PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. stekingen in dat seizoen, grooter kans op de verbreiding van de ziekte van mensch op mensch. »In het hier beschreven resultaat der onderzoekingen over de verbrei- dingsvvijze van pest is het beginsel, dat aan de voorbehoedmaatregelen tegen de ziekte ten grondslag ligt, opgesloten. Strijd tegen de pest moet in de eerste plaats zijn strijd tegen de ratten. Wie heeft kunnen waar nemen, hoe nauw in de tropen de inlander en de rat te zamen leven, zal van het hopelooze van zulk een strijd onder die omstandigheden over tuigd zijn. De huisrat iu de tropen vindt in het onregelmatig gebouwde slecht gesloten huis, omgeven door afvalstoffen, een veilig en rijk bestaan. Wil meQ de ratten verdrijven, dan moet men betere huizen bouwen, grootere zorg doen dragen voor de besvariug van levensmiddelen, enz. In Engelsch-Indië, met duizenden van primitieve dorpjes, complexen van leemen butjes, met tal van overvulde steden, is de strijd tegen de ratten dan ook zonder resultaat gebleven. Telkenjare, na het zeer warme seizoen, als het aantal vlooien toeneemt, breekt de builenpestepidemie uit. Dr. van Loghem zet dan uiteen, waarom het besmettingsgevaar voor Europa niet groot is en bij geeft het volgende voorbeeld. »Io het vorig jaar zijn in Engeland in bef dorpje Freston, bij de haven plaats Ipswich, 4 gevallen van pest voorgekomen (3 gevallen in één gezin, het vierde eeri buurvrouw, die de patiënteu verpleegd had). Een onmid dellijk daarop ingesteld onderzoek heeft geleerd, dat onder de ratten in de omgeving van Ipswicb pest heerscht; zelfs heeft men grond te vermoeden, dal de pest daar reeds eenige jaren vooikomt en nu en dan slachtoffers on lm de menseden heeft gemaakt. Hoe ernstig deze ontdekking ook moge zijn. zij leert ons tevens dat de rat ten pest niet op den voet gevolgd be- boelt te worden door een epidemie m ie de rnenschen en wij ons legen ove-dreven voorstellingen moeten hoeden. oUit hetgeen in dit opstel over 1 oi1 gpest werd gezegd, is het duidelijk, di onze waakzaamheid met beirek- k ng ol deze ziekte dubbel moet zijn liet siaat vast. dat longpest ook na onderhuidsche besmetting kan optre den dat dus een bubonenpest-epidemie in een longpest-epidemie kan overgaan «Ten slotte een enkel woord over de geneesmiddelen der pest. «Men heeft, door paarden langzaam te wennen aan het gif van in bet laboratorium gekweekte pestbacillen, bereikt dat in bet bloed van die dieren verweerstoflen tegen de pestbacil op treden. Tapt men nu zulk een geïm muniseerd dier bloed af en laat men dit stollen, zoodat het serum zich afscheidt, dan bezit men in dit serum een vloeistof met geneeskrachtige eigenschappen. Bij lijders aan pest beeft men met zulk een serum resul taat gezien, indien men in de gelegen heid was, het in het allereerste begin van de ziekte toe te passen. «Meer belovend, waar het geldt op groote schaal de pest te bestrijden in landen, waar men de ratten niet meester kan worden, is de vaccintie- methode. Men spuit nu niet met eenig serum in bij zieke rnenschen, doch men behandelt gezonde rnenschen, die kans hebben, vroeg of laat met een pestbacil besmet te worden met hel »As-je me toch... As-je me toch...» Hij haalde de schouders op, streek 'n nieuwe lucifer aan... Gaf haar een zoen. »Drie gulden-vijftig per week» dacht hij, ndat's altijd meegenomen. En die fratsen leer 'k haar wel af!" ...Toen ze wakker werd, dien och tend, kon ze zich haast niet be wegen. Zoo'n pijn was er in haar heele lichaam. Maar ze had ook geen vier uren geslapen. En zoo als hij haar geschopt, getrapt, geslagen had... Zooals-ie huis had gehouden, den vorigen avond... Erger, verschrikkelijker was 't ge weest dan ooit tevoren. Ze had zich opgewarmd uit haar bed, Mien. Angstig had ze gekeken naar de plek, waar hij lag te ronken met bloedrood gezicht... Angstig, en met haat, die gloeide in haar oogen... Toen was de deur open gegaan. Was vader gekomen. Voor de zoo- veelste maal. En had gefluisterd, ge wezen naar den dronken kerel, die daar lag... Samen hadden ze gevoeld de wilde haat tegen den man, die hem had ge scheiden... Vader durfde niks te zeggen, uit de bacillen getrokken pestgif zelf. De aldus gevaccineerde vertoont eenige dagen betrekkelijk lichte, onschuldige ziekteverschijnselen, die met de vor ming van verweerstoflen in zijn or ganisme gepaard gaan. De cijfers lee- ren, dat in landen, waar de builenpest beerscht, de op deze wijze gevaeci- neerden minder kans hebben de ziekte te krijgen, en in het geval dat zij aangetast worden, grooter kans hebben, in het leven te blijven, dan niet- gevaccineerden <r Men deelt ons mede: Een 17-tal boschbouwstudenten uit Wageningen maakten de vorige week onder leiding van den heer van Schermbeek, docent aan de Hoogere Land- Tuin- en Boscbbouwsehool en van ambtenaren der Nederlandsche Heidemaatschappij een 6-daagsche excursie naar verschillende ontgin ningen der Heidemaatschappij en van anderen. Bezocht werden het Asser Stads- bosch, ontginningen te Uffeite en op den Haveltei berg, de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord, bebos- schingen onder Haarle, Nijverdal en bij Oldenzaal en het landgoed Twickel te Delden. Volksonderwijs. Jl. Zaterdag hield Volksonderwijs een openbare vergadering in de «Ver- eeniging«. De heer Klaas de Vries uit Amsterdam trad op met bet onder werp De openbare School DE school voor onze kinderen. De heer F. Wes- seling opende de vergadering en gaf het woord aan den spreker, die begon met er op te wijzen dat we in een mooien tijd leven, een tijd van wrijving en strijd, een tijd, die iets goeds en belangrijks moet voortbrengen, omdat in ons leeft het beginsel van zich te willen geven aan anderen en toch zich zelf te blijven. Over hetgeen ons bindt, zal spreker het woord voeren, nl. over de be langen van het kind, niet alleen eigen kroost, maar de belangen van alle kinderen zonder onderscheid. Spreker bepleit niet de belangen van de openbare school, alleen die van het kind. Met ons zelf moeten we overleggen, waar we onze kinderen den school tijd zullen laten doorbrengen, want de ouders diagen de volle verant woordelijkheid voor de opvoeding van bun kinderen. Van het kind weten we nog zeer weinig, waarom we moeien trachten het te leeren kennen en begrijpen. Op de school moeten de grondslagen gelegd worden voor de latere ontwikkeling. Deze grond slagen moeten natuurlijk in overeen stemming zijn met het kinderlijk ver stand. Dit is de grondslag van de openbare school, de school voor allen. Dit beginsel heeft de wetgever ook in de wet gelegd. De openbare school leidt op tot velschillende deugden en het is onwaar, dat zij geeft een onge- loovige opvoeding, wat met de praktijk in tegenspraak zou zijn. Het juiste beginsel van verdraag zaamheid is neergelegd in de wet, waar zij zegt: De onderwijzer ont houdt zich van iets te leeren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied verschuldigd aan de gods dienstige begrippen van andersden kenden.® De deugdelijkheid van dit beginsel is in den loop der tijden Mien wist wel... Mieu had gegrabbeld in de zakken vaD den dronkelap. Er waren nog guldens, dubbeltjes, centen.. Zij stortte ze in de bevende handen van den ander... 't was haar een groot genot den kerel, die haar enkele uren tevoren getrapt en geschopt had te berooven... Het geld te geven aan den ouden man- Dicht was gegaan de deur, en zij wachtte wat volgen zou- Ze keek naar den ronkenden kerel met oogen, waarin schaterde de vreugde van hem ontnomen te hebben de macht om zich weêr te bedrinken. Hij had niks-jpeer... Geent cent meer had alles leeggeplunderd. Al z'n zakken door gezocht. Ze wist 't heel stellig... De armen gekruist wachtte zij de dingen, die moesten komen... Toen werd hij wakker. Zij grijnsde. Ze dacht, zou vader nu zoo verbraste de centen, aan Kees ontstolen- Heerlijk Lekker! Prachtig!... Beter, dan dat Kees ze met zijn kameraden in de kroeg verbraste. Heerlijk vond zij de gedachte van de woede, die hem straks zou bevangen- schitterend gebleken en slechts twee maal is het geschonden. Eens te Hardinxveld door een onderwijzer die ontslagen werd. Toen werd hij onder wijzer aan een Christelijke school en dr. Knyper maakte hem buigemeester van Woudrichem. Van de openbare school is en wordt veel kwaad gesproken, doch dit deert haar niet. Het spreekwoord, de slecht ste vruchten zijn het niet, waaraan de wespen knagen, is hier ook geldig. Er is natuurlijk wel wat op af te dingen, en haar voorstanders hebben geen critiek gespaard. Hierdoor ver dwijnt langzamerhand het schoolsche en treedt het kind meer op den voorgrond. In de belangen der kinderen mogen geen partijschappen zijn. Door voorbeelden uit verschillende geschied boeken toont spr. dit aan. Er was geen debat. De nadeelen der splitsing werden nog nader uit eengezet en opgewekt de openbaie school te doen zijn een bolwerk tegen de kerkelijke overheersching. Hierna werd de vergadering gesloten De heer H. J. van den Hengel is gekozen tot vooizitter van de afd. Ameisfoort van den Alg. Ned. Geheel- onthoudersbor.d. De heer C. J. Botte- mamsen is als penningmeester heiko- zen en de heer R. van Ooyen tot voorzitier. Op het a.s. Jaarfeest, Zondag 23 April, in Amicitia te houden, zal de heer W. v. d. Berg Sr. uit Zwolle optreden. Onze stadgenoot, de heer J. H. Post. slaagde voor het examen voor bouwkundig opzichter. STMen bericht ons, dat de courant-, boek- en handelsdrukkerij van de firma A H. van Cleell zal worden omgezet in de Naamlooze Vennoot schap «De Amersfoortscbe Courant, voorheen firma A. H. van Cleefla, op de Statuien waarvan de Koninklijke bewilliging zal worden aangevraagd. Als Commissarissen treden op de heeren J. B. de Beaufort, jhr. W. A. den Beer Poortugael, L. A. baron van Ittersum, L. S. Gérard van Sijsen en H. Stolp; eerstgenoemde te Wouden berg, de overigen te Amersfoort. De uitslag van de eerste ronde der seriewedstrijden van Quick, giste ren op Birkhoven gespeeld, is als volgt Blauw Wit (Amsterdam)- D. O S. (Uirecht) 21. H. V. C. (Amersfoort)Kampong (Utrecht) 2—3. U. V. V. (Utrecht)V. V. A. (Am sterdam 2—1. Volharding (Amsterdam)Blauw Wit (Amsterdam) O3. A. W. (Bussum)Quick (Amers foort) O5, wegens niet opkomen van A. W. In plaats van dezen laatsten wed strijd speelde Quick tegen II. V. C. en won met 60. Melodrama. Plaats der hande ling: Voetbalterrein Birkhoven. Langs het lijntje enkele supporters van een winnend elftal, die door de Veine wat overmoedig zijn geworden. Een in het veld liggende oude cou rant wekt hun ergernis. Supporter A. Wat moet die krant daar? Supporter B. Weet ik 't? Maar er uit moet ie! Is hier nergens 'n Padvinder? (Men ziet rond en ontdekt den gezochte). Met wellust volgde zij elke beweging van den kerel... Op wien zij vertrouwd had... Die haar fan vadi r had ge scheiden- Ze zag, hoe hij, dadelijk na z'n wakker-worden, tastte... Met onzekere, slappe bewegingen— In z'n zakken... Haar wantrouwend- De oogen van den vent, die daar lag te zoeken, zochten h lar... Waar wds... Waar wés z'n geld... z'n centen?— Zij, Mien, knikte tergend tegen hem, van: zeker, hoor, ik h:b ze geno men, gestolen, geroofd!... De doorwaakte nacht, de klim mende angst, de wraak, de liefde voor vader deden de rest— Ze schreeuwde 't uit "Lekker hoor!... Lékker!... Geen cent meerAlles heb ik je afgenomen Alles heb ik hier!— Hier!..." Ze klopte op haar dijen. Tergend, uitdagend... «Hier! Haal 't maar!.., Probeer maar, 't te krijgen!... Een knappe jongen, as-je..." Toen zag zij... Kees richtte zich op... Hij had de vuister gebald. Hij maakte zich gereed om op haar, Mien, af te komen. Z'n centen terug te krij gen— In het dronkemausbrein werd Supporters (in koor): Zeg eens, Padvinder, zie-je die krant niet? Zou je 'm der niet uithalen? (Padvinder duikt onder het lijntje door en haalt het papier). Supp A. Mooi zoo! Nou kun je wel weer opd jGelach. Padvinder kijkt van zijn krant naar het publiek en omgekeerd. Begrijpt nog niet goed, en verdwijnt). VRIJDAG 14 APRIL. Remonstrantsche kerk. 's Av. 7'/» uur, Ds. Hooykaas. Gereforin. kerk (Langegracht). 's Av. 7 uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel), 's Av. 7 uur, Ds. Teerink. Vliegen. Vlieg week te Winschoten. B. en W. der gemeente Winschoten hebben aan den Gemeenteraad voor gesteld aan de Commissie voor de vltegweek bij een eventueel tekort te subsidieeren 1500, met dien verstande, dat dan niet als gewoonlijk f250 voor bet jaarlijksch Pinksterfeest zal w orden bijgedragen. P a r ij s Madrid. De «Petit Parisien« heeft het reg lement van den wedstrijd Parijs— Madrid gepubliceerd. Er zijn drie etapes: ParijsAngoulême, Angou- lêmeSan Sebastian en San Sebastian Madrid. Het vertrek van Parijs is 21 Mei. De vlieger Lescarts, die onlangs van Hasselt (België) naar Aken vloog en dus over drie grenzen passeerde, is nu in 45 minuten van Aken naar Luik gevlogen met een passagier. De Duitsche aviateur Frey, die in den zomer boven Bei lijn vloog en nu bij Parijs vliegt, startte dezer dagen voor den Deutsch de la Meurthe-prijs, welke dengeen toekomt, die een kring van 200 K.M. rondom Parijs vliegt zonder te landen. Hij steeg tot twee maal te Issy-les-Moulineaux op, doch de mist noodzaakte hem te landen Het eerste luchtschip in Nederland. Naar wij vernemen, zal deze maand het eerste luchtschip in Nederland verschijnen. De directie van het dagblad »Pe Echo« heeft een overeenkomst getrof fen met de Luftverkehrs-Gesellschaft m. b. H. te Charlottenbuig, om voor tekening en risico van genoemd blad het luchtschip «Dagblad De Echo,« type Parseval VI, rechtstreeks van Berlijn naar Amsterdam te doen varen. Vermoedelijk zal de aankomst den 19en dezer geschieden. Bij ongunstig weer iets later. Er zullen gedurende het driedaagsch oponthoud opstijgingen met passagiers plaats vinden, zoowel overdag als 's avonds. Zooals rnen weet trekken zulke tochten boven Berlijn reusachtig de aandacht. Een terrein aan den Amsteldijk is gekozen voor deze grootsche sport- betuoging Het luchtschip, bemand met 7 per sonen, staat onder leiding van den Obeileutnant Stelling, die, na eenige jaren bij de afdeelmg luchtvaart aan het Pruisische ministerie van oorlog 't helder... Hij begreep... Hij zou haar, binnen een paar minuten, beet heb ben— Hij was al uit de bedsteê ge klauterd... Mien greep 'n broodmes. De angst en de wraak en de haat— de blinde, de matelooze— werkten samen- Ze kroop in een hoek, loerend waar hem 't best aan te vallen. Hij kwam nader... Nader... Ze zég z'n tot stompen, tot geniepig beuken gereede vuisten... Toen vloog Mien op hem aan... Het broodmes vooruit... Niets meer wetend willend, ziende, dat slechts den wensch om terug te drijven, neer te vellen, schadeloos te maken dat vijandige, monsterachtige, op haar aankomend— Bij de behandeling van het geval van zeer-ernstige mishandeling, door de vrouw gepleegd, die reeds sinds twee jaren samenleefde met den kerel, aan wiens ijzersterke gestel 't slechts te danken viel dat hij aan de messteek, hem dien avond toegebracht, niet bezweken was... Bij die behandeling hebben de rechters lang geweifeld toerekenbaar of niet? Als er, bij de voorlezing van het verslag der medische deskundigen, werd werkzaam geweest te zijn, in dienst overging van de Luchtvaartmaat schappij, welke de Parse val's« ex ploiteert. Hel schip heeft een inhoud van 7000 kubieke meter, is 75 meter lang en heeft twee motoren van 200 paar denkracht. De directie van De Echo heeft alle medewerking van de betrokken auto riteiten verkregen en koestert de hoop, dat ook in Regeeringskringen deze komst van een luchtschip belangstel ling zal wekken. Moordaanslag. Omtrent den moordaanslag te Haar lem van Maandag j.j. wordt gemeld: De 24-jarige Koelemij was ontslagen, omdat hij voortdurend ruzie had met den werkmeester Roeflanz. De patroon had hem evenwel weer aangenomen, maar Roeflanz weigerde thans werk aan hem te geven. De 55 jarige Roef lanz werd door due schoten aan beide beeuen gewond, hij was evenwel niet ernstig gekwetst en kon per rijtuig naar zijn huis gebracht worden. De werkman Le Noble was ernstiger gewondhij is door dr. Steffelaar aan de fabriek verbonden en toen naar het gasthuis gebracht. Eén kogel zit in de borst; toch is zijn toestand niet levensgevaaarlijk. De dader was gevlucht, maar heeft zich later bij de politie aangegeven. Koelemij was hij de firma Gönner- man Co. belast met een speciaal werk, het zoogenaamde autogene las- schen. Hij liet zich daar veel op voor staan en had meermalen ruzie met den weikmeester Ronfant, maar men zag wat door de vingers om zijn stief vader Hofstede, die ook de firma werkt en bij haar hoog aangeschreven staat. Ten slotte kreeg hij evenwel zijn ontslag. Herhaaldelijk had hij evenwel ge vraagd om weer in dienst te mogen treden en daarbij beterschap beloofd, zoodat hij eindelijk weer aangenomen was. Nauwelijks in de fabriek terug strooide hij evenwel rond, dat de firma hem niet missen kon en hem daarom weer teruggehaald had. Toen de directie dat vernam, bad zij tot Rouflanz gezegd, om hem dan maar weg te sturen. Koelemij, dat vernemende, meende dat le Noble iets van hem verteld had. Vandaar dat hij. Maandagmiddag de werkplaats inloopende, aan Rouflanz vroeg waar le Noble was en, dezen ziende, vroeg: «wat heb jij van mij gezegd Onmiddelijk daarop een zesloops revolver trekkende, schoot hij le Noble eerst in de dij en daarna in de borst, maar de laatste kogel kaatste terug op het borstbeen en werd nadeihand in de kleeren teruggevonden. Vervol gens schoot hij viermaal op Rouflanz en raakte dezen driemaal in de beenen. Geen van beiden is levensgevaarlijk gekwetst. Koelemij, in deconfusiedoor anderen de deur uitgesmeten, liep naar huis en bezorgde zijne moeder een zenuw toeval mot zijn verhaal over 't ge beurde. Weldra kwam ook zijn stief vader, hevig geschokt, in een rijtuig thuis. Zij raadden hem aan, zich bij de politie aan te melden voor dat deze hem kwam halen en aan dien laad gaf bij gehoor. Een merkwaardige vondst. Toen men Zaterdag bezig was met het opruimen van oude exemplaren van de «Revue der Sporten®, vond men in de kast in den kelder van het perceel waar het bureau van dit blad gevestigd is (Nie. Maesstraai), -en klem pakje me' 11200 aan bahk- p.ipiei, dal aanstonds den dir-qteur l-r hand werd gesteld. Ruim 7 maan den geleden werd uit de kast van ge noemd sportblad ongeveer f 1335 ont vreemd en men meent nu het grootst gedeelte daarvan teruggevonden te hebben, dat daar «erstnpt zou zijn gewaagd van het kerven; snijden, ope- reeren, beleedigen van edele en andere lichaamsdeelen... Dan had de beklaagde gelachen— Onbedaarlijk gelachen— En onmiddellijk erna was ze in tranen uitgebarsten... Vreemd geval, hadden allen, 't ge vonden- Heel vreemd. Maar toen de uitspraak viel. Toen Mien veroordeeld werd tot drie jaren gevangenisstraf, met aanneming van vele verzachtende omstandighe den... Toen hadden allen gelet op de notelooze wanhoop, op de schrijnende, schreiende smart in die oogen... Toen hadden ze gedachtNeen, gek is ze niet— Of: 't mocht zijn van veel, van groot verdriet... En dan-nog... MaItee Coebeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2