BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. binnen het gebied van de Russische spoorwegconcessie, op verschillende punten worden geconcentreerd. Groote hoeveelheden patronen en geweren zijn naar Zizikar en Aigeen gezonden, waar de samentrekking van groote troepenafdeelingen wordt voorbereid. In Coarbin wordt hardnekkig ver zekerd, dat een botsing tusschen Rus land en China niet kan uitblijven. China ziet in de Russische eischen geen andere bedoeling, dan Mongolië te annexeeren. De Chineesche minister van koloniën heeft in een geheime circulaire de autoriteitein bevel gege ten de Mongolen onder de wapenen te roepen. China versterkt zijn troe penmacht in Mandsjoerije. Men ver wacht weldra botsingen tusschen Chineesche en Russische troepen aan de grens. De Nowoje Wremya merkt naar aanleiding hiervan op: De jongste Russische nota is gisteren in China ontvangen. Wij staan aan den vooravond van het afbreken tier diplomatieke betrekkingen. Het blad deelt dan verder mede, in een telegram uit Moekden, dat 110 ton buskruit, 42 kisten cavalerie-geweren en 70 kisten infanterieAgeweren in Noortl- Mandsjoerije voor de Chineesche gar nizoenen zijn aangekomen. Op den spoorweg PekingMoekden worden dagelijks talrijke transporten geschut en ammunitie vervoerd. Ondanks alle officieele ontkenningen wordt door de Chineezen in Moekden de stiijd als onvermijdelijk beschouwd. Uit Charbin wordt naar Moskou geseind, dat in de meeste plaatsen de Chineezen weigeren zaken af te sluiten met de Russen In de Mongoolsche en Mandsjoerijsche dorpen wordt een krachtige agitatie tegen Rusland on dernomen. De Chineesche troepen worden inderhaast gewapend en saam- gelrokken aan de Russische grens. De regeeriog en de krijgsraad te Peking hebben besloten, iedere be moeiing van Rusland met de binnen- landsche aangelegenbeden van China cathegorisch af te wijzen. De Chineesche generale staf is bezig het gebied van de Sungari op te nemen. De toestand in Mandsjoerije blijkt veel minder erg te zijn dan hij in de berichten van den laatsten tijd werd voorgesteld. De »Times« berichtgever te Peking, die onlangs per Transsiberischen spoor weg naar de Chineesche hoofdstad terugkeerde en de met pest besmette wijken van Charbin en Moekden be zocht, seint o.a. «De berichten die men te Londen uit St.-Petersburg en Wladiwostock ontving zijn even fantastisch als in dertijd de verhalen omtrent den Bok seropstand. «Het thans te Peking verspreide bericht, dat van de 19 Chineesche dokters in het pest-hospitaal te Kwang Tsjeng 18 overleden zouden zijn, is niets meer dan een verzinsel. Sinds het uitbreken van de pest in het district Charbin zijn er van 20 Chineesche dokters en 30 Chineesche assistenten slechts één dokter en één assistent gestorven en lan de 60,000 Europeanen die in de besmette streek wonen, zijn er niet meer dan 50 aan de ziekte overleden en de meesten alleen omdat zij de eenvoudigste voor zorgsmaatregelen verwaarloosden.» Ook de berichten omtrent onlusten in Mandsjoerije en het voorbereiden van nieuwe gewelddadigheden tegen de vreemdelingen zijn volgens den »Times«-correspondent niet meer dan verzinsels. «Mandsjoerije", zegt hij, «was nooit rustiger en beter bestuurd en de vreem delingen werden er nooit meer geacht en ontzien dan thans." «Te Moekden», zoo verhaalt hij ver der, «heeft de Onderkoning Hsi Liang mij met dankbaarheid gesproken van de diensten die dr. Christie en de andere Engelsche geneesheeren, alsook de beambten van den spoorweg, tijdens de epidemie hebben bewezen. Zonder dr. Christie, zeide hij, zou de toestand wanhopig zijn geweest.» Aan den anderen kant waren de Engelsche ambtenaren en dokters die de correspondent^ Mandsjoerije sprak, eenstemrning in hun lof over het ge drag van den Onderkoning en zijn ondergeschikten, de pestcommissie, de Chineesche dokters en de bekwaamheid en den moed van het geheele sanitaire korps. Allen zijn het er over eens, dat met uitzondering van een weinig ver- overige van den haring had de oude vrouw weggestopt. W*rit terttlgd.) zet der overheid van Charbin in het eerste begin het gedrag der Chi neezen bij het bestrijden van de ziekte, bun moed en de verstandige wijze waarop zij de nieuwste voorzorgmaat regelen toepasten, allen lof verdienen. De cinematograaf- of bioscoop firma's zijn druk bezig metmaatregelen om ten spoedigste voorstellingen der kroningsplechtigheid van Koning Ge orge V van Engeland te geven. Men hoopt vertoomngen van den koninklij ken stoet nog den avond van den dag zeiven te vertoonen, zelfs te Parijs. De films zullen dan door de ijverige photografen onderweg van Londen naar Parijs worden ontwikkeld. Een paar ondernemende firma's hebben ook vergunning gevraagd om photographieën te nemen van de kro ningsplechtigheid. Maar al wordt die verleend, dan zal men waarschijnlijk geen goede resultaten verkrijgen, om dat het licht in de Westminster Abdij niet goed is voor phoiografeeren. Keizer Wilhelm en Keizer Frans Jozef hebben telegrammen gewisseld over de quaestie ot de Oostenrijkscbe monarch Keizer Wilhelm bij diens bezoek aan Weenen, van het station zal komen halen. De Duitsche Keizer wilde dat niet en had het uur van zijn aankomst zeer vroeg vastgesteld, maar Frans Jozef liet er zich niet van afbrengen zijn gast persoonlijk aan het station te gaan verwelkomen, daarom heeft Keizer Wilhelm zijn aankomst op 's morgens half elf be paald en een station gekozen, dichtbij het Keizerljjk paleis gelegen. Den negenden April zal het Duitsche Kroonprinselijke paar een bezoek aan Weenen brengen en schitterend ont vangen worden. Het Japansche parlement heeft een wet aangenomen waarbij het aan personen jonger dan 21 jaar verboden wordt, alcoholische dranken te nut tigen. Er was wel oppositie tegen de wet, en men wierp het krachtige argument op, dat er van de wet niet vee) zal terechtkomen omdat men de jongelui toch niet kan naloopen maar daar brachten de verdedigers tegen in, dat de politie goed zal opletten. Ten slotte werd de wet met groote meerderheid aangenomen. De wet schijnt wel zeer noodig te zijn, want er wordt veel gedronken in Japan en eiken avond zijn groote gevechten op straat daarvan het ge volg. Daar komen altijd veel jongens bij te pas en dat zal de politie in het vervolg kunnen beletten. Het Landbouw-onderwijs. Een geluk wensch voor Wageningen 1 Het goedkeurend votum der Tweede Kamer met de aanzienlijke meer derheid van 66 tegen 10 stemmen over minister Talma's wetsontwerp tot uitbreiding der Rijks- hoogere- land- tuin- en boscbbouwscbool en tot splitsing en verplaatsing der Rijks- landbouwschool, brengt toch zoo goed als zeker mede dat de Hoogere School, als zij tot Hoogeschool gepromoveerd zal zijn, te Wageningen blijft. Zoo moet men ook de door den minister gegeven verklaring uitleggen, zoo vat men bet algemeen op, en in elk geval zijn de Wageningers er van over tuigd, want zij hebben de vlag] al uitgestoken. De aanstaande Rijks Landbouw- Hoogeschool') komt dus te Wagenin gen; de Rijkslandbouwschool echter verdwijnt van daar en wordt na reor ganisatie ten deele in Groningen (mid delbare landbouwschool), ten deele in Deventer, als kolonialelandbouwschool, gevestigd. Decentralisatie dus, en dien tengevolge ook nog een fortuintje voor de bloeiende provinciale hoofdplaats en voor een landstadje als Deventer, dat (volgens de regeering en de meeste kamerlieden) «ook wel eens wat hebben mocht.» Het kamerdebat liep in dezen trant, gisteren vooral, meer over regionale belangen dan over de hoogste onder- wijs-eischen, en zoo iets maakt geen verkwikkelijken indruk, 't Is een niet onnatuurlijke weerslag op het centra- liseeringsstreven van sommigen. En men kan toch ook niet zeggen, dat de wetenschappelijke belangen van goed hooger landbouw-onderwijs uit bet oog verloren zijn. Theoretisch is 't wel een gewichtig argument, dat Het is hartelijk te hopen, dat deze korte naam na ook do omschrijving vervangen zal, die tot dover all saam der instelling dienst deed. hooger onderwijs, hetzij dit den land bouw betreft of iets anders, in een universiteitsstad 't best op haar plaats is. Dat bewijst echter nog niet de overwegende noodzakelijkheid der ver plaatsing eener instelling, die reeds elders nagenoeg in den goeden vorm bestaat. De atmosfeer eener univer- siteitstad kan ook bare nadeelen heb ben, niet enkel voor de studeerende jongelingschap, maar evenzoo voor de hoogleeraren en voor de wijze van beoefening der wetenschap zelve niet altijd hebben nieuwe denkbeelden, flink aanpakkend streven, hun uit gangspunt in een universiteit. De re geering had tocb ook rekening te houden met het bestaande. Te Wage ningen is een instelling, eenige jaren geleden opnieuw ingericht; wel niet vuorzien van al wat hooger weten schappelijk onderwijs eiscbt, maar een bruïkbaren grondslag vormende. Men hecht er aan vrije studie, de jongelui voelen zich student. Dit hebben de Wagenaars weten te verkrijgen, dat legeering en parlement rekening ge houden hebben met hetgeen reeds lot stand gebracht is, om daarop voort te bouwen. Dat de andere instelling uit Wa geningen verdwijnt, betieuren wij niet. De plaats was wellicht wat klein voor beide, en het bestaan van de Landbouwschool naast de Hoogeie school werkte in vele opzichten ver keerd, ook op de leerlingen. Wij onderstellen en alleen met dien verstande juichen wij de beslissing der Kamer toe dat de regeering nu ook alles zal doen, bij de wijziging der Hooger-Onderwijs-wet, om de Wageningscbe Hoogeschool te maken lot een eerste-rangs-instelling. Dat de studenten nu en dan eens naar Utrecht zullen moeten gaan, is geen overwe gend bezwaar. Wel wordt ook in dit verband da moeilijke bereikbaarheid van Wageningen steeds nijpenderde genoegens van het rammelende stoorn- trarnmetje beeft men reeds te lang gesmaakt en de aanleg van een be hoorlijke spoorwegverbinding wordt een dringende eiscb. Kapitein ter zee Van Asbeck. Naar aanleiding van de berichten dat kolonel baron van Asbeck, duec- teur van het Marine-Istituut, mit 1 Augustus den zeedienst zal vei laten, vernam de »N. Ct.« het volgende: Met Augustus a.s. zal de schout bij-nacht Snethlage (Hellevoetsluis) worden gepensionneeerd en komt er dus een vlagofficiersplaats open. Daar voor staat no. 1 de kapt. ter zee Verschoor, no 2 kapt. ter zee van Asbeck, no. 3 Kapt. ter zee van Heeking Colenbrander. In de Marine werd alge meen verwacht, dat de in de tweede plaats genoemde, die in den dienst zeer hoog staat aangeschreven, voor de benoeming welke, zooals men weet, geheel «bij keuze* geschiedt in aanmerking zou komen. Wel meende men te welen dat bij den minister Wentholt tegen dezen officier bezwaren bestonden, maar niettemin werd aan zijn benoeming tot vlag officier niet getwijfeld. Nu wilde het geval dat aan baron van Asbeck als commandant van het instituut het bevel over de kustdivisie voor oorlogstijd werd opgedragen. Deze oordeelde die regeling minder goed en moet aan den minister geschreven hebben, dat naar zijne meening dat bevel in oorlogstijd beter kon worden, of liever moest blijven, opgedragen aan den oudsten commandant van de kustdivisie, in casu den commandant van de »Heemskerck«deze toch moest geacht worden daarin beter thuis te zijn, terwijl de heer van Asbeck, die de eerste dagen aan boord last van zeeziekte pleegt te hebben, dan natuurlijk in minder gunstige conditie zou verkeeren. De minister heeft toen de regeling in den voor gestelden zin veranderd. En het persoonlijke motief, door baron van Asbeck aangevoerd om die regeling in plaats van de aanvankelijk beraamde te treilen, kost dezen nu zijn vlagoflicierscbap. Te meer opval- leud is deze passeering, in verband met bet daarvoor, ook ir. het com muniqué van Maandag vermelde motief wanneer men bedenkt dat een vlag officier van onze Marine in den regel niet meer vaart. In marine-kringen, waar de heer van Asbeck zeer populair is en als officier van meer dan ge wone bekwaamheid wordt beschouwd, heerscht dan ook over het besluit van den minister groote ontstemming. Naar verluidt, schijnt het nog aller minst vast te staan, dat kolonel van Asbeck bereid zal bevonden worden zijn pensioen te vragen. Jaarwedden ambtenaren ter gemeente-secretarie. Uit door gedeputeerde staten van Friesland ingewonnen gegevens en uit hun onderzoek van de gemeente- begroolingen is gebleken, dat er bij de gemeente-besturen, althans bij sommigen hunner, een streven merk baar is om de jaarwedden van de ambtenaien ter secretarie meer in overeenstemming te brengen met de diensten die door deze ambtenaren aan de gemeenten worden bewezen. Deze aangelegenheid wekt de leven dige belangstelling van gedeputeerde staten, omdat zij doordrongen zijn van hel besef, dat het belang der gemeente is gemoeid met een l ichtige en zaakkundige administratie. Deze administratie, die schier dage lijks in omvang en beteekenis wint, stelt steeds hoogere eischen aan de hekwaamheid en de toewijding van hare ambtenaren in alle rangen, dus ook aan de ambtenaren ter secretarie. Uit de ontvangen opgaven is geble ken, dat niet in alle gemeenten de bezoldigingen der secretarie-ambtena ren in overeenstemming zijn met dit beginsel, in overeenstemming dns met den omvang en beteekenis van bun werkkring en gedeputeerde staten hebben daarom met nadruk de ge meentebesturen aanbevolen de rege ling van genoemde bezoldiging tot een punt van opzettelijke overweging te maken. De groote nationale en Provinciale Landbouwtentoon stelling te Amersfoort. De plannen voor de van 25 tot en met 30 Juli te Amersfoort te houden groote landbouwtentoonstelling nemen steeds vasteren vorm aan en doen meer en meer blijken, dat deze ten toonstelling alle takken van den land bouw en de veeteelt zal omvatten. Het plan voor het hoofdgebouw is bereids vastgesteld en het laat zich aanzien, dat de groote gevel va'h dit gebouw, die geheel in denzelfden geest is ontworpen als de gevels van tribune, bureau en andere grootere gebouwen, die zullen worden opgericht, mede een waardig sieraad op het groote, met booge boomen omlijst terrein zal blijken te zjjn. In dit hoofdgebouw is reeds een groot gedeelte gereser veerd voor inzendingen die in de wetenschappelijke afdeelingzullen wor den bijeengebracht; de vleugels van het gebouw zullen dienen voor pxpo- sitie van kaas, boter en andere in zendingen, die volkomen beschut dienen te zijn voor weer en wind. De Nederlandscbe Heidemaatschap pij zal op een groot gedeelte vari terrein eene inzending doen, deels onderdak, deels in de open lucht, die eenen indruk zal geven omtrent hare wijze van werken en het groote nut dat zij reeds stichtte en het vele wat zij oog steeds doet in het belang van onlginning en boschcultuur. Een groote ring zal gelegenheid geven tot bet houden en demonstra tion op verschillend gebied, verband houdend metden algemeenen landbouw en zal in de eerste plaats dienen tot het doen houden van Concoursen- hippique. Op den 28sten Juli zal een Concouis plaatshebben van ingespan nen fokpaarden, uit de pi ovincie, onder leiding van de provinciale regelings- cotnmissie voor de paardenfokkerij in Utrecht; doch den volgenden dag wordt een groot nationaal Concours hippique gehouden tot regeling en vooi bereiding waarvan zich eenige hoeren te Amersfoort in commissie hebben vereenigd en onder leiding van welke commissie dit Concours zal ge houden worden. Doch dit alles betreft de tentoon stelling zelve, die des namiddags ten vijf uur wordt gesloten. Maar, naar reeds zeker kan worden gezegd, de avonden behoeven geenen bezoeker lang te vallen, aangezien in de stad Amersfooit reeds voorbereidingen worden getroffen, die doen verwachien dat daar voor hen, die den geheelen dag op den tentoonstelling hebben vertoefd, ruimschoots gelegenheid zal te vinden zijn tot ontspanning op ieder gebied. Met het oog daarop stelde het Uitvoerend Comité eene logiescommissie in. wier taak zal zijn, te zorgen, dat niemand, teleurgesteld omdat hij geen nachtverblijf kan be komen, Amersfoort zal behoeven te verlaten, indien hij voornemens is, den volgenden dag weer ter toonstelling te komen. Doch omtrent deze en zoovele andere regelingen geeft het programma uitsluitsel. Het is van ganscher harte te hopen, dat de plannen kunnen worden uitgevoerd, zooals ze zijn ontworpen; dat eene eventueele uit breiding van het mond- en klauw zeer onder 't vee geene reden zal behoeven te zijn, de veetentoonstelling te laten vervallen; want moest dat onverhoopt het geval zijn, dan zou de tentoonstelling, die in de eerste plaats bedoelt, een beeld te geven van dien belangrijken tak van volks welvaart in de provincie Utrecht, de veefokkerij, veei van bet voor alle bezoekers, onveischillig vakman of leek. aantrekkelijke moeten derven. De eerste voorjaarsvergadering van het Bestuur der classis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk zal hier gehouden worden op 29 Maart. Naar aanleiding van de omstan digheid dat het vleesch ten dienste van het leger, geleverd door de mili taire slachterijen, hooger in prijs is dan bij levering door particulieren, wordt op last van het legerbestuur een onderzoek ingesteld, hoe hoog de piijs van het vleesch uit de militaire slachter ijen zal zijn, wanneer daarbij ook rekening woidt gehouden met de uitgaven voor tractementen en pen sioenen van hei personeel, het onder houd van de gebouwen en de kosten van het vervoer. Aangezien vei wacht wordt, dat bij een levering uitsluitend door parlicu- lieien een belangrijke soin in 's Rijks schatkist blijlt, woidt een afschaffing der militaire slachterijen in de toe komst niet onmogelijk geacht. Men zou zoo zeggen, dat nu toch wel gebleken is, dat men vakman moet wezen om een dergelijk bedrijf naar bebooren uit te oefenen en dat men met theoretische kennis alleen er niet komt. De standplaats van het 15de landweerdistrict is verlegd van Harder wijk naar Amersfooit. De Commissaris van Politie te Velsen waarschuwt het publiek, de uiterste voorzichtigheid te betrachten met het aangaan van handelsrelaties met personen, woonachtig in de Ge meente Velsen, zich noemende mej. K. Verduin, Schulpweg aldaar, of K. Zoontjes, of C. Glas. Deze combinatie van personen handelt ook wel onder den naam van C. K. Zoon-Glas, te Velsen. Verkade heeft het goede voor nemen, hier 28 Maart te komen op voeren »Perielope«, een zeer vroolijk Engelsch blijspel. Bij de ten overstaan van architect lM. J. Klijnstra gehouden aanbesteding vuor den bouw van bet kantoorge bouw der firrna Lamaison Bouwer Co., aan de Kortegracht naast het Postkantoor, werd ingeschreven door de volgende stadgenootenG. Prins Zn. f13.895. C. I. Ruitenberg ii^>770, A. van Daal f13.780, en en H. Noorman f '12.953. Gegund aan den laagsten inschrijver. Uit een auto. die via Amersfoort vanGaideren naar Leiden, teiugkeerde is een bruin koffertje gevallen, waarin ondei meer een toga. De Commissaiis van politie verzoekt bpricht als het mocht gevonden zijn. Men bericht ons, dat de hesloten vergadering van «Handel en Nijver heid na langdurige discussie, is ingegaan op het vei zoek om het voor stel der Uirechtsche Handelsvereni ging lot het beleggen van een extia algemeene vergadering van den Mid denstand ve steunen. Voor het concert, dat Maandag avond in Amicitia zal worden gegeven door mevr. NoordewierReddingius, mevr. De HaanManifarges en den beerVerbey.is bet volgende programma vastgesteld 1. 2 duetten uit Jud. Mou, Handel. 2. a. Der Nuszbaum, b. Er ist 'r, c. Mondnacht, sopraan, Schumann. 3. Arabeske C dur, voor piano, Schumann. 4. a. Ich und du, b. In Sternen- nacbt, sopraan-alt, Cornelius. 5. Duet uit Lakmé, Delibes. 6. a. Carnaval a mineur, Grieg, b. Menuet G. majeur, Paderewski. Piano. 7. a. Der Tod und das M&dchen, Schubert, b. Weyla's Gesang, Wolff, c. Des Kindes Gebet, Reger, allen voor alt. 8. a. Die Meere, b. Die boten der Liebe, sopraan-alt, Brabms. Geslaagd voor de acte Nuttige Handwerken de dames H. H. de Korne,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2