IK KM KOKEN. DE WITTE WINKEL Bi Voor Huis en Hof. Advertentie». JOHANNES filJSBERTUS DE JAGER, TE KOOP TE KOOP belangrijke partije AFBRAAK Amersfoortscli Wissel- en Effectenkantoor Lam at son Bouwer Co. de Zuidmuur van het Lefeberedok is over een respectabele lengte ingestort. Onder den barren hemel van deze natte, stormachtige Februari maand doet het treurig aan, blokken metsel werk. heipalen, hefboomen, verwron gen ijzeren stangen en schoorsteenen over den groolen, gelen, onverhoeds ontstanen klotsenden waterplas te zien uitsteken. Het kostbaarste gerief, elec- triscbe pompen en motoren, heeft men onmiddellijk opgehaald', maar verder ligt alles wat bijna 2U0 werklieden bij hun arbeid gebruikten, verdronken. Hiermede is het werk. van een jaar ongedaan gemaakt en zal de haven van Antwerpen eenige maanden langer dan voorzien werd moeten wachten op het droogdok, dat aan de grootste zee schepen toegang zal verleenen. Een leelijke streep door de rekening want zulk dok is er noodig als brood en het is niet zeker, dat het stadsbestuur legen de firma Dijksterholf en Wid- mann, een Duilsche maatschappij, aan welke de werken werden toevertrouwd, geen ontevreden gezicht zal opzetten. Nochtans verzekeren de ondernemers, dat het onheil het hun niet onmogelijk gemaakt heeft, het Droogdok binnen den bepaalden tijd. drie en een half jaar, kant en klaar af te leveren. Het zal hun echter een meer-uitgave van om en bij de 300.000 gulden kosten, een enorm bedrag, als men bedenkt dat het geheele werk voor iets meer dan 2 millioen gulden aangenomen werd. Er is over de aanbesteding van het Droogdok heel wat te doen geweest en enkelen hebben het niet best kunnen verdragen, dat het werk ten slotte aan een vreemd buis werd toevertrouwd. Men ontzag zich niet van onregelmatig heden te spreken en onderwierp de werkmethode, door de Duitschers voor gesteld, aan een critiek, die klaar blijkelijk niet aan welwillendheid toe te schrijven was. De politiek kwam er ook nog met haar bijltje bij en reeds blijkt uit een paar kleine berichtjes in clericale bladen, dat men aan die zijde overweegt, in hoeverre uit het ongeluk munt te slaan is. Wij zijn in België Ieder kind te Antwerpen weet dat de grond ten Noorden van de stad niet vast is. Ter plaatse waar het Droog dok uitgegraven wordt, liep in vroegere tijden een warnet van beken en rivier tjes, waarvan de beddingen ria eenig graven nog duidelijk te vinden zijn. Bovendien werd in de laatste jaren de grond in den omtrek opgehoogd met allerlei afval en het schijnt dat (laai in de eerste ooi zaak van het ongeluk gezocht moet worden. De dam, die nu doorgespoeld is, leunde met zijn eene uiteinde legen een wal, bestaande uit aangevoerd straatvuil. liet water zijpelde reeds van den aanvang af aan die zijde door, soms meer. soms, min der, tot het, ondanks alle maatiege- len niet mepr te keeren was, en dam en kaaimuur medesleeple. In hoeverre dit met de waarheid strookt, zal een nader onderzoek uitwijzen. Het overstroomde Droogdok grenst aan de tegenovergestelde zijde van de opening waardoor het water zich een weg heeft gebaand, aan den Feidman- duspolder, denzelfde, waar een paar jaren geleden, de groote brarid der houtstapels gewoed heeft Deze polder ligt tamelijk diep onder het peil en is van het Droogdok gescheiden door een dam van ruim 50 meter dikte. Hier dreigde nu onmiddellijk na het volloopen van het Droogdok, een veel grooter onheil dan het nu gebeurde. De dam n,l. bestaat eveneens als de wal, uit onvast straatvuil. Men vreesde dat hij de drukking van het binnen gedrongen water niet houden en toe geven zou. Ware dit voorgevallen, dan zou de doorbraak een waren ramp geworden zijn. De Ferdinanduspolder ware overstroomd, wat op zich zelf nog niet zoo erg geweest zou zijn, omdat de talrijke houtstapels, die er zich op het oogenblik bevinden, geen andere dan een in dit geval gemak kelijk in te halen waterschade geleden zouden hebben; maar het peil in alle dokken zou plots minstens 1 meter gedaald zijn en vele schepen zouden grond geraakt hebben. Dit gevaar is echter gekeerd door tijdig genomen maatregelen, Men heeft den dam met zakken zand voldoende versterkt. 200 siadswerklieden zijn daarvoor ander- halven dag in de weer geweest. Ontploffing aan de Hembrug. Zaterdagmiddag omstreeks halft,wee is aan de Munitiefabriek, afdeeling vuurwerkerij, een ernstig ongeluk ge beurd. Terwijl men bezig was met het vullen van slaghoedjes, een werk dat dagelijks geschiedt, ontplofte door een tot nu toe onbekende oorzaak een gedeelte slagsas, waardoor de sergeant majoor H. de Ruyter dadelijk werd gedood. De bij hem aanwezige werkman J van der Horst is zeer zwaar gewond, doch zijn toestand is vrij gunstig. Hij is per brancard naar zijne woning te Zaandam vervoerd. De overleden sergeant-majoor, die ook aldaar woonde, is in den namid dag daarheen gebracht. De ontploffing heeft eenige schade aan werktuigen teweeggebracht. Door het di oevige ongeluk heerschle er, zooals men begrijpen kan. nog al groote verslagenheid onder allen die op deze afdeeling der fabriek werken. Omtrent de oorzaak der ontploffing bestaat nog volstrekt geen zekerheid. De vulling van de slaghoedjes ge beurde ook ditmaal met dezelfde stof slagsas genaamd zooals gedurende de laatste drie jaren steeds gebruike lijk is. De sergeant-majoor De Ruyter woog de hoeveelheden af, welke door den werkman van der Horst in de machine werden gedaan. Even tevoren bad de Ruyter weer eene hoeveelheid aan van der Horst ter hand gesteld en deze had die in een koperen bak gedaan, toen plotseling de ontploffing volgde. De Ruyter werd door een der beide koperen roeden, welke bij bet vullen gebruikt worden en die den vorm van een liniaal hebben, doodelijk in de boist getroffen. Van der Horst heeft vermoedelijk een slag gekregen met de andere roede, maar in dit geval waar schijnlijk met den platten kant; bij den sergeant-majoor drong de roede met de punt in diens borst, waardoor hij zeer waarschijnlijk terstond in bel hart werd petrollen. Van der Horst heeft uitwendig geen ander letsel dan een paar niet ge vaarlijke hoofdwonden gekregen. Zijn toestand was gisteren beviedigend; het is echter niet onmogelijk, dat hij inwendig nog gekwetst kan zijn. Toen men hem vond, lag hij bewusteloos op den grond. Hij kan zich van het gebeurde niets herinneren en kon dus ook niet zeggen wat naar zijn ooi- deel de. oorzaak van -de ontploffing was. Er waren op het oogenblik van bet onheil tien personen in het gebouw aanwezig; geen van de overige heeft eenig letsel gekregen. Van het gebouw werden eenige ruiten verbrijzeld. De Ruyter was 4G jaar oud en ge huwd, doch had geen kinderen. Van der Horst heeft eene vrouw en drie kinderen. Gisteravond was zijn toestand bevredigend. Het stoffelijk overschot van De Ruyter zal worden overgebracht naar Alblasserdam, om aldaar te worden ter aarde besteld. Holland op zijn smalst? Naar aanleiding van het bericht, dat de Nederlandsche officieren Visser. Coblijn en Ter Poorten te St Job zijn aangekomen om er onder leiding van graaf d' Hessel het vliegen te leeren, schrijft De Kampioen het vol gende «Ons land bezit drie uitstekende vliegkampen, waar zich al heel wat iqilitairen op den grond bewogen hebben, en toch gaan deze officie ren voor hunne hoogere plannen naar elders «Waarom aflet is ons niet met zekerheid be kend, doch wij hebben hooren verlui den ter wille van de kosten! »De buitenlanders, om bijzondere reclamedoeleinden vei moedelijk, heb ben gratis vliegoriderricht aangeboden, en het zal dus uitloopen op een spe culatieve, dat er niets breekt, want anders kon het wel eens leelijk in de papieren loopen. Wanneer men nagaat, dat verschillende vliegers van naam al menig toestel in gruizelementen hebben doen vallen wij noemen bijv. Wijnmalen, wien dit al driemaal is overkomen, zooals wij hoorden dan is het begrijpelijk, dat flinke maat schappijen, die geen dusdanige reclame noodig hebben, weigeren om zulke voor stellen te doen. «Nu rijst de vraag: Ligt het niet op den weg der Regeering om deze officieren, die toch waai lijk hel vliegen niet gaan leeren om er voorstellingen mee te geven, of door deelneming aan wedstrijden, geld ermee te verdienen al ligt daar niets afkeurenswaar digs in ook geldelijk voldoende te steunen in deze voornemens? »Is dan niet reeds bewezen van hoe veel nut de vliegmachine voor militaiie oefeningen en berichtgeving kan zijn «Staat niet aan het hoofd van den Raad van Commissarissen der nieuwe Maatschappij voor Luchtvaart de naam van generaal v. Heutsz, den map met den vèrzienden, helderen blik, van krachtig willen en snelle dooi tastend heid «En toch «Laat toch Holiandsch blijven wat Hollandscli kau zijn. De Europecsche rondvlucht. Het is nu zeker, dat de rondvlucht van Parijs via Berlijn, Brussel, Londen weer naar Paiijs terug zal doorgaan. Het Parijsche Journalvan welk blad het plan is uitgegaan, heeft de Fransche legeering verzocht de be middeling in te roepen van den gezant te Berlijn, om te vragen hoe bet Duitscbe gouvernement over d6 zaak denkt. Dit is geschied en men heeft van minister Von Kiderlen Wachter toezegging ontvangen, dat van over heidswege de uitvoering van bet plan zal worden gesteund. De verschillende besturen van steden en dorpen langs het traject van den vliegtocht krijgen de officieele opdracht, ook, hunner zijds het noodige te doen om de Duilsche Lucbtvaarivereeniging en de Veieeniging van Duilsche vliegers be hulpzaam te zijn. Deze beide vereeni- gingen zullen voor de regeling van den wedstrijd zorgen, voor zoover die op Duilsch grondgebied is. De dagen van 4 tot 18 Juni worden er voor vrijgehouden en gedurende dien tijd zullen geen andere vliegwedstijden worden gehouden. In Frankrijk en België hebben de Aéroclubs de leiding. De Belgen hopen, dat Luik als lusschenstation zal worden aangewezen en in Nederland zijn, gelijk men weet, Soesterbergen Rijen aLpleisterplaatsen gekozen. In Engeland heeft d6 Standard een som van ruim 30,000 gulden voor de uitvoering van het plan beschikbaar gesteld znodat nu in 't geheel ruim 200,000 gul len aan prijzen bij elkaar is. behalve de uitgeloofde en nog uit te loven prijzen voor de beste vluchten van plaats tot plaats. Bij koud weer stialen de kippen veel warmte uit en hebben ze dan groote behoefte aan vetrijk voedsel. Vetkanen door het voèr is heel goed en voorts vetrijke zaden. Lijnzaad of koolzaad zou daarom wel zijn aan te bevelen, maar de kippen, houden niet erg van deze ietwat bittere zaden. Zonnebloemzaden zijn uitstekend; dit zaad houdt de hoenders warm, brengt ze gemakkelijk door ruien heen en doet ze spoedig leggen. Slechts kleine hoeveelheden. Iedere kippenhouder moet, zoo mogelijk, zonnebloemen te len groote Russischeze sieren tevens den tuin op. In den winter moeten de hoenders ook geiegeld groenvoèr hebbenmen hange koolstronken op, waartegen ze moeten, opspringen om er van te pik ken, dat geeft beweging, 's Morgens geve men ze warm voeder, overdag graan: nu eens tarwe dan weer gerst of haver, dus afwisseling moet er zijn. Ook een laag kaf in het hok, waarin ze krabben kunnen, is uitstekend. Wie eieren wil rapen in den winter, moet ook in dien tijd zorgen voor dierlijk voedsel: wat 'vleeschvoedermeel, min stens 10 gram per dag en per kip. Bij vrij strenge vorst mag men 's mor gens warm drinkwater ook niet ver geten. De geit is van nature aangelegd, evenals de gemzen en antilopen, op klimmen en vrij rondloopen 't is dus ouzinnuig om zulk een dier steeds in een klein bokje of in een dompi- gen, donkeren stal vastgebonden of opgesloten te houden dat is een kwel ling. Op die wijze moet het dier wel verslappen, gevoelig worden voor den minsten toeht, en ontaarden. De melk der geit zou ook in smaak en voedings waarde winnen, als zij geregeld in de buitenlucht kwam. Santonine wordt wel aan kinderen ouder dan 2 jaar tegen ingewandswor men toegediend in giften van 0.020 0.050 gr. Dit kan gevaarlijk zijn. Baxter vertelt van een kind, dat na toediening van 0.030 gr. op ongeveer 8 gr. wonderolie een groot aantal wor men kwijt raakte, maar daarna ernstig ongesteld werd. Twee dagen lag hel onbeweeglijk, zonder de oogen te ope nen daaina trad beterschap in, maar bleek het kind blind te zijn geworden. Na twee maanden bestond de'blindheid nog. Een waarschuwing voor ouders, die op eigen initiatief hun kinderen wormkoekjes toedienen. Heete spijzen en dranken zijn, vooral voor kinderen, gevaailijk. Het heete voedsel bèschadigt de teere slokdarm en halsorganen, verlamt de werkzaam heid der slijmvliezen, bereidt daardoor allerlei ziekten, catarrh, influenza en dipbtheritis, voor. Ook ligt hierin een der hoofdoorzaken van de in zoo erge mate toenemende kankerziekten in de tong, den slokdarm en de maag. Opvoeding: Het geheim der opvoe ding tot welvoegelijkheid en goede vormen is eenvoudiger, dan men zou kunnen geloven. Het is in dezen enke len zin opgesloten Verooi loof u nooit in uw huiskamer een woord, een blik, een handelwijze, die anders is dan uwe woorden, blikken en daden zijn in het voornaamste gezelschap. Richt uw huisgezin zóó in, dat ge uw kinde ren naar een vreemd huis kunt laten gaan. zonder vrees, dat zij zich in eenig opzicht zullen misdragen, of dat zij in iels znllen te kort schieten. Observator. Opgave van de Vercciiigiiig HANDEL e n N IJ V E K II EI D\ van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit ziin vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 8 tot en met den 14 Febr. 1911. GEVESTIGD. J. B. Cornelisse, van Inf.-kazerne n. Westsingel 32. W. H. Wilbrink, van Buurmalsen naar Utr. w eg 12. C.F.Brusewitz,v.Harderwijkn Stationsstraat21a. M. van Someren, van Hilversum naar Tolstraat 13 >T. Maassen, van Inf -kazerne naar Kampstraat 75. A. Terschegget, van Hilversum naar Hellestraat 12. G. Meerwijk, van Hilversum naar Hellestraat 12. J. van Diermen, echtg. van P. Frederiks, van Hilversum naar Dalstraat 6. J. J. Wilbrink, van Tiel naar Utrechtscheweg 12. S. de Vries, van Wijk bij Duurstede naar Hen drik van Viandenstraat 2S. J. C. Vizee, van Wijk bij Duurstede naar Hen drik van Viandenstraat 2S. E. van Nus, van Soest naar Hellestraat 93. H. J. Westerbos, van Mijdrecht naar Schimmel- penninckstraat 21. J. Schuddeboom, van Smallingerland (Dragten) naar Aldcgondcstraat 89. C. Langras, van Rulirort naar Soesterweg 239. C. C. de Bloois, van Naarden n Koninginnelaan 1. G. G. van "clcr Berg, van Watergraafsmeer naar Leusderweg 90. J. Kraaikamp, van Baarn naar Koningsstraat SI. G. Roozendaal, van Barneveld naar Kampstraat 10. J. R. van de Paverd, van Vecnhuizen gem. Zorg naar Hellestraat 35. B. Wijnands, vanHaarlem naar Utrechtscheweg 25. C. Meeleren, van Den Haag naar Olicsteeg 2. J. E. Bercntsenpvan Zelhem n. Utrechtscheweg 123. J. M. V ermeulen, van Culemborg n. Langestraat 19. VERTROKKEN. A. van Huijzcn, van Breedestraat 5G naar Utrecht. A. M. van Huijzen, van Breedestraat 5G n. Naarden. L. Pijl, van Hoogeweg S naar Nijmegen J Koudijs, v. Oude Dieven weg 19 n. Noord-Amerika G. van Surksum, van Kampstraat 43 naar Kollum. A. Willigen burg, van Bolderstraat 20 n. Hilversum. A M Storm, van Valkestraat 37 naar Amsterdam. F. C. Wurpel, van Kruiskamp 49 Daar Amsterdam. J. H. van Bilderbeek, van Westerstraat 9 naar Amsterdam. M. W. van den Brink, van Langestraat 38 n. Zeist. W. van den Berg, van Groenesteeg 4naar Hoogland. H. A. Voskuilen, van Soesterweg 155 naar Utrecht. A. M. Ossendrijver, van Lagoweg 17 naar Soest. S. H. Vogel, van Soesterweg li 5 naar Harderwijk. M. H. J. Pol, van Hof 11 naar Leiden. H. S. Les, van Arnhemscheweg 51* n. Groningen. W. Klootwijk, van Muurhuizen 141 naar Besoijen. S. Swier, van Havik 4 naar Militair hospitaal. S. Dijkers, van Langestraat 39 naar Amsterdam. H. G Smocing, van Kampstraat 26 naar Apeldoorn. A. M. J. Akkermans, van St. Andriesstraat 10 naar Den Haag. J. F. E. de Roij van Zuiidewijn, van Arnhem- seheweg naar Amsterdam. Heden overleed na een langdurig lijden, onze geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer jn den ouderdom van ruim 57 jaren. Amersfoort Wed. J. G. DE JAGER- Keekhofp.' Amersfoort E. DE JAÓER. Santa Isabel, Puerto Riet, J. €f. C. DE JAGER. I Ajaei-sfoort, H. C. C. DE JAGER. Amersfoort, G. C. DE JAGER. I Ameesfookt, 21 Febr. 1911.1 Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden' met het overlijden onzer geliefde Echtgenoote en Moeder JOANNA JACOB A NEYSSEL betuigen wij onzen hartelijken dank. Ameesfooet, 22 Februari 1911. Uit aller naam, J. GERD. KLEBER. als 100000 steenen, 30000 dak pannen, 500 witmarmeren tegels, 1000 M3 grove puin, 158 M: Kalk- puin, 20 schoorsteenmantels, ver der vele balken, planken enz,. Te bevr. bij Gebr. v. SEUMEREN, Vleutenschevaart 910 of sloo- perij a/d Oudegracbt, bij de Smeebrug te Utrecht Zoo j uist verschenen Geïll. Handboek voor degenen, die de keuken in het algemeeD en de behandeling der gerechten in het bijzonder willen leeren. Voor Nederland bewerkt door II. M. S. J. DL HOLL, Directrice der Industrie- en Huis houdschool te Amersfoort. 500 bladzijden met 271 afbeeldingen. PRIJS Ingenaaid f 2.Geb. f2A0. Voorhanden bij den boekhan delaar G. J. SLOTHOUWER. (Mr. S. G. van Welderea Baron Rengers) KORTE GRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's Effecten. Incas8eering van Wissels en Quit: Vreemd Geld Wissels op Binnen- en Buitenland Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ZUIVER WOLLEN; HALFWOLLEN -: KATOENEN rRICOT-i RAMEH-EN NET-: ONDERGOEDEREN FabrihaaMrtJansen/^N^ C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. Muurhuizen 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. S a f e -1 irrrcti 1111 g UMW, Zij, die in werkelijkheid genezing willen viDden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitzallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herètel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit fs 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftfid getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3