ASTHMA. PREDIKBEURTEN. reclame! BINNENLAND, Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws, reclame. In de klanwen van een nierziekte. de belangen der vreemdelingen. Zooals men weet is de toestand op Haïti zeer hachelijk. Volgens de »Retsj« zijn bij een noodlottigen brand in het bioscoop theater te Bologoje 183 menschen om het leven gekomen. Maar de berich ten omtrent het aantal slachtoffers verschillen nog. Maandagavond waren er 93 dooden uit het puin gehaald. Er waren bij het uitbreken van den brand 245 personen in de schouw burgzaal. Het theater was eigendom van den gewezen acteur Davydof en zijn broeder. Davydof stond zelf aan het toestel en riep bet publiek toe «Nu komt er een botsing van twee spoortreinen. Schrikt maar niet van het geweld!* Door een onvoorzichtige beweging sliet hij toen een flesch met aether om, waarop terstond eene ontploffing volgde. Davydof riep den toeschouwers toe «Brand! brand!* Maar niemand be greep hem. Allen meende dat er een voorstelling van een brand gegeven werd en lachten. Maar opeens ont plofte de ballon met waterstof. Nu bemerkte het publiek dat er werkelijk brand was en er ontstond een vrees lijke paniek. De vlammen sloegen in de zaal. Verscheidene menschen vie len in zwijn. Men vocht wanhopig om er uit te komen en velen geraak ten onder den voet. Vijf-en-veertig mannen w'sten zich een uitweg te banen. Zij kwamen buiten metbiand- wonden overdekt, en volgens som migen berichtgevers zijn al de overige toeschouwers om het leven gekomen, verbrand of onder bet instortende gebouw verpletterd. Er ligt een groote hoop onherkenbaar verminkte kinder en menschenlichamen of ledematen bij het verbrande gebouw. Onder de slacbtollers zijn geheele gezinnen: een vader en moeder met vijf kinderen; een politiebeambte met vier kinderen enz. De koopman Jakoflef kwam behouden buitenmaar toen bij zag dat hij alleen was, snelde hij terug, om zijn vrouw en kinderen te redden en ook hij kwam in de vlam men om. Vele ouders van omgekomen kin deren zijn krankzinnig geworden van smart. In de kerk te Bologoje is een lijk dienst gevierd voor de slachtoffers van den brand in het bioscoop-theater. Lange rijen ruw ineengeslagen bouten kisten met wat er over was van de dooden stonden op de kerkbanken. Onder de slachtoffers zijn drie ge zinnen uit één huis, te zamen 19 personen, die allen verbrand zijn. Een gegarandeerd middel tegen Verlichting gegarandeerd, anders geld terug. Dr. R. SCHIFFMANN's middel tegen Asthma faalt nooit in het geven van dadelijke verlichting in de ergste gevallen van Asthma. Men behoeft niet op de uitwerking te wachten het werkt direct, onmiddellijk en zeker, en geneest bepaald alle gevallen die genezen kunnen worden. Dadelijke verlichting wordt ge garandeerd in de hevigste aanval len, hoe zwaar de benauwdheid en hoe hardnekkig de kwaal ook is. Het betaalde geld voor een pakje a fl. 1.50 wordt teruggegeven door de firma bij wie het gekocht is, wanneer het middel in het gebruik niet voldoet. Dr. SCHIFFMANN's Asthma middel is verkrijgbaar bij de firma A. VAN DE WEG, Langestraat 23. (ook op schriftelijke aanvrage met inzending van fl. 1.65) met garan tie dat zij het tegen het volle betaalde bedrag terugneemt als het middel niet voldoet. H. M. de Koningin heeft als bekroningsprijzen op de Hoteltentoon- water gedoopt opaten, toen begreep hij, dat hij eene vruchtelooze poging had gedaan, door hier herstel te zoeken, ziek als hij was, en daarbij zonder geldt. Wordt vsrvolgd.) stelling enz. een groote zilveren me daille en een kleine zilveren medaille beschikbaar gesteld. Bij het eindexamen aan de Rijkstuinbouwwinterscboo! te Boskoop op 8 en 9 Maart slaagden de heeren C. J Augustijn, Bergen op Zoom O. J. Brouwer. FranekerJ. Dantuma, Oosterend; M H. Diepeveen, Boskoop; V. J. C. Goffin van der star. Den Haag; C. W. M. Hess, Rotterdam; R. de Jonge, Zuidhorn; J. A. Korten- hout, Amsterdam; H. J. Koster, Bos koop; H. K, van Lentiep, Den Haag; J C. Niemeijer, Hilversum A. Otto, Boskoop; A. E. Schabracq, Rotter dam; L. Swart, Sneek; J. van Tol, Boskoop; VV. van den Toorn, Boskoop. Bookmakers. De Vlissingsche commissie tot be houd van de bookmakerskantoren heeft aan den minister van justitie een particuliere audiëntie aangevraagd. Dezelfde commisie heeft besloten te Vlissingen. te Middelburg en te Goes de noodige gegevens te verzamelen, teneinde practische en financieele be zwaren tegen het uitdrijven van de bookmakers in een nieuw adres aan de Tweede Kamer uitvoerig uiteen te zetten. Het adres, dat Dinsdag en Woens dag ter onderteekening heeft elegen. is thans verzonden, voorzien van ongeveer 2000 handteekeningen. Padvindersbeweging. De fusie van de «Padvindeisorga- nisatie* en «Jonge Verkenners.® Naar wij vernemen is de fusie van de #Ne- derlandsche Padvindersorganisatie« en de groep «Jonge Verkenners* zoo goed als gereed. Eenige naamsver andering en bestuursverwisseling zal hiervan het gevolg zijn, terwijl ook de veelbesproken belofte in deze ver andering zal moeten deelen. Naar de Padvinderhet blad gewijd aan boyscout-beweging in Nederland, heden voorts meedeelt, zullen de plaatselijke comite's echter een groote zelfstandigheid behouden. Bij de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der muziekschool op heden, zal worden opgevoerd de operette «Feeënmacbt», tekst van H. M. van 't Kruijs. De opvoering ge schiedt door eenige leerlingen van de zangklassen onder leiding van den Directeur, den heer M. W. Petri, met welwillende medewerking van eenige jongedames uit Utrecht. Het ballet en de dansen zijn ont worpen en ingestudeerd door den heer l). van Bemrnel ie Utrecht. Daarna zullen eenige leerlingen, onder leiding van mej. Werst proeven geven van enkele oefeningen hytimi- sche Gymnastiek, naar de methode E Jacques Dalcroze. Een bal zal den avond besluiten. Ds. E. M. ten Cate hoop mor genochtend voor te gaan bij de gods dienstoefening van den Doopsgezinden, Kring, alhier. De heeren B. ter Haar Romeny en C. Verloop legden aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het candidaatsexamen the ologie. De akte nuttige handwerken werd alsnog verworven door de jonge dames G. A. J. M. Sluijter, A. C. M. Smit, D. Tromp, J. H. Verheij, C. M. Vinke, M. M A. van der Waals, J. M. Warmerdam en J. Witteman. De heer W. G. Klomp is be noemd tot lid-werkman, de heer H. Priem tot plaatsvervangend lid-werk man van den Raad van beroep voor de ongevallen-verzekering te Utrecht. De heer H. Koning, Arnhem- scbestraat 24, verwierf op de Inter nationale tentoonstelling voor hotel- industrie, welke te 'sGiavenbage wordt gehouden, een verguld zilveren me daille voor zijn inzending luxe-brood en beschuit. De kapitein H. J. Brackmanu van de Water, van het 5e regiment infanterie, wordt I Mei overgeplaatst naar het 7e regiment. De 2e luitenant H. G van Ever- dingen van het le reg. huzaren, ge detacheerd te Assen lot het geven van onderricht in het paardrijden aan officieren van onbereden wapens, keert 15 dezer met zijn detachement naar hier terug. De voorzitter der Oranjever- eeniging beeft van H. M. de Koningin een dankbetuiging ontvangen voorde gelukwenschen, telegrafisch aan H. D. namens de vereeniging aangeboden bij gelegenheid van het 12'/j jarig legeeringsjnbileum Maandag 20 Maart 's avonds 8 uur zal in de concertzaal «Amicitia» een Liederavond (soli en dueiten) ge geven worden, door de Dames A. Noor dewierReddingius, (sopraan) en P de HaanManifarges, (Alt), begeleid door den Heer Anton B. H. Verbeij. De inteekening hierop is opengesteld id Valkhoff s Boekhandel. Entreeprijzen zijn f150. Voor leer lingen der verschillende onderwijs inrichtingen f I. Indien Donderdag 16 Maart blijkt dat het verkochte aantal kaarten niet voldoende is, kan het vanwege de groote onkosten niet doorgaan. Gisteravond gaf bet gezelschap van Willem Royaards hier de 74sie voorstelling van »Lucifer«, hel bekende treurspel van Joost van den Vondel voor een volle zaal. Hoewel dit stuk zeer hooge eischen aan de spelers stelt, heeft het niettemin in elk op zicht hieraan voldaan en waren allen vol lot voor deze voorstelling, die inei recht een prachtvoorstellirig van ver heven kunst kan genoemd worden. De inhoud kan bekend geacht worden. Ontevreden over de rnacht den niensch gegeven, zijn sommige engelen op roei ig geworden en staan tegen de Godheid op met bet nootloilig gevolg, dat ze diep vernederd worden. Dit alles is gisteravond heerlijk weerge geven. Ieder der spelers beeldde zijn rol zoo natuurlijk uit, d t alle aan wezigen medeleefden den strijd en de smart Tot het schitterend welslagen van het geheel, zoowel als van de onder- deelen, droegen décors en costumes niet weinig bij, De cosiumes bekoor den en boeiden en waren passend voor deze omgeving. De zachte koraalmuziek van Hubert Cuypers deed de verheven heid van Vondel's drama nog meer bewonderen. Menigmaal hoort men de bewering uiteri, de geleerden zijn het er niet over eens, dat Vondel met de «Lucifer* bedoelde den opstand der Nedei landers tegen Filips II en som mige gedeelten doen ook wel deze gedachte postvatten. Hoe dit ook zij, Royaards leert ons Vondel kennen, als den grootsten dichter dien Neder land ooit bezeten heeft. Padvindersverhalen. Wij ontvingen van den heer J. Dus- seau, uilgever te Epe, ter recensie een atlevering van «Padvindersverhalen,» welke verhalen in 17 wekelijksche af leveringen a f 0.10 zullen verschijnen Padvindersveihalen Ja waarlijk, het is zoo! Dit is geen opgesmukts, fan tastische, serisationeele lectuur, neen deze verhalen zijn door en door ge zond. ze zullen onze Padvinders van bet begin tot het einde boeien. Wij geven aan alle ouders den raad: Verras uwe jongens met deze verha len, ze zullen niet alleen voor ont spanning dienen, doch ook is er veel, zepr veel nuttigs uit te leeren. Wij juichen deze uitgare van harte toe! ZONDAG 12 MAART. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/s uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegelouw Van Persijnstraal No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. Ten Gate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/i uur, Dr. H. J.Toxopeüs. Gereforui. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/> uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uui, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/« uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Vooim. 9'/i uur, de Heer H. J. Vaaities van Dordiecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarlies. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier" Vooim. 9s/v uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur. Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 urn, Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. Vliegen. Elke dag brengt ons tegenwoordig weer een verrassing op het gebied van die wonderbare vliegsport. Zondag was 't de jonge 22-jarige Fransche luite nant Georget Bagne, die zonder eenige hulp of voorbereiding van Nice de Middellandsche Zee overvloog naar Cor sica, en heelhuids op het eilandje Gorgona landde. Dinsdag was bet Renaux, die met de grootste kalmte, en alsof het een pleiziertochtje gold, van Parijs naar de Puy de Dome vloog, en zoodoende de Michelinprijs van 100 000 frans in de wacht sleepte. Quo non as cendent welke zijn de wondere «gevleugelde daden*, die binnenkort de mannen der luclu de snelle zwaluw, en den koninklijken adelaar niet zullen gaan nadoen? Deze nieuwe vlucht is een prachtig stuk werk, om de stoutmoedigheid van den prijswinnaar en om zijn kalme zeker heid. Over 't algemeen, werd de tocht nog te gevaarlijk geacht, ook al mede omdat mannen als Weymann en Morane fdie toch tot de beste vliegeis mogen worden gerekend) beiden «schipbreuk* leden. Vooral de landing op een klein grasveldje, omgeven dooi sieile rotsen, op den top van den berg, werd door deskundigen voor nagenoeg onmogelijk gehouden. En zie Renaux, die als eer: vogel, zacht en vooizichting op het landingspunt is neergestreken, heeft getoond, dat ineu bij de vlieg kunst van «onmogelijk* maar niet rneer spreken moet. Vooi waar, de tocht die 5 uur 10 minuten duuide is een -chitterend stukje werk, en den jongen Emile Reneaux onze hulde! Frits Kuolhoven's nieuwe twee dekker. In het vliegkamp te Soesterberg is de 7e Maart een belangrijke dag ge weest. Fills Koolhoven, reeds gerui- men lijd bezig met het couslrueereii van zijn nieuwen, grooten tweedekker, type Farmari, heeft dien dag zijn machine ingevlogen. Gelijk men weet, was de kleine ééndekker llanriot voor het zware gewicht van dezen vliege nier veel te licht, en moest hij wel zijn toevlucht nemen tot den groote ren biplan. Die eerste proe»en nu zijn opperbest geslaagd. Na eerst eenige rechte einden afgelegd te hebben, vloog Koolhoven gedurende 22 minuten bo ven het terrein, en dat op een wijze, alsof hij nooit anders dan in een biplan luchtreisjes had gemaakt Daarna steeg hij nogmaals op. en vloog 11 minuten met den aviateur Hilgers als passagier. Bij gunstig weder zal de heer Kool hoven zijn eutrainement voortzetten, en ook den leerling-vlieger de Kanters den biplan-doop geven. Naar wij ver nemen zullen binnenkort nog drie leerlingen waaronder eene dame hun lessen op Verwey eri Lugaids vlieg kampen beginnen Coers' Liederen van Groot-Nederland. De Vereeniging «Het Nederlandsche Lied* heeft aan hare leden een bundel «Liederen van Groot-Nederland ge zonden, verzameld door F. R. Coers Fzn en wel «Verhalende liederen. Zeven schalk-che liederen bestaande uit Cupido en de Jongman.* De Ganzetjes. Wie kan de liefde ver smaan? Ik zou geern paren Anne-Martietje. Had ik het gewe ten. Man, gij moet naar huis. De uitgave G. Alshach Co Amsterdam is gedrukt Muziekdt uk- keiij »'t Kasteel van Aemstela, Ani- stei dam. Onder den titel: «Liederen van Groot-Nederland,verzameld door F. R. Coers Czn.«, zal de Vereeniging: «Het Nederlandsche Lied« elke twee maanden twaalf bladzijden Nederland sche liederen, zorgvuldig voor piano bewerkt kosteloos haren leden zenden, indien hare middelen het vergunnen, d l. het aantal harer leden voldoende is Het is zelfs het streven van de Vereeniging, jaarlijks haren leden noa meer Nederlandsche liederen kosteloos aan te bieden. Hare algemeene vergadering van 14 Juni j.l wenschte dan ook kracht dadig en besloot met algemeene stern- men. «De Vereeniging«Het Neder landsche Lied« leidt het daarheen haren leden kosteloos te zenden elk jaar tien bundels Liederen van Groot- Nederland verzameld door F R. Coers Fzn. of een of meer naar evenredig heid even groote(n) hundel(s) Indien slechts ha-e middelen hel vergunnen, d i. indien het aantal harei leden voldoende is I Iedereen werke krachtdadig mede tot verwezenlijking van dit grootsche streven. Een der beste middelen om de be ginselen van de Vereeniging te ver breiden, is: Leden werven! Steunt dus de Vereeniging «Het Nedeilandsche Lied* door lid te wor den, door familie en omgeving, ver- eenigingen, gezelschappen te over reilen tot de vereeniging toe te treden. Wie helpt flink mee? De brandweer te Utrecht heeft Dinsdag haar 6ü-jarig bestaan geviei d. De overlieden, commandeurs en brandmeesters hielden een avond receptie in den huize-Ruurts, alwaar hen door spuit- en andere gasten eene serenade werd gebracht. Drie muziekkorpsen, vele fakkels, stoombrandspuiten, handspuiten, en een autospuit gingen in den stoet mee. Het geheel had veel bekijks. Te Tiflis is een steenen arbei dersbuis van twee verdiepingen bij een kopermijn in het Artwmdistrict Donderdagnacht door een lawine ver woest Negentien personen zijn gedood; zestien ernstig en zeventig licht ge wond. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 3 tot 10 Maart 1911. GeborenGoossen, z. van Jan Willem Hoenders en Aaltje Frederika van der Sluis Nicolaas, z. van Adrianus van der Wiel en Willemijntje van Zeldert Hugoberlus, z. van Gerrit Antoon Tuithof en Elisabeth Johanna Dieters. Fran- ciscus Wilhelmus Gerard us, z. van Willem Brandsen en Pelronella Boerssen. Een buiten huwel. geboren kind van het vr. gesl. Jan Lambertus Arnoldus, z. van Aart Bcrendsc en Lamberta Hannesse. Jan Albertus. z. van Albertus van der Horst en Derkje van Kink. -Johannes, z. van Teunis Kreikamp en Megteltje Portengen. Laurens, z. van Laurens Aaflink en Berta Frederika Nierkes. Leonardus, z. van Johannes Krijnen en Anna Spijker. Gijsbertus Willem, z. van Jan van den Brink en Wijntje van de Hee. Ondertrouwd Dirk de Valk en Louisa Maria Veenendaal. Klaas Pater en Annetje Schipper. Gerrit Jan Willemsen en Fenna van 't Wel. Overleden: Albert ten Hoove, 9. d. Evert Jan van der Muls, 73 j., echtg van Johanna Geertruida Fliek. Jaeoba Bouw, 3 j Anthonia de Jong, 51 j., eehtg. van Karei Christ Frederikus van Dijkhuizen, 2 j. Leusden. van 3 tot 10 Maart 1911. GeborenMaria, d. van Albertus IJzerman en Geertruida Bloemendal. Boukje, d. van Lieuwe Hemminga eu Maria Gouw Wulfert, z. van Wulfert Tolboom en Elisabeth Grift. Ondertrouwd: Gijsbert Ruiter [en Aaltje La- gemaat. Stouten burg. van 3 tot 10 Maart 1911. Geboren: Geertje Gijsbcrtha, d. van Johannes Schreudcr en Aaltje van Leyenhorst. Woudenberg. Geboren: Eduard Gerrit, z. van Evert Brou wer en Maatje Lagerweij. marktbericht. AMERSFOORT, 10 Maart 1911. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f6.— k f 11.Beren 10 a f .Nieuwe Aardapp. f0— a f0 zandaanlapp. f3.af340 Hoendereiertn f 3.70 a 4 35 per InO sl. Br. eieren fÖ.a f0.Boter .'1.50 a tl.70 per kilo. Mir- garuie f 0.a f0.Zoetein. kaas f0 afO. kippen f 0.90 a f 2 30. Kuikens- fl.a 11.70. Piep kuikens f Oa f0.Ganzen f0.a 10.Eenden f0 70 a f 1.30 p. st. Jonge fl.a f1.40. Hazen f 0.a f0Wilde konijnen i l).a f 0. Tamme f 0.80 a f140 Duiten f 0 60 a f 0.80 paar. Magere varkens X48. - a f 28. Varkens -. export f 0.a t Zeugen f 70 a f 100. Biggen f 9 a 116 Schrammen f a f 0 Vette koeien 1 000.a f 000.Guste koeien f 000. a foOO.— Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 25 heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 180 heet Zandaardapnelen, 150000 stuks Hoen- dereieren stuks Eendeneieren. 400 kilo boter, kilo Margtrine, Kilo kaas. stuks Vee. 120 magere varkens. Varkens voor exportslagerijen 500 biggen en 20 zeugen. Dikwijls maakt een nierziekte zich geheel van een lijder meester j vóórdat deze er zich in het minst iets van bewust is. Jarenlang heeft deze ziekte zich misschien reeds kunnen ontwikkelen, terwijl hij er een geheel andere oorzaak voor zocht en er een verkeerd geneesmiddel tegen gebruikte. Dan leidt zijn kwaal plotseling tot niersteen, waterzucht, lendenjicht en martelende urinestoor- nissen. Zijn nieren worden gaandeweg 1 cel na cel vernietigd en verliezen hun kracht om het bloed te filtreeren en icannecr het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt, dun wordt het geheele lichaam langzamerhand vergiftigd. indien gij een nier- of blaasaandoening hebtï zult gij opmerken, dat de urine bewolkt en zan-\ derig is, dat de loozing moeilijk geschiedt, of Üat gij geen macht meer hebt over het water, 's Mor gens staat gij met een ^^rJg gevoel id uw rug op, uw oogen zijn opgebia. a, uw enkela gezwol len. Bij slecht weer gevoelt gij u prikkelbaar, terneergeslagen en afgemat'1 en krijgt gij thcuma- tiscbe pijnen in de spieren en gewrichten. Alleen een geneesmiddel, uitsluitend voor de nieren, kan de nieren genezen. Boater's Rugpijn Nieren Pillen zijn uitsluitend vootf nier- en blaasziekten. Zij werken rechtstreeks op de nieren en komen deze op een zachte wijze te hulp. Zij heelen de nieren en geven hun gaandeweg de kracht terug om de ziekte-aanbrengende stoffen uit het bloed te verwijderen. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Lan gestraat 23. Toezending geschiedt franco na ont- vaa postwissel a 1.75 voor één, of/10.voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2