NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 7. Woensdag 25 Januari 1911. Veertigste jaargang. BINNENLAND. IN HET LAAGLAND. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG FEUILLETON. 8) Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco "per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Legcrbezuiniging. De Staatscommissie voor de bezui niging op de landsverdediging, zal hoogstwaarschijnlijk omstreeks de helft der volgende maand geïnstalleerd wor den om met hare werkzaamheden aan te vangen. De gebruikelijke rijtoeren en wandelingen van de Prinses konden gedurende eenige dagen niet plaats hebben door eene lichte verkoudheid, waarvan de Prinses thans weder ge heel hersteld is. De „Zeven Provinciën". Reuter seint uit Pretoria: De kapi tein, de officieren en de manschappen van de «Zeven Provinciën», die hier heden aankwamen, werden hartelijk welkom geheeten door den burge meester en het publiek. Vele duizenden belangstellenden waren aan hel station aanwezig. De bezoekers werden naar hun kwar tieren geleid, door een escorte, waarvan de militaire kapel van het 3e regiment huzaren deelnam. De geestdrift der hier wonende Nederlanders was zoo groot, dat zij door de afzetting braken en den op tocht verstoorden. Kamerverkiezing Sneek. In 'de te Sneek gehouden vergade ring der Centrale van de anti-revolu- lionnare kiesvereenigingen in dat dis trict, is voorde Tweede Kamer vacature Colijn, candidaat gesteld de heer dr. Scheurer, te Ermeloo. Van liberale zijde is ds. B Klein VVassink, Ned. Herv. predikant te Leeuwarden, oud-hoofdbestuurslid van den Bond voor Slaatspensionneering, een candidatuur aangeboden voor het district Sneek. J. Versteeg f Te Huis-ter-Heide, bij Zeist, is in 75-jarigen ouderdom overleden de heer J. Versteeg, die van 1875 tot 1905 als gemeente-geneesheer te Barneveld is werkzaam geweest. Vooral als zenuwarts had de over ledene zich een goeden naam ver worven. Armenzorg. De Ned. Herv. diaconie te Arnhem is van plan, zoodra de middelen daar voor aanwezig zijn, een Tehuis in te r ichten voor arme echtparen en aldus te breken met het stelsel om man en vrouw, als zij geheel armlastig worden en in een gesticht een plaats moeten vragen, van elkaar te scheiden. Cleo de Merode. Het Concert-en Theater-Bureau M. J. de Haan, den Haag is het gelukt de wereldbekende danseres Cleo de Mérode voor een tiental dansavonden te engageeren. Zij zal in elk der volgende steden slechts éénmaal optreden 25 Jan. Arnhem, 26 Rotterdam, 27 Amster dam, 28 Breda, 29 Groningen, 30 Nijmegen, 31 Leiden, t Februari Hilversum, 3 Februari Den Haag. Loterij voor hulpbehoevende Ge meente-Ambtenaren. De over het algemeen lage beloo ningen van de ambtenaren bij het bestuuren de administratiedergemeen- ten en het nog altijd ontbreken van eene Rijkspensioenregeling zijn hoofd oorzaken, dat velen van deze ambte naren en hunne nagelaten betrekkin gen in zeer ongunstige geldelijke omstandigheden verkeeren. De gering ste tegenspoed beteekent voor een niet onbelangrijk deel van deze nijvere «werk bijen", soms volkomen geldeiijkeri ondergang. Zoo velen zijn hoogst bezwaarlijk in staat te bekostigen de verpleging van henzelf of leden van hun gezin in een herstellingsoord. Dood van den kostwinner brengt zoo menigmaal reeds de eerste dagen in geldzorgen, indien deze door voorafge gane ziekte niet reeds vroeger intraden in deze en nog zoovele andere gevallpn kan het door den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren opge richte hulpfonds door het verleenen van voorschot of andere wijze van tijdelijke hulp schrijnend leed in groote mate lenigen en verzachten, meer en betere studie tot heil van de studee renden, tot heiI ook van gemeente administratie in het algemeen, menig maal waarborgen. Intusschen is hier voor veel geld noodig. Nu getuigt het zeker van veel medegevoel, dat door vele gemeente-ambtenaren, raadsleden en anderen reeds een niet onbelang- rijkesom wordt bijgedragen.Intusschen is het zeker zeer te hopen, dat tot volmaking zooveel mogelijk van deze schoone instelling varf den genoemden bond de financiën spoedig nog aan merkelijk worden versterkt. Het alge meen belang is van groote werkkracht en werklust van deze r mhtenaren steeds meer afhankelijk. Daarom mag wor den vertrouwd, dat naar verwachting zal slagen de onder Koninklijke goed keuring te houden verloting ten behoere van het fonds, waarvoor de leden van den bond dezer dagen zullen trachten prijzen te bekomen en loten te plaat sen. De verloting wordt geregeld door de onderafdeeiing 's Gravenhage. Het fonds wordt beheerd door de heeren Van der Laan, gemeentesecretaris van Sueek, voorzitter, Tromp, börgemees- ter van Wijmbritseradeel, secretaris, en De Hoop, burgemeester van Sneek, penningmeester. Luchtscheepvaart. De eerste Nederlandsche bestuur bare ballon. Over bet »Zodiac«-lucht- scliip, dat de heer W. Jochems aan de Nederlandsche regeering heeft aan geboden en dat voor militaire diensten bij de genie te Utrecht bestemd zal worden, deelt de Nieuwe Courant o.rn. de volgende bijzonderheden mede: »De Zodiac-ballon met een gasin- houd van 900 kub. M. kan natuurlijk niet vergeleken worden met Zeppelin- luchtschepen van 14,000 en meer kub. M Wij zouden zeggen gelukkig niet Want daargelaten het onhandelbare der reusachtige afmetingen van de Zeppelins, waarmee we even verlegen zouden zitten als de torenwachter die een olifant uit de loterij trok, geven de bescheidener afmetingen van den Zodiac ook inderdaad veel voor boven de Duitsche luchtkasteelen en schijnt de toekomst altijd nog eerder voor de kleinere dan voor de groote be stuurbare ballons weggelegd. De laatste zijn onhandelbaar en duur. Ze kosten minstens 125,000 gulden en de groo- tere zelfs 250,000 gulden. De maatschappij »Zodiac« vervaar digt kleinere bestuurbare ballons. Zij streeft niets onmogelijks na ofschoon haar ballons het niet kunnen opnemen tegen de Zeppelin of tegen den Bayard- Clément (die bovendien toch ook niet bij alle winden kunnen varen). De Zodiac-bestuurbare ballons kosten echter 10 maal minder dan deze balons en eischgn slechts één mécanicien, terwijl ze in een eenvoudige loods geborgen kunnen worden, evenals een aerostaat (bolballon). Zij zullen uitvaren bij betrekkelijk kalm weer, maar eischen minder voorzorgs maatregelen. »Van af het oogenblik. dat de be stuurbare ballon den grond raakt, tot op het oogenblik, waarop de lastwagen op 't punt staat om hem naar de bergloods te vervoeren, is slechts drie kwartier noodig. Deze bestuurbare ballons bestaan in twee typenvan 700 en van 900 kub. M. »De vulling geschiedt met lichtgas, waaraan men waterstofgas heeft toe gevoegd, teneinde de stijgkracht te verhoogen. De kleine ballon draagt een motor van 16 P.K. en de groote een van 45 P.K. De kleine kan twee personen en de grootere drie personen medenemen. De Schipbreuk van den heer Colijn. De heer E. Stark vertelt in zijn gezellig boekje over »Indië, Egypte en het Heilige Land.« (Amersfoort, P. Dz. Veen), hoe hij in September 1909 aan boord van de Duymaer van Twist kennis maakte met het toen maals nieuwe kamerlid majooi C. H. Colijn, den tegenwoordigen Minister van Oorlog. Z. H.Ed. Gestr. was als adviseur voor de buitenbezittingen met DeSyiip, een Rijksstoomvaartuig, op de Zuid kust van Soembawa, toen het schip op een rif liep en de opvarenden een oogenblik den dood vlak voor oogen hadden. Gelukkig kwam er een zee, die het schip, dat dwars op de golven lag, in eens 90' deed draaien, waar door de opvarenden een oogenblikje verademing kregen en een goed zwemmer een tros kon uitbrengen naar een rots, dicht onder den steilen wal. Die tros was aan de zijde van het schip natuurlijk lager dan aan de landzijde, zoodat de meeste passagiers er niet tegen op konden. Zij werden echter gered door de bemanning, die hen een touw om het lijf bonden en hen zoo langs den tros naar boven hebben gesjord. Het beetje kleeren dat ze nog aan hadden verdween bij die exercitie heelemaal, zoodat ze, ten slotte een pad vindende dat hen boven op den steilen oever bracht, nagenoeg in Adam's costuum acht uren door de wildernis hebben moeten dwalen, voordat ze. menschelijke woningen vonden. In dien staat heeft De Duymaer van Twist Z. H.Ed. Gestr. opgenomen, doch hem toen gauw in de kleeren gestoken. Aan boord kreeg de heer Colijn de eereplaats rechts van den kapitein en toen ik van die schipbreuk nog niets vernomen had begreep ik aanvankelijk niet hoe iemand, die zoo slecht in zijn kleeren zat, op dat plekje kwam. Van passagiers vernam ik, dat hij nog wel op een ander plekje zou komen. Velen zagen in hem al een toekomstig Gouverneur-Generaal. Men meldt ons van het Hoofd kwartier van het Leger des Heils te Amsterdam, dat Coionel Lamb, Hoofd van het Internationaal Emigratie-de- Lipa zelve kon ook niet wennen. Nadat haar man vertrokken was, sliep ze niet meer in haar bed, maar op de plaats waar ze daD toevallig was, in de keuken of in een schuur. lederen dag dweilde ze de gang of waschte het linnengoed, en deed alsof ze eene werkvrouw was. Nadat ze tehuis waren gekomen van de bedevaart, hadden de beide vrouwen bij de keukenmeid in de keuken thee gedronken, en toen waren ze in het koetshuis op den grond gaan slapen, tusschen den muur en de sleden. Het was er donker en het rook er naar de tuigen. Men hoorde den doove den winkel sluiten en de maaiers zich gereed maken om huiten te gaan slapen. Bij de Khrij- mines junior ginder ver, speelde men op de mooie harmonica. Prascovia en Lipa begonnen in te dommelen. Toen zij door voetstappen gewekt werden, scheen de maan helderAkk- sinia stond aan de deur van het koets huis met een bed in de armen. «Het zal misschien hier wat frisscher zijn,« mompelde zij. Zij ging naar binnen en spreidde haar bed vlak bij de deur. De maan verlichtte haar geheel en al. Zij sliep niet maar lag benauwd te zuchten. En daar lang uitgestrekt, terwijl zij door de warmte alle dekens van zich af had geworpen, scheen zij een mooi, trotsch dier in het tooverachtig maanlicht Weder verliepen eenige oogenblik- ken en toen hoorde men andermaal voetstappen. Tsijboukine stond, doods bleek, bij de deur. "Akksinia," vroeg hij, «ben je daar?» "Wat is er?» zei ze nijdig. "Ik heb je gezegd dat je het geld in den put moest gooien; heb je dat gedaan »Nu nog mooier, om het in't water te gooien. Ik heb het aan de maaiers gegeven "O God!« zuchtte de oude man, in zich zelf brommende "Je bent eene schaamtelooze vrouw O God En daarop ging hij met opgeheven handen de deur weder uit, terwijl hij in zichzelf liep te pruttelen. Even daarna, ging Akksinia over eind zitten op haar bed, zuchtte diep en gemelijk, stond toen op en ging met haar bed in de armen weder weg. "Waarom hebt u mij hier in laten trouwen, moeder?" zei Lipa. "Men moet toch eens trouwen, meisje. Wij hebben dat niet ingesteld." Een voorgevoel van iets vreeselijks overmeesterde haar plotseling, maar terzelfder tijd verbeeldden zij zich, dat iemand van uit den hemel, van de plaats af waar millioenen sterren flikkerden, naar beneden blikte en alles goedesloeg wat te Onkléevo voor viel en dat die over haar waakte En al was het kwaad dan ook nog zoo groot, de nacht was kalm en vredig en op Gods aardbodem overwint de waarheid toch altijd ten slotte, en zal deze altijd blijven triom feeren, even kalm en vredig. Alles op aarde wordt eenmaal opgelost in de waarheid, zooals het maanlicht zich oplo&t in de duisternis vau den nacht In elkanders armen gestrengeld, sliepen zij heiden weldra den slaap der rechtvaardigen. VI. Al een poos geleden had men het bericht ontvangen, dat Amissien ge vangen genomen was, wegens het vervaardigen en in omloop brengen van valsch geld. Maanden waren reeds na dien verloopen, meer dan een half jaar was voorbij gegaan de lange winter was ten slotte geëindigd, het voorjaar was aangebroken en men was bij zijne ouders en op het dorp gewoon geraakt aan de gedachte, dat Anissiem in de gevangenis zat. Als iemand 's avonds laat langs den win kel kwam, of 's nachts aan de pasto rie aanbelde, dan herinnerde men zich eensklaps, dat Anissiem in hech tenis was en zijn vonnis afwachtte. Een sombere schaduw scheen te zijn neergedaald over de Tsyboukines. Het huis werd zwart, het dak roestte, de zware winkeldeur, die bekleed was metgroengeverfd plaatijzer, hing scheef en begon volgens den doove -droog te loopen// en zelfs de oude Tsybou- kine zelf, scheen hoe langer hoe zwarter te worden. Hij liet zich niet meer scheren noch knippen eD sprong niet meer in de tarantas, noch voegde hij den armen meer zijn gewoon "God zij met u" toe. Het was aan alles zichtbaar, dat zijne kraehten afnamen. De menschen waren niet eens meer bang voor hem. Ofschoon de commis saris van politie nog wel altijd alles bij hem liet halen, had hij toch een proces-verbaal tegen hem opgemaakt en hij was al driemaal voor geweest wegens verkoop van brandewijn zonder vergunning. De zaak was telkens uit gesteld bij gebrek aan getuigen en Tsyboukine verging van verdriet. Hij ging dikwijls naar zijn zoon toe, nam iedereen in den arm, stelde verzoekschriften op, niemand wist aan wien, gaf hier en daar vaandels aan de kerken ten geschenke; hij zond aan den cipier van de gevangenis een glas met zilveren voet en het opschrift in brandschilderwerk"De ziej kern* haar maat" en ook een lanp;-.. «Niemand van beteeke<pj,|jjya schenbeiden te komen!» z/', „la, la! la! la! Je mr 'chadehJk den een of andereu K -- aan de overheid zelf Dat men hem ten m uitspraak op vrije J. JANSEN, Waarom den jongejhelstraat 267, te vallen.» den Haag. Zij had er ook rarrc5*.~.VTr.vi

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1