Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Door burgemeester en Wethouders werd aan verschillende ingezetenen de navolgende circulaire verzonden: Teneinde te kunnen beoordeelen of, en zoo ja, op welke wijze electrische energie voor licht en kracht in deze gemeente beschikbaar gesteld kan wor den, is het noodzakelijk het vermoe delijk gebruik ongeveer te kunnen bepalen. Wij richten daartoe bet ver zoek tot invulling van onderstaande verklaring in de eerste plaats aan de gasverbruikers, daar deze het meest bekend zijn met bet gebruik van goed kunstlicht. Teneinde u een inzicht te geven in de kosten van electrische verlichting en electrische kracht, deelen wij u bet volgende mede: Bij een gasprijs van 7'/'« cent per M3, zooals deze tbans bepaald is, wor den voor 100 kaarsen licht per uur gebruikt 150 Liter gas, zoodat deze kosten l'/« cent; bij een prijs van 20 cent per kilowatt uur, zooals die ver moedelijk voor electrisch licht zal worden bepaald, zullen voor 100 kaar sen licht per uur gebruikt worden 1'20 watt, zoodat deze kosten 21» cent. Volgens deze cijfers kost, berekend naar 1200 brandersuren per jaar, een gasgloeilichtbrander met 80 kaarsen licht per jaar ongeveer f 10.80 en een metaaldraadlamp (Philipslamp) gevende 50 kaarsen licht, per jaar ongeveer f 14.40, terwijl de kosten van een kooldraadlamp ongeveer als volgt zijn: 10 kaarsen licht f 8.40. 16 t t - 14 40. 25 (t - 19.20. 32 i - 26.40. Een gasmotor gebruikt per uitren per paardekracht 500-650 liter gas, kostende 5'/i cent per M3, aldus per uur en paardekracht 2'/» a 3'/» cent. Een electromotor gebruikt aan ener- gie per uur en per paardekracht 800- 1000 watt. Tegen een prijs van 14 cent per kilowatt uur, zooals die ver moedelijk voor electrische kracht zal worden bepaald, kost dus een electro motor per uur en paardekracht aan energie 11.2 a 14 cent. Wij verzoeken u aan de hand van deze gegevens uw antwoord op onder staand biljet wel te willen beantwoor den. Binnen eenige dagen zal uw ant woord worden afgehaald. Indien u nog nadere inlichtingen wenseht, zijn deze te verkrijgen bij den directeur van de gasfabriek. Wij meenen met grond te mogen betwijfelen of na deze uiteenzetting zich wel veel verbruikers voor electri- citeit zullen aanmelden. Bij de door B. en W. genoemde prijzen toch zijn nog bet electrisch licht nog de elec- triciteit als beweegkracht voordeeliger dan het gas. Red. Deonderofficieren-schermvereem- ging «Sport Staalt Spierena bereidt een tweedaagsch Nationaal scberm- feest voor, nog dezen winter hier te houden. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbende terug te bekomen: een kisije mandarijntjes, een bos sleutels, een bril in étui, en een rozenkrans. Het eerstvolgende abonnements concert zal Woensdag 4 januari wor den gegeven door den beroemden pianist Percy Grainger. ToeD sprak de vriendelijke grijsaard. «Ziehier uw huis!" Toen spraken de mannen «Wij zijn onreinaanschouw ons gelaat!" «Hier kunt ge u reinigen," ant woordde de oude man. «God zij geloofd, uw lichaam moge bezoedeld zijn uw ziel is rein gebleven. Volgt mij en ge kunt uw lichaam naar hartelust reinigen." En zij volgden hem naar eene andere kamer. Hoe heerlijkMaar de vrien delijke gastheer schudde droevig het hoofd. Hoe kon de ziel in zulk een lichaam wonen Ivel over been, wond aan wond. Groot is uw lijden geweest «De ziel heeft over uw lichaam ge zegepraald," vervolgde hij. «Reinigt uw lichaam en laat ons dan den maaltijd nuttigen." En dit zeggende, verliet de oude man het vertrek. «O, broeders, hoe heerlijk hoe helder en rein is dit water," zoo spraken de drie tot elkander. Toen verscheen de grijsaard wederom; hij bracht kleederen, warme, heldere kleeren mee, van alles drie stuks en ook een over kleed van wollen stof, heerlijk warm. Het Postkantoor zal op Nieuw- jaarsd. geopend zijn behalve 'sochtends van 8 tot 9 van halfeen tot half drie Wegens de jaarwisseling worden hulpbestellers in dienst genomen, doch door den geweldigen toevloed van stukken moet publiek wat inschikke lijk wezen als er wat vertraging komt in de bestelling. Het telegraafkantoor is 1 Januari geopend als het Postkantoor. Het Rijks-telefoonkantoor heeft ge wonen Zondagsdienst evenals bet plaatselijk telefoonnet. Door wijlen mejuflrouw J. J. Smit is aan de Luthersche kerk hier een bedrag van f2000 vermaakt. K. B. is aan den le-luit. A M. R. van Bijleveld, van het le reg veld-art., op verzoek, eervol ontslag uit den mil. dienst verleend, en hij tot 25 Juni 1915 benoemd bij het reserve-pers. der landm.. bij het wapen der art., tot res.-le-luit. bij het ie reg. veld-art. De plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Bond voor Vrouwen kiesrecht, houdt Donderdag 5 Januari a.s. in de Concertzaal van »De Arendt een Propaganda avond De Propagan diste van den Bond, mejuflrouw Marie Steverding, zal eene voordracht hou den terwijl bovendien wordt opgevoerd: «Het spreekuur van den dokter," too- neelspel van F. J. Kraay, voorafge gaan door muziek en zang door eenige Amersfooi tsche dames eri heeren. Door den Notaris Bolk werd Woensdagavond in het Café »De Arend" publiek geveild: Een huis met tuin aan de Lange- straat No. 104. In bod gebracht voor f 3200, werd het gekocht door G. S. Klokke voor f4050. Een stuk bouwterrein, groot 8 67 aren gelegen aan de Johan van Olde- barneveldia3n werd opgehouden voor f2140. De schilders-patroons alhier heb ben besloten het uurloon der gezellen met ingang van 1 Maart a.s. met 1 cent te veihoogen. De gezellen, die gevraagd badden een uurloon van 20 cent en den 11-urigen werkdag hebben een conferentie met de pa troons aangevraagd ten einde te trach ten bun verzoek ingewilligd te krijgen. De afdeeling Amersfoort van den Ned. Geheelonth. Bond heeft be sloten half Febr. een openbare ver gadering le beleggen met de heeren Lod. van Mierop van Soest en prof. J. van Rees van Hilversum als spre kers Bovendien zal een cursusverga dering worden gehouden met arts M. Kamerling als spreker. Btj resolutie van den minister van financiën is met ingang van de 396ste Staatsloterij benoemd tot col- lectrice te Assen, mevrouw de wed. J. W. KamerlingSmeding alhier. Bij Kon besluit is met ingang van 1 Januari benoemd tot tweede luitenant bij het 1ste regiment huzaren, de tweede luitenant van bet 4de reg. inf. L. A. A. H. Wegtlandt. Door de pl. afdeeling van het liefdewerk Oud Papier" is in hetafge- loopen jaar bijeengebracht en naar bet Hoofd-comité te Amsterdam opge zonden 18374 K G. papier, tegen 12475 in het jaar 1909. Zij kleedden zich, zetten zich neer aan den maaltijd. Zij aten, aten, tot zij verzadigd waren. De gastheer noodigde vriendelijk. In langen, langen tijd waren ze niet zoo voldaan ge weest Toen stond een der drie mannen van de tafel op, viel den gastheer te voet. «Hoe kunnen wij u danken, vader En deze antwoordde: «Ik heb geen dank van noode." Toen zetten ze zich naast den samovar en dronken thee, de eene en de andere en zij voelden zich in een wonderland. Het kwam niet in hen op, naar den naam des grijsaards te vragen, en ook hun gastheer vroeg niet noch wie ze waren, noch vanwaar ze kwamen. 't werd tijd om te slapen. De oogen vielen bijna toe, de oogleden werden zwaar En zie daar stonden ook bedden gereed; met zacht hooi gevuld en warme dekens. Wat verlangden ze meer? De grijsaard opende een boek met gouden slot en begon te lezen; de gasten zonken neer op de knieën, ieder naast zijn bed ze hoorden de woor den van den grijsaard niet ten einde Een vaste, liefelijke slaap overwel digde hen plotseling de eeuwige slaap I De wolven huilden en naderden meer en meer de drie onbe weeghjke lichamen! Up beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag I Jan. geregeld als volgt Eva na. Luth. Kerk. Voorm. 10'/> uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Renionstrantsche kerk. Voorm. 10V» uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden van 1016 jaar. Geen Godsdienstoefening voor de gemeente. Gereforui. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 's.Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereforui. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bevestiging van Kei keraadsleden. '■s Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Beide keeren Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/« uur, Godsdienstoefening 's Av. 5'/» uur. Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen Geb. Eben Haëzer, Mum huizen 113 Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Dienstiegels. De Minister van Waterstaat heeft op advies van den directeur der pos terijen en telegraphie het voornemen opgevat binnen niet te langen tijd een nieuwe wijze van fiankeeren van dienststukken, enz. in te voeren. Thans worden dienstbrieven en pakketten, aan de verschillende depar tementen en militaire autoriteiten ondbrling verzonden, voorzien van een stempel der handleekening van den afzender, ten bewijze dit als dienst- stuk moet worden verzonden. Ter vervanging hiervan zullen nu aan de autoriteiten, die tot nog toe het recht hadden op vrijdom van briefport voor dienststukken, etc., zg, dienstzegels worden verstrekt. Een nieawe rnmp. Woensdag hebben de bewoners van Messina en R*ggio op plechtige wijze den tweeden verjaardag herdacht van de ramp, die hun steden vernield en hun bloedverwanten gedood heeft. Met de militaire en burgei lijke over heidspersonen aan het hoofd schreed de bevolking langs de gesloten, en hier en daar met krip behangen woningen naar het keikhof, waar redenaars de gruwelijke gebeurtenis herdachten. Te Reggio werd de errste steen gelegd voor een monument, gewijd aan de slachtollers. In bijna alle gemeen ten van Sicilië en Calabrië waren de winkels gesloten, de inwoners in het zwart gekleed. En thans meldt Reuter weer een nieuwe ramp. Een hevige brand woedi in de barakkenstad Messinade maga zijnen van de spoorwegen en het post kantoor zijn reeds verwoest; de tele grafische gemeenschap is verbroken. De postzakken met aangeteekende stukken hebben de beambten in veilig heid wetpn te brengen. Bij het afzenden van het bericht vielen nog geen per soonlijke ongelukken te betreuren. De aanwezige troepen schijnen het vuur niet meester te kunnen worden, ten minste het Reuter-bericht spreekt van uirbreiding van den brand. De Nieuwjaarsborrel. De werkman-vei telt: De schuld van mijn ongeluk is de drank. Hoe ik aan den drank ben ge komen 7 Door den nieuwjaarsborrel. Ik was vroeger een matigdrinker zoo nu en dan, bij feestelijke gelegen heden, sloeg ik er eens eentje om. Tot ik tegen Nieuwjaar werk vond in mijn eigen dorp, waar ik veel familie en kennissen had. Ik zou er een goed bestaan krijgen en ik ging het nieuwe jaar in met de beste voornemens. Nieuwjaarsdag gebruikte ik om de kennissen eens gedag te zeggen en alles goeds te wenschen De menschen zaten thuis en ter eere van den feestdag stond de borrel- llesch overal op tafel. Ik kreeg er een, twee, drietoen zei ik bij bet rierde bezoek: «dank je«. Maar dat gaf ongenoegen. Ik zou en ik moest drinken. Zoo ging no. 4 en om 't weer goed te maken no. 5 door de keel. Bij de volgende 't zelfde spelletje. Daarna ging 't van zelf; kon ik niet meer nee zeggen. /s Anderen daags was ik niet op tijd op 't werk was 't of ik den kolder in den kop had. ik kreeg woorden met den baas. Hij bad mij dronken gezien. Ontslag volgde. En toen begon de ellende. Een tijd lang hielpen me de borrels er over heen, maar ze zijn me de baas ge worden en u ziet wat 't einde is! Zijn er zoo? Zoo zijn er! Men denke er eens over na. Nieuwjaarsdag staat weer voor de deur. Met zijn bezoekeu en zijn geluk- wenschen en zijn... «presenteerena aan familie-leden en kennissen. Het is de eerste dag waarop men de goede voornemens, op Oudejaars avond gekoesterd, in praktijk kan brengen. Zoo beginne dan ieder met de bor- relllesch dien dag niet op taf»l te zetten I Er kan ellende door vooi komen worden. Tydsch der M. van Nijverheid/. Zeekool I De tuinbouwkundige medewerker van het U. D. schrijft. Van den heer K. Drost, teOldebroek. ontvingen wij als proef een maaltje zeekool, een groente, die lang niet voldoende bekend is. In Engeland en Amerika wordt zee kool als een delicatesse beschouwd en gansche akkers met zeekool, Crornbe maritima. worden daar verbouwd. Zij wordt geforceerd en dan gegeten. Hoewel wij deze groenten voor het eerst aten, smaakte zij ons voortref felijk; de smaak herrinriert sterk aan asperges zij wordt ook op ongeveer dezelfde manier bereid De cultuur van deze heerlijke win tergroente levert hoegenaamd geen moeilijkheden op en daarom mag het verwondering baren, dat onze groen- tenkweekers er tot nog toe geen weik van maakten. Ongeval «p de Molenheide. Naar «De Maasbode" meldt is de heer Busch uit Amsterdam bijna het slachtoffer geworden der vliegsport Tot nu toe hadden zijn oefeningen zich slechts bepaald tot bet zoogenaamde «rollen" of «huppelen over de heide, om aldus het besturen der vliegma chine aan te leeren; gistermorgen echter omstreeks 10 uur zou hij voor het eerst trachten zich in de hoogte te verheffen; de stuurklok, die voor beginnelingen steeds wordt vastgezet, werd losgemaakt en, uitsluitend ver trouwend op de raadgevingen en wen ken van zijn reeds meer ervaren mede leerlingen, steeg de heer Busch, in tegenwoor digheid van slechts een enke len monteur, plotseling in de hoogte. Door stelle opgaan raakte hij de kluts kwijtmet geweld drukte hij liet hoog testuur neder en, voordat de would- be-vlieger zijn bezinning had terugge kregen, lag hij te midden van een wrak, dat eenmaal een siei lijke vlieg machine was geweest. Wonder boven wonder kwam de beer Busch er goed af, slechts een paar schrammen en ontvellingen aan armen en beenen, doch de materieele schade is zeer groot, aangezien de machine geheel is vernield en in drie stukken in den hangar moest worden opgeborgen, alleen de vleugels bleven onbeschadigd. In de Neder-Betuwe, waar bij de hooge prijzen van de tabak hier en daar stukken boomgaard en weiland worden omgespit, om daarop in het voorjaar tabak te polen, komen bij dat om-piiten verbazend veel meike vers voor den dag. Is het andere jaren een bijzondei heid als er hier of daar een gevonden wordt, thans speelt d.- jeugd er mede alsof het in den zomer was. De Studentengtakiiig te Utrecht. Naar wij vernemen, beeft zich een comité, gevormd uit tandheelkundige studenten, tot enkele Duitsche Uni versiteiten gewend om informatie be treffende de studie aldaar ten behoeve van hen, die besloten zijn, als de toe stand aan de kliniek onveranderd blijft, Utrecht te verlaten. Een groot aantal studenten schijnt vast besloten te hebben onder de huidige omstandig heden de studie in bet buitenland voort te zetten. Indien een tandarts die aan een bui tenlandsche Uni versiteit zijn examen heeft gedaan, hier te lande praktijk wil uitoefenen, moet hij te Utrec«= weer geëxamineerd worden. De studie aan enkele Universiteiten stelt de can- didaat echter vrij van het universiteits examen hier te lande. Te Driebergen en Rijsenburg (Utr.) is eergisteren de heer jhr. mr. H. W. L. de Beaufort geinstalleerd als burgemeester dier gemeente. De nieuwe burgemeester werd feeste lijk ingehaald door de plaatselijke ver- eeriigingen en een eerewacbt van 120 inwoners te paard en te voet. Ondanks het ongunstige jaargetijde waren de straten prachtig versierd met eerepoorten en groen. Den ge- heelen dag heerschte een feestelijke stemming. Dood elke mug, welke gij ziet, en zorg vooral, dat deze gevaarlijke beestjes niet in uw huis overwinteren daar door belet ge, dat de muggenplaag den volgenden zomer met vernieuwde woede zal heerschen, en voorkomt ge ook besmetting in uw gezin, daar muggen en vliegen de ovei biengsters zijn van verschillende ziekten den eenen mensch op den audeien. Dr. P. H Vos van het sanatorium te Hellendoorn noemt de strijd tegen den alcohol een onmisbaar hulpmiddel in den strijd tegen de tuberculose In ons land «terven op 35000 lijders jaai lijks 9000 aan de tering. Statistisch onderzoek heeft geleerd, dat bij men schen. die veel aan de verleiding van van den alcohol bloot staan, de sterfte aan alle ziekten veel grooter is dan bij anderen. Ook hebben zegt dr. Vos verschillende ziekten bij alco holisten een veel ongunstiger verloop, omdat de alcohol In t weerstandsver mogen verzwakt, en er is juist geen ziekte waarbij het verloop in zoo hooge male afhankelijk is van het weerstands vermogen, als de tuberculose. Ieder ook al heeft hij geen bakje, kan in den winter peterselie hebben, waarvan men slechts kleine hoeveel heden noodig heeft Men neemt eenige der dikste peterselieplanten.in verschen slaat snijdt daarvan de oudste blade ren af, en plaats ze in een langwer pig houten bakje met goede zwarte tuinaarde op de vensterbank der keu ken. Houdt men bij de vrij warme keukentemperatuur de kastbladeren uitgroeien: de groote snijdt men af voor 't gebruik, de kleine spaart men. Zoo heeft den geheelen winter door peterselie. De aarden, z g. Bergsche kookpan nen, zijn wel de goedkoopste, maar niet aanbevelenswaardig bij zure spij zen komen de schadelijke bestanddee- len in het eten, maar ook voor andere, niet-zure spijzen, deugen ze niet, want zoowel aardeweik als glazuur slijten heel gauw door de warmte van het vuur. Er komen gauw barstjes in, waarin elke spijs resten achter laat en aan gaan zetten, zoodat de pan niet meer goed schoon te maken is. IJzeren pannen bestand tegen groote warmte en zijn onschadelijh voor de gezondheid, al geven ze zuren spijzen een onaangenamen smaak en een don kere kleur. Dit laatste wordt voorko men, als ze van binnen geëmailleerd zijn. De z g. graniet-ijzeren pannen met fabriek D. R. U. zijn van deze soorten de beste, wat email en den vorm der pannen betreft. Zij breken echter, als ze vallen, omdat het gegoten ijzer is, en het eten kookt er niet spoedig in, omdat ze vrij dik zijn. In ieder plaats moest een centrale broedinricbting zijn om hoenderkuikens kunstmatig uit te broeden. Ieder zou daar dan de eieren, om Men meene niet, dat zulke boenders niet even goed zouden zijn als de natuurlijk uitgebroede als de kuikens maar goed verzorgd worden Overal neemt het aantal dier inrichtingen toe. Zoo zou inen spoedig kippen kunnen hebben, die groote marktwaardige eieren leg gen ii..I. bruine, die overal hooger in pi ijs zijn, met a Iet. duurder be taald worden. Vele vrouwen en kinderen te eten, omdat de man en vader te veel noo dig heeft om te drinken. Het kan geen kwaad, als ieder van ons zich het volgende voor gezegd houdt Die iets te zeggen heeft over mij [of 't mijne, Bekijk' eerst zich zelf en alle zaken, [die hij noemt de zijne, En zijn die en hij zelf dan zonder [gebreken Dan eerst staat het mooi over mij of [bet mijne los te breken. Observator.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2