Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Een kantoorinrichting- tentoonstelling. Onder eerevoorzitterschap van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer A. S. Talma, zal in MeiJuni 1911 op het Museum terrein eene Internationale Tentoon stelling van Moderne Kantoorinrich tingen en Administratie worden ge houden. Het paviljoen, door de Belgische Regeering in 1910 aanbesteed en voor deze tentoonstelling aangekocht, is een groot ijzeren gebouw, waarin de kolo niale expositie van den Congo als dépendance der wereldtentoonstelling te Brussel gehouden werd. De gevelbreedte is 70 Meter. Het uitvoerend comité zal hierbij nog vleugels doen aanbouwen, waardoor de voorgevel ongeveer 100 Meter zal worden en waarbij een z.g. voorhof zal aangelegd worden met fraaie be plantingen. De tentoonstelling zal omvatten de volgende groepen: Groep A. No. 1. Volledige kantoor inrichtingen, 2. Kantoormeubelen, 3. Brandkasten en safes, 4. Telefoon inrichting en telefooncellen, 5. Ver lichting en verwarming, 6. Lucbtver- verscbing en sanitaire inrichtingen. Groep B. No. 1. Schrijfmachines, rekenmachines, duplicators, multipli- cators, adresseermachines enz. 2. Kaartsystemen. 3. Kantoorboeken. 4. Kantoorbehoeften. 5. Drukwerken. 6. Automatische postzegelopplakkers. 7. Fonograaf-typewriters. Groep C. No. 1. Rijks-, provinciale- en gemeente-administratie. 2. Admini stratie voor zieken- en weldadigheids- fondsen, informatiewezen en 3. Ac countancy. Groep D. No. 1. Boekwerken op handels- en administratief gebied. 2. Handelsonderwijs, correspondentie, boekhouden, stenografie. Aan de tentoonstelling zullen wed strijden verbonden worden voor steno grafie, macbineschrijven, enz. Van dit alles heelt men nooit een wedstrijd of volledige aanschouwing op een wereldtentoonstelling gezien. Terecht wijst het comité erop, dat zeer veel menschen van zaken, alsook industrieelen tot héden onkundig zijn gebleven van wat de nieuwe industrie praesteert en wat de vindingrijkheid in de laatste jaren op dit gebied ge wrocht heeft. Eene dergelijke tentoon stelling moet dan ook wel de be langstelling wekken. Een bizonder- heid is nog, dat zij geheel en al gegrond is op coöperatieven grtind- slag. Aan elk der leden of donateurs wordt legen een aandeel van f25.— een vierkanten Meter plaatsruimte tot exposeeren afgestaan. Dit bedrag wordt voldoende geacht om de on kosten te dekken Bovendien is bet comité overtuigd, dat leden en dona teurs, die aan deze tentoonstelling zullen deelnemen, een restitutie zullen krijgen uit het voordeelig saldo, ont staan uit de baten van plaatsruimte, verpachtingen en entrees. De leus der Vereeniging: »Van-, voor- en door- Exposanten» zal hier streng in toepassing worden gebracht. Alle onkosten, niet direct in verband staande met de tentoonstelling, zoo als feestelijkheden, zullen uitsluitend door hen, die er aan deel willen nemen, betaald worden. Vermelding verdient voorts ook het feit, dat geen bekroningen in den vorm van medaljes of prijzen zullen worden uitgeieikt. Men is n.l. de meening toe gedaan, dat deze wijze van bekroning alle waarde verloren hoeft in de oogen van de verbruikers, en bovendien dikwijls ontevredenheid en tweedracht wekt. De gevel van liet gebouw der internationale tentoonstelling van moderne kantoorinrichtingen en administratie. De heer J. Stamperius, school opziener in het arrondissement Amers foort, heeft in opdracht van het Rijks- schooltoezicht in de prov. Utrecht een »klasse-aanteekenboek« ontworpen bestemd tot het opnemen van alle gegevens, die voor de klasse en haat- leerlingen dienstig zijn. De inhoud van het boek is als volgt: 1. Leer plan. 2. Behandelde leerstof. 3. Stand der klasse bij het einde van den cursus. 4. Vorderingen der leerlingen. 5. Opmerkingen. De bedoeling is dit boek op de openbare en bijzondere scholen in te voeren. Het bijhouden er van zal een groot gemak opleveren voor allen, die met toezicht op de scholen zijn belast. De afdeeling Amersfoort van de Evangelische Maatschappij hield Zon dagavond in «Amicilia» een openbare vergadering. Als spreker trad op de heer Fernantzen, gewezen R -K. pries ter, met bet onderwerp: »Hoe en waarom ik de R.-K. kerk verlaten heb.» Spreker zeide dat hij dit eigenlijk niet zeggen kon, doch deelde mede, wat er met hem gebeurd was. Na langen innerlijken strijd verliet hij de Kerk. Hij verklaarde nu een gelukkig mensch te zijn. Ds. Lager sloot de vergadering en wees op het streven van de Evan gelische Maatschappij. Er waren ongeveer 150 zoo vrouwen als mannen aanwezig. Er kwamen nog altijd door menschen terug van de kermis te Kazankoje: vrouwen, werklieden met nieuwe pet ten op het hoofd, bedelaars, kinderen nu eens deed een boerenkar het stof opstuiven doordat er een paard achter liep, dat men niet verkocht had en dat er uitzag alsof het blij was dat men het niet gedaan had. Dan weer trok men eene koe die niet mee wilde, aan de horens voort. Daarna weer een andere koe met dronken moezjieks die er hunne beenen lieten afhangen. Eene oude vrouw liep met een klein kind, dat een grooten hoed op had en groote laarzen aan de voetjes. Het kind kon niet meer voort tengevolge van de warmte en het gewicht der laarzen, die het verhinderden, de been tjes te buigen en niettemin blies het voortdurend zoo hard mogelijk op een trompetje. Men was al gedaald tot midden in het dal, men sloeg een andere straat in, maar nog steeds hoorde men de trompet. "Er is iets niet in den haak bij onze fabrikanten,/, zeide Elizarof, »het is verschrikkelijk. Kostioukof heeft woorden met mij gehad. «Er zijn te veel planken gebruikt in de kroonlijst,» heeft hij tegen mij ge zegd. «Hoe bedoelt ge dat? Net zoo Als batig saldo der vorige week gegeven soirée kon een bedrag van f216.worden gestort in de Kas der Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose. De heer C. F. Brüsewitz ambte naar bij de Centraal-Spoorweg Maat schappij wordt met 1 Februari van Harderwijk naar hier overgeplaatst. In eene a.s. Vrijdagavond te houden vergadering der plaatselijke afdeeling van den Ned. Fabriekarbei- dersbond zal de bondssecretaris R. Stenhuis spreken over: De organisane als middel tot machtsvorming en machtsvorming als middel om te komen tot betere toestanden. De Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen stelt a.s. Zaterdag en Zondag eene portefeuille van aPictura Veluvensis» ten toon. De plaatselijke afdeeling der anti-revolutionaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje» herkoos tot bestuursleden de heeren W. Kleber, H. Koning en F. van de Vuurst. In de vacature G. Kuyper werd gekozen de heer H. P. Goossens. In de Znterdagavond gehouden vergadering van het plaatselijk Nuts- departement werd besloten tot aan sluiting bij het te vormen Nulsdistrict Gooi- en Eemland. Door den Gemeente-reinigings dienst zijn in het huisvuil gevonden een lucifers-étui, een wit metalen lepeltje, een mandje, een schaats en een handbijl; op den openbaren weg een beursje met geld, nog een beursje aan een kettinkje, een horloge met ketting, een broche met steentjes, en een bal. Alle voorwerpen zijn terug te be veel als er noodig waren, Wassiliej Danilüjtsj, heb ik gebruikt. Ik eet de planken niet op bij mijn gort.» «Wat,» zei hij, »durf je op die manier tegen mij spreken, onbeschofte kerel, vlegel, vergeet je zelf niet. Ik heb je meesterknecht gemaakt," bulderde hij. «Wat maakt mij dat,« gaf ik hem ten antwoord, »toen ik geen meesterknecht was, dronk ik even goed alle dagen mijn thee.» «Jelui bent allemaal schur ken,» brulde hij nogmaals. Ik gaf hem geen antwoord meer. »In deze wereld zijn wij de schurken," dacht ik, »en hiernamaals zult gij het zijn.» O, maar den volgenden dag was hij gekal meerd. »Wees niet boos op me Maka- rüjtsj,» zeide hij, «omdat ik je giste ren zon hard ben gevallen. Als ik wat veel gezegd heb,» zei hij, »dan moet je bedenken dat ik koopman ben van den eersten rang en dat ik ver boven je sta; jij bent verplicht om te zwijgen.» (Wordt vervolgd). komen aan bet Commissariaat van politie. Door de politie is proces-vei baal opgemaakt tegen een particulier wegens verkoopen van sterkedrank, tegen een zuster die haar broer met de pook bewerkte en tegen een vrouw, diey in twist, een man dermate in de wang beet, dat heelkundige hulp moest worden gehaald. Een prachtige avond gister. Een mooi programma en elk nummer op een wijze uitgevoerd, die meer dan verdienstelijk is; ja. soms was het of er geen dilettanten, maar kunstenaars hun gaveri ten toon spreidden. We bedoelen n.l. de soirée, gegeven door de afdeeling Amersfoort van de vereeniging voor kinderherstellings- en vacanliekolonies. In zijn openingswoord spoorde de heer Van der Klein aan lid te worden van deze nuttige vereeniging en naar men ons mededeelde zijn velen toegetreden, in de eerste plaats hiertoe aangespoord door het moois, dat de dames te genieten gaven. Want ei traden enkel en alleen dames op. Al wat ze deden ging zoo natuurlijk, zoo los en ongedwongen, dat het een lust was en al de aanwezigener waren ongeveer 160 kaarten verkocht van 't begin tot het einde boeide. Als bewijs van waardeering werden prachtige bloemen aangeboden. Mejuffrouw W. Cramer toonde baar instrument, de viool, volkomen meester te zijn,evenals de dames lleyligers en Van der Horst Bruyn de piano, een sierlijken Kaps- vleugel uit het bekende magazijn in de Utrechtschestraal. Mevrouw Kamer ling en mejuffrouw Van den Berg be wezen weer een heerlijke sopraan en mezzo sopraan te bezitten. En last not least alle eer aan mejullrouw A. Petri, die o.a. met »'n Geducht Standje» een werkelijke declamatrice bleek te zijn. Door den ingenieur, den heer A. J. Krieger alhier, werd in verband met zijne verkeersverbeleringsplannen in zuidwestelijk Utrecht, bij de Regee ring consessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg Utrecht Gouda, van de Meern tot Stolwijker- sluis op eigen baan, zoodat geene speciale vergunningen van Gerneente- of Polderbesturen worden vereischt. De lijn is gesplitst in de sectiën UtrechtOudewater en Oudewater Gouda, wier totstandkoming elk afzon derlijk zal worden nagestreefd. Het ontwerp rnet normale spoorwijdte, zwaren bovenbouw en krommingen van grooten straal, om den spoorweg toegankelijk te maken voor de goe- dei en wagens der groote spoorwegen, zal vermoedelijk in bet midden des jaars gereed komen. De wijze van exploitatie zal men zich nog moeten voorbehouden. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand Januaii 1911. Brieven (Binnenland). F. de Boer, Amersfoort Mej. J. van Cooterf, Arnhem. W. de Regt, Den Haag. W. J. Bleyenburg Rotterdam. Wed. J. Heerebout, Mej. De Snelting, Tilburg. Brieven (Buitenland). Miss E. Cox, Aldershot. Frau G. Sleenhuizen, Hannover. Peter Fröhlicb, Stein Neukircb. Briefkaarten (Binnenland) Z. Bakker, Groningen. A. J G. van Donselaar, Sonsbeek. Briefkaarten (Buitenland). Mile. T. Sijthoff, Brussel. Tb. Ewers, Kreiss Essen. 26 drukwerken. De voetbalwedstrijden Quick-D. V. C., 't Vijfde-V. V. O. en Quick (Kampen)H. V. C. zijn niet door gegaan, doordat de terreinen waren afgekeurd. Slachtoffer van zijn beroep. Te Groningen is diepe ontroering gewekt door bet overlijden van den heer S Culp, candidaat-arts. In het ziekenhuis had |hij een patiëntje be handeld, dat aan dipbteritis leed. Het gevolg was, dat hij zelf door de ziekte aangetast werd. Zondagmorgen over leed de algemeen geachte jongeman als slachtofler van het beroep,waarin hij zich met groote toewijding be kwaamde. Zachte winter. Men meldt uit Weesp: Als bewijs hoe ongekend zacht deze winter is, moge zeker dienen dat de groentehandelaar Van Kooten uit Weesp zijne klanten reeds voorziet van versche salade van den kouden grond, iets wat ouden van dagen van in de tachtig jaar zich niet herinneren ooit te hebben beleefd. Op het Staatsspoorstation te Graven- hage heerschte gisterochtend onder het reizigerspubliek groote conster natie, ten gevolge van het feit, dal noch treinen vertrokken, noch treinen konden binnenkomen. Slechts één trein was aangekomen, zij het ook met vrij belangrijke vei tragingen. Treinen, uit Den Haag vertrokken, moesten te Voorburg of te Zoetermeer stilhouden. De oorzaak dezer belemmering van het spoorwegverkeer kon door het stationspersoneel niet met zekerheid worden aangegeven. Men vermoedde dat de vertraging werd veroorzaakt door een ongeval ter hoogte van het zoogenaamde »aansluitingspunt« nabij het station Gouda Anderzijds werd gedacht aan vertraging door mist. Verscheidene reizigers wachtten in de wachtkamers en op het perron geduldig het oogenblik af, waarop z(j zouden kunnen vertrekken. Anderen onder wie Kamerleden, die eene vergadering eldeis moesten bijwonen begaven zich naar het Hollandsche Spoorwegstation om langs anderen weg de plaats hunner bestemming te bereiken. Weer anderen zagen van hunne reis af, en wisselden het reeds genomen kaartje aan de loketten weer tegen geld in Later bleek, dat door het rijden door een onveilig signaal, dat ten ge volge van den mist door den machi nist niet werd opgemerkt, de sneltrein 145 van Den Haag bij de kruising nabij Moordrecht, in de flank van den extra-goederentrein 2654, komenden van Utrecht was gereden. Drie met steenkolen geladen wagens werden verbrijzeld. De materieele schade is aanzienlijk. Er werd gelukkig niemand gekwetst. Te 10 u. 40 werd dewerktrem van Utrecht verwacht om de lijn vrij te maken. Het vervoer naar Rotterdam moest via Den Haag geschiedende treinen van Utrecht keerden le Gouda terug. Uit Gouda wordt nog gemeld: De sneltrein van Den Haag is op een goederentrein geloopen nabij het kruispunt Den HaagRotterdam. Vier wagens werden vernield. Het verkeer met Rotterdam is ge stremd. Een volgend bericht uit Den Haag luidt Om halféén kon de eerste trein van het Staatsspoorweg station vertiek- ken, na djen van 8 u. 14, welke na bij aansluitingte Moordrecht op een facultatieven goederentrein geloopen was. De materieele schade blijkt zeer belangiijk te zijn. De trein van halféén moest nog op enkel spoor rijden. Keukenwagens. Door den Minister van Ooilog is bepaald, dat bij de groote manoeuvres, bij verschillende korpsen proeven zullen worden genomen met keuken wagens van verschillende soorten. Een slachtoffer van het ijs. Zondagmiddag waagde zich een viertal kinderen op het ijs van de Oostgracht te Gorincbem. Het ijs brak met het ongelukkig gevolg, dat een der kinderen erdoor zakte en verdronk. Kwartjesvinders. De directie der Hol 1. IJzeren Spoor wegmaatschappij heeft aan het per soneel dier Maatschappij de opdracht verstrekt met gestrengheid op te tre den tegen okwartjesvinderss, die op de lijnen der Maatschappij reizen en medereizigers tot spelen trachten over te halen. Abonnementen worden aan degenen, die als »kwartjesvinder« bekend staan, niet verstrekt, en zij moeten plaats nemen in door het trein- en stations- personeel aangegeven compartimenten. Verlangen zij zich aan dien maatregel niet te onderwerpen, of hebben zij de gelegenheid gevonden toch bij andere reizigers plaats te nemen, die zij met hunne practijken lastig vallen, dan worden zij uit den trein verwijderd. Een paar dageri geleden is die maatregel toegepast aan het station te 's-Gravenhage op eenige kwartjes vinders, die getracht hadden een mede reiziger te dwingen tot kaartspelen, en hem hadden belet het treinperso neel te waarschuwen. Het nieuwe gebouw der Rijks Munt te Utrecht zal de volgende maand in gebruik genomen worden. Haar, dat door branden droog is geworden, kiijgt met een weinig olie weer kleur en buigzaamheid terug. Blond haar verliest door te veel olie- gebruik zijn kleur. Haargroei wordt door wasschingen met koud water bevorderd mocht het daardoor te stug worden, dan is een beetje goede haar- olie zeer aanbevelenswaardig. Om te onderzoeken, of koffie met chicorei is vervalscht, ga men als volgt te werk men legge op een glasplaat of stuk bout een stuk wit fiitreerpa- pier, vooraf geheel met water bevoch tigd. Strooi de te onderzoeken koffie op het papie^ Zit er chicorei tusschen, dan ontstaan daaromheen al spoedig bruine ringen, terwijl de koffie dat verschijnsel niet vertoont. In de chico rei zitten n.l. stoffen, die in koud water bijna direct rnet bruine kleur oplossen. Koffievlekken verwijderd men door zeep en water, en wil de vlek daarmee niet verdwijnen, dan wascht men ze met een sterken oplossing van keuken zout uit. Was er melk in de koffie, dan kan verdundesalmoniakgeestgoede diensten doen. Koffiedik gebruikt men tot het schoon maken van glaswerk. Olieverf, versch bestreken, geeft geen aangenamen reuk. Plaats men emmers of kommen water, dan ver mindert de onaangename verflucht. Olieverfvlekken verwijdert men met benzine, spiritus of terpetein. Olie verfschilderijen worden met een spons, in melk gedrenkt, schoongemaakt en met een zijden doekje zachtjes droog gewreven. Roode en harde handen behandelt men met een oplossing van borax in regenwater, een lepel op een flescb, met beetjes gevuld. De flesch zette men op een wat me plaats. Na korten tijd wordt het water helder, op den bodem komt een grijze neerslag. Van deze oplossing doe men dagelijks een scheutje in hel water: spoedig ondervindt men de werking. Postzegels, welke in het water wor den afgeweekt, verkleuren veelal en verliezen daardoor vaak veel van bun waaide. Op onschadelijke wijze kan dat weeken geschieden, door onder het papier, waarop de postzegel geplakt is, een opgevouwen nat lapje te leggen, t Papier is spoedig van vocht door trokken en de postzegel laat er zich dan zonder moeite van verwijderen. Vogeltjes te sparen is het welbegrepen eigenbelang van bijna ieder menscb. Wanneer niet duizendenden van die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2