BUITENLAND BINNENLAND. Gemengd Nieuws. die hier rondzwierf. Zij zijn op transport gesteld onder scheidenlijk naar Roermond Nijmegen en Amsterdam. Een in het politie-blad gesignaleerde werd eveneens aangehoudenhij gaf er de voorkeur aan, de boete te be talen en kon daarna vrij uitgaan. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 3400 Kilo onge zouten en 2675 Kilo gezouten fabrieks- boter onder Rijkscontrole. De prijs was f 1.23 a f 1.37. Kapitein W. E. van Dam van Isselt, van den Generalen staf, gede tacheerd bij het le reg. veld-artillerie hier, zal Tweeden Kerstdag optreden als leider van de velddienstoefening, welke de vereeniging «Volksweerbaar- heid« zal houden in de omstreken van Hilversum. Het Bestuur der classis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk zal voor 1911 zijn saamgesteld als volgt: dr. H. H. Meulenbelt. te Baarn praesas; sec. ds, D. P. Brans, te Soest; ds. G. van Kempen, te West broek, scriba-quaestorsec. ds. W. J. Meiners, te Amersfoort, ds. A. Gel derman, te Bunschoten, asseser; sec ds. E Potma, te Blauwkapelds. W. J. Meiners, te Amersfoort; sec. ds. E. U. Schallenberg, te Leusden; dr. G. Vellenga, te Nieuw-Loosdrecht; sec. ds. G. van Hoogstraten, te Zeist; ds. H. Th. Barbas, te Vreeland; sec. ds. G. B. Fijnvandraat, te Tienhoven; de heer W. Kleber, ouderling te Amers foort; sec. jhr. J. W. A. Baichman Wuijtiers, oud ouderling te Amers foort: de heer J. B. de Beaufort, oud ouderling te Woudenberg; sec, H.J. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, oud-ouderling te Soesterberg; de heer H. Schoenmaker, ouderling te Acbttienhovensec. de heer H. A. van Baak, ouderling te Zeist. Bij den uitgever A. W. Segboer te 's Gravenhage zal op 7 Januari 1911 het eerste nummer het licht zien van «Paljasa ge'illusteerd weekblad, gewijd aan Kunst, Humor en Satire onder redactie van Ton van Tact. De redactie beloofd nimmer »platc te zullen zijn, geen zedekwelsende lectuur te zullen opnemen en zich niet op godsdienstig gebied te zullen bewegen. De firma Van den Bergk's Lmtd, margarine fabrikanten zond hare af nemers weder een omslagkalender voor het 1911. Ditmaal is dit kalendertje, waarop 2 maanden per blad, op kunst- drukcarton, bijzonder fraai uitgevoerd in vier kleurendruk, terwijl ook de keuze der 6 verschillende tafereeltjes eene bijzondere gelukkige is te noemen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 25 en Maandag 26 Dec. geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. le Kerstdag. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Een dameszangkoor zal zich doen hooren. 2e Keistdag. Voorm. IO'/j uur, geen dienst. 'sAv. 7 uur, Kerstfeestviering in het Kerkgebouw. Kerstboom. Remonstrantscbe kerk. le Kerstdag. Voorm. 10'/» uur, Ds. Hooykaas. om Godswil aan den rentmeester van de heeren vragen, zijn laarzen te mogen poetsen, of anders zal ik in- plaats van Feedja onderherder worden. Lieve grootvader, ik houd het niet uit, ik ga dood. Ik zon wel wegge- loopen zijn, maar ik heb geen schoe nen en ik ben bang te bevriezen. Als ik groot ben en u mij hier weghaalt, dan zal ik u onderhonden en maken, dat niemand n kwaad doet en als u dood gaat, zal ik voor de rust van uw ziel bidden, zooals ik doe voor mijn arme moeder Pelagia. «Moskou is een groote stad. Er zijn niets dan heerenhuizen en er zijn veel paarden, maar geen schapen en de honden zijn niet valsch. Met Kerstmis gaan de kinderen niet met een ster langs de huizen zingen en we mogen ook volstrekt niet in het koor zingen. Ik moet u nog zeggen dat ik onlangs voor een winkelraam gezien heb, dat men hier hengels met haken en al ver koopt, voor alle soorten vischheel gemakkelijk. Er is zelfs een haak, die een meermaal van een poed zwaarte zou kunnen dragen. Er zijn ook win kels met geweren zooals van den bazien em ik wed, dat ieder geweer honderd roebels kost. In de vleeschwinkel lig- Doopsgezinde Kring. Hei Lcgegebouto Fan Persijnstraat No. 1. Maandag 26 December. Voorm. 10uur, Ds. F. Dykema te Rotterdam. Gereform. kerk (Langegracht). Ie Kerstdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 51/» uur, Ds. Donner. 2e Kerstdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel), le Kerstdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teeriok. 2e Kerstdag. Voorm. 10 uur. Ds Teerink. Vrije Gereform. Gemeente, le Kerstdag. Voorm. 9'/i uur, de Heer H.J. Vaarties van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. 2e Kerstdag. Voorm. 9''j uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier", le Kerstdag. Voorm. 9J/« uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. le Kerstdag. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. In een schouwburg te Brooklyn is een aangrijpend tooneel afgespeeld, buiten het eigenlijke stuk om. Een wolf die in bet stuk »de Konin gin der Roovers« te pas kwam, brak door het schier onzichtbare net van ijzerdraad, waarachter hij op het tooneel werd gebracht heen en sprong voor bij de heldin van het stuk, die'hem als prooi werd toegeworpen in de schouwburgzaal, midden onder de toeschouwers. Er heerschte natuurlijk groote ontsteltenis. De toeschouwers snelden naar de uitgangen en versperden die zoo voor den wolf, die even bang als de menschen, naar een uitweg zocht Dames gilden en vielen flauw. Een sloeg zenuwachtig en gillend met haar parapluie naar het wilde dier en zij werd door den wolf in het been ge beten. Drie acteurs en vijf politieagenten met geladen revolvers, kwamen op den wolf los; maar zij durfden niet te schieten, uit vrees van menschen te raken. Daar snelde opeens een man uit het publiek op den wolf toe, pakte hem in den nek en wierp hem met een smak op het tooneel, van waar men bet half bedwelmde dier spoedig weder in zijn hok terugbracht. De berichten van Madera luiden hoe langer boe ontmoedigender. Tot dus verre zijn reeds 3000 gevallen van cholera voorgekomen en de autori teiten zijn machteloosom de uitbreiding der ziekte tegen te gaan, daar de on wetende bevolking eenvoudig weigert hare voorschriften op te volgen en zelfs niet opziet tegen geweldadigheden Te Machico deden 2000 man een aanval op de openbare gebouwen en de apotheken en wierpen de genees middelen de straat op. De troepen joegen hen ten slotte uiteen, 's Anderen daags echter kwamen 7000 man buiten de stad bijeen en vielen de troepen gen boschhanen en hazelhoenders en hazenmaar de bedienden willen niet vertellen, waar die geschoten worden. Lieve grootvader, als er bij de heeren een kerstboom is met cadeautjes, neem dan voor mij een gouden noot en berg die in mijn groene kistje. Vraag baar aan juffrouw Olga Ignatiëfnazeg, dat bet voor Wanka is.» Een schokkende zucht ontsnapte Wanka en weer vestigden zijne blikken zich op bet venster. Hij herinnerde zich dat zijn grootvader altijd naar het boscb ging om een kerstboom en hem meenam. Dat was een goede tijd 1 Alles kraakte, bet ijs, de grootvader en Wanke. De grootvader rookte een pijp, alvorens den boom om te bakken, nam een flinke dosis snuif en lachte Wanka uit, die bevroren was. De jonge boomen, bedekt met rijp, stonden dood stil, en vroegen zich af, op welken van hem de keus zou vallen Plotseling snelde een vlugge baas over de sneeuw- boopen, zond-er dat men wist, waar hij vandaan kwam. De grootvader kon niet nalaten te roepen «Pak hem, pak hem I O, die drom- melsche kortstaart!» Als de boom geveld was, sleepte Wanka's grootvader hem naar huis en aan, die nu verreweg in de minder heid waren, zoodat deze zich genood zaakt zagen voor de menigte het veld te ruimen. Te Funchal en op andere plaatsen zijn eveneens ernstige botsingen voor gekomen. Te Camora Lobos werd door het volk zelfs een poging gedaan om de openbare gebouwen door middel van dynamiet in de lucht te laten vliegen. Voor de rechtbank te Tours is thans het proces begonnen tegen Daulby, den Amerikaatischen kleedermakers- zoon, die zich Graaf d'Aulby liet noemen en die door de Hertogin de Choiseul Praslin, vroeger mrs. Paine, een rijke Amerikaansche dame. is aangeklaagd wegens oplichterij, omdat bij haar voor een som van 1,000,000 francs onechte schilderijen, en andere kunstvoorwer pen heeft verkocht. Wij hebben indertijd verhaald, hoe de jonge »Graaf«, die een kasteel bij Tours bewoonde en zich door zijn innemende manieren algemeen be mind maakte in aanzienlijke kringen, ook de vriendschap wist te winnen van de rijke Amerikaansche, zoodat zij hem- haar volle vertrouwen schonk en alles goedkeurde wat hij voor haar kocht... totdat het bedrog klaar en duidelijk bleek en zij een aanklacht tegen hem indiende. De »Graaf«, die ook op de bank der beschuldigden even voornaam en beminnelijk is als altijd, ontkent alle schuld en hij houdt vol van de echt heid der door hem geleverde schilde rijen overtuigd te zijn geweest. Maar ongelukkig zijn de kunstautoriteilen op wier verklaring hij zich beroept, allen dood. Daulby's vrouw staat terecht als zijn medeplichtige. Zij behoort tot een achtenswaardige familie van Boston en schijnt het eerste slachtoffer van den bedrieger te zijn geweest. De Daily Mail weet wat te ver tellen van oud-Koning Manuel's toe komstplannen. Het blad vertelt aller eerst, dat Manuel nog altijd overtuigd is, dat de dag zal komen, waarop Portugal hem smeekt den troon zijner vaderen weer te bestijgen. Hij brengt nu zijn tijd door met zich te vormen in de kunst der regeering en der diplomatie, waardoor bij dan latei- een modelvorst zal zijn. Op het oogenbhk logeert de oud koning nog op Wood-Norton, maar met Januari gaat hij het huis van Kaid Mac Lean betrekken. Van daar uit zal hij de Universiteit van Oxford bezoeken als gewoon student. Een titel wil hij niet behalen, maar vel hard werken. Voorts zal hij zich aan sport wijden. Heeft hij de studie in Oxford achter den rug, dan gaat hij een reis ondernemen door de Bi ilscbe koloniën om Engeland's kolonisatie stelsel te bestudeeren. Is hij daarmee klaar, dan gaat hij in Engeland zitten wachten, totdat Portugal hem roept. De staking der kleermakers en con- fectiewei kers te Chicago duurt nog steeds voort. Van 7 October af houden de stakers, ondanks diepe ellende den strijd vol. Thans zijn te Chicago en in andere Amerikaansche steden inschrij vingen geopend om de 50 000 stakers te ondersteunen en hen althans door de Kerstmis heen te helpen. De gelden zullen dienen om de hongerenden brood te verschafien en kleeren. Verschillende schouwburgen geven voorstellingen ten behoeve van de' stakers. de meesters begonnen hem te versieren. Juffrouw Olga Ignatiëfna, de goede vriendin van Wanka hield er zich het meest van allen mee bezig. Toen Pelagia, Wanka's moeder, ka mervrouw was bij Olga Ignatiëfna, had deze Wanka allerlei lekkers toegestop en daar zij niets te doen had, hem leeren lezen, schrijven, tot honderd tellen, en zelf de quadrille dansen. Bij den dood van Pelagia bracht men den armen Wanka in de keuken van het dienstpersoneel, bij zijn grootvader. Vandaar had men hem naar Moskou gezonden, en in de leer gedaan bij den schoenmaker Aljachien.... »Kom spoedig, lief grootvadertje,» vervolgt Wanka, »ik smeek het u om Godswil, neem mij hier vandaan, Heb medelijden met een armen wees, want iedereen slaat mij, en ik sterf van honger en bovenal verveel ik mij mver dan ik zeggen kan; ik doe niets dan huilen. Een paar dagen geleden heeft de baas mij zoo hard met een leest op mijn hoofd geslagen, dat ik gevallen ben, en ik ben er ternauwernood van opgekomen. Mijn leven is zeer bekla genswaardig, slechter dan van den ongelukkigsten hond. Doe wel mijne complimenten aan Aliona, aan Jegor Volgens de opgaven der werkerevers is het dagelijksche vei lie- aan loonen en winsten door de staking verooi zaakt, op 100 00U dollais te schatlen. Men heeft in de bedolven slad Pompeji een belangrijke vondst ge daan. Daar is namelijk het versteende lichaam opgegraven van een vrouw, getooid met kostbare versierselen; armbanden, een halssnoer enz., waar aan te zien is dat de vrouw een patri- ciersvrouw, een aanzienlijke dame, was. Vooral merkwaardig zijn twee oor hangers die zij droeg, elk bestaande uit een tros vari 21 parelen. Die oor hangers hebben niet alleen waarde als kostbaarheid en kunstwerk; maar ook als oudheid, omdat men tot dusverre niets dergelijks heeft gevon den bij de opgravingen te Pompeji. Vredespaleis. Naar de »'s Hert. Ct.« verneemt, zal de Keizerlijke Chineesche regeering eerstdaags aan het Vredespaleis te 's Gravenhage ten geschenke aanbieden twee vazen, die te samen een waaide vertegenwoordigen van 7000 pond sterling. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft, naar De Bode meedeelt, een adres verzonden aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, strekkende om de uitzonderingsbepaling voor de onder wijzeressen, vervat in art. 79 vierde lid der Wet op het L. O.: »De exa mens, behalve die van onderwijzeres sen, worden in het openbaar gehou den», te doen vervallen. Boekjes Rijkspostspaarbank. Nader is voorgeschreven, dat de Rijkspostspaarbankboekjes, ter bij schrijving van de op ultimo December te voren verschuldigde rente,jaarlijks naar de directie van de Rijkspostspaar bank te Amsterdam bebooren te woi- den opgezonden in de maand waarin de eerste inlage geschiedde, met dien verstande evenwel, dat de in Januari uitgegeven boekjes in de maand Febru ari moeten worden opgezonden. Een perrou-ziekenwagenfje. De Staatsspoor heeft, bij wijze van proef, op het Centraalstation te Utreht een zeer gemakkelijk perron-zieken- wageutje in dienst gesteld voor het vervoer van hulpbehoevende zieke reizigers naar en van de treinen. Dit wagentje is tegen een kleine vergoeding, op aanvraag bij den sta tionchef ter beschikking van bet publiek. Thee. Over het algemeen valt er over de Nederlandsche hotels en restaurants niet veel te klagen. De beroemde Höllandsche properheid wordt in de inrichtingen van eenige beteekenis nauwgezet betracht, de slaapgelegen heden laten niets of weinig te wen- schen, de tafel is goed, kortom, tot ernstige klachten geven onze hotels en restaurants, die onverpoosd naar verbetering streven, zoo goed als geen aanleiding. Eén artikel is er echter, aan welks bereiding niet de zorg besteed wordt, welke door velen gewenscht wordt; den éénoog en aan den koetsier, en geef vooral mijne harmonica aan nie mand weg. Ik verblijf uw kleinzoon, Iwan Joekof. Lieve grootvader kom Wanka vouwde zijn velletje papier in vieren en deed bet in een enveloppe, die hij Oen vorigen avond voor kopek gekocht had. Hij dacht een oogenblik na, doopte zijne pen in en begon het adres te schrijven: Aan mijn grootvadee op het dorp. Hij krabde zich het hoofd, dacht nog even en voegde er toen bij Kon stan tijn Makarüjtsj.» Blijde, dat hij had kunnen schrijven zonder gestoord te worden, nam hij zijn pet en in zijne hemdsmouwen holde hij de straat op, zonder zijn toeloepje om te doen De slagersjongens, waaraan hij het 's avonds gevraagd had, hadden hem verteld, dat meD de brieven in de brievenbussen werpt, en dat dan de posttrojka's*) met dronken koetsiers, ze komen halen, en ze met veel ge klingel van belletjes, over de geheele wereld rondbrengen. Wanka liep naar de eerste brievenbus en wierp zijn kostbaren brief in de sleuf. Door zoete hoop lag hij een uur Rijtuigen met drie paarden. dat is de thee. Onlangs spraken wij een tubnkam, die vaak voor zaken op reis is en, als natuurliefhebber, veel toert per pedes en per fiets. We hadden het over de Höllandsche hotels, restaurants, café's wachtka mers. enz, waarover hij vol lof was. ïAlleen de thee,« zei bij, waarvoor- je een dubbeltje, soms zelfs een kwartje per kop moet betalen, is erbarmelijk slecht. Van koffie zeiten hebben onze huismoeders verstand, en in hotels enz. is de opgediende koffie in de meeste gevallen even goed, maar de thee, de theeWanneer ik 's na middags, na mijn zaken afgedaan te hebben, vermoeid in de stationswacht kamer of in een restaurant aankom en daar een oogenblik wil bekomen, komt telkens het verlangen naar een kop goede thee in mij op. Maar de herinnering aan vroeger opgedane ervaringen weerhoudt mij, bij den kellner uiting te geven aan dit ver langen." Sedert hebben wij verscheidene personen gesproken, die over de Höl landsche thee precies zoo dachten. Hoe komt het nu, dat de koffie zéér goed, de thee bijna niet te ge bruiken is? Het antwoord is zeer eenvoudig. Het gebruik van koffie-extraet stelt den buffethouder in de gelegenheid elk oogenblik van den dag zijn clien tèle een kop geurige koffie voor te zetten. Met de thee gaat dat zoo eenvoudig niet. Het schijnt, dat thee extract, met kokend water aangevuld, niet in staat is een heerlijken, ver- frisschenden drank te geven. Men moet dus herhaaldelijk versche thee zetten, om den bezoekers teleurstel ling te besparen. In groote inrich tingen, in sommige theehuizen en banketwinkels vindt men de thee, die men verlangt en verlangen mag voor het bedrag, dat men er voor betaalt, n.l. versch gezette thee, maar meesten tijds is zij... ongenietbaar. Let maar eens op, in hoevele in richtingen de thee uren, soms den heelen dag, staat te pruttelen en te koken. Deze ihee is voor den «gaanden en-koraenderi-man». Uveral worden kookscholen opge richt, waar ook het' zetten van thee onderwezen zal worden; in de meeste groote hotels wordt er voor gezorgd, dat het keukerrpersoneel berekend is voor zijn taak, om smakelijke gerechten aan de gasten te leveren. Maar waarom wordt er nu ook niet algemeen dezelfde nauwgezetheid betracht ten aanzien van het zetten van thee, een drank, die, dank zij de drankbestrijding, de bevordering van het toerisme en de toeneming van het vreemdelingenver keer, steeds meer en meer gevraagd wordt? Men noemt ons, Nederlanders, wel eens de Chirreezen van het We:ten; laten de hotelhouders, enz. er naar streven, ons dezen naam, die overi gens een minder vleiende beteekenis heeft, ten aanzien van het zetten van thee waardig te maken. In China, het lar.d der thee, zou men beslist weigeren het drankje, dat men hier nu nog bereidt, aan de lipppen te zetten. In Engeland is men ons vóór geweest en in België is 't op plaatsen melde thee ook beter gesleld dan hier. Moge het Nederlandsche hotelen restaurant wezen er naar streven de Höllandsche thee even beroemd te maken als de Höllandsche koffie. Daarom dit theepraatje ter opwek king. kampioen/ Gevat. Eenige reizigers, die Woensdagavond per trein te Enschede aankwamen, verwittig den de politie, dat met den- zelfderr trein ook iemand medekwam in 't bezit van een dolkmes en een revolver. Een net gekleed jongmenscb, zooals men meende uit Haarlem afkom stig. Er werd naar den aangeduide gezocht en 't gelukte hem aan te houden op het oogenblik toen bjj een café ver liet. De wapenen werden in zijn bezit gevonden alsmede verschillende zilve ren .voorwerpen, 't Is gebleken, dat de gearresteerde uit de Tuchtschool te Velzen was omvlucht. De voorwerpen van waarde, die hij bij zich had, moeten van diefstal afkomstig zijn. later rustig te slapen. Hij zag in zijn droom een oven. Op den rand daarvan zat, blootsvoet, met bengelende beenen, zijn grootvader, Konstantijn Maka rüjtsj bij las Wanka's brief voor aan de keukenmeiden. Vjoen om den oven en kwispelstaartte

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2