Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en Hof. Gemengd Nieuws. de verspreiding in massa ter hand zullen nemen. Ongetwijfeld wordt hiermede een maatschappelijk zeer nuttig werk ver richt. We bevelen onzen lezers dan ook gaarne aan rechtstreeks bij den uit gever der vereeniging J. Kuiken Jz. te St.-Annaparochie een exemplaar ter kennesneming aan te vragen en daarna de verspreiding krachtig te bevorderen. Men meldt cns uit Groningen De Noord-Nederlandsche Kegelbond, die met zijn Internationale Kegelwed strijden in Juli 1901 en Juli 1905 in de Groote Zaal derVereen.de Harmo nie gehouden, zooveel succes heeft hehaa. zal wederom, thans ter gele genheid van het 20-jarig bestaan van den bond, Internationale Kegelwed strijden houden, en wel van '24 Juni tot en met 2 Juli 1911. De bond hoopt dat deze wedstrijden deelnemers uit geheel het land zullen trekken en twijfelt er niet aan ot tal van kegelclubs zullen zich opmaken om dien wedstrijd luisterrijk te doen slagen. Het is daartoe gewenscht dat geen enkele club noch bond op deze data wetstrijden organiseert, waaron der natuurlijk de deelname aan den wetstrijd in het Noorden zou moeten lijden. Kegelclubs en kegelbonden, noteert die data voor uw bezoek aan Gronin gen, waar U zeker kunt zijn van eene hartelijke ontvangst. Door de Amersfoortsche Muziek- Vereeniging, directeur den heer J. A Joebems, wordt hedenavond ten acht uur in het plantsoen een Concert gegeven. Op Maandag 1 Mei a.s. heeft het bestuur der Oranje Vereeniging een feestelijke bijeenkomst georgani seerd ter viering van den verjaardag van H. K. H. Princes Juliana voor kinderen van 814 jaar van leden der vereeniging. De 1ste luitenant G A. van Hulstijn van het 1ste regiment veld artillerie wordt tijdelijk geplaatst bij de artillerie-schietschool teOldebroek. De commies der posterijen en telegrafie 4e kl. A. P. Benjaminse is verplaatst van Amersfoort naar Goes. Op Birkhoven werd Zondag de tweede ronde gespeeld van de door Quick uitgeschreven voetbalwedstrij den. Er werd ditmaal met veel vuur gespeeld, en de geringe winstcijfers doen duidelijk zien, dat de verschil lende clubs aan elkaar gewaagd waren. Vooral de eindstrijd tusschen Blauw Wit (Amsterdam) en Quick was zeer spannend. Hoewel de Amsterdammers, als geheel, beter waren dan Quick, wisten onze stadgenooten toch een 10 overwinning te behalen. De eer hiervan komt voornamelijk toe aan den doelman Knoppers, die geregeld »niet thuis* gaf en aan den achter speler Van Holtbe, die keurig in vorm was, terwijl ook Jo de Boer door zijn harde werken niet weinig meehielp tot de overwinning. De wedstrijden, die des middags opgeluisterd werden door muziek, hadden niet veel publiek getrokken. De uitslag der tweede ronde is als volgt: conditieD van lijfrente stelde, even aan mevrouw had uitgelegd... Of meneer Wolter9 niet een oogenblik tijd had?... Hij speelde z'nrol meesterlijk. Dacht: de baas mag niets bespeuren van de zaak... Doorzag reeds zoo scherp wat gebeuren zou... Vooral nadat hij de koude, stekende, toch bedroefde oogen van vader had gezien- De man keek strak naar angstig- ronddribbelend vrouwtje. Er vlamde iets in z'n oogen... Had die vent, die indringer... «Wat hèb-je, vrouw?» vroeg vider, en hij keek meneer Erpers aan, nu, op eene manier, dat deze den naasten weg naar de deur zocht... 't Bleef stil in kamertje. Vader zocht naar eene oplossing voor het vreemde... »Is dat alles?» vroeg hij den be zoeker, en weêr spiedde hij of de vreemde mereer... Erpers boog nog maals. »Dan wordt u bedankt. Ik doe er niet aan.» Bezoeker mompelde nog iets, maar het forsche, langzaam-voortstappende, zware lichaam van gastheer dreef hem als 't ware voort... Eu hij was zeer verheugd, toen de straatdeur achter hem dicht viel. U. V. V. (Utrecht) Quick (Amers foort) 0I. Kampong (Utrecht) Blauw Wit (Amsterdam) 12. D. O. S. (Utrecht) - H. V. C. (Amersfoort) '11. U. V. VKampong 10. QuickBlauw Wit 10. De eerste prijs een gouden medaille aangeboden door de maatschappij «Bokhoven*, is dus behaald door Quick, dat daarmee tevens in het bezit komt der 11 herinneringsteekens door Quick zelf uitgeloofd. Blauw Wit (Amsterdam) verwierf den tweeden prijs, een groote zilveren medaille, aangeboden door den heer J. W. Middelburg; de derde prijs, een verguld zilveren medaille, aangeboden door de Phoenix-brouwerij was voor U. V. V. (Utrecht), terwijl Kampong (Utrecht) den vierden prijs, een kleine zilveren medaille, aangeboden door den beer A. de Vries, behaalde. De extra prijs, een kleine verguld zilveren medaille, aangeboden door den heer W. Hol werd gewonnen door D. O. S. (Utrecht). De prijsuitdeeling had des avonds in café »CentraaI« plaats, waar vooral onder de Quickmenschen een zeer opgewekte stemming heerschte. Regels voor den rooker: Rook nooit vóór het ontbijt of in't algemeen met een leege maag; er is niets, dat vooi de spijsvertering zóó nadeelig is. Houd den rook zoo ver mogelijk van neus en oogen. De pijp is de gezondste (lees: minst ongezondste) vorm van rookendaarna komt de sigaar; het slechtst is de sigaret. Gooi een sigaar weg, als zij voor is opgerookt; het laatste eindje is het schadelijkst, want daarin hoopt zich het vergif op Rookt ge een pijp, houdt ze dan met de hand vast, en zoomin mogelijk met de lippen of tanden, dat is er heel schade lijk voor. Zoo juist lees ik, dat in het «Zeitschr. für experimentelle Patho logie und Therapie* door Nicolaï en Stachelin nog eens wordi uiteengezet, dat sterk rooken de bloedvaten ver giftigt, en 't tot stand komen der gevreesde bloedvaatverkalking begun stigt. Roestvlekken in linnen worden weggemaakt door het linnen boven stoom te houden en de vlek met zuringzoutpoeder te bestrooienin waschgoed doet men ze verdwijnen door een papje te maken van Engelsch zout met eenige druppels water. Dit laat men liggen op de vlek en wrijft ze dan droog; nog eens herhaalt men de behandeling en zet dan een met kokend water gevulde tinnen kan op de vlek, welke men ten slotle uit- wascht met zacht water. Men moet bij verouderde vlekken opnieuw be ginnen. Ook inktvlekken gaan op deze manier weg. Hebt gij roestvlekken in uw linnen of katoen, luidt een ander recept wrijf ze dan in met citroenzuur en spoelt het in schoon water af. Pissebedden in kelders, kasten, enz. kan men verdrijven door een meng sel te maken van 50 gram ons) borax met 50 gram tarwemeel en dit op een papier te leggen op de plaats, waar de dieren komen. In plaats van dit mengsel kan op dezelfde wijze worden aangewend250 gram (V» pond) poeder van Angehka-wortel en Haastig stapte hij voort, met blijde gedachten in 't hoofd. O, hij zag 't vóór zich, scherp, precies helder, in duidelijken omtrekken. Dat kwam terecht... «Leendert!» had moeder hem nage roepen... 't Was toch ook zoo erg, zoo vtr- schrikkelijk. »Weet-je wat ik hier bij me heb?» had hij haar gevraagd, toen vrouwtje hem vertelde van waar meneer Erpers mee gedreigd had... nWeet-je dat niet?... Hou, dan zal ik 't je zeggen Luister dan, moeder. Dat is vergift. As-je daar een paar kor rels van binnen krijgt, dan ben je in een kwartier... Wat zeg ik? Binnen vijf minuten... Een lijk. Dood as 'n pier. Nou, wat kan me dan gebeuren?» En hij stak grinnikend een ciga rette aan... »Zeg nou zelf, mensch!» i'Leendert-liefsmeekte vrouwtje, en zij zocht, strookend en vleiend, een der handen van den rekel, die over haar zat... »Leendert-lief, denk toch om je... Het heenige hoofdje viel op de stokkige armpjes. Ze snikte 't uit, 1 5 gram Eukalyptus-olie, goed ver mengd 's avonds legt men het neer. Loopt men met een petroleumlamp door het huis, wat eigenlijk niet ge daan moet worden, dan draaie men de lamp laag en loope langzaam. Licht de lamp niet met een ruk of zwaai op, daar zij dan gewoonlijk uitgaat; bij te snel loopen volgt dikwijls een ontploffing. Penseelen, waarin vernis of andere kleverige lakverven gedroogd zijn, reinigt men het best door ze af te wasscben in petroleum, spiritus terpen tijn of geest van salmiak. Ter overdenking: Woorden èn daden dienen zorgvuldig gekozen. Het betere doet het goede venvaar- loozen. Ondervinding is een goede leermeesteres, maar niet de beste. Zóó het zaad, zóó de oogst. Goed of slecht zaad, het uitzaaien kost ge lijke moeite. De band des vlijiigen maakt rijk. Observator. Het gebouw van de Haagsche Tramweg-Maatschappij, aan het Lange Voorhout staat onder politie bewaking, wijl een ontslagen concierge en diens vrouw het den directeur en eenige hoofdambtenaren zóó lastig maken, dat deze heeren niet dan per auto of rijtuig zich van of naar het bureau kunnen begeven Zoowel tegen den man als tegen de vrouw is door de politie proces verbaal opgemaakt: tegen den man wegens bedreiging, tegen de vrouw wegens mishandeling en beleediging. De Bloemententoonstelling te Boskoop blijft druk bezocht, waartoe ongetwijfeld hel droge weer meewerkt. Een week na de opening had het aantal bezoekers reeds de 15,000 overschreden. Donderdag kwamen de dames-leer lingen der Rheinische Gartenbau- Schule, te Gotesberg, een kijkje nemen. Te Parijs werd dezer dagen een inspecteur van politie, Warzé genaamd, ontslagen omdat hij veelvuldig ver keerde met verdachte lieden in kroegen van Montmartre. met wie hij door een vrouw van slechte zeden, zijn minna res, in betrekking was gekomen. Na zijn ontslag bleek, dat de inspec teur ook de medeplichtige van inbre kers was geweest, en een inhechtenis genomen dief wees Warzé aan als zijn medeplichtige. Maar de oud-inspecteur had toen de vlucht genomen. Er is thans echter nog een ernsti ger beschuldiging tegen hem. In den nacht van 19 op 20 Maart is in de Rue Quincampoix een lichte vrouw vermoord en men heeft reden om te vermoeden, dat Warzé haar moorde naar is. Luchtvaart. Ballon-ongeluk. Reuter seint uit Dresden: Bij de ballonwedstrijden van de «Saksische Vereeniging voor Lucht scheepvaart* geraakte Zondag de bal Ion «Nordbausena te vroeg los. De fabrikant »Korn uit Dresden bleef aan den buitensten rand van den mand hangen De ballon-comman dant trok aan de lijn van de klep van den ballor., die echter tegen het ge bouw van de gasfabriek geslingerd werd. Bij de botsing viel Korn eraf en kreeg een beenbieuk. kon waarachtig niet meer... Dódr woü rekel't juist naar hebben. »Kan me niks bommen,» zei de jonge schurk, rookwolkjes uitblazend, »één minuutje, 'n paar minuten pijn... EinishedUitAfgeloopen Sapristi...» nLeendert!» gilde vrouwtj e, dat den jongen schurk nog even vurig aanbad als toen hij, knaapje van een paar jaar, op haar schoot dartelde... Moe dertje zoentjes gaf, aan de ooren trok, z'n heerlijk blond kopje aan haar boezem drukte... "Leendert 1...» »Nou, adie hoor!» zei de rekel, en hij wuifde haar van »'t ga-je goed!...» Dicht rinkelde de deur. Vrouwtje riep hem terug... Hij bleef weg. Toen ging ze aan de tafel zitten. Met oogen, waar opkomendt waan zin in glansde, in gloeide... Ze had vóór zich neêrgezet het inkt- stelze had uitgespreid de papieren... Ook het papiertje, dat meneer Erpens haar had gegeven om precies na te schrijven 't model: «Voor aval. W. G. Wolters»... Zóó was 't goed... En zij schreef, 't Leek haar of eene onzichtbare hand heur arm vasthield, 1 bestuurde- Ten gevolge van de vonken uit den schoorsteen van de gasfabiiek ont plofte bet gas, dat uit den ballon ontsnapte. (De mand sloeg, naar be neden vallend, door het dak van de gasfabriek, vier luchtschippers werden min of meer ernstig gewond. Een aviateur die met zijn drie zusters vliegt. Lansen heeft van Kiewiet in Belgisch Limburg met zijn drie zusters tot dicht bij Brussel gevlogen Zijn zusters, 18, 22 en 25 jaar oud, waren over de vlucht zeer tevreden, alleen hadden zij veel last van de kou. Voetbal. HollandEngeland O1. De drukle van den wedstrijd. 't Was reeds vóór twaalf uur in de Meer en op den Middenweg te Water graafsmeer zeer vol met menschen, die zich allen in de richting van het voetbalterrein op Oud-Roosenburgh begaven. Op dieü tijd toch werden de bekken geopend en velen, die bij den voor verkoop geen plaatsen machtig hadden kunnen worden, hoopten zich nu nog een biljet aan de loketten te ver- schafien. Tegen het middaguur was het dan ook tjokvol voor het oude, massieve hek, dat toegang geeft tot het terrein. Inmiddels werd het op den weg drukker en drukker. De trams, lijn 3, 9 en 11, die meestal met twee bij wagens leden, brachten steeds meer menschen in de Linnaeusstraat. Ge regeld kwamen de tramwagens met het bordje »vol« hier aan. Öok lijn 5 vervoerde tot het eind der Weesper- zijde heel wat publiek. Tusschen dezen menschenstroom tuften de taxi's en auto's en reden tallooze rijtuigen Laatstgenoemd mid del van vervoer was nu juist niet altijd van de beste soort. Zooals men meer ziet, wanneer er iets in de hoofd stad te doen is; waren weer allerlei oude karretjes en duo paarden vari stal gehaald, om «vrachtjes* op een sukkeldrafje te vervoeren. Wanneer de slagboomen bij den overweg dicht waren kon men pas zien, welk een lange file rijiuigen en auto's er was. Intusschen kwamen van den kant van »Roosenburgb« steeds ettelijke voertuigen terug. Merkwaardig was het, dat ondanks dit heen-en-weer rijden temidden van de dichte, slechts langzaam vooruit komende menschen massa, er geen ongelukken gebeurden. Daarbij kwam nog de extra stoom trams, die met volle wagens achter zich aan/luid bellend, met een flink vaartje over de rails reden. Bij de Kruislaan moesten alle rij tuigen en ataxen stoppen. De drukte op den straatweg en voor het terrein, waar vele opkoupeis nog plaatsen van de hand trachten te doen, duurde zoo lot half drie. Trouwens we overdrijven niet, wan neer we zeggen, dat 't minstens 2000 menschen, die naar dezen wedstrijd zijn gaan kijken. De wedstrijd Even voor den aanvang van den wedstrijd kwamen de elftallen op het terrein, daverend toegejuicht uit dui zenden kelen. De Hollanders droegen de oranje shirts, terwijl de Engel-chen in het wit gekleed warende respec tievelijke doelverdedigers waren in het grijs en blauw. Dadelijk werden zij omringd door een ontelbaar aantal fotografen. Om Toen sloeg zij haar mantel om en zette d'r hoed op... De avondstraat op. Ze dacht slechts vóór negen uur. 't Was al tien minuten over achten... Zóó bang was vrouwtje dat 't te laat zou worden... Zij leefde, als in een droom. Het papiertje, waar ze op had gezet «Voor aval w.g. Wolters» klemde zij in haar hand... Het kantoor van meneer Erpers was nog open. Hij ontving haar allervriendelijkst. Bekeek het strookje papier... «En wat zei Uw man wel?» vroeg hij, zonder vrouwtje aan te zien... Vreemd grijnzend... ook vrouwtje lachte 't was of, in haar afgemarteld hoofd, alles dooreen wiemelde en wroette... Later herinnerce zij zich nauwelijks hoe ze uit het huis van meneer Erpers was gekomen. «Lager gemeener stuk heb ik zelden gehoord!» barstte de rechtercommis saris uit, toen hij den beklaagde Wol ters over zich had zitten, beschuldigd van zijne oude, zwakke vrouw in een soort van drift-aanval... Nu ja, drift... Natuurlijk delirium bui... Mishandeld, getrapt geslagen te hebben... «Eene kwart voor drie liet scheidsrechter Marum, gekleed in de rood-witte Keul- sche kleuren, tossen. De Korver wint den opgooi en de elftallen stellen zich nu. onder leiding van scheidsrechter Taul Marum, bij gestaan door de grensrechters J. Moor man en A. Kmgscott, als volgt op: ENGELSCH ELFTAL. R. G. Brebner (Darlington) W. W. L. Cuthbert A. E. Knight (Chesterfield) (Portmouth) H. C. Littlewort F. V. Monk J. Dines (Glossop) (Southampton) (Ilford) V. J. Woodward G. W. Webb G. R. Hoare (Captain) (W.-Ham Un.) (Woolw. Ars.) (Chelsea) A. Berry E. G. D. Wright (Everton) (Huil City) o A. van Berckel J. H. Welcker (Quick N.) (Quick) J. Thomée H. M. Francken C. W. Ruffelse (Concordia) (H. F. G.) (Sparta) Am. Hórburger J. M. de Korver L. Bosscbart (V. O. C.) (Sparta) (Quick) L. Otten J. Heijaing (Quick) (H. V. V.) J. Göbel (Vitesse) NEDERLANDSCH ELFTAL. Engeland trapt af, heeft zon tegen, doch wind mee. Onder oorverdoovend geloei van het publiek neemt De Kor ver den bal af en de eerste Holland- sche aanval begint. Vele malen zullen de Hollanders nog aanvallen, maar deze eerste aanval werkt overweldi gend op het publiek. Evenwel de vreugde is van korten duur, Cuthbert is een goede achter speler en de bal is daarom ook vlug onderschept. Maar vol moed keeren onze oranje-hemden terug, telkens mooi zich door de Engelsche midden linie heenwerkend, maar ook even dikwerf strandende op de uitmuntende achterhoede der Engelschen. Een mooie aanval van Thom»e in com binatie met Van Berckel mislukt ook door deze hechte veidediging. Even komt Welcker los en zet voor, doch ook deze poging faalt. En steeds komt Holland aanvallend terug, doch ook even dikwijls is het de combinatie Cuthbert-Knight, die doelpunten voor komt. Toch moet Brebner ook zoo nu en dan aan het werk, wanneer de Hollanders, vurig op den bal zittende, het hinderlijke tweetal in de achter hoede weten vooibij te komen. Doch ook de doelverdediger is niet te pas- seeren. Engeland heeft niet over «pech* te klagen, als Francken een magnifiek door Welcker voorgezetten bal juist overkopt. De aanvallen worden nu ook van Engelsche zijde menigvuldiger, doch ook de Hollandsche verdediging is in prachtvorm. En Otten, èn Ileijning werken al wat zij kunnen eri wat dezen nog moeten laten gaan, wordt door Göbel op geniale wijze verwerkt. Het is duidelijk te zien: Holland is iets sterker en dit overwicht is niet van korten duur. Toch zit er in de Engelsche voorhoede een combinatie die doet vreezen, dat elk oogenblik een Bntsch doelpunt zal worden gemaakt. Eenmaal, als Holland krachtig aan valt en Welcker mooi heeft voorgezet, weet de Engelsche verdediging niet beter te doen dan den bal zelf over de doellijn te trappen. De hoekschop, genomen door Welcker, levert weder een hoekschop op, die eveneens op niets uitloopt. Bijna was daarna een doelpunt door de Engelschen gemaakt. Webb rent in combinatie met Wright langs het lijntje, zet voor, doch het resultaat is slechts een hoekschop voor Engeland. weerlooze, ziekelijke, brave ziel te mishandelen Dat is ongehoordDat moet je alle mensehelijke gevoel voor uitgeschud hebben!» De groote, breedgeschouderde, ruwe kerel had tot dusver geen teeken van berouw gegeven. Ze hadden hem op vrije voeten gelaten... De ouwe-ziel onder bescherming gesteld... «Als je maar goed begrijpt» zei rechter-commissaris, en hij beefde van echte verontwaardiging »dat 't aller geringste wat mij omtrent jou ge rapporteerd wordt, de Rechtbank zal doen bevelen je in arrest te stellen. Begrijp-je dat?» De groote kerel met de ruwe trek ken zat gedwee tegenover den rechter commissaris. Hij knikte gehoorzaam... Zeker... Hij begreep... Hij dacht aan 't oogenblik, toen-ie ontdekt had dat zijn arme, oude, zwakke Dina ertoe gekomen was om, terwille van den schavuit die zich z'n zoon kan noemen, eene valsche handteekening te maken... «Voor aval» had ze geteekend... Toen was hij zich niet meester ge weest. Toen was 't rood voor z'n oogen geworden... Bloedrood... Vuurrood... Hij had zich verbeeld dm jongen schurk aan te vallen... En hij beukte,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2