PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Een lid meende dat men de meest practische oplossing moet zoeken op de Botermarkt zelve. Indien men daar de straat vrij maakte, zou men daar tegenover eene gelegenheid kunDen maken voor de eiermarkt. De Rapporteur, HERM. KROES. Vergadering van de 2e afdeeling van den Raad der Gemeente Amers foort op Woensdag 18 Januari 1911, des nam. 8 uur. Tegenwoordig de heeren jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, Burgemeester, Voorzitter; D. Ruys, S. J. van Duinen en A. H. van Kalken, benevens de heeren W. H Kam. Wethouder, en mr. dr. J. G. Stenfert Kroese, Ge meente-secretaris. Afwezig de heeren: A. M. Tromp van Holst, A. A Hamers, D. Gerritsen en H. W. van Esveld. Tot rapporteur wordt aangewezen de heer S. J. van Duinen. In behandeling worden gebracht de ingekomen aanbiedingen van perceelen, in verband met aanhangige plannen tot verbetering van de eier-en botei- markt en het desbetreffend voorstel van Burgemeester en Wethouders. Na kennis genomen te hebben van het verhandelde in de le afdeeling zegt een lid, dat het hem treft, dat de leden te veel hunne persoonlijke meeningen omtrent de toekomst van het marktwezen te kennen gaven, terwijl zij nagelaten hebben, bun licht op te steken bij personen, die bij de zaak nauw betrokken zijn. Hij zou daarom wenschen, dat bet Dagelijksch Bestuur nog eens voor lichting vroeg bij de V.P.N. eene ver- eeniging, die op het gebied van eieren productie hare sporen verdiend heeft, Spreker wijst op het rusultaat, dat deze vereeniging o a. te Hengelo heeft gehad, waar zij in dat opzicht wonderen heeft verricht. De groote verdienste van die ver eeniging is hierin gelegen, dat zij de boeren opwekt tot het houden van kippen en hen wijst op bet groote nut, dat deze dieren voor hun bedrijf afwerpen, en de meest practische metbode aangeeft om tot het ge- wenscbte resultaat te komen. Wellicht ware met bulp van deze vereeniging te verkrijgen, dat Amers foort een centrum wordt voor den eierhandel. Dat dit voor de Gemeeénte Amers foort een groot voordeel zou opleveien, behoeft geen betoog: overal waar handel is, heerscht welvaart. Men wende zich dus eerst tot deze vereeniging, die bij unstek deskundige is, om advies. Eerst dan kan beoordeeld worden in welke richting men werkzaam moei zijn En ook eerst dan /al men kun nen beslissen of. en zoo ja. welke van de aangeboden perceelen voor hei doel gescmki zijn Ook beveelt hij een onderzoek te Rooi mond aan, waar vooi den eier handel eene inrichting hestaat die als model genoemd kan worden, en opge richt is door de bemoeiingen van de V.P.N Een ander lid meent door persoon lijke waarneming te kunnen consta- teeien, dat de markt zich van zelve uitbreidt in de richting van het Havik. Eene overkluizing van een gedeelte van het Havik zou dus eene oplossing zijn, welke het meest voor de hand ligt. Dat hiertpgen overwegende bezwa ren van sesihetiscben aaid zooden be staan, gelooft dit lid niet. De bewoners zouden gaarne een klein offer brengen aan het algemeen belang. Een ander lid verklaart volko men hiermede in te stemmenhij heeft zich bovendien overtuigd, dat de kos ten geen f 10 000 ,zouden beloopen. Nog wordt opgemerkt, dat bij even tueele keuze van een gebouw aanbe veling zou verdienen, dat de vooi lich ting van den Bouwmeester Berlage werd ingeroepen omtrent stedenbouw. De meerderheid der afdeeling ver klaart zich vóór overkluizing van het Havik. Algemeen wordt echter instemming betuigd met de uitgesproken wensche- lijkheid om zich in de eerste plaats te wenden tot de Vereeniging V. P. N. om advies. De Rapporteur, S. J. VAN DUINEN. schaamden allen zich, en waren zij ziek. Toch bestond er te Joekowo eene waarlijk godsdienstige plechtigheid. Het was in de maand Augustus, dat men overal, in het geheele distrikt, van dorp tot dorp, het beeld der Heilige Maagd ronddroeg. (Wordt vervolgd.) Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de verslagen van de afdeelingsvergaderingen van 17 en 18 Januari 1911. De beantwoording van de verslagen van de afdeelingsvergaderingen, ge houden op 17 en 18 Januari j I. was ons niet vroeger mogelijk, omdat we eerst sedeit eenige dagen in ons bezit hebben het door de 2e afdeeling ge vraagde advies van de V. P. N.. welk advies wij hieibij voor uwe vergade ring ter inzage leggen. Tevens leggen wij daarbij ter lezing inlichtingen, ont vangen van de gemeentebesturen van Maastricht en Roermond betreffende de eiermijnen. Noch het verhandelde in de afdee- lingen, noch de ontvangen inlichtin gen geven ons aanleiding U voor le -■tellen gebiuik te maken van een dei ontvangen aanbiedingen van perceelen. Evenmin vinden wij vrijheid U voor te stellen de Hof gedeeltelijk met een of meer maikthallen te bebouwen of het Havik te overkluizen; in het eene geval zal het eenigste groote plein in de gemeente opgeofferd woiden, in het andere geval zal een der schilder achtige grachten alle bekoring ver liezen. Onder mededeeling dat het aanbod van de sociëteit «de Vereeniginga en van den heer Jonker verlengd is tot 1 Mei a.s. stellen wij U derhalve voor aan de aanbieders van perceelen te doen weten, dat uwe vergadering geen gebruik van de aanbiedingen wenscht te maken. Indien uwe vergadering inderdaad eene belangrijke geldelijke opoffering wil doen voor eene verbeterde eier en botermarkt, dan meenen wij dat ons voorstel van 25 Augustus 1910, afdeeling 1 no 1198 (verbouwing waag gebouw en bet stichten van eeri markt en pakplaatsgelegenheid op het terrein van het waaggebouw) de meeste aan bevelingswaardige oplossing aangeeft. Bovendien kan de gemeente het terrein, kadastraal bekend sectie E, no 5160. liggende aan de Appelmarkt, ter grootte van ongeveer 93 M! vooi eene som van f 1500 in eigendom ver- kiijgen. Wij geven U derhalve thans in overweging omtrent ons voorstel van 25 Augustus 1910, afdeeling 1, no. 1198 eene beslissing te nemen. Wij willen evenwel niet nalaten uwe aan dacht er op te vestigen, dat dit plan niet geheel voldoet aan de kenbaar gemaakte wenschen Burgemeester en Wethouders van Amersloort, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J G. STENFERT KROESE. De voordracht voor di- benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat, be staat uit de dames: mej C. M. van rle Stadt mej. G. Vonk en mej. G Kraan. Lijst van Bi leven eri Bi lefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers loort gedurende de le belft der maand April 1911. Brieven Binnenland. F. T Leupen Amersfoort. H. Hoofvierkool Watergraafsmeer. Brieven Buitenland. H. Bloemsma Imperial. Buefkaarten Binnenland. J. ter Kuile Amersfoort. Naar men verneemt, zal de kolonel H. Oolgaardt, commandant van het 4e regiment veld artillerie, den dienst mot pensioen verlaten. De navolgende 1ste luitenants, oud stadgenooten, zijn benoemd lol kapitein: L. Schutte, gedetacheerd in West- Indië, op Curasao; F. J. Quanjer van de Grenadiers en Jagers en J Alma van de Kon. Maréchaussee. De 1ste luitenant H. C. Honing van het 1ste regiment Infanterie, te Assen, wordt op 1 Augustus overge- plaaist bij het 5de regiment alhier. De heer J. H. Roog komt voor als no 3 op de voordracht voor leeraai in de wis- en werktuigkunde aan de Gooische H B. S. te Hilversum. Bij iemand, wonende aan den Leusderweg, is bezorgd een schilderij, van christelijke vonistelhng. Bijna 14 dagen lung vertoeft hei reels te diens hmze en is hlyknaar aan het veikeeide adres bezorgdden lechliuaiigen eigenaar wordt verzucht zicu aan le melden. Ter vervulling van elf plaatsen in het Kiescollege bij de Ned. Her vormde Gemeente alhier zijn door de Kiesvereenigmg «Geloof en Liefde« kandidaat gesteld de heeren: H. M. Brouwer, J. Busquet, J. Nijhoff en K. Teeling. aftredende leden de heeren J. H. Boks, J E. van Nie en H. E. van Zweden, oud-leden van den Kerke- raad; verder de heeren G. Castein, H. Los, JL. Ruitenberg en Johs. van Veen. De stemming is bepaald op Dinsdag 2 Mei' Ter voorziening in den be wakingsdienst in de verboden kringen, waar rnond- en klauwzeer heerscht, is üondeidagavond een detachement van 56 man van het 5de regimei t Infanterie, onder bevel van den 2den luitenant L. A. M. Koppert, naar Gendringen vertrokken. (Gendringen ligt in den Z. O. hoek van Gelderland, aan den Ouden IJsel, nabij de Duitsche grens, tusschen 's Heerenberg en Dinxperlo.) Aan de maikt van 20 April 1911 waren aangevueid circa 300 paarden. 90 hitten en 30 veulens. Men besteedde: voor luxe paarden van f400 tot f600. werkpaarden 1180 f450. slachtpaarden t> 170 f120. veulens f100 f200 d hitten f60 f200. De markt werd door builenlandsche kooplieden bezocht. Er werd tamelijk verhandeld. Gevonden voorwerpen. 3 Rozekransen, 1 schort, 1 fiets pomp, 1 zilveren armband, 1 larnrne- laar, 1 Teddy-beer, 1 lluweelen cein tuur met gesp. Reiuoiistrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. L. Oort te Utrecht. Doopsgezinde Kring. Het Logcgcbouw Van l'ersijnsiraat No. 1. Voorm. lü'/i uur, Ds. E. M Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. P. Ooster- baan, J.Azn. Doopsg. predikant te Hilversum. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Üonner. 'sAv. 5'/i uur, Ds Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Vooi bereiding en openb. Belijdenis des Gelnofs. 'sAv. 5'/j uur, Ds Teerink. Beide keeren Coll. Theol. Fac. V. U. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Vnoim 9s/* uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/i uur. Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Het luchtschip «Parseval VI". Volgens telegramberichten was het luchtschip «Parseval Vla gisteren morgen te half vijf te Berlijn opge stegen op weg naar Amsterdam. Het heeft echter zijn reis niet mogen volbrengen. Vijf kilometer ten westen van Isen- bütiel is zij aan de uitaeworpen lijn neergehaald en geland. De bemanning was ongedeerd Het schip moest echtei gedemonteerd en naar Berlijn opge zonden worden, zoodat het niet te Amsterdam aankomt. Het eerste artikel van de Vetowet is door het Lagerhuis afgehandeld. Dal heeft moeite gekost en eeri paar nachtziiiiiigen waien noodig, om hei zoover te brengen. Donderdagmorgen te twintig minuten over vieren eerst kon de zitting worden gesloten, nadat men den vorigen nacht tot vijf uur was hijeen gbweest. De Lokal-Anzeiger verneemt uit de Poolsche siad Lodz een "oorval dat doet d.-nken aan de Londensche Houndsditch zaak. Vier terroristen drongen om twee uur 's nachts in een buis van twee verdiepingen, dat door arbeiders bewoond werd. De bewoners vluchten er uit en de terroristen barricadeerden zich. Desoldatenen poli- mannen waren spoedig ter plaatse en er begon een formeel beleg, dat acht uur duurde. Eerst werd er van beide zijden ijverig gevuurd, en toen de belegerde hun voorraad patronen ver schoten hadden, trachtte er een te vluchten, doch weid door twee kogels neergeveld, terwijl de beide anderen het huis in brand staken. Hbeveel moeite men zich ook gaf, er viel aan blusschen niet te denken, en toen het huis tot puin verbrand was, vond de politie drie verkoolde lijken. In Rome maakt veel opzien het geval van den Jezuitenpater Verdesi, een bekend jong priester, die de Kerk verlaten heeft, omdat, naar hij be weerde, zijn biechl-ader, pater Brica- relli, en de Paus het geheim van de biecht geschonden hebben. Pater Ver desi zou in de biecht hebben mede gedeeld, dat eenige andere priesters heimelijk het modernisme toegedaan waren, reden waarom hij. Verdesi, vergiflenis vroeg voor in hun gezel schap vertoefd te hebben. De biecht vader had daarop Veidesi uitgehoord over de namen der modernistische priesters, en kort daarna had de Paus hen in den ban gedaan. Pater Ver desi was daarover zóó verontwaardigd, dat hij de Keik den rug toekeerde Verdesi heeft nu in een brief ge schreven dal hij de namen der mo dernisten verried omdat hij eerst in het begiri-stadium van twijfel ver keerde; 'n paar maanden later had hij het niet gedaan. Nu wreekt hij zijn vrienden, door de middelen be kend te maken waarvan de Kei k zich bedient De Osservatore Romano spreekt pater Vei desi's voorstelling van het gebeurde tegen. Nieuw Portretten van Prinses Juliana. De hollotograaf Guijde Coral heeft op last van H. M. de Koningin een viertal foto's genomen van Prinses Juliana. Toen de fotograaf zijn toestel ge reedmaakte vroeg het prinsesje: «Is dat een spiegeltje? Mag ik er eensin kijken De eene groep laat Juliaantje bloots hoofd de ander met mantel en hoed zien. Eerste foto: het Kleinije flinke knappe Dreumes, die blijkbaar meer en meer op haar Moeder gaat gelijken staat tegen een canapé aan, het hoofdje op de canapé. Een stukje speelgoed drukt 't Kindje tegen den wang. Tweede foto: Juliaantje heeft hiet veel om handen. In de eene band een vlag, in de andere een poppenwagen, waarmee Ze in den tuin speelt. Op de 3e kiek zit 't Kindje buiten op een stoel, in wit manteltje, met witten hoed. Ze houdt stevig een koord omklemd, waai aan 'n speelgoed-hondje zit gebonden. Op de vierde is Ze met haar vier voeter aan 't wandelen op de vijfde komt Ze er mee in 'n deuropening naar voren stappen. Prins Hendrik te Brunswijk. Reuter seint uit Brunswijk d.d 20 April: Prins Hendrik der Nederlanden is hedenmiddag hier aangekomen, ten einde deel te nemen aan de beraad slagingen van het Internationale Kolo niale Instituut. De hertog-regent haalde den prins van het station af en beide reden daaiop naar het paleis. De pest op Java. Regeeringslelegrammen uit Iridië van 20 April, hetrelïende de peslge- vallen op J«>a. melden: «Dinsdag (18 dezei) 9 peslgevallen, 2 overled- n Cholera. Naar het «Indisch N. v. d. D verneemt, heerscht de choleia bij Batavia wedeiom in hevige mate in de wijken Glodok, kampong Miskin, Djembatan Lima en Peijebokan. De Parijsclie schandalen. Er worden dagelijks meer personen betiokken bij de schandalen waarvan op 't oogenbhk Parijs tol is. 't Zijn veelal personen van eer en aanzieD in de politieke wereld, en dat maakt zulk een schandaalzaak eenigermate tot een politieke quaestie, in plaats van een interessant gemengd-nieuws bericht. In de zaak-Hamon (den verduiste- raar-directeur van de afdeeling comp tabiliteit aan het departement van buitenlandsche zaken) is nu ook be trokken de staatsarchitect Chédanne, een zeer rijk en in politeke kringen geacht man; men verdenkt hem sterk van medeplichtigheid aan de praktijken van zijn vriend Hamon en hij is even eens in hechtenis genomen. Chédanne was een der meest geachte Parijsche architecten, die tot ideaal had, een nieuwen Franschen bouwstijl te schep pen, een »stijl-Fallières«, gelijk men immers ook spreekt van een stijl— Lodewijk XV. Zijn collega's hadden niet veel op met zijn slijl-Fallières en vónden al wat hij maakte leelijk maar anderen bielden hem voor een miskend genie. Hij heeft een belang rijk aandeel gehad in den bouw van het Giand Palais, en het g6zautschaps- paleis in Weenen is van zijn hand. Bij den bouw van dit paleis is het, dat men Chédanne verwijt zich te hebben medeplichtig gemaakt aan de schut kei ijen van Hamon. Zoo zijn er in dat gebouw muurschildei ingen aan gebracht door den schilder André Déchauuez, wien voor zijn werk 17.000 bancs beloofd was, doch die er slechts 7000 nabetaald kreeg van Chédanne en toen nog een quiltantie moest teekenen voor 30,000 Men begrijpt waar die overige 23.000 bleven. Dan was er nog spiake van een viertal kostbare gobelins, ieder een millioen fi ancs waaid. loebehoorende aan den Slaat, die op mysterieuze wijze van de staatsgebouwen naar de particuliere woning van den heer Chédanne ver huisd waien. Chédanne ontkent natuur lijk alle schuld en beroept er zich op, dat hij wel dwaas zou zijn al die duigen te doen, daar hij toch al schat rijk is, zóó rijk zelfs, dat hij tiamond tot tweemaal toe 160.000 fi ancs leende hetgeen ook al in zijn nadeel woidt uitgelegd, want zoo zegt men waai om anders zouden die 320,000 francs geleend zijn dan om de ver duisteringen van Ctiédaune's mede dader, Hamon, te bedekken? Uit Oudenbosch (N.-Br.) meldt men aan de «N. R. Ct.« «Zondagmorgen na de Hoogmis, de dienst was juist geëindigd, sprong een onbekend persoon op hel middenaltaar in de R. K. parochiekerk alhier. Nadat hij geroepen had, dat de menschen moesten blijven luisteren naar hem, verkondigde hij, door God gezonden te zijn om te zeggen, dat de anti christ geboren was. Onmiddellijk schoten eenige personen toe, die den man van het altaar verwijdeiden en buiten de kerk brachten. Inmiddels had het gerucht zich verspreid door de kerk, dat de vreemdeling een aan val had willen doen op de dienst doende priesters, en inderdaad werd er een revolver met scherp geladen op hem bevonden. De woede van het publiek was groot. Onmogelijk kon de toegeschoten politie den vreemdeling bescheimen, meer dan tweeduizend menschen eiscbten hem op. Ondanks de bescherming van de politie, werd de vreemdeling op onmenscbelijke wijze geslagen en geschopt, zoodat hij rneer dood dan levend op het gemeentehuis aankwam «Ondervraagd door de politie, gaf hij op Hendticks le heeten, 26 jaar oud te zijn, en van Amsterdam te komen Met welke bedoeling hij in de keik aldus gehandeld bad wilde hij niet opgeven. «Vóór het raadhuis had zich een groote menigte opgesteld, en de vrees van de polliie, dal het voorgevallene zich zou hei halen, deed haar besluiten, den man met een rijtuig naar Roosen daal te vervoeien, vanwaar hij verder onder politiegeleide naar Amsterdam gebracht werd. «Achteiaf is gebleken, dat er een tweede persoon in zijn gezelschap was geweest, die, ziende boe slecht zijn vriend er afkwam, het hazenpad had gekozen Een aviateur vliegt niet zijn geheele familie. Te Douzy heeft Sommer in zijn biplan zijn geheele gezin meegenomen. De passagiers waren: mevrouw Som mer, tiaar twee zoons en dochter, benevens twee heeren en een dame. Het totale gewicht was 450 K.G. Te Eerbeek (Veluwe) heeft zich de eerste nachtegaal laten hooren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2