Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. partement van het Leger des Heils, juist teruggekeerd is van eene zeer lange reis door Canada, en dat zijn rapport is, dat de kansen in Canada beter zijn dan ooit. Gedurende de laatste jaren emi greerden door bemiddeling van het Leger des Heils 50000 personen naar Canada en over het geheel genomen maken deze het goed. Verder wordt ons medegedeeld, dat ook dit jaar weder bijzondere pogingen door het Leger des Heils gedaan zul len worden in verband met deze emi gratie en te beginnen met 15 Februari a. s. zullen er zoo goed als iedere week partijen emigranten onder leiding van Heilsofficieren de reis naar Canada maken en bij aankomst van loonenden arbeid voorzien worden, want bet Leger des Heils garandeert werk, voor iedereen die werken wil. Voor het komende seizoen zijn eenige nieuwe Officieren in Canada speciaal voor deze emigratie aangesteld en ten behoeve van de emigranten zijn in verschillende plaatsen van Canada nieuwe hotels door het Leger des Heils geopend. Het Hoofdkwartier deelt ons ver der mede, dat de Nederlanscbe Emi- granten, die verleden jaar vertrokken, het goed maken en hoegenaamd geen klachten ontvangen werden, maar wel verschillende dankbetuigingen voor de goede zorgen van Leger des Heils zijde ondervonden. Behalve de bovengenoemde bege leide partijen zullen er ook gedurende het komende seizoen speciale gelegen heden zijn voor het vertrek van vrouwen onder leiding van vrouwe lijke Officieren. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden, schriftelijk of mondeling, tot het Hoofdkwartier van bet Leger des Heils, Prins-Hendrikkade, Amster dam. Volgens een particulier telegram uit Weenen aan de Nationalzeitung is aan de Fransche gezanten bij de mogendheden, die het verdrag van 1839 over de neutraliteit van België hebben geteekend, last gegeven bij die regee ringen de Vlissingsche aangelegenheid officieel ter sprake te brengen. De gezant te Weenen Crozier be geeft zich morgen naar den minister van Buitenlandsche Zaken von Aeb- rental. Voor een stampvolle kerk nam Ds. Vundering j 1. Zondagavond af scheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier, met de woorden uit de Hande lingen 20:31 en 32 «Daarom waakt en gedenkt dat ik drie jaren lang, nacht en dag niet opgehouden heb een iegelijk met tranen te vei manen. En nu broeders ik beveel u Gode en de woorden Zijner genade, die machtig is u op te bouwen en u een eifdeel te geven onder al de geheiligden.» De gemeente zong den vertrekkenden leeraar de psalm toe: »De Heer zal u steeds gadeslaan. In de parochie van den H. Fran- ciscus Xaverius werd j.l. Zondag door de pastoor J. L. M. fioorneman een Parochiaal Kruisverbond opgericht, waarbij al dadelijk 85 parochianen zich aansloten. Door de R.-K. Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging zijn in de Muur huizen nabij de Kamperbinnenpoort twee perceelen aangekocht, met het toch werd ze steeds dikker en bleeker. Zij stak nog altijd de nachtlampjes aan in hare kamer, hield het geheele huis in orde, en noodigde de buren uit om confituren en appelgelei te komen gebruiken. De doove en zijne vrouw hielden den winkel. Ze waren er een nieuwe zaak bij begonnen eene pannenbakkerij te Boetiokieno en Akksinia ging er bijna dagelijks heen per tarantas. Zij mende zelve, en als zij iemand bekends tegen kwam, strekte zij haar hals uit, als eene slang in de groene rogge, en lachte op haar kinderlijke, raadselachtige wijze. Lipa speelde onophoudelijk met het kindje, waaraan zij even voor de vasten het levien geschonken had. Het was een heel kl'vsin schepseltje, mager, treurig om aan lte zien en het scheen vreemd, dat het liuilde, rondkeek, dat het als een mens-chelijk wezen werd beschouwd en dat jhet den naam Niki- phoor droeg. Als hiji in zijn wiegje lag, liep Lipa naar de djeur toe, en knikte dan tegen hem: r yYordt vervolgd). doel daarin eene bakkerij te vestigen Men hoopt begin April reeds te kunnen bakken. De zangvereeniging «Amers- foort's Mannenkoor» zal op Woensdag 1 Febr. a.s. eene uitvoering geven in Amicilia. Voor dit concert is mede werking toegezegd door mej. Fré de Ligt, Sopraan, ie Utrecht; den Heer Jac. Pb. Caro, Bas-baryton, te Utrecht Mej. Betsy Poppelsdorf, Pianiste, te Amsterdam, terwijl Mevr. Bertha Treusel Wegene.r-Koopman de door haar gecomponeerde liederen, te zingen door den Heer Caro, zelf zal begeleiden. Met het eerste nummer van hel progiamma »Liefste« werd door de vereeniging op den Nationalen Wed strijd te Nijmegen in het vorige jaar, een prijs behaald. Ook zal op dit concert voor de eerste maal worden ten gehoore ge bracht het door den diiecteur der vereeniging den Heer N. Hazendorik, gecomponeerde werk «Requiem De Utrechtsche Onderw. Too- neelclub zal a.s. Zondag in Amicitia een volksvoorstelling geven. Opgevoerd zal worden «Een groote nul«, het blijspel, waarmeedeze club vóóreenigen tijd alhier zooveel succes behaalde. Mej. W. van Eek, tijdelijk onder wijzeres aan de school 2de soort alhier, is geplaatst op de voordracht ter benoeming eener onderwijzeres aan een openbare lagere school te Brummen. Voor een slechts matig bezette zaal, waarin wij o. m. den gemeente secretaris den wethouder van publieke werken, eenige laadsleden en den directeur der gasfabriek opmerkten, hield j.l. Maandagavond de heer Jos. G. van Dooien, technisch directeur der Scheveningsche electriscbe cen trale, daartoe uitgenoodigd door de vereeniging «Handel en Nijverheid« een voordracht over: Electriscbe ener gie en hare toepassing. Spreker be handelde achtereenvolgens de vragen: Welke zijn de belangen verbonden aan de beschikking over electriscbe energie? en op welke wijze kan de gemeente Amersfoort die beschikking verkrijgen Spr. toonde aan dat sedert de ingebruikname der metaaldraadlamp de kosten voor electrisch licht lager zijn dan die van gaslicht. Waar deze naast elkaar worden gebruikt is het gasverbruik dan ook steeds achteruit gegaan. Electriscbe beweegkracht is voor een modern ingericht bedrijf uit een oeconomisch oogpunt noodzake lijk. Met cijfers bewees spr. hoeveel bakkers, siageis en timmerlieden jaarlijks door het aanwenden van electnsche beweegkracht konden be sparen. Er ligt derhalve ook voor de gemeente gevaat in wanneer zij deze bron van kracht haren ingezetenen onthoud. Met het oprichten eener electrische centrale moet echter de giootst moge lijke voorzichtigheid worden betracht. Spr. is overtuigil dat de gemeente alleen dan finantieel voordeel daaruit kan behalen, wanneer Amersfoort zich aansluit bij een reeds bestaand of liever nog bij een in ontwerp zijnd bedrijf, of zoo zulks niet mogelijk blijkt door coöperatie der gemeentebedrijven: gasfabriek, waterleiding en electrische centrale. Met den wensch dat een dergelijke combinatie bijdragen moge tot de toekomstige welvaart van Amersfoort sloot spr. zijn hoogst interessante en in alle opzichten duide lijke rede. Ter vervanging van den paar denarts der 1ste kl. D. H. Goossen is aangewezen als lid van de vaste remonte-commissie der 1ste kl. J. Maas, van het 3de reg. huzaren, en als diens plaats ver vanger de paardenarts der 1ste kl. W. Folmer, van het 3de reg. veld.-artillerie. De afdeeling Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partij stelde in dis trict I (vac.-Celosse) candidaat voor den Gemeenteraad J. Holland. Voor district III zal de afdeeling geen candidaat stellen. Bij de mitrailleur-afdeeling, die bij de 4de divisie zal worden opge richt, worden ingedeeld do 1 ste-luiIs. Jhr. E R. van der Wijck en K. F. L. Bosch, resp. van het 8ste en van het 9de regiment infanterie. Albert Vogel heeft gisteravond in «Amicitia» weer eens getoond een kunstenaar te zijn. Zijn «Seider-avond» was indrukwekkend. Het gebeele stuk door bleef hij in zijn moeilijke rol en hield het publiek dat hem met adem- looze stilte van 't begin tot het einde volgde in spanning. Het was zoodanig onder den indruk, dat het even vergat te applaudisseeren. Ook de Multatuli- voordracht de toespraak tot de hoofden van Lebak was heerlijk en roerend, eveDals De Maecenas, een monodrama. Een hartelijk applaus was de dank voor het groote genot, dat den heer Vogel geschonken had. Hedenmiddag te 12 uur werd het Rijks Opvoedingsgesticht aan den Utrecbtschen Straatweg alhier door den Minister van Justitie, Mr. E. R. H. Regout, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en genoodigden offi cieel geopend. Mi. H. C. Dresselhuys, administrateur aan bet Departement van Justitie met den persoonlijken titel van Directeur-generaal van het gevan genis-, rijkstucht-en opvoedingswezen schetste in een lange rede doel en wezen der stichting, waarna de in richting door den Minister van Justitie geopendwerdverklaard.Zijn Excellentie sprak daarbij den wensch uit dat zij onder Gods zegen mocht bijdragen tot het voimen van talrijke goede Staats burgers en vele geslachten mocht be zielen met liefde voor burgerdeugd, vorstin en vaderland. Een droevig ongeluk had j.l. Zondag nabij onze gemeente plaats. Boer Voskuilen uit Hoevelaken zou met zijn vrouw en huisgenooten hier ter stede de vroegmis gaan bijwonen. Ter hoogte van de Tweede Steeg ge raakte het wagentje door de gladheid van den weg aan het schuiven. Het paard, niet op scherp, kon de wagen niet houden en het een met 'tander kwam in de sloot terecht. Toen de inzittenden uit hunne be narde positie waren bevrijd bleek vrouw Voskuilen bij den val den nek te hebben gebroken. De overigen kwa men met den schrik vtij. Op het terrein achter Rustoord had Zondagmiddag de ontmoeting tus- scben P. E. C, en H. V. C. plaats. De Amersfoorters hadden het er blijk baar op gezet den Zwollenaars de leiding der Oostelijke 2de klasse C. te outnemen. Er werd althans met veel vuur gespeeld, terwijl van het begin tol het eind bij de 11. V. C.'ers de gang er in bleef. Vóór rust wist echter geen der partijen te doelpunten. Wel werd voortdurend op P. E. C.'s helft ge speeld, maar de verdediging en ook de doelman waren uitstekend. Rust ging al- zoo in met 00. Na hei vatting van het spel verslapte Zwolle al spoedig, ter wijl H. V. C. nog krachtiger aan pakte. Uit een prachtren werd dan ook al spoedig het eerste puntje gemaakt, kort daarop, onder een donderend gejuich der talrijk aanwezi gen, gevolgd door nos. 2 en 3. De moed scheen er nu bij den Zwollenaars geheel uit te zijn, en vóór tijd wisten de Amersfoorters hun voorsprong nog tot 5 punten te vergrooten, terwijl hun doelman niets te doen kreeg, liet eind bracht een 50 overwinning voor H. V. C., waardoor deze club zeer waarschijnlijk no. 1 barer klasse is geworden. Het eerste elftal van »'t Vijfde« kreeg Zondagmiddag op het terrein aan de Koninginnelaan bezoek van »Verwissfeling« uit Zwolle. Vóór rust was hel spel der Zwollenaars vrij zwak en wisten de Amersfoorters dan ook met 3—0 de leiding te nemen. Daarna zette «Verwisseling» wat beter op en wist tot tweemaal toe het net te vinden, terwijl »'t Vijfde« geen kans meer kreeg. Het eind kwam dus met een 32 overwinning voor onze stadgenooten. In eene j.l. Zondagavond in hotel «Bellevueo gehouden vergadering van afgevaardigden van het le 2e, 5e, 6e, 7e en 9e regiment infanterie, de hoofd cursus, het regiment grenadiers en jagers, hot regiment genietroepen en eene combinatie van bereden wapens werd besloten tot het oprichten van een Militairen Sportbond. Het bestuur bestaat uit Duynhouwer, voorzitter; Drayer, secretaris; Boumeister, pen ningmeester. Als officieel orgaan werd aangewezen het algemeen militair weekblad. Een krankzinnige. Een waanzinnige heeft gisteren vrij wat opschudding verwekt aan de Bank van Engeland. Een net gekleed heer vervoegde zich gisteren aan de bank. Hij verklaarde een brief te hebben, die hij aan een der hoofdambtenaren moest overhandigen. De man werd toegelaten tot het kantoor van den hoofdkassier, waar hij zijn schrijven aan eender ambtenaren overhandigde. In dit schrijven stond de mededeeling.dat de brenger van den brief de oudste zoon was van koningin Victoria, en dat er een groot bedrag, hem toe komend, zich in de Barik bevond. Hij eischte uitkeering van dat bedrag en zou bij weigering, iemand dooden. Met een zoet lijntje wist men den man naar een andere kamer te lokken en onderwijl de bankpolitie te waar schuwen. Onder voorwendsel dat men gezamenlijk het geld zou halen werd de man op straat gebracht, ten einde hem naar het politiebureau te brengen maar buiten gekomen haalde de man plotseling een geladen revolver voor den dag. Gelukkig werd hij onmiddel lijk overmeesterd. Hij is naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Caruso, de beroemde tenorzanger, schijnt het glimlachen als onvereenig- baar met den gehuwden staat te be schouwen. In een gesprek met journalisten die hem vroegen, waarom hij niet trouwde zei hij, met gepast gevoel van eigen waarde «Ik ben een groot zanger,, omdat ik vrijgezel ben gebleven. Om te kun nen zingen moet men glimlachen en ik zou nooit meer glimlaehen als ik getrouwd was«. Ook 'n bergplaats. In een Fransch pension te Amster dam was sinds twee dagen een nieuwe dienstmaagd in functie. Ze stal een gouden horloge en stopte 't in haar kapsel. Toen ze nu voor een andere zaak op het politiebureau werd ont boden, viel haar hoog kapsel zeer in het oog en bij het onderzoek kwam het ontvreemde voor den dag. Het O. M. bij de Amsterdamsche rechtbank requireerde tegen haar 4 maanden gevangenisstraf. Te Stadskanaal vertrok dezer dagen trein 898, welke orn 7.16 naar Coevor- den rijdt, geheel onverwachts zonder reizigers en zelfs zonder conducteurs die verbluft achterbleven. De machinist had waarschijnlijk een fluitje van een jongen gehoord en dit als sein tot vertrek begrepen. Te Gasselter-Nijeveen gekomen, be merkte men de vergissing De achter geblevenen kwamen daar aan met trein 968, die naar Assen gaat. Zij konden overstappen en de reis naar Coevorderi verder voortzetten. Van 's levens schaduwkant. Vanaf den dag, dat z'n vrouw ge storven was, was het mis met hem gegaan. Hij had al tijd hard gewerkt en goed geld verdient. De patroons hadden hem graag, omdat hij een goed weikman was en zijn best deed. Maar toen ineens... Hij wist bet nog zoo goed, hoe bet gekomen was. Z'n vrouw was gestorven, plotseling gestorven. Meer dan zeven en twintig jaren hadden ze samen geleefd en waren gelukkig geweest En toen plot seling stond hij alleen. Hij herinnerde zich nog dien dag al meer dan 10 jaren geleden nn, dien avond vooral, dat bij alleen neerzat in de kamer. Alles was als anders. Het klokje tikte op den schoorsteen en het lamplicht teekende vreemde schaduwen op het neergelaten witte gordijn, die hij er altijd gezien had iederen avond, wanneer ze samen zaten. Op het kleine kastje stond het portret van hen beiden dat gemaakt was, toen ze 25 jaar getrouwd waren. Hij hoefde er niet naar te kijken, hij wist wel, hoe het was. Z'n vrouw stond er in haar zwart zijden japon, een kleine bouquet in de hand. Haar gezicht stond zoo vrien delijk lachend, als vvas ze een jonge bruid nog. En hij zelf was er in zijn zwarte pak, hetzelfde, dat hij met zijn trouwen gedragen had en dat hem wat te nauw zat over de borst en de schouders. Nog een ander klein por tretje stond daar, bijna beelemaal geel geworden, van z'n vrouw, in hun eerste huwelijksjaar. Dat had altijd op bet kastje gestaan, zoolang als ze ge trouwd geweest waren. En nu was ze dood. Daar tegenover hem stond haar stoel leeg. En zij zelf lay iri de alcoof hiernaast, dood Hij bracht even de hand aan de oogen. 't Was of hij eerst sinds vanmorgen goed begreep, dal ze weg was van hem, weg voor goed. En plotseling snikte hij het uit, dat zijn heele lichaam schokte. Dat was al zoo lang geleden. En nu nog, als hij eraan dacht, drongen hem de tranen in de oogen. Toen waren er dagen gekomen vol bereddering voor de begrafenis, dat hij alleen 's avonds even gevoelloos neerzat voor bet bed, terwijl allerlei gedachten hem joegen door het hoofd. Van den dag van de begrafenis her innerde bij zich niet veel meer.'sMor- gens al waren de familieleden ge komen, toen waren de rijtuigen voor gereden en had hij in een donkeren wagen de stad doorgereden, gedach teloos luisterend naar het stappen der paarden over het plaveisel. Op het kerkhof had even een wanhopige droefheid zijn keel dichtgeschroefd, toen zij weggestapt waren van het geopend graf, waarin de kist was neergelaten. Hoe hij in het rijtuig ge komen was, wist bij niet meer. En thnis was er dadelijk een hinderlijk geroes van stemmen om hem heen geweest. Menschen, die druk praatten en lachten soms, hadden lang zitten eten. Tot eindelijk, toen de laatste tegen den avond was weggegaan, hij alleen was gebleven. Van dien avond wist bjj weer, hoe hij aan tafel gezeten had en naar de portretten gekeken had 'op het kastje en naar de schaduwen op hat gordijn. Toen was liet hem geweest, of hij nu wel heelemaal alleen was, nu ook het lijk van zijn vrouw niet rneer lag in de alcoof ernaast. Maar hij bad niet gesnikt dien avond. Hij had maar zitten kijken met strakke oogen. En alles had hem nu zoo noodeloos ge schenen, het eten en het drinken en het slapen gaan, zoo wreed-nutteloos en vreemd. Den volgenden dag was hij niet naar z'n werk gegaan en op bed gebleven. Waarom zou hij zich eigenlijk nog moe maken? Het leveri bestond nu eigenlijk niet meer voor bem. Hij zag er zich buiten. Op straat schreeuwden de menschen en reden de wagens net als vroeger. Maar hij hoorde er niet meer bij. 't Ging buiten hem om. En toen hij opgestaan was eindelijk en voor de ramen had zitten kijken, leek hern al wat daar buiten gebeurde een vertooning, niet het werkelijke leven, waar hij deel aan had. Na twee dagen was hij eindelijk de straat weer opgegaan en den volgen- den morgen weer naar zijn werk. De baas had niet veel gezeid van zijn wegblijven, hem alleen wat medelij dend aangekeken. Maar diezelfde week was hij weer weggebleven en een week later nog eens. Toen had de baas hem gedreiga met wegsturen. Hij had er niets op geantwoord, hem maar aangekeken. Het kon hem im mers niets schelen, of ze hem weg stuurden. 't Ging hem niet meer aan. Zoo was hij er eindelijk weggeraakt. Maar hij had gauw ander werk ge kregen. En hij had zichzelf gedwongen, om nu geregeld door te werken. Het was dan ook een tijdlang goed gegaan. Totdat hij was gaan drinken. Hij wist nog dien dag, hoe het gebeurd was. 't Was zoowat twee maanden na z'n vrouws dood. opeen Maandag. Den vorigen dag was hij naar 't kerkhof geweest, en dien heelen dag had hij maar aldoor moeten den ken aan 3'n vrouw en waarom hij nou toch alleen leven bleef. Gegeten had hij haast niet. De nicht van z'n vrouw, die nou z'n huishouden deed, had hern niet eens nog eens aange spoord. Ze had aan z'n gezicht wel gezien, dat ze maar niet veel zeg gen moest. Toen hij 's avonds van zijn werk ging, was hij met Toon Kruyters opgeloopen. «Je moet niet zoo praktizseren, man,» was die begonnen. Hij had even geglimlacht en het hoofd geschud Hij voelde zich zoo ellendig en zoo moe. «Waarom loop je ook altijd zuo alleen? Je moet wat gezelschapzoeken.» Toen was hij ook begonnen te praten en had verteld van zijn beroerd leven. Toon had hem gevraagd even een borrel mee te pakken. Hij had eerst willen doorloopen. Maar hij voelde zich zoo beroerd en was eindelijk mee binnen gegaan. Dien avond bad hij er wel vier gedronken en was flink aangeschoten thuis gekomen. En den volgenden morgen, toen hij weer al door aan z'n vrouw moest denken, was hij voor 't eerst weer niet naar z'n werk gegaan. Twee weken later was hij buiten wei k geweest. En van dien tijd a was 't al slechter met hem gegaan. Z'n nicht was weggegaan èn hij had nog een tijd alleen gehuisd. Maar alles was zoo vervuild, dat bij den boel maar verkocht had. Dien tijd had hij zich al meer gewend naar de kroeg te loopen. En toen bij geen eigen huis meer had en bij anderen thuis lag,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2