BUITENLAND. RAADSVERGADERING. Plaatselijk Nieuws.9 vensbehoeften is bedongen. Tal van weldeukende menschen hebben dit met ergernis geconstateerd. Maar de honger neep en dusmen zag op geen geld. Niettemin gedroegen zich de emigranten vrij rustig en ook onder de thans nog te OldeDzaal vertoevende Russen beerscht een goede en rustige stemming. Wanneer echter een oplossing zal komen, is tot nog toe een raadsel. Het Vredespaleis. Naar het «Vad.i met zekerheid meent te kunnen mededeelen, staat bet thans vast, dat het Vredespaleis in 1913 zal worden geopend. De feesielijke opening zal samen vallen met de feesten ter herdenking van ons 100-jarig onafhankelijk volks' bestaan, met de groote, door de re geering gesteunde, internationale land bouwtentoonstelling, en met verschil lende andere, in verband daarmede nog te organiseeren plechtigheden en feesten. Het Camorristenproces. Geheel onverwachts zijn Zaterdag31 cainorristeii per trein overgebracht van Napels naar Viterbo. Waarschijn lijk is dei halve het gerucht, dat voor Inopig de openbare behandeling van liet pioces nog niet zou aanvangen, met opzet door de justitie uitgestrooid, om de vrienden der gevangenen, die wellicht plannen tot bevrijding koes terden, op een dwaalspoor te brengen. Onder bewaking van sterke detacbe menten mariniers, carabiniets en poli tie weiden zij naar het station gebracht en geplaatst in een aantal bijzonder voor bet vervoer ingerichte wagens, welke aan een gewonen trein werden aangebracht. Enkelen reizigers van dezen trein, bleken zoo bevreesd te zijn voorde nabijheid van het verdachte gezelschap, dal zij weigerden in den trein plaats te nemen en de voorkeur er aan gaven met den volgenden te gaan. Even voor het station Rome werden de wagens der camorristen afgehaakt en over een zijspoor gebracht op de lijn naar Viterbo. Iedere gevangene werd bewaakt door twee carabiniers, bovendien waren zij geboeid. Te Viterbo stond weder een com pagnie infanterie aan bet station ge reed. Zonder ongevallen bereikte men de gevangenis Santa Maria. Litgebretde voorzorgsmaatregelen zijn genomen; een groot aantal cara biniers in uniform en burgerkleeding bewaken de omgeving van de gevan genis. Oud-koning Manuel. Is reeds enkele dagen gereed, om met al zijn bedienden en bagage naar zijn nieuwe woonplaats (Richmond Hill van Raid Sir Harry Mclean) te trek- ken, en hij zou reeds vertrokken zijn, als hij maar een kok of keukenmeid bad, want oudkoning Manuel kan toch bezwaarlijk zelf zijn polje gaan koken. Een Engelschen kok wil hij niet heb ben, en daarom moet hij wachten totdat de uit Portugal geroepen functi- onnaiis aangekomen zal zijn, en deze komt eerst over enkele dagen. De meubileering van Kaid Mclean's huis blijft onveranderd, en de koning en zijn moeder brengen zoo goed als nieis mee. Trouwens, de meubels zijn erg mooi, er zijn tal van mooie Moorsche snuisterijen, Turksche en Perzische tapijten en zoo meer. Koning George en koningin Mary zullen den ballingen waarschijnlijk een bezoek brengen in bun nieuwe woning. Prins Heinrich als aviateur. Prins Heinrich van Pruisen, de broeder van den Duitscben Keizer, die een goed automobilist is, wijdt zich ook aan de aviatiek. Hij beeft bij Darmstadt onder leiding van August Euler het vliegen geleerd. In bet «Berliner Tage- blattii schets de vorstelijke vlieger zijn eerste vluchten. Naar zijn meeoing zal voorts, in verband met den stand van de tegen woordige techniek, de vliegmachine met als veikeersratddel gebruikt kun nen worden. De vliegmachine heeft betrekkelijk te veel ruimte noodig, ook moet zij een aanloop van 28 tot 30 Meter nemen, wanneer de bodem gesteldheid dat toelaat en 300 Meter heeft de machine noodig om te lan den. Ten slotte zijn de motoien nog niet betrouwbaar genoeg en de vlieg machines zelf van wind en weder afhankelijk. Meer succes zullen echter de aeropla nes, aldus Prins Heinrich, hebben voor militaire doeleinden, als spion neeren en het verbreken van ver bindingen. Een Deensch matroos, Hendrik Andersen, van het stoomschip Milton viel midden op den Allantischen Oceaan over boord en werd als ver loren beschouwd. Maar thans is bericht gekomen dat hij gered is. Na vijf uren te hebben rondgezwommen, werd hij aan boord genomen door het stoomschip Nolisement, welks kapitein eindelijk 's mans wanhopige seinen opmerkte. Andersen verhaalde, dat hij, op de verschansing zittende, door een plot- selingen schok van het schip in zee viel, zonder dat iemand aan boord het bemerkte. Met wanhoop zag hij de Milton verdwijnen en in grooten angst zwom hij die lange uren rond want telkens werd hij bedreigd door de hongerige haaien, die om bem heen zwommen. Verscheidene malen kwam een dier monsters vlak bij hem en alleen door het rumoer en geplas dat bij maakte werd het afgeschrikt Andersen is een zeer sterke man maar bij zou het niet lang meer in de golven hebben uitgehouden In de vergadering van den Ge meenteraad, die gisterenmiddag door den burgemeester Jhr. J. W A. Barch- man Wuytiers met een gelukwensch bij de jaarwisseling werd geopend waren de heeren wethouder Celosse en Hamers wegens ziekte, de heer Oosterveen zonder kennisgeving af wezig. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van den 20e December 1910 volgde mededeeling der inge komen stukken Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 December 1910, 3e afd. no. 5150/3620 tot goedkeurin, n het raadsbesluit van 20 December 1910, no-439, strekkende tot wijziging der gemeeritebegrooting, dienst 1910 (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 December 1910, 3e afd. no. 5157/3617 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 20 December 1910, no. 440, strekkende tot betaling uit het artikel voor onvoorziene uit gaven, dienst 1910. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 December 1910 3e afd. no. 5159/3628 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 20 December 1910, no. 444 betreffende onderhand- sche verhuring van een perceel bouw land. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Stalen van Utreeht van 27 December 1910, 3e afd. no. 5166/2545 tot goedkeuring van het op 20 December 1910 vast gestelde 4e aanvullingskohier der in komstenbelasting, dienst 1910. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 December 1910, 3e afd. no. 5160/3613 tot verdaging van de beslissing op het] raadsbesluit van 20 December 1910, no. 442, be tredende verordeningen en art. 114bis der Gemeentewet. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 3 Januari 1911, 3e aid. no. 4046/44 houdende niet goed keuring van de op 29 November 1910 vastgestelde bouwverordening. (Aan Burgemeester en Wethouders om praeadvtes). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 3 Januari 1911, le afd. no. 5031/45 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 29 November 1910, no. 413 houdende vaststelling eener verordening no. 9 betredende bouwverboden. (Voor kennisgeving aangenomen). Een adres van het bestuur van de afdeeling Amersfoort der vereeniging «Ons Belang» betredende politietoe zicht, reinigingsdienst en afwatering van de kazernestraten en daaraan grenzende terreinen. (Aan Burgemeester en Wethouders om praeadvies). Een schrijven van Jhr. Dr. E. Tei- xeira de Maitos, dat hij zich tot zijn spijt genoodzaakt ziet ontslag te nemen als lid van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. (Op voorstel van den voorzitter zon der discussie en zonder hoofdelijke stemming eervol verleend). Eene dankbetuiging van het bestuur van de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken voor de verhoogde gemeentelijke subsidie. (Voor kennisgeving aangenomen). Tot directeur der Burgeravondschool werd met 10 tegen 4 stemmen uitgebracht op den heer G A. Groote Haar, benoemd de heer 11. W. Brouwer, directeur der ambachtschool te Har- lingen. Tot leeraar in de Hebreeuwscbe taal en letteren aan het Gymnasium werd benoemd de heer Dr. A. J. Wen- sinck privaat docent in de Semitische talen aan de Rijks-Universiteit te Utrecht Tot leden der commissie inzake de onbewoonbaarverklanng van de per- ceelen Bloemendalsche straat no 35 en Koppelpoort no 7 werden door den voorzitter aangewezen de heeren Tromp van Holst, Kroes en Rijckens. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming besloot de Raad het navolgende verslag in zake kindervoeding en Kindei kleeding aan Gedeputeerde Staten der provincie te zenden: De Gemeenteraad van Amersfoort, Gevolg gevende aan het voorschrift van art. 11 van het Koninklijk besluit van 19 November 1900 (Staatsblad no. 202) beeft de eer uw college te berichten, dat onder volgnummer 156 der Gemeenie-begrooting voor het jaar 1910 voor subsidiën aan vereeni- gingen of comrnissiën, die zich het verstrekken van voeding en kleeding ter bevordering van schoolbezoek ten doel stellen, een bedrag van f 450. is toegestaan. Bij Raadsbesluit van 21 December 1909, no. 471, werd het geheele uit gelrokken bedrag van f450.aan de Commissie voor Kindervoeding als subsidie toegestaan onder de volgende voorwaarden lo. dat aari den Raad aan bet einde van het jaar (uiterlijk 31 Decern ber) rekening zal worden gedaan van de wijze waarop het geld, waarover le Commissie ten behoeve van het verstrekken van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen beschikt is besteed; 2o. dat de Commissie binnen éen maand na den dag van uitreiking een schriftelijke verklaring inlevert, waar bij zij zich verbindt, niet af te wijken van de regeling, genoemd in de arti kelen 6, 7 en 8 vari bovenvermeld Koninklijk besluit; 3o. dat de subsidie niet wordt uit betaald, voordat de sub 2 genoemde verklaring is ingeleverd. De Commissie heeft eene verklaring dd. 29 December 1909 ingezonden dat zij de voorwaarden aanneemt en dat door haar wordt gehandeld over eenkomstig het bepaalde in art. 35, 2e alinea der Leerplichtwet zoomede n art. 6, art. 7 en art. 8 van het Koninklijk besluit van 19 November 1900 (Staatsblad no. 202) en dat zij kleeding en voedsel verstrekt aan die schoolkinderen, van wie geacht kan worden, dat het onderwijs zonder die oeding en kleeding minder resultaat zou hebben dan thans hel geval is, De Commissie heeft bij missive dd 13 December '1910 rekening en ver antwoording gedaan aan den Raad van de wijze waarop het geld, ten behoeve der voeding en kleeding van schoolkinderen toegestaan, is beschikt. Gedurende 72 dagen werd aan 12154 kinderen spijs verstrekt. Voor klompen werd uitgegeven f230; voor kleedingstukken f36 72' De totale uit gaven bedroegen f 1182.21. Aldus vastgesteld door den ftaad der Gemeente Amersfooit in zijne openbare vergadering van den 10e Januari 1911. Op voorstel van het Dagelijks Bestuur werd besloten de weg loo- pende van bet Stationsplein naar de Utrechtsche straatweg voortaan te noemen «Berkenwega de thans ge noemde Oude Vlasakkerweg zal voortaan heeten Vlasakkerweg, zonder meer, en loopen van den Stationsweg tot de Utrechtsche straatweg bij het huis «Nederberga. De heer Hagedoorn had gaarne gezien dat meerdere stra ten met op elkaar gelijkende namen als Wolfertstraat en Wolkerstraat werden vernoemd, terwijl de heer Jorissen ook aan de verschillende warsstraten gaarne andere namen zag gegeven. De Voorzitter zegde toe, dat een en ander in het college vari B. en W. zou worden overwogen. Besloten werd tot bet aanstellen ari een concierge aan de openbare lagere school voor jongens op eene jaarwedde van f 410. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd z. d. z. h. st. he loten afwijzend te beschikken op bet adres van A. van de Pol om de brug over de Heiligenbergerbeek nabij de Kleine Luiaard af te sluiten. De secretaris las hierbij nog een des ochtens pas ingekomen schrijven voor or- )U- »g ,ek an gaf let ing veg de tier de en, en ve] van leri van notaris Bolk, waarin deze, nan de familie Van Hatdenbroek ve. aanteekenden tegen het afsluiten brug. Het achtste punt der agenda (v stel van Burgemeester en Wetl ders tot verzwaring en uitbreid van het buizennet van de gasfab en tot levering van gas ten dienste perceelen aan den Leusderweg) aanleiding tot heel wat discussie, voorstel luidde in zijn geheel: I te machtigen tot eene verzwa en uitbreiding van het buizennet o eenkomstig het rapport van Directeur van de Gasfabriek, met i 'en verstande, dat de uitbreiding van buizennet in den Leusdenschen slechts zal plaats hebben, indien firma Jacobs Engels bereid is voor een bedrag van f531.25 aai Gemeente te betalen II. B. en W. te machtigen, percee behoorende tot de Gemeente Leus liggende aan den Leusdenschen aan te sluiten aan het buizennet de Gasfabriek en in die perce gas te leveren onder de volgende waarden: a. de prijs van het gas wordt cent per M'hooger gesteld, dan v voor het in de Gemeente Amers|(ort wordt geleverd; b. in de aan te sluiten perct zal nimmer muntgas worden gele c. met afwijking van het bep in art 3 der «Verordening, regel de voorwaarden, waarop in de rneente Amersfooit gas uit de meente-gasfabnek wordt verstr zullen de kosten van aansluiting perceelen vanaf de hoofdhuis belanghebbenden worden gedr d. de onder c gelegde buizen w< gelegd door de gasfabriek alhiet e. de bepalingen der onder noemde verordening zijn, voorz hiervan niet uitdrukkelijk is weken, ook van toepassing op levering van gas buiten de Genu De heer van Duinen wilde de b genoemd Clausule, dat nimm de aan te sluiten perceelen mu geleverd zou worden er uit lu het welk dus de heeren Pion Veis Heijti, leden der gascomt; )bSle' als zijnde niet in het belang df 8e_ meenle weid bestreden. Ten werd een voorstel van den heer om in verband met hel voorsti de heer van Duinen, .het voorst B. en W. te rerivoyeeren met IC 4 stemmen aangenomen. Voorts werd met aigemeene men besloten In de «verordening, waarbij t van bepaalde ontvangsten de rneente wordt afgeweken va, bepaalde bij artikel 113 der Ge|[ee" teweta de volgende wijziginge/ aan te brengen Aitikel 6 wordt gelezen: Met uitzondering van den naar van den Burgerlijken^ worden de in art. 1 genoemd teriaren, ingeval van ongesle' afwezigheid, ontstentenis, sc!e ontslag of overlijden «ervangtj wijze, als door Burgemeester i'£ houders in ieder voorkomen® zal worden bepaald. Artikel 7 wordt gelezen Indien een post door een'e aitikel 1 genoemde amblenare[ kan worden ingevorderd, g hiervan kennis aan Burgemet' Wethouders, die, naar bevi' een lort len rd jtlde nde I/-. Ge- Ge it" der ^oo gen den ge- over fge- deze inte, ider r in 'gas iten i en lotte troes van van tegen tem- zake go- bet f (J-ibte tand imb- heid. sing idf'P de Vet- ;eval f; zaken, de noodige maatregele voorschrijven. ,e Artt. 8 en 9 worden de"1**1" en 7 oud Art. 8 oud vervalt. yj. De «verordening op bet,nJ iee' van het gasbedrijf der gt,. "ente Amersfoort« als volgt te wijz e, Art. 21 wordt gelezen: iti, In de instructie van den dto eur van de gasfabriek wordt ten bi< zle,n eld ver- bare bod 'ver concept-reglement aan het bestuur van het Burgerweeshuis teruggezon den met verzoek de gewenschte ver andering, wat het praesidium betreft alsnog te willen aanbrengen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der sociëteit «Vereeniging», waarbij gebouwen en grond te koop worden aangeboden, (zie ons vorig nummer) werd op voor stel van den heer Van Duinen naar de afdeelingen gezonden, om daar vooraf te worden behandeld. Het 5e suppletoir kohier der inkom stenbelasting, dienst 1910, werd vast gesteld op 1 166.50. Het 2e suppletoir kohier der straat belasting, dienst 1910, op (33.11, ter wijl naar aanleiding van ingekomen reclames in zake de straatbelasting, dienst 1910, besloten werd daarop f22.42 af te schrijven. Hiermede was de agenda afgehandeld, doch alvorens de zitting werd gesloten, vraagde de heer Van Duinen nadere inlichtingen omtrent de door Burgemeester en Wet houders rondgezonden circulaire be treffende het oprichten eener electri- sche centrale. Zullen de antwoorden die daarop inkomen een maatstaf zijn voor het al dan niet daarstellen door de Gemeente van het electrisch be drijf? Hij acht zulks niet goed daar vele ingezetenen de circulaire niet of maar half begrepen hebben. De voor zitter merkt op dat aan het slot der circulaire, belanghebbenden voor in lichtingen naar den directeur der gas- fabiiek worden verwezen. Ten slotte richtte de voorzitter een woord van afscheid tot den heer Plomp, die voor de laatste maal de vergadering van den Raad bijwoonde. Spr. maakte zich tot tolk der gansche burgerij om den vertrekkende hartelijk dank te zeggen voor het vele, door hem in het belang der Gemeente verricht. Zijne steeds heldere, duidelijke adviezen, die zonder politieke bijoogmeiken enkel en alleen in het algemeen belang werden gegeven, zullen slechts noode in den Raad worden gemist. Een uit vele wil spreker memoreeren, maar dan ook een waardoor de heer Plomp zich alhier een blijvend monu ment heeft gesticht, n I. dat hetwelk leidde tot den aankoop van »Birk- hoven». Naden Raad in zijn aandenken te hebben aanbevolen bracht de voor zitter hem nog een woord van warme, persoonlijke dank voor den steun hem zoo dikwerf verleend. Nadat de heer Plomp bedankt had voor de gesproken woorden en de daarin uitgebrachte wenscben betreflende hem en zijn ge zin sloot de voorzitter de vergadering. De Vereeniging «Handel en Nijverheid" zal op Vrijdag 13Januari 1911 's avonds 8 uur in hét Hotel «de Zwaan", vergaderen ter behan- teling der navolgende Agenda: 1. Bespreking Circulaire Hoofdbe stuur omtrent deelname geschenk Dr. Nouwens bij zijn vertrek naar Rome. 2. Bespreking, al of niet deelname aan de pogingen ter verkrijging van een Wettelijk sluitingsuur voor Win kelzaken. 3. Bespreking Circulaire van het gelijksch bestuur der Gemeente Amersfoort omtrent het oprichten eener fabriek voor Electrische kracht en licht. Inleider de heer J. v.d. Wal Kzn. 4. Ingekomen Stukken. 5. Mededeeitngen. van dien ambtenaar o.a. gi g benoeming, schorsing, ontsla vanging, het bekleeden van o.b ambten of bedieningen, en heft tot bepaalde handelingen ele richtingen. Deze instructie wordt door" meenteraad vastgesteld en tc^ Gedeputeerde Sfaten van V medegedeeld ter kennisname.' Bij het daarop volgend rappi de commissie inzake reglemont, ging van het Burgerweeshuis ooral artikel 9 van het nieuwe,, ment, waarbij werd bepaald dt bestuur uit zijn midden een der regL als voorzitter benoemd, ergo d; regentessen voor die functie n aanmerking kunnen komen bee. oppositie teweeg. Na langdurige discussie werd voorstel van den heer Gerritsen ge- de echt van ijzi- VJicht gle- het iten ïes- t in wat op bet De plaatselijke anti-revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje« houdt a.s. Donderdagavond te 8 uur haar jaarvergadering in »De Keizers kroon». De agenda vermeldt o.m. de verkiezing van bestuursleden om te voorzien in de vacaturen, ontstaan door het periodiek aftreden van de beeren W. Kleber, U. Koning, T. van der Vuurst en door het vertrek van den heer G. Kuyper. Naar wij vernemen, zal «Het Vrije Tooneek, directie Speenhof! en De la Mar, op 27 Januari in Amicitia opvoeren: «De Papendrechtschestraf zaak!!. Op 3 Februari krijgen we «De Hagespelersü, onder leiding van Eduard Verkade, weer te hooren. Zeer vermoedelijk wordt dan opge voerd: «Men kan niet weten», een blijspel waarmee overal groot succes is behaald. En 24 Januari Albert Vogel. Men weet dus welke avonden men moet vrij houden. Door de recherche is aange houden en ter beschikking der justitie

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2