kan dicht drukken. Lang volhouden is vaak boe ver moeiend ook, noodig, zoo bij bloe dingen in de halsstreek, de oksulholte en de voorste schouderstreek. In andere gevallen moet een de bloeding stelpen door den ader dicht te drukken, een ander, tusscben wond en hart, om het lichaamsdeel of ledemaat een tot band gevouwen doek slaan en dichi- knoopen, daaronder dan een stevig stokje of boutje steken en hiermee den band zoo stevig aandraaien, dal liet gebeele lichaamsdeel gesnoerd en dientengevolge ook de slagader dicht- gedrukt wordt. Prof. Cantraine noemt als een uit stekend middel tegen vlooien de Chrysanthemum leucarrtbemum men behoeft slechts een zakje met bloemen en bladen bij zich te steken en in de slaapplaatsen neer te leggen. De hoogleeraar zag het middel toegepast in de oostelijke landen van Europa. De plant, ook bij ons wel bekend, groeit langs wegen en dijkenze heet ook gauzebloem en witte mar griet en Jijkt net een gioote madelief op slanken steel. Gedachten: Koffiepraatjes zijn bij eei.komsten, waar de eksters aan de kraaien vertellen hoe zwart de raven zijn. Die geen bloemen vindt op zijn weg, klage niet want hij heeft ook zeker zelf verzuimd ze te planten, of hij merkt ze niet op. Hoop weinig en werk veel, dat is de kot tste weg om uw doel te bereiken. Observator. |Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 9 tot en met den 15 November 1910. GEVESTIGD. W. Eibers, van Amsterdam n. Wolfertstraat 30. L. Sikking, van Harderwijk naar Krniskamp 87. T. Verhoeven, van Deventer n. Woestijgerweg 6. IV. A. van den Wall Bake, van Zutphen naar Langestraat S3a. G. van Deventer, van Utrecht naar Tuinstraat 2. J. G Pabst, van Teteringen n. Korte Bergstr 10. S. Hazeleger, van Baarn naar Soesterweg 131. W. van Beek, van Nijkerk naar Gastlaan 13. P. Franken, van Stoutcnburg n. Hoogeweg 90. J. P. H. Weursten, van Ambt-Doetinchem naar Utrechtscheweg 123. P. van der Lijn, van Ommen n. Utr.weg 151. E. Willemscn, van Den Bosch n. Regentessel. 17. F. van den Hoven, van Hoogland naar Wevers- singel 29. J. L A. van Drunieh, van Utrecht naar Alde- gondestraat 68. W. Eerenherg, van Utrecht n Aldegondestr. 68. D. Gramsma, van Leeuwarden n. Langestr. 57. W. W. E. van Hemert, van Hilversum naar Wijersstraat 6. H. B. Scholten, van Ruiterstraat n. Kampstr. 30. R. van Kommer, van Den Haag n. Kampstr. 17. Jhr. W. C. M. de Jonge Ellemeet, van Roermond naar Stationsdwarsstraat 12. M. Giljam, van Leusden naar St. Andriesstr. 10. E. Meijer, van Londen n. Arnhemscheweg 138. H. Adam, van Utrecht naar Monnikenpad 64. P. T. Beijer, van Dordrecht n. Krommestr. 49. J. Beerenborg, van Kampen naar Groenmarkt 4. G Veenendaai, van Yenlo naar Gaslaan 14. C. Gerritsma, geb. Habbema, van Zutphen naar Aldegondestraat 58. A. J. van Drooge, van Hilversum naar Korte Bergstraat 15. K. Duizendstra, van Ruiterstr. 4 n. Langestr. 99a. VERTROKKEN. L Spriel, van Utrechtscheweg S7 naar Utrecht. J. van Beek, van Johan van Oldenbarneveldl. 4 naar Hilversum. C. de Groot, van Langestraat 117 n. Amsterdam. W Buis, van Wolkerstraat 3 naar Kampen. H. Grootheest, van Kampstr. 78 naar Kampen. L. Hogewind, van Nicasiusstr. 10 n. Groningen. J. G. J. van der Sande, van Utrechtschestrl 23 naar Alphen. H. E. Duijker, van Koninginnelaan 3 naar Amsterdam. J. Croon, van Arnhemscheweg 192 naar Baarn. H. Herder, van Rozemarijnstraat 26 naar Utrecht. J. Diekmann, van Achter Heilige Geest 6 naar Kampen. G. Hardeman, van Langestraat 57 n. Den Haag. I. Hammclburg, van Muurhuizen 2 n. Amsterdam. D. A. F Radersma, van Nieuwstraat 19 naar Rotterdam. J. H. Schoenmaker, van Arnhemschepoortwal 2 naar Rotterdam. H. W. de Lang, van Nicasiusdwarsstraat 4 naar Amsterdam. J. Heutink, wed. E. Schipper, van Nicasius dwarsstraat 4 naar Amsterdam. H. Ëraus, van Wolfertstraat 13 naar Dordrecht. A. J. L. M. van Schevichaven, van Wijersstr. 8 naar Haarlem. G. F. Stegeman, van Wijersstraat 8 n. Haarlem. G. H. Grau, van Langestraat 103 n. Purmerend. M. C. Gabriel, van Oude Vlasakkerweg 24 naar Amsterdam. F. A. Claus, van Arnhemscbeweg 160 n. Lensden. D. Bakkenes, van St Annastraat 9 n. Barneveld. E. ten Hoven, van Utrechtschew. 6 n. Barneveld. S. Timmerman, van Hoogeweg 104 n. Hoevelaken. op gelaat, hals of armen schaadt de schognlieid der Trouw. »Geen béter middel daartegen» dan Dr. PERL's ANTIKRlN^N.Onsckadelijk voor de huit Per flacon \1.75, fr. p. post f 1.90. Firma J. JXNSEN, Brueghelstraat-267, den Haag. Muurhuizen 39 belasten zich met aan- en verkoop van IJÏÊrt-faiiWis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. wordt^adicaal genezen door ons heilmiddeJ'j.IJNICUM", ook bij gehefme toepassing. Per flapflo 60 ct., franco p. post. Firma X^ANSEN, Brueghelstbaat 267, DEN HAAÖ'. S*=33E

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2