itlil IFiM.AiM Plaatselijk Nieuws. Y Het R.K Jongensweeshuis vierde Maandag zijn 25-jarig bestaan. De feestdag werd geopend met een H. Mis in de kerk van den 11. Franciscus, Xaverius, en te 11 uur hield pastoor Hoorneman, in de versierde kapel, een feestpredikatie. Gemengd Nieuws. sel liggen voor de handwij voor cos weten niet of het tegenwoordige districthoofd der arbeidsinspectie onder wien wij ressorteeren, voor onze onderneming art. 12 dan wel art. 13 zal doen geldenwij weten nog veel minder of niet een hem opvolgend ambtenaar straks de door hem ge geven regeling volkomen verwerpelijk acht en die op ingrijpende wijze ver andert. tegen een dergelijke door de wet geschapen onzekerheid voor het heden en voor de toekomst, protes teeren wijhet is voor elke onder neming van overwegend gewicht te weten wat volgens de wet eene geoorloofde arbeidsregeling zal zijn en van overwegend gewicht ook dat zoo danige geoorloofde regeling dan be stendig kan worden gehandhaafd. Spraken wij in ons bovengenoemd vlugschrift de meening uit, dat de arbeidsregeling aan onze onderneming niet van dien aard is, dat zij den wetgever tot ingrijpen noopt, wij zien thans de arbeidsduurregeling in de nader gewijzigde wetsvoordracht ont worpen op een voet die allerwaar schijnlijkst hierop neerkomt, dat de met ons concurreerende kleinere bakkerijen volgens de wet zullen kunnen werken slechts zooveel minder dan 12 uur als de patroons rustlijden aan hunne gezellen toekennen, terwijl voor ons de wettelijke 10 urige ar beidsdag zal gelden en wij voor het overige ten aanzien der regeling van arbeids- en rusttijden, dus ten aanzien der regeling van onze productie zijn aangewezen op voorschriften van de arbeidsinspectie. Hoewel, gelijk uit ons vlugschrift reeds bleek, een 10-urige arbeidsdag voor onze onderneming geen bezwaar oplevert omdat dit be ginsel daar reeds geldt, hebben wij wel ernstig bezwaar tegen het toestaan van langeren arbeidsduur aan de met ons concurreeieride kleinere bakkers en tegen de voortdurende onzekerheid waaraan onze bedrijfsorganisatie door art. 13 wordt blootgesteld. Wij hebben ook ernstig bezwaar tegen een zoo straffe vastlegging van een 10-urigen arbeidsdag in de wet. waardoor het in alle fabrieken nood zakelijk voorkomend overwerken vol strekt is uitgesloten, zoowel voor het geheel als voor gedeelten van het personeel, terwijl art. 15 in deze moeilijkheid niet voorziet en ook niet op dit geval doelt. Bij normalen 10- urigen aibeidsdag in het bedrijf toch is eenigszins langduriger arbeid van enkelen onafwijsbaar; ook kan lang duriger arbeid voor een groot deel van het personeel door bijzondere omstandigheden tijdelijk onvermijde lijk zijn. Betaling van extra loon vour overuren, zooals hij ons geschiedt, houdt den werkgever van noodelooze toepassing terug en vergoedt voor den arbeider den inbreuk op zijn normalen arbeidstijd Ten slotte hebben wij er ook ern stig bezwaar tegen dat wederom in dit nader gewijzigd ontwerp den gemengden bedrijven alle lasien van de nieuwe arbeidsregeling worden opgelegd, terwijl de niet bioodbak- kende concurrenten niet slechts ge heel worden vrijgelaten wat nacht en Zjndags-arbeid betreft, doch ook in geen enkel opzicht aan de nieuwe bepalingen aangaande arbeidsduur en iustpoozen worden gebonden. Ter illustratie van de bierdoor in het leven geroepen onbillijkheid zij gewezen op het feit, dat onze fabriek (afgezien van de tarwebroodbakkerij) door een geheel afgezonderde en alleen over dag werkende roggebroodbakkerij toch in haar geheel onder de bepalingen van deze wet tot afschafling van nachtarbeid zal worden gebracht. De uitgebreide afdeelingen voor koek- en beschuitfabrikatie kornen hierdoor in zeer ongunstige positie tegenover de concurrenten, die te allen tijde yiij en onbelemmerd mogen doorwerken. De nadere wijziging door den Minister in zijn ontwerp aangebracht, voegt dus bij onze vroegere be denkingen nieuwe ernstige bezwaren. Daartegenover weegt niet op de ook door ons gewenschte intrekking van bet ontwerp bakkersraden. Zeer zeker vervalt, gelijk de Minister in zijne toelichting tot artikel 7 opmerkt, thans het gevaar van een «opzettelijk par tijdige regelmga, doch niet vervalt o.i. de mogelijkheid van een opzette lijk pal tijdige voorlichting van den Minister en dus van onjuiste of onge- wenschte beslissingen door het hoofd van het departement; men moet im mers slechts hopen, dat de in gelijken getale door den Minister benoemde patroons en gezellen als Commissie van Advies voor Zijne Excellentie met volkomen onbevangenheid zullen oor- deelen, ook waar het betreft aange legenheden, die de belangen van het groot-bedrijf raken. Gelijk wij boven aangaven, brengt bet nader gewijzigd ontwerp onze onderneming nog in slechter conditie dan het vorige, doordat in de voor gestelde arbeidsduur-regeling voor ons nieuwe en gewichtige bezwaren zijn gelegen. Bezwaren, niet gerond in de 10 uur, die men ons wellicht zal voor schrijven, doch in de onzekerheid der regeling van rustlijden, in de ongelijk matige bejegening van ons tegenover anderen (klein-bedrijf en niet ge mengde bedrijven) en in de uitsluiting van overwerk. Tegen de regeling der afschaffing van nachtarbeid, gelijk die zoo goed als ongewijzigd in het jongste ontwerp is overgenomen, blijven wij ons ver zetten op de in ons vlugschrift ont wikkelde gronden. Wij blijven van oordeei. dat de concentratie der drie bedrijven een levensvoorwaarde is voor onze onder neming en dat slechts daardoor goede arbeidsvoorwaarden voor ons personeel kunnen worden gehandhaafd. Wij blij ven van oordeel, dat de toepasselijk heid der wet ook op geconcentreerde bedrijven aan onze zaak een zoo gevoe- ligen slag zal toebrengen, dat het voortbestaan onzer afdeeling broodfa briek niet slechts bedieigd, doch vol strekt onmogelijk wordt, terwijl af scheiding van onze broodfabriek als een eigen zelfstandig bedrijf is uitge sloten, immers alleen de combinatie der drie bedrijven maakt de geheele onderneming levensvatbaar. Wij bi ij veu ook van oordeel, dat de arbeidsrege ling aan onze ondei neming niet van dien aard is, dat zij den wetgever tot ingrijpen noopt; wij worden alleen daarom onder de wet gebracht, omdat de wetgever meent dat hij, door ons vrij te laten, de belangen zou schaden van hen, wier arbeidsregeling zijn ingrijpen vordert. Wij blijven van oor deel, dat dit beginsel van wetgeving in hooge mate onbillijk is. Overigens ook handhaven wij de slotsom van ons vlugschrift, dat eene oplossing van bet allergrootste bezwaar voor ons slechts daarin te vinden zou zijn, dat aan ons ook wel broodbereiding des nachts verboden zou worden, doch dat dan arbeid, die met broodberei ding geen veibandt hondt, oris des nachts zij toegestaan. Wij herinneren tevens aan orize opsomming in dit vlugschrift van nog meerdere heden- kingen, gelegen in den Zaterdagsar- beid, in de levering van brood buiten de gemeente, vooral des Maandags, in den voorsprong van het klein-be- drijf, en de onzekerheid, welke de wet laat ten aanzien der nachturen. Ten slotte berinneren wij ook aan ons vroeger geuit verlangen, dat de regeling der afschaffing van nachtai- beid en dat de verbetering der bediijfs- toestanden in de bakkerij gezocht worde in een doorvoering van bet ploegenstelsel zoover mogelijk. Wij blijven van meening, dal invoering van dit stelsel ook voor klein-bedrijf zeer wel mogelijk is, wanneer de klei nere ondernemingen zich daartoe com bineeren en wanneer de wet voor een ruimen overgangstijd haar daartoe de gelegenheid laat. Voor de allerkleinste onderneming geld dan een speciale regeling, gelijk1 wij in ons vlugschrift aangaven. Slechts in één opzicht is de Minis ter tegemoet gekomen aan wat wij ver langden, in de terzijdescbuiving van de bakkersraden, al achten wij de daarvoor in de plaats tredende regeling ook niet zonder bedenking. Overigens blijft het nader gewijzigd ontwerp in ons oog niet slechts even volstrekt verwerpelijk als het vorige, omdat bet evenzeer het voortbestaan onzer broodbakkerij als onderdeel van ons gemengd bedrijf geheel uitsluit, en orndat het ons onderwerpt aan eene regeling, die niet voor ons behoefde te gelden, maar wij achten de thans aanhangige regeling nog bezwaarlijker dan de daaraan voorafgaande, vooral öhidat zij daaraan toevoegt de zeer groote waaischynlijkheid datbet kleine bakkerijen door de wet geoorloofd zal zijn langer te werken, dan ons zal worden toegestaan en omdat de rege ling onzer insnijden afnankelijk zal worden gesteld van het wisselend in zicht der districtshoofden van de ar beidsinspectie. Dit ontwerp voegt dus aan bedenkingen tegen bet vorige voor ons toe, o. a. de volstrekte onzeker heid omtrent eerie arbeidsregeling, welke aan de eischen der wet voldoet en de waar.-chijnlijkheid van benadee ling onzer onderneming inzakearbeids uur tegenover de vele kleine concurren ten en de koek- of beschuitfabrieken. Wij blijven daarom vertrouwen dat Uwe Kamer hare goedkeuring aan deze wettelijke regeling zal onthouden. 't Welk doende, enz. Naaml. Venn. Bakkerij »De Ruyter" der Firma Verkade en Comp. (w.g-) A. H. VERKADE. Zaandam, Februari 1911. Dank zij bet zachte weder, waardoor zich de winter blijft onderscheiden, gaan de Koningin en Prinses Juliana dagelijks uit; nu en dan wandelt H. M. reeds in de morgenuren, vergezeld door een der hofdames en gevolgd door een lakei, 's middags rijdt zij uit, alieen met den Prins of de Prinses, die een paar malen daags in de versche lucht is, meestal iu den tuin van 't Huis Ten Bosch, rijdend in haar speelwagentje. De kleine Prinses wordt gelukkig met den dag flinker en voorspoediger voor haar leeftijd, zij is in geen enkel opzicht ook wat praten betreft achterlijk en alles wijst er op, dat zij ook voor muziek veel zin zaFont-Z wikkelen. De aubade, welke te 's Graven- hage door verschillende vereenigiugen zal gebracht worden aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Hare l2'/i jarige regeering, is bepaald op Maandag 6 Maart, des namiddags tus- scben halfvier en halfvijf. Het programma dezer aubade zal zijn als volgt: I. »Nun danket alle Gott», koraal voor gemengd koor met orkest; 2. Domine Salvam Fac, idem; 3. Holland's Glorie, mannenkoor met orkest; 4 Wilhelmus (oude toon zetting) voor gemengd koor met orkest. De Fransche regeering heeft aan de andere regeeringen uitnoodigingen verzonden voor een internationale gezondheidsconferentie, die in den loop der maand Mei a.s. te Parijs zal worden gehouden. Na de choleraepidemie, die in het afgeloopeo jaar geheerscht heeft in sommige streken van Italië, maar die dank zij de krachtige maatregelen van de Italiaansche regeering gestuit is en met het oog op het voortwoeden der pest in Mandsjoerije is het noodzakelijk, dat vertegenwoordigers der verschil lende regeeringen opnieuw bijeenko men om te beraadslagen over den huidigen stand van zaken. Op verzoek van de Fransche re- geering heeft de president van het permanent comilé van den Internatio nalen Gezondheidsraad dit comité bij eengeroepen tegen 8 Maart ter vast stelling van de op de conferentie te behandelen punten. De op die vergadering genomen besluiten zullen ten spoedigste ter kennis van de betrokken regeeringen worden gebracht. Bij de gisteren gehouden stem ming ter verkiezing van leden voor den gemeenteraad werden in distiict I uitgebracht 736 stemmen waarvan 6 van onwaarde. Hiervan verkregen de heer J, v. d. Wal Kz. 362. P. S. R. Wolterbeek 276 en J. Hofland 92 stemmen, zoo dat hei stemming moet plaatshebben tusschen de heeren van der Wal en Wolterbeek. In district III werden uitgebracht 622 stemmen; waarvan eveneens 6 van onwaarde. Gekozen werd de heer B. J. van Enst met 312 stemmen tegen 262 op den heer M. van Heioma en 42 op den heer G. van Wijland. Het gedenkteeken van Johan van Oldenbarneveld op het Stationsplein zal 3 Maart a.s. op plechtige wijze worden onthuld De door den beeld houwer August Falise ontworpen meer dan levensgroote buste van den staats man is in brons uitgevoerd op 't oogenblik tentoongesteld bij de firma Pander in de Kalverstraat te Amster dam en trekt daar zeer de aandacht. Het is dan ook een prachtig, indruk wekkend stuk werk. Het kloeke gelaat van den Landsadvocaat, metdestrenge lijnen, de oud-Hollandscbe kraag en den bonten mantel, zijn uitnemend weergegeven. Dat zijn wel inderdaad de trekken van den man, die eens zuo krachtig den teugel voerde, die het lot van onze binnen- en buiten- landsche staatkunde in banden bad en singulier was in alles, zooals terecht van hem getuigt is. Eere aan den kunstenaar, die met geen andere gegevens dan een simpele j plaat uit het Prentenkabinet en een slecht schilderij in het Rijksmuseum, een zoo waar, een zoo levend beeld van den grooten man te scheppen wist! Het gedenkteeken zal van den grond af een hoogte van ruim drie Meter hebben. Het voetstuk zal in gouden letteren, in het graniet gebeiteld, niets anders te lezen geven dan Johan van Oldenbarneveldt. 1547—1619. Prov. Staten Utrecht. De centrale Roomsch-Kalholieke Kiesver- eeniging in hel district IJselstein heeft candidaat gesteld den heer K Vink, burgemeester van Lopik en Willige- Langerak, den candidaat der anti revolutionairen. De le luit. H. C. G. baron van Lawick, van het 4e reg. huzaren ge detacheerd bij het le reg. huzaren alhier, wordt 1 Mei overgeplaatst bij het depot te Haarlem. De weesvader, broeder Franciscus, mocht tevens zijn 25-jarig jubileum berdenken. Van alle zijden werden gelukwenschen ontvangen. Ook ontving het weeshuis verschillende kerksieraden. De Broeders en de kinderen hadden des avonds een gezellig, huiselijk feest. Maandagavond sprak in eene daartoe belegde vergadering van R.K. Lederbewerkers hier ter stede, de heer C. Roestenberg, voorzitter van den R. K. Bond van lederbewerkers te Kaatsheuvel. Een afdeeling werd opgericht waar toe zich 20 leden lieten inschrijven. a. s. Maandagmiddag zal het Jongenshuis van het Leger des Heils in de voormalige villa «Lisidunaa door mevrouw Booth plechtig worden geopend. In de volgende week zal in het gebouw der Industrie- en Huishoud school eene tentoonstelling gehouden worden van moderne vrouwenkleeding. De dames Denekamp en Posthumus Meijes-Hofstede de Groot zullen be zoeksters het practische daarvan aan wijzen. Gisterenmiddag ging een voor pen vrachtwagen gespannen paard op het Stationsplein »er van doora. De voerman viel van den wagen en werd met gebroken been opgenomen. Burgemeester en Wethouders zonden bet volgende betreffende ver verhuring van jacht recht aan de Raad De paebttermijn van het jachtrecht op de aan de gemeente Amersfoort toebehoorende gronden, gelegen onder Amersfoort Hoogland, Baarn.Eemnes en Bunschoten, vervalt bij bet eindi gen van bet jachtseizoen iri dit jaar. Bij Raadsbesluit d.d. 21 Februari 1905, bijl. no. 1474, werden wij door u gemachtigd dit jachtrecht bij open bare inschrijving voor den lijd van zes jaren te vei huren in twee percee- len, als: I. de bosch- en heidegronden gele gen onder Amersfoort en Leusden, ter grootte van ongeveer 873 hecta ren. II. de onder de gemeenten Hoog land, Baain, Eemnes en Bunschoten gelegen bouw-, hooi- en weilanden, samen groot ongeveer 112 hectaren. De openbare inschrijving had ten gevolge, dat perceel I werd verpacht aan jhr. E. de Pesters, toenmaals wo nende te Amsterdam, thans te Zeist, voor f224 en perceel II aan den heer B. H. Paine Strieker, destijds te Baarn, nu te Bussum woonachtig, voor f 125 's jaars. Jonkheer de Pesters nu heeft zich bereid verklaard, het jachtrecht op nieuw voor zes jaren te willen huren voor de som van van f 150 's jaars. Met het oog op de geringe hoeveel heid wild, welke op dat terrein gescho ten wordt, volgens jaarlijks nauwkeu- r'g bijgehouden aanteekening van den huurder gemiddeld 26 stuks 's jaars, en in aanmeiking nemende, dat bij de inschiijving in 1905 de overige inschrijvingsbedragen aanzienlijk lager waren dan van jhr. De Pesters, name lijk nog twee van f75, komt ons de aanbieding van jhr. De Pesters zeer aarineemlijk voor. Van een nieuwe openbare inschrij ving verwachten wij geen hoogere pachtsom. Ook de heer Paine Strieker heeft ons verzocht, te willen bevorderen hem het jachtrecht op de door hem in 1905 gehuurde gronden voor het zelfde bedrag te doen behouden. Heigeen wij hierboven aanvoerden ten opzichte van het eerste perceel omtrent de inschrijvingsbedragen in 1905, geldt eveneens ten opzichte van dit jachtveld. Voor perceel II kwamen, behalve die van den tegenwoordigen huurder, toen nog inschi ijvingsbiljetten in ten bedrage van f 55 en f 35, alzoo ook belangrijk lager dan bet door den heer Paine Strieker ingeschreven be drag. Bovendien bepaalt zich de jacht op deze velden hoofdzakelijk tot water wild hetgeen gewoonlijk zeer wissel vallige resultaten opleverd. Met een huurprijs van f 125 achten wij het jachtrecht op deze terieinen dan ook goed betaald, terwijl van eene openbare inschiijving naar onze stel lige overtuiging geen hoogereopbrengst is te verwachten. Naar aanleiding van het bovenstaan de hebben wij de eer uwe vergadering voor te stellen, ons te machtigen het jachtrecht op de hiervoor omschreven aan de gemeente Amersfoort toebe hoorende gronden voor den tijd van zes jachtseizoenen, en wel over die van 1911/1912 tot en met 1916/1917 te verhuren. a. aan jhr. Ernest de Pesters, te Zeist, de bosch- en heidegronden gele gen onder de gemeenten Amersfoort eri Jjousden voor de som van f150 's jaars. b. aan den heer B. H. Paine Strieker, te Bussum, de bouw- en booi- en wei landen gelegen onder de gemeenten Hoogland, Baarn, Eemnes en Bunscho ten voor de sorn van f125 's jaars. Zalmen in Neilerlandschc beken. In-verschillende bladen zijn in den laatsten iijd verschillende berichten voorgekomen over vangsten van zal men in Nedeilandsche beken, zooals de Linge, de Oude IJse! de Aalten- sche beek, de Hackfortsche beek, de Polsbeek, de Schipbeek, de Vecht enz. In het geheel zijn, voorzoover ons bekend is geworden, tot nu toe een dertiental zalmen in Nederlandsche beken waargenomen. Wij hebben hier ongetwijfeld le doen met een zeer merkwaardig verschijnsel, dat zeker de aandacht verdient van allen, die belang stellen in het leven van den zalm of daarvan een studie maken. Aan welke oorzaak het opzwemmen van deze zalmen in onze beken moet worden toegeschreven, valt zonder meer niet uit te maken. Evenmin is het bekend, of het aantal niet nog grooter is geweest dan zich nu laat beoordeelen. Vast staat het intusscheu, dat het van het hoogste belang ge acht moet worden omtrent het verblijf van deze zalmen zooveel mogelijk ge gevens te verzamelen en tevens na te gaan, of het verschijnsel zich in den a.s. herfst zal herhalen. Al wie om trent de aanwezigheid van zalmen in Nederlandsche beken iets heeft ver nomen, wordt beleefd verzocht nit le willen mededeelen aan de Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij te Utrecht onder vermelding van na dere bijzonderheden. Zoo noodig wordt ook gaarne een plaatselijk onderzoek ingesteld in die beken, waar men meent zalmen waar genomen le hebben, zonder dat deze evenwel werden gevangen. Laat nie mand mededeelingen achterhouden. Hier staat een groot belang op het spel. Een doorbraak. Uit Antwerpen wordt gemeld: Zaterdag en Zondag woei er een hevige storm over Antwerpen. Maar dit belette niet dat duizenden zich door wind en ontij en door de dikke zwarte havenmodder naar het Noorden be gaven om te zien. Aldaar, op No. 62, Lefeberedok, is de dam, die den Zuidkant van dit dok van het in aanbouw zijndegroot Droog dok scheidde, onder de geweldige drukking van bet water bezweken en doorgebroken. De reeds uitgegraven hoek, lang ruim 200 meter, breed ruim J0 meter en diep bijna 12 meter stroomde in enkele minuten tijds ge heel vol. Van den dam zelf, 10 meter dik en versterkt met zwaar getimmerje, blijft niet veel rneer over dan een paar kort afgebroken balken, hangende in een aardhoop, die nog steeds brokkelende is. De straatweg, die er over lag en naar de afgelegen, uitgestrekte Siberia- dokken leidde, twee hefkranen en verder materiaal, loodsen en gaslan taarns, kortom alles wat er op of nabij was, is in de diepte verdwenen. Ook

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2