PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. toebereidselen weg, droeg haar voor zichtig naar haar bed en toen zij daar goed en wel lag, kwam zij geheel tot bewustzijn terug en begon weer te spreken. Koning Alfonso van Spanje heeft weder eens een bewijs van goede gezindheid jegens een republikein gege ven. Hij heeft nl. volgens de Heraldo. zijn particulieren secretaris naar de woning van den broeder van den repu- bhkeinschen leider Costa, die ernstig ziek is, gezonden om naar den toestand van den zieke te informeeren. Deze beleefdheid des Konings heeft natuurlijk in republikeinsche kringen een zeer gunstigen indruk gemaakt Agenda voor de openbare ver gadering van deri Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 31 Januari 1911, des namiddags ten half twee ure. 1. Benoeming van een tijdelijk wet houder. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eer vol ontslag aan den ambtenaar van den burgerlijken stand M. L. Celosse. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de gemeen telijke waterleiding in verband met een adres van de Utrechtsche water leidingmaatschappij. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrefler.de de subsidie, te verleenen aan de Vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken®. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de bouw verordening en daarmede samenhan gende s.tafverordeningen. 6. Nota van Burgemeester en Wet houders betreffende de salarissen van eenige ambtenaren aan de gasfabriek. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het buizennet van de gasfabriek in den Utrechtschen straatweg. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van het bestuur der afdeeling Amersfoort der vereeniging «Ons Belang®. 9. Nader Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de onbe- woonbaarverklaring van perceel Bloemendalsche straat 33 en rapport betreffende de woningen achter de Koppelpoortwal nos 7, 8, 9,10 en 11. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken Mej. A. G. van Haselen (school aan de fun- tenburgerlaan) 11. Vaststelling van het 6e supple toir kohier der inkomstenbelasting dienst 1910. 12. Vaststelling van het 3e suppletoir kohier der straatbelasting dienst 1910. 13. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting, dienst 1910. 14.Verleening van afscbrijvingin zake inkomstenbelasting dienst 1910 wegens vertrek en overlijden. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende art. 5, lid 5, 6 en 7 der Gemeentewet. 16. Benoeming van stembureaux voor de aanstaande verkiezingen van leden van den Gemeenteraad in dis trict 1 en 3. 17. Benoeming van een lid inzake de gemengde commissie betreffende reglementsherziening van het Bur gerweeshuis (vacature C J. Plomp). 18. Benoeming van een lid van de commissie van het fonds tot bevorde ring van de verzekering legen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid (vacature G. J. Plomp). Omtrent de inrichting van het j.l. Woensdag officieel geopende Rijks opvoedingsgesticht aan den Utrecht schen straatweg alhier, kunnen wij thans het volgende mededeelen Het gesticht is bestemd voor ten hoogste 144 jongens van 8 a 9 tot ten hoogste 14 jaar, die door eenige rechterlijke uitspiaak daarin worden geplaatst om te worden opgevoed een tuchtschool is het R. O. G. dus niet. Het onderwijs omvat het gewoon Lagei onderwijs voor hen die, na vol doende onderlegd te zijn, naar het ambachtsgesticht te Avereest gaan, en meer uitgebreid lager en zelfs voortgezet onderwijs voor de jongens die beter studievermogen hebben en kunnen dooileeren voor eenig vak, onderwijzer, boekhouder en dergelijken. Bij de reorganisatie van het op voedingswezen werd Doetinchem ont- vangstgesticbtde Kruisberg zal wel dra worden ingericht voor obser vatie, van waar de jongens die nog niet voldoende zijn onderwezen naar het leergesticht te Amersfoort gaan waar drie afdeelingen zijn ge vormd gewone schooljongens, jon gens die inhalings-onderwijs moeten hebben (niet achterlijken enz.; dezen blijven aan den Kruisberg) en die van zeer goeden aanleg, die ook bij zeer goed gedrag desnoods Middel baar en zelfs Hooger onderwijs zul len kunnen ontvangen natuurlijk als hooge uitzondering. De goede gaven worden dus weer ten bate gebracht van het sociale leven. Wiens opvoeding in dit gesticht naar de mate van zijn aanleg is vol tooid, kan, indien dit voor hem ge- wenscht is, in plaats van naar Aver- eest te worden gezonden, worden toevertiouwd aan een particulier weik- gever, het z.g. voorwaardelijk ontslag. Het systeem berust op gioepen- indeeling Iedere groep van teri hoogste 15 beeft eigen schoollokaal, verblijf plaats, slaapzaal badkamer en tuin, absoluut gesepaieerd; elke twee groe pen hebben zelfs haar etgen trap. In- tusschen is geen paviljoenbouw toe gepast; alles is onder één dak. Slechts in kerk en gymnastieklokaal zijn ze samen. De opvoeding staat op beslist reli- gieusen bodom, met neutraliteit wat den godsdienst betreft. Zoodra de Eerste Kamer daarvoor gelden heeft beschikbaar gesteld, worden vaste geestelijke verzorgers benoemd. Een nieuwe R. K Zangvereeni- ging is opgericht onder bestuur van de beeren C. van Dijk. Kapelaan, voor zitter; A. J. van Munster, le secre taris; J Knuivers, 2e secretaris; B. Smit, bibliothecaris en A. Knuivers, commissaris. Aan den heer W. C. Ramselaar werd verzocht de leiding op zich te willen nemen. Uit het j.l. Dinsdagavond uit gebracht jaarverslag van het Chr. Bureau voor arbeidsrecht, bleek dat in het afgeloopen jaar behandeld wer den vijf geschillen in zake arbeidsrecht, twee omtrent belasting, drie in casso's, twee in zake erfrecht, vijf wegens arbeids-risico en één vooi borgstelling. Het ledenaantal bedraagt thans 520 verdeeld over 6 vakvereenigingen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren D Meester en C. van Zwol Mr. v. d. Bergh werd hulde gebracht voor den verleenden rechtskundigen bijstand terwijl in een schrijven Ds. G. W C. Vunderink den dank der vereeniging zal worden betuigd voor den sedert de oprichting van hem genoten moreelen steun. «Patrimo nium® zal in zijne plaats een andere commissaris van toezicht hebben aan te wijzen. Aan de gebroeders C. en G. J. Ruitenberg is het bouwen eenei christelijke school te Soesteiberg opge dragen. Aan N. Wolfswinkel werd bij onder- handsche aanbesteding door den aichi- tect W. van Schaik de hei bouw ge gund der kofferfabriek van den heer S. J. van Duinen. Het schilderij in het afgeloopen jaar tentoongesteld in Slothouwer's Boekhandel en verloot ten bate van een jong musicus is op no. 62 ten deel gevallen aan den heer Verschraege, notaris te Breda. De Pluimveeteelt-consulent, de heer H. B. Beaufort, uit Haarlem, zal Maandag 30 Januari te acht uur precies in het gebouw «Irene», Drift te Utrecht spreken over: »De verbetering van den hoenderstapel in verband met de or ganisatie op het gebied van de pluim veeteelt De voordracht wordt verduidelijkt door lichtbeelden. Alle pluimveehouders, alle belang stellenden in stad en provincie, worden tot de lezing uitgenoodigd. Toegang vrij. De Kiesvereeniging «Gemeente belang® stelde in haai j.l. Donderdag avond gehouden vergadering tot candi- daten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad in district I (vacature M. L. Celosse) de heer J. van der Wal Kz. en in district III (vacature C. J. Plomp) de heer B. J. van Enst. In eene a.s. Dinsdag te houden vergadering van «Patrimonium» zal Ds. Donner spreken over «Al weer een Mijlpaal» en Ds den Hollander over «Een oude Knecht». Voorts zullen door leden der vereeniging voordrach ten worden gehouden en zal de zang- vereeniging «De Harpe Sions» enkele liederen ten geboore brengen. Gisterenochtend omstreeks half negen zakte zekere V voor het politie bureau plotseling ineen. Naar binnen gebracht constateerde Dr. Groneman den dood, waarschijnlijk ten gevolge van hartverlamming. Door de werklieden der ge- meenlereiniging zijn in het huisvuil gevonden: drie zilveren theelepeltjes, een zilveren vork en een fluitje aan ketting. Ze zijn voor de rechthebbenden aan het politiebureau terug te bekomen, alwaar ook°is gedeponeerd een op den openbaren weg gevonden meisjes schooltasch waarin brei-gereedschap. Het-25-jarig bestaan der Muziek school zal op 11 Maart a.s. mtt eene uitvoering, gevolgd door bal, feestelijk worden gevierd. De groote nationale en Provinciale Landbouwtentoon stelling te Amersfoort. Het programma voor de tentoon stelling nadert zijne voltooiing; van enkele sub-commissiën moet het door het uitvoerend Comité ontworpen programma nog worden ingewacht en dan mag het als gereed worden be schouwd. Voorloopig kan men reeds zeggen dat de tentoonstelling zeer breed is opgevat en opgezet en, indien de omstandigheden medewerken, zij er eerie zal worden, die haars gelijken in de provincie nog niet heeft gehad. Onder «omstandigheden® zijn hier natuurlijk niet gerekend «voldoende aantal inzenduigen«. Dat die er zullen zijri is te verwachten, want niemand die in Utrecht zich met landbouw of veeteelt bezighoudt, zal deze gelegen heid verzuimen, te toonen en dus in breeden kring bekend te 'maken wat en hoeveel goede producten op beider gebied de provincie voortbrengt. En hoevelen van eldeis waar het be treft eene tentoonstelling die eene groote menigte klasson omvat, waarin groote prijzen zijn uitgeloofd in den vorm van medailles, geld en getuig schriften tot eene gezamenlijke waarde van eenige duizenden guldens zullen niet de gelegenheid aangrijpen om in de klassen voor nationale mededinging, zoowel in de rubrieken voor paarden als m die voor vee en zuivel, in het krijt te treden met de inzenders uit andere deeleri des lands. Het uitvoerend Comité heeft aan de eene zijde ge tracht de inzenders kans te geven, flinke prijzen te winnen, maar aan den anderen kant is er om gedacht, dat de bezoekers die van heinde en verre komen soms. in geen geval zich den gang naar de groote landbouw tentoonstelling op »Birkhoven« te Amersfoort, mogen kunnen beklagen. Bij de geheele samenstelling van het programma is er rekening mede ge houden, dat de een zich hoofdzakelijk interesseert voor paarden, een ander iritegendt-el juist voor rundvee, terwijl er misschien ook velen onder de be zoekers zullen zijn, die meer belang stellen in de producten van boter- bereiding en kaasmakerij. En er is gebroken rnet het zooveel nog gevolgde oude systeem, dat op den dag der opening van de tentoon stelling feitelijk geen tentoonstelling wordt gehouden, dan alleen van niet- levende inzendingen, zoodat de auto riteiten die de opening bijwonen, in den regel de tentoonstelling niet van de levendigste zijde leeren kennen. De tentoonstelling te Amersfoort wordt den 25sten Juli des middags geopend, doch des morges vroeg zijn dan reeds inzendingen vee uit de pro vincie aangevoerd, gekeurd en be kroond, zoodat na de ol'ficieele opening en na de gebruikelijke rondwandeling op het terrein, in den grooten ring reeds dadelijk een beeld kan worden gegeven van den stand van de veefok kerij in de provincie. Want als regel geldt, dat alle bekroonde dieren, die daarvoor in de termen vallen, na be kroond te zijn op denzelfden dag worden rondgeleid voor de tiibune. van waaruit de bezoekers ze gemak kelijker en beter kunnen beschouwen, dan wanneer ze in de tenten staan waarin ze gedurende de tentoonstel ling verblijven. Elk veehouder en veefokker zal dan ook goed doen om op een der «veeda- gen" of op meerdere, dat zijn 25, 26 en 27 Juli, een of meer dagen vrij te houden om dan de groote tentoon stelling te bezoeken Gisterenmiddag werd, gedurende de lesuren, uit de vestibule van het gymnasium een rijwiel ontvreemd. Woensdag 1.1. hield de afdeeling Amersfoort en omstreken van het N. O G een openbare vergadering in de Vereeniging. Als spreker trad op Dr. J. H. Gunning WziT., pi ivaat-docent in de paedagogiek aan de Gemeentelijke Universiteit en Districts-sehoolopziener te Amsterdam. De heer A. Veen heette de aan wezige autoriteiten welkom, waarna de heer Gunning het woord nam en zeide, dat hij wilde spreken over de roeping der school. Hij zeide, dat het piimaire opvoedingsinstituut het huis gezin is en niet de school Deze laatste is van groot gewicht voor de opvoeding. Ieder mensch heeft het recht op opvoeding, op karakter vorming om zichzelfs wil. Hij is be stemd in de maatschappij op te treden en daar zijn plaats te vervullen. Hij ontvangt de opvoeding ten behoeve van de maatschappij en het is duidelijk, dat het huisgezin deze taak in engereu zin heeft. De school geeft opleiding. Het een is evenwel niet van 't ander gescheiden, doch alles loopt in mekaar. De onderwijzer moet zijn een goed opvoeder, dat is hij ook verplicht tegen over de maatschappij, die geen abstract ding is, maar een historische gp- wordene. En in de eerste plaats moet hij de kinderen opvoeden voor de Nederlandsche maatschappij. Wat is nationale opvoeding? Zoi der karakterkennis kan ze niet slagen. Ieder zijner leerlingen kennen gaat echtet niet in de 6 schooljaren. Ook zou het klassikaal onderwijs bij sterk doortrekken onmogelijk worden. Om dat we hebben een globale en voor- loopige karakterkennis moet de op voeding nationaal zijn. want onze kinderen zijn Nederlandertjes. De tweede reden is, dat geen plant gedijt in vreemden bodem. Ten opzichte van het aan- en af- leeren van deugden en ondeugden heefi de school een groote macht. En hoewel spreker een boogen dunk van de onderwijzers heeft, moet hij be kennen dat hij nog nooit vee! bespeurd heeft van 't besef, dat zij aan de natie verantwoording schuldig zijn. Uit weid nader uiteengezet en ver duidelijkt. Eenige nationale deugden en ondeugden werden nu besproken: de goedhartigheid, zich uitende in lieverigheid, bedaardheid, d.i. gebrek aan geestdrift en andere, omslachtig heid, eigenwijsheid, gebrek aan de corum en dergelijke die niet voldoende worden bestreden. Spreker zegt aan het slot van zijne schoone rede, dat ieder het recht heeft het met hem oneens te zijn, doch dat het doel van zijn spreken was, de nationale be- teekenis van de school aan te geven. Speenhof! en Nap de la Mar hebben gisteravond de geheele zaal van Amicitia weer doen schudden van het lachen om hun grappen en aardigheden. De opvoering van de klucht «Olieslagers vliegt« bracht er al aanstonds de goede stemming in. Ook de gedichtjes door Speenhof! en zijn vrouw voorgedragen voldeden zeer, o.a. de geschiedenis van een weldadig man, onze sierplanten, Lentelied, 't Scheepje, door Mevr. Speenhoff-Prinz en al de overige oogstten veel bijval, evenals de moppen door Nap verteld op de hem eigen koddige, eenig leuke manier. Tot slot «de Papendrechtsche straf zaak®. Hoewel deze satire soms zeer =cherp was, voldeed ze als geheel niet bijzonder Doch alles te zamen ge nomen, er is hartelijk gelachen en daar was het toch maar om te doen. ZONDAG 29 JANUARI. Evang. Luth. Kerk. Voorin. lO'/i uur, Dr. II J. Toxopriis. Reinoiietrantsche kerk. Voorm lO'/i uur, Prof. Dr. T. Carine- gieter, te Utrecht. Doopsgezinde Kring. Bet Logegcbouio Van Perrijnstraat No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. S. D. A Wartena te Heerenveen. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. Viering v. h. H Avondmaal. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren bediening v. b. H, Avondmaal. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9V> uur Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurbuizen 113. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. 4'Is uur, Godsdienstoefening. De moord te Renkum. Het Gerechtshof te Arnhem deed Donderdag uitspraak in de zaak van J. v. Rerities, die door de Rechtbank wegens verkrachting, den dood tenge volge hebbende, tot 15 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Het Hof vernietigde dit vonnis en nam aan, dat de doodslag werd ge pleegd met bet oogmerk de gepleegde rei krachting gemakkelijk te maken, of aan zich zeiven bij ontdekking straffeloosheid te verzekeren. Overeenkomstig den eisch werd be klaagde veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf Een vreemdsoortige dief. Een gegoede winkelier in de «oude stad" te 's-Gravenhage miste sinds eerngen tijd des morgens geregeld vrij aanzienlijke geldbedragen uitzijn kasre gister. Overtuigd dat het personeel dat met de kas in aanraking kon komen abso luut betiouwbaar was, nam onze zakenmau teneinde raad de politie in den arm nadat wederom bankpapier verdwenen bleek. Met een rechercheur werd een heelen nacht in het magazijn gewaakt, doch er gebeurde nietsden volgenden nacht evenmin, doch tegen den ochtend van den derden nacht werd behoedzaam de achterdeur van het magazijn geopend en sloop iemand op zijn sokken naar binnen. Terstond overmande men den inbreker en bemeikte tot niet geringe verbazing den 18-jarigen zoon van den buurman, eveneens een welgesteld winkelier, te pakken te hebben. Dit jongmenscli klom des nachts door middel van een ladder over den tuin muur en had op die manier al heel wat keeren den winkelier bestolen hij werd nu onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld. De dobbelsteentjes Iii 'n fruitwinkel in 't Schoterkwar tier te Haarlem hebben eenige ge- buurtjes haar vredige ochtendbijeen komst, als 'n meneer 'n stemmig- gekleede meneer binnentreedt en na 'n allerbeminlijkst #goemorgen,dames« (ja, dames, zei-ie, echt!) met even beminnelijke vi ijpostigheid zijn tasch op de toonbank plaatst, opent en rnet volkomen nonchalance voor 't bedrijf der fruitvrouw 'n eigen negotie begint. Bedaard haalt hij eenige pakjes uit de tasch, één voor één, ze langzaam ontpakkend uit 'n overvloedige hoe veelheid papier «Moeten de dames 'ns kijken Gouden en zilveren voorwerpen in allerlei verscheidenheid komen voor den dag. Kettingen, ringen, standaards, oorknoppen en zie toch, wat aller liefste, snoezige broches «Te duur, zegt u? Heusch niet. Ja als u de waarde, de echte, werkelijke waarde betalen moest. Ja dan. Maar kijk u 'ns hier. We hebben er 'n prachtige manier op gevonden om de menschen voor weinig geld in de gelegenheid te stellen, om onze artikelen te betrekken Meneer haalt 'n handvol kleine dobbelsteentjes te voorschijn Voor een kwarije mogen de dames gooien Zoo goed als altijd een prijs.... Wacht! üm de dames van 't zuivere van de zaak te overtuigen, mogen ze elk een keer voor mets gooien Toe maar!...-. De dames gooien en elk wint iets althans zou iets gewonnen hebben, ware 't «uit kouwens® gegaan Begrijpelijk, dat nu onmiddellijk de gelegenheid daartoe wordt geopend. Buurtje 1 gooit en verliest Buurtje 2, of liever haar kwartje, gaat den zelfden droevigen weg Als buurtje 3 'n kwartje op 't altaar hater dobbelzucht zal gaan offeren, bespeurt ze iets «Maar meneer, d'r zijn nu veel minder steenen dan daarnet voor niks! «Minder steenen? minder steenen! Juffrouw, denk u, dat ik 'n op lichter ben? En voor buurtje gelegenheid heeft

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2