NIEUW! Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 31. Woensdag 19 April 1911. Veertigste jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. Schetsen ml ie rectaal. VERSCHIJNT WOENSDAfi EN ZATERDAG Ameisfoortsciie Courant I» H 'r/n ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn0. 69. ABVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. De opstand. Onder den druk van de geweldige troepenmacht, die de regeering sinds Donderdag in het oproerige Marne- deparlement bijeengebracht heeft, is thans de opstand tot staan gekomen. De enkele feiten, die Zaterdag nog zijn voorgevallen, beperken zich tot verderaf gelegen gedeelten der pro vincie, waar niet zooveel troepen aan wezig warerimen heeft de noodige maatregelen genomen, de noodige kurassiers en dragonders erheen ge stuurd, en de relletjes hebben zich Zondag niet meer herhaald. Het schijnt wel dat zoolang de soldaten blijven, nergens nieuwe ongeregeldheden meer te vreezen zijn. Toch bewijzen juist de gebeurte nissen van Vrijdag en Zateidag hoe piécair voorloopig die betrekkelijke rust nog is Het dorpje Ti épail, waar ze voorvielen, ligt ten oosten van Reims, meer in het noorden van het departement, in een streek die tot dusver kalm gebleven was. Maar in den loop van den Vrijdag was het er toch ook wat rumoerig geworden, en de autoriteiten besloten daaiom in verschillende kleine plaatsjes een gar- nizoentje te leggen. Onder die plaatsjes behoorde ook Tiépail, en het was de komst. Vrijdagavond, van een zestig tal dragonders onder bevel van twee luitenants, die hier de poppen aan het dansen en de Trépailleis aan het plunderen bracht. Heel de bevolking van het plaatsje was al binnen, toen Vrijdagavond om negen uur de cavaleristen aankwamen. Nauwelijks had het bericht van hun komst de tonde gedaan of een drie honderdtal boeren hadden zich al verzameld; ze trokken naar het plein in het midden van het dorp en wier pen er een groote barricade op. Ter wijl de soldaten bezig waren die af te breken, bezochten de muiters ver schillende kelders, en vernielden weer heel wat vaten en flesschen. Tot twee uur in den nacht duurden de scher mutselingen en werden aanhoudend barricaden opgeworpen, en eerst nadat eenige malen gechargeerd was, keerde eindelijk in Trépail de kalmte weer. ■Ook in andere plaatsjes in deze zelfde streek was het Vrijdag en Zaterdag nog rumoerig. Te Verzenay werd een uitgestrekte wijngaard van de firma Chandon vernield, en het feit, dat hiermee de opstandelingen voor het eerst de hand sloegen aan de kostbare planten waarvan ze allen leven moeten, toont wel aan, tot welk een graad van blinde woede de boeren door de zondeilinge en tegenstrijdige uitspraken van Kamer en Senaat ge bracht zijn. Ook te Rilly la-Montagne en de Villers-Allerands werden nieuwe pogingen tot vernieling gedaan, maar hier wisten de troepen een herhaling van d$ voorvallen van Donderdag te voorkomen en de aanvallen op frau deurs te verhinderen. Eenigszins dreigend was in den loop "an den Zaterdag verder de toe stand in de streek ten Zuid-Oosten van Epernay, waar de wijngaarden van de plaatsjes Mesnil-sur-Oger, Ciamant en Asize bekend zijn om hun uitstekend produkt. In den nacht waren een menigte boeren opgetrokken naar Vertus, waar ze de klokken luidden, op trompetten bliezen en de Internationale zongen. Maar het ge brek aan geschikte aanvoerders maakte dat de bettekkelijke geringe troepen macht bier toch de bedreigde huizen tegen opstandelingen beschermen kon, en dat geen gevallen van vernieling voorkwamen. De toestand is nu zoo, dat men hoopt wanneer de troepen maar lang genoeg blijven en de prefect heeft al verklaard dat ze zeker nog wel in geen maand naar huis gestuurd zullen worden alle nieuwe uitbarstingen die zich mochten voordoen intijds te kunnen onderdrukken. Dat is zeker al heel wat, maar toch nog niet ge noeg. Wanneer de uitspraak van den Conseil d'Etal bekend wordt, en ze geeft ook maar voor een klein ge deelte gelijk aan de Aubers, dan in een nieuwe jacquerie te wachten in heel het Marne-departement, dat nog volstrekt niet tot rust gebracht is, en waar thans door de groote militaire macht slechts de uitingen onderdrukt worden van een onverminderde woede 'en revolutiegeest. Behoudt het depar- tement zijn champagne-monopolie niet dan wordt het voor de regeering een soort van Vendée, waarmee altijd rekening gehouden zal moeten worden en dat altijd een groote troepenmacht absorbeeren zal. En behoudt het dat monopolie «èl, dan is iets dergèlijks te vreezen van de Aube, waar de boeren nietminder vastbesloten schijnen om zich geen enkele ver korting van hun «recnlen te laten welgevallen. Me dunkt, de parlementairen die het eerst met het denkbeeld eener deliiTiitatie zijn aangekomen, moeten thans wel niet erg trotsch meer zijn op hun uitvinding, en vinden dat hun verantwoordelijkheid hun op het oogen- blik zwaar op de schouders diukt! Sinds jaren heeft geen wet de regee ring voor zulk een moeilijk dilemma gezet, en hoe ze nu uit de impasse moet komen, waar de omstandigheden ze ingejaagd hebben, weet zij zelf zoomin als de «wetgevers», of iemand anders... Volgens bericht is 2e Paaschdag te Sehaerbeek, de voorstad van Brus sel, hel raadhuis, bekend om zijn mooie architectuur geheel afgebrand Een brandweerman werddaarbij levens gevaarlijk gewond en stierf aan zijne bekomen wonden. Een loopend gerucht als zoude deze brand aan kwaadwillig heid moeten toegedacht worden, bleek maar al te waar. De schade wordt geschat op twee milhoen. Het bekende hotel «Habnenklee», een der grootste sanatoria van den Harz, is Zaterdag tot den grond toe afgebrand. De brand brak uit tegen 6 uur 's namiddags en greep zoo snel om zich heen, dat binnen zeer korten tijd het gebouw één vuurzee was. De vrijwillige brandweer uit Klaus- thal, die telephonisch ontboden was, kon niet veel uitvoeren, daar er ge brek aan water was; zij moest zich bepalen tot beveiliging van de pas gebouwde dépendance en haalde daar om den verbindingsmuur tusschen beide gebouwen omver. Toen eenige mannen de vrouw van den eigenaar, die in zwijtn was ge vallen, het hotel uitdroegen, werd een toeschouwer van schrik door een beroerte getroffen en viel dood neder. Deze man was bet eenige slachtolïer De zeer talrijke gasten wisten zich allen in veiligheid te brengen. Dr. Daniel Pearsons, eer. Ameri- kaaosch millioriair, die in de laatste 22 jaren de millioenen, die bij in vroegere jaren heeft bijeengebracht, voor allerlei philantropische doeleinden heeft weggeschonken, heeft Zaterdag op zijn een en negenstigsten verjaar dag zijn laatste cheque voor een gift geteekend. Hij schonk toen n.l. 300.000 doll, aan velschillende instellingen, waaronder een som van 100.000 dol lars aan de Arnerikaansche vereeniging voor zending in het buitenland, ter herinnering aari zijn vroüw, aan wie hij, volgens zijn zeggen, al zijn rijk dom verschuldigd was. Hij heeft in het geheel 7 millioen dollars weggegeven en slechts zooveel overgehouden, dat hij zijn laatste levensdagen onbezorgd kan slijten. Een incident. Men meldt uit 's-Gravenhage Toen H. M. de Koningin met Prinses Juliana, gezeten in een open rijtuig, gistervoormiddag van een wandelrit naar het paleis terugkeerde, liep, juist terwijl het koninklijk rijtuig, komen ie uit de richting van de Heulstraat, naar het voorplein van het paleis zwenkte, een juffrouw plotseling op bet rijtuig toe en wierp er een brief in. Een op een fiets gezeten rechercheur van po litie, die de beweging van de juflrouw had bemerkt, en het werpen met den brief had willen voorkomen, schoot aanstonds toe en reed daarbij de vrouw over, terwijl hij zelf ook viel, en het achterwiel van het rijtuig over zijn fiets ging. De politie-b«ambte bracht de juffrouw, die zich aan het been bezeerd had naar het commissariaat van politie aan do Riviervischmarkt. Het gebeurde ging zoo snel in zijn werk, dat het koninklijk rijtuig geen noemenswaard oponthoud ondervond. Ook waren de Koningin en de Prinses niet melkbaar verschrikt door het voorgevallene, dat trouwens, ook om dat het zulk een snel verloop had, weinig opschudding verwekte. De juffrouw sctiijnt niet wel bij het hoofd te zijn. Zij stond vroeger in betrekking tot iemand, die thans over leden is, betgpen zij maar niet wil gelooven. Vandaar dat zij requestreert om nader onderzoek. Reeds vroeger moet zij getracht hebben een brief in het rijtuiü van de Koningen te werpen. Ter kalmeei ing is zij voorloo pig aan het politie-bureel gehouden. Over het verband tusschen twee groote plagen der maatschappij alco holisme en tuberculose ontvingen we een net uitgevoerde brochure, in geil- lustreerden omslag, geschreven door Dr. B. H. Vos, Directeur-Ger.eesheer van het sanatorium te Hellendoorn en met een voorwoord van den heer R. Casimir. Daartoe door bijzonderen steun in staat gesteld, wordt deze brochure door de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dianken uitgegeven voor den fabel achtig lagen prijs van f0.90 de 100 exemplaren en f4,00 de 500 exem plar n, npdat philantropen, werkge vers. hygiënisten, drankbestrijders etc. „Voor aval". Het vrouwtje had vóór zich, op de tafel, tot een hoopje opgestapeld al wat ze bijeen had kunnen grabbelen en zoeken. Een stuk of wat rijks daalders en guldens, een muntje, een oude gouden broche, een ketting, een paar ringen Een kerkboek met zilveren slot... Een spaarbankboekje met te-goed van nog geen twintig gulden- Een meneer Erpers, met slaperige oogen, hoed achter op 't hoofd ge schoven, duimen in vestzakken geduwd, wiegelend op z'n stoeltje, met zijn vettig corpus, dat 't telkens dreigend kraakte en piepte of de stoel zóó uit een zou barsten onder z'n gewicht- Meneer Erpers had het zoodje nauwe lijks aangekeken. Bleek, dood-angstig, sidderend vrouw tje; telkens het wollen doekje stijver om de spichtige schouders trekkendmet trillende melkwitte lippen en tranen, die langs de tanige, kleurlooze wangen biggelden, stond hem aan te kijken— Wat, alles en alles bijeengenomen, dan waard was... Ze zag telkens lioe laat 't was... Vader kon elk oogenblik thuis-komen. Als die iets bespeurde— Merkte, dat zij haar ringen, haar kerk boek, 't verdere woverdoen... Dan zouën er dingen gebeuren... Dingen... Bij de gedachte rilde vrouwtje ouder haar stijf-aangetrokken woldoek... »Whhrd!?i» spotte meneer Erpers, de schatten met de vingertoppen even beroerend «wh&rd!?—Hij haalde een zakboekje te-voorschijn, sloeg driftig- haastig blaadjes om... Zoekend... "Waérd??... Dertig... Tachtig- Vijftig... Achten-negentig... Hij bromde al-optellend— «Widtrdnog geen vijftig gulden, menschlief... Voor mijn tweehonderd- achtien gulden, drie-en-zeventig cents- Voor het dwaze vertrouwen, het mis dadige vertrouwen, dat ik uw zoon heb gesteld..." Vrouwtje probeerde iets te zeggen, nog, maar ze kon niet... 't Was haar onmogelijk... »Ik heb u duidelijk uitgelegd» zei meneer Erpers, en op elke syllabe legde hij vasten, knarsenden nadruk »ik heb u, meen ik, duidelijk gemaakt, dat uw zoon zich tegenover mij zeer beslist aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Hij zag best, hoe de magere handjes grepen tastten naar de tafelrand- Dacht Best, zoo gaat 't prachtig, zaakje komt wel in orde... »Als ik niet wist» ging hij voort »dat U en Uw man zulke nétte, fat soenlijke, brave menschen zijn... Méhr.. schoot hij plots uit, bang dat vrouwtje hem voor goedig zou aanzien en daar door minder bang, zou worden... Wat z'n rekening niet maakte... "Móar aan alles komt een eind, hé? En trouwens, ik ben hier niet baas. Mijn compagnon heeft mee te beslissen. O, als 't slechts aan mij lag— Ik verzeker U, juffrouw Wolters... Ik bezweer U... Daar kent men mij voor Al zeg ik 't zelf: ik ben goed— Te goed...» Vrouwtje haastte zich om onstuimig te knikken. Vanzeker, dat wist ze immers best. Meneer was zóó goed... »Ja!" riep meneer Erpers nit, en hij haalde de wenkbrouwen hoog op; de beide handen ontsloot ze toen, met een klapslag, neerploffen op z'n knieën "TjaIk ben niet alleen baas...» Hij leunde nu heelemaal achterover. Tuurde strak naar het plafond. »Als morgen-avond, klokslag negen uur, hetzij 't geld of wel de door uw echtgenoot voor aval geteekenden wis sel... U moet wel, zooals ik 't u op dat papiertje geschreven heb— Méér hoeft er niet op te staan... Voor aval, en dan de naam van uw man... Nou, als één van beide niet morgen- avond klokslag negen uur in mijn bezit is— Door u gebracht... Wel te verstaanNiet door uw zoon— Dien wensch ik op mijn kantoor voorloopig niet meer te ontvangen... Door u ge bracht Ja, dan..." Vrouwtje drukte het al door angst- tranen natte zakdoekje tegen de sid derende lippen... Zag meneer Erpers met wanhoopsoogen aan... «Och... Och... Lieve God... Dén Meneer Erpers ging plotseling recht zitten op zijn stoel. Nu moest komen klap op vuurpijl— »Dan," zei hij, met het gelaat van j politie-man, die boef de waarheid zegt, en het kil-wreede, het onaandoenlijk-j gripperige, het dierlijk-lage van 't woekeraars-hart sprak nu uit de bes tiale trekken "dan is uw zoon overmorgen-ochtend vóór twaalf uur in voorarrest." Hij stond op, knoopte z'n jas dicht... Ging naar de deur... Toen ze schreden hoorden naderen... »M'n man!" fluisterde het vrouwtje, en de haast-machtelooze handen borgen de schatten weg— Wondersnel... In een 14... De ringen, het kerkboek, de ketting, het spaarboekje, alles... Meneer Erpers knipoogde. Niks te vreezen... «Ik ben agent van levensverzeke ring... Sst! Geen tranen! Laat aan mij over!" Had hoedje nederig in de hand genomen, stond in buigenden houding, zoetig glimlachje om de lippen... »Wij hebben prachtige conditiën, mevrouw!" zei hij, vader hoorend aan komen en gauw-gauw reclame-boekjes van verzekering-maatschappij uitstal lend— «Kijk toch eens, voor niet meer dan drieduizend gulden, op lijf rente gezet..." Toen had hij tegenover zich een forschen, breeden kerel met sombere oogen. »Wat moet u?" vroeg de man, en meneer Erpers voelde iets onbehage lijks wanneer de scherpe, grijze oogen, waarin levenssmart het zachte ver moord had, op hem richtte— »Wat moet u?« Hij boog allerhoffelijkst. Trachtte uit te leggen, dat hij... agent van maatschappij, die zulken prachtige

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1