NIEUW! Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. gflfentemee BERICHT. IN HET LAAGLAND. No. 16. Zaterdag 25 Februari 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIW WIlENSHAfi ES ZATERIIA6 RAADSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. DE PRINSES. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno 09. AD VERTENTIRN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7V, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het acht-en-veertigste nummer van mm wordt heden aan onze geahonneerden verzonden en bevat o.a. de volgende illustt aties Hendnk Willem Mesdag. Speciaal opname, bij gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag. De nieuwe Mode 1911: »La Kobe pantalon," en »la Robe Pacha.x met twee foto's. Wie is Billiken'? met foto. Henri Albers in den titelrol »Macbeth« Dr. H. J. de Dompierre de Chaufepié. Prinses Juliana op een rijioer. Dynamiet ontploffing te New-York. Spoorwegongeluk bij Berlijn. De Pest in China. Bewoners van het eiland Siberoes (Mentawei eilanden) waar Luitenant L. J. Jochern vermoord werd. De Amsterdamsche vliegenier C. v. d. Berg, met zijn vliegmachine van eigen vinding. Het nieuwe tooneelstuk «Spel van den Sabbaths, met foto van het vierde bedrijf, De vliegenier Moissant met zijn katje. Ernstige brand te leiden. Een monumentale vogelkooi. De kinderwagen, door Z H. Pakoe Alam aan Prinses Juliana aangeboden. Het jaarfeest der Ned. Banketbakkers- vereeniging, Het bestuur der Ond. Off. Vereen »Door Vriendschap Vereemgd.s De wonderdokter A. J. de Haas. De verdronken, begraven en weder levend geworden vader. Acht portretten van bekende land- getiooten. Tenslotte, boeiende lectuur, waar onder »Een gelukkige teelu door J P. Zoomers zijnde in d»n. door de directie van »Pak me Mee« uitge schreven Novellen-wedstrijd, bekroond mei den zesden pi ij-. Het vervolg van den roman »8l3«; de rubriek van Redacteur X en het Kindernummer »Ons Prinsesje." De geabonneerde wonende wenscht zich te abonueeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'U cents thuis bezorgd. Geneeskundige dienst. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betredende de benoeming van een Gemeentegeneesheer. Uit ons rapport van Januari 1910 Afd. I no 85 (gedrukte stukken pag. 8 en volg,) betreffende de motie van den heer Hijkens inzake de combinatie van de betrekkingen van Gemeente geneesheer en Directeur van bet St. Elisabelhs-gast- of ziekenhuis, is hel uwe vergadering bekend, dat naar onze meening door U eene beslissing betreffende die combinatie zou moeten worden genomen, zoodi a de benoeming van den betrokken Gemeente-genees heer expireert (1 Maart 1911). Op een desbetreffend verzoek deelde ons college in zijn antwoord op de afdeehngsversUgen (antwoord van 18 October 191)9. Afd I. no. 138(5; bijl. Raad 362, gedrukte stukken pag 189 en volgende) mede, dat wij up de aldaar vermelde gronden de ge noemde combinatie niet wenschelijk achten. Daarom werd in uwe ver gadering van 26 October 1909 een motie van den heer Rijkens ingediend, welke motie in ons bovengenoemd rapport van 15 Januari 1910 behandeld en in uwe vergadering van 25 Januari 1910 besproken werd. Zooals u bekend is, werd in die vergadering deze motie verworpen. Uit deze mispraak van uwe ver gadering meenen wij e enwel niet de conclude te mogen trekken, dat daar mede deze als afgedaan beschouwd kan worden, omdat destijds verschil lende le ien tegpri de motie stemden, van oordeel zijnde bat deze aangelegen heid destijds niet geregeld kon wor den maar daaimede gewacht moest worden tot een nieuwe benoeming aan de oide g°steld kon worden. Dit tijd-tip zal thans weldra aan gebroken zijn Ons college staat, ook na de ge wijzigde samenstelling, op hetzelfde standpunt als vroeger t w. dat het in beginsel de genoemde combinatie niet wenschelijk acht. Met liet oog hierop meenen wij, dat bet tnans de meeste aanbeveling verdient, dat uwe vergadering ons machtigt eene oproeping van sollici tanten te doen, op (at die leden uwer vergadering, die meenen wegens de ongewenschte combinatie nietopderi tegenwoordigen titularis te mogen stpmmen, bun stem op evenrueele sullicilanlen kunnen uitbrengen terwijl dan zij, die in de combinatie geen bezwaar zien bij het aarr de orde stellen der benoeming, hnn stprn op den tegenwoordigen titularis kun nen uitbrengen. Aan de machtiging tot het doen eerier oproeping zal dus niet de con clusie ontleend kunnen worden, dat uwe vergadering zich tegen de com binatie uitspreekt; deze vraag zal be slist moeten worden bij de later vol gende benoeming. Het voorstel strekt uitsluitend om die leden uwer ver- gadering, die eene herbenoeming niet wenschelijk achten, in de gelegenheid te stellen bunne keus op een ander persoon te doen. Indien hiertoe door uwe vergadering wordt besloten, verzoeken wij U levens ons te machtigen, tijdelijk in den dienst te voorzien. 1'' Straten. Benaming. /Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het veranderen van de namen van eenige stralen, Naar aanleiding van de verzoeken door eenige uwer leden in de Raads vergadering van 10 Januari j I. geuit tot het biengen van wijziging in de namen ian enkele straten, welke schier gelijkluidend zijn en hierdooi bij hei publiek verwarring veroorzaken, heb ben wij de eer U de volgende wijzi gingen voor te stellen: Wolferistraat woidl Eemstraat, ter wijl de overige straten op het »Sa>je« voortaan zullen heetenSluisstraat, Noordstraat, Hoogstraat, Dalstraat err Sastraat de Soesterdwarstraat wordt Brouwer- straal de naam Stalionsdwarstraat vervalt en de straat, welke tevoren met dezen naam aangeduid werd. wordt voortaan gerekend te behooren tot de Wilhel- nnnastraat. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Februari 1911, des namiddags ten half 2 ure 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de rekening over 1910 van hel fonds tot bevordering van de verzekei mg tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwil lige wei keloosheid. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot goedkeuring van de rekening over 1910 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der jaar wedde van Dr. A. J Wensinck. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting dienst 1910. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting dienst 191 I. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het veranderen van ile namen van eenige stialen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de Bouwver ordening. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot het vaststellen van een rooilijn. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende verhuring van jachtrpcht 10 Voorstel van Burgemeester en Wethouders betieflen Ie de benoeming van een gemeente-geneesheer 11. Nader voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende de levering van gas ten dienste van perceelen gelegen aan den Leusden- schen weg. 12. Benoeming van een onderwij zeres in <le nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort aan de i'unlenburgerlaan (vacature Mej. A G van Haselen). 13. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op hei Mid delbaar Onderwijs (vacature Jlir. Dr. E. TeiXeira de Mallosj. 14 Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature de heer J. W. Jorissen). De voordacht voorde benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare Lagere School 3« soort aan de Puntenbnrger- laan bestaat uit: I. mej. D. C Kraa- nen, 2 mej G. Vonk, 3. rnej. J W. L. S Richard. Voor de benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, worden door Bur gemeester en Wethouders aanbevolen de heeren: 1. H C. A. de Jong, 2 mr. H. J. M. van den Bergh. Voor de benoeming van een lid van de commisre van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, worden door Burgemeester en Weihouders voor gedragen de heeren: 1. H. de Jong, 2. H. W E. Viijdag. 16) i/Maak, datje weer in j e huis komt, en gooi haar er dan uit. Het is me er eentje, en als men bedenkt waar hij haar gevonden heeft, dat wijf..." Tsy- boukine luisterde, maar hij bewoog zich niet. nZijn eigen huis of dat van een ander, wat geeft dat, mits men er goed behandeld wordt en dat de vrouwen niet den baas spelen. Ik heb mijne Nostasia zeer betreurd, 't Was een goed vrouwke, ze zeide altijd maar: «Makosietsj koop een huis, Makosietsj koop een paard." Stervende zei ze nog: Makosietj koop een drajki dan behoef je niet meer te loopen." En ik heb nooit iets anders voor haar gekocht dan koek." De Kruk stond op, om naar huis te gaan, naar de fabriekIokof stond eveneens op en ze gingen, al pratende, samen weg. Toen ze ongeveer vijftig passen weg waren, stond Tsyboukine ook op en liep achter hen aan, met I onvasten tred, alsof hij op 't ijs liep. Het dorp was reeds in avondscheme ring gehuld en de zon scheen alleen nog maar op den kronkelenden weg daar boven. De meiden kwamen met de kinderen uit het bosch, beladen met mandjes vol champignons. Vrou wen en meisjes kwamen in groepjes terug van het station, waar ze wagons met steenen hadden geladen. Haar neus hare wangen waren bedekt met stof van roode steenen. Zij liepen te zingen. Lipa liep voorop, zij zong met haar zwakke stem en maakte trillers, terwijl ze triomfantelijk opwaarts keek, blijde dat Goddank! die dag al weer om was en dat ze kon gaan rusten. Midden tussehen de andere vrouwen liep hare moeder, met een pakje in de hand, doodvermoeid en buiten adem. «Goeden avond, Makarietsj,» zeide Lipa toen ze den Kruk zag. "Goeden avond Lipiijnka!" zei de Kruk verheugd. "Vrouwen en kinde ren, houdt toch van den rijken tim merman. Kinderen, kinderen, (hij snikte): mijne lieve....» Iokof en de Kruk vervolgden al pratende hun weg. Na hen, ontmoetten de vrouwen den ouden Tsyboukine, en eensklaps zwe gen ze allen. Lipa en Prascovia bleven even staan, en toen de oude man hen genaderd was groette Lipa hem eer biedig en zeide "Goeden avond, Gregori Petro- wietsj.» Hare moeder begroette hem even eens. De oude man bleef staan, en keek beiden aan, zonder een woord te zeg gen. Zijne lippen beefden en zijne oogen schoten vol tranen. Lipa haalde uit het pakje van hare moeder een stukje gortekoek en gaf het den grijs aard. Hij nam het aan en begon er dadelijk van te eten. De zon was ten slotte ondergegaan. Haar laatste schijnsel op het steile pad stierf weg. Het werd koud en duister. Lipa en Prascovia vervolgden haar weg, telkens het teeken des krui- ses makende. Voor de poort, die men de roode poort" noemde, van het monniken klooster van N.... hield eene calèche stil, bespannen met vier prachtige paarden. De priester-monniken en de nieuwe lingen, die in menigte verzameld wa ren, voor dat gedeelte van het gebouw, dat voor de adellijke personen gere serveerd werd, hadden reeds van verre, aan den koetsier en aan de paarden, de dame herkend die in de calèche gezeten was: hunne goede bekende, prinses Vera Gavrilofna. Een oude man, in livrei gekleed, sprong van den bok en hielp de prinses uitstijgen. Zij lichtte haar zwart voiletje op en ging langzaam verder, om den zegen te ontvangen van al de priester monniken. Daarna schonk ze den vreemdelingen een vriendelijken groet en begaf zich toen naar hare vertrek ken. "Vertel me eens," zeide ze tegen de monniken, die hare bagage droegen, "hebt ge u verveeld zonder uw prinses? Ik ben eene heele maand weggeble ven, maar nu ben ik er weer: kijk uwe prinses nu eens aan. Waar is de kloostervoogd? Mijn hemel ik brand van ongeduld. Die bewonderenswaar dige grijsaard.... Ge moet er allen trotsch op zijn, dat ge zulk een klooster voogd hebt....» Toen de kloostervoogd bij haar kwam, uitte de prinses een kreet vau verrukking; zij kruiste de armen op de borst, en ging naar hem toe om zijn zegen te ontvangen. «Neen, neen, geef mij uwe hand om te kussen,» zeide ze terwijl zij zijne hand greep en die tot driemaal toe kuste. "Hoe gelukkig gevoel ik mij, vrome vader, nu ik u eindelijk terug zie! Ik durf wedden dat u uwe prin ses vergeten zijt, en ik.... ik was met mijne gedachten voortdurend in uw klooster.... Men is zoo gelukkig hierl Er ligt eene eigenaardige bekoorlijk heid in dit leven voor God, verre van de ijdelheden der wereld, dat gevoel ik met heel mijne ziel, vrome vader, maar ik kan het niet zoo uiten." De wangen der prinses werden plotseling met een blos bedekt, en de tranen kwamen haar in de oogen. Zij sprak zonder ophouden, in één adem door en de kloostervoogd, een grijsaard van zeventig jaar, ernstig, leelijk en ver legen, luisterde zwijgend toe, slechts af en toe met eene militaire, scherpe stem antwoordend«Juist zoo uwe Hoogheid... Ik versta... Ik begrijp...» Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1