BUITENLAND. Dp't Sint-ltatafesst. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. haren leden kosteloos te zenden elk jaar tien bundels Liederen van Groot Nederland verzameld door F. R. Coers Fzn. of een of meer naar evenredig beid even groote(n) bundel(s).» Indien slechts bare middelen het vergunnen, d.i. indien bet aantal barer leden voldoende is! Iedereen werke krachtdadig mede tot verwezenlijking van dit grootsche streven. Een der beste middelen om de be ginselen van de Vereeniging te ver bieiden, is: Leden werven! Steunt dus de vereeniging »het Nederlandsche Lied door lid te worden door famiÜ6 en omgeving, vereent gingen, gezelschappen te overreden tot de vereeniging toe te treden. Wie helpt flink mee? Parijs wordt ten tweede male in dezen winter bedreigd met een over strooming. Sedert den hoogen waterstand van eenige weken geleden, is de rivier nog niet weder op normaal peil geweest geen wonder dus, dat de jongste regen buien haar weder tot een onrustbarende hoogte hebben doen rijzen. En men verwacht nog grooter was daar de Yonne, de Loing en de Grand Morin groote watermassa's aanvoeren Te Corbeil is de Seine reeds buiten bare oevers getreden en heeft zij de werkplaatsen onder water gezet, te Villeneuve-Saint-George staan alle kel ders blank. Ook de Loire stroomt op verschil lende punten over het veld en het vlakke land rondom Nantes is één groot meer. Nog erger is de toestand in de Rhóne-vallei. Geheele wijken van Lyon zijn overstroomd en eveneens de ver schillende dorpen langs de rivier. Te Hamburg hebben zich bij 100 personen, behoorende tot 30 verschil lende gezinnen vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. Een nauwkeurig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat alle lijders margarine van een zelfde firma hadden gebruikt. Geen der vergiftigden verkeerd in levensgevaar, enkele zijn echter ernstig ziek. Cook's bekentenis. De bladen deelen een telegram uit New York mede, waarin wordt be richt, dat Cook in een artikel in «Hamptons Magazine« verklaart na rijp beraad te moeten bekennen, dat bij niet weet, of bij de Noordpool wel beeft bereikt en gelooft, dat de ont beringen, in bet hooge Noorden ge leden, zijn boofd in de war hadden gebracht. Men herinnert zich. hoe in den ouden tijd een ter dood veroordeelde nog op het laatste oogenblik van de galg kon worden gered, indien zich een vrouw over den veroordeelde ont fermde en verklaarde hem tot man te willen nemen. Aan deze oude ge woonte herinnert hetgeen Vrijdag plaats bad op de Middlesex Sessions. Hier stond een jongmensch van acht tien jaren terecht wegens inbraak en diefstal. Een vriendin van den jongen man echter verscheen voor den rechter, en verklaarde voor hem werk te zullen vinden en hem op het rechte pad te zullen houden, en daar de politie de beste getuigenis omtrent deze vrouw aflegde, besloot de rechter den jongen man een kans te geven zijn leven te beteren. Hij werd voorwaardelijk vrij- gespioken: indien hij binnen zes maanden zich weder aan een misdrijf schuldig maakte, zou ook de veroor deeling wegens inbraak volgen. En hij kon heengaan met den raad nu, onder leiding van zijn vriendin een nieuw leven te beginnen. Keizer Wilhelm de veelzijdige is ten huize van Prins Henckel van Don- nersmarck, te Neudeck, waar hij lo geert, als muziekdirigent opgetreden. Hg heeft daar na het middagmaal m eigen persoon vier marschen gediri geerd, die gespeeld werden door trom petters van het regiment kurassiers van de lijfwacht, uit Breslau. Een paar jongelui te Parina waren het eens geworden en zouden dezer dagen iri het huwelijksbootje stappen. De aanstaande echtgenoot begaf zich dus naar het stadhuis om de papieren van zijn meisje in orde te laten maken, maar werd daar door de ambtenaren in zijn gezicht uitgelachen, toen hij verklaarde met Augusta Marcella Severina Gandolfi te willen trouwen want een meisje van dien naam be stond niet, wel een jongen van precies denzelfden leeftijd Augusto Marcello enz. en deze zou, bovendieu nog dezer dagen voor den militairen dienst worden opgeroepen. Of de jonge man al bij hoog en bij laag zwoer; dat zijn meisje geen jongen was, het deed er niet toe, het register van den burgerlijken stand kende het meisje niet en dus zal het paartje zijn huwelijksplannen moeten uitstellen totdat de rechtbank formeel heeft uit gemaakt, dat indertijd een of ander ambtenaar van den burgerlijken stand zich verschreven heeft en dat Augusto wel degelijk een Augusta is. De nieuwe Spoorwegtarieven. De Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij kondigt aan dat, van 15 dezer af, boekjes verkrijgbaar zullen zijn met inlichtingen omtrent de nieuwe tarieven voor reizigers, bagage en bonden. Men onthoude dien datum en zorge dat de met 1 Januari a. s. geldige tarieven ons niet verrassen. Een Kerstgeschenk voor arine kinderen. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers het onder aan pagina'14 van no. 36 van Pak-me-mee voort komende bericht, getiteld: »Een Kerst geschenk voor arme kinderen«, waarbij een wedstrijd wordt uitge schreven in het vervaardigen van wollen IJsmutsjes. Ter bevordering van het goede doel, en ter besparing van porto kunnen, de door de kinderen vervaardigde IJsmutsjes aan het Bureau van ons blad bezorgd worden en zullen wij ons met de verdere verzending aan de Directie van Pak-me-mee belasten Ook de ouders van kinderen kunnen eveneens inzenden buiten mededinging Het onderscheidingsteeken voor 15-jarigen ufficiersdienst is met ingang van 6 December o a. toegekend aan luitenant A. M. Mol en luitenant- kwartiermeester J. F. G. Bode, beiden van het 5e regiment infanterie, en luitenant-adjudant W. H. E. Vrijdag en A. G. J. C. Wilkens, beiden van het le regiment veld-artillerie. Het Utrechtsch Onderwijzers- Tooneelgezelschap heeft als batig saldo der opvoering van «Een groote Nul» f 46.20 kunnen storten in de kas der plaatselijke afdeeling van het centraal genootschap voor Kinder- herslelIir.gs- en Vacaritie-Kolonies en f52.44 voor het ondersteuningsfonds voor hulp behoevende onderwijzers. Onder talrijke blijken van be langstelling herdacht j.l. Donderdag de heer G. Dekker den dag waarop hij 25 jaar geleden als ambtenaar ter gemeente-secretarie in functie trad. Bij de militaire school compagnie zijn gedetacheerd 30 miliciens van de e en 90 van de 4e divisie ten behoeve van de opleiding van adspirantvaan- drigs en militie-officieren. Met de restauratie van het midden gedeelte der O. L. Vrouwetoren zal weldra worden aangevangen. 8 Dec. a.s. wordt het plaatsen van den daar toe bevestigden werk- en hijssteiger op den eersten omloop aanbesteed. Morgen is alhier de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, 2 geopend. Waarschijnlijk, zal op Donderdag 22 December 1910, in Amicitia, door een Haagsch kwartet een uitvoering gegeven worden ten bate van de kas der afdeeling Amersfoort van de ver eeniging tot Opvoeding van halfver weesde, verwaarloosde, of verlaten kinderen in het buisgezin. Als solisten zullen dien avond op treden: Mej. N. Horst, te Lochem (zang) en de beer Henry Baudet, den Haag (cello.) De R. K. Coöperatieve Verbruiks- vereeniging «Helpt elkander» zal be- binnen met de stichting eener bak kerij, waarvoor bet benoodigdekapitaal disponibel is, terwijl men verzekerd van een voldoend getal afnemers. Het dagelijksch bestuur is samenge teld als volgt: S. Kraan, voorzitter: Th. Huurdeman. secretaris; J. Beus, boekhouderpenningmeester. Het secre tariaat is voorloopig gevestigd Havik 27, waar telken Maandag, 's avonds van 8 tot 9'/, uur zitting wordt ge houden. Delandbouw-cursus voor miliciens Langestraat hier in garnizoen is Vrijdag aange vangen met niet minder dan 93 deel nemers, verdeeld in diie klassen. Het onderwijs wordt Maandag en Vrijdag gegeven door den heer Mie dema, uit (Jtrecht en Woensdag door den heer Van Heerd uit De Bilt. De heer A. van Hemert, alhier is benoemd tot leeraar in bet teekeneu aan de Utrechtsche Ambachtsschool Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 3575 Kilo onge zouten en 2300 Kilo gezouten fabrieks boter onder Rijks-controle. De prijs was f 1 29 a f l.39. Aan het postkantoor te Amers foort en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand November 1910 ingelegd f4752; 57'/,, terugbetaald f50494.18. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 15S45. Lijst van Brieven en Briefkaarten geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van bet Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft der maand November 1910. Brieven Binnenland. Maria Van Kessel Leverisverz,bank Mej. A'dam Bussum Oldenzaal. Rotterdam. Binnenland. A'dam. Haag. Hoogland A. Vos Heidemans M. W. v. Stul R. Steijger Briefkaarten Mej Jansen P, P. Moerkerken W. Groever Briefk. Buitenland. Worst Brussel. L. G. Hoetz Mr. Cornelis. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Dec., en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht Voor de toezending daarvan kan gebruijt gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de keik- genoolschappen zijn op Zondag 4 Dec. geiegeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur Dr. Toxopeüs. Bediening v. d. H. Doop. Reinonstrantsche kerk. Voorin. 9'/» uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden. Vooim. 11 uur. Ds. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnslraal No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. E. M. Ten Gate. Gereform. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. sAv. 5'/» uur, Ds. Donner. Beide keeren 6 Dec.-collecte Theol. School. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. s Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Beide keeren Maandel. cóllecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, do Heer H. J. Vaar- ties van Dordrecht. 'sAv. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, s Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apoet. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuibuizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Louis Couperus heeft een roman an avonturen voltooid; de titel zal zijn: Antiek Toerisme, of De Reis Door Egypte. Deze roman zal in de Januari-allever ing van het tijdschrift «Groot-Nederland t een aan vang nemen Arrestatie op een postkantoor. In den laalsten tijd waren aan het hoofdpostkantoor te 's-Gravenhage herhaaldelijk klachten ingekomen over het vermissen vari brieven. Toen nu weereen klaebt inkwam vond de politie daarin aanleiding om met één barer honden een onderzoek in te stellen Dinsdagavond laat weid ditgehou den en bad tot gevolg dat de bond één van de beambten aanwees. Bij fouilleering werden op dezen ettelijk brieven bevonden, welke, blijkens de adressen etc niet in zijn bezit be hoorden te zijn. De man werd arrest gehouden. (Avp) Een Engelschman over Nederland In het Engelsche weekblad «John Buil'' schrijft een zekere Jim Crow over de Hollanders. De redactie waar schuwt, dat zij niet verantwoordelijk is voor de buitelingen van dezen mede werker, maar plaatst niettemin zijn stuk, waarin de volgende aanhalingen voorkomen «Ik geloof niet dat er in de heele wereld iemand is die van de Hollan ders houdt" «Hun gezichten glim men van zeep. water en hard wrijven maar ze blijven grof, dik en hinderlijk rood" «Hun gierigheid is spreek woordelijk" «Hun taal is het meest barbaarsche jargon in Europa" «Alles aan den Hollander is weerzin wekkend" «Hun gezichten zijn slecht geschoren en treurig. Afschuwelijk lange pijpen hangen van hun dunne, zure monden, en hun oogen loenzen met kwaadwillige geslepen beid", «Goede hemel, de viouwen! ze zijn beest noch menscb, het zijn vuile monsters dik, log, sluw, met kleine, kleurlooze kraaloogen in nauwe Chineesche spleten, met kort touw- achtig haar; karikaturen van de weer zinwekkendste boeremeiden in de wereld." Als de Hollanders nu eens revanche namen, hoe zouden ze de Engalschen dan wel beschrijven?! Het prototype van den politiehond. In de «Nederlandsche Jager« lezen we bet volgende vei haal, gedaan door prof. dr. Hans Gross te Graz: Toen ik bij het gerecht te Feldbach, een kleine stad in het Oosten van Steiermarkt, diende, bezat ik een klein Rattler teefje, nauwelijks twee vuisten groot, genaamd Scbrattl. Het diertje was zeer sierlijk, zwart met bruine pootjes, in Duitschland zou men bet een pinscher noemen. Schrattl was buitengewoon intelligent en boosaar dig, ongelooflijk flink en zeer aan hankelijk haar levensdoel was, kippen de veeren uitplukken en mijn reus- achtigen Newfoundlander te plagen, dien ik tegelijkertijd met Schrattl bezat; deze verdroeg van het nietige diertje de ongelooflijkste mishande lingen. Eens had ik iets te verrichten twee uren van Jeldbach, en gaf bevel Schrattl op te sluiten en eerst na twee uren los te laten. Terwijl ik nu ter plaatse met de boeren een vergadering bad. voelde ik een beet in mijn kuit en wist bierdoor. dat mijn Schiatll aanwezig was; want dit was haar manier, om van haar tegenwoordig heid te doen blijken. Ik wistdus.dat Schrattl met behulp van haar klein neusje een spoor kon volgen. Spoedig daarna kreeg zij jongen, liep echter reeds den volgenden dag. in haar grenzelooze lichtzinnigheid, ouder gewoonte met mij mede naar het gerechtsgebouw. Ik vreesde dat de puppies honger zouden lijden, en zei dus na eenige uren «Schiattl, je pup pies i i i i" en trachtte het gepiep van hongerige jongen na te bootsen. Schrattl luisterde en toen ik de dem pende, liep zij weg naar huis, kwam echter terug, toen de puppies verzorgd waren. Du-herhaalde zich dagelijks en ook toen de jongen reeds lang niet meer gezoogd werden, liep Schrattl telken male naar huis, als ik bet gepiep van de puppies nabootste. Ik maakte hiervan dikwijls gebruik, om mijn vrouw een aan den halsband vastge bonden briefje te zenden en antwoord door middel van Schrattl te krijgen. Schrattl kende nu een tweede kunst' berichten naar huis brengen. Maar Schrattl kende nog iets. Op een avond in den zomer, toen mijn griffier reeds weg was, zag ik onder zijn schrijftafel een brievenlasch met een groote som gelds liggen. Ik wist, dat hij deze voor zijn tante had ge'ind, en dat hij stellig zeer zou schrikken, als hij zijn portefeuille zou vermissen. Daar ik verder wist, dat hij eiken avond na sluiting van het bureau een wandeling maakte, besloot hem met bebulp van Schrattl op te zoeken. Ik liet Schrattl nu de portefeuille en de bureaujas van den griffier besnuffelen, nam haar aanjde lijn en zei: «zoek, zoek t Schrattl trok mij nu mee naar de poort en sloeg weldra een van de vele rich tingen in. waarin de griffier kon zijn gegaan. Wij vonden hem dan ook spoedig en ik wist dat Schrattl spoor kon volgen, berichten overbrengen en merischen kon vinden. Ik wilde hem ook leeren, voorwerpen te be waken dat was echter vergeefsche moeite, daar het kleine beest hiertoe reel te levendig en te onrustig was. Ik dacht echter: «Wat Schrattl kan, dat kunnen stellig vele honden leeren* en zoo schreef ik hot opstel over den «Gendarmei iehond,« zooals ik hem eerst noemde; daarvan was alleen Schrattl, die kleine rakker, de oorzaak. Het Duitsche leger. In een bij den Rijksdag ingediend wetsontwerp wordt voorgesteld de sterkte van het Duitsche leger in vredestijd zoodanig te verhoogen.dat in den loop van bet jaar 1915 het getal van 515321 man bereikt wordt. Het leger zal dan aan 't einde avn 1915 bestaan uit 634 bataljons infan terie, 510 escadions cavalerie, 592 bat terijen veld-artillerie, 48 bataljons ar Ullerie te voet, 29 bataljons pioniers, 7 bataljons verkeerstroepen, terwijl de trein zal bestaan uit 23 bataljons. In de blijdste zangen, Klinkt op 't groote feest Weer het zoet verlangen Van den kindergeest. Zelf herdenken wij dan Onze blijde jeugd, En het feest des Bisschops Maakt ook ons verheugd. Heerscb' die milde stemming Weder in deez' stond! Zweev' de geest van 't weldoen Zegenend in 't rond. 't Kroost der nieergegoedeu, Wordt licht ruim bedacht. Worde aan 't kind der armen Ook veel goeds gebracht! Wat de tijd verander', Of te niet doe gaan. 't Feest van d'Ouden Bisschop Blijve voortbestaan Vreugde alom bereiden, Met een milden geest, Zij weer aller streven Op het oude feest! W. M. Tz. De smakelijkste koffie is de gefil treerde, en daar bij het bereiden de grootste zindelijkheid moet in acht genomen worden om eiken bijsmaak te vermijden, verdienpn porseleinen filtreerkannen de meeste aanbeveling. Heeft men de gemalen koffie in de filtreerbuis gedaan, dan giete men er eerst slechts weinig water op, dat koken moet, en men schenke een minuut later de filtreerbuis vol Ver- valsching van ongebrande koffieboonen bij behoorlijke oplettendheid niet wel mogelijk, ofschoon op grooie schaal boonen van klei vervaardigd worden, daarentegen wordt ge brande en gemalen koffie dikwijls rnet oker, steenpoeder enz. vermengd. Om zich tegen kouvatten te barden, woidt aangeraden vóór het naar bui ten gaan in de koude lucht een slok koud water te neme.n. Daardoor zijn mond en keel afgekoeld en minder gevoelig voor temperatuurverschil. Ook gorgelen met koud water is doel treffend, maar het drinken is eenvou- liger en bijzonder aan te raden bij kinderen Als een goed middel tegen hoe-ten wordt aanbevolen het sap van een wortel, met suiker tot een stroopachtig mengsel verkookt. Het sap van tomaten is een uit nemend middel tegen hardlijvigheid en ook goed voor leverlijders. Observator. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Tan 25 November tot 2 December 1910. Geboren: Theodora Alijda Johanna Antonia, d. van Antonius Johannes Huurdeman en Johanna Hilhorst. Gerrit Jan, z. van Pieter Meijer en Catrina van Eldert. Franciscus Aloysius, z. van Johannes Josepbus Teeuwissen en Maria Elisabeth van der Voort. Jacobus, z. van Jacobus van Winterswijk en Clasina van't Wel. Cornelia Alberdina Gerarda, d. van Josepbus Wilhelmus Meijerink en Hendrika Lensing. Gcrardus, z. van Willem van der Flier en Antje Pampus Nicolaas, z. van Thomas Bottelier en Guurtje Oljj. Johan Catharinus, z. van Cornelis Adrianus Stoovce en Niesje de Groot. Stephanus, z. van Stephanus van de Vrugt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2