BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. geval van nood hulp kan worden verleend. (D. C.) Bevolking der Rijkswerk inrichtingen. Eenigen tijd geleden werd mede gedeeld, hoe de Rechtbank te Utrecht geen opzending naar de Rijkswerk inrichtingen meer wilde opleggen als straf, omdat maar al te vaak door veroordeelden dit integendeel als een gunst werd beschouwd. Thans blijkt uit officieele gegevens dat de bevolking dier inrichtingen sterk achteruit gaat. Het aantal dier bevolking verminderde toch in èén jaar met niet minder dan 633, terwijl het aantalder nieuwe daarin opgenomen in bet laatste jaar 70'2 minder be droeg dan in het daaraan voorafgaande. Deze achteruitgang werd aanvankelijk als een gunstig veaschijnsel aange merkt; doch nader bezien, blijkt thans dat het aantal opzendingen slechts vermindert omdat verschillende rechts- collegiën zeer spaarzaam zijn geworden met 't uitspreken dier veroordeelingen en niet omdat het aantal candidaten voor Veenhuizen en andere inrichtin gen lager zou zijn geworden. Waarschijnlijk als een gevolg hier van, doet zich nu het verschijnsel voor, dat het percentage van hen, die tot een geldboete werden veroor deeld en aan het ondergaan der sub sidiaire hechtenis boven 't betalen der geldboete de voorkeur geven, steeds grooter werd. Tweede Kamerverkiezing Sneek. Bij de Maandag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer (vac.- Colijn) is gekozen de heer D. J. G. Scheurer (anti-rev.), te Ermeloo, met 2665 van de 4856 stemmen. Op ds A. van der Heide, te Brits- werd, (S -D. A.-P waren 1021 en op den heer P. H. Noordwall, te Balk (candidaat van een aantal kiezers buiten organisatie) 1170 stemmen vereenigd. Prins Heinrich van Pruisen, de broe der des keizers, heeft Zondagavond op een feest van officieren van het 35e regiment infanterie een rede ge houden, die in Duitschland sterk de aandacht heeft getrokken. Hij verklaar de n.l. dat Duitschland een buiten- landscben vijand niet meer behoeft te duchten, dat echter waakzaamheid is geboden tegenover den binnenland- scben. «Oude en jonge soldaten", zeide de prins, «moeten zich daarom scha ren om onzen keizer en oppersten bevelhebber in den strijd tegen den steeds dreigender wordenden binnen- landschen vijand." Het is verre van ons," zon vervolgde bij, «iemand zijn politieke overtuiging kwalijk te nemen of het hem euvel te duiden, wanneer hij daarover op wettelijke wijze blijk geeft. Waar ech ter de bodem van de wet verlaten wordt, rust op elk van ons de plicht de overheid te ondersteunen en er voor te zorgen, dat recht en orde niet in de verdrukking komen. Zooals wij allen weten zal in het komende jaar, binnen niet te langen tijd gelegenheid zijn bewijzen te geven van trouw aan koning en rijk bij alle overig verschil van raeening. De hechl- ste steun van den Staat is en blijft echter bet leger." woft, maar dan z'n woorden inslikte. Ze gingen samen naar een klein melk- winkeltje, waar je zoo 't een en ander krijgen kon. Toen de juffrouw uit haar achterkamertje kwam en de twee zag zitten, aan het gele tafeltje, werd ze bleek van den schrik. Liep direct weêr terug. En daarna kwam een man in blauw boezeroenmet bij voorbaat nijdig gezicht; zich opwindend om toch niet angstig te lijken en keek hen aan met oogen... met oogen... »Twee bier, astublieft," vroeg Hein op z'n zachte manier. Want hij had zich nu eenmaal heilig, plechtig voor genomen, dat-ie fatsoenlijk man zou worden... Lien zou 's kijken... Zich over vader verbazen... Denken: is düt nou die vent waar ze zooveel over praten Allemaal gekheid om te zaniken en te schreien over wat gebeurd is. Alles kon nog best in orde komeD. Hadt-je niet lui, die millioenen hebben ge- stol n en voor wie, later iedereen den boed afneemt?... Wel nou-danLien zou's kijken... "Twee bier astublieft," zei hij haast, onderdanig. Zoodat Teun, e doortrapte en door-de-wol geverfde, hem aankeek met gezicht vanHoe heb ik 't met jo»? Bes-je ion waaraekKf... Dr. Peck, een Amerikaansch genees heer, die de door de pest besmette streek tusschen Sjangkaikwam en Moekden heeft bezocht, heeft verklaard, dat de epidemie aldaar is bedwongen. Hij ontkent beslist, dat zij zich in Noord-China uitbreidt, maar vreest, dat tegen het voorjaar de builenpest zal uitbreken. Andere medischedeskundigen onder schrijven de meening van bovenge- noemden geneesheer. Te Moekden neemt het aantal ge vallen af, er zijn echter reeds 1500 lijken verbrand. Dank zij de krachtige maatregelen van de regeering is Peking vrij van de ziekte. Dr. Broquet van het Fransche kolo niale leger, is Zaterdag met 15,000 doses antipestsei un:, bereid door het instituut-Pasteur, naar het Verre Oos ten vertrokken, waar hij in opdracht van de Fransche regeering de ziekte zal bestudeeren. Hij begeeft zich eerst naar Tientsin, waar hij de noodige hygiënische maatregelen zal nemen ter beveiliging van de Fransche troe pen aldaar en te Peking en vertrekt dan naar Mandsjoerije. Wegens het voorkomen van een verdacht geval dicht bij de grens, heeft de gouverneur van Amour het trekken van een cordon langs de Siberische grens gelast. De gemeenteraad van Tarnow in Polen heeft besloten maatregelen te nemen om te voorkomen, dal de ziekte naar Polen wordt overgebracht door menschénbaar, dat daar in groote boeveelheden uit China wordt inge voeld. De president van het comité der Brusselsche tentoonstelling, Baron Jan sen, heeft aan een journalist verzekerd, dan het deficit der tentoonstelling waarschijnlijk ongeveer 446,0U0 francs zal bedragen. Natuurlijk is dat nadeelig saldo hoofdzakelijk toe te schrijven aan den brand, waardoor een scbade van een millioen francs werd aange richt. en bovendien beeft het comité 1,700,000 frans betaald voor het ge bouw in het Pare Cinquantenaire, waar de tentoonstelling van Vlaamsche meesters is gehouden. Dat alles in aanmerking genomen, is het deficit eigenlijk heel gering. Maar zoo merkte de journalist, tegen wien dit alles betoogd werd, op men moet bij het nadeelig saldo van 446 000 nog het millioen tellen, dat het comité van den Staat als waarborg tegen een nadeelig saldo ontving. Dit bedraagt dus eigenlijk 1,446,000 francs. Voor het verlies zullen de aandeel houders moeten opkomen, waaronder zich vele kleine handelaars bevinden, die door den brand reeds groote schade leden. Men beweert dat er te veel voor reclame is uitgegeven, ongeveer anderhalf millioen francs. De hervorming van het Hoogerhuis. De mededeeling van de »Times«, dat de leiders der conservatieven in het Hoogerhuis van de indiening van een wetsontwerp tot hervorming van het Hoogerhuis zouden hebben afge zien, zoodat dus de plannen van Rose- bery en Lansdowne eenvoudig in den doofpot zouden worden gestopt, wekte onder de conservatieven groot opzien. De Daily Express« weigert aan de juistheid van de mededeeling te ge- looveu en betoogt dat het opgeven der hervorming dwaasheid en zelf moord zou zijn. De «Daily Telegr 'k Heb geen bier," zei de baas stug- weg, kijkend naar de deur. »En daar dan? Wat is dat dan?" vroeg Teun, wijzend naar fleschjes- lager, die netjes op een rijtje stonden uitgestald bij 't buffet. De baas ant- woorde niet. Veegde z'n neuspunt eens af met den ruigen rug van z'n band. Keek Hein nog eens an. Vroeg toen, barsch-kortaf«Twee bier is tien cents. Hebbe-jullie spie?" Blijvend wachten... En Hein knoopte z'n rooie-zakdoek los. De baas gluurde met spottig-loe- rende ooge», naar wat er nu te zien kwam. Legde toen met baast-deftig gebaar, een gulden neer op't tafeltje. Teun's vinnige oogen keken den baas aan, op 'n manier... Maar de man had, dood-bedaard en ijzig-onverschillig, twee fleschjes-lager op de toonbank gezet. Een... Twee... Toen glazen ge haald. Toen 't bier ingeklakkerd. Ver volgens den gulden van Hein laten rinkelen op 't zink van z'n bulletje, 'm daar even rustig indifferent van minachting nog eens danig bekeken tusschen de vingers gedraaid. Eindelijk kleingeld voorgeteld. Ze had den samen nog broodjes met kaas gegeten. De baas was nu iets kalmer. Sprak t«ck geen syllabe. Zat, reor de noemt eveneens de mededeeling van de >Times« onjuist. Onder de partijleiders der oppositie schijnt trouwens ook geen overeen stemming te bestaan. Lord Curzon hield vrijdag in de «United Club« een rede, waarin hij aan het denkbeeld van een hervorming door het Hooger huis zelf vasthield, maar er op zin speelde dat de oppositie door amen dementen op de regeeringsvoorstellen in beide huizen van het parlement den strijd zal voeren. Zoo zou het nog lang niet zeker zijn, dat de beer As- quith voor de kroning met zijn wets ontwerp gereed komt. Uit deze uit lating zou men mogen opmaken, dat de oppositie een politiek van obstruc tie wil gaan voeren. Winter in den Kritn. In de gebeele Krim is het buiten gewoon koud. De sneeuw ligt zoo hoog, dat vele dorpen van het verkeer zijn afgesneden. De gouverneur, die naar Jalta wilde gaan, moest zich door de drie meter hooge sneeuw een weg banen. Vele schaapskudden zijn doodge vroren. Vruchtboomen en tuinschut tingen worden door de inwoners als brandhout gebruikt. Het kolenbekken in het Donetzgebied kan onmogelijk voldoende kolen leveren. De geweldige koude heeft groote verwoestingen aangericht onder de palmen te Rome en Napels. Duizende citroenen en oranjeappels zijn bevroren. Het geboomte van de Riviera heeft duchtig te lijden van de ongewoon lage temperatuur. Het is thans voor jonge meisjes met lange vlechten gevaarlijk zich te Parijs op straat te wagen. Verschillende hun ner toch zijn het slachtoffer geworden van een persoon, die in bet gedrang met groote handigheid het haar afknipt, zonder dat de beroofde er iets van bemerkt. Van verschillende zijden zijn bij de politie klachten ingekomen, doch deze is er nog niet in geslaagd den haar- roover gevangen te nemen. Door den luitenant-generaal, commandant vari het veldleger is be paald. dat naar de militaire magazijnen van levensmiddelen in de garnizoenen 's-Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Haarlem, Hoorn. Den Helder, Nieuwer- sluis, Dordrecht,Ede, Deventer,Zuiphen Maastricht, Roermond, Venlo. Berger, op Zoom, Middelburg, Vlissingen, Breda, Amersfoort, Harderwijk, Utrecht, 'r-Hertogenbosch en Amsterdam een booikist zal worden gezonden, opdat bet verplegingspersoneel in de gelegen heid zal zijn zich te oefenen in het bereiden van bet eten, om de troepen op marsch, bij de eerstvolgende groote manoeuvres op elk gewild oogenblik, van een warmen maaltijd, te kunnen voorzien. Gisteren werd voor bet front van den troep het kruis voor 15-jarigen Nederlandscben dienst als officier uit gereikt aan den le luitenant- kwartier meester J. F. G. Bode van het 5e regiment infanterie. De tooneelclub Utile Dulci geeft Zaterdagavond een uitvoering in Arr.i- citia voor leden en genoodigden. leus krantje lezend, te vrachten, te waken, totdat die twee opstapten... Keek hen, toen ze den landweg op- sjokten, na. Smoesde wat met z'n ijlings in 't winkeltje teruggekeerde vrouw, die nèg wit-zag van emotie... Teun, de onverschillige, was al-gauw van Hein de Zwart afgegaan. "Nou" zei-ie, toen ze op den kruisweg ston den, "dus je gaat niet tneê naar Rooie-Kareltje?... Zeg, hóór nou toch '8 even..." Maar Hein was al weg. De ander schokschouderde. Liep op een sukkel-drafje voort. Hij kön niet lan ger zonder een «propie", al was er een fortuin meê gemoeid geweest- Wat dien Hein betreft, zou best schikken. Gekke bui van zoo'n eersten dag. Was nog Diet gewend. Dat 's alles. En terwijl zich een spotgrijns kringde op de vale boevetronie van Teun, lekte hij met z'n bleeke tong, over de lippen, verlangen naar den kring van z'n kornuiten, bij Rooie- Kareltje. Liep Hein al-maar verder 't veld in, de handen in de broek zakken huiverend in zijn dun jasje, smachtend naar thuis, naar z'n Lien... Maar hij had 't beloofd. Eerst om zeven uur... En Lien zou 's kijken wat voer kerel d'r vader was, als-ie wot... Vrijdagavond a.s. hoopt voorde Geref. Jongelingsvereeniging «Paulus», op te treden, Ds. H. A. v. Andel te Baarn. Het onderwerp van ZEerw. zal zijn: «Het Hooglied van Salomo.o De lezing varigt aan te half acht, en heeft plaats in de Geref. Kerk, op de Zuidsingel. In 1910 ankerden in de haven alhier 840 schepen, metende te samen 85.885 ton. Door de plaatselijke afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Geheelonihoudersbond is dezer dagen in onze Gemeente een blaadje ver spreid, waarin om. verschillende ge- neesheeren hier ter stede hunne opinie mededeelen omtrent het nadeelige van het gebruik van alcohol door kinderen, zwangere vrouwen en zoogende moe ders. Aan het Bureau van Politie zijn voor de rechthebbenden terug te be komen de navolgende gevonden voor werpen: een zakmes, eeri kralen bals kettinkje en een rijwielpomp. Zondagavond reed de auto van den heer Van Arkel, buigemeester van Hoevelaken op den Utrechtschenstraat- weg ter hoogte van 's Rijks Opvoedings gesticht tegen een boom en werd zwaar beschadigd. Een inzittende heer werd zoodanig door de glasscherven gewond dat de hulp van Dr. Jorissen moest worden ingeroepen om hem te verbinden. De overige passagiers en de chauffeur kwamen met den schiik vrij. Quick sloeg j.l. Zondag op haar terrein op «Birkhoven» H. V. C. alhier met 2—1. Een lab ijk publiek woonde den wedstrijd bij. Er werd van beide kanten goed en mooi gespeeld. Daartoe uitgenoodigd door de plaatselijke afdeeling van den Neder landschen Protestantenbond zal Prof. Dr. B. D. Eerdmans, Hoogleeraar te Leiden, Donderdagavond (16 Februari e.k.) te 8 ure in de groote zaal van «Amicitia» spreken overDe beden- daagsche staatkundige toestand en de Godsdienst. Hierbij zal gelegenheid gegeven worden tot debat. Akte-Examens lager onderwijs. De examens voor onderwijzer en voor onderwijzeres zullen dit jaar aanvangen op 4 April. Deze dag is bestemd voor het schriftelijk gedeelte van het examen; het mondeling onder zoek vangt aan op 19 April. Aanmeldingen vóór 1 Maart bij de districts-scboolopzieners. Zij die na het verkrijgen van de akten bewijzen van bekwaamheid wenschen af te leggen of in de viije en orde-oefeningen der gymnastiek of in de nuttige handwerken voor meisjes, of in beide vakken, behooren daarvan bij hunne aangifte te doen blijken. Handel en Nijverheid. On ler voorzitting van den heer S. J. van Duinen vergaderde H. en N. gisteravond in de »Zwaan«. De notnlen van 13 Januari werden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De benoeming van twee leden voor 't comité voor vervroegde winkel sluiting werd uitgesteld, wegens af wezigheid van de heeren Houbaeren Oosterveen, die de vergadering van het comité bijwoonden. Ingekomen waren le een circulaire betreffende een algemeen alphabetisch register van faillissementen: 2e. Een sshrijven van de Haarlem- sche Handelsvereniging omtient een aannemersfirma te En-chedé. waar- Diezelfde vader, waar ze dan zoo'n grooten mond over hadden... De hand, waarmee-ie een paar minuten nadat de torenklok zeven uur had verkondigd de deur opende van die voorkamer, twee-hoog, waar Ka en Lien nu woonden... Die vingers, ijskoud van 't uren-lang rondsjokken en, meer nog, van woest verlangen. Ze beefden... Eerst zag-ie niks. Heelemaal niks. Toen merkte-ie, achter in het vertrek, in een rieten armstoel met kussens, Ka, gemakkelijk uitgestrekt, de voeten op een bankje. Snurkend, zoo zwaar, zoo vreemd... Uit voorzichtigheid had-ie de deur eerst gesloten. Rondgekeken, onderwijl z'n hart bonsde, hamerde, met 'n kracht, 'n felheid... Of Lien er dan niet was... Toen had-ie Ka aangestooten. Tegen d'r arm. "Kal... Ka dan!..." Ze was haast niet wakker te krijgen. Schrok eindelijk op. «"Wat is er?... Ja... O, bent u daarMaar ineens herkende ze hem. Bleef 'm aankijken, eerst wezenloos, toen begrijpend... Toen zich herinnerend... Hij stond te wachten, tegen gewaarschuwd wordt; 3e. De 27e maandlijst over Oct. en Nov. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het Bestuur een vergadering van Burg. en Weth. heeft bijgewoond ter bespreking van de a.s. voordracht met proeven over electriciteit. B. en W. stelden voor die vergadering van Handel en Nijverheid te doen uitgaan en daarvoor f100 subsidie beschik baar te stellen. Hiermede werd ac- coord gegaan en besloten een dank betuiging aan B. en W te zenden. Verder herinnerde de voorziiter er aan, dat 22 Februari de vereeniging 10 jaar bestaat, maar aangezien de kas niet erg rooskleurig is, w>l hel bestuur dien dag maar kalm vooi bij laten gaan Het 12'/, jarig bestaan kan dau des te feestelijker herdacht worden. Ten slotte waarschuwde de voorzit ter nog tegen een persoon, die ver schillende firma's te dezer stede op lichtte. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering daarop gesloten. De eigenaar van bet bankbiljet van f25, dat onlangs te Drumpt door een geit was ingeslikt heeft thans van de directie der Nederlandsche Bank een nieuw biljet daarvoor ontvangen, na overlegging van eene schriftelijke door getuigen onderteekende verkla ring. Gelijk men weet, was ook de inhoud der maag van de geit naar de Bank opgezonden. Te Castricum is bij nacht inge broken in het station, waarbij uit de brandkast ongeveer f 150 ontvreemd is. Deze diefstal vertoont merkwaardig veel overeenkomst met dien van eeni gen tijd geleden in hel krankzinnigen gesticht «Duin-en-Bosch« aldaar. Ook toen was alles opnieuw gesloten en was alleen het bankpapier verdwenen, terwijl het zilvergeld nagenoeg onaan geroerd was gebleven. Bij het onderzoek naar den dader werd gebruik gemaakt van een politie hond. Deze begaf zich terstond naar de woning van een gewezen assistent, die verleden jaar was ontslagen. Al de aanwezige sleutels werden daar in beslag genomen, doch verder werd niets verdachts gevonden. Met Maart zal in Frankrijk, ge lijk reeds werd bericht, de Green wich tijd worden ingevoerd. Opeen gegeven oogenblik zullen alle open bare klokken 9 minuten 21 seconden achteruit worden gezet. De verandering zal zoodanig geschieden, dat bet pu- hliek er zoo weinig mogelijk van be merkt en er haast geen last van heeft. Men heeft thans G r e e n wi c h t ij d in Groot-Brittannie. Frankrijk. België, Spanje en Portugal; M'dden- Europeeschen tijd in Zweden, Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië, en Oost-Europeeschen tijd in Bul garije, Roemenië en Turkije. Het Parijsche politiekorps kan op een groote zeldzaamheid roemen. Het telt onder zijn leden een gewezen Kroonprins. Het is Pi ins Unibaie, de oudste zoon van Behanzin, Koning van Dahomey, die door de Franscben werd onttroond. Na den dood van zijn vader trad deze Afrikaansche prins in dienst bij het Fransche vreemdelingen-legioen in Algenë Hij hraebt het daar tot sergeant; maar hij verliet den krijas- terwijl iets bangs op hem begon neer te drukken... Waarom wist-ie niet... Maar 't klemde, 't schroefde hem de keel vast. Hij zag om zich heen. In de kamer. Wist niet of-ie wel aaD 't goeie- adres... Maar daar zat ze toch, z'n eigen Ka. De dikke, breed-heupwie- gelende vrouw dribbelde in de vreemd soortige mooie kamer rond. Had 't licht opgestoken. Zag daar staan den schralen man-in z'n dunne, vale plunje. Den vóór eenige uren ontslagen tucht huisboef. Die vroeg, waar z'n kind, z'n Lien was... Nög altijd niet begrijpend. Met stijgende angst in de smeekende oogen. Ze dribbelde rond, de dikke vrouw. Wist niet hoe zij 't hem duide lijk zou maken. Werd gestoord in haar roes-slaap op eens vuurrood, 't Most ook maar uitzijn. Ineens dan maar... Met al die "flauwtjes..." Ze zou 'm wel even... En die woorden, uitgesnerpt met uitdagenden keelklank van driftig,nog halfdronken wijf sloegen hem in 't vale angstgezicht. Deden hem pijn in de ooren... Yan: wat of hij, zoo'n vent, die haar anderhalf jaar voor alles had laten opdraaien, nog te zeggen wou hebben... Dan most-ie 't maar vertellen. Lien?... Lina?... Lèna... Neen, die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2