BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. waar wei een strenge straf moest worden opgelegd. Twee onderofficie ren op een torpedoboot hadden een recruut gedwongen het fornuis van een ketel schoon te maken, dat nog niet geheel afgekoeld was. Zij dreig den hem met een stuk touw, als hij er uit kwam. De man gehoorzaamde, maar viel flauw, en stierf den vol genden dag aan de gevolgen. Brandt en Wroschke, de daders, werden tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Char bi u heeft de Russische regeering de Chineezenwijk Foezjadin met troepen laten omsingelen en afzonderen wegens het uitbreken van de pest. Vóór het omsingelen brak er een paniek uit onder de Chineezen, van wie er vele ook pestlijders trachtten te vluchten. Te Zizikar Chailer heerscht de pest zeer hevig. Er zijn ook ziektegevallen onder de soldaten voorgekomen. De banken zijn er gesloten en publieke vermakelijkheden verboden. Er heerscht groote verbittering tegen de Russen, die, uit vrees voor besmetting, niet koopen bij Chineescbe winkeliers. De Russische regeering heeft prof. Sabomtny uit Moskou afgezonden, om de pest in Oost-Azië te bestrijden. Nieuwe Spoorwegtarieven. Binnenkort zal vanwege de Staats spoorweg-Maatschappij een overzicht verschijnen van de voornaamste bepa lingen der nieuwe reizigerstarieven. Daarin zal o.a. de volgende mede- deeling voorkomen; «De in 1910 afgegeven kilometer- boekjes van 5000, 1000 en 500 K.M. zijn niet geldig op de lijnen van de H. IJ. S. M.; zij kunnen evenwel, zoolang hun geldigheidsduur niet is verstreken, op de stations van S. S., N. C. S. en N. B. D. S tegen nieuwe boekjes worden ingewisseld, waarbij de prijs, betaald voor de nog onge bruikte, mits niet uit een vorig boekje overgeschreven kilometers, in minde ring wordt gebracht van den prijs van het nieuwe boekje." Congres tegen alcoholisme. Te Utrecht heeft het algemeen comité van het hier te lande te hou den XIII Internationale Congres tegen het Alcoholisme eene vergadering ge houden onder voorzitterschap van Dr. W. P. Ruj'sch. Ingekomen was o. a. een schrijven van den heer Klontje, die mededeelt dat drukke werkzaamheden hem be letten verdere medewerking te ver- leenen aan de voorbereiding van het Congres. Op voorstel van den secre taris-generaal werd besloten den heer Klontje te verzoeken alsnog op dat besluit terug te komen, omdat hij ui het Uitvoerend Comité de eenige militair is. Tot lid van het Uitvoerend Comité werd in de vacature Ledeboer, die bedankt heeft, gekozen Ds. W. van den Broek, te Dordrecht. Langdurig werd gesproken over den datum van het Congres. Eene meerderheid van het Uitvoerend Comité wenscbte dien te verplaatsen van September naar Juni, teneinde zooveel mogelijk den stroom van Amerikanen, die de «Hamburger Woche» zuilen gaan bijwonen, naar Scheveningen te trekken. Van andere blikkende van Rodenburg bespeurde, die met zijn donkere, koortsig flikke rende oogen tot hem opzag. «Kapitein, een woord, met uw goedvinden: ik geloof dat U iets voor ons verborgen houdt; gij wilt u opofferen kapitein, ik weet het; zeg niet neen, gij zijt overtuigd dat gij ons nimmermeer terug zult zien in dit leven ik weet wat wanhoop is.« «Zwijg, van Rodenburg! wie geeft u het recht van wanhoop te spreken, zijt gij oud en levensrijp genoeg om te weten hoeveel het leven waard is «Verschooning Kapitein, ik bedoelde niet U te kwetsen." «Wat wenscht gij dan?" «In uwe plaats te treden!» «Hoegij wilt U zeiven dus de kans ontnemen eenmaal weer te keeren uit den strijd. Durft gij het dan wagen, de lont te werpen in honderd duizend ponden kruit?» Bdmond rilde. «Durft gij doch neen, waartoe U haarfijn mede te deelen wat ik mij eenmaal voorgenomen heb zelf te verrichten. Blijf op uw post, mijn waarde, voor u is 't plicht te leven, voor mij te sterven en thans, laat mij de laatste oogenblikken aan mij zijde werd er op gewezen, dat in Juni bijna overal examens worden afge nomen, zoowel op Gymnasia als op de Hoogescbolen. Besloten werd den datum in Sep tember te handhaven. Oneerlijke concurrentie, In de Tweede Kamer heeft de mi nister van Justitie medegedeeld, dat hij met het oog op de verdeeldheid, welke in den rniddenstandskringen bestaat over de vraag op welke wijze de strafrechterlijke bestrijding der on eerlijke concurrentie dient te worden geregeld, tol de indiening van een desbetreffend wetsontwerp voorloopig niet kan overgaan. De Minister wil wachten tot de zaak wat meer bezonken is. Oudejaarsavond. In Den Haag is een algemeene vergadering gehouden van de «Int. Vereeniging van Hótel-, Café-, Restau rant- en Soeieteiis-geëmployeerden Nederland«; is ria landurige bespre kingen met algemeene stemmen aan genomen de volgende motie: «De algemeene vergadering enz. ovei wegende dat het verlangen om de laatste ur en des jaars in den familie kring door te brengen, rechtmatig is en billijk en aan de inwilliging van dat verlangen geen wezenlijke bezwa ren in den weg staan dat ondanks den Zaterdagavond, de Oudejaarsavond viering geheel en al beheerscbt wordt door den familie kring en het koffiehuisbezoek na 10 uur des avonds ook ditmaal even gering zal wezen als steeds op dien avond het geval was; spreekt den wenseh uit, dat op den Oudejaarsavond de sluiting van koffie huizen en restauranis ten 10 ure, ook dit jaar worde gehandhaafd en ver trouwt daarbij op de noodzakelijke medewerking van h h. patroons en directies en op den steun van het publiek.» Naar de Amersf. Courant weet mede te deelen zal hier hoogstwaar schijnlijk een centrale keuken worden opgericht. Deze inrichtingen, die in Amsterdam, Haarlem, Lbiden, Groningen, Rotterdam en Utrecht reeds groote waardeering vinden, be oogen voor een minimum bedrag den beschaafden middenstand een eenvou dig voedzaam middagmaal te bezor gen. Vooral voor huishoudens van slechts twee personen zijn zij dikwerf een ware uitredding. Dit middagmaal, groente, aardappe len, vleesch en toespijs wordt in spe ciaal daarvoor ingerichte met kurk gevoerde bussen, waarin het eten uren lang warm blijft, thuisbezorgd. Ofschoon eene dergelijke inrichting slechts dan hier zal kunnen bestaan wanneer een groot aantal personen geregeld hun maaltijd daarvan betrek ken, is het geenzins het voornemen alleen bij abonnement te leveren, doch zal men door het leveren van een tiental bons, van de keuken kunnen profiteeren op welk tijdstip men wil. Van de prijs is nog niets te zeggen, doch afgaande op die, welke in boven genoemde plaatsen gerekend wordt, zal deze tusschen de 40 en 60 ct bedragen. Moge het blijken dat eene dergelijke hoogst nuttige inrichting in Amersfoort levensvatbaarheid heeft, en niet als zooveel andere gedoemd zeiven.» Hoe onvervaard Edmond overigens ook was, aan dergelijke koelbloedig heid kon hij niet dan met ontzetting denken; hij drukte zwijgend de hand van den Kapitein en ging naar de andere zijde van het vaartuig, zoo mogelijk nog ernstiger gestemd, doch even onbeslist als vroeger. Intusschen naderde de vloot lang zaam de plek waar men hoopte te landen. Alles ging naar de wensch. De thans volkomen duistere nacht belette den vijand iets te zien van 't geen er omging weinige mijlen van zijn legertenten. Toen de vloot op den juisten afstand van den dijk genaderd was, werden de voorzorgsmaatregelen, die men van den beginne afgenomen had, verdubbeld en eindelijk werd het vrijcorps ontscheept. Een uur ging er voorhij met het regelen v%n het plan van aauval en het nemen van maatregelen om de afdeelingen met elkander in verbinding te doen blijven, daarna toog men voor waarts. Er viel een fijne regen, die de vrijschaar het gaan over den glib- berigen weg, zeer moeilijk maakte. Daarbij moest men alle gedruisch zorg vuldig vermijden en steeds op een zal zijn om na korter of langer tijd weder te verdwjjnen. Een auto reed in de Wijerstraat een lantaarnpaal onderst boven. Een wielrijder reed in de Wuytiers- laan tegen een boom, waardoor zijn rijwiel zwaar beschadigd werd en hij zelf heup en schouder ontwrichtte. Op 12 Januari 1911 zal ten voordeele der vereeniging tot bestrij ding der tuberculose in de tooneelzaal van «Amicitia» een kunstavond gege ven worden. Wegens ziekte wordtde tegen den '20en dezer maand aangekondigde lezing van den Schotsche predikant rev. J. Irwin Brown tot nader te bepalen datum uitgesteld. Mr. J. K. H. de Beaufort is bij Kon. besluit benoemd tot lid van den Voogdijraad te Utrecht. De Rechtbank te Utrecht veroor deelde den opperman uit Amersfoort, die in de kermisweek W. [L. in de long stak en in den hals sneed, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot een jaar gevangenisstraf; den 70 jarigen arbeider die óok in de kermisweek J. M. C. van den I den wijsvinger der rechterhand afhakte tot twee maanden en den Amsterdammer, die 24 Juli 1910 zonder eenige aan leiding een revolverschot loste op den Gemeente-veldwachter van Scherpen- zeel tot twee jaar. De afdeeling dAmersfoort» van den Nederlandschen Protestantenbond zal op Donderdag 15 December, des avonds in de Remonstrantsche kerk een lezing gehouden worden. Spreker dr. J. A. Beijerman, van Amsterdam. Onderwerp: »De mensch en het levenslot.'' De vereeniging «Handel en Nij verheid» zal op Dondernag 14 Decem ber 1910 'savonds 8 uur in het Hotel »de Zwaan» vergaderen. Agenda bevat: 1. Verslag van de afgevaardigden naar het Middenstandcoiigres te Arn hem. 2. Voorstel van het Bestuur adhésie te verleenen aan het streven van het Nationaal Comité ter verkrijging van vervroegde winkelsluiting. 3. Voorstel van het Bestuur om, naar aanleiding van een ingekomen schrijven, aan den Raad der gemeente Amersfoort te adresseeren over ver betering van den Leusderweg. Hier voor de medewei kkring van de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer te vragen. 4. Bespreking of het wenschelijk is aan het begin eener arbeidsbeurs uitvoering te geven. 5. Stemming 2 candidaatleden. 6. Ingekomen stukken. 7. Mededeehngen. Toonkunst gaf Maandag een zoogenaamden volksavond, die vrij goed bezocht was. Het had echter nog veel voller moeten zijn, dan was er misschien kans, dat de proef nog eens herhaald zou worden. Dinsdag volgde de uitvoering. Het eerste num mer was Massa de Requiem, dat voor de eerste maal in ons land werd uitgevoerd. Het is van het begin tot het eind een mooi werk. Onder de vurige leiding van den beer Petri is de uitvoering goed te noemen. Als we een aanmerking moesten maken, zouden we zeggen: de forto's kunnen wel wat minder sterk zijn. Te sterk ontmoeting van 'n vijandelijke patrouille verdacht zijn; de minste onvoorzichtig heid konde, met zooveel zorg begoDnen onderneming doen mislukken. Na langs tal van zij- en kronkel paden te zijn voortgetrokken, liet de aanvoerder den hoofdtroep eindelijk standhouden. Men was ter plaatse aangekomen, waar de officier zich van den troep zou scheiden om verder in overleg met den scheepstimmerman Vlis te handelen. De kapitein wisselde hier en daar nog een krachtigen hand druk en was weldra in de duisternis verdwenen. De vrijschaar, ongeveer vijfhonderd man sterk, bevond zich thans op een zandigen bodem, die met kreupelhout, elzenstruiken en kleine dennen als bezaaid was. Wanneer het flikkerende sterrelicht een enkele maal door den dikken nevel drong, zag men het weerkaatsen op de geweerloopen, hart vangers en bijlen, die allerwegen tus schen het hout uitstakengeen geluid verried overigens de aanwezigheid van een menschelijk wezen. Nu en dan streek er een windvlaag over hetbosch en bracht de geluiden uit de belegerde stad tot hen over. Het kanon zweeg. Men wachtte. nadert de grens van het ruwe. 't Zang koor was nu, evenals Maandag, bijzon der goed op dreef en 'l was een ge not de schoons klank te booren. Wat zou het voor den bekwamen leider aangenaam zijn als het heeren element wat versterkt werd en dat kan wel. Er zijn nog verscheideue goede zangers in Amersfoort die geen lid zijn. De heer Bram van der Stap uit Delft vormde de clou van den avond. Het was een waar genot naar deze solist te luisteren. Zijn baryton geluid is rond, vol en sterk. De gedeelten, die hij alleen zong met begeleiding van het geheele orkest, waren aangrijpend schoon. Het orkest uit Arnhem begeleidde Subliem. Niet onvermeld mag blijven de prestatje van den concertmeester, In solotrekjes konden we volop genietten van den warmen, genotvolle toon, die hij zijn prachtig klinkend instrument weet te ontlokken. Het 2e nummer Pergolesse werd gedirigeerd door de componist, den heer Rijken uit Deventer. Was de uitvoering Maandag ietwat onzeker, waarschijnlijk tengevolge van de eenigszins andere opvattingen van den componist, in tegenstelling met die van den heer Petri onder wiens leiding was gestudeerd, gister merkte men er weinig van. Rijken dirigeert rustig. Van de vier solisten, die hierin meezongen, voldeden all6n zeer, de sopraan, Mej. Jacoba ter Horst uit Diesden niet het minst. Het was in 't kort een prachtige genotvolle avond, een avond van succes voor den heer Petri. Met «enige toe passelijke woorden dankte de heer Hoog den beer J. Rijken en bood hem namens de afdeeling Amersfoot t een prachtigen krans aan. Een goede vondst. In een sloot nabij de Tweede Rozen straat te Rotterdam zijn eenige gouden voorwerpen gevonden, die afkomstig bleken te zijn van de groote inbraak in den nacht van 7 op 8 November 1909 bij de firma Scbtödei en Bak steen, waarvoor een oude bekende der justitie, zekere De Vos, tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Gisterochtend is de sloot afgedamd en gedeeltelijk leeggepompt om een nader onderzoek te kunnen instellen. In den namiddag waren zoo goed als alle vermiste voorwerpen, ruim 200 gouden gorloges, vele ringen, een partij kralen, gouden kettingen, be nevens oorbellen en armbanden, terug gevonden. Fietsen in den winter. Hierover schrijft Woak o. m. het volgende in «De Sport,» dat wij met instemming overnemen: «Wat dwaasheid is het 't fietsen te beschouwen als uitsluitend zomer sport. In alle jaargetijden kan het worden beoefend, mits de kleeding doelmatig is ingericht. Wie 's winters zorg draagt voor een warme borst- bedekkirig rloor een Hink wollen vest en een jekker, zoo noodig aangevuld door een flink stuk grauw papier op de borst, kan zonder zorg voor zijn gezondheid rijden. Alleen bij heel strenge vorst kan enkelen het fietsen onmogelijk worden gemaakt door pijn lijke kou in handen en voeten. Maar Ginds aan een der vleugels werd een bevel gegeven; 't was Van Roden burg, die zijne lieden beval de wapenen achter zich neer te leggen en zelf plat op den grond te gaan liggen. Men begreep het nut niet van dit bevel, doch gehoorzaamde. Eenige oogenblik ken later was er niets meer van het vrijcorps te zien, dan een donkere massa op den bodem. Zoo verstreek er weder een geruime poos, toen men plotseling in zuidelijke richting den hemel in helder blauwen gloed zag staan, waarop een uitbar sting volgde, die de vrijschaar ontzet deed opspringen. «Blijf liggen gelast ten de aanvoerders onmiddellijk, met doordringende stem, en nauwelijks zijn deze woorden gesproken of de grond schudt en beefteen tweede verschrik kelijke uitbarsting volgt, struiken en sparren worden als door een machtige hand bewogen, met onbeschrijfelijk geweld vaneengescheurd en door het luchtruim geslingerd, een rooden gloed schijnt alles in vuur en vlam te zet ten deelen van voertuigen en affuiten, projectielen en andere voorwerpen vliegen met ijzingwekkende snelheid, hoog over de hoofden der vrijschutters, in alle richtingen, en vormen een de enkelen slechts: bij verreweg de meeste rijders geven papieren voethulzen on der de kous en wollen handschoenen afdoend baat. En o, het is 's winters buiten zoo mooi, vooral voor stads mensehen, die meenen, dat de natuur dood is of minst genomen slaapt tot April of Mei, die nooit de sneeuw gezien hebben als een ruimte rein-witte tooi de velden dekkend, omtooverend de boschjes en dor pjes tot een sprook jeswereld, droom,rustig, die niet weten, dat Hollands weide-verten nooit zoo blij-ruslig uitliggen als in den winter, dat nooit zoo mooi molengroepen af lijnen tegen de wolkenluchten. Dc zesdaagsehe tc New-York. Het winnende paar in dezen monster wedstrijd waren de Amerikanen Root- Morran, die getoond hebben, tot de beste renners van de wereld te hooren. Daar John Stol uitgevallen was, vormde Rütt met Clark een paar. 't Mocht hun evenwel niet gelukken dezen strijd te winnen zooals verleden jaar. Doch dat het Zaterdagnacht op de Madis- quaere baan een ontzaglijke eindspurt geweest is, bewijst wel dat het 2e aankomend paar Rütt-Clai k, op eenige decimeters na Rooi-Morran de eind streep overredeu. Hulde aan de triom- phaters 1 Vliegen te Valkenswaard. De Belgische vliegenier Verschaeve, voerde eenige welgeslaagde vluchten nabij Valkenswaard uit, op een Far- man tweedekker. Er was zeer veel publiek. Liclitgeloovig. De Spaansche schatgravers hebben nu al zoolang geopereerd, en zijn al zoo vaak besproken, langer en vaker riog dan Russische goedzoekers dat men zich niet kan voorstellen, hoe er nog iemand is, die erin loopt. En toch is dat nog het geval. Giste ren bleek dat te Berlijn. Een eenvoudig man uit Rusland heelt het geioof in den Spaaiischeii schalgraveisioman een gioot deel van zijn vermogen, en een klein deel van zijn vrijheid gekost. De geschiedenis zal aldus ui elkaar: De bakkeispatroon Xoff uit Kief kreeg voor eenigen tijd den reeds lang bekenden brief uit Spanje, waarin hem de geheime geschiedenis van een schat werd medegedeeld en een winst van 800,000 francs in uitzicht werd gesteld. De man schreef in zijn onschuld dade lijk terug en kreeg al spoedig een uitnoodiging om persoutilijk ui Madrid te koinen. Hij deed dit, en maakte de lange reis van Kief naar Madrid. In Estomell, een voorstad van Madrid, weid bij volgens afspraak ontvangen door een Spanjaard, die zich door den bakker uit Kief de beide ontvangen brieven liet overhandigen, als bewijs van identiteit. Na eernge besprekin gen zou de bakker van de 800,000 francs inmiddelijk een eerste termijn uilberaald krijgen, en wel van 50,0j0 Irans, waarvoor hij een cheque krijgen zou, mits hij 3500 roebels in contan ten betaalde. Ook dit detd de stumper en ver heugd trok hij met zijn chèque naar Berlijn. De wissel, op een prachtig gedrukt formulier, was afgegeven voor de Banco de Loridres, Mejico y Ame rica, en was volgens de daarop ge plaatste mededeeling betaalbaar bij de National-Bank te Berlijn de Span jaard had den bakker nog eens op het hart gedrukt er vooral met niemand over te spreken. monische muziek in de ruimte en steeds nog volgen er nieuwe uitbar stingen, allen voorafgegaan door een eigenaardig scherpen knal. Voor men in dien ontzettenden toestand tot bezinning gekomen en van den eersten schok hersteld is, gilden plotseling eenige vrijschutters in doodsangstHet waterhet water 1 en ijlangs opspringende trachten zij te vluchten. Halt lafaardsbulderde hen een der andere tegen, doch weldra werden allen door denzelfden schrik aangegrepen. Met ontstuimig geweld kwamen de gele golven daar bruischend en schui mend, aanrollen, alles in hun vaart met zich voortslepende: reeds waren enkele der vrijschutters voor den drang van het water bezweken, toen Daan het gevaar beseffende, met zijn sten torstem brulde: «Aansluiten mannen, elkander steunen." Dit hielp, de eerste aandrang was het ergste, langzamer hand verspreidde het water zich meer over het omliggende terrein en werd de aanvoer minder. Door de hevige uitbarstingen was de dijk, die de inundatiekom omgaf, voor een groot gedeelte vernield en stroomde het water thans met volle kracht weg. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2